LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 31 October 1917. Off leisels Kennisgevingen. Binnenland. Qemengd Nieuws, PRIJS DEB ADVERTENTIENs yan i_5 regels f 1.05. Iedere regel meer I 0.20. Kleine advertcntiën van 30 woor- iden 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 12'/« Cent.—Incasso volgens postreclit. Bewijsnummer 5 Cents, Bureau Noordeindspleta. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. iVoor Ueiden p. 3 mnd, 1.60; p. week' 0.1S Buiten Leiden en waar agenten ge. vestigd rijn per week 0 O.lfi Franco per post 2,— Nummer 17693. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. De Burgemeester der gemeente Leiden Krengt ter algemeene kennis, dat de Minister van "Landbouw, Nijverheid en Handel; ge zien artikel 8 der Distributiewet 1916, en artikel 5 der Distributieregeling d.d. 5 October 1917, afdeeling Crisiszaken No. 808 Bureau A. Z. HEEFT GOEDGEVONDEN TE EEPALEN: 1* Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 'November ©n eindigende op 15 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers ïnogen worden afgeleverd: Op bon No. 3 eener thee- of koffie kan rt 0,05 KG. Thee. Op bon No. 4 eener thee- en koffie- kaart 0,05 KG. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November* en eindigende op 30 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mo^en worden afgeleverd: Op bon No. 5 eener thee- of koffie- kaart 0,05 KG. Thee. Op bon No. 6 eener. thee- en koffie- kaart 0,1 KG. Koffie. N. O. DE GIJSELAAJl, Burgemeester. Leiden, 31 October 1917. PETROLEUM-KAARTEN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald: dat bon No. 2 der Ryks-Petroleum-DLStribu- tickaart geldig zal zijn van 1 tot en mot 15 November 1917, voor een hoeveelheid van 2 liter petroleum. N. C. de Gijselaar, Burgemeester* Loidcn, 31 October 1917. BENZINE. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid, en Handel, ge zien zijn»! beschikkingen vin 29 Maart No. 27203, van 3 April No. 3Ó007 en van 4 April No. 30177, houdende verbod om petroleum, gasolie en benzine te vervoeren, te verkoo- pen of af le leveren, heeft goedgevonden: het sub. 4 bepaalde in de öeschiïcking van '4 April 1917 aan te vullen als volgt: d. voor het vervoer van benzine in hoeveel heden van niet meer dan 1 liter. N. C. de Gijselaar, Burgemeester. Leiden, 31 October 1917. REGKERINGSGROENTEN. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van regeeringsgDenten. Groentenverkoopers, die ziih met de klein- verkoop dezer groenten wenschen te belas ten hebben daartoe per formulier uiterlijk 5 November a. s. aanvrage te doen aan het Bureau Vischmarkt, 18, alwaar vanaf Don derdag 1 November a.s. de vcorwaarden voor den verkoop en blanco formulieren van aan gifte verkrijgbaar zijn. Aan aanvragen om erkenning als groenten- verkoopor, die na 5 November inkomen, kan niet meer worden voldaan. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden 31 October 1917. Het Brandstoffenbureau is voor het ge- Ven van inlichtingen eiken werkdag ge opend des namiddags van 2 tot 4 uur. Klachten omtrent het niet ontvangen van b'randstoffenkaarten, wijziging van bons enz., worden alleen in behandeling genomen, wanneer deze Schriftelijk en, zoo mogelijk, onder overlegging van ide benoodigde stuk ken, worden ingediend. 12158 De Directeur van het Brandstoffenbureau, KRAMER. LEIDEN. 31 OCTOBER. By Kot. besluit is, met ingang van 1 Januari 1918, benoemd tot directeur van het te'*>graafKantoor te Groningen, de lieer. B. J. van Lienden, thans iu gelyke betrekking alhier. Door de politie is aangehouden een zekere S. ,T.. verdacht van diefstal van <5rie rijwielen. De penningmeester, van „Vacabtie- Koionies" ontving nog, en vermeldt dit met havtelijken dank, van ,W: I. S. f 10 voor het jongetje in Nunspeet Men is nu even over de helft. ."Wie helpt vorder mede? Of zou de Vereeniging haar, tekort over 1917 nog moeten vergrooten, want het kind terugroepen, dat kan en mag toch niet? In aansluiting op ons verslag over de opvoering van Peter en Pauweis" moeten wo nog meedeeien, dat „De Jonge Garde" eon bloemstuk met iintsn in de Leidscke kleuren aanbood aan Ellen Russe pn een krans met de Pauselijke en nationale kleu ren aan den regisseur, dr. Van der .Velden. Tot tijdelijk leeraar in de Waterbouw kunde aan de Middelbare Technische School te Utrecht i3 benoemd de heer Jac, Van vroeger werkzaam by Gemeente werken alhier. Gisternamiddag hield de vereeniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken", onder voorzitterschap van mevr. OvervoordeGorden, een algemeene leden vergadering. De voorzitster begon met eenige mede- deelingen over do regeling der lessen en over het bezoek der cursussen. Er bleek uit, dat de belangstelling zeer bevredigend 'is, en dat men over de voorloopige resultaten in alle opzichten tevreden kan zyn. Na de aanwijzing van een commissie voor het nazien der boeken over 1917, was de voornaamste werkzaamheid de vaststelling van een huishoudelijk reglement. Na nog enkele besprekingen bij de rond vraag, werd de vergadering Aan den vooravond van den vierhon derdsten gedenkdag der Kerkhervorming, hield prof. dr. L Knappert voor de goed bezette Volkshuiszaal een voordracht over Luther en zijn tijd. Geboren uit een boerengeslacht, in een tijdperk, waarin de boerenstand werd ver acht, op de scholen de wet gold: „Wio da roede spaart, kent zijn zoon", zien wy Luther opgroeien. Op zeventienjarigen leeftijd, be stemd om in de rechten to studeeren, be trekt hij een internaat te Thüringen, doch na eenige jaren van studie wordt de begeerte in hem levendig, zich aan het kloosterleven te wij den en ondanks de tegenwerpingen van zijn vader, gaat krj in het klooster te. Erfuhrt. Door zondenbederf gepijnigd, zoekt hij heil in zelfkastijding, tot Jokann von Staupitz, een braaf en practisch Christen, hem wijst op het gevaar, dat men vervallen kan in de fouten van zijn deugden. Later zien wy hem als dooent in do wysbegeerte te Wittenberg protesteeren tegen den aflaathandel,zelfs de banbul van der. Paus weerhoudt hem niet en als "hy voor den Rijksdag te Worms geroepn wordt, klinkt van zyn lippen het onsterfelijke woord: „Ik acht het niet goed iets tegen het geweten te deen". Op het slot te Wartburg, waar hij door zijn vriend den keurvorst een tijdlang aan den haat zijner vijanden wordt onttrokken, vinden wij hem iu 1522 terug, het Nieuwe Testament vertalende en later ook de boeken van het Oude; als liefhebber van muziek heeft hij ook vele kerkelijke liederen gedicht die nog heden ten dage worden gezongen. Opgeluisterd door een reeks fraaie licht beelden, werd do rade met groote aandacht gevolgd. Emil Kullebroeck. Wederom heeft deze zanger-componist het publiek in den Schouwburg -een avond op aangename wijze weten bezig te houden met het voordragen van een keuze onder zijn meest poprulairo liederen. Onder deze lie doren bevonden zich bekende en minder bekend©. Do bekende hoort men altijd gaarne weer, (en dit is het waardovolle van Hullebroeck's Liederen, dat zij nooit ver velen) en de minder bekende zijn de kennis making ten volle waard, omdat in den poëtischen zin en in de muzikale aanklee ding altijd iets treft.. Het eerste gedeelte van het programma was door Hullebroeck zelf samengesteld, terwijl het tweede ge deelte het publiek het programma naar keuze mocht inrichten. Om alle liederen op te sommen, die door Hullebroeck zijn gezongen, hiervoor ont breekt ons do plaatsruimtewij willen on der do vele, enkele opnoemen, die ons bij zonder hebben getroffen. Dit waren het altijd mooie „Koninginnolied" het lied, ontstaan door de tijdsomstandigheden, ,,Naar Scherpenheuvel'' het overbekende ,,Carbijntje" ,,Do Mosselman" en „Het Kantkussen" dan de liederen, waarvan door hot publiek het refrein medegezongen werdeerst schuchter, steeds vrijmoediger, totdat een welluidend gezang oprees met het zingen van het Studentenlied „De Gilde viert", tot tevredenheid van den componist. Het eerste gedeelte van den avond werd gesloten met een lied, gecomponeerd als danklied aan Nederland, waarna een fraaie bloemkrans aan Hullebroeck werd aan geboden. Tot slot van den avond werd door het publiek staande „Do Vla-amscho Leeuw" gezongen, waarna het zingen van een plechtig Hollandisch lied volgde. Onnoodig is het te zeggen, dat Hulle broeck wederom veel succes inoogstto. KERKELIJKE BERICHTEN. Lolden. Rcroonstr. Kerk. Hedenavond to halfacht, ds. W. J. Lente. ÖIT ONZE STAD. Verlichting van winkels. Tijdens do vergadering van da 'Kamer van Arbeid Voor. do .Winkel- en da Grossiers- bedrijven voorzitter en secretaris de heeren B. P. F. M. Geyer en H. J. van Kerkhoff werd andermaal de verlichting van \ymkels besproken. Over, het algemeen was men het eens, dat de verlichting "te beperkt is en zoowel voor grooto als kleine zaken onvoldoende. Ook betreurde men, dat de winkeliers ge noodzaakt zijn hun toegestane lichtpunten dadr te moeten aanbrengen, waar de ver ordening het jgebiedt, on vond men lijet jammer, dat door don Raai niet schynt te worden ingezien, dat étalage-verlichting tor bevordering van den verkoop noodzakelijk is. Do Kamer vestigt in een adres aan don Raad tevens do aandacht op de jaarlijksche SL-Nicolaas-örukte, de voordeelen, daaraan voor den winkelstand verbonden, ©u over woog wat een flinke verlichte etalage daartoe kan bijbrengen. De Kamér verzoekt den Raad dan ook: lo. do bestaande verordening op de ver lichting van winkels in dier voege te willen wijzigen, dat do winkeliers worden vrijge laten de hun toegestane lichtpunten déar te mogen aanbrengen, waar zij het 't meest noodig achten; 2o. het daarheen- te willen leiden, dat van 30 November tot en met 6 December (uitgenomen Zondag 2 Decem ber) algeheele vrijheid van verlichting.worde toegestaan. UIT 0N3 LAND. Dc onderhandelingen met Amerika. Een Hoagsche correspondent van de „Tol.'' meldt: „Wij waren in de gelegenheid van be trouwbare zijde eenige inlichtingen te ver krijgen over de onderhandelingen tusschen Amerika en Nederland. Onze zegsman, die tot do autoriteiten be hoort, die hier te lande over deze onder handelingen het eerst en voortdurend wor den ingelicht, deeldo ons het volgende mede De onderhandelingen tusschen de regee ring der Yereenigde Staten en do Nedor- landscho commissie, welke zich in Amerika bevindt, hebben een bevredigend verloop en zijn in het algemeen gunstiger dan men hier te lande schijnt te meencn. Wanneer zij eenigszins lang duren, wordt dit veroorzaakt door de omstandigheid, dat het hier een regeling geldt, welke voor do geheele economische politiek van Amerika van het grootste belang is. Het gaat hier niet alleen over een overeenkomst met Ne derland, maar met alle landen, die aan Duitschland grenzen. Bovendien. zal de regeling met ons land niet alleen bevatten verschillende punten in zako do voedselvoorziening van mensch en dier, maar ook van de scheepvaart. Do Amerikaansche regeering denkt er niet aan do totale -export van Nederland naar Duitschland te willen stopzetten. Hot Amerikaansche standpunt wordt door deze beide beginselen beheerscht: le. dat producten die uit Amerika naar ons land gezonden worden, nóch direct, nóch indnrect aan Duitschland mogen ten goede komen en 2o. dat eerst de bondgenóoten en daarna de neutralen geholpen moeten worden. Gisteren echter was er juiéfc een telegram ontvangen van het Amerikaansche departe ment van Buiten!ancSsche Zaken, waarin werd meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederlandsche commissie een bevre digender verloop namen, dan onlangs viel to Yorwachten." Grauwe erwlen als. koviie. Door onkcle mensclien tó Licsse wordt bij ge brek aan koffie, grauwe erwten gebruikt. Deze erwten worden eerst in een pan op hot vuur gebrand eu daarna gemalen on verder behan deld als gewone koffie. De op deze manier verkregen „koffie" heeft werkelijk een goede smaak. Onze scheepvaart. Do Zondagavond uitgevaren Ncderlandsche schepon, welke in Engelsch convooi zouden va ren ou sindsdien voorgaats gelegen hebben, zijn weder den Watorweg binneügeloopen. Thee en koffie. Bij de toezending van de circulaire be treffende de distributie van koffie en thee, heeft de minister van Landbouw aan - de gemeentebesturen bericht, dat, naar hem wordt medegedeeld, het voorgekomen is, dat overtreders van de te dezer" zake dienende rantsooneeringsvoorsehriften zich veront schuldigen met een beroep op onwetend heid, een beroep dat, hoe zwak ook, "ben schijn van gegrondheid bézit door het feit, dat aan vorige" beschikkingen van den onder- ha vigon aard in sommige gemeenten al zeer weinig openbare bekendheid is gegeven. De minister zegt daarom tot dc gemeente besturen, dat voor zoover dit laatste ook op liun gemeente van toepassing mocht zijn, hij een verbetering in dit opzicht zeer zou toejuichen. Opnieuw in dienst. Militairen, clio met klein verlof thuis zijn en een goeden staat vaa dienst hebben, mogen opnieuw in dienst gaan. Met heb oog op de werkloosheid, welke hier en daar heorscht, meldden zich in do laatste dagen vele personen opnieuw in militairen dienst aan. Do vergoeding aan hun gezinnen wordt ook opnieuw verleend. Steenkolen. Naar do „Tel." verneemt, is er een com missie ingesteld tot onderzoek van do vraag, of de stee.ikolenproductio van do Limburgscho mijnen hooger kan worden op gevoerd, dan op het cogenblik het geval is. Lecl'en van deze commissie zijn o.a. de hee ren prof. De Vooys en Wenckebach. In beslag genomen. Door do politie te Leiderdorp zijn bij schip per B. eon tiental vaten cacao, vermoedelijk van ondeugdelijke kwaliteit, en in eigendom van derdon, in beslag genomen, evenzoo bij don boter- en kaashandelaar J. 32 kiston ge condenseerde volle melk, 1 kist met pakjes cho colade, 3 kisten cacao, 12 vaten cacaopoeder, 1 vat inhoudende 10 K.G. cacaopoeder, 1 kist cacaopoeder inhoudende 37 bussen, 9 kistea koffieextract en één H L. tarwemeel. Mijnengevaar. ':r To SLiAeni&sc spoelde een mijn aan, die dus do geheele Oosterschclde moet zijn op gedreven. Onmiddellijk bij de Roomsche kerk te Ouclosohild ligt een' groote Engelscho mijn tegen de zeewering. Aan den zeedijk van Flaauwers, op Schouwen, zijn weer twee mijnen aange spoeld, eii cén aan het „Stelletje" nabij den Val, onder deze gemeente. Aajigezien deze laatste yoor do nabijgelegen boerde rijen gevaar oplevert, zijn militairen ter bewaking aanwezig. Smokkelaar doodgeschoten. Te Sprundel heeft de grenswacht een smokkelaar, Th. Sta-ms genaamd, u/it Til burg afkomstig, doodgeschoten. Een vermaning aan do roorasch-katholieken. In de roomsoli-katholieke kerken in ons land is Zondag een schrijven voorgelezen van den aartsbisschop en^do bisschoppen van Nederland, waarin de katholieken, met het oog op de moeilijke tijden, die do oor log doet beleven en op de ontberingen, die men zich moot getroosten en die zich in den aanstaanden winter zeer zeker nog heviger zullon doen gevoelen, worden aangemaand tot nederige berusting in het harde lob, dat hen treft en worden opgewekt om de bit tere beproevingen, die Gods voorzienigheid over ona laat neerkomen, met gelatenheid te verduren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dc overheidsmaatregelen, waarbij in deze hachelijke tijden, buitengewone lasten wor den opgelegd, genomen worden in het alge meen belang, dat do strekking der maat regelen betreffende levensbehoeften is, allen gelijkelijk do lasten van den oorlog te doen dra-gen en vooral te vooukoraen, dat minder gegoeden geheel aan gebrek worden prijsgegeven. Koffie en fabak aangekomen. Met het Nederlaiisohe stoomschip „Aga memnon" van de Koninklijke Nederland- scshe Stoombootmaatschappij is weer een hoeveelheid koffie en tabak te Amsterdam aangekomen. Het schip vertrok 26 Septem ber vam Port au Prince en had dus een ta melijk voorspoedige- reis. Het oponthoud in Halifax voor heb onderzoek schijnt dus zeer kort te zijn geweest. Smokkelend soldaai gcëleclrocutionncerd. Gistermorgen vroeg is te Aardenburg een Hollandse-hé militair bij het smokkelen door den electrisclien draad gedood. Benzine. De mink ter van Landbouw heeft het sub 4 bepaalde in zijn beschikking van 4 April houdende verbod om petroleum, gasolie en benzine» te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, aangevuld als volgt d. voor het vervoer van benzino in hoe veelheden. van niet meer dan 1 liter. Distributie van peulvruchten. In antwoord op een telegram hem door de conlrale commissie uit dc arbeidersbeweging voor de levensmiddelenvoorziening gezonden, in zako ruimere verstrekking van peulvruchten en aardappelen, deoldo minister Posthuma dor commissie mede, dat met de distributie der peulvruchten 6 November wordt aangevangen, en dat het rantsoen dubbel zoo lioog zal zijn als dat van 't vorige jaar. Tweede aanvullingsbrcodkaart. De Minister van Landbouw heeft aan d© 'gemeentebesturen medegedeeld» dat a-an hen, rie beetwortelen rooien en aan hem, die nachtarbeid verrichten in dc sui kerfabrieken, gedurende de campagne een tweede aanvullingsbroodkaart kan worden uitgereikt. Onder het ijzer verborgen. Tc Eijsdeu kwamen twee Belgische bur gers aan. Zij hadden zich t-c Yisé ia een spoorwagon onchr een hoop plaatijzer ver bolgen cn waren zoodoende aan de waak zaamheid der Duitscheis ontsnapt. Onderwijs en kolcnscliaarschte. Ten gevolge van de kolenscliaarsohte zul lon de schooltijden in do gemeenten Oost- za-an, Landsmeer en Purmerend gewijzigd worden. Waarschijnlijk zal des Zaterdag-s in het geheel geen school worden gehou den. Fabrieken stopgezet. To Oldenzaal zijn clo fabrieken der fir- mjfc H». Ph. Gel'dennan en Zonen stopgezet wegens bolengobrek. 1500 personen zijn daardoor werkloos geworden. Huuropürijving en personeele belasting. Uit betrouwbare bron deelt men aan het „N. v. d. D." mede, dat de minister van Financiën reeds in December 1316 de vraag of men uit do bekende huuropdrijving van den laatsten tijd mag afleidon, dat de huur niet onder normale omstandigheden is bedongen", bevestigend heeft geant woord. In zulke gevallen wil de minister do be lastbare huurwaarde niet hooger gesteld zien dan het bedrag, dat op 15 Januari 1916 als belastbare huurwaarde heeft ge golden. De ontvangers werden zelfs ge machtigd, voor perccelen, welke in 1917 nog op dezelfde wijze in gebruik waren als op 15 Januari 3913, ook al had de belas tingplichtige op zijn aangifte-biljet geen beroep ge-daan op „abnormale omstandig heden", dc belastbare huurwaarde van 1916 voor te dragen. In andere gevallen moest cr schatting plaats hebben. In ge meenten waar de hnuropdiijving reeck eer der is begonnen, kan dc inspecteur een vroeger tijdstip can 15 Januari 1916 als basis nemen voor de vaststelling der belast bare huurwaarde. AVie dus meent een beroep op dezen maatregel to kunnen doen, zal verstandig handelen door hiervan blijk fce goven op het aangifte-biljet voor 191S, Te 'Amsterdam werd de algemeene jaa*-< lijksche vergadering gehouden van het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artla Magistra". Aan het verslag van den directeur is het vol gende ontleend: De exploitatie-rekening 1916'17 sluit mef een bedrag van f 235.136. 65 1/2. Daarop komt' o.m. voor: voor aangekochte dieren f 765.26 en voor voeding en verzorging f 61.066.23. Het n*- deelig saldo bedraagt f 31.188.67. Op 1 Mei 1916 bedroeg het aantal leden 3252 personen. Het bedrag der introduction was f 87.4-i6.70. Hot aquarium leverde oen ontvangst op van f 18.905.65. In totaal werden 5460 per sonen kosteloos tot het genootschap toegelaten. De tijdsomstandigheden doen haar invloed op het Genootschap zeer gevoelen. Door minder vreemdelingenverkeer dalen de ontvangsten en ten gevolgo van dc duurte worden de uitgaven' verhoogd. Zooals bekend werd op Januari 1915 ter voorziening in de bedrijfsmiddelen reeds 66a ton der 3 pek hyp. goldleoning van 1895 uitge geven en onder vrienden van het genootschap f 91.000 geplaatst. Nu de wereldoorlog nog steeds voortduurt, zal het bestuur genoodzaakt zijn een hernieuwd beroep op de vrienden van he genootschap te doen door aanbieding van het saldo der genoemde 3 pet. hyp. geldleening. Gistermiddag hield (Ls. Pouget in zijn wo ning in de Wouwermamstraat te Amsterdam receptie, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als predikant der Waalsche Gem. aldaar. In de kamer, vol bloemstukken, waaronder men opmerkte een mand met linten in Fran- eche kleuren, kwamen velen den predikant gc- lukwcnschen. Namons het ..Comité des jDames" bood me vrouw Daniels den jubilaris oen zilveren thee servies aan, terwijl ds. Amal, uit naam van het comité, dat zich voor deze gelegenheid had gevormd, den predikant onder conige harte lijke bewoordingen namens do Waalsche Gem. een huldeblijk overhandigde. Ds. Pouget, dankzeggende, drukte er zijn vreugde over uit, dat een zoo groote menigte j.l. Zondag den dienst in de Eglise "Walonno had hijgowoond cn deze beide dagen had gemaakt tot „un jour de soleii" in dc donkere tijden, die wij thans beleven. Met ingang van 8 November is benoemd tol burgemeester van Gouda de heer U. J. Meys met toekenning \an gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Middelharnis. De onlangs opgerichte Economische Bond, gesticht cloor voormannen op het gebied van "Handel eu nijverheid, heeft thans zijn program geformuleerd. Dr. Kuyper heeft ter gelegenheid van zijn SOsten verjaardag nog een telegram ontvangen van gelukwenschen van den Duitschen Minister van Buitenlandschon Zaken, dr. von Kühlmann. Provinciale Staten van Utrecht be noemden met. 26 van 35 geldige stemmen tot lid van Ged. Staten in de vacature- Bilderdijk den heer H. van Andel (a.-r.), die de benoeming aannam. De Minister van Financiën heeft met betrekking tot de personeele belasting be paalt?, dat do belastbaro huurwaarde niet hooger mag worden gesteld dan het be drag, dat op 15 Januari 1916 als zoodanig heeft gegolden. De gewone audiënties van do Ministers van Justitio en van Binnenlandsche Zaken zullen a.s. Zaterdag niet plaats hebben. In comité-generaai heeft do Tweede Kamer gisteren benoemd tot adjunct-com mies voor den dienst der bibliotheek van do Kamer mr. L. A. Keeper, te 's-Graveu- hage. Do functio van bibliothecaris wordt sedert het den heer Jungmann verleende eervol ontslag, vervuld door den heer F. K. v. Itcrson, in wiens daardoor opengevallen betrekking van adjunct-commies thans voorzien is door de benoeming van mr. er. Da Vereeniging van Nederlandsen© Gel- nrenten verzoekt in een adres aan de Tweed© Kamer zooveel zij vermag, te bevorderen de zeeF spoedige invoering van de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied; de op centen op de dividend- en tantièmebelastlng, met het voorbehoud, dat deze niet zullen prejudiceeren op de regeling van de finan cieel© verhouding tusschen het Rijk ön d© Gemeenten en dat de wet van 21 December 1852, tot regeling van de kosten van ont vangst van belastingen door het R\jk voor de provinciën on gemeenten, voor zoover van toepassing op deze opcenten en ook overi gens in het algemeen, worde herzien: eer.wettelijke voorziening, volgens wolk© het Rijk de ko3ten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen voor zijn rekening neemt; de Rrjksbij'age in de wedden van burgemeesters en seorelarissen opvoert tot do helft dier wedden zonder limiet. De huishoudster vaneen f a m i- lie aan den Gevers-Deynoot-weg te Sciieve ning en hoeft bij de politie aangifte gedaan, dat twee gemaskerde mannen het door haar bewoonde perceel zijn binnengedrongen eu haar mevrouw hebben vastgegrepen. Nadat do huishoudster om hulp had geroepen, zijn do mannen heengegaan. Te Rotterdam is in don nacht een buitenman in een pand Binnenrot:© beb roofd ran f7000. In een huis in do Leeu- weustraat geraakt© do koopman W. F. E., uit Gouda, f1000 kwijt. In een andor pand iu dezelfde straat werd van den metselaar F.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1