HASSELMAN PANDER, DIEBEN J. v. GLEEF HOOGEWOERD 131 HIMA-RIJWIELEN VoerasnSappeSen en Voerheide. MANTELS, IQEDJES EN GEBREIDE BEDE-ARTIKELEN. U C. A. BerteiSj Pak me mee. TULPEN. KAPITAAL LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 31 October. Tweede Blad. Anno 1917. Onder onze Vroede Vaderen. Tweede Kamer. V r ag-onrraforiek. Rechtzaken. Door de steeds stijgende prijzen der ruwe Tabakken, zijn ondergeieekenden genoodzaakt vanaf 39 October de prijzen der Rook» en Pruimtabakken met 25 ets. per Va K.G. 4e verhoogen. F. 0. C. Bursoh v. h. firma Stijger. J. J, v. tl. Pas. A. B.v. d. Reep v.h. G. A. Franchimón. D. F. Maijer. A. Somsrwii Azn. H. 0. J. Wolff. Firma A. H. J. Wijtenbwg. m38 ö©2B&pl©i© MeuMleei'iaig-on. Groothandel in Tapijten, Linoleums enz. Club - Fauteuils, Bureaux, Betimmeringen. Depötiiouilers of fetieve Werkoopers Voor alle wasschen in onze zaak behandeld wordt helder* heid gegarandeerd. De groote toename van Cliënten getuigt voldoende van de uitstekende behandeling der waschgoederen. Gelieve vooral op het num mer te letten (86). 9912 W Gewone Prijzen. 1^" Voeraardappelen m* Voerheide -w 1 Haa^lstraat 114 BESCHIKBAAR, CARB1D-KAMERLAMPEN - prima liaison SUSAN-BASOSKI. Vrouwensieeg 3. - Telefoon 886. oilllisilllllillllüllilinillüiüiipo 3\^C^L3FLES £3SS, VILT- en TAUPÊH0EDEN -: OHÜDPPIallBlIaiP.iailËlUllBllBllBlIlllBllBlppo Hut eerstvolgende nummer bevat. o.a. als voorpbat; Bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeland. .Voorts: Bezoek van Z. K. H. Prins Hen drik aan Groningen. Begrafenis van liet stoffelijk overschot van den luitenant ter zee De Jongh, mot 2 foto's. Inspectie tocht van H. M. do Koningin in Zeeland, met 3 foto's. Bietencampagne in Zeeland, mot 2 foto's. - In de schermzaal van Hum beek te Amsterdam werd een assaut d'en- trainement gehouden. Het stoomschip Parkhaven" door een Duitschon duikboot getorpedeerd. Te Amsterdam is op de begraafplaats ,,To Vraag" het grafmonu ment officieel aan de Familie overgegeven van den bekenden .Componist-organist Pom- perBaby-tentoonstelling te Chicago, met 4 foto's. Alpen beklimmen. Een Akrobatonkunstetuk hoog boven de wolken krabbers. Op het Praalgraf van Koning Willem I in de groot© kerk te Delft werd tor gelegenheid van het in Den Haag ge houden Congres der Kerkhervorming een krans gelegd. In den Dierentuin te 's-Cravenhago werd liet Congres gehc/uden ter gelegenheid van het Vierde Eeuwfeest dor Kerkhervorming. In den Koninklij ken Schouwburg te 's-Gravenhage is een Woldadigheidsvoorstelling gegeven ten bate van liet Portugeescho Roode Kruis. Hoe dc storm te Amsterdam heeft huis gehouden. Een pagina Caricaturen door Ton van Tast. Do Itaad heeft zich Maandag bijna uit sluitend met do voortgezette behandeling der begrooting bezig gehouden en haar .betrek kelijk vlug afgedaan. Het debat bepaalde zic.il voornamelijk tot op- en aanmerkingen, tot het doen van vragen eu het uitspreken van wensclien. Slechts eenmaal werd een paar stemmingen uitgelokt en wel over de subsidie van i' 4(>00 voor het Leidsch Mu- ziekkorps. Daarop zijn bij vorige gelegenhe den ook al eens aanvallen gedaan, maar tel kens blijkt, dat de groote meerderheid prijs stelt op behoud van het korps. En zonder deze subsidie, zelfs tot het volle bedrag, is het beslaan niet mogelijk. Een vermin dering met f 1000, zooals mr. Fokker voor stelde. moest noodzakelijk opheffing meebren gen. Het radicaalste was dus, zooals de lieer Van der TE'st voorstelde: de gansche subsidio intrekken. Het financieel bezwaar schcea bij mr. Fokker het zwaarst te wegen, mr. Van der Eist oordeelde, dat de bur gerij er niet genoeg van kan profiteerem, omdat door do toepassing der Zondagswet zooals de burgemeester deze uitlogt er geen Zondagconcerten kunnen worden gegeven. Met dit argument prikkelde hij den Voor zitter eenigszins, die nog een3 mot nadruk vaststelde, dat niet zijn interpretatie, maar die van het College van B. en W. do •eenig wettelijk juiste is, wat in do Eerste Kamer zelfs door den minister-president Cort van der Linden ia erkend. - Bij de overweging, dat een stad als Leiden ■och een muziekkorps niet kan missen, en er wat voor over moet hebben, gold bij velo voorstanders nog een reden van persoonlijken aard: men zou den muzikanten, die door liet korps een niet te ontberen bijverdienste ge nieten. in groote ongelegenheid brongen. Wij gelooven, dat dezen, zoolang de Raad is sa mengesteld als thans, gerust kunnen zijn. Het groote debat, zoover daarvan verge lijkenderwijs sprake kon zijn, kwam bij de behandeling over inkomsten van de Stede lijke Lichtfabrieken. In aansluiting met een adres van de middenstandsorganisaties deed do heer Wilmer een aanval op den z.g. gemeentelijken gaswinkel, die, volgens hem, ernstig in concurrentie treedt met de par ticuliere winkels. Slechts op twee voorwaarden zou hij dit kunnen billijken: in geval dit een noodzake lijke voorwaarde was voor het bestaan van dit monopolistisch bedrijf of dat het bedrijf daardoor alleen kon bloeien. Eu deze voorwaarden kunnen, volgens hem, niet gel den. Het gas- en electriciteitsbedrijf zal ook een bloeiend Jiestaan leiden zonder dezen winkel. De heer Aalberse Sprong, hoewel niet in zijn volle kracht, den heer Wilmer bp. Zoo lang do inrichting op de Hooigracht het ka rakter hield van een showroom of toen- zaal, had hij er vrede mee; maar als zijn indruk wordt bevestigd, dat zij meer en meer een gewoon magazijn wordt, dan zal hij bij oen volgende begrooting (wij vernamen dat bij ook dan nog lid van dezen Raad hoopt te zpjn) zelf met een voorstel tot op heffing komen. Drie commissarissen, de heeren Fokker, Bots en Zwiers, hebben in de eerste plaats het bestaansrecht van de inrichting verde digd. Met een voorbeeld over de groote toe neming van het gebruik van eleotrische strijkijzers toonde mr. Fokker vooral aan, welk een intensieve propaganda van dein gaswinkel uitgaat, waardoor heb gebruik van electriciteit .zoozeer toeneemt. Winkeliers hndden dit niet zoo kunnen bevorderen. Al leen als door ooöperatieven inkoop de winke liers weten te bereiken wat thans de gemeen telijke winkel bereikt, zal de laatste geheel kunnen zijn, wat de heer Aalberse er van verlangt. Thans is de inrichting nog noodig, ook in het belang van den winkelstand zelf, om dat ook deze profiteert van het steeds toene mend gebruik van electriciteit voor huis houdelijke doeleinden. Vooral de heer Zwiers was in zijn ver dediging, welko met die van mr. Fokker pa rallel liep, bijzonder overtuigend. Ook de opmerking van den heer Pera, dat, vooral m dure tijden als deze, nu de prijzen der ar tikelen met den dag stijgen, een groot lichaam, dat aanzienlijke voorraden heeft opgeslagen en met minieme winst van de hand zet, van bijzonder belang is. maakte indruk. Met den heer Van Romburgh geloo ven wjj echter, dat zijn voorstelling, als zou een particulier handelaar f 12 moeten hebben voor een strijkijzer, dat de gemeente voor f 6 levert, niet geheel juist is. Er zal dan wol verschil in kwaliteit zijn. De Voorzitter heeft ten slotte ook nog het gemeentelijk magazijn met goede argumenten verdedigd. Om. wees hij er op, dat het dik wijls orderegelend optreedt en tegen exorbi tant hooge prijzen waakt. Eindelijk en daarop legde hij vooral den nadruk is do inrichting tban3 uit sociaal oogpunt van groot belang. Versohillendo maatregelen voor fcolonbd- spiaring, door het publiek genomen, danken w(j aan haar energiek optreden. De heer Fokker, die voor een groot dool de oor daarvan overdroeg op den directeur der Lichtfabrieken, deelde inedep dat op de zen weg zal worden voortgegaan en weldra nog een meer intensieve propaganda van de Hooigracht zal worden bevorderd. .Wij willen als onzen indruk van het dehat, waarvoor men den lieer Wilmer wel dank mag brengen, om dat het meerdere klaarheid heeft gebracht, zeggen, dat wrj op dit oogenbiik niet graag den gemeentelijken winkel zouden zien op geheven. Doch wjj zouden toch willen, dat hij zooveel mogelijk het karakter behoudt van de sbowroo m en er steeds op "uit is om zoo min mogelijk met de particuliere winkels in concurrentie te treden. Eerst dan, wanneer door hun optreden de neringdoenden in deze bedrijven het publiek tot slachtoffer zouden maken van te hooge winsten en do bedrijven zouden benadeelen door den metst denkbaren vooruitgang er van tegen te- hou den, lijkt ons concurrentie in den eigenlijken zin gewettigd. Anders gaan gemeentelijk magazijn en par ticuliere zaken hand aan hand om het be drijf vooruit te brengen, wat evenzeer in het belang van den wink dl ie 1' is als in dat van de gemeente en de burgerij. Ten slotte werd de begrooting vastgesteld zonder dat er door toedoen van de Raads leden iets in veranderd is. Zitting van gisteren. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der concessie van de Billiton-Maalschappij, ontkende Minister PLEYTE, dat door het ontwerp het nage slacht zal zijn gebonden. Na 1927 zal dea- gewenscht tot naasting kunnen worden over gegaan en nu is hot, ofschoon moet worden toegegeven, dat de Slaat evengoed de tinwin- ning verstaat als anderen, in het belang eener goede exploitatie de commissie te verlengen. Indien het voorstel daartoe wordt verworpen, zal de Billiton-Maatschappö het bedrijf, ipiet het oog op den korten tpjd, die haar dan nog zou resten, niet meer op de moest rendabele wijze voeren en het bedrijf voortdurend moe ten jnkrimpen, zoodat ook in de toekomst een bloeiend bedrijf niet meer zal kunnen worden opgebouwd. Ook het eenvoudig doen a floppen van een oonoessie, waarop verwerping van het ont werp zonder nader besluit zou neerkomen, brengt zijn bezwaren mee. Het is niet zoo eenvoudig, op de puinhoopen van de Billiton- Maatschappij een nieuw bedrijf op te bouwen. De heer IJZERMAN repliceert. Hg dient zjjn aangekondigde mode be reff.nde »'aat> exploitatie n3 10 jaar in. "De heer SANNES replicoert evenals de heer BGGAARDT. Waarna nog wordt gerepliceerd door de heeren LIMBURG en DRION. Da heer RUTGERS betoogt, dat de voor gestelde bepalingen omtrent de liquidatie van weinig waarde zjjn, omdat zij den Slaat wei nig zeggenschap geven. Indien spreker om deze roden tegen het ontwerp zal stemmen, volgt daaruit nog niet, dat hij voor de motae- IJzerman zijn stom zal uitbrengen. Men kan de concessie ook eenvoudig laten afkoopen. Om dan te zien, wat mem zal doen. Do heer BEUMER repliceert, evenals de heer BOISSEVAIN. Laatstgenoemde verklaart niet te zijn over tuigd door het betoog dos Ministers en dient een motie in met het verzoek om nader over leg met de Billiton-Maatschappij over een beter contract- Do heer NOLENS bestrijdt hen, die do w^n.cheijkhcid v:a Steat exjlw ati betoog den; hij wijst daarbij op de gevolgen van een ambtenaren-invoering en op do weosche- lijkheid van een gezonde concurrentie. Wordt het ontwerp verworpen, dan zal de exploitatie niet op intensieve manier worden gedrev--n. Spreker zal tegen de motie-IJzerman stom men. Minister PLEY'TE dupliceert. De motie-IJzerman wordt verworpen met 35 tegen 32 stemmen, de motie-Boissevain wordt aangenomen mot 44 tegen 24 stemmen, waarna'het ontwerp wordt verworpen met 43 tegen 23 stommen. Te 5.15 uur wordt de vergadering ver daagd tot Woensdag half één. KUNST, LETTEREN ENZ. Sympiioiiie-concerien. De buitengewone symphonie-concerten cióor het symphonie-orkest van het staf- muziekkorps van heb 4do Reg. Inf. in de Stadszaal alhier kunnen doorgaan. De be langstelling er voor is meer dan voldoende. Heb eerste concert heeft reeds morgen avond plaats. Het programma is met zorg door den directeur, den heer Gerardus Dik, samen gesteld en bestaat voor de eeno helft uit klassieke, voor de andore uit populaire mu ziek. Hot klassieke gedeelte wordt fcoege- lioht door don heer Dik, wien dit best is toevertrouwd, aangezien hij veel st/udie heeft gemaakt van het verklaren en toelich ten van composities, hetgeen o.a. blijkt uit verscheidene werken op muzikaal gebied van zijn hand. Tentoonstelling Leidsche Kunstvereeniging. De tentoonstelling van werk van den schil der Kamerlingh Onnes Sr., georganiseerd door de Loidscho Kunstvereeniging, in de Lakenhal, zal nog cenige dagen langer ge opend blijven, dan aanvankelijk het plan was, en worden gesloten Zondagmiddag 4 uur. Maatschappij der Nedcrlandsche letterkunde. Do gewone maandolijksclio vergadering van do Maatschappij dor Nedcrlandsche Letterkunde zal op Vrijdag den 2den No vember a.s. in het gebouw van do Maat schappij t-ot Nut van 't Algemeen te Leiden worden gehouden. De agenda vermeldt- een voordracht van prof. dr. P. J. Blok over ,,Rinesburch". CENTRALE RAAD VAN BEROER (Ongevallenverzekering.) In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uitspraak plaats go- had in het hooger beroep van J. M. V, wed. Th. v. d. K., te Leiden, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, houdende bevestiging der be slissing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij de door haar voor zioh en haar 4 kin deren aangevraagde schadeloosstelling, ter zake van een ongeval, dat aan haar echt genoot zou zijn overkomen en ten gevolge waarvan deze denzelfden dag zou zijn over leden, is geweigerd, op grond dat niet ge bleken is, dat de dood van haar man het gevolg is geweest van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. FAILLISSEMENTEN. G. Rijcks, boschwerker, Meliek-Herken- boscli. J. ten Kate, koopman, Meppol. J. vam Gent, aannemer, Amersfoort. A. B. Boon, schoenmaker, Woerden. De N.V. Mij. t. Voortzetting der Broodl bakkerij v.h. M. A. Blok, Amsterdam. H. R. M- van Kan. aannemer, te Schim- me rt. Tj. Doukerbrvoek, koopman, te Hoorde. Th. W. H. van Geyn, winkelier in krui denierswaren en tapper, te Doesburg. ROTTERDAMSOHE RECHTBANK. Bezo rechtbank veroordeelde: A. S., 21 jaar, dienstbode te R e e u w ij k, wegens diefstal fca Stolwijkersluis, tot drie maanden gevangenisstraf, met vrijspraak van hetgeen bekl. meer of andere was ten laste X IJ. Z., te Leiden. Wanneer de voor- loopig op 1 Juni j.l, bepaalde, doch loon uit gestelde trekking der loten Paffe ia voor Volks vlijt zal piaats hebben, 13 nog niet bekend ge maakt. Wij kunnen U dus «iel zoggen, wanneer deze zal geschieden. Afwachten is de bood schapt Mej W„ te Leidon. Een slaolievlek ver dwijnt wel door afwassching niet een oplossing van salmoniak. Mej. P., to Katwijk. U kunt orn uw leef tijd wel aangesteld worden. Meld U maar eens aan bü den dirècteur van het telegraafkantoor in uw gemeente on te Leiden Als er meisjes moeten zijn, wordt u opgeroepen en moet U eon examentje afleggen. Omdat er in don rogel nogal liefhebbers zpn, is dit vergelijkend. Bij voorbaat maar eons goed studecren. Heeft »J eon goede voorspraak? Dat is ook niet kwaad. W. D. W., te Bodegraven. Aneinonen- knmfer kent men in de apotheek niet. Het zal een bijzonder soort kamfer zijn, waaraan een of ander fabrikant of verkooper dezen naam heeft gegeven. Wij zouden raden buiion voor schrift van den dokter geen kamfer voor inwen dig gebruik aan te wenden. Mej. W. v. d. W., te Leiden. Hebt U den azijn wel gekookt, voordat U dezen op do augurken dood? Zoo niet, dan raden wij U de kim te verwijderen en den azijn even op te ko ken. Audcrs cr nieuwen, vooraf gekookton azijn opdoen. Eerst laten afkoelen. Abonné. Een landstormer mag gaan wonen wa-ar hij wil. Het bedrag dor ver goeding hangt geheel af van de omstan digheid waarin het gezin verkeert en deze kan in de eene gemeente anders zijn dan in do andere. Abonné te Hillegom. Do elftallen van ,,H. F. O." en Haarlem" zijn als volgt samengesteld Haarlem": H. N. Visser, cloei, A Tho mas en A. Maas, achter G. Fortgons, P. Tokelenburg en J Muller, midden; Van Wijk, J-iir Haak, Donker, M. Houtkooper en C. Schravenclijk, vóór. „H. F. C." E. Kaars Sijpesteyn, doel; Ben Verwey eu E. Kervel, achterJ. van Langen, G. H. Kaars Sijpesteyn en Peddy Francken, midden; N. J. J. Bo-uvy, Jacques Francken, Jan Laan, M Sandborg en J. G. van Breda Kolff, vóór. Dit is echter de officieel e opgave, dio niet altijd in overeenstemming is mét de werkelijke opstelling. Zoo is J. Hordijk oud- ,,Lis3e"-speler, thans in de „Haarlom"- ploeg opgenomen, en hiervan da geen op gave gedaan. De juiste samenstelling weet ik derhalve niet, dit is dan ook een vereenigingszaak. a 11493 Slectrische Meubelfabriek „Be Bij 21". Wintsrtapijten, Gordijnen en Plaids. Gro» a koi:za PUKZISC2IK TATIJTËN. Voor Leiden worden gogen flinke provisie geiocht, voor verkoop aan particulieren van LIMO NADES, KOOLZUURHOUDENDE, en ALCOHOLVRIJE DRANKEN, SIEREN, enz. uitsluitend 1stekl.fabrikaten. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 12118. (Firma C. J. DIEBEIü). Stoomwasschery „Het Bonte Paard". Witte Singel 86. LEIDEN. Int Tel. 1206. Kantooruren 9—12 en 2—S uur. "v-.v - uitstek, geschikt voor Koeien, Varkens, enz. 12129 uitmuntend te gebruiken voor Koeien, Paarden, Schapen, enz. B. BOON, DKLIT. Telef. 246. 9 vv V i Recht tegenover de H. L. Kerksteeg. Wij vestigen Uw bijzondere attentie op onze uitgebreide sorteering: 12153 Goedkoope TULPEN gevraagd per kilo door N. ZANDBERGEN 1Ï!„ Itijnsburg. 11858 VLEESCH-AFSLAG in Café .Ik leer Nog", iederen Vrijdagavond halt- acht, van twee beste KoeieD, Woensdag levend en Donder dag geslacht to zien. Veel Vet. L. v. HARTEVELT, Zoeterwonde. 11308a door tu8Schenkom8t van Notaris voor solide eerste of tweede hypotheek, alsmede komen in aanmerking grossen van hypotheken, erfenissen, bouweredieten en ceelen, tegen billyke rente en voor waarden. Br. lett. K R 2724, Advert.-Bureau D. Y. ALTA, Den Haag. 11021 Ruime Werk-, Berg- of Opslagplaatsen niet open terrein te llnnr aangeboden direct te aan vaarden, te bevr. bij, L. J. 3?h. v. d. Drift. Hoogewoerd 1C6. 1328a Rijwielen, Motoren en Sport-ArtiKelen Int Telefoon 678. Heden ontvangen: een nieuwe zendiug met 2 cu 3 Versnellingsnaven. Direct leverbaar. 12181 Ruime voorraad BINNEN- EN BUITENBANDEN tegen vastgestelde prijzen. „W1LUKUSINA" Carbid Rijwiel- laataaras, enz. SOmp' Speciaal ingericht voor het bouwen van nieuwe Rijwielen. ïMgT Groote Re paratie-Inrichting voor alle Motoreu. Bel. aanbev., N. KWESTROO. Dameskapsaions. Adres voor betere 11951 Haarworken.— Haarvlechten v. at 2.50. hebben GROOTE KEUZE in 12117 [jg voor Dames en Kinderen iegen lage prijzen. 238F Ziet de Étalages. Vervormen binnen 3 dagen.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5