LEIDSCHÜ6 DAGBLAD. Nederland en de Oorlog. Vrydag 26 October 1917. Officieels Kennisgevingen. Binnenland. Semsngtf Nieuws, ralJS DEB ADVERTENTIE», gtm 1—6 ngek 1 1-05. Iedere regel meet f 0l£O. Kleine advertentiën ran SO woof «Jen BO Genie oontant; elk tiental woorden meer 12*/» Cents—Incasso volgens postrecht. Bewijsnummer 5 Cents, Bureau Noordeindsplsln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS LEZER COURANT, iVoor telden p. 3 rand, f 1.60; p. week 0A3 Buiten telden en waar agenten ge* veetlgd rijn per week M M U.lfl Franco per poet 2.— Nummer 17689. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algeineene kennis dat voor de weck van Za terdag 27 October tot en met Vrijdag 2 Novem ber geldig worden verklaard: Bon No. C 69 voor 2 K.G. VEEN-EN ZANO- 'AARDAPPELEN 5'/» ct. per K.G. Bon No. C 70 voor 2 K.G. VEEN- EN ZAND- 'AARDAPPELEN A 5*/» ct. per K.G. Bon No. C 71 voer 1 ONS RIJST k 14 cl. per pond. Bon No. C 72 voor 1 ONS GORT k 13 cl. por pond. Bon No. C 73 voor 2 ONS GROENE ERWTEN A 11 ct. per pond. Bon No. C 74 voor 1 ONS ZEEP k 14 cl. per pond. Bon No. C 75 voor 1 ONS VET a 8 cl. p. ons. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 Ootober. 1917. VASELINE. Do Burgemeester der gemeente Leiden fclrengt ter algemeene kennis, dat de Minister wan Landbouw, Nijverheid en Handel, ge zien artikel 8 eerste lid der Distributiewet 1916 en artikel 1 eerste lid 6ub b van de .wet van 1 September 1917 (Staatsblad 578); heeft goedgevonden te bepalen: 1. DE VERKOOP, DE AFLEVERING EN HFT VERVOER VAN VASELINHM 'ALBUM (WITTE VASELINE) IS VER BODEN; 2. het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing op hoeveelheden a. van ten hoogste 5 K.G. bestemd voor ziekenhuizen en apothekers; b. van ten hoogste 2 K.G. bestemd voor Spotheekhoudende geneeskundigen en vee artsen, een en ander onder voorwaarde, dat Ijoor de ontvangers aan hun leverancier van het artikel schriftelijk de verzekering zrj ge geven, dat bedoelde hoeveelheden alleen zul len strekken voor geneeskundig gebruik; c. van ten hoogste 25 gram aan parti culieren tenzij blijkens over te leggen dok tersrecept greotere hoeveelheden vereischt worden; 3. van het sub 1 gestelde verbod kan, Zjoo noodig onder daarbij te stellen voorwaar den, ontheffing worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- pel; 4. aanvragen tot ontheffing van het ver- ttod als sub 3 bedoeld, moeten schriftelijk worden ingediend bij de Afdeeling Crisisza ken van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, Kneuterdijk 8, to 's-Gravenhage. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 October 1917. LEIDEN, 26 OCTOBER. De heer G. de Beer, alhier, is te 'a-Gravenhaga geslaagd voor het exhmen wiskunde M. O. (K 1). Men meldt ons uit Rijnsburg: Naar .wij vernemen is door vele inwoners van Katwijk, Rijnsburg en .Valkenburg een ver zoek gericht aan de directie van de N. Z. !L Tramweg-Maatschappij, om de zgn. school- itram, do Leiden circa 8.45 aankomende, weer te doen loopen. De laatste tram vóór '3 morgens 9 uren arriveert nu circa 8.15 to Leiden. Met het oog op komende koude On slecht weer, is de tijd van 8.15 tot 9 .uren veel te groot, die door de kinderen Wp straat zal moeten worden doorgebracht. Dok voor de volwassen personen, wier dienst tijd to 9 uren te Leiden aanvangt, levert dit groote bezwaren op. Terwijl op den jdag de tram om het lialfuur rijdt, loopen .Van 's morgens 7 uren tot circa 9 uren jslqchts drie trammen. Benoemd is tot leeraar in de geschie denis en de Ned. taal aan de Handelsschool [te Rotterdam, de heer H. Oberman, leeraar BS.il do Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, alhier. Prof. dr. H. jW-indisch, hoogleeraar in do Uitlegging dor" evangeliën en de ge schiedenis der oud-christelijke letterkunde, tó na een langdurig verblijf in Duitschland jftlhier teruggekeerd. Bij resolutie van den Minister van Financiën is met ingang van 1 November S.e. mr. D. Schutte, alhier, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van ad junct-inspecteur der directe belastingen en ia hij tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, enz. te Delfzijl. Door de politie alhier is een straf rechterlijke vervolging ingesteld tegen twee Vrouwen. Zij namen vanmorgen op de vierde 'Binnenvestgracht uit een bakkerswagen tien Itrooden weg en gooiden ais vergoeding vjjf- itig cents in den wagen. Zjj gaven echter gijen bons af. Deswege zijn zij strafbaar eti Stillen zjj wel gestraft worden ook. 1 ,Wö beginnen met te Vermelden giften, ingekomen voor het zwakke jongetje, dat langer verblijf te Nunspeet behoeft, waar voor de Leidsche Veroeniging voor Kinder- hïrrcelUngBkolonies koopt te 'kunnen zorgen. Begmxen, want er wordt méér verwacht '■"•■"zegging van tien gulden Is ontvangen Vrj der. soerMaris, den heer II. van Wamelen, J van prof. V. van Y., eu ontvangen door den penningmeester, dpn heer A. J. de Lange, van de dames U. een gulden en onder motto: „Voor 't jongentje te N." van N. N. f2.50. Te Breda zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames S. van Katwijk en M. Smazen, alhier. Hedenmorgen, omstreeks tien uren, sloegen twee paarden, gespannen voor een wagen der artillerie, op hol, op het plein der H. IJ. S. M. aan den Stationsweg. Door het vallen van het linksche paard gelukte het een burger de beesten tot staan te brengen op den Stationsweg. Door het schrikken van het paard, kwam vanmorgen voor het informatie-bu reau van dc H. IJ. S. M. aan de Breestr., een wagen dezer Maatschappij in botsing met do tram. Van den wagen braken het linkorvoorwiel en de vooras. Van de tram werd de voorruit ve-rbrijzeld. De tram baan was spoedig weer vrij, zoodat het tramverkeer weikiig belemmering onder vond. Ton politiebureele vervoegde zich gisteren een 19-jarig jongmensch, M. H. J. L., die verbelde, eon paar woken geleden een fiets te hebben weggenomen uit een schuur van oen bakker te Woerden en het rijwiel te Amstelveen verkocht te hebben. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt en hij is overgebracht naar Woerden, naar den burgemeester aldaar. -- Hedennacht zijn uit eon woiland aan den Hooge-Rijndijk, onder Zoeterwoude, ten nadocle van N. J. Captein, te Hazors-" woudo, al was hot hek met ketting en slot gesloten, drie vette koeien ontvreemd. Hedenmorgen zijn zij door de politie op de veemarkt alhier teruggevonden. Zij waron reeds tweemaal verhandeld. Do veldwach ter Degenaare heeft do dieren in beslag, genomen en hen maar aan den eigonaa» teruggegeven. ÜIT ONZE STAD. In-bcslag-nemingen. Gis ter namiddag werden, door de politie in beslag genomen 6 H.L. aardappelen, welke door een bode van Wassenaar op Leiden naar een bier wonend particulier werden vervoercL Bij don melkhandelaar Van dor Voort, aan de Haarlemmerstraat, werden door ambtenaren van het distributiekantoor 27 kisten cacao in beslag genomen. De Dunrto-Cominissie en de Brandstoffen- Voorziening;. Naar aanleiding van de klachten, welke de Duurte-Commissie uit de Leicbohe Arbei dersbeweging bereikten, in verband met do huidige brandstoffenvoorzicning, werd be sloten een conferentie te houden met do Directie dor Brandstoffencommissie, om op onverwijlde verbetering hiervan aan te dringen. Hot onderhoud werd mede bijgewoond door den heer E. Fimmen, secr. der Centr. Comm. uit de Arbeidersbeweging te Am sterdam. In do eerste plaats word naar voren ge bracht de buitengewoon liooge prijs dei- cokes, welke in geen enkel andere gemeente zoo hoog is als hier. Toegegeven werd door de Directie, dat de cokesprijs zeer hoog is, terwijl maatregelen in 'uitzicht werden gesteld, waardoor deze prijzen zouden dalen. Dan werd besproken het ernstige finan cieels bezwaar, dat bij vele arbeiders be staat, om de brandstoffen per eenheid op te doen, omdat onmogelijk een eenheid cokes a 3 ineens kan worden betaald. Het gevolg hiervan is o.a., dat dat dan soms een half mud cokes gehaald wordt, en daarvoor do geheele bon van een eenheid wordt in geleverd, waardoor men zijn recht op het verdere gedeelte kwijt is. Door do Directie werd dit bezwaar be aamd en maatregelen werden toegezegd, waardoor de brandstoffen bij kleine hoe veelheden kunnen afgegeven worden. Nog werd besproken het feit^ dat de bons voor turf door onbevoegden worden opge kocht van Tien, drlo niet in staat zijn deze turf bij de bepaalde hoeveelheden op te doen, terwijl die ald/uk verkregen turf wordt uitgegeven on in kleine hoeveelheden ver boven den maximumprijs wordt ver kocht. Tegen dit euvel zal door de Directie ter stond met alle kracht- worden opgetreden. Ook wordt besproken het bezwaar, dat vele aanvragers van brandstoffen niet de soort hadden ontvangen, welke zij hadden besteld. Hieromtrent deelde de Directie mode, dat alsnog gelegenheid zal worden gegeven aan hen, clio andere brandstoffen hebben ontvangen dan zij bestelden, hun bons in te wisselen. De Commissie besloot, thans even af te wachten of de gedane toezeggingen zouden worden gestand gedaan. ÜIT ONS LAND. Men meldt uit Eindhoven: Een droevig ongeval is alhier aan de Bar rière voorgevallen. In den nacht van Zon dag op Maandag, omstreeks 2 'uur, be proefden 8 vluchtelingen met cenige over- zetters Nederlandscii grondgebied te berei ken. Reeds waren eenigen der vluchtelingen op Nederlandschen bodem, doch door een onbekend ongeval geraakte een der langs de andere zijde staande vluchtelingen met de hand aan den draad en op hetzelfde oogenblik werden met hem drie zijner ka meraden, die hem bij de schouders vast hielden, gedood. Onmiddellijk werden de dïio van den draad verwijderd, doch allo levensteekenen waren geweken. De vierde moest aan den draad blijven hangen, daar toon do Duitschors reeds op de plaats des onheils waren gekomen. Twee er van zijn broeders, wier moeder acht dagen geleden gestorven is. Een der dooden is afkomstig uit Noord-Frankrijk do andere drie uit Brussel. In beslag genomen. Door een inspecteur uit Den Haag en ambtenaren der distributie is te Loo3dui- non in beslag genomen een groot aantal kisten Kwatta-reepen en cacao, duizenden pakken lucifers, honderden flesschen ge condenseerde melk, koffie, suiker, enz., voor een waarde van ongeveer f 30,000. Door een winkelier en een tuinder, was dat alles op geslagen in het pakhuis van een brandstof- fonhandelaar. Bij een hotelhouder werd een voor rand anthraeieb en petroleum ont dekt en geconfisceerd. Twee rechercheurs hebben ingevolge de Distributiewet in een kelder aan den Zee dijk te Amsterdam 13,000 K.G. reuzel en 200 pakken zeep in beslag genomen. Veeuitvoer naar DuHschland en Oostenrijk. Naar ,,De Veehandel" meldt, is do regeling inzake den uitvoer van koeien voor Duitschland en Oostenrijk gereed gekomen. De heeren Niepage en Rotte zijn uit Berlijn en Weenen teruggekeerd met de modedeeling, dat de gestelde voorwaarden aldaar aanvaard werden. Er is echter, aldus het blad, weder een spaak iu het wiel. De Rundveevereeni- ging weet niet hoeveel chstributiegeld aan het Rijk moet worden afgestaan. Vernomen werd, dat de regeering dezen uitvoer reeds aan de Export Centraio wenschte op. te dragen. Daar de Centrale eohter nog niet georganiseerd is, wendt de voorzitter van de Rundveevereeniging, de heer H. Wibbons, pogingen bij den minister aan om dezen uitvoer nog door zijn voreeni- ging te doen geschieden. Tarwemeel en havervlokken voor zieken. Het Kamerlid Bogaard t had 10 dezer den Minister van Landbouw de volgende Vraag gesteld; Is de minister bereid zijn medewerking te verleenen tot het verstrekken van zuivere tarwemeel voor lijders aan ernstige maag-, ingewands- en stofwisselingsziekten, alsme de van de noodige voorraden meel en van de z.g. havervlokken voor suikerzieken, zoo neen, is de minister bereid de bezwaren me de te deelon, wélke aan de bedoelde ver strekking verbonden zijn? Het antwoord van den heer Posthuma, Minister van Landbouw, ingezonden 22 de zer luidt: De ondergeteekende is van meening, dat geen zuiver tarwemeel ten bate van lijders aan maag-, "ingewands- en stofwisse lingsziekten dient te worden verstrekt. Be halve in reeds vroeger ingewonnen medisch advies meent lrg, dat dit standpunt steun vindt in het verslag der vergadering, 30 Sep tember 1917 (door de Yereeniging van Ne- derlandsohe maag-, darmaris® te Arnhem gehouden. Wat betreft Üe bijzondere voedingsarti kelen voor suikerziekten kan de ondergete kende mededeelen, dat daarvoor geregeld; zij het in een noodzakelijkerwijs beperkt quan tum, grondstoffen vérstrekt zijn en zullen worden aan zioh daarop speciaal toeleggende bédryven. Havervlokken zullen eohter niet meer kun nen worden verstrekt De voor industrieele doeleinden beschikbare haver wordt tot ha vermout verwerkt en reeds thans is aan dit artikel een groot tekort. Dit tekort zou zeer stygen, indien daarnaast havervlokken wer den vervaardigd, [aangezien deze fabricage met zich brengt een groot verlies aan nuttige stoffen. De ondergeteekende is, na ingewonnen medisch advies, van itteeniug, dat men in ge vallen, waarin de havefVlokken vereischt zijn, zich zou kunnen behelpen met uitgezeefde re- geeringshavermout. Nederland en Duitschland. .Wolff seint uit Berlijn: v Do „Nordd: Alig. Ztg." schrijft: Do oeconomische overeenkomst, tusscKcn dc Duiitsche en de Noderlandscho gedelegeorden ge sloten, is nu van kracht geworden on aan beide zijden is men reeds begonnen met de ten-uit- voor-logging daarvan. De feitelijke inhoud van do overeenkomst komt op het volgende neer: Duitschland staat o.a. den uitvoer naar Ne derland toe van oen. hoeveelheid Duitsche" en Belgische steenkolen, in hoofdzaak genoog voor de behoeften van Nederland, en van ijzer on staal. Nederland heeft zicÈ daartegenover vér bonden tot de lovoring van bepaaldo levensmid delen, in hoofdzaak kaas en boter. Een Duitsch' bank-consortium krijgt een langdurig en vol doend valuta-credict tot dekking van de beta lingen. Erkend moet worden, dat deze, na moeilijke en langdurige onderhandelingen tot stand, ge komen overeenkomst in het belang is van beide landen. De overeenkomst is voorloopig van krocht voor 6 maanden, tot einde Maart 1918. Ook dit schijnt gunstig, omdat daardoor aan de oeconomisch-politieke betrekkingen tus schen beido landen, gedurende een voor don oorlogstoestand langeren tijd, stabiliteit verze kerd is. j Een rcliefboot vergaan. Do .,Msb." verneemt, dat het Noorsohc stoom schip „Rarafos", op reis van Baltimore naar Rotterdam met een lading graan, bestemd voor de Belgische Rolief Commissie, tijdens zwaren storm ten noorden van Bergen, op de rotsen heeft gestoot en daarna is gezonken. Het „Ramfos" was 3726 bruto en 2371' netto ton groot en behoorde aan Th". Thoresen Jr., te Chrisliania. Nader vernemen wij, dat de lading bestond uit 1569 ton tarwe en 3090 ton rogge. Gewonde vlieger hersteld. De luitenant-vliegenier Fritz, die bij bet ge beurde met de Duitsche watervliegtuigen in de Wielingen word verwond, heeft geheel hersteld het ziekenhuis te VlissiDgen verlaten en is thans geinlerneercL Do 31ste broodkaart. Do directeur van het Centraal Broodkautoor maakt bekond, dat de broodkaart van de 3lste week loopt van 27 October lot en mot 6 Ncv. De aardappelvoorziening. De lieer Saioeck Henkemans lieeffc be trof fendo aardappelvoorziening dor ge meenten, de volgende vragen ingezonden I. Moet de tormijn van zes wokon, waar voor, blijkens de ministerieel© circulaire aan de burgemeesters van 25 September 1917, aan de gemeenten, op haar verzoek, een aardappelreserve zal worden toege- zondeai, niet te kort geacht worden voor de strengste wintermaanden, waarin het veilig vervoer van aardappelen niet zel den gedurende veel langer dan zes weken onmogelijk is? II. Is de. minister bereid en in staat te bevorderen, dat omstreeks 1 December de gemeenten in het bezit kunnen zijn van een voorraad aardappelen, die althans voor tien weken voldoende mag worden geacht? III. Is de minister bereid, de gemeente besturen dringend er op te wijzen, dat het op hun weg ligt, tot ontvangst en tot veilige bewaring van voldoenden voor raad aardappelen, zich de beschikking te Verzekeren over vorstvrije opslagruimte, tot borging der aardappelen, voor dc voor ziening hunner gemeente vereischt? Hot antwoord van den heer Posthuma, minister van Landbouw, enz., luidt: I. In togeoistellng met het in de eerste vraag gestolde, nl. dat het veilig vervoer van aardappelen niet zelden gedurende veel langer termijn dan zes weken onmo gelijk is, oordeelt ondergeteekende, dat een dergelijke langdurige verkeersstrem ming zeer ongewoon is, vooral wanneer men bedenkt, dat in tijden van vrij stren ge vorst, do temperatuur omstreeks het iniddon van don dag nog wel zóó hoog stijgt, dat aardappelen, dioht bij de laad plaats ingekuild, in goed met stroo be kleedde w^igons kunnen worden geladen on vervoerd. Het ligt voorts in de bedoe ling, om reserves, welko reeds in heb be gin van den winter aangesproken worden, telkens wederom aan te vullen, totdat geen langdurige vorst meor is te verwachten. Op grond van heb voorgaande, acht on- dergetee'kendle do aangenomen grfootte van den reserve-voorraad, die voor een verbruik van zes weken kan dienen, vol doende, terwijl, zooals hieronder nader uiteengezet za-1 worden, een uitbreiding van do reserve tot een hoeveelheid die voor tien weken kan dienen, technisch be zwaarlijk uitvoerbaar is. II. Aannemende, dat in totaal voor 5 mil'lioen ménschen aardappelen moeten worden gedistribueerd, zullen in de perio de van 9 October (aanvang der distribu tie), tot 1 December, naar een maatstaf van 4 K.G. per week en per hoofd, 140 mil- lioen 'K.G. of 14.000 wagonladingen aard appelen moeten worden vervoerd voor di recte consumptie. Zoude hier nog bij moe ten komen 'n reserve voor 10 weken, hei- geen volgens denzelfden maatstaf een hoe veelheid is van 20.000 wagonladingen, dan •zouden in totaal tot 1 December a.s. moe ten worden vervoerd 3*1-000 wagonladingen Difo kwantum is zoo groot, dat het niet mogelijk wordt geacht, dat iu zóó korten tijd te vervoeren. In verband daarmede moet dezo vraag ontkennend beantwoord worden. III." De aandacht der burgemeesters is nog eens nadrukkelijk op deze aangelegen heid gevestigd. De zand- en grint-quacstie. Naar aanleiding van den door de Britsclie legatie to 's-Gravenhage verstrekte ruecle- deeling betreffende-liet standpunt der Brit- eclie regeering ten opzichte van den doorvoer van zand en grint door Nederland naar Bel gië, heeft het Haagsch Corrcspondenliebu- reau zich andermaal tot. liet ministerie van buitenlandsche zaken om inlichtingen ge wend. Men verwees het Bureau allereerst naar het door het departement uitgegeven officieclo communiqué en voegde dqaraan toe, dat in afwachting van de verschijning van liet Witboek geen nadere uiteenzettingen van do regoeringen te verwachten zijn. Wat de aan het -slot der modedeeling van do Britsche legatie vermelde cijfers omtrent de doorgevoerde hoeveelheid aangaat, kon rnon het Bureau in tusschen verklaren, dat deze opgaven beslist onjuist zijn. De hoeveel heid zand, grint en steengruis, die geduren de het tijdvak van 1 Januari1 September 1917 uit Duitschland door Nederland naar België is vervoerd, bedraagt in het geheel 2,328,420 ton en was samengesteld uit 3793 ton zand, 1,748,008 ton grint en 576.619 ton steengruis. Export uit Engeland. -'yj-iJV -V „Het Vaderland" berichtte: 7,1 „Een Haagsche firma schrijft ons: Uit de lieden ontvangen Engelsche post blijkt ons, dat de Engelsche rogeering geen enkele li cense (vergunning") van export nahr Neder land meer geeft. Vier van onze correspon denten melden ons hieromtrent precies het zelfde. Zoude onze rogeering hiervan inge licht zijn, of kan zij lange dezen weg hiervan kennis krijgen?" 'Aan het Haagsche Corresnondentiebureaiï is bij informatie gebleken, dit ter bovoegdei; plaatse deze maatregol van Engeland be< kond is, doch hot vernam tegelijkertijd daf hetgeen maatregel is,-welke door Engeland! tegenover bijna alle neutrale landen wordt toegepast en in geen enkel verband staat mef de tusschen Engeland en Nederland gerezen bekende zand- en grint-kwestie. Alvorems gisteren heb eigenlijke Kerk- lier vormingscongres aanving, werd in een der nevenzalen van de grooté zaal in heb Kom. Zool. Botanisch Genootschap in Don. Haag een gebedsuur gehouden. De laatste dag van het Congres ving daarna aan met het zingen van Gezang 8 vers 1. Daanrta werd een gbbed uitgesproken door prof. Slotemaker de Bruine. De voorzitter sprak vervolgens een in leidend) woord en een wooTd tevens ter aanbeveling van het Hervo-rmimgsfonds- Pembaroean (beschermvrouwe H. M. do Koningin), dat ter blijvende herinnering oapi het vierfde Hervormingseeuwgeftijdo in het leven is geroepen en welke stich ting ten doel heeft allen Chr. arbeid to steunen, die de opheffing en ontwikkeling dor jeugd ©n jongelingschap in onze over- zeésche gewesten beoogt. Alsnu sprak mr. De Graaf over ,,Do Hervorming en de inwendige Zending". Hij trad op ter vervanging van dr. J. Lam- merts van Bueren, president-generaal der Heldringestichten te Zetten, die, door dien hij een ernstige operatie heeft onder gaan, verhinderd was. Spr. deelde mede dat deze operatie aan vankelijk goed is geslaagd. Dr7 B. W'iolenga voerde daarna heb woord meer inzonderheid of er Hervor ming en evangelisatie". In de nomiddagzitting hield dr. N. Adri- ani een rede over „De Hervorming en dc uitwendige Zending". Op 57-jarigeai leeftijd is te 's-Graven hage overleden jhr. I. B. D. v. d. Berch van Heemstede, oud-lid van do Tweede Kamer. Vooral in R.-K. kringen in de residenbie was jhr. Van den Borch geen onbekende. De ontslapene was ridder in de orde van don Ned. Leeuw en officier van heb Legi oen vaai Eer. In de te Deventer gehouden jaarver, gadering van den Ned. Protestantenbond werd besdoton aan den Vrijzinnig-Christe- lijken Student-enbond f 1500 te lecnen uit het kapitaal van den Protestantenbond'. Prof. Eendmans, uit Leiden, hield eem rede over„Do lagere school en het gods dienstonderwijs. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noord-Holland (vacature-W. H. Vliegen) in Amsterdam IX, 'is bepaald op 14 November a.s. De stemming op 24 November en de herstemming op 6 Deo. De Raad van Amsterdam heeft het ambulantisnjle der hoofden van scholen afgeschaft. De hoofden zullen een eigen klasse krijgen. In de Rijkspostspaarbank is over Sap tember 1917 meer ingelogd dan terugbe taald f232.192.10. Tot tweeden geneesheer in het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen, te Franeker, is benoemd dr. Schrijver, te .Amsterdam. Mr. J- Dijckmeestcr is benoemd bot burgemeester der gemeente Zutphen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Wijckél, ds. J. d'e Jong, te Jutphaaa. De Heldring-gestichten te -Zettea ont vingen voor den algemCenen nood van N. N. te N. N. f 1000, van mevr. H. f 1000 en voot „Talitha Kumi" van N. N. f 1000. Er ia gisternacht ingeb'rokb'K in het pakhuis van esn firnta in 'de Molef. laan, te Delft. Ongeveer 4000 stukken zeefpi zijn gestolen. De mijnwerker Job. S. is giste ren in de steafcmijn „Wilhelmina", bij Heer len, onder ,het gewicht van een lift verplet terd. i lil Sioomloodiboot in nood. Mott Jnbldt uit -IJmuiden: De voorgnats zrjnde stoomloodsbooti- No. 12, kapitein Visser, heeft gisteravond te ruiuf zes uren noodseinen gegeven en assistentiei gevTaagdi Vuurpijlen werden afgestoken ten bewijze, dat het schip in nood Verkeerde!. Volgens de opgevangen seinen heeft het schip een röerdefect en zijn de ankers ver speeld. Volgens latere "berichten bevindt .de stcomloodsboot zich tusschen IJmuiden en Zandvoort op ongeveer drie mijl uit de kust Te kwart -voor achten kwamen nieuwe sei nen om hulp. I Met .den grootsten spoed zpn de stoomL Ioodsbcot No. 2 en de sleepboot „Cyclop"- stcomklaar gemaakt en te acht uren ter assistentie van hier vertrokken. Mede werd de reddingboot, aan de Zuidpier gestatiöni- neerd, gerequireerd en in gereedheid ge bracht Vermoedelijk houdt de loodsboot nog ruim zee, doch men acht stranding onver mijdelijk; indien niet spoedig hulp wordt ge boden. i I Nadere berichten melden, dat de s'eepbofltj

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1