De Wereldkrijg. Qemongd Nieuws, Uit de Omstreken. X ABENDA VAN DE WEEK. Dinsdag: Stadszaal (klein© zaal) Concert Bert.he Seroen en mevr. Kaiist. Halfacht. „In den Verdulden Turk"Ver. v. d. Eandeldr. en Industr. Middenstand. Kwart over achten. Woensdag: Geref. Gom. Nieuwe-Rijn. 10 uur, half- drie en halfacht. „Zomerzorg"Amsterdamsch© Klucht spelers. Van 2 tot 4 uur. Rem. Kerk: Vrijzinnig Zangkoor. Half acht. Volkshuis: Aanvang moedercursus. Acht uur. Donderdag: Stadszaal (kleine zaal)Concert Ina SanthagensWaller en Marga Klatte. 8 uur. „De Groote Vink"''„Benvenuto" en Inter Nos." 8 uur. 9 Vrijdag: Stadszaal„Sursuni Corda". 7 uur. ,,In den Vergulden Turk"Leidscho IJs club. 8 uur. Schouwburg: „Mooie Neel." 8 uur. Zondag: „Zomerzorg" F Union fait la Force". 8 uur. Dagelijks: „Imperial-Theater" Stationsweg, deB avonds 8 uur. Thalia Bioscope en Variété-Theater, Haarlemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmid dag ook 2 uur). „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. Leidsche kunstclub „De Sphinx", Ra penburg 81. Werkdagen van 1012 en van 25 uur. Des Zondags van 2—4 uur. eenigen wind niet te kunnen draaien door do veercomrmssie voor rekening van de ge meente Gorkum 'aanvaard. S^hts een paar dagen is deze boot in de vaart geweest en behalve dat door verschil lende ingenieurs proftochten daarmede ge daan zijn, ten einde de gebreken waar te nemen, heeft men het schip buiten dienst moeten stellen. In de Raadsvergadering van gisteravond kwam o.m. aan de orde, om verbeteringen aan die boot aan te brengen, welke volgens een ingenieur f 5500 zouden beloop en. Besloten werd voorloopig f 1000 tot ver- t bering van de boot beschikbaar te stellen. Burgerlijke Stand van Leiden. ONDERTROUWD. E. Hnyeman w, 30 j. en Th. van Straalen jd. 31 j J. B. J Meyer jm. 22 j. en B. J. Kooyman jd 24 j A. T. van Lamven jm. 22 j. en E. O. 'C. Sloots, jd. 22 J. T. M. van Vliet jm. 27 j. en S M. Brokaar jd. 30 j. D. Bctgen jm. 27" j. en E de Mey jd. 28 j. H. van der Linden Jm. 22 j. en J. O. van der Lelie jd. 18 j. P. van Wijk w. 38 j en M. C. Jansen w. 31 j. J. Boeta w 32 j. en C van Hooidonk jd. 40 j J. Pot i'm. 24 j. en S. Prevoo jd. 19 j. L. Craina jm. 2A j. en J Sfcafleu jd. 33 j. G. Dreef w. 32 j. en O. if. C. de Vos 'w. 36 j. J. Tegelaar jm. 28 j. en N. Ramp jd. 24 j P. Wakka w 62 j. en C. J. M". Craaneveld jd. 53 j.P. van den Wijngaard jm". 28 j. en M. Brandee jd. 23 j. D. Zijlstra jm. £7 j. en G. Elkcrbout jd. 28 j. J. Kagenaar jm. 6 j. en N Schouten jd. 22 j. A. M. Bolle jm! 30 j. en J. Paauw jd. 24 j. J. O. Doornbos jm. ^7 j. en J van der Linden jd. 19 j. EL W. Dubbeldam jm. 21 j. en M. M. de Jong jd. 20 j". J. H. H. Keselcr jm. 26 j. en Y„ L." Bray jd. 22 j. A. van der Klaauw jm. 24 j. en J. Hoek jd. 23 j. J. C. Wi6sing jm. 29 j. en P. A. Potjer jd. 25 i. N. O. Zandvliet jm. 30 j. en C. W. ter Haar jd. 22 j. Do af deeling Vreemdelin- genverkeer te Leeuwarden heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een monument-aio fontein voor do verfraaiing van het Sta tionsplein. Do bouw- en aanlegkosten mo gen in hun geheel f 15,(XX) niet overschrij den. Als prijzen gorden uitgeloofd f 500, f 250 en 100. De jury is samengesteld uit de heeren: mr. J. A. N. Patijn, voorzitter; dr. H. P. Berlago en prof. H. Evers, architecten; L. N. Holsboor, directeur der gemeentewerken en D. E. Tersteeg, tuinarchitect. Do Schoveningsche logger „Twee Gezusters". De te IJmuiden aan gekomen logger „KW. 85", Yan der Duyn van Maasdam heeft bij aankomst gerap porteerd, dit bij den laatsten storm de logger „Twee Gezusters Sch. 45" is omge slagen en gezonken. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen. Dezelfde logger rapporteert-, op do vis- scherij gezien te hebben, dat de zeillogger Sch. 183 Arend Korporaal" door een stort zee boloopen werd, waardoor de bezaan mast over boord sloeg. Na een tweede stort zee, dio over het schip heenging, heeft men het niet meer terug gezien, zoodat het hoogstwaarschijnlijk met man en muis is verongelukt-. Het schip behoorde, aan d© reedorij Adlr. van der Emdo, te Scheve- ningen. Een bewoonster der Tol- straat te Amsterdam is Zondagavond in de Karel-du-Jardin-straat door een onbekend gebleven persoon aangevallen, die haar een handtaschj'o, inhoudende f 30 en een zdlve- renhorljge, ontrukte Te Vlaard'ingen kreeg de '40-jarige metselaar K D. de vorige week een wondje aan een zijnor handen. Hij sloeg er geen acht op en bleef aan zijn werk. Thans evenwel is do man reeds overleden ten gevolge van bloedvergiftiging. Gistermorgen ontstond brand op het wachtschip te Nieuwechep door het springen van een kachel in de ka juit van don commandant. Verscheidene spuiten rukten aan. De brand is gauw ge- bluschi". Te Barneveld hebben jacht opzieners proces-verbaal opgemaakt tegen een 82-jarigen wildstrooper. De oude, die volgens eigen bekentenis dit seizoen reeds heel wat haasjes het levenslicht had uit geblazen, werd op heeterdaad betrapt. Zondagavond heeft een brutale inbraak plaats gehad in het bene dengedeelte van het perceel Kinkerstraat 20, te Amsterdam, waarin gevestigd is de goudsmidswinkel van den heer M. J. Mat- tern. Deze had omstreeks kwart voor ach ten de woning verlaten. Toen hij daarin te ongeveer halffcwaalf terugkeerde, vond hij de winkeldeur open. Het bleek, dat men zich door opencluiting en forceering toegang tot den winkel had verschaft en een flinken slag had geslagen. Uit de étalage waren een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen verdwenen, evenals uit een kast in den winkel. Het aantal is nog niet precies op gegeven. Do dief of dieven hebben zich hoofdzakelijk beziggehouden met de gouden voorwerpende zilveren zijn meest blijven liutfoa Vermist wo- non o.m. 1000 a 1500 gou den ringen, een aantal gouden en zilveren horloges en kettingen, w.o. een gedeelte, dat bij den heer M. in reparatie was. Het vermiste wordt op f 2500 a f 3000 geschat, torwijl nog een bedrag van f 25 uit de win kelkast werd medegenomen. De politie werd onmiddellijk met het ge beurde in kennis gesteld. De dieven hebben een breekijzer, waarmede zij de étalagekast opengebroken hebben, achtergelaten. De heer M. is tegen inbraak verzekerd. Door Rotterdam sche re- chercheurs zijn in Den Haag en in Delft 142 kisten champagne ter waarde van pl. m. f 10,000 opgespoord, die afkomstig zijn van den diefstal met braak, gepleegd in het pakhuis van de N. Y. Scheepvaart- en Han delsmaatschappij op het Haringvliet te Rot terdam. Op andere gedeelten van de ge stolen partij is bij verschillende handelaren hier ter stede beslag gelegd. De dader wordt nog gezocht. In den nacht heeft men zich met valsche sleutels toegang verschaft tot den winkel van den goudsmid G. C. van Haar, op den Goudschen Weg. Ontvreemd worden 60 gou den ringen, eenige gouden en zilveren hee- renliorloges en een diamanten collier. De inbrekers zijn vermpedelijk gestoord, want verschillende andere waardevolle voorwer pen, düo gemakkelijk mede te nemen waren, hebben zij laten liggen. Het conflict to Tilburg.— Torwijl reeds sedert een achttal dagen geen nieuws betreffend© 't arbeidersconflict was te melden, kan thans medegedeeld worden, dat er eenige dingen zijn gebeurd, die voor het beëindigen van het conflict bemoedi gend zijn. Zooals onze lezers weten, heeft de burgemeester van Tilburg herhaalde po gingen aangewend, om de partijen tot elkaar te brengen, zonder daarbij met eenig voorstel te komen. Tot dusverre hadden zijn pogingen geen gunstig gevolg en ook brachten zijn besprekingen met de besturen der arbeiders en fabrikanten geen resul taat. Echter schijnt de burgemeester in dé conferenties eenige lichtpunten te hebben bemerkt en is hij er toe overgegaan aan den fabrikantenbond een voorstel te doen, waarmede beide part-ijen rich, kunnen be vredigd achten. Buiten verwachting heeft de fabrikantenbond dit voorstel aangeno men, onder mededeeling, dat dit de uiterste concessie was. Gistermiddag werd echter het teleurstellend bericht ontvangen, dat thans do arbeidersorganisaties te Utrecht vergaderd, het voorstel van Tilburgs burge meestér niet kunnen aanvaarden, als zijnde te vaag, en speciaal, wat betreft de rege ling van den arbeidsduur, onvoldoende. Wel deelden de hoofdbesturen van „St.- Lambertus" en „Do Eendracht" mede, dat ook zij tot concessies bereid rijn. Men meldt ons uit Vo orbur g; Naar het zich laat aanzien worden do kan sen, dat het bekende buiten „Vreugde en Rust" niet tot kazerne voor de alhier gele gerd? militairen zal worden ingericht, weer greoter. Verscheidene ingezetenen hebben zich al bereid verklaard de huzaren tegen de Rijksvergoeding vrijwillig in huis te nemen. Het tramongeluk te Blote r- dijk. De wagenvoerder v. d'. W., is, volgens het ,N. v. d. D." bij het scheidsgerecht in be roep gekomen, tegen het hem door de E. S, M.-diiectie gegeven ontslag. Moord? In verband mcl het bericht, dat in de Scheveningsche boschjes het lijk gevonden .werd eener jonge vrouw, die betrokken zou zijn geweest bij een in braak te Rotterdam, is gebleken, dat men met een misverstand te doen heeft. Men heeft twee zaken verward, doordat in beide geval len ..een vrcuw in 't spel" is. De toedracht is als volgt* Op 7 October is ingebroken in het woon huis van den heer Nijgh, directeur deT „N* R. Cl." tijdens diens verblijf in Engeland. De politie autoriteiten, dde het onderzoek geleid hebben, nemen als vaststaande aan, dat een Duitsche deserteur, zekere C., die se dert die inbraak „verdwenen" is, de hoofd schuldige is. Tegelijk met hem is echter ook „zoek" ze kere mej. K"., een 20-jarige meisje, waarvan men weet, dat zij kennis had aan C. Do poli tie heeft opsporing van het tweetal verzocht; doch nog geen lioht in deze zaak kunnen brengen. Toen men nu evenwel in de Bosch jes het lijk vond van een jonge vtouw, dat, naar men meende, sporen van mishandeling droeg, zijn de ouders van mbi. K. naar Den Haag gegaan, cm te zien, of het hun doch ter was. Aanvankelijk meenden zij, dat dit het geval was. maar later hebben zij deze verklaring teruggenomen, toen gebleken was, dat zq zich vergast hadden. Mej. K. en haar Duitsche vriend zijn due nog .'teeds zoek en staan in geen enkel ver band tot de opgehaalde jonge vrouw, die, naar la'er gebleken is, tooh ook een Rotter damsche is. Het is echter n^pt zeker, dat deze ver moord Ook aan zelfmoord wordt gedacht* KATWIJK-AAN-ZEE. To IJmuiden kwamen binnen de log gers KW. 99, met f 463KW. 87, mot f 844KW. 9, met 1 527KW. 72, met f 726KW. 46, mat f 660KW. 40, met f 741KW. 28, mot f 624KW. 65, met f 705KW. 21, met f 677 KW. 21, met f 582KW. 73, met f 1110KW. 50, met f 1300 en KW. 178, met 476 be- somroiing. NIEUW-VENNEP. Vanwege de gemeente worden al de groote, zware boomen op en langs de speel plaats der openbare school gerooid. Naar men ons meedeelde, zullen ook vele der hoo rnen langs de dorpswegen worden goveld. Hierdoor komt heel wat hout, iepenhout, ter beschikking, zoowel voor, industrieel doel als voor brandstol NOORDWIJX. Een soldaat veroorzaakte gistermiddag een grooten oploop op de Voorstraat. Met een mes bedreigde hij een sergeant-majoor, wien hij verweet de oorzaak te zijn van niet aan hem verleend verlof. De sergeant majoor tót den soldaat met zgn rijwiel van zich af te houden en ten slotte in het habijzijnd bureel te Vluchten, waarheen de soldaat in hoogst opgewonden toeeland hem volgde. Luitenant B. traohtte hem te bedaren, doch ten gevolge van zenuwoverspanning zakte de soldaat ineen. Met groote moeit9 tót men hem het mes, dat de ongelukkige krampachtig omkneld hield, uit de hand te wringen. Na door toegeschoten hulp te zjjn bijgebracht, werd het slachtoffer van zijn drift naar het militaire riekenverblijf overgebracht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare school is benoemd mej. T. A Dors man, in de plaats van den heer G. J. Marijt, benoemd aan een der openbare scholen te Katwijk. NOORDWIJK-AAN-ZEE. .Gistermiddag brak brand uit in een groote schuur van den heer J. P. Barnhoorn, m .de Schoolstraat. Gelukkig bleef'de brand tot .de schuur beperkt, die echter voor een groot deel uitbrandde. De brandweer wist een hooischelf, die in de nabijheid stond, te behouden en alzoo erger gevolgen te voorkomen. NOORDWIJKERHOüT. Door ds. Poot, alhier, werd ontvangen van JL M. de Koningin-Moeder een gift van f100 voor de restauratie van het kerkorgel der Ned.-Herv. Gem. WARMOND. By het gemeentebestuur is ingekomen een bouwaanvrage voor veertien landhui zen en villa's, te bouwen Op terreinen, ge legen tusschen het Warmonderhek en net station, op de voormalige eigendommen van de heeren Kouwenhoven en Schouten. Bij de politie is hedenmorgen aangifte gedaan, dat ingebroken is in den Huize ,,Swmy-Hom.e" van den heer Jaarsma (Den Haag), aan de overzijde van de Leede. Een paneel van de deur was ingetrapt, waardoor men zich toegang verschafte. Wat vermist wordt, 'is nog niet te zeggen. "Zeker is, dat er benzine ontvreemd werd. WOÜBRUGGE. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft candidaat gesteld voor den Gemeenteraad den heer A. WismaD, alhier. KERKELIJKE BERICHïEN. V oorschoten. Geref. Kerk. Woens dagavond te halfzeven LISSE. Gemeenteraad. Voorzitter: wethouder Riggel. Afwezig de heer Lefeber. Aangeboden werd de genie e>nt ebegro ci ting dienst 1918, sluitende in gewone ont vangsten en uitgaven met een bedTag van f 79.721.73 en in 'buitengewone f 113,311,92. Tot onderwijzer aan de U. L. O. School word benoemd de heer W. A. van Benaert, te Terschelling, en tot onderwijzeressen aan dezelfde school mej Th. J. E. Barte lank, te Haarlem en mej. K. Boem ate Ter-Aar. In verband met do reorganisatie van het Levensmiddelenbedrijf, stélde de com missie vtér: lo. om den heer Jansen als directeur van het bedrijf te behouden en bean op te dragen de algemeene leiding en de tastbare controle en zijn salaris te wetnhoogeïni met f 5002o. om den heer Henkus op te dragen de meer zelfstandige leading der administratie en de controle over de broodkaarten, alsmede de bestel- Jtaigien van visdh, kaas, boter, anz., enz., en zijn salaris te verhoogen tot f 1000 per jaar, en 3o. om- als tijdelijk ambtenaar aan té stellen den heer J. Buurman, op 'n salaris van f S00 per jaar. De heeren P. Warmerdam en A. H. Schraana. hadden intuschon een rekest ge richt aan dén Raad, waarin zij verzochten de reorganisatie eenigseins andera te doen geschieden, met o. a een afzonderlijken control'enr en een directeur, dia tevens geen ambtenaar ter Secretarie is, zooals de heer Jansen en zich dan cfriis geheel voot het bedrijf disponibel kan stellen. In verband hiermede, werd, op voorstél van B. en W., besloten, beide voorstellen aan - te houden. Daarna kwam in behandeling een voor stel van de desbetreffende commissie, tot het oprichten van een Centrale Keuken. Uit het rapport daaromtrent bleek, dat de commissie een tweeledige kostenbere kening had gemaakt; voor het koken door middel van stoom waren de oprichtings kosten geraamd op f8105.65 en voor het koken in groote ketels op f 6372.15. De etiohtingBko8ten van een- gebouw, waarin de Keuken ondergebracht moet ■worden, bedroegen, voot een nieuw te stichten gebouw f 5900 on voor het in ge reedheid maken van een localitoit van den heer B. van der Zaal, in 't Vierkant, f 8678,9a Ook bleek uit het rapport, dat door het Kon. Nat.. Steuncomité een bijdrage in de stiohtingskosten i-n uitzicht werd gesteld van 50 pCt. voor een plan met stoomketels en 75 pCt. voor het koken op groote fornuizen. Do heer Pijnacker gaf als zijn meeniug té kennen, dat zelfs het Steuncomité do voorkeur geeft aan een eenvoudige op richting, hetgeen voldoende blijkt uit de hoogero bijdrage van 25 pCt- voor 't plan met koken op fornuizen. Hij is ook wel voor de oprichting van een Centrale Keu ken, maar ook dan alleen, wanneer de op richting daarvan zoo eenvoudig mogelijk is. De vei'bouwingskosten bijvoorbeeld van de localiteit bij den heer Van der Zaal zijn geraamd op f 3573-90, hetgeen hij een zeer hoog bedrag vindt, wat zeer zeker bij een eenvoudiger inrichting wel terug gebracht kan worden tot de helft. De heeren Verduin en dr. De Groof zijn het in deze met den spreker eens. Besloten werd met algemeen© stemmen tot de oprichting van 'n Centrale Keuken. Met 8 tegen 2 stemmen werd besloten een plan te ontwerpen voor het koken op groote fornuizen. Voor koken met stoom waren de heeren dr. Blok en Warmerdam. Daarna werd met algemeene stemmen be sloten om de lokalen van den heer Van der Zaal voor de Keuken te huren en in te richten. Aan B. e-n W. werd, in verband met deze voorstellen, machtiging verleend, om aan do Commissie, belast met de oprich ting van de Keuken, een tijdelijk voor schot te verleenen van ten hoogste f 9500. Daarna werd, op voorstel van de Gas- commissie, besloten, om het gasrantsoen van da*. Van Slogteren, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool, te verhoogen met 10 kub. Meter per maand, tegen 'n prijs van f 0.30 per knb. Meter. Nog werd besloten tot de aanschaffing van een controle-gasmeter voor het gas bedrijf, voor een prijs van f 850 compleet. Vervolgens werd de verordening op de heffing van haven- en kadegeld, alsmede de verordening op de invordering daar van, welke verordeningen tot 1 Jan. 1918 waren vastgesteld, opnieuw weer vast te stellen, doch weer met een tijdelijk ka rakter. Daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld. een vorordermg op het drankgebruik voor jeugdige personen in de gemeente Lisse, waardoor 't verboden is, om personen beneden 16 jaar, zonder geleide van meerderjarigen, toe te laten in drank- of verlof localen, en waardoor het ook verboden is aan deze personen sterke- eoi andere alcoholhoudende dran ken te verstrekken of toe te dienen, een en ander op een boete vaJi f 25 of 6 dagen hechtenis. In verband hiermede betoogden de hee ren Verduin en dr. De Groof de wensche- lijkheid van een rookverbod voor jeugdige personen. De Voorzitter zal het in over weging nemen. Vervolgens werd een verzoek van de N. V. „Heb Midden," om een subsidie van f 75 als tegemoetkoming in de kosten van uitgifte van een adresboek voor Lisse en Hillegom, voor kennisgeving aangenomen omdat het desbetreffende rekest niet was gezegeld. Een verzoek van do R.-K. Middenstands vereeniging, om een grooter gasranteoen voor de winkelverlichting, werd doorge zonden naar de gaseommissie om advies. Het gasrantsoen a 13 cent per-kub. M. werd voor de apotheken nog vastgesteld op 70 pCt. van het maandgebruik over 1916. Benoemd wo-rden tot leden van do Commissie, belast met onderzoek van in- structiën, reglementen, enz., do heeren Pijnacker, Warmerdam en Verduin. De algemeene foestand. Alles wordt thans beheerseht door de ge beurtenissen in Italië. Aller aandacht wordt getrokken door de forseh opgezette on voor de ontwerpers schitterend geslaagde krijgs verrichtingen op Italiaansch grondgebied. Al 't andere verdwjjnt daarbjj in het niet, want waar iets kon worden ondernomen om wijzi ging te brengen in den stand van zaken, in het oosten namelijk, denkt men niet aan vechten, 't Is wel typeerend, dat als een bij zonderheid uit Roemenië wordt gemeld, dat de geest der Russische troepen op een deel van het front daar ter plaatse, beter is dan misschien ergens elders in het oosten. Waar uit dat wel wordt opgemaakt? Uit het feit, dat ze hun vijanden te lijf gaan? 't Lijkt er niet naar. 't Wordt al als gunstig beoor deeld, dat ze niet wegloopen maar zich in graven om te overwinteren. Dat wegloopen komt misschien nog wel, wanneer er eem aanval loskomt. Generaal Tsjeremissof, de opperbevelheb ber van het Russische noorderfront, heeft bij een bezoek aan Petrograd journalisten meegedeeld, dat Dnitsch'ani groote plannen heeft, o.a. een landing van troepen in de Botnische Golf, met behulp van de vloot en tegelijkertijd een krachtige aanval op het Rigafront. Nu zou een ander leger dan het Russische bezield zijn met de gedachte: probeeren die plannen te voorkomen door zelf het eerst ten aanval te gaan. Daar is hier geen sprake van. De Russen wachten af en trekken dan wel terug. Een beweging, die geleid heeft tot de be zetting van de eilanden bij de Golf van Riga, werd ook voorzien. Ook toen werd verklaard dat de Duitschers iets in hun schild voerden. Op 't oogenblik schijnt de grootste kracht te zitten in een terugtocht. Dat heeft men gehoord na den slag bij de meren in Oost-Pruisen, na den grooten te rugtocht, na de débacle van Roemenië en ook nog na het verliezen van Riga. Als 't geen hoogo militairen zijn, zijn 't wel vol gelingen van Lenin, die sterk doen aan verbroederen aan hot froni, maar het resul taat blijft hetzeifde. - Dat zien de Centralen anders in. Die ver broederen ook wel aan 't oostelijk front, als er maar iets te winnen is. Ze zjjn er daardoor bijvoorbeeld in Galicië uitstekend in geslaagd de geest in het Russisch leger te bederven. Maar één ding s taat hun goed voor den geest; n.l. dat 't nu oorlog is. en dat 't er op aan komt de grootst mogelijke voordeden to be halen. Ze hebben in den strijd een groot voor deel, dat het namelijk mogelijk is om ran alle zjjden op de meest bedreigde puntein onmiddellijk een groote legermacht te con- centreeren. En daarvan wordt een goed ge bruik gemaakt. Do Duitschers hebben het heft geheel in handen genomen. Hoe hun bondgenooten daarover denken, doet er niet toe, Duitschland gebruikt hun legers over al; Hindenburg is evengoed de baas over do Oostenrijksche legers als over de Duitsche. Zjjn 't ook weer niet de Duitsche aanvoer ders, die in Italië de lakens uitdeelen, n.1. y<m Mackensen en Von Below? En daardoor heeft men een eenheid van fronten gekregen. Dat bewees de overmees tering van Servië en Montenegro, later weer van Roemenië, dat zag men bij de zuive ring van vijanden van Galicië en dat ziet men nu weer in Italië? De eenheid van Iront, waarover de tegenpartij spreekt, is niet meer dan een leus. Daar heeft elk zijn eigen stuk front te verdedigen en alleen als de nood aan den man is, komt men elkaar te huip. Overigens is de samenwerking slechts van geringe afmetingen: een Belgische en Engelsche afdceling met gepantserde auto's in Rusland, alsmede een aantal Fransche vliegers en een Engelsche artillerie-afdee- ling aan wijlen het Isonzo-front. Alleen op verwijderde fronten is 't eenigszins anders gesteld, zoo het Macedonisch front, waar trouwens nog elk zjjn vak heeft en in Pa lestina, waar eenige Fransche afdeelingcn met de Engelschen samenwerken. Nu zou 't zoo erg niet zijn, dat de Rus sen en Italianen alleen voor hun taak ston den. Was de géést bij beiden goei, dan had dit geen nadeel opgeleverd. Maar daaraan har pert 't vooral in 't oosten en ook wel in Italië, al moet de eenheid na de gewéldige slagen, die gevallen zijn, zijn tot stand gekomen. De wantoestanden in Rusland hebben echter het gemis aan eenheid aan 't fitont doen gevoelen. Van die zijde is geen huip te verwachten. Wel wordt gemeld, dat Broessilof en Roeski, een paar van de knapste generaals, beiden ook oud-opperbeve!kebber, weer belangrijke functies zullen krijgen, het Russisch leger wordt daardoor niet strijdvaardig. Dat ge voelen de Centralen ook heel goed, want ze zouden nog steeds meer troepen van het oostelijk front aanvoeren in de Itaiiaansche vlakten. Deze slag is van groot gewicht, want het is een poging om Italië onmachtig"te ma ken voor verderen strijd. Nog steeds is de krijgskans ten gunste der Centralen en die moet goed benut door steeds versche troepen to doen aanrukken. Hadden de geallieerden zoo gehandeld in de vorige Isonzo-slagcn, dan was misschien alles heel anders geloo- pen. Men weet uit de telegrammen van gisteren, dat de overgang van de Ta:jjliamen- to geforceerd is. Dit is geschied ten oosten van Codroipo. Zal de verdere terug tocht der Italianen nu aanvangen. Ook het Dolomietenfront der Italianen wankelt. Als dat moet worden opgegeven, zal een veel grooter deel ran Italië worden bezet En als de legers daar nog maan tijdig kunnen terugtrekken. Natuurlijk worden in Italië wel maatrege len getroffen. Jt Is maar de vraag of ze voldoende zijn na de geleden verliezen. Die kunnen de bondgenooten niet zoo maar aan vullen. Er zijn reeds Franschen en Engel schen in Italië, Het schijnt wel zeker te zijn, dat Foch het bevel zal voeren over dit leger. Hij is bovendiea ter plaatse eenigszins be kend, omdat hij met Öidorna eenige weken geleden nog een reis heeft gemaakt. Maar dat deze knappe generaal naar dit front wordt' gezonden, wjjst wel op den ernst van den toestand. De aankomst der Fransche soldateD, heeft in Italië veel enthusiasme verwekt Havas meldt uit Rome, dat het Duitsch- Oostenrijksche offensief tegen Italië niet een zuiver militaire operatie is. Volgens de open lijke verklaring der Duitsche bladen, is het eveneens gericht op het verwekken van bin- nenlandsche onlusten, en dat niet alleen in Italië, doch eveneens In de andere landen der Entente. De communiqué's der centra len zijn daarop geheel ingericht en bevatten zooveel overdrijving van de feiten, dat het klaarblijkelijk te doen is indrnk te maken oj> de openbare meening. Tegelijkertijd versprei den geheimzinnige agenten zoowat overal on heilspellende geruchten over den toestand in het binnenland van Italië en spreken zelfs van opstanden, die nimmer hebben plaats gehad. Dit offensief, dat tie Duitsche kwade trouw volkomen kenmerkt, is gedoemd om Op een volslagen mislukking nit te loopen. Verre er van dat deze inval het Itaiiaansche volk heeft terneergeslagen, heeft hij zjjn vastbe radenheid doen toenemen en zjjn vaderlands liefde tot den hoogsten graad opgevoerd^ meldt Havas. Dat in de beweringen over het doel eenige waarheid schuilt, kan worden afgeleid nit de volgende uitlatingen in Oostenrijk sche bladen. De „Neue Freie Presse" schrijft: „De reis van de Engelsche en Fransche premiers naar IJaiië bewijst, hoe ernstig de gevolgen van Italië's nederlaag door de leidende per soonlijkheden der Entente beoordeeld wor den." Het blad houdt de politieke nederlaag voor nog grooter dan de militairej 'want daar Italië's doel, zooals Triest, Trente, Dalma- tië en Albanië, vervallen is, moet te Rome de vraag oprijzen, welk doel voortzetting van den oorlog kan hebben. Voor militaire besprekingen had men Painlevé en Lloyd George niet naar Rome laten komen. Dit ge schiedt, omdat de Entente zelf in gevaar is. Italië moet voor de Entente behouden blijven, evenals Rusland. Ook het „Neue Wiener Tageblatt" meent, dat Painlevé en Lioyd George willen trach ten te voorkomen, dat Italië uit de rij der bondgenooten treedt.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2