Gemeenteraad van Leiden. DE WERELDKRIJG. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 771.6 te Vlie ringen. Laagste 748.3 te Haparanda. Yerwachtiixf tot den avond van 16 Nov. t Zwakke tot matigen, 'later wellicht toe- nemehcfb noordwestelijke tot westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen regen. Mogelijk nachtvorst. Dezelfde temperatuur over dag. Hedenmiddag te twee uren vergaderde dé Raad dezer gemeente. Voorzitter do burgemeester, jhr. 'mr. dr. N. C. de Gijselaar. Aanwezig 25 leden; afwezig de heefen Van der Eist, A. Mulder, Boot, Huurman en Fabius. Er is één vacature. De notulen van do vorige vergadering worden goedgekeurd. Do VOORZITTER doet mededeeling van ingekomen stukken, als: Kennisgeving van mej. Hartevelt in zake het overlijden van haar vader, den heer J. Harte velt Azn., in leven lid van den Raad dezer ge meente. De VOORZITTER geloofde, dat allen ten zeerste ontsteld zullen zqn geweest, te ver nemen, dat de heer Hartevelt is heengegaan. Niemand zal hebben vermoed, toen de fceer Hartevelt de vorige vergadering niet kon bij wonen ,dat hij de vergadering daarvoor, voor 't laatst aanwezig was geweest De heer Hartevelt heeft zich^doen jennen gedurende zijn lidmaatschap als een; man, die zich zoo zeer gegeven heeft aan de be langen der gemeente. Hij heeft oo^ deel uitgemaakt van verschillende commissies, o.a. die van de lichtfabrieken, waarin h$ zich zoo op zijn plaats gevoelde. De Voorzitter releveerde verder nog, hoe het overleden lid nog tijdelijk lid is geweest-van de-Com missie voor Fabricage en deel uitmaakte van de commissie ad lioo voor de herziening van salarissen van ambtenaren en werklieden. Nog grooter dan voor den Raad, is het verlies voor de gemeente. Hij heeft met Lei den meegeleefd en gaf daar in h.et laatst van zijn leven nog blijk van. Deze bescheiden man heeft zich in menig ander opzicht aan het publieke leven ge wijd. Steeds heeft hij geheel belangloos zich ter beschikking gesteld voor verschillende aangelegenheden. Hier is Pan óns gegaan een edel en braaf man, wiens nagedachtenis lang in gedachten zal blijven.. (De Raad hoorde staande dezé woorden aan). De Voorzitter deelde mee, dat dit §ohrg- ven met een adres van rouwbeklag is be antwoord. Missive van de Kamer van Arbeid, voor de Winkel- en Grossiersbedrijven: le. om den winkeliers vrjj te laten de hun toege stane lichtpunten te mogen aanbrengen, waar zij zulks wenschen; 2e. om den winkeliers hi de St.-Nicolaasweek, behalve op Zondag, algeheele vrijheid van verlichtingtoe te staan. De VOORZITTER deelt mee, dat de strafver ordening moot worden veranderd om den win keliers toe to staan zelf een keuze te doen jblj te ontsteken lichtpunten. Deze zaak is~ thans in on derzoek. Inzake het verzoek om dispensatie te geven van 30 November tot 6 December informeeron B. en W. bij hun deskundige adviseurs. Dit recht van dispensatie Ie aan B. en W. Alge heele inwilliging is niet mogelijk in verband met den kolennood. De heer SIJTSMA dringt op eenige haast aan Adres van de afdeeling Leiden van don Re- volut. Social. Vrouwenbond in Nederland, in zake do Brandstoffen- cn Levensmiddelenvoor- ziening. Mededeeling van een motie, aangenomen in een openbare vergadering belegd door het plaatselijk Arbeiderssecretariaat in zake de Brandstoffen- en Levensmiddelenvoorziening. Do VOORZITTER merkt op, dat verschillen de beweringen bezijden de waarheid zijn. Do brandstoffen zijn niet duurder, bijv. niet voor ontbraciet en steenkolen. De cokes is iets duur der, maar hier moet de mud a f 2.45 K.G. zijn en elders f 1.8Ó 40 K.G. De regeling dezer zaak is niet aan do gemeente, maar aan het ko- lenbureau, onder toezicht van den minister. In een circulaire van 8 November vestigt do Minis ter er nog do aandacht op, dat deze zaak aan het kolenhureau is. Er is nog een overdrijving in. Zoo in zake de kindersterfte. In 1913 was dit 110 jongens en-96 meisjes .en, dit jaar, berekend naar do resulta ten over tien maanden 105 jongens en 90 meisjes. In 1913 beneden 1 jaar 06 jongens en 51 meisjes en in dit. jaar 53 jongens en 51 meisjes. Spreker acht overdrijving verkeerd- De gemeente heeft $t jaar geen vrije be schikking over de cokesdie is door het kolenbureau in beslag genomen. Spr. heeft steeds gehoopt op een spoedige distributi ©regeling voorgoedkoop er brand stoffen. Nu is gekomen het wetsvoorstel voor een crediet van 40 millioen. voor 1917 on 130 millioen voor het eerste halfjaar van 1918. De brandstoffonprijzen zouden voor do eerste tien eenheden aanmerkelijk ver lagen. Na is zoo'n voorstel nog geen wet en daarom is in samenwerking met de ge meente Amsterdam o.a. verzocht om den toeslag van cokes te verhoogen en verder om bij de tweede aanwijzing van brand stoffen -do lage prijsnoteering reeds op ri sico dergemeente, in afwachting van aan- E>6DDYag vaq Let wetsvoorstel, reeds geldend te doen. zijn. Do risico met het oog op al of niet aanneming van het ontwerp is aan de gemeente. De minister heeft geantwoord dat hot niet wonschelijk ia op het wetsont werp vooruit te loop en. B. en W. zullen overwegen of er buiten het wetsvoorstel om nog iets kan worden gedaan, waarvoor, zoodit mogelijk is, den Raad een crediet zal worden gevraagd. Het gemeentebestuur erkent, dat de brand- otoffenprijzen lioog. zijn, het is in dezen diligent fcoweest, maar kan op het oogenblik niets doen. (Do heer Fabius komt ter aergadoring.) De heer SIJTSMA vorheugt er zich ovor, dat Eoovelo op de" publieke tribune zijn, die nu-kun nen hooren, dat van gemeentewege er steede_ aandacht aan hun belangen wordt geschonken, maar dat de gemeente dikwijls machteloos staat Spr. wil vragen of het niet mogelijk is om voor do alechts gesitueerdon de bons kleiner te doen zijn, wijl voor hen een eenheid eon to groot be drag vraagt. Spr. betreurt, dat in vergaderingen de maat regelen, die* do gemeente neemt, reed9 van te voren worden veroordeeld. "Hij acht het ver keerd, dat er van de centrale keuken is gespro ken als van een gemeentetrog. Hij bepleit deel neming aan het werk voor de centrale keuken door arbeiders. 'De' VOORZITTER deelt mee, dat aan do brandstoffencommissie zal worden gevraagd de bons voor kleiner hoeveelheden beschikbaar te st^llep- i Verzoek van S. Kleinhans, om uitstel of k\ii[tsehelding van verdere betaling van plaatselijke directe belasting. (Het adres wordt als ongezegeld ter zijde gelegd). Verzoek van de N. V. „Leidsch Dagblad", om over'te gaan tot het rooien van eenige bocmen, staande vóór en in de nabijheid van haar administratiegebouw aan het Noordeindsplein. (In handen gesteld van B, en W.) Adres van M. J. de Bock en drie andere waterstokers inzake de verstrekking van waym water. (In handen gesteld van B. en W. ter af doening.) 0 Verzoek van S. de Braak om eervol ont slag als onderwijzer aan, de Jongensschool 2de kl. (In handen gesteld van B. en W.) Verzoek van A. van der Bijl, om het weiland in den Boschhuizerpolder en dat aan den Rijnsburger weg te mogen huren. (To behandelen bij do punten 11 en 12). '1. Aanwijzing van leden van den Gemeen teraad om, zoo noodig, als plaatsvervangers op :te 'treden van den Burgemeester, als voorzitter van het Hoofdstembureau in het eerste kiesdistrict, Voor de eventueele stem ming en herstemming ter benoeming van een lid 'van den Gemeenteraad. Benoemd de heeren mr. J. C. van der Lip en H. W. Fischer, mót algemeene stemtnen. men. 2. Bencteming van de leden en "de plaats vervangende leden van het Hoofdstembureau en van de voorzitters, leden en plaatsver vangende leden van de overige stem bureaux in het eerste kiesdistrict, voor de even tueele stemming en "herstemming ter benoe ming van een lid van den Gemeenteraad. De benoeming geschiedt conform de voor dracht. 3. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. (253) Benoemd wordt de heer L. G. van Dorp met algemeene stemmen. 4. Verzoek van dr. W. Th. M. Weebers om bestendiging In de betrekking van stads geneesheer (256) Het verzoek wordt ingewilligd. 5. Praeadvies op het verzoek van H. Oberman om eervol ontslag als leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. (257) Het praeadvies wordt aangenomen. 6. Praeadvies op het verzoek van 'Au de Priester om eervol ontslag als onder wijzer aan do school der 2de klasse voor jongens en meisjes Na 3. (254) Alevoren. 7. Praeadvies op het verzoek van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te "Utrecht, om vergunning tot het bouwen van een houten brandstoffenberg- plaats op haar stationsterrein, Sectie M No. 2808.' (260) Alsvoren. 8. Voorstel inzake de beschikbaarstelling van gelden tot dekking van het tekort op de exploitatie 'der z.g. „groentetuintjes" over J.917 e« de uitgifte van die tuintjes ook in 1918. (261) De heer SIJTSMA verheugt zich over het welslagen van de proef. Spr. vraagt ol het geen aanbeveling verdient nog meer tuintjes beschikbaar te stellen. De heer WILMER vraagt of het niet mo gelijk is de huurders in de gelegenheid te stellen de tuintjes alle avonden te bewerken en niet op bepaalde avonden. Do heer FISpHER antwoordt den heer Sijtsma, dat eerst de aanvragen moeten wor den afgewacht, daarna kan beslist of uit breiding gewenscht en mogelijk is. Spr. ont wikkelt eenige bezwaren tegen de opmerking van den heer Wilmer. In dien géést zijn slechts èen paar aan vragen ingekomen en aan do verlangens van die personen is zooveel mogelijk tegemoet gekomen. De heer SIJTSMA vestigt als teirein voor tuintjesnog de aandacht op het in punt 9 genoemde terrein. De heer FISCHER zegt, dat dit terrein ongeschikt is en bovendien zal waarschijnlijk in het volgend jaar met den aanleg van het volkspark worden begonnen. (De zitting duurt voort.) ACADEMIËN JLEUWS. Leiden. Geslaagd ia voor het candidaatsexamen in de rechtswetenschap de heer G. A, Schreuder. Bevorderd is tot doctor in de rechts wetenschap, op Stellingen, de heer F. H. van Heukelom, geb. te Batavia. Groningen. Heden werd bevor derd, op Stellingen, tot doctor in de rechtswetenschap, de heer J. Hoüwert, geb. te Medemblik. Delft. Aan de Technische Hooge- echool zijn- voor den cursus 19171918 naar de faculteiten ingesohrevenciviel- ingenieur 504; bouwkundig of architect 60; werktuigkundig 325scheepsbouwkundig 5?; electro technisch 184scheikundig of technoloog 343; mijningenieur 118; ijk 1 i alle lessen 15 ^enkele lessen 23. Amsterdam. Bevorderd ia tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellin gen, de heer A. J. Sormani,^geb. te-Maas tricht. Bevorderd zijn tot arts de heeren P. van Zoest; geb. te Lekkerkerk, en B. J. Havenga, geb, te Fauresmith O. V. SV De algemeene toestand. Evenals gisteren, zijn er ook thand gëett Belang'rgka mededeelingen uit westen en oos ten. In Europa is slechts het Italiaan- seh gevechtsterrein van belang. Met den snellen opmarsch der Centralpn schijnt 't nu gedaan. Zal de tegenstand der geallieer den nu blijvend zjjnï Eranschen en Engel- schen gaan voortdurend de Italiaansche gele deren versterken en, geroutineerde strijders als dit zijn, is deze hulp van veel beteekenis. Het „Journal de Genève" deelt mee, dat er dagelijks 10 k 12.000 man naar Italië gaaa en dat het hulpleger- nu tusscheu 150.000 en 200.000 man moet zirfn. Onder de Italianen komt, nu het gevaar toeneemt, een steeds grooter eenheidsgevoel. De Fransche bladen nemen met voldoening kennis van de berichten, dat de. Italianen krachtig verzet bieden. Moge ook al de terugtocht van de Piave noodzakelijk bljj- ken, zoo heeft toch de tijdwinst gelegenheid geboden tot inrichting van een nieuwe weer standslinie. De nationale eenheid is.een kost bare waarborg voor Italië's besluit zich als één man tegen den indringer te keeren; de partijen van alle politieke kleur blijven zich uitspreken voor- een krachtige oorlogspoli tiek van weerstand bieden. De socialistische minister Berenini verklaarde te Parijs: Duitschland en Oostenrijk hebben zich ge weldig bedrogen, want het duidelijke gevolg van de invasie was een vereeniging van alle Ilalianen rondom de leuze: „de.Barbaren bui ten Italië werpen." In Pa 1 es 4' na hebben de Engelschen weer een grooten stoot iu voorwaartsehe richting gedaan. Het officieels bericht van Allenby van Dinsdagavond meldt, dat na een heet gevecht op den 12den met de 'furksche troepen, die een nieuwe stelling aan de Wadi Soekereir 20 K.M. ten noorden van Askalon hadden trachten in te nemen, de vijand den 13den, dank zjj een gezamenlijken aanval der Engelseke bereden troepen en infanterie uit deze stelling gedreven en genoodzaakt werd over acht kilometer naar de Wadi Socror, 15 K.M. ten zuiden van Jaffa terug te trekken. De Engelse he troepen bemachtigden met prachtige voortva rendheid 'svjjands stevig versterkte postèn Mesmijeb, Katrah en Moe- gar en wonnen nu de linie van El Tinsj in het oosten door Katrah en Yebïia tot de zee bezet. Volledige gegevens over het aantal ge vangenen enz. ontbreken nog. Een bereden divisie alleen rapporteert 1100 vjjanden ge vangen genomen alsmede 14 machinegewe ren en twee kanonnen vermeesterd te heb ben. Uit dit bericht is op te maken, dat het eerste doel is langs de kust naar Jaffa, de havenstad van Jeruzalem, op te mareheeren. Do Turken kunnen dan genoodzaakt zjjn og hun geheele front te wijken. Bjj de krijgsbedrijven in dit gebied heb ben de Engelschen ter zee nog een paar verliezen geleden. Men weet, dat de vloot krachtig meegewerkt heeft. Een kleine mo nitor en een torpedojager zijn evenwel door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht, wanrbij 33 man zjjn omgekomen. Uit Rusland is geen betrouwbaar nieuws binnengekomen. Zoo is 't ook nog steeds niet duidelijk, wie overwinnaar is: Lenin of Kerenski. Uit de verschillende berichten in de Zweed- sche bladen, bljjkt niet, wie overwinnaar bleef in den strijd om de heerschappij. Volgens den een zijn de bolsjewiki door Kerenski verslagen, wieD het gelukt zou zijn, zich met Kornilof en Kaledin te vereenigen. In tegen stelling daarmee verneemt „S.ockholms Tid- ningen", dat Kerenski het spel voor goed verloren heeft, daar hij bij den opmarsch naar Petrograd in onderhandelingen is ge treden. Hij staat nog te Gatsjina, terwjjl de bolsjewiki zich voorbereiden, Petrograd te verdedigen. Een bericht uit Parijs meldt straatgevech ten tusschen beide partijen te Petrograd en Moskou. Naar Zweedsche bladen uit Haparanda ver nemen, heeft zich te Moskou onder Rod- zianko een regeering gevormd, die zich in de eerste plaats ten doel 6tslt tegen de heer schappij der bolsjewiki op te treden. De niet- bolsjewiksche sociaal-democraten te Petro grad schijnen dergelijke plannen te hebben. De Russische „Sodofna Sjisn" meldt dat Kaledin met zijn troepen naar Charkof op trekt. Kornilof bevindt zich te Moskou, waar bloedige gevechten tusschen de regcèrings- en de bolsjewiki-troepen hebben plaats ge^ vonden. Kornilof nam het Kremlin in, waar het hoofdkwartier der bolsjewiki is opge slagen. Het zou hem echter gelukt zijn de bolsjewiki te overwinnen, zoodat de aan hangers der voorloopige regeering heer en meester zijn in de stad. Het aantal dooden en gewonden is zeer groot. Het Reuterbureau te Londen - verneemt, dat in gezaghebbende kringen een telegram uit Stockholm is ontvangen, d.d. 13 Nov., waarin wordt gezegd dat volgens een bericht van het Finsche telegraalagentschap-, Ke renski zich thans te Petrograd bevindt en feiteljjk de geheele stad in bezit heelt. Mos kou is het hoofdkwartier der voorloopige regeering. De Leninisten handhaven zich nog slechte in een klein gedeelte van Petrograd. Overigens is geheel Rusland in handen der voorloopige regeering. Kaledin is dictator in Zuid-Rusland. De kozakken hebben do roode garde uiteen gejaagd. Men ziet dat het moeilijk is uit dit' alles wijs te worden. Omtrent de ministererisia in Frankrijk is weinig nieuws binnengeko men. Poincaré zal nu met verschillende po litici confereeren. In Engeland is men zeer gebelgd op Lloyd Georgè. Deze heeft te Paijjs een redevoering gehouden, die bjj velen- in zjjn eigen land, conservatieven zoowel als radicalen, ontstemming heeft gewekt Do dagbladcorrespondenten verklaren, dat zij het eenige onderwerp van gesprek vorm de in de wandelgangen van het Lagerhuis en dat er verschillende meeningen over uit gesproken worden. 'Sómmigen zjjn van opinio, dat, indien zulk een rede jtooozMshlijk w'as, zjj in geheimd"ïitthig' valt het Eagevkiiia' had" moeten worden gehouden. Anderen verklaren, dat Lloyd George sprak tot Engelands boad- genooten. Men gelooft zelfs, dat Lloyd George ge vaar loopt, als eerste minister te moeten beengaan. De Engelsehe premier i3 te Parijs wel heel openhartig geweest en heeft daar gezegd dat 't noodig is dat de leiders van de groote mogendheden meer zeggingsschap moeten hebben, te zamen met militaire deskundigen over de militaire operaties- In 't kort kwam zijn betoog hierop neer dat dan misschien het oogenblik zou komen, dat men geen terreinwinst van eenige kilo meters zou nastrëven, maar grooter krijgs bedrijven Opzetten. Eeu beetje wantrouwen dus wel Degén de militaite leiders. Met spanning wordt het verloop dezer zaak te gemoet gezien. De strijd in liet Westen. LONDEN, 15 Nov. (R. O.) Communiqué van HaigNa de verovering van Passchen- daelo op 6 dezer, bleef de vijandelijke artil lerie-actie gericht op het dórp en een ge deelte van den heuvelrug, welke wij in cïe buurt da-arvan bezitten. Na onzen geslaag den aanval op 10 dezer nam het vijandelijke geschutvuur in de geheele streek toe én culmineerde in. den vroegen ochtend van Dinsdag in een geconcentreerd bombarde ment van groote heftigheid van onze voor uitgeschoven stellingen. Onze eigen artil lerie beantwoordde het vuur. krachtig, doch het vijandelijk schieten duujrde voort. Orn halfvijf Dindagavond werd jhet Bombarde ment opnieuw zeer krachtig, terwijl de reede in het ochtendcommujoiqué gemelde aanval werd ondernomen. ï)c? vijandelijke infanterie trachtte o-p te rukken" langs den weg naar West-Rozebeeke. Onze artillerie opende opnieuw het vtrar en slaagde er in samen met do infanterie den aanval af te slaan. Onze linie bleef intact. Heden trad op het geheele gevechtsfront het vijandelijk gesehut krachtig op. Gedurende den nacht konden wij onze linie ten noordwesten van Passchendaelo eenigszins verbeteren. De zware mist maakte het waarnemen uit de lucht zeer moeilijk. Ons geschut kon slechts weinig bombardementen met behulp der luchtwaarneming uitvoeren. Onze 1 aanvlie gende aeroplanes beschoten verschillende doelen op den grond met hun machinegewe ren. Een vijandelijk vliegtuig wierp in den avond! en in den nacht eenige bommen achter onze linies. In den loop van den dag werden twee vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten, vier andere tot noodlanden gedrongen, terwijl nog een andere vijandelijke machine door afweer-, geschut binnen onzo linies werd neer gehaald. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. PARIJS, 15 Nov. (Havas). Avondcomnru- niquéArtillerie-actie ten noorden van de Aisne in de streek van Vauehero en op den rechter-Maasoever. In d!en 6e.ctor Apremont ten noorden van Bery-au-Bac maakte een Fransche patrouille gevangenen en ver overde een machinegeweer. Een Fransche afdeeling drong in de Duitsche loopgraven binnen ten westen van Ooimillet; na de stelling verwoest en materieel buitgemaakt te hebben, keerde deze jifdeeling voltallig binnen haar linies terug. In een lucht gevecht in de streek van Dammarie werd een Duitsch vliegtuig neergeschoten en werden twee inzittenden gevangen gemaakt. BERLIJN, 15 Nay. (W. Het hoofdkwar tier meldt van het westelijk oorlogstooneel: Ten gevolge van mist en nevel was de artillerieactie over rt algemeen matig. In enkele sectoren van het front in Vlaanderen groeide zij des avonds tot groote hevigheid aan. Bjj succesvolle verkenningsgevechten bleven gevangenen en ook geweren in* onze handen. De sfrijd In hef Oosten. BERLIJN, 15 Nov. (W. B.) Het hoofdkwar tier meldt, dat er geen belangrijke gebeur tenissen zijn voorgevallen. Aan het Italiaansche front. EERLIJN, 15 Nov. (W. B.) Het hoofdkwar tier meldt van het Italiaansche front: Onze in het gebergte van Fonzaso en Feltre zuidwaarts voortgedrongen afdeelin- gen, staan in gevechtsconta.ct'met den vjjand, Aan de beneden Piava niets nieuws. WEENEN, 15 November (Corr.-Bur.). (Officieel). Aan de hoogvlakten van de Zeven Gemeenten namen de Oostenrijk- Hongaarsche bataljons gisteren stormen derhand den mond Caste 1- Gommerto. In het Sukana-dal wierpen wij den vij and tot voorbij Primoïano terug. Ten Z.-O. van Feltre wonnen wij door onzen aanval terrein. Aan de Piava geen bijzondere gebeurte nissen. Aan het Macedontsch front. BERLIJN, 15 Nov. (W. B.) Het hoofdkwar tier meldt van hot Macedonisch front: In Albanië ontruimden de Fïanschen hoog testellingen ten oosten van het Oehrida-meer. Uit de Italiaansche Kamer. ROME,. 15 Nov. (R.O Na een redevoering van Orlando nam do, overvolle Kamer met geestdrift, 'een motie aan, waarin de noodzake lijkheid wordt uitgesproken, van eenheid dor natïe en het aanwenden van alle krachten om den vijandelijken inval het hoofd te bieden met behulp van het dappere leger, en waarin evon- eens vertrouwen wordt uitgesproken in dc hulp der geallieerden. Na minister Orlando werd nog het woord ge voerd door Boselli, Giolitti, Salamdra en Luz- zati. Do geheele zitting droeg het karakter van con indrukwekkende betooging voor de nationale Solidariteit Do duikboot-oorlog. BERLÏJN, 15 Nov. (W.B. Officieel. Een on zer, .duikbootén heeft in don Atlantische Oceaan oppieilw. vier atoomiopien en een zeilschip, .,8a- - mén 35.000 bruto ton metende, tot sink en ge bracht; daaronder bevond zich een zeer groot Engelsch atoomschip, naar het voorkomen de „Baltic" van do Whito Star Lino. Turk8cli legerhoriclif. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (MilliJ Officieel- Aan het Sinaïfront duren de artiL lerie- en infanleriegevechten voort. Aan dé andere fronten, geen belangrijke gebeurtenis-; sen. Woer een oproep aan het Russische volk. T7EENEN, 15 Nov. (Korr. Bur.) "Uit het oorlogsperskwartier wordt - een oproep mee- gedeeld (blijkbaar een opgevangen.dpaadlooe bëricht),uit het Russische groote hpofdkwar* tier, te 8 uur 30 's morgens verzonden. In de-j zen oproep wordt ter onmiddellijke oplossing>- van de crisis en den strijd tegen de anarchie '1 en ter aaneensluiting van alle democratische krachten tegen het stijgend gevaar van - rechts en het beboud van de rust en eensge- zindheid aan het front door het algemeen' lcgercomitó steun gevraagd voor de vorming van een eensgezinde regeering. samengesteld uit de groepen van de „antinationaal-socia- listen" met inbegrip van de Bolsjewiki, op den grondslag van een onmiddellijke bijeen roeping der constituante, voorstellen tot een algemeenen vrede en overgave van den grond aan het boerencomité. De oproep is getee- kend door den veerzitter van het algemeene legercomité: Perikrislof. De „Steana-Romana." BERLIJN, 15 Nov. (W. B.) Do directie van de Duitsche Petroleum Actiën Gesell- schaft deelt, volgens de „Yossische Zeitung'- mede, .dat. de door do Engelschen -zwaar beschadigde inrichtingen van de ^teaner- Romana-Mij." hersteld zijn. Do winning van Róemeensché petfoleiim overtreft aanzien lijk de Duitsche verwachtingen. Do Frausch-Russische overeenkomst. Naar aanleiding der berichten over da geheime FranschRussische overeenkomst,; verneemt „Het Volk" van uitnemend inge lichte zijde, dat, in weerwil van de tegen spraak van Havas, de geheime overeenkomst inderdaad bepalingen ten nadeele van Ne derland en ten bate van België inhoudt^ terwijl de zegsman van de redactie van dit blad verklaart, dat hij deze kennis uit geheel andere dan Duitsche bron putte en' haar reeds verwierf vóór dat in de geheime zitting van het Fransche Parlement het be staan van het verdrag of van de afspraak werd bekend gemaakt en dus lang vóór de onthullingen van den vorigen Duitschen rijkskanselier Michaëlis. In verband met het indienen van. het adres en de motie over de Brandstoffen^ voorziening, was de publieke tribune in de Leidsoke Raadzaal hedenmiddag over vol. Ook vóór het Raadhuis stonden nog vele mannen en vrouwen. De stemming was vrij kalm. Alleen een enkele maal gelach of gemompel, maar meer dan één maal behoefde de Voorzitter jjeen stilte te vragen. Na afhandeling der adressen was de tri bune spoedig geheel verlaten. Nadafc de tribune verlaten was, bleef de menigte voor het Stadhuis bijeen. Va^af de trap werden de aanwezigen toegespro ken. De politie maakte aan deze manifes tatie een einde. Een der sprekers werd in gerekend. Nog eenigen tijd bleef het roe rig, maar er was voldoende politie aanwe zig, zoodat de rust niet verstoord werd. De Minister* van Marine, schout-bij nacht Rambonnet, bracht heden een be zoek aan eenige marine-instellingen te Amsterdam en Schellingwoude. Men meldt ons uit Den Haag: Ter gelegenheid van den naamdag van Koning Albeit was heden uit het gebouw van de Belgische legatie aan den Lange- Vijverberg de vlag ontplooid. In het lega tie-gebouw lag een felioitatie-r egistter waarop druk werd geteekend. Hedenochtend werd in de kapel van bet gesticht „Groenestéin", aan den Loos- duinsch,owGg een H. Mis opgedragen, wel-1 ko o. a. werd bijgewoond door den Belgi schen gezant'en alle leden van de Belgi sche legatie. - IJlt Utrecht meldt men ons: Woensdagavond is jhr. mr. Hora Succa- ma, hoofdkommies ter Prov. Griffie van Utrecht, 37 jaren oud en ongehuwd, van de trap der bovenste verdieping van het Gouvernementsgebouw gevallen en dood neergekomen op den vloer van de bene denste verdieping. Uitvaarverbod voor vlsscherijscliepen. Op last van de autoriteiten mogen de stoomtrawlers en zeilloggers tot nader or der niet naar zee vertrekken. Mijn in hef nel. De schipper van den logger „Fierman Eduard" rapporteerde ongeveer 15 mijlen Z.-W. van het lichtschip „Haaks", 'n bui tengewoon groote mijn in het net te heb- bon opgehaald. Daar men voor een ont ploffing vreesde, werden de lijnen ge-, kapt, waardoor het geheele visehtuig in de diepte verdween. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 14 Nov. Groenten. Andijvlo f 0.60 a L50, eolado 1.50 a 2.50, peen f 8 a 4. groono kool i 1J5<J a 4 selderij I 1 30 a 2. prei t 3 a 4.20. alles per 1(K>, kroten I 0.62 a 0.&4. spruiten f 1.80 a1.80. belde per kin, Oehtendveiling 15 Nov. Nero I 15.50 a lo.tiO per 100 K.G. Handel vlug. GOUDA, 15 Nov. Botor red. aanv. handel flauw, Goeboter i 1.55 a 1.05. Wciboter f 1.85 a 1-45. Melkvee red. aanv. hdndel Iets vooruitgaand, v varkens weinig aanv. handel vlug. 55 a 60ct. per pond minder gewicht 40 a 50 ct., magere biggen red 'aanv; handel matig -45 a 70 ct. per week. vette schapen weinig aanv. hapdel vlug 30 n 40. lammeren grooto aabv. handel Iets williger 1 18 a 25, nuchter» kolveren-weinig aanv. handelvlnatig t 10 a 17 grósf1 kolveren wjelnig aanv..- handel njatjg f 45 a 7p,.fok- kalvoren f 18"a 30. Eieren weinig aanvoer handel Hauw x 20 a 8L,

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3