De Wereldkrijg. Uit da Omstreken. SPORT. OTUDTIQ zijn de nieuwste modellen oIlXUu Dames- en Chapelleriehoeden in onze Salons tentoongesteld. H.-A. TIMMERMAN, N.-RIJN 46, HOFL. AËEKDA VAK DE WEEK. Vrijdag: Stadszaal,,Sursnm Corda". 7 uur. „In den Vergulden Turk"Leidsche IJs club. 8 uur. Schouwburg: „Mooie Neel." 8 uur. Zondag: „Zomerzorg" „l'Union fait la Force". 8 uur. Schouwburg: „Robert en Bertram". 8 uur. Sfadtzaa Speeia!iteittnvooietfiling. Simr. Maandag: Stadszaal (foyer): Voord-acht pater Joseph Raymond voor afd. Leiden en O. Gen. Nederland—Frankrijk. Kwartier voor achten. „Zomerzorg"Openbare vergadering levensmiddelen- on- brandstoffen-voorzie ning. enz. 8 uur. Dinsdag: Stadszaal: Concert Maatschappij voor Toonkunst. 7 uur. Dagelijks: ..Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. Imperial-Theater", Stationsweg, 8 uur. Thalia Bioscope en Variété-Theater, Haarlemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmid dag ook 2 uur). Leidsche kunstclub „De Sphinx", Ra penburg 81. Werkdagen van 1012 en van ir 25 uur. Dee Zondags van 24 uur. die wel eens le zijnen huize kwam. Hij vertelde, dat hij een wissel moest innen, "maar dat hij door den aard van zijn ge meentebetrekking daartoe de gelegenheid miste. Waarop het meisje, niets vermoe dend van de inferieure rol, die men haar in dit opliohtingszaakje liet vervullen, op zich nam, het geld aan de Rotterdamsche Bank te innen. Zij werd betaald in geld en wissels, in totaal een bedrag van f 38.733.40, hetwelk zij. zonder eenige korting of zonder zelf eenig voordeel te genieten van de transactie, aan E. afdroeg Via de handlangers ging het geld nu naar Birnhaum, niet zonder onderweg eenige belangrijke snoeiingen te onder gaan. De onkreukbare gemeente-ambte naar hield f 3000 van het geld achter en droeg ruim f 35-000 aan Van 't Z. af. Deze hield nog eens f 5000 t\)or zich zelf, zoo- dat ongeveer f 30.000 in handen van Birn- baum kwamen. Deze liet door zijn „zaak waarnemer" de rekening van f 11.000 bij de firma Hoeker betalen, welke firma, van vreugde over het binnenkomen van dezen dubieuzen post, 10 pCt. voor con tant aftrok, zoodat de zaakwaarnemer een voordeeltje van f 1100 had. Zooals reeds gemeld is, is de politie van het bureau Pietershal er in geslaagd, bijna de geheele som in handen te krijgen. Bij den gemeenteambtenaar werd huiszoeking gedaan en de f3000 verstopt gevonden in een kistje met allerlei rommel. De man be weerde, het geld in bewaring te hebben gekregen. De ontrouwe kassier van de Boerenleenbank te Schagerbrug is ge arresteerd en gevankelijk haar Alkmaar overgebracht. Poging tot inbraak in de Rotterdamsche tramremise. Opnieuw heeft in den naclit een poging tot inbraak in de remise aan den Oostzeedijk te Rot terdam plaats gehad. Omstreeks kwart voor drieën kwamen 2 mannen aan de remise bellen en vroegen toegelaten te worden, doch daar zij geen bewijs konden toonen, mochten zij niet bin nen. Zij gaven op te zijn Van Vliét en De Bruin. Sinds den moord op den nacht?- waker, is er streng order gegeven niemand binnen te laten, zelfs al is hij in do uniform van de R, E. T. M. gekleed. Zij, die binnen komen, moeten voorzien zijn van een legitimatie-bewijs. Later in den nacht zijn de mannen wederom teruggekomen, doch evenmin als den eersten keer werden zij thans toegela ten. Toen een der chefs 'e morgens in de remise de lijsten nakeek, zag hij, dat de namen Van Vliet en De Bruin er niet op voorkwamen. Er had dus waarschijnlijk een nieuwe poging tot inbraak plaats gehad. De motorloggei IJ. M. 2 5 3, „E 1 i s a- heth", van do maatschappij „Spurn", te IJmui den, welk schip op 19 October voor een reis van 10 14 dagen van IJmuiden ter visscherij in het noordelijk deel der vrije vaargeul uitvoer, is tot heden niet teruggekeerd en wordt dus als ernstig over tijd beschouwd. Men vermoedt, dat de „Elisabeth" verongelukt Is ten gevolge van 'den storm, die verleden week gowood heeft, of dat het vaartuig in het mijnenveld verdreven en door een ontploffing gezonken is. Sommigen hebben nog een geringe hoop, dat de logger naar een Britsche haven zon zijn opgebracht, omdat het vaartuig onder dezelfde directie staat als de opgebrachte stoomtrawler „Union" Het uitblijven van berichten indien van een op brenging sprake is, zou dan moeten worden toe geschreven aan het stopzetten van het telegram verkeer op de Britsche kabels. De bemanning fwn de „Elkabeth" telde acht koppen. ELAZERSWOUDE. Aan mej. P. de Koekoek, hoofd der Gfor. bewaarschool, is op baar verzoek eer- föl ootalag verleend. KATWIJK-AAN-ZEE. To IJmuiden kwamen binnen de log gers: KW. 22, met f 2952; KW. 93, met f 2897 KW. 162, met f 3831 KW. 48, met f 3149KW. 135, mot f 1774KW. 98, met f 1355 KW. 107, met. 2664KW. 2, met f 3S9KW. 154, met f 2040 en KW. 170, met f 3031 besomming. NOORDWUKERHOUT. Door ds. L. D. Poot is van Z; K. H. den Prins f25 ontvangen voor de herstel ling van het orgel in de kerk der Ncd.- Herv. Gem. alhier. RIJNSBÜRG. De Tuinbouwwintercursus, alhier, opende gisteravond met 15 leerlingen. Tegenwoordig waren de heer Grinime, leeraar a. d. R. T. W. S. te Lisse, als vertegenwoordiger van den Pijks-Tuinbouwieeraar, het Dagdijksch Bestuur der gemeente, het hoofd der Gem. School, de heer Collee, en de Commissie van Toezicht. De heer S. Schoneveld opende den Cursus met eon kort woord; de heer Grimme wees op het belang van den cursus. Ook het hoofd der gemeente sprak. Ten slotte dankte de heer Schoneveld de aanwezigen. Gisteravond werd een ledenvergade ring gehouden van de Coöp. Voorschotbank en Spaarkas alhier, onder leiding van dr. A. J. van Wadsum. Als lid van den Raad van Toezicht werd met bijna algemeene stem men gekozen de heer S. Schoneveld, die deze benoeming aannam. Het verslag van den accountant gaf aanleiding tot gedachten- wisseling. De voorzitter drukte' zijn tevre denheid jegens den heer J. P. Vergouwen uit, dat deze de boekhouding zoo correct had gevoerd. Ook de heer Schoneveld sprak een woord van lof. Door^de verkiezing van den heer Schoneveld is een vacature ont staan in het bestuur. De Raad van Toezicht heeft den heer C. Vianen benoemd tot tijde lijk bestuurslid. SASSENHEÏM. In „Het Bruine Paard" vergaderde dé afd .Oegstgeest en Omstreken der Holl. Maat schappij van Landbouw, in combinatiemet den Diocesanen Land- en Tuinbonwbond, en do afd. Noordwijk en Omstr. van de Holl. Mij. van Landbouw, ter bespreking van de werking en liet doel van de Zuid-Holl. Coöp. Export-Slachterij. De heer Den Hertog, van Oudshoom, leid de, nadat de heer Marbus de vergadering geopend had, de besprekingen in, met een nadere uiteenzetting van de plannen en wat reeds tot stand gebracht was. Spreker deelde mede, dat Voor deelneming enkel gelegenheid bestond voor practische landbouwers en veehouders én de handel bui tengesloten blijft. De verkoop zal ook aan slagers Jkunnen geschieden, als er voordeel' uit blijkt. De slachting zal voorloopig te Leiden in het Slachthuis plaats vinden, on de aangestelde agenten, gullen het vee in dé klassen brengen. De beer K Ham,. Secretaris van dé afdee- ling Noordwijk, werd in de gelegenheid ge steld een overzicht van het financieel ver slag van de Friéfeche CoÖp. Export-SIach- terrj te geven, waaruit bleek, dat het leden tal dier coöp. van 23 tot ruim 1800 was gestegen en het bedrijf had gegaan over een som van f3.500.000. Van de winst had men al de gebouwen en machinerieën afgeschre ven. De prigs van schapenvleesch was o.a. ge weest f 1.30 per KG., en deze: onderneming had ook haar aandeel in de levering van 12.000 schapen aan het buitenland. Nadat ook de secretaris van de coöp., de heer C. W. van Dam, van Aarlauderveen, nog nadere inlichtingen had gegeven, nam de waarnemende voorzitter, de heer Verkley, het woord (de heer Marbus had de vergadering moeten verlaten), om er op te wijzen, dat de in-werking-treding nog niet direct is te ver wachten, en dat ieder over deze zaak nog eens goed kan nadenken, en dan, waar hier veel voordeelen te behalen zgn, ieder toe treedt. De heer Van Noort, van Lósse, sprak nog een woord van aanbeveling naar aanleiding van een vergadering te Gouda, door hem bijgewoond. Hierna werd gelegenheid gegeven tot tee* kenen van het register, waarvan door eenige aanwezigen gebruik gemaakt werd, waarna mededeeling geschiedde, 'dat nader zou wor den aangekondigd wanneer er te Leiden (op de Veemarkt) voor teekening gelegenheid zou wezen. STOMP WIJK Ten overstaan van den notaris jhr. H. Just do la Paisières to Voorburg, had in het Stataonskoffiehuis aldaar de verkoo- ping plaats van eenige perceelen wei- ©n hooiland, gelegen oDder deze gemeente, groot 8 H.A. 84 A. 25 o.A. Kooper de heer P. Erkelens, te 's-Gravenhage, voor f £9,300. WARMOND. Alhier had. de jaarlijksche schietwedstrijd plaats door de politie-schdetvereeniging „Wil- helmina", waarvan de leden in de omliggende gemeenten wonen. Er werd, in aanmerking ge nomen de weinige oefeningen, welke gehouden werden, goed geschoten. De prijzen werden be haald door: le prijs: R. v. d. Werf, gemeente veldwachter te Oegstgeest; 2e C. Pouhunns, chef-veldwachter te Sassenheim; 3de J. Want, gemeente-veldwachter te Noordwijk; 4de J. v. d. Krogt, idem aldaar; 5de J. B. Kaas, idem te Lisse; 6o G. J. W. Dortland, adjunct-msp. van politie te Noordwijk; 7de T. IJtsma, chef-veld- waohter te Lemmer; 8ste D. de Koning, gem.- veldwachler te Oegstgoeet, 9do J. v. Noord, 10de T. v. d. Vlugt, 11 do B. G. Steekers, allen veldwachter te Warmond, 12de M. Gooi, in specteur van poHtio te Noordwijk, 13de A. Steenvoorde, gem.-veldwachter te Noordwijk er- hout. Het doel, hetwelk hiermede beoogd en be hartigd wordt, ni. het goed kunnen gebruiken van het voor de politie zoo noodzakelijk wa pen (revolver) en het aankweeken van kamo- raadschap onderling, wordt op zulke dagen ter dege bevorderd. Na het uitreiken der prijzen door den voorzitter G. Posthuma in het sta tions-koffiehuis, word de avond verder zeer gb- jooqglük dooxpebracht. WASSENAAR. H. M. do Koningin maakte gistermiddag, vergezeld van gevolg, een rijtoer te paard door deze gemeente. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest Ned.-Herv. Gcm. Zondagmorgén; te tien uren, dr. J. Riemens, van Leiden, in de kerk; des avonds te half zeven, ds. J. P. Snoep, in „Irene", alsmede des morgens te tien uren in de Bewaarschool aan den Morsen de heer A. J. de Neef, zen- deling-kweekeling. Voorhout Nod--Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds. A. J. Ruys, van Oegstgeest Wou brugge. Ned. Protestanten bond. Zondagavond te zeven uren, d^. J. Wuite, van Leiden. Zwammerdam. Rem. Gerof. Gom. Zondagmorgen to kwartier over tienen, ds. Swijghuizen Reigersberg, te Zaandam. Hockey. Een nieuwe club. Te Leiden is een Mixed Hockey Glyh opge richt met 140 leden. Secretaresse van de nieuwe' vereeniging is Mej. 0. Siegenbeek v. Heukelom Wiel rijden- Jan van der Tuyn t Na een ongesteldheid van eenige maan den, is, volgens de „N. Ct.", te 's-Gra\en- hage overleden, de bekende renner J. v. d. Tuyn. Do overledene had een buitengewoon lange renners-carrière achter den rug. Van 1894 tot 1915 behoorde hij tot de koningen van het rijwiel en genoot tot vér over de grenzen een goede reputatie als sportsman. In dien tijd won Van der Tuyn belangrijke prijzen, zoowel in wedstrijden over den korten, als over den langen af stand, zoowel met als zonder gangmaking. Bovendien bezat bij buitengewone kwali teiten als stuurman en onderscheidde zich verder als een renner met ongewoon han dige taktiek. Jan van der Tuyn was steeds een eerlijk tegenstander en in alle opzichten een figuur, welke den gelederen der wielren ners tot eere strekte. De algemeene toestand. We zullen ons dagelrjksch overzicht dit maal kort maken, wijl de gebeurtenissen in Rusland een uitvoeriger "behandeling vra gen en deze trouwens ook dermate den te- Iegrammenstroom, die binnen komt, beheer- sc'hen, dat er op dit oogenblik niet veel zeer belangrijke nrededeelingen worden ver wacht. Uit Berlijn wordt thans officieel gemeld, dat Von Helffrich ontslag heeft gevraagd. De keizer heeft 'dit verzoek ingewilligd, onder voorwaarde, dat hem later een andere functie zal worden toevertrouwd. .Von Payer wordt thans als de vermoedelijks opvolger van een der twee functies van den aftredende genoemd, n.l. voor plaatsvervan-. gend rijkskanselier. In het Pruisische staats- ministerie zal Fried berg Helffrich opvolgen. Van de gevechtsterreinen is ook weinig nieuws te melden. De legerberichten hebben reeds er op ge wezen, dat in den Boven-Elzas de Fran- sohen sterken druk op de Duitsche stellingen uitoefenen. Aan de Schönholz hebben ze hun tegenstanders zware verliezen toegebracht. Uit Vlaanderen meldt het Duitsche legerbericht toeneming der artillerie-bedrij vigheid bij Dixmuiden en Passchendaele. Het Duitsche communiqué van gister avond meldt van het Italiaansche front alleen, dat daar verdere voortgang wordt gemaakt. Het 'Oostenrqksche officieel© le gerbericht geeft weinig meer dan het reeds gisteren door ons meegedeelde DuitBohe com muniqué. De Italianen bevestigen pok den verderen terugtocht. Het officieele bericht uit Rome luidt: In den loop van den dag van gisteren heeft het terugnemen van onze linie voort geduurd. De omvangrijke beweging kon zich ongehinderd voltrekkeu. De dekkingstroepen hebben door tal van moedig doorstane ge vechten tusschen de hoogten van Vittorio en het punt; waar de Monticano in de Ii- venza vloeit den opmarach der tegenstan ders vertraagd. De Entente beleeft op ft oogenblik wel slechte tjjden. Zoo slecht misschien als nooit te voren. De groote overmacht, die ze op japier hebben, is wel een zuiver theore tische. Ten slotte komt natuurlqk alles neer op Rusland, dat dit geheele jaar een totaal waardelooze steun is geweest. Dat zelfs niet meer reageerde op de harde slagen, die ft verdragen moest. Na de verovering van Gaza, zoo belang rijk omdat de Engelschen nu een haven in Palestina hebben, hebben de Britsche troe pen in Mesopotamia weer vorde ringen gemaakt Ze hebben den 6den November Tekrit bezet en zün nu reeds 200 KIM. stroomopwaarts^ van Bagdad langs de Tigres gevorderd. De materieele buit vooral moet aanzienlijk zrjn, De Staatsgreep der Maximalisten In Rusland. Wat thans in Rusland plaats grijpt doet alle belangstelling van de voornaamste ge beurtenissen op de gevechtsvelden afleiden. "Wat gisteren uit Londen werd gemeld, 19 van zoo ingrijpend belang, dat een terugslag op da geheele situatie niet onmogelijk is. Uit de berichten, die naderhand zijn ver schenen over de gebeurtenissen der laatste da gen, blijkt, dat de volgelingen van Lenin vol- komeD de baas zijn. Ook het Winterpaleis, ale is 't moedig veroedigd, is den opstandelingen in handen gevallen. Hei Telegraaf Agentschap is in handen dej- maximalisten en van dit bureau ontving Reuter eergisteravond de volgende lezing over hot gtbeurde: „De dag heeft eenige wijziging in den al- gemeenen toestand in de hoofdstad gebracht. De maxim al istische beweging hoeft nieuwe werkelijk merkbare vorderingen gemaakt, doch er hadden geen wanordelijkheden plaats. Tegen uur 's middags heeft het militaire revolutionaire comité van de soviet een aan- plakbrief hekend gemaakt, dat Petrograd zich in zijn handen bevindt, dank zij den steun van het garnizoen, dat het mogelijk maakte den staatsgreep zonder bloedvergieten te voltrek ken. De aanplakbrief verklaart dat de nieuwe regeering een onmiddellijken, rechtvaardi gen vrede zal voorstellen, het land aan de boeren zal geven, en do wetgevende vergade ring tijeen jzal rccpcn. 8 November, één uur s ochtends: De afge vaardigden van drie Kosakkenregimcnten, te Petrograd in garnizoen, hebben verklaard, dat zij weigeren om de voorloopigc regeering te gehoorzamen en tegen' de soviat op te trokken, doch dat-zij gereed zijn om. de openbare rust to har dhaven; De soviet hield *6 middags een buitenge wone bijeenkomst, waarin de vcorzitter Trotz- ky verklaarde, dat do voorloopige regeering niet langer bestaat, dat eenige ministers in hechtenis z-ijn genomen en het voorloopige parlement is ontbonden. Lenin, die met langdurig gejuich werd ont vangen, hield oen rode, waarin hij de drie problemen der Russische democratie uiteen zette* 1. het onmiddellijk einde van den oorlog, waatue de nieuwe regeering een wapenstil stand aan do oorlogvoerenden moet voorstel len; 2.- het overmaken van het land aan de boeren; 3. do oplossing der economische cri sis. De vergadering nam een resolutie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat deze drié vraagstukken zoo spoedig mogelijk zullen worden opgelost. Aan het slot der zit ting werd door een vertegenwoordiger der sociaal-democratische minimalistische partij van de soviet een verklaring voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de partij der staats greep afkeurt en zich afscheidt van de so viet te Petrograd." Het congres der soviëts uil heel Rusland feeft drie proclamaties afgekondigd. Alle macht behoort aan de soviëts. De regeerings- comn.issarissen zijn van hun ambten onthe ven. De voorzitters der soviëts moeten zich rechtstreeks met de leden der revolutionaire regeering in vcibinding stellen. De leden der landbouw-commissies, die in hchtonis waren genomen, dienen onverwijld op vrije voeten te worden gesteld en do com missarissen, die hen arresteerden, moeten op (hun leurt wordc-n gearresteerd. Do doodstraf, door Kerenski aan het front hersteld, is afgeschaft. De gewezen ministers Konowalof. Kisjkin, Terestjenko, Malanto- wisj, Nikitin en anderen zijn gearresteerd. Kerenski Éeeft do vlucht genomen. Allo unlit:ire honden hebben de handen ineen geslagen om hem te zien te pakken te krij gen. Allen legerorganisaties is bevolen maat regelen te treffen om Kerenski onmiddellijk in hechtenis te nemen en naar Petrograd uit te leveren. Elke hulp ten gunste van Kerens ki zal een zware misdaad tegenover den staat worden gestraft. Te Petrograd heeft de revolutie der arbei ders en soldaten gezegevierd. Het Russische congres der arbeiders- en-soldatenafgevaar- digden spreekt, volgens een mededeeling uit "Weenen, de hoop uit, dat de 01de op de spoor wegen gehandhaafd zal blijven en het bedrijf niet één minuut zal worden onderbroken. Geheel zonder gevechten schijnt de omzet ting van de regeeringsmacht niet te zijn ge gaan. De „Lok. Anz verneemt uit Kopenhagen, dat te Petrograd de toestand 2eer ernstig is. In vele stralen werden barricades opgericht en er vonden reeds verschillende bloedige ge vechten plaats tusschen do volksmenigte en de troepen. In de arbeiderswijken heerscht oproer. 't Is nu de vraag, wat het leger zal doen. Zal dit zich achter Lenin en de zijnen scha ren? Dit mag betwijfeld. Zoo groot als te Pe trograd is hun maoht nergens, van daar dat de regeering waarschijnlijk zoo weinig durfdo doen tegen de maximalisten. Want al lang hebben ze gepoogd, om do macht in handen te krijgen, reeds lang was het zeker, dat een staatigreep zou plaats hebben, slechts over het tijdstip werd gezwegen. Wat heeft b.v. de generale staf te Petrograd niet een last ondervonden van deze mannen. In den nacht van 4 November verlangden eenige le den van genoemd comité de controle over alle hevelen, die werden uitge geven alsmede doel te nemen aan de militaire beraadslagingen. De opjfbrbevel- ber van de troepen van Petrograd weigerde dat. Daarop verzond de soviet, na een verga dering te hebben gehouden met afgevaardig den van allo garnizoenen, een telegram aan alle regimenten, dat het revolutionaire comité den generalen staf niet langer erkennen wil de en dat dit lichaam voortaan als vijande lijk aan de democratie moest worden be schouwd. Het telegram voegde daaraan toe, dat voortaan alléén bevelen, welke door het re volutionair comité waren geteekend, mochten worden uitgevoerd. To m de voorloopige regeeriDg van dit tele- gram kennis kreeg, eischte ze dat de soviet het zon intrekken, doch die eisoh werd niet ingewilligd en de soviet beslcot zich te ver zetten. Tot dat doel werden machinegeweren verzameld. De voorloopige redering besloot daarop, niet direct naar de wapens te grijpen, nog hopend op een vredelievende schikking. Op 5 November dos avonds besloot de re geering het revolutionnair militaire comité als onwettig te beschouwen en beval den mi nister van justitie de leden te arresteeren. Verder werd besloten, dat de militaire auto riteiten alle maatregelen zouden nemen, noo- dig om een opstand het hoofd te bieden. Die maatregelen schijnen erg slap te zijn doorgevoerd. Eeo eisch in Rusland moet eok zijn, dat de Russische regimenten in andere landen, b.v. Frankrijk, zullen worden terug geroepen. En wat zal er dan gebeuren, met do Engeleehe en Belgische afdeelingen en do Fransche vliegers in Rusland? En wat zal er van Roe menië worden? Reeds eenige dagen is aan Let Rocmeensche front meerdere artillerie- bedrijvigheid. Is er misschieu verband tus schen dit en wat in Petrograd gobeurt? Moet Roemenië geheel onschadelijk gemaakt nu de Russischelegers geen vinger willen uitstoken?, Het Russisch leger is niets meer waaTd, dat is onomwonden verklaard in een vergadering van officieren te Petrograd. Daar is na lang durige debatten eën resolutie aangenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat er feitelijk geen leger en geen militair gezag in het leger bestaat, zoodat het leger het land niet kan verdedigen. De vergaderirg achtte het oogenblik ge komen om dit openlijk to verklaren, opdat niemand zich illusies make en bedrogen uit- kome. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er, nadat men van de eerste bewondering bekomen is, pogingen zullen wordenn gedaan de maxima listen, die numeriek ver en ver in de minder-: beid zijn, maar aan brutaliteit to veel hebben^ wat ze in aantal te kort komen, te verdringen. Maar het leger en het land zijn gedesorgani seerd en dat is gebleken met de opstandelin gen r.iet het geval te zijn. Doch spoedig genoeg zal blijken, wat te wachten is Het vernietigen der Belgische industrie. Op een zeer krasse wijze demonstreeren de Duitschers, dat ze niet de bedoeling hebben België te verheffen, maar wel om de industrie te vernietigen, naar uit Ha vre wordt gemeld. Zij voltooien in koortsachtige haast de verwoesting der Belgische fabrieken. Do sloopers hebben zich geworpen op de hoog oven van John Gockcrill. De hoogovens No. 1 en 2 zijn gesloopt; No. 3 en 4 zijn nu onderhandenNo. 5, 6, 7 en 8 zijn ge desorganiseerd, terwijl alle machines, grondstoffen en voorraden zijn wegge voerd. Te Ougree-Marihaye zijn allo hoog ovens uit elkaar genomen, nadat de ma chines onbruikbaar waren gemaakt. Het zelfde is het geval te Angleur en Griveg- nóe. Het systematisch verwoesten van de Belgische industrie maaikt op de bevolking groeten ihdiruk. Noorwegen en DuitschlandL In opdracht zijner regeering heeft de Noorsche gezant te Berlijn aan den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken de volgende nota overhandigd Volgens de voorloopig verstrekte inlich tingen kan men als een. vaststaand feit aannemen, dat schepen der Duitsche ma rine den 17en October in de Noordzee, na Engelsche begeleadingsvaartuigen tot zin ken te hebben gebracht, een reeks neu-< trale koopvaardijsohepen, waaronder ver scheiden Noorsche vaartuigen, in den grond hebben geboord, zonder zich om do bemanningen te bekommeren, zonder te trachten deze te redden of hun den tijd te geven het lijf te bergen. Dit gedrag der Duitsche oorlogsschepen is de oorzaak ge weest, dat een groot aantal Noorsche zee- Heden door het vuur der kanonnen wer den getroffen, gewond werden of ver dronken. De Noorsche regiering zal niet op nieuw, zooals zij dit reeds verscheiden ma len heeft gedaan, haar standpunt uiteen zetten ten opzichte van de schending van het beginsel van de vrijheid ter zee, wel ke door het afkondigen van een groote uit gestrektheid zeegebied tot oorlogszone en het in den grond boren van neutrale koopvaarders, die geen contrabande ver voerden, is begaan. Het zijn de maat regelen van dezen aard, die de Noorsche zeelieden, evenals vele andere zeelieden, van neutrale schepen, die belast zijn met Noorwegen den noodzakelijken invoer te bezorgen, er toe hebben gebracht, be scherming te zoeken, door zich te laten convoyeeren d'oor 00rlogssohepenwelke aan de geallieerden toebehooren. De Noorsche regeering herinnert er aan, dat zij in haar memorandum aan de Duit sche regeering d.d. 20« October 1916, naar aanleiding van het tot zinken brengen van' Noorsche schepen in de IJszee door Duit sche duikbooten, de aandacht der Duit sche regeering heeft gevestigd op het feit dat het Noorsche volk elk nieuw geval,- waarbij de dood van Noorsche zeelieden wordt geschaad als een schending van de wetten der menschheid zal beschouwen. De Noorsche regeering verzoekt de' Duitsche regeering opnieuw er voor të waken, dat de gezagvoerders der Duitsche duikbodteai het leven der Noorsche zee lieden, hetzij door nalatigheid, hetzij door, een onjuist begrip der omstandigheden, niet aan gevaar blootstellen. Het Noor sche volk is diep onder den indruk, niet alleen van het feit, dat de Duitsche duik- booten voortgaan met vreedzame neutrale' koopvaardijschepen in den grond te boren; zonder naar het lot der bemanningen om te zien, doch tevens ten gevolge der omstandigheid, dat zelfs Duitsche oörlogs- schepen dezelfde taktiek volgen. De Noorsche regeering heeft door deze nota den ongunstigen f dndmik, welke bij het Noorsche volk is opgewekt, ter kennis van de Duitsche regeering willen brengen., Hot Havas-agentschap voegt hier aan' toe, s dat dit document in do gewilde ge matigdheid van zijn opstelling, een. on weerlegbaar requisitoir vormt tegen de barbaarsöhe methoden van den zeeoorlog, dear Duitschland ingevoerd. De vredesvoorwaarden der Servische socialisten. De correspondent van de „Morning Posf le Stockholm seint,'dat de Servische socia listische partij aan het organisatie-comité van" de Stockholmer conferentie een memorie deed toekomen, waarin een onmiddellijke vrede wordt verlangd zonder annexaties of schade loosstellingen en -gegrond op heft beginsel^

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2