Merlmd en de Borlag. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 27 October. Derde Blad. Anno a&ï/. Wo. Ï7S90. Persoverzicht FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK Uit de Omstreken. Openb aar on B ij zoüdo r O u- e r w ij s. In. eon driestar „Elkaar ÖMfivorstaan" '^gt „DE STANDAARD" Van achteren blijkt nu overduidelijk, op jjyat raadsel aohtige wijze znen elkaar in de grooto Bevredigings-Commissio heeft mis verstaan. Over en week wilde mem elkaar te ge- moet Icqm en». Van de overzijde leek het, of grif en gul gelijkheid van positie voor het Open baar en hot Bijzonder Onderwijs zou wor den toegegeven, maar op grond van die Onderstelling vroeg men dan ook vertrou wen. Het zou noodeloos geld verspillen zijn, indien men wat leegliep bij het Open baar Onderwijs, leeg moest laten staan, om dam nieuw- te bouwen voor ons. En van onzen kant scheen het zonder be duchtheid voor misversband gewaagd te kunnen worden, dat we voorshands met een iets mindere conditie genoegen na men. 't Was immers zóo goed bedoeld, an men waande er op te kunnen rekenen, dlat het mee zou vallen. Dat nu heeft er toe geleid, dat wij van onzen kant van ons geliefkoosd stelsel af stand deden en niet naar het Rijk over brachten, wat dan nu ook bij de Gemeen te blijven zou. Had men dan ook van Liberale zijde toe gegeven, dat de Gemeenten verplicht zou den warden, het „gelijke monniken, ge lijke kappen", stipt en strikt in toepas sing he brengen, -er zou uit het stelsel, waaraan men voorkeur gaf, wel last, moeite en ongemak voor ons gesproten zijn, maar do gelijkstelling zou zijn door gegaan'; en dat was immers hopfdzaak. De fout was nu maai', dab men, bij het aanvaarden van dit stelsel, op goede 1uw van de overzijde rekende, en ver zuimde, stellige conditie te stellen. Immers, do Gemeenten bleven vrij. Ze Iconden ons gelijkop bedoelen, maar ze konden ons ook achter het net doen. vis- sdhen. En juist op dit laatste kwam liet neer. De liberale woordvoerders, die, a la Roodhuizen, het steeds goed en eerlijk be doelden, werden op zij geduwd en het Ka- morlid Bos, die toch eigenlijk de princi pieel© advocaat van dit gelijfchcidsstelsel geweest was, viel onverwachts weg. En toen liep het, gelijk te vermoeden was, dat het gaan zou. Opeens sloeg dan aan libe ralen kant dc actie om. Do Gemeenten zouden nu de pleitbezorgsters van het Openbaar Onderwijs worden, en wij het kind van de rekening. Iets, waar dan nu bij kwam, dat Cort van der Linden de op lossing van bob geding uit geldgebrek op do lange baan schoof. Zoo moest het wel op van tweeën één neerkomen. Of de Wet moest de Gemeenteraden ver plichten steeds aan ons uit te koeren wat zo zelvèn voor 'h Openbaar Onderwijs uit gaven, oftewel heel de zaak moest van de Gemeente worden ever geschoven op het Rijk. Tegen dit eersto verzotte mon zich nu van Liberale rijde met hand en. tand. Vandaar dat dit ©verschuiven naar het R-Jjk do eenige denkbare oplossing werd, die den vrede kon brongen. En hoe het ook ga, men zal het zien komen, gelijk wij heb van meet af voorspiegelden. Het zal van do Gemeente naar bet Rijk gaan, of van Schoolvrede komt geen sprake. Boter- on melkprijzen. Het Bureau voor mededeelingen fa zake fa voedselvoorziening meldt; In de toelichting van den verhoogden maximumprijs voor boter is gezegd, dat bij een gemiddelden jaarprijs van IA cent, de win terp-rijs van melk op 14 cent komt in verband met de verhouding tussohen zomer en winterproduclie van 2 1. Voorts, dat met 15 October 1.1. die winterprys van 14 32) Hij -ging mee tot aan do dour en zij na men een haastig hartelijk afscheid. Etty's middageten was klaar zij kreeg een warm soepje en Hildur hoopte in 't diepst van haar ziel, dat heb Etby geen kwaad mocht gedaan hebben, daar er werkelijk wel veel wind was geweest in heb laantje, waar zij het laatst cp en heer hadden geloop en. Do regen sloeg tegen de ruiten, heb vuur brandde in do kachel on do lamp op do schrijftafel was aangestoken. Arnold zat td; werken. 'Tegenover hem zat Koert met een Duitoeh taalboek. Arnold hacl hem toege staan daar te zitten onder do plechtige belofte, dab hij door woorden noch geluiden on ook niet door bewegingen aan zijn tegen woordigheid zou herinneren. In het begin zat liij ook onberispelijk stil. Maar de taal les was moeilijk, en hij begon te zuchten, en toen herhaald zuchten tot geen resul taat leidde, kuchte hij. „Knor niet, poedel.," zei Arnold zonder op te ri-en. „Ik ka-.ir niet, ik zucht alleen maar." „Dat io legen de overeenkomst. Pas op, anders ga jo er uit." .'.t Is moeilijk. Je weet niet, hoe lastig die gramaivc vanavond is." Arnold antwoordde niet. Hij vergeleek" Indische en Porziseho teksten. Koert zag niets dan de mooie hand met den trouw ring en daarboven het zwarte, kortgeknip- i te haar. Maar eindelijk bief Arnold' het I cent is ingetreden en dat daarom ook de pro ductieprijs van boter is gestegen. Uit het laatste, volgt reeds, dat de hier genoemde melkprijzen ^rju productieprijzen. Nu echter deze prijsberekening nieb alge meen blijkt begrepen te zijn, is het goed even te do£Q uitkomen, dat men in dit verband 'té maken heeft niet met de consumptieprij zen van melk, maar met den prijs, die aan Üen boer moet worden betaald. In de melkregeling au, welke van 1 Mei 1917 tot 1 Mei 1918 geldt, is die productie- prijs van melk gesteld: voor den zomer op II en voor den winter op 14 cent. Dit in verband met de productiekosten. Neemt mem nu als algemeenen regel aan, dat des zomers tweemaal zooveel melk wordt geproduceerd als 's winters, dan komt men tot een gemid delden jaarprijs van 12 cent. De consumptieprijs is natuurlijk hooger; die bedroeg, dank zij den regeeringstoeslag, in den afgeloopen zomer 13 cent en is thans 15 cent^ Maar, gelijk gezegd, met dien oon- sumptieprijs heeft de boterprrjs niet te ma ken. Do zand- en grintdoorvoer. Men meldt ons uit Dan Haag; In een onderhoud dat wij gisteren met den Engelschen gezant, Sir Walter Townley, over do zand- en grintkwestie hadden, verklaarde deze aan de cijfers betreffende den invoer dier materialen, vanwege het departement van Bnitenla/ndsche Zaken medegedeeld ter weerlegging van de bewering in het com muniqué der Engelscbo legatie, dat deze in voer was geschied in de verhouding van twee millioen ton grint en geklopte steenen tegen een millioen ton zand, terwijl voor 't maken van beton deze materialenjuisb in dezelfde verhouding van 2 op 1 moeten worden gemengd weinig waarde te hech ten, daar immers herhaaldelijk van Neder- ïandsche zijde is toegegeven dat de Neder- landsche statistiek van den in-, uit- en door voer niet betrouwbaar is. Met het oog daar op heeft de Engelsche regeering reeds sedert geruimen tijd zich genoodzaakt gezien voor cdgen statistieken van den Nederlandschem in-, uit- en doorvoer zorg te dragen en' de gegevens omtrent den doorvoer van zand Ou grint komen maandelijks bij de Enget- sohe legatie in, zoodat desgewenscht ook ge detailleerde oyfers daaromtrent door den "ge zant zouden kunnen worden verstrekt. Wat de afsnijding van het handelstelegi-am- menverkeer over de Britsche kabels aan gaat, herhaalde de gezant met nadruk dat Nederland er niet op kan rekenen, dat hier aan een eind zal komen, zoolang.de Neder- landsche regeering den doorvoer van zand en grint niet stopzet. Op onze opmerking, dat het Nedérlandsche volk door dezen maatre- regel getroffen wordt, welke heet "gericht te zijn tegen de politiek van onze regeering in de bedoelde kwestie, antwoordde de ge zant, die onderscheiding tusschen volk en regeering, welke hij reeds meermalen had hooren maken, belachelijk te vinden. Ten allen tijde heeft men wanneer rogeeringon doof bleven voor vertoogen, zijn toevlucht moeten nemen tot maatregelen van pressie togen de volken, door hen geregeerd, ten einde de regeeringea zoodoende tot rede te brengen. Wij veroorloofden ons de opmerking dat toch ook president Wilson in zijn antwoord op de Vredesnota van den Paus een zeer scherpe onderscheiding maakt tusschen volk en re geering, waarop de gezant antwoordde, dat- president Wilson geen politicus van pro|- fessie is. De gezant verzekerde voorts nogmaals, dat aan arbitrage ten deze door de Engel- scho regeering niet wordt gedacht. Deze zou trouwens gelijk in het communiqué der legatie reeds Werd uiteengezet niet wel mogelijk zijn. Hy betoogde verder, dat, gesteld al dat de Engelsoho regeering zou overwegen, na eenigen tjjd haar maatregel van pressie in te trekken, van Am'erika in elk geval niet te verwachten viel, dat het een greintje levens middelen naar Nederland zou laten uitvoeren, zoolang deze kwestie niet naar den wensch der Entente geregeld was. Deze zaak toch waardoor voortdurend rechtstreeks de le vens der in België strijdende soldaten der En tente worden in gevaar gebracht achtte htf ,en hij was overtuigd, dat de Verëenig- do Staten dit standpunt deelden veel ern stiger dan de uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland. De gezant erkende dat Nederland in een moeilijke positie verkeert, tusschen de beide strijdende partjjen, maar kou niet inzien dat Nederland do Rijnvaartacte zou overtreden door aan dezen doorvoer, welken hij in stryd achtte met de Haagsche Conventie, eèn einde te maken. In elk geval kan de Entente hiefi toelaten, dat Nederland de soldaten der -En tente helpt do oden. Geen jaar lij k-sch onderzoek. brandstoffen en het noodige gas of elec- fcrisch licht tor beschikking van die tehuizen worden gestold. Mocht het gemeentebestuur daartoe niob geneigd zijn, dan moet de be trokken commandant zich wenden tot don veldprediker in algemeenen dienst of tot den hoofdaalmoezenier. geen antwoord IJoert ging stil do kinder kamer binnen. Daar lag Etty in haar bedjo zij was heel rood in haar gezicht en hot klonk zoo vreemd als zij ademhaalde. Ar nold zat bij haar en keek naar haal' onaf gebroken. Zoo jong Koort was, begreep hij toch aanstonds, dat er wanhoop lag in Arnold's uitdrukking on in Arnold's woor den „Etty! lieveling! Kijk me eens aan! Kon je papa niet?" Koort ging naar hom toe. „Is Etty org ziek, papa'?" vroeg hij zaelit on bedeesd. Arnold keek naar hom, zonder hem to zien, scheen hetde vraag ten minste be greep hij niet. Hij stond plotseling op. „Ga hier bij haar zitten," zei hij tot de huishc/uifeter, dro op een afstand werkloos stond te kijken, „terwijl ik om een dokter telefoneer." Yan de huishoudster kreeg Koert, einde lijk hot antwoordfluisterend word het ge geven: Ja, Etty was vandaag niet goed geweest en nu was zij hard ziek geworden zij had gisteren zeker kou gevat, tóen zij uit was geweest met juf, dilarom was juf zoo wanhopig. Wist papa dat? Neen, zekor niet, zij zou niet klikken. Maar Hildur klaagd© zichzelf aanhaar geweten liot haar geen rust. Koert en Lofcjo hoorden iu de kinderkamer alles. Toen Arnold terugkwam, iets kalmer, na dat hij do belofto van don dokter had, dat dozo zoo gauw mogelijk zou komen -en hij haar zoo zag huilen, zei hij een weinig onge duldig „Besto juffrouw, het is wel heel vriende- lijk vaji u, dat u om Etty zoo huilt, maar tracht toch lievor uw hoofd bij elkaar te Het presentiegeld voor de Raadsleden werd verhoogd en bepaald op f 2 per zit ting en per lid. Een voorstel van den heer Zijlker om de vodden der secretarie-amb tenaren to verb©ogen en te brengen Huysman op 1200, Boekhoven op f 1000 en Flatteren op f900, werd, nadat do Voor zitter er aan had herinnerd, dat men in de vorige vergadering de salarissen dezer ambtenaren nog pas heeft geregeld, met op één na algemqene stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Zijlker, om het salaris van den deurwaarder, den heer De Jong, te brengen op f800, werd ingetrokken, toen de Voorzitter meedeel de, dat met de voorgestelde verhooging van f 150, deze titularis zal genieten f 711. De heer Zijlker besprak ook nog de sa larissen on do Zondagsrust der politie agenten, Hij wilde tevens geen enkele agent verhooging toekennen, die niet een diploma verwerft. De heer De Klerk her innerde or aan, dat, met het oog op da duurte der kleodingstoffen, het kleeding- geld der politie thans veel te gering ie, Een voorstel doet hij echter niet. Voor don nachtwaker G. A. Schaap» bepleitte do heer Zijlker ook loonsverlioo- gjing. B. en W. zullen dit nader overwegen Op voorstel van B. en W. werd alsnog besloten het salaris- van den gemeente-op zichter met f 200 te verhoogen en deze te brengen op f 1400. B. en W. stellen tevens voor, den post wedde van don brugwachter Goemaat to verhoogen on dions loon te bepalen op £7 per week. Door B. en W. werd overgenomen een voorstel van do Commissi©, om de looneoi der gemeentewerkers to verhoogen, zoo- dab het totaal bedrag met f 1000 wordt verhoogd. Bij den post „Onderwijs" be pleitte den heer Zijlker verbetering der salarissen van het onderwijzend personeel De Voorzitter wilde deze opmerkingen in bespreking brongen bij de behandeling vair heb ingediend rekest der onderwijzers, zoo xia-s ingekomen. Besloten word, aan do „Katwijksche Naaischool," tot wederopzegging, een sub sidie van f 200 te verleenen. Bij den post) „Kosten Bewaarscholen," drong de heor Zijlker aan, op. verhooging der wedden I van de bewaarschool-onderwijzeressen. Do post „Kosten aan behoeftigen" werd verhoogd met f 100, door do subsidie aan „De Katwijksche Zieken verpleging" van f 250 te brengen op f350, noodig gewerden door het aanstellen van een tweede ver pleegster. Bij den post „Pensioenen," stelde de heer Zijlker voor, om de ponsioensbijdra- go aan de oud-bewaarschoolhouderes, mej. Verlooy," met f50 te verhoogen. Dit word verworpen met 9 tegen 5 stemmen, die van de heeren Krayt; Do Klerk, Van Dijk, N. Parlevliet- en Zijlkor. Uitvoerig werd over do distributie rog© ling van gedachten gewisseld. De Voor zitter waarschuwde voor te groote mild heid. De kosten worden enorm, ook voor do gemeente. Do bruinbroodr-egeling zal de gemeente por kwartaal alleen f 1000 kosten. Daarom ontried hij een rabatver- leening op petroleum aan lichtlooze gezin- non beneden eon z^ker bestaansminimum. Lievor wilde hij eenige reductie geven op de aansluiting aan de gasleiding. De hoe* Kruyt verdedigt het voorstel uit een over weging van liefdo voor do armen. De heor N. Parlevliet wilde ook helpen en daarvoor don welgeetelden oen hoogerd belasting doen betalen. De wethouder R. Ouwehand zal ook voor het voorstel stem men als de heeren voorstellen, het percen tage van den H.O. te verhoogen. Hét voor- stol der Commissie, om op de petroleum oen reductie te geven van 19 ets. per L., voor on- en minvermogenden, werd aan gehouden tot do volgende vergadering. Ten slotte werd de begnooting vastge steld, de gewone inkomsten on uitgaven op f 166.818.84, do buitengew. f 278.621.09%, totaal dus op 445.439,73%. Do post on voorzien werd uitgetrokken op f 1788.83 en de post H. O. op f 43.000, met oen percen tage van 2% pCtx houden en to zien wat ©r gedaan kan wor den." Het irriteerde hem, dat hijzelf zoo weinig doen kon. Maar Hildur was to eerlijk nv geprezen te willen worden, en dus verteld© zij onder snikken de heelo geschiedenis, en dab zij bang was, dat het haar schuld was. „Wat een dom schaap zei Lotje half luid en mot veel minachting. Hildur had van deze mededeeling al even weinig wil als van het gezegde aangaande haar neef. Arnold was in angst on span-» ning, buiten staat, op het obgonblik haar zuivere beweegreden te waardeeren, en on geduldig opgehouden te worden op weg naar zijn kind. Wat ging hem den verloofde van juffrouw Andersen aan en wat. kon liet hem schelen, dat er een misverstand was tusschen die tweeHij antwoordde hard en scherp ,,Ik zie niet in, wat ik met dat alles to maken heb, juffrouw. Hebt gij don dood, van het kind op uw geweten nu ja, ik. weet wol, dat hot. niet met opzet is gcschiecL- dan is hot genoeg, dat het gebeurde. Waar om, is mij totaal onverschillig." Hij ging do kinderkamer binnen en zij volgde hem bevend en begon wat verward om Etty heen te draaien. „Kan er dan niets gedaan worden, dat zij gemakkelijker ademhaalt?" barstte hij uit. "Lotjo stond op. „Mijnheer," zei ze, „ik kan niets doen. Het. spijt me zoo erg als het iemand maar spijten kan, maar ik heb nooit mot kinderen to doen gehad, en ik ben gehuurd voor do huishouding en niet' om zieken op te passen." Juffrouw Andersen probeerde Etty's kas- sons op te schudden, maar met haar be huilde oogon zag ze op z'n best wat ze deccL (Wordt vervolgd). hoofd op on zijn bruine oogon vol wisse lende uitdrukking lachten tegen Koert op hoopvolle wijze. „Hier met je plaaggeest." Keert legde zdjn taalboek op de Sa-ns- krietteksten, wees wat hij lëeren moest on zei waar hij moeite mëe had. Hij éloog zijn arm om - Arnold's hals en zat al spoedig op zijn knie. „Neon, alsjeblieft, ritten jongens van de Latijnsche school nog bij de menschen op schoot „Het is zoo prettig. Als ik Latijn leer, zal ik het niet meer doen." Zij studeerden samen de taalles. „Ziezoo ga nu naar je plaats en geen woord meer." „Ééntje nog mag ik?" „Ja, nu ik toch eenmaal gestoord ben, maar niet meer." „Wat ia dat voor een poedel, waar je van sprak?" „Een poedel? O ja, ik weet al. Dat. is de poedel, dien Faust zag op zijn avond wandeling buiten de poort op Paschen." Koort's oogen schitterden. „Vertel daarvanAls wij klaar zijn met leeren natuurlijk." „Je bont nog niob rijp voor dien poedel, vriend." „O jawel, zeg gauw ja; andera druk ik je dood" „Zacht wat! Denk je, dat ik voor bedrei gingen je zin kan doen? Ga nu, zég ik." Koort nam zijn plaats weer in, en zij hervatten de studie. Het bleef volkomen stildo regen sloeg tégen de' ruiten en in de kachel viel het. verglommen hout tob asch opeen. Daar werd op de deur geklopt-. „Binnen." Het. was de huishoudster. Zij bleef op don Bij koninklijk besluit is bepaald dat in Verband met do huidige omstandigheden het bij artikel 29 der landweerwet bepaalde jaarlijksch onderzoek der verlofgangers dit jaar.niet zal plaats hebben. Regeeringsvet als 'noodverlichting. Tegen den winkelier H. do L. in de Opport te Rotterdam, is proces-verbaal op- gemaakt wegens overtreding van art. 6 van de Distributiewet (het gebruiken van levensmiddelen voor andere doeleinden). Het alziend politieoog had namelijk be speurd dat deze man als noodverlichting in rijn étalage enz. het regeeringsvet op brandde, dat hij op zijn bonbockjo verkre gen had. Wat bij de wet verboden is. Dragen van burgerklecding. In eoa verlof-order voor de militairen voor do landweer is aan alle dienstplich tigen, van do laagsten tot de li oogsten ver gund, tijdens het verlof, desverkiezend bur- gerkleeding te dragen. De actief-daeneiidö onderofficieren voe len zich door dezen order ten zeerste ge krenkt, immers door heb woordje „dienst plichtig©" in den order ts stollen, zijn do actief-dienendo onderofficieren do eenige groep van militaire ambtenaren, die van meergenoemde vergunning zijn buitengeslo ten. In een circulaire zetten rij thans hun grieven uiteen. In Baarïe-ïïcrtog. Do Belgen te Baarle-Hertog hebben een partij sigaren aangehouden. Uit Baarlo- Nassau wordt daarover aan do „Tilb*. Ct." gemeld De heer J. alhier had consent voor den uitvoer van een partij sigaren. Donderdag wilde hij deze over Chaam naar Strijbeek vervoeren, om ze daar langs het douane kantoor uit te voeren. Met 300,000 sigaren geladen op drie rijtuigen, reed men Baarle- Nassau uit, doch oven buiten de kom, ter stroke genaamd de Brakken, waar een dei- beide stations voor draadloozo telegrafie zich bevindt, stonden een Belgisch luitenant, twee marechaussees on drie beambten der draadloozo. Hier loopt de weg ovor Bel gisch gebied tor lengte van ongeveer 100 meter. De voortuigen moesten stilhouden, do vracht werd onderzocht en in beslag ge nomen, omdat uit de papieren, welke ver toond werden, scheen to bl ijken, dat do waar voor do Duit-schera bestemd was. Heb achterste rijtuig zag nog kans terug to koe ren en hot Hollandtsch gebied te bereiken. Do twee eersto voertuigen, waarin 200,000 sigaren waren verpakt, werden op bet ter rein der draadlooze geplaatst, waar zij zich nog bevinden. Ycrwarming en verlichtiug van militaire tehuizen. Do opperbevelhebber beert onderstaand schrijven aan de legerauboriteiten gezon den In mijn aanschrijving van 10 dezer is be paald, op wolko wijze de militaire tehuizen, gevestigd in plaatsen, waar geen gas of olectrïsch licht beschikbaar is, zich in het bezit van de noodige petroleum' kunnen stellen terwijl do directeur van de Rijks- kolendistributio reeds in overleg is getre den met den hoofdaalmoezenier, over de vorstrekking van brandstoffen aan de mili taire tehuizen in het algemeen. Een en ander om to voorkomen, dat de militaire tehuizen, welker nut bij do huidige mobili satie afdoende is gebleken, in den komen den winter zouden moeten worden gesloten wegons gebrek aan brand- en lichtstoffen. In aansluiting met het bovenstaande noodig ik u uit do garnizoens-, kantonno- ment-9- en leger plaats-commandanten in plaatsen, waar militaire tehuizen gevestigd rijn, op te dragen, ieder voor zooveel hem betreft, hun medewerking te verleenen. op dat door do gemeentebesturen do noodige drempel staan, en angstige ongerustheid sprak ruit haar houding, terwijl zij, tot Arnold gericht, zeido: „Ik weet eigenlijk niet, of het met Etty wel goed is vanavondhet zou misschien beter zijn, dat u zelf eens in de kinder kamer kwam kijken, mijnheer Schoffer." Arnold sprong op, gooide zijn pen neer en was al boven. Koert bleef alleen achter met zijn lesboek op zijn knieën. Hij keek niet in het boek, maar al maar naar de deurdde bleef gesloten, papa Icwam niet terug. Hij meende, dat hij hoer de loopoa en stommen hoorde boven, maar hot geluid drong duidelijk door in dat oudo, stevige huis. Hot was donker geworden in dlo kamer en akelig ook, voncl hij, nadat liij er alleen gebleven washet woei en het regende en 't was herfstachtig guur van avond; eigenlijk waa hij blij, dat hij .de geschiedenis van or'en poedel niet te hoo ren had gekregen, want hij vermoedde, dat daar iets griezeligs in was. In zijn hart etreed cle angst, dat er iets gebeuren zou met de onwillekeurige spanning en belang stelling zijner jeugd bij de gedachte, dat er ieta zou kunnen gebeuren. In geen geval kou liij meer leerenhij was nu ook bijna klaar, dus besloot hij ook, naar boven te gaan en te zien wat er nan do hand was. Hot was boven donker in alle vertrekken, behalve in do kinderkamer, daar brandde d)o lamp, maar het licht was gedempt door een kap. Koert wou juist naar d'e dour gaan, om naar binnen te zien, toen hij in hot donkere vertrek juffrouw Anderson ont dekte, diie op haar knieën vopr de bank lag on huilde a^sof haar hart zou breken. Koert- ging voorzichtig naar haar toe en raakte haar arm aan. „Juffrouw Andersen, wat is er? Is Etty riek?" Maar zij snikte en gaf KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 11 leden. Afwezig, met kennis geving de heer Van Egmond. Na goedkeuring der notulen deed de voorzitter mededeeling van enkele ingeko- mon stukken. Verzoek van de afd. Leiden van den Chr. Zeeliedenbond, om, met het oog op do be staande malaise, vrijstelling v. belasting te mogen genieten. Voor kennisgeving aange nomen. Iclem van dozelfdo afd. om ge meentesteun, daar ook dan alleen 't. Steun comité wil steunen. Werd in handen van een commissie gesteld om praeadvies. Idem, van de ouderwijzers bij het o. 1. onderwijs, om verhooging der jaarwedde. In handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Tot onderwijzer aan do o. 1. school II te Katwijk-aan-Zee werd benoemd de heer O. Marijt, te Noordwijk. Op heb advies van do Ned.. Heide-Maat- echappij werd besloten een rij boomen, in totaal 87, van af de M. A. do Ruytorstraat tot aan de Zuidotraat, te Katwijk-aan-Zee on een zestal to Katwijk aan don Rijn te rooien en-te verkoop en. Op voorstel van B. ©n W. werd in be ginsel besloteD, om, nu op 1 Januari 1918 de betrekking van administrateur der Gas fabriek vacant komt, deze betrekking met diio van administrateur der Duinwater lei ding te combineeren. Een commissie werd door don Voorzitter aangewezen, om dit voorstel nader te over wegen en do desbetreffende verordening te ontwerpen oü den Raad aan te bieden. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Van Walsem, Den Duik en Van dor Perk. Hierna- kwam aan do orde do behande ling der begrootingen, dienst. 1918van de gasfabriek, do duinwaterleiding en do ge meente dienst 1913. Namens de commissie met het onderzoek dezer begroetingen belast, werd rapport uitgebracht door den heer Don Duik. De commissie maakte daarin verschillende op merkingen en deed eenige voorstellen. Allereerst kwam do begrooting voor do Gasfabriek aan de orde. Verschillende Raadsleden voerden het woord over den prijs der cokes voor de distributie bestemd. Daaruit bleek, dat. do cokes door de Gas fabriek aan die handelaren wordt geleverd voor f 1-50 per H.L., terwijl het publiek 1.80 moet betalen. Men vindt deze winst over liet algemeen to hoog. B on W. zullen dit nader overwegen. Zij meenden, dat de winst, sléchts 10 ets, per H.L. bedroeg. B. en W. werd verder een crediet ver leend voor het bouwen en vergrooten van 't administratiegebouw met 't oog op de benoeming van don nieuwen administrateur. Hierna werd do begrooting Vastgesteld in uitgaaf op f 109,509.94, in ontvangst op f 98,450, sluitend© mot een nadeelig saldo van ruim f 11,000. Do bogrooting der Duinwat'erleveranti© werd in ontvangst on uitgaaf geraamd op f 19,159, met een voordeelig saldo van f 1139. Daarop kwam do begrooting van do ge meente aan de orde. Bij de algemeen© beschouwingen sprak do lieer Do Ruyter Zijlkor de wonschelijkhcid uit, dat hot rapport der Commissie mot de Memorie van Antwoord van B. ©n W. den leden schriftelijk wordt toegezonden. De Voorzitter zeido ckt toe. Voorts bopleitto hij een behoorlijke sala- ricering van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. Dan heeft men niet telkens weer nieuwe requosten te wachten. D© Voorzitter geloofde, dat men altijd wel requosten zal blijven ontvangen, zelfs bij de besto sa-larieermg. Do heer N. Parlevliet. meende ook, dat de gemeente het personeel goed moet beta len. Hierna kwamen d© verschillende arti kelen in behandeling.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5