LEIDSCH £31 DAGBLAD. Nederland en (ie Oorlog. Donderdag 1 November 1917. Officieeie Kennisgeving. feuilleton. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK Binnenland. PBIJS DEB ADVEKTENTIENt Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 1 020. Kleine advert en tien van 30 woor« Zen 60 Cents oontant; elk tiental woorden meer 12Cent.—Incasso volgens postrechC. Bowijsnummer G Cents. Bureau Noordelndsplsln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. iVoor Leiden p. 3 iimd, l.GU; p. week *.'.2 Buiten Leiden en waar agenten ge vestigd rijn per week u u M 0.12 Franco per post a n u u Nummer 17694. ONTEIGENING. De Burgemeester dor gemeente Leidon,' Gelet op art. 13 der Onteigeningswet (Wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad. No. 125); Brengt ter algomeeno kennis: dat een afschrift van h:i proces-verbaal der op 12 October 1917 door een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie gehouden zitting, benevens oen afschrift van het advies dier commissie, omtrent de ingediende bezwa ren tegen hot plan van onteigening van per- ceolen, ten behoeve van de uitbreiding der Ste delijke Fabrieken van Gas en Eleclriciteit, als bodoeld in de Wet van C.Augustus 1917, (Staats blad No. 555), op de Secretarie der gemeente (Kamer No. 10) voor een ieder, dio zulks ver langt, ter lezing is nedergelegd. N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 November 1917. LEIDEN, 1 NOVEMBER. Do heer G. Gesink, onderwijzer-plaats vervangend hoofd der openb. school aan de Mare alhier, herdenkt vandaag het feit, dat hij vóór veertig jaar in dienst der ge meente Leiden trad. In zijn met bloemen versierd klassolokaal werd hij aan het einde van den morgenschooltijd met zijn familie door het personeel der school ont vangen. De arr.-schoolopziener, de heer Baak, die gaarno persoonlijk zijn gehikwenschen had aangeboden, was dezen dag verhinderd, maar had in een schrijven, waarvan door het hoofd dor school voorlezing werd ge daan, getuigenis afgelegd van zijn hoog achting voor den persoon en het werk van den jubilaris. Een bloemenhulde ging hier mede gepaard. Verder waren tegenwoordig de heer J. A. van Hamel, wethouder van onderwijs on de heeren prof. dr. H. G. van de Sando Bakhuysen cn N. Brouwer als vertegen woordigers der Plaatselijke Schoolcom missie. In woorden, getuigende van grooto waar deering, werd door den heer Van Hamel namens het Gemeentebestuur en door den heer Van do Sando Bakhuysen namens de Schoolcommissie, den jubilaris dank ge bracht voor zijn schoolarbeid. Hierna voerde het hoofd der school het woord en roemde den jubilaris als uitste kend leermeester, onvolprezen opvoeder en beminnelijk mensch. Namens heb gansche personeel der school werd een vriendelijk aandenken als herinnering aan dezen dag overhandigd. Met een gemoed vol van dank voor het groote voorrecht zoo'n langen tijd achter:en werkzaam te mogen zgn en voor den zegen, hem en zijn familie geschonken, dankte hij, inzonderheid het Gemeentebestuur en de Schoolcommissie, voor de steeds en ook nu weer betoonde belangstelling, en eindelijk het hoofd der school, den heer Zeelenberg, eii het personeel voor de hartelijke samen werking, die zrjn taak aangenaam en licht maakt. Ia plaats van mr. P. E. Briët, die niet racer in aanmerking wehdchte te komen ais voorzitter van den Armenraad aline, is ah zcodam'g benoemd de heer J. A. Prins J.J.zn., emeritus-predikant. wo nende alhier. In tal van Protestantsohe kerken hier en in de omgeving, is gisteren het vierde eeuwfeest der Kerkhervorming herdacht, in eenigo opgeluisterd door ge wij den zaag en muziek. Wij kunnen omtrent al die samenkom sten liier niet in bijzonderheden treden. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is op haar verdoek aan mej. H. J. van Leeuwen, met ingang van lieden, eervol ontslag verleend als sitente voor «dè natuurkunde aan de uni versiteit alhier. Bij de Leidsche Spaarbank is in Oc tober ingelegd f 163.009,86 en terugbetaald f 183,381,32, terwijl 90 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 46 boekjes geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 14,257 in leggers bedroeg einde Oct. f3,112,663,57. Hedenmorgen, aWof-^s de wockzaam- heden aan te varrgW, had in do kamer 34) Hij liep het donkere huis door en sloop op de teoncn naar de kr'oAerkamer. Daar zat Arnold bij Ehty's bedje, op het oogen- blik geheel alleen, met zijn hoofd in zijn handen. Hij keek op, Koert wenkte geheim zinnig en Arnold ging naar hem toe. „Hoe gaat heb, papal" „Het is iets beter voor 't oogonblik." Zijn stem klonk niet meer zoo overspannen, maar diep bedroefd. „Ziet li, papa. ik vond, dat hier niemand was, dio Etty goed kon oppassen en daar om daarom daarom heb ik Gunnar en Erik's mama voor haar geleend!" „Ben je niet wijs, jongen? Wat heb je gedaan V' „Ze wou graag komen, zei ze, als ze eenig nut kon doen zo is hier in dc vestibule. fvoèrt's pogen drongen groot en onrustig in die van Arnolder stond schrik in to lozen, hem misschien te hebben mishaagd. van den directeur der Gemeentelijke Bank van Leening alhier, een huldiging plaats. De bediende van genoemde instelling, do heer W. F. Zuurdeeg, herdacht zijn 25- jarige ambtsvervulling. In tegenwoordig heid van allo ambtenaren en beambten, werd hij door den directeur hartelijk toe gesproken en hem namens Commissarissen der Bank een gesloten enveloppe aange boden. Do heer Scheevers, oudste ambtenaar aan de inrichting, nam hierna het woord, om, medo namens ambtenaren cn beamb ten, meer in heb bijzonder na te gaan, wat alzoo in dat tijdperk van 25 jaren was geschied, herdacht de trouw en de eerlijk heid van den jubilaris, en bood hem, be halve hartelijke gelukwenschen, eveneens een gesloten enveloppe aan. De eohtgenoóte van den directeur bood bloemen aan. Nadat de jubilaris allen vriendelijk had dank gezegd, werd hem gelegenheid gege- van den dag verder in den huiselijke* kring door te brengen. In den afgeloopen nacht heeft de po litie twee mannen aangehouden, vader en zoon, beiden H. K. genaamd, die met oen handkar uit oen pakhuis aan de Van-de r- Werffstraat aardapplen hadden ont vreemd. Boeddhistische Kunst in Voor-lndië en op Java. Gisternamiddag hield prof. dr. J. Ph. Vogel, hcogiseraar aan. de Rijks-Univer siteit alhier, voor de Yrouwcn-Vereeniging ti t fceve rdering van theologische ko rnis zijn tweede lezing over bovenstaand «:n- tierwoi'p. In deze voordracht bohamidelde spr. dc G raeco-Bo oddhistisoh e b eeldhou wsdho ol die, gekenmerkt door een sterken Helle- mstósohen invloed, zich vooral deed gel den in het landschap Gandhara, het noor delijk grensgewest van Voor-lndië. De bloeitijd van deze beeldhouwsohool valt in do cersto eeuw na Ohr. Om het ontstaan van dezen Westerschen invloed in do Boeddhistische kunst te ver klaren, schetste spr. de historische gebeur tenissen, dio hebben geleid tot de wording van het door Griekscho vorsten bestuurde Baktrische rijk, dat zich ook over de noor delijke grensprovinciën van Indië uit strekte. De Graeco-Baktische heerschappij werd vervangen door die der Indo-Skyti- sclio vorsten, waaronder Kanishka de voornaamste was. Volgens overlevering wu3 Kanishka een groot schutspatroon van het Boeddhisme en het is dan ook on der zijn bewind, dat de Graeco-Boeddhis- tische b e el dhoxi wscho ol bloeide. Aan deze school danken wij het Boeddhabeeld, dat mi door beeldhouwers verhouwd met de Grieksche Godenwereld in het aanzijn wordt geroepen. Ook heb geheele leven van den Boeddha wordt thans, tafereel na tafereel, op kunstige wijze afgebeeld. Wat do school van Gandhara op dit "ge bied geleverd hoeft, blijft liet uitgangs punt voor alle latere Boeddhistische kunst Ten slotte schetste spreker hoe de klas sieke elementen, die in het beeldhouwwerk van Gandhara zoo duidelijk aan heb licht treden, gaandeweg tot onherkenbaar war dens boe in de nationale kunst van Voor- lndië worden geabsorveerd. Do president dankte spr. voor spr.'s leerzaam betoog, dat bij later zal voort zetten. LEIDSCHE SGHfHJWBURG. „Mogen wij zwijgen?" 't Is wel betreurenswaardig dat een acteur en règiseur van de kracht van Henri Pool- nian genoodzaakt is een aantal arfcten om zich heen te vereenigen, om zijn talenten ten toon te kunnen spreiden, de bestaande ge zelschappen niet hun best doen dezen be gaafden kunstenaar aan zich te verbinden. Zoo is bij de nieuwe gezelschappen ook ,,Het Haagsch Tocnee'.-Ensemble" m;t Pool man als spil en daarom heen gegroepeerd een r.antai jonge artisten, waarbij sommigen, dio hier in Leiden wel bekend zijn. Kluchten zijn de eerste prestaties van „Het Haagsch Tooneel-Ensemble" geweest. Thans doot het 't meest ran zich spreken door de opvoering van „Mogen wjj Zwijgen?", een tendenz-stuk van Siep O'sen. De titel van de vertaling verraadt reeds de strekking. .Want de oor spronkelijke is niet die, waaronder het hiec wordt aangediend. 't Is een drie- of viertal jaren geleden, dat in dit blad de aandacht is gevraagd voor een brochure, geschreven door mevrouw II. SehoemakerPrentzen, onder dezen titel Dat kleine werkje is in dien tjjd ingeslagen en waar het onderwerp in dit boekje behandeld, hetzelfde is als dat van het tsndenz-stuk dat Poolman met zyn gezelschap in studie nam, daar is 't te begrijpen, dat voor dit laatste dezelfde brandende vraag a'.s titel werd ge nomen. Een leuze heeft de grootste waarde, wanneer ze steeds weer naar voren wordt gebracht, en dan onveranderd in vorm. Wo waren zeer belangstellend, hoe dit moeilijke probleem in een tooneelwerk zou worden uitgewerkt Een onderwerp waar over men niet spreekt, vooral niet tegenover jonge menschen en dat thans die jonge men- schen, vrouwen zoowel als mannen, in al zijn hardheid wordt voorgehouden. Om dat te doen op een wijze dat 't gewenschte effect zou hebben want de schrijver on zij die zich wijden aan de propageering door de op voering hebben daarmee natuurlijk een doel is een niet te onderschatten moeilijkheid. Al zijn daar sommige kleine aanmerkingen, over het geheel genomen kan worden ver klaard, dat deze zaak reet de grootst mo- geli;ke kieschheid wordt behandeld. ,,Mogc-n wrj zwijgen?" is als waarschuwing bedoeld, 't is het ongetwijfeld voor velen geweest. En al dadelijk moet geconstateerd, dat hier de aandacht van velen is getrokken voor een onderwerp, (lat, hoe belangrijk ook, steeds buiten beschouwing bleef. We zouden echter één bedenking willen maken. n.l. tegen het cabaret. Niet dat we op zichzelf het weergeven van nachtkroegen zoo vreeselijk vinden. Dit is, voor zoover we deze op het tooneel zagen, eer' een waarschuwing dan een verlokking. Maar daar valt wel eens om te lachen en wijl dit zesde tafereel bovendien meer in scène gezet al3 boeren herberg dan als cabaretzaal veilig kan worden gemist, eigenlijk uit den toon valt, zou 't beter tjjn de ernst meer vast te hou den. Bij de mededeeiing dat het danspaar we gens het missen van de aansluiting met den trein, niet was gekomen en 'dus iu het caba ret niet kon optreden, werd een herhaalde opvoering in uitzicht gesteld, 't Zou heusch niet erg zjjn, wanneer dan dit geheele. tafe reel achterwege bleef. Henri Poolman geeft gevoelig spel als den vader, ICarel van Voorst, een klein rolletje evenwel. Een der hoofdpersonen werd ge geven door Freddy Brémont, een hier onbe kend acteur, dis een goed gelroffsn typee ring gaf van professor Hautner. H. Hulsman was eerst a's zijn jonge broer George, later als de gebroken man tus- schen het vierde en vijfde tafereel verloopt twintig jaar eerst de onbezonnen jeugd, daarna de door wroeging gekwelde man. Van Jean Immers hadden we een aardig type als de kwakzalverende medicu3. Annie Bloin- mers gaf twee geslaagde creaties als de vrouw van George Mautner en later als diens dochtertje. Mary Beekman hier bekend uil do vele militaire blijspelen toonde ook voor iets anders dan luchtig werk ge schikt te zijn. Cato Mertens—De Jager ais verpleegster en Willy Ruys als de zoon van prof. Mautner, waren mede goed. De zaal was op een aantal loge-plaatssn na bijna geheel gevuld. Uitvoer van schapen Na-ar men ons mededeelt-, zal de uitvoeT van seiis.pen weldra weder aanvangen. De leveranciers zullen voortaan bojns ontvangen in afwachting; van de latere af rekening. („Tel.") Duiische spionnen. In oen grooto fabriek to Eindhoven, wer den tweo Duitsclie deserteurs gearres teerd, die als metaalbewerkers daar werk zaam waren. Het zijn zekere Tastender en A. Hermannsze worden ernstig verdacht van sp^artnago voor hun land en zullen onverwijld naar Bergen worden getrans porteerd Naar gemeld wordt zitten rijkspolitie en ambtenaren meer indivi duen ook voor de geallieerden spi- onnendienst-en verrichtend, op de hielen. Actie voor groentenzouterijen en drogerijen. Te 's-Gravénhage is in Hollandais ccn vergadering gehouden van tuinders cn af gevaardigden des lands, die bijeen waren gekomen ten einde de wenschelijkheid te bespreken pm groentenzouterijen en droge rijen door de tuinders zelf op te richten. De voorzitter de. heer J. A. M. van Kam pen, uit Loosd'uinen, wee3 er op, dat wel dra de tuinbouw de cenige zal zijn, die nog iets uit te voeren zal hebben, ter ruiling van delfstoffen. De Export-Centrale zal voor een groot deel handel drijven met de tuinbouwproducten. Het stopzetten van den handel door do Z.E.G. heeft den tuinders wakker geschud. Zoo'n catastrofe werd in het voorjaar reeds verwacht. Vele duizenden guldens zouden de tuinders hebben ontvangen, als zij op dat oogenblik over zouterijen en dro gerijen hadden kunnen beschikken. In den breede werd besproken het benoo- digde kapitaal (pl.m. 15 millioen gulden), alsmede het afzetgebied. Gesticht moet worden een centrale bond van zouterijen en drogerijen, waarvan hoogst waarschijnlijk de Export-Centrale het product tot zich zal nemen om het te ruilen voor in to voeren artikelen. Na breedvoerige discussie werd een comité benoemd, dat het plan der groen- tonzouterijen en -drogerijen nader zal uit werken. Engelscli vliegtuig binnengebracht. Reeds is gemeld, hoe vier Engelsckc aviafcurs door een Nederlandsche torpedoboot van hun zinkende hydroplaan werden gehaald. Men möost het vliegtuig achterlaten. Nadat opzoe kingen vruchteloos schenen, werd de machine gistermorgen in Deurloo door een visscher ge vonden. De tonnenlegger sleepte het nu binnen. 'i Heeft veertien meter onder water gedreven, en 'den laatst en storm moeten weerstaan. Als een hoop wrakhout hing het dan ook aan het vaartuig. De moforen zijn echter de kostbare stukken, 't Moet eon groote machine zijn ge- woest, wat trouwöDs de bemanning van vior aviatcurs deed vermoeden. Duitsch vliegtuig gedaald. Dinsdagmiddag tegen 1 uur is op een half uur afstand van Holten een Duitsche vliegma chine gedaald. Zoodra het vliegtuig geland was, staken de inzittenden het in brand. Spoedig was een veldwachter ter plaatse, die de inzittenden, een Duitsch zee-officier en een. onder-officier, gevangen nam en de militaire autoriteiten te Deventer waarschuwde. Dc inzittenden zijn naar Deventer vervoerd. De officier vertrekt naar Den Haag, en de onderofficier naar Ber gen. Het blijkt, dat de avialeurs te Zeebrugge waren opgestegen om verkenningen boven do Noordzee te doen. De blokkade van Duitschland. .Router seint ons uit Londen: In antwoordop een vraag, of de regeeving moest toelaten,' dat 12.500 t. aarappeen, in Hol land gekocht, bedierven, omdat er geen schecps- rüimte was om deze tc vervoeren, zeide Lord Robert Gecjl, dat het weliswaar oen .groot verlies was, maar cla't in zooverre aan" bet doel beant woord was, daar de aankoop van deze aardap pelen" zuiver was geschied om de blokkade te gen Duitschland strenger te kunnen doorvoeren. Aardappelenvervoer. Van heden af zullen tot nador order dagelijks extra-treinen rijden voor vervoer van aardappe len van Groningen en Assen naar Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardin- gon, Maassluis, Leiden, Woerden.en lussehcnge- legen stations. - Het maalverbod. De provinciale Groningsche vereenjging van bakkers besloot den minister van Landbouw tc verzoeken het maalverbod op te heffen. Mijnengevaar. Op Walcheren zijn de laatste dagen weder verschillende mijnen aan do kust aangespoeld. Op Schouwen is bij Renesse een mijn aangespoeld en tegen een paalhoofd gedre ven en uiteengeslagen. In het Zijpo werd een mijn tot zinken gebracht. To Westkapcllo is Maandagavond een mijn gesprongen, vlak bij liet dorp, clat is nu d'e derde in korten tijd: Ook nu moesten weder tal van ruiten het ontgelden, doch persoonlijke ongelukken kwamen ook nu niet voor. Smokkelarij. Een drietal varensgasten trachten te Hans weert dezen nacht met een .roeiboot een partij smokkelwaar, waaronder zeep, slaolie, thee en peperkorrels, naar do reeds «uitgeklaarde schepen te brengen, met het doel deze» goederen naar België uit te voe ren. Ze werden echter door do surveillee- rondo ambtenaren overvallen, welke de goederen in beslag hebben genomen. De president van de Ned. af deeling der Alliance Israelite Universelle, mr. B. E. Asscher, dio het initiatief nam tot het vormep van een gemengd comité der Al liance Ito (Jewish Territorial Organisati on) en v. du Ned. Zionistenbond, heeft aan een redacteur van het Joodsch Cone.-.pon- dentiebureau in Den. Haag omtrent de hier te houden congre sdemonst r atie o. m. het volgende medegedeeld De demonstratie zal plaats hebben ver moedelijk op 20 Januari. Vertegenwoordi gers van de aangesloten organisaties zul- Iod rode voeringen houden. Deze zullen de emancipatie-idee bepleiten, d. w. 7. den 'isch van toekenning van nationale rech ten voor do Joden in nationaliteitenstatsn. Ook cle Joodsche concentratie in Pales tina zal het onderwerp van een speciaal referaat zijn. Er zal daarop een motie worden voorgesteld, waarin de vergade ring als haar verlangen uitspreekt, dat voorgoed een eind zal worden gemaakt aan de achteruitzetting en verdrukking, waar aan de Joden bij voortduring blootstaan, en aan het onrecht, hun gedurende eeuwen aangedaan en besluit er bij de Nederland sche regeering op aan tc dringen, om, "ge trouw aan haar eeuwenoude tradibiën, te in ter venloeren ten behoeve van dc Joden en te bevorderen dat het Joodsche vraag stuk bij een vredesconferentie, althans bij het sluiten van den vrede, gehoord de be voegde vertegenwoordigers der georgani seerde Joden, in zijn vollen omvang, op gelost worde en deze regeling met deugde lijke waarborgen worde omgeven. Verder zal een volkspetibionnoment aan de Nederlandsche regeering worden ge richt, om uitvoering te geven aan de door de vergadering aangenomen motie. Tot de vergadering zullen een aantal persoonlijkheden uit allo Joodsche ge meenten van Nederland worden uibgcnco- c%d. Gisteren werd het 25-jarig bestaan der stichting ,,Bloemendaal," te Loosdui- nen, op officieeie wijze herdacht in de Stichtingskerk. Behalve het personeel der Stichting waren tegenwoordig leden van het algemeen bestuur der Vereeniging en van het stichtingsbestuur, voorts afge vaardigden van verschillende zustersbich- tingen, alsmede dr. Schemers en prof. dr. L. Bouman, die beiden als geneesheer-di recteur op „Bloemendaal" werkzaam zijn geweest, de inspecteurs van het staatstoe zicht op het krankzinnigenwezen dr. Schuurmans Stekhoven en dr. Van der Scheer, afgevaardigden van Ged. Staten van Zuid-Holland, de burgemeester en een wethouder van Loosduinen, afgevaardig den van de Ned.-Herv. Kerk en de Geref. Kerk te Loosduinen, benevens tal van be langstellenden. Het samenzijn werd geopend door den lieer J. Krap, penningmeester der Vet eeniging, waarna dr. B. Wielonga, voorzit ter van het Stichtingsbestuur, een gtdacli tc-n brede uitsprak. Vervolgens trad als spreker op de ge neesheer-directeur der stichting dr. H Sap, die in een kort bestek de geschiede nis van „Bloemendaal" naging. Daarbij bleek, clat op S October j.l. in totaal 3423 patiënten waren opgenomen. Ds. C. van der Waa, Ncd.-Herv. predikant te Waal en Koog, op Texel, is beroepen bij de Ned.-Herv. Gem. te Hoog vliet. in opdracht van de Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk uitgeschreven door de Alg. Synodale Commissie, had gistermiddag in de Grooto Kerk in Den Haag de vierkon- derdjarige gedachtenisviering van de Kerk hervorming plaats. Onmiddellijk nadat H.H. M.M. de K<*- niiigiit en de Koningin-Moeder, die met ge volg deze plechtigheid bijwoonden, hadden plaats genomen, sprak prof. dr. S. D. van Veen, hoogleeraar in de godgeleerdheid "te Utrecht, die de gedac.htanisrede zou hou den, het votum uit Do Kon. Zangvsreeniging „Excelsior" zong daarop a cappella: „Dit is do nacht" en „Kom, Heilige Geest", beide naar dr. Maarten Luther. Prof. Van Veen las daarop Romeinen II 110 en ging vervolgens voor in gebed. De zeer t3lrrjke kerkgangers in het ruime kerkgebouw was geen plaats onbe- Een droevig lachje gleed over Arnold's ge zicht, hij boog zich plotseling en gaf Koert een kus. „Dank jc, Koert," zoi hij, „je bent mijn vriend en kameraad." Gunna-r's en Erik's mama was voor hem nog altijd een geheimzinnige persoonlijk heid. Maar zooveel had hij in deze jaren over haar hooren praten, dat het zelfs hem een soort van" vertroostende rust gaf te hoo ren, dat zij dn huis was. Zij stond in do vestibule onder de inmid*- dels aangestoken lamp, em. toen Arnold naar haar toe kwam, roikto zij hom een hand met tranen van medelijden in haar oógen. „Dank, dank, mevrouw Holm," zei hij, „dat Uokomt, is meer tla-n vriendelijk. Ver geef Koert, ik was zóó verlegen, toen ik hoorde wat hij gedaan had." „O, mijnheer Scheffer, ik wil zoo graag doen-— wat ik kan." Hij boog zijn hoofd, en zijn lippen trilden. Hij zag er zoo j'ong uit, clat zij voor hem bijna even moederlijk voelde als voor Koert. „Ik dank u," herhaalde hij en drukte haar beide handen. Hij hielp haar hoecl en mantel afdoen, cn licht en zacht loopencl kwam zij in do kin derkamer, boog zich over Etty en begon haar verpleging met geoefende hand. Gunnars en Erik's mama deed wat zij kon. Maar het stond niet in haar macht Etty „aan den dood te ontrukken," zooals zij hét Erik had' gedaan: Zulk een liefdes wonder volbrengt men alleen aan zijn eigen kinderen. .Fanny kwam lachend en vroolijk van een congresfeest. Zij was keurig gekleed en zag er goed uit, haar wangen blo-zend door wijn en bijval, want zij had een geïmprovi seerde toespraak gehouden en daar eer mee ingelegd; zij had complimentj os gehoord in alle drie do Noorscho talen en achter zich mc-er dan eens hooren fluisteren, dat zij aardig was. Daarenboven was zij zooals alle deelneemsters aan het congres zeer in haar schik over het resultaat. De roem was haar een beetje naar het hoofd geste gen en zij vormde juist het plan voor een tafelrede aan heb afscheidsontbijt den vol- geïidon morgen, toen zij midden in den nacht haar hotelkamer binnenkwam het 1 el-octrieche licht opdraaide en op het roodo tafelkleed oen telegram zag liggen. Het luidde heel kort: „Etty sterft. Kom spoe dig. Arnold." Fanny staarde op die woorden, alsof zij ze niet verstond'. Zij was een oogenblik to voren zoo stralend vergenoegd, haar ge heele wezen weigerde onder de wanhoop, die over haar kwam, in 't bewustzijn op to nemen, wat dat korte bericht inhield'. Zij viel op het nog met de sprei gedekte bed neer, zacht kreunend als van lichamelijke pijn. „O, het was niet mogelijk, niet mogelijk! Arnold zag het zeker zoo donker in. Ach neen, zij wist immers, dat het wel zoo zijn moe-st, anders had Arnold niet zoo wreed kunnen telcgrafccren. Hoe kon hij dat? Geen voorbereiding, geen gedacht© ook maar aan ontzien; alleen maar dat on barmhartig© „Etty sterft." Dacht hij, dat dat noodig was, opdat zij komen zou Maar zij mocht hier niet blijven liggen, moest handelen ten spoedigste. Zij belde. Ging er een boot naar Malmö vannacht Neen, dien nacht niet-, wel den volgenden morgen. Kon zij met den sneltrein er ko men? Neen, dat was niet mogelijk, alleen met den ochtendtrein. Zij dacht, dat zij haar verstand zou verliezen. Dezen nacht, den geheelen volgenden dag en nog een nacht, vóór zij aankwam, en dien keelen tijd diit eene als een zwaard boven haai' hoofdEtty sterft. Als zij haar nachtrust had moeten op offeren, aanstonds moeten pakken, op reis had moeten gaar bij hot vroegste dagliolit het zou weldadig voor haar geweest zijn zou rust geschonken hebben en verzach ting zij had dan ten minste het gevoel ge had iets te doen, ieta te lijden om Etty's wil. Maar dat zij kon gaan rusten, den volgenden morgen op haar gemak kon pakkerf; en tijd had te ontbijten vóórdat zij per cersto gelegenheid weg kon komen, dat maakte haar wanhopig cn onderwijl la-g Etty thuis te sterven (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1