Nederland en de Oorlog. Dinsdag 13 Novamber 1917. Officieele Kennisgevingen. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK PKIJS DEK ADVERTENTIEN: y*a 1—6 regel* 1 1.05. Iedere regel met* 'i 0.20. Kleine advertentiën van 80 woon Hen 80 Cents contant; elk tiental woorden neer 12V» Cent.—Inoasao volgons postreehfi Bewijsnummer 5 Cents. leidsch dagblad. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PBIÏS DEZER COURANT. ÏVoor Leidon p. 3 mnd. 1.60; p. week 01S Bulten Lo'den waar agenten ge vestigd zijn per week O.lfi Franco per poat M u 2.— Nummer 17704. VERKOOP VAN TERPENTIJN. (Herplaatsing wegens misstelling.) De Burgemeester der gemeente Leiden ibrengb ter kennis van belanghebbenden dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel'HEEFT GOEDGEVONDEN: de volgende wijziging te brengen in de bepa lingen ten opzichte van DEN VERKO )P AFLEVERING EN VERVOER VAM TERPENTIJN. a. Het verbod van. vervoer van U pentijn la NIET VAN TOEPASSING op hoeveel heden VAN NIET MEER. DAN 1 LITER. b. Het verbod van VERKOOP is niet van toepassing óp hoeveelheden van NIET MEER DAN 2 DECIlLITER. N. C, DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 13 November 1017. DRANKWET. Burgemeester cn "WctliouaccR van Leiden; Gelot op do nilt. 12 cn 37 der Drankwei: Brengen ter algonicene kennis, dat door Abraham* bardon, wonende to Loldeo, een verzoekschrift Is ingediend om" verlof voor den verkoop vaft uit sluitend nlcoliolvrijen drank, voor frobrulk ter plaatse van verkoop, in den winkel en achterkamer van het perceel Zijdgracht le. N. O. Dl? GIJSELAAR, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 13 November 1917. HINDERWET. Bargemceslcr en Wethouders van Leidon; Gezien art. 8. Ie alinea, der Hinderwet; Brongen ter algemccno kennis, dut <loor hen op heden vergunning is-vorleend aan do firma Wed. T. J. Bot9, en rechtverkrijgenden tot het uitbreldoji Tan de meelfabriek in hot perceel Utreehtscho Jaag pad no. lb Sectio M. no. 2407. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secrotnris. Leiden. 13 Novombcr 1017. LEIDEN. 13 NOVEMBER. Wijlen de lieer J. Harfcevelt Asn. heeft nog golcgaleord aan cte Leidsche Mnat- eohappij van Weldadigheid f 1000, aan de vereeniging „Armenzorg" f 1000 cn aan de [Vakschool yoor Meiejea f 2000. De penningmeester van „Vacantiekolo- nies" meldt ons, dat hij van jnevr. O. f 5 voor het tekort ontving. De tijdelijke resen e-officiér van go- zoiaiheid 2de kl. L. C. W. Nnessea1), van (te militaire ziekeninrichting alhier, ia in het genet van onbepaald (klein) vorlof gestold. Bij beschikking van den Minister van Binnsnlann.che Zaken is lo. te rekenen van 1 November 1017 aan mej. Til. W. J. van Marie, te 's-Graveohago, op haar verzoek eervol ontslag verlcond ala assistente voor die scheikunde aan do Rijksuniversiteit alhier2o. als zoodanig voor het tijdvak van 16 November tot en mot 31 December Ï917 benoemd de heer H. L. Buning. NederlandFrankrijk. Wat is dat toch, dat er uitgaat van eon redenaar als pater Joseph Raymond, die, sprekend over zijn vaderland en de tijden, die het doorleeft, in dagen, dat de koel- redeneerende Hollander, welke sympathiseert met het land van dezen priester-officier, al zijn optimisme ziet te Joor gaan, nog met een glimlach op liet gelaat zijn ge hoor weit op te voeren tot een enthousiasme, dat liem de zekerheid geeft", dat Frankrijk zegevierend naar voren moet komen? ,Was 'h zijn schitterend betoog, waaruit de warme liefde voor zijn vaderland j?n "deszëlfs ver dedigers sprak? Was 't de blijheid, die pater Raymond ook in deze dagen pok niet liceit verlaten? Of was 't het in het ineerendeel van de Nederlanders sluimerend, aan jiom- migen zich openbarend bewustzijn, dat jederl twee vaderlanden heeft: het zijne pn Frank- ïjjk? De dichterlijke uitspraak, waaraan pok deze redenaar nog herinnerde? iWe weten Let niet, maar wie zijn oo«! fa luisteren lag gisteravond, nadat deze hoogst begaafde spreker zijn rede had ga- (■ir.dl'oi, moet wel overtuigd zijn geworden van (Ie herleving bij vele twijfelaars van dat dalend optimisme. Hoe heeft pater Raymond, die zelf zich' heeft gegeven aan da verdediging van zgn vaderland, dïo strijdend voor Frankrijk ,werd gewond, en, eerst langzaam-aan hersteld, straks weer zijn leven aan het land, dat hem dierbaar is, gaat wijden, die als de bewijzen van zijn moed, zijn priesterlijk kleed gesierd ziet met twee ridderorden, hoe heeft deze priester-officier da volle zaal weten te boeien, Hn Mtijd de blijmoe digheid van iemand, die wat er ook met hemzelf moge gebeuren. niet twijfelt aan de «ego van znn land. Hoeveel is ons In die paar uren niet verteld van Frankrijk en zijn soldaten, van den moed en de opofferingen op het slagveld; van het medegevoel met den pvenmensoh,; ook dSSr,' waar 't doel is van die even- menschen fa dooden. Hoe treffend greep pater Raymond in de mensohelijke ziel, wan neer hij van zijn persoonbjko ervaringen meedeelt: van den moedigen stryd van de tien kerels in Champagne, die met opof fering van eigen leven, den aitocht van hun regiment dekken, van het weghalen tusschen de linies van een Duitsohen gewonde met toestemming der Franschen, welko edelmoe dige daad werd beloond met het dood schieten van 24 poilus, van de 1300 Neder landera, die hun leven willen geven voor de beveiliging van den Franschen bodem, die hun dierbaar is geworden, van de welda digheidszin van het Nederlandsche volk. Zoo zouden we nog verder kunnen gaan, al maar meer opdiepend uit deze lezing: „Guerre et charité". Br was zooveel moois Iu> maar, helaas, onze plaatsruimte gedoogt niet ei' meer van fa vermelden. De woorden van dank van dr. gneyders •de Vogel, den voorzitter, waren welverdiend! Bjj den aanvang zette de voorzitter nog even liet doel van het genootschap „Neder landFrankrijk* uiteen en zoowel toen, als aan het einil van den avond, wekt» hij op tot aansluiting. De avond werd verder aangevuld met piano- .en vioolnummers, uitgevoerd door de heeren D. M. Hoogeveen en I. .Vos, met eenige Bretonsche volksliederen, gezongen door mejuffrouw E. Vos, sn eenige chan sons door den heer P. Fuehter, waarbjj mi'. H. W. O. de Jong accompagneerde. Voor de Leidsohe afdeeling van genoemd genootschap een avond om met voldoening op terug te zien. Een SO-jarig jubileum. Het 60-jarig jubileum van den wlnkel- cihof, J. B. Dcvilé, is gistoron, dank zij de royaliteit van de firma, waar hij zijn gansdhe leven werkte, luisterrijk gevierd. Gisternamiddag verzamelde zich het ge- heelo personeel, samen ruim 100 personen, met de leden der firma en hun vrouwen, in het café „Den Burcht". De jubilaris werd met zijn familie, kinderen en kleinkinde ren per rijtuig gehaald en met' muziek en zang ontvangen. Twee meisjes, kinderen van beide fir manten, boden daarop, onder het uitspre ken van 'n toepasselijk vers, bloemen aan hot oude echtpaar aan. Hierop volgden toespraken en werden .geschenken nangsboden. Allereerst trad een.der tegenwoordige firmanten, do heer .Oh. S. Wijtenburg, naar voren, dlo in een van groote waar deering gotuigende toespraak, waarin hij nog horiunerde aan het gouden, feest voor tien jaar, de hoop uitsprak, dat D. nog eens tien jaren In dienst der firma mocht doorbrengen en, med? namens zijn broe der, Ch. Wijtenburg, hem een enveloppe met inhoud aanbood. De vader van de tegonwoordige firman ten, de heer B. H. Wijtenburg, na-m hier na het woord en gaf den jubilaris en diens echtgenoote, mede namens zijn broeder, de keus uit een tweetal salonlampen, met den wenseh, dat deze lamp den levens avond van hen mocht verhelderen. „Gij zijt een plichtgetrouw werker, een oppas send huisvader en een gelukkig m en-s oh," aldus besloot spr., waarna hij aan heb mooie geschenk nog een enveloppe toe voegde, benevens een keurige schrijfmap nrefl toepasselijke emblemen, geschenken door een broeder en zoon. Hierna kwam het personeel aan het' woord. Voorop ging do meesterknecht Van Ecs, die namens allen een kourigen fau teuil aanbood, natuurlijk vergezeld van hartelijke, van kameraadschap getuigende woorden. Hierop volgde het slgarenma- kerspersonesl, dat als woordvoerder had gekozen den heer P. Hartevelt en dezen oen keurige pendule met coupes liet aan bieden. Vervolgens had plaats de aanbie ding van een schab van bloemen. Namens het kantoorpersoneel bood, mot een vlot speechje, mej. Van Kempen een groote bloemenmand aan; daarop volgde van het personeel van de plakkerij mej. A. Moi'ks, terwijl mej. Cato Dreef uit naam van allo jongens en meisjes uit de fabriek nog een bloemenhulde bracht. Een der overburen, de heer P. B. Erades, had een bloemstuk in den vorm van eon Erades- Schilletjo gestuurd, terwijl de pachter van „Den Buroht," de heer Backer, rog met een bloemstuk deze kleurige hulde sloot. De oudste zoon van den jubilaris dankte namens de talrijke familie voor de hulde, zijn vader bewezen en voegde voor do kin deren en kleinkinderen bij al de huldeblij ken nog een kristallen rookstel, met zil ver gemonteerd. Hierop kreeg do krasse jubilaris, dien men nog geen 69 jaren zou geven, het woord, om, diep geroerd, allen, die toii deze hulde haddon medegewerkt, te dan ken. Het lasigBt verwijlde hij bij den groot vader der tegenwoordige firmanten, den grondlegger dor zaak, bij wien hij als kind in huis ruim 30 jaren heeft gewerkt, oin vervolgens de opvolgende firmanten te be danken en te besluiten met den wensch, dat de zaak tot in longto van dagen moge bloeien. Hierna ging de wijn rond en werden versnaperingen aangeboden, waarna het gezelschap zich aan tafel begaf. Vermelden wij nog, dat het personeel der fabriek te Warnsfeld door de slechts reisgelegenheid niet persoonlijk aanwezig kon zijn. Jfeer dan hondord telegrammen getuigden, echter van de sympathie daar ginds. De jubilaris verraste hedenmorgen de finua met een reuzenbloemenmand als blijk van contra-waardeering. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Geref. Kerk (Hooigracht) Woensdagavond te acht uren, cfe. R. E. van Arkol, van Soest. DIT ONZE STAD. Voor hel Steuncomité. Bij den ion ponningaieeslcr ia ingekomen: van H. f 200 Mej. S. f 100.— mr. W. v. d. V. f 25.totaal met onze vorige opgave f 1095.—. Levensmiddelen- en brandstoffenyoorzicning. Gisteravond hield liet) Plaatselijk Arbei- d era-S eoretar Iaat, aangesloten bij het N. A. S., in „Zomerzorg" een openbare vergade ring ter bespreking van de levensmiddelen- en de brandstoffen-voorziening. Nadat do matig bezette vergadering door den voorzitter, den lieer." JY van Mostrigfc, was geopend, - verki'ceg de heer - Akkerman heb woord, die een 6oihbor tafereel ophing vanden toestand, die heb proletariaat den a.9. winter wacht. Zij Hebben, volgens hèm, slechte keuze uit drieërlei: heb graf, de ge vangenis en den revolutionnairen strijd. Tot het laatste wekte spr. op. Met de brandstoffen-voorziening is het erg en Leiden spanb daarbij do kroon. De cokes is hier duurder dan overal eldersde eenheden zijn voor proletariërs veel te groot, omdat zij niet zooveel geld kunnen missen. De verdeeling geschiedt onbillijk. Op 15 October werden de lokalen der H. B. S. reeds verwarmd, op d November zaten de leerlingen der volksscholen nog in de kou. Met de aardappelen-voorziening gaat het weer denzelfden weg op als in den vorigen winter. Weer moeten do menschen, die geen wintervoorraad hebben opgedaan, slechte fabrieksaardappelen eten. Spr. gelooft, dat cfit alles geschiedt om de menschen naar de Centrale Keukon „gemeentetrog I" werd uit de zaal geroepen te drijven. Spr. en zijn vrienden zullen eerst vrede met de Centrale Keuken hebben, als de arbeiders daarin medezeggingsschap krijgen en allo menschen er uit eten. De tweede spreker was de voorzitter van het Ned. Arb.-Secretariaat, do heer Van Zelm, die, na een sombere schildering van den wereldtoestand, gevolg van het kapita lisme, ook in dezen tijd genomen maatrege len tegen den nood* lapmiddelen noemde. Spr. oischte algemeene inventarisatie van allo in het land voorradige levensbehoeften, beslagneming van alle voorraden en distri butie over allo burgers. Dan eerab kan worden nagegaan of en hoeveel kan worden uitgevoerd. Bij beide sprekers kreeg de S. D. A. P., die met minister Postiiuma in één schuitje vaart-, het zwaar to verantwoorden. Bij liet debat herinnerde de heer Met- scher er aan dat do S. D. P. de blaam niet treft door den spr. do S. D. A. P. aange wreven, en wekte d'e heer Glisec de aan wezige leden der moderne vakorganisaties op, deze te verlaten en zich bij de onafhan kelijke vakbeweging aan te sluiten. Ten slotte 'werd een motie aangenomen, waarin de absolute onvoldoendheid van de levensmiddelen- en brandstoffen-voorzie ning in Leidon werd uitgesproken en op spoedige en afdoende maatregelen tot ver betering daarvan aangedrongen. Deze motie zal naar den Gemeenteraad wor den gezonden en 't bestuur en do loden van *t P. A. 8. zullen Donderdag op de publieke tri bune in de Raadzaal verschijnen, om aan deze motie klem bij te zetten. De aanwezigen werden opgewekt daar ook ook to verschijnen. DIT ONS LAND. De zand- en grlntkweslle. Het miniölerio van bultenlandsolio zaken maakt bekend, dat de openbaarmaking van de mot clo Duitsche on do Britscho regcering ge voerde briefwisseling nopens den doorvoer van zand.grint en metalen vertraagd wordt,doordat van. de Duilsoho rogeering nog geen toestem ming is verkregen tot publicatie van enkele der van die rogeering ontvangen boscheiden, terwijl ook tongevolgo van de gebrekkige postverbin dingen bij het ministerie nog niet is ingekomen do volgendo tekst van een der memoranda, welko de Britschc re-geering in den laalsten tijd aan Hr. Ms. gezant tc Londen deed toekomen, hetgeen tevens ten gevolge heeft gehad, dat het antwoord op deze memoranda, dat tegelijkertijd zal worden openbaar gemaakt, vertraging heeft ondervonden. Reuter seint ons uit Londen, dat het geolo gische bureau ncgen-on-dertig monsters beton van. vers-chiHomdo gedeelten van hef Vfaamsche front kcoft onderzocht, en in twee-en-dertig ge vallen bleek hot daarvoor gebruikte grint zon der twijfel Rijn-grint te zijn, Naar verluidt, zal de zuiver tijdelijke staking van den doorvoer, volgens de afspraak tusschen Nederland cn Duitscliland, na don 15dcn No vember, gedurende de wintermaanden, niet vol doende zijn, om do Engolsche regoering to be wegen het ombargo op de kabelverbinding on te heffen. lu beslag genomen, Bij een hotelhouder te Wassenaar zijn door don burgemeostor in bezit genomon 11 lusten tlioe ©n bij een broodbakker 93 kisten Rona- oac-ao. Door de polifciö is bij een koek- en banket bakker in do Poelost-raab te Groningen in beslag gonomen een partij regecringsbloem, verpakt in auoadekistea. Deze bloem was in strijd met de distributicregoling geleverd door een grossier in bakkeiwaren, wonende aan den Kraneweg. In een pakhuis in de. HardewikerStraat zijn in beslag genomen 99 vaten aoyalie, 195 bussen vlceschconaerven, 80 vaten soyaolie met benzol, 61 vaten cacao boter, 50 vaten gezouten garnalen, 5 Jcistcn- cac-ao, S kisten lucifers, 18 vaten olie, ter gezamenlijko waarde van pl.'rn. f 62,000. Aan het Schuitendiep is beslag gelegd op 6 zakken turf, die vermoedelijk van buiten de gemeente waren aangevoerd en op don wal waren neergezet. Een nadoe onderzoek wordt nog ingesteld. Te Hoorn werd door den burgemeester, bijgestaan door den commissaris van poli tie en acht agenten een inval gedaan bij den molenaar F. Nieuwpoorfc. In beslag werden genomen 80 kisten Rona cacao, 100 kisten stijfsel, kisten vermicelli, groene peper, en geoontfènseerde melk, ter geza menlijke waarde van ruim f 20.000. In een pakhute van een firma te IJmui- den werd 5000 K.G. gele zeep aangetrof fen, waarop beslag gelegd is. Volgens do pakhuiseigenarea waren zij niet de eigena ren, doch diende hun pakhuis voor opslag Een mijn in hot net. De bemaanin-g van den 'te ÏJmuiden aan gekomen zeilloggcr „Fierman Eduard'7 uit Kutwijk. deelde mede, dat zij op ongeveer vijftien mijlen zuid-westelijk van het licht schip ..Haaks" een groot© mijn in het net had opgehaald. Men vreesde een ontploffing en kapte daarom de lijnen; zoodat het visck- tuig verloren ging. De schade te Sas van Rent en Axel. Naar de „Zeeuwscho Koerier" van bevoeg de zijde verneemt, zullen do aard en de mer ken van de gevonden bomonderdeelen te Sas- van-Gent tot besliste vaststelt'ng van de iden titeit van den schuldigen vlieger leiden. To Axel i3 eem-r commissie, onder voor zitterschap van don burgemeester gevormd om gelden bijeen te brengen voor do slacht offers der bommen. Mocht de schade van.an dere zijde worden vergoed, dan zal het geld worden gebruikt voor oen fonds om eyen- tueole andere'ooilogsrgmpen te bestrijden^ De distributie en het regceringsbelcid. Men meldt uit 's-Gravenhagc- "Wij vernemen nader, dat in dc vergade ring van heden der oomoiisaie van rappor teurs betreffende de wetsontwerpen tot verhooging van heb Xe hoofdstuk der Staatsbegroting voor 1917 en 1918 (be schikbaars-helling van levensmiddelen), alsmede tot heffing van de 150 opcenten op de Verd/edigingsbelastingen tot dekking dier uitgaven, ter behandeling der rappor ten der verschillende af deelingen gebleken is, dat deze ontwerpen aanleiding heb ben gegeven, tot zeer uitvoerige beschou wingen, rakende het beleid der regeering ten opzichte van heb distributiebedrijf in zijn vollen omvang, alsmede de financieels politiek te dezer zake. Gort voor reserves. Met het oog op GYontueole stremming in hei vervoer gedurende den winter, zal, des gevraagd, aan de gemeentebesturen een ex tra rantsoen gert verstrekt worden, voldoendft veor vier weken. - Gort, npts droeg bewaard; kan minsten! twee maanden goed blijven. Aan de gemeen- lebe.luren is in overweging gegeven, door het R. D K., zoodra gort voor een nieuw tijd perk ontv^ugon wordt, dezo bij de reserve te voegen en eenzelfde aantal" balen van de re serve te nomen. De reserve-voorraad blijft dan1 stoeds uit versche gort bestaan, Rellefscliip opgebrachl. Mon meldt uit Ylisaingen: Wij voraemont dat het Relief vaartuig id „Hoelen." om hier onbekende redenen na«r Swmomü'iide is opgebracht. Het schip wa-s op weg van Montreal naar Rotterdam. Hier ter stodo i3 uit Swmortiimdo bij familieleden be richt ontvangen, van loden der bemanning, dat alles wel was. Naar wij mtusschen van bevoegde zijdo ver namen, beschikt het Reliefcomitó slechts ovö! een zóór gering cn voorraad levensmiddelen. Reeds gcruimen tijd is dan ook het gevaar voor ooii hongersnood in België uiterst groot. Do opbrengiag van do „Hooien" hooft thans dit gevaar zeer ernstig verscherpt. Zoppdiii boven ierriteriaal gebied. Gistermorgen legen twaalf uur i3 een Zep pelin. waarschijnlijk de „L 52" op zes h zeven mjjl uit do kust kmgs ÏJmuiden gevlogen, van zuidelijke in noordelijke richting. Vaa 't pantsorfou werden waarschuwingsschoten gegeven. Vreemde vliegtuigen. Men rue'dt uit Hoek van Holland, dal gis teren twe>e watervliegtuigen den Waterweg pa3s?erdcn, kooracntl van het zuid-westen haar het noorden. Steenkolen uit Limburg. Met ingang van gisteren rijden er weder op werkdagen oxtra-kolentreincn van de Lim« burgsche mijnen „Emma', „Wilhelmina'-, „Laura", „Vereeniging" van do stations Nuth, Heerlen, Kerkracle-Rolduc, naar Rotterdam-! FeljenoorI en Rotterdam-Maas. Veryoer van graanstroo. De minister van Landbouw, gezien arti kel 8, le lid der Distributiewet 1916; heeft bepaald: dat heb vervoer van graanstroo na-ar en de aflevering.van dit stroo aan stro ocartonfabrieken is verboden. Aardappelen. De mini-ster van Landbouw heeft aan cii gemeentebesturen het volgende schrijven gericht Van verschillende besturen van platte lancfogemeenten zijn bij mij verzoeken inge komen om de inwoners vergunning te ver- leonen een nacïer te bepalen hoeveelheid aardappelen op. te slaan. Naar aanleiding hiervan heb ik aan heb Rijks Centraal Administratiekantoor voor do Distributie van Levensmiddelen mach tiging verleend, in bepaalde gevallen aan gemeentebesturen een hoeveelheid aard appelen toe to wijzen voor een tijdvak, zich uitstrekkende van het oogenblik der aan vrage tob 22 April 1918. De hiervoor aangewezen soorten zijn Roode Stars van zand- on kleigrond, blanke Eigenheimers en daarmede gelijk te stellen soorten, tenzij uitsluitend één soort In de gemeente aanwezig is, welk soort dan kan worden verkrijgbaar gesteld. De gemeenten, welko voor het ontvangen van aardappelen volgens de voornoemde regeling in de eerste plaats in aanmerking komen zijn: I. Plattelandsgemeenten meb een uitge breide arbeidersbevolking, welke gewoon is in den zomer gelden over te leggen om zich daarvoor in het najaar aardappelen voor winterprovisie aan to schaffen. II, Uitgestrekte plattelandsgemeenten, waarvan het voor clé Yérsproid wonende ba- 43 (Slot.) Alle drie vonden het jammer voor Fanny, maar zij voncien ook dat, als zij nu eenmaal liet- ongeluk had een man te hebben, die naar Indiö wou, en zij niet bezorgd be hoefde te zijn over Koert, zij met hem mee behoorde to gaan. Mevrouw Hein zuohtte, zooals zij zoo dik wijls deed. ,.Ach, Fanny," zei ze eens, ,,jo neemt het' kwalijk, dat weet ik, maar ik kan niet laten te denken, dat bet zooveel beter zou zijn, ala jo nooit al die bemoeienissen had go- had." Fanny lachte in liet govoel van liaar meerderheid e-i>. trok haar schouders op. ..Ja, aSo je, dan liadfe je voor jo kind ge leefd oh ctoa was er geen leegte geweeat in je Hart, zoodat jo het weg moest geven Aan een vreemden man. En dan wat je voor zooveel conflioten gespaard gebleven." En Eva zei, onbarmhartig, maar er had ook nooit echte sympathie tusschen d'e zus ters bestaan: ,,In één geval, vind ik, dat je jo incTbnken moot, Fanny, Arnold1 is jong en knap en jij bent ja, vergeef me, jo bent nu niet zoo jong meer. Ben je er zeker van, dat jaren afwezigheid geen scheiding zullen brengen voorgoed V' Als naaldenprikken voelde Fanny die woorden. Er waren oogenblikken, dat zij jaren van haar leven zou willen geven, om met hom mee te kunnen gaan, en toch was haar eind- overweging altijd dezelfde zij kon niet. Haar leven was en bleef gebroken; hoe haar keus ook mocht- 'uitvallen, thuis of op reis zou zij vervolgd worden door de ge dachte ontrouw te zijn geworden aan een levenstaak. Zij liad1 ook oogenblikken, waarin het ge loof, aan do idteo, waur zij voor wilde leven en werken, aan het wankelen werd ge bracht. Dan ontdekte zij, ctat liet niet enkel de idee waft, waarom zij niet tot meereizen besluiten kon. Het was ook om iemand te zijn, iets to beteekencn in een vooraan staande kring, interessanto en afwisselende bezigheid te hebben, waarbij zij de leidende en beslissende kracht was. De veeljarige ge woonte, haar eigen leven ïe leven, ma&kto voor haar do gedachte al onmogelijk in te komen in dat van een ander. En was dat niet in de eerste plaats de plicht van een meüsoh met modern verantwoordelijkheids gevoel zijn eigen leven, zijn eigen per soonlijkheid ten volle uit te leven? (Maar waarom was zij dan getrouwd? „Gevoelsbedwelming voor een mooi ge zicht," had Julia von Stein eens gezegd van een ander; maar dio uitdrukking was in Fanny's geheugen gegrift, want om een of andere reden daoht zij, dat Julia zinspeelde op haar. Nu, behoorde ook dat niet bij het uitloven van zijn persoonlijkheid? Gevoels bedwelming, levensverrukking was dat niet-hot-heilige vuur in den tempel der toekomst? Dat zei te» minste May Wallenstedt, on Fanny had het vele .malen toegestemd. Maar waarom was zij dan mi zoo in zichzelf verdieeld en zoo ongelukkig Hoe dit zij, de vraag werd eindelijk voor goed beslist, en da strijd was voorbij. Fanny had aan haar laatste woord den vorm van een vergelijk gegeven. Nu kon zij- die reis niet maken, het volgende jaar ook nog niet, claar het kiesrechtvraagstuk dan in behan deling zou komen. Maar misschien later. Misscoien, als Arnold met zijn werk klaar was, dat zij hem dan kon komen halen, cfan konden zij samen een reis door Indië maken. Dat was veel prettiger dan zoo lang stil te zijn op dezelfde plaats. Do zomer spoedde ten einde, alles was langzamerhand w'ëor gewoonge w or don, ten minste voor het uiterlijk. Ook Koert scheen weer in goed humeur te zijn. Wat Arnold hem al- niet zenden zou! dingen, dio geen andere jongen had o, ctat was een heerlijk vooruitzicht. Maar 's avonds lag hij in zijn kamertje dikwijls te huilen zooals hij het dien avond gedaan had, toen de zee koning zich voor 't eerst aan hem had ver- toond. Maar nu huilde bjjj omdat hij hom zou moeten missen en zijn loven weer saai en eenzaam zou worden. Het wa-s de laatste avond, Fanny en" Arnold stonden samen op de waranda. Fanny," zei Arnold opeens innig, ,,mis-< schien zullen we nimmer meer samen, hier! staan —ten minste in vele jaren. Laat mo je danken v£>or alles „Voor alles? Voor wat?" „Voor dé liefde, die jo me hebt gegeven al was onze opvatting zoo geheel verschil-' lend1," „Arnold, je wonscht toch niet, dat jo me nooit gezien hadb? Dat dat dit er nooit was geweest, zeg?" „Neen, neen, liovo, Iioo kan jo dat den. ken 1 Te wcnschen, dat iets er nooit geweest? was, is immers te wenschen zelf een ander te zijn, dien men niet kent. Heb was een zelf-* misleidingwe hebben ons vergistmaar de' meesten van ons leer en wel heb meest door hun mistast©»,;

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1