LEIDSCH ëtt DAGBLAD. Nederland en de Oorlog. Vrijdag 5 October 1917. Officinale Kennisgevingen. Bmnentead. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK PBIJ8 DEH ADVEllTENTIENi y«a 1—8 regelfl f 1.05. Iedere tegel meer t D.20. Kleine advertentiën von 30 woor- |4on B0 Cent» oontmt; elk tiental woorden meet 12'/> Cent.—Incasso volgons postrecht. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordelndsplsin. Telefoonnummers voor Administratie <75, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidon p. 8 mnd. L60; p. week 0.12 Bulten Leidon en waar agenten go- vesligd zijn per week bis x*. h 0.12 Franco per post n M n H 2.— Nummer 17C7L GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der gemeente Leiden firengt ter algemeene konnis dat voer de iweek van Zaterdag 6 tob en met Vrgdag 12 October geldig worden verklaard: Ben Ne. C 51: VOOR 1 ONS ZEEP. Bon No. C 52: VOOR Yz ONS VET. Bon No. C 53: VOOR 1 ONS RIJST. Ron No. C 54: VOOR 1 ONS GORT. De beschikbare rystvoorraad laat niet toe, (deze Y^eek een extra rrjstbon geldig te ver klaren. De Burgemecstor voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. Jüeiden, 5 October 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van. Leidon: Gezien art. 8, lo alinea der Hinderwet; Brengen bij dozen ter algemeene kennis, flat door hen op heden vergunning is ver leend aan de.firma A. H. J. Wijtenburg en Rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de sigarenfabriek in hot perceel Nieuwe-Rijn No. 89/90, Sectie B. No. 1811 en I Nos. 2518 en 1731. Burgemeester en Wethouders voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 4 October 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; Brengen bij dezen ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de firma J. on A. Lo Poole en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van garens, wolion stoffen, enz. in het perceel Garenmarkt No. 10, Sectio E Nos. 1490 cn 1528. Burgemeester en Wethouders voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgem1. VAN STRIJEN, Secretaris. -Leiden, den 4 October 1917. BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN. De Directeur van hel Drandstoffenbureau maakt bekend, dal degenen, die niet in staat zijn de uitgegeven bon voor 800 lange turven in eens van den handelaar le betrekken, in de golegonheid worden gesteld om deze bon in le wisselen legen 3 bons, elk ter waarde van 100 lange turven; 11110 te Leiden ten kantoro der Commissie eiken Woensdag 1012 uur cu in de Buitengemeen ten bij dc Sub-Commissies op haar zittingsuren. Do Directeur voornoemd, KRAMER. LEIDEN. 5 OCTOBER. Te Amsterdam zijn voor hot examen rvrije- en orde-oefeningen geslaagd de heer O. A. Allers en do dam ©3 E. G. H. Kloino én J. J. van Heusden, allen alhier. Er heeft zioh een commissie gevormd om door oen blijvend aandeoiken de nage dachtenis van den Loidsohon ond-liortulanus wglen den heer H. Witte, in eero te houden. Gisteravond hield do bekende spiritist ds. N. Beversluis in de klein© stadszaal 'een voordracht over .'Spiritisme en zijn be- toekenis met betrekking tot wetenschap en godsdienst Spr. ging ha het woord zelf te hebben /verklaard, achtereenvolgens de historische, de practische en do ideoële betoekenis van liot spiritisme als wereld- on levensbeschou wing na, om het ten slotte te beschouwen «net betrekking tot do wetenschap en don godsdienst, dio beide, volgens spreker, aan heb spiritisme veel hebben te danken. Ton slotte drong spr., die zelf oen over tuigd spiritist is en er een kracht voor zgn religieus leven uit put, met klem op de be- etudeering van dit verschijnsel aan. Enkele vragen, schriftelijk tot spr. ge richt, wérden door hom beantwoord. Op het terreiu van de Kon. Ned. Grof smederij aan den Zijlsingel werden' gister- macht aanzienlijke hoeveelheden ijzer ont vreemd. In verband daarmede werdf gister- I morgen een drietal personen gearresteerd, de gebroeders K. en A. W. van R. en J. F., allo drio te Leiden. Na in verhoor to zijn genomen, vond de politie aanleiding het rietal ter beschikking te stellen van den Officier van Justitie te 's-Gravenhagc. Dat men daarmede de daders der verschil lende in den laatsten tijd in Leiden gepleegde diefstallen in handen zou hebben, zooals wij elders zagen vermeld, staat bg de politie nog lang niet vast. Gisteravond heeft de politie alhier gearresteerd een zwerver, J. R., die een handwagen had ges heden, met. hob doel in de gevangenis te komen. Hij heeft dit doel bereikt, want lig werd opgezonden naar Den Haag. Lcidsehe Kunstvercenigiiig. De Leidscke Kunslveroenigiug, dio mede in verband met den oorlogstoestand, in den laat- ston tijd nici veel van zich liet hooron, heeft gisteruamiddag weder een ledenvergadering ge houden. De voorzitter, dr. N. J. Beversen, zette in hel kort den toestand der Vereeniging uiteen. Hij schetste deze als niet bijzonder rooskleurig. Tij dons den oorlogstoestand was er weinig gcaaan, mede omdat men zelfs in normalen tijd weinig belangstelling van de zijde van het Leidsche pu bliek, ook van do leden, ondervond. Er is ook geen contributie geïnd. De vraag rijst nu, wat de Vereeniging zal doen. Er is nog gold in kas en het aantal leden, hoewel zeer achteruitgegaan, bedraagt toch nog ongeveer 90. Van de zijde der jonge zuslervereeniging De Sphinx" is do wensch uilgesproken tot samen smelting-- Hoewel het bestuur het. streven van „Do Sphinx" waardeert, meent het, dat het doel van boido Vereenigingen daartoe (c veel uiteen loopt. De Leidsche Kunstvereeniging exposeert werk van reeds erkonde en bekende schilders. "VVel heeft het bestuur „De Sphinx" voorge steld voor een behoorlijke vergooding af en toe haar kunstzaal af te staan voor lentoonstcllin- gon, door de Kunstvereeniging te houden. Daar op wildo deze niet ingaan, omdat zij do zalen steeds gratis voor het publiek wil openstellen en de Kunstvereeniging van niet-leden entree heft. Het bestuur zou daarom nog eens een poging wagen opnieuw do belangstelling te wekken. Het heeft een kunslzaal op het oog, die echter nog niet klaar is. Besloten word de Vereeniging te doen voort bestaan en voor dit jaar weder contributie lo heffen. Men zal den leden eerst nog een mooie ten toonstelling aanbieden Aan een 70-tal werken van den Leiaschen schilder Karaorlingh Onnes. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in liet Stedelijk Museum ,.De Lakenhal". Het is nu zaak voor het Leidsche kunstlie vend publiek het streven van de Leidsche Kunst vereeniging te steunen. ITet zou jammer zijn, als deze laatste poging, om de Vereeniging te doen herleven, mislukte. Moties In zako braudstoffenvoorzicniug;. In do gisteravond gohoudon vergadering van do besturen van don Ned. R.-K. Volks bond en een 14-tal R.-K. vakvereenigingen werden de navolgende moties aangenomen en besloten deze ter kennis té brengen van het brandstof fenburcau lo. kennis genomen hebbende Yan de an nonce der Vereeniging van Brandstoffen- handelaren, waarin deze Vereeniging mede deelt vooruitbetaling te eischen van den te verstrekken huisbrand, benevens. 20 cis. ex- tra-onkosten per H.L. in rekening te zullen brengen, wanneer een afnemer de eersto maal niet aanwezig mocht zijn; protesteeren wij ton sterkste tegen cle willekeurige han delwijze van deze verteniging. waardoor, op de mindere klassen onnoodig zware lasten worden opgelegd. 2o. Besprekende de wenschelijkheid, dat voor de arbeidende klassen met het oog op nattere weersgesteldheid voor drogerij van werkgocderen, enz., thans reeds voorziening van brandstoffen had moeten geschied zijn; overwegend^, dat onlangs de prijs 'der cokes is verhoogd cn zoodoende de mindere klassen der bevolking meer voor de meest gewenschte brandstof moeten betalen dan degenen, welke deze zijn verstrekt geworden voor zaken, kan toren enz.; dringen wij bij het Brandstoffen- bureau aan onverwijld over te gaan tot ver strekking van een gedeelte der aangegeven kwantums brandstoffen voor huisbrand, deze te verstrekken tegen hoogstens de dezen zo mer vastgesteld geweest zijnde prijzen en verzocht maatregelen te nemen, waarbij cle afnemers vertrouwen kunnen de juiste hoe veelheid (maat) te zullen zien afgeleverd^ UIT ONZE STAD. De Srandstoffenvoorziening- Uet liet verzenden der brandstollenkaar- ten is thans ecu aanvang gemaakt, zoodat kan worden verwaohtt, dat binnen oen week ieder in het bezit kan z'rjn van deze kaart met de daarbij behoorende bons. •.Voor de eersto maal wordt over vier brandstofleneenheden de beschikking .gege ven. Van tjeze vier eenheden zijn twee zoo veel mogelijk overeenkomstig de voorkeur, dio bjj de aanvrage werd to kennen go- geven. De derde bestaat uit i/s eenheid lange, 1/2 eenheid korte turf, terwijl voor do vierde een in het district nog voorra dige brandstof heeft moeten dienen. Aan de achterzijde van de brandstoffen- kaart is nog een kort overzicht gegeven betreffende de distributie, waarvan het pu bliek goede nota dient te nemen. Zooals reeds bekend is gemaakt, kunnen klachten en vragen schriftelijk aan het Bureau worden kenbaar- gemaakt, terwijl de inwoners der buitengemeenten daartoe wor-, den verwezen naar de sub-commissie3 ter plaatse, welke de klachten onderzoeken en deze daarna doorzenden naar de Commissie te Leiden. De Commissie te Leiderdorp houdt zitting eiken Zaterdagavond; te Zoetêrwoude eiken .Vrijdagavond; te Oegstgeest eiken Dinsdag morgen en te Valkenburg eiken Dinsdag avond. Do zittingsdagen <}er Commissies te Warmond en Voorschoten wei-den nog niet vastgesteld. DIT ONS LAND. Herkeuring afgekeurden voor uit breiding Landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot uitbrei ding van den Landstorm. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Nu twee jaren .zijn verloopcn, sinds een aanvang werd "gemaakt met de aflossing der militie-lichtingen, waardoor allen die op 1 Augustus 1914 onder de wapenen waren of kwamen ziju afgelost, doet zich de vraa.g voor of en hoe met. de aflossing moet worden voortgegaan, waarbij niet kan worden be twist, dat ook de diensttijd van lien, die na- 1 Augustus 1914 onder de wapenen kwamen, binnen zekere grenzen moet gehouden wor den. "Wel zijn de lichtingen van den Land storm 1907 en 1906 beschikbaar maar de mi nister meent, dat hun oproeping zulk een zware last zou ziju, "flat dit niet behoort te geschieden, althans niet ter aflossing van anderon. Er kan dus-niet anders worden beschikt dan over Je jaarhjksche militielicliling-cn de aan die lichting verwante landstormklasse, maar dit getal' is te gering om een geregelde aflossing te waarborgen. Indien dau ook geen bijzondere maatregelen worden genomen, zal do dienstdnur dor tliaus onder de wapenen staande lichtingen zelfs langer dau 5 jaren duren, daar de sterkte van liet gemobiliseer de leger niet vorder verminderd kan worden zonder de paraatheid daarvan denkbeeldig te maken. Togen het verder toenemen van den diénst- duur valt niets anders lo doen dan het getal jaarlijks voor oproeping beschikbaar komende dienstplichtigen te vevgrootcn en het middel daartoe acht de regeering gelegen iu een herkeuring van afgekeurden. Do regeer mg verwacht daarvan in vele ge vallen een andere uitkomst, daar velen, die vroeger ongeschikt waren, geschikt zijn ge worden en thans in bewerking is een keu- ringsreglomout, dat minder strenge eischen stelt. De regeering meent, dat het verdwijnen dor ongeschiktheid zich in het bijzonder voor doet op IS- of 19-jarigen leeftijd, wegens te geringe algemeene lichaamsontwikkeling. Velen komen later eerst tot vollen wasdom en blijken dan voldoend krachtig bestand te gen "de vermoeienissen van den dienst-. Ook zijn er velen, die wegens .ingewands breuken zijn afgekeurd. Het lijdt goen twij fel, dat niet weinigen van dezen een kunst bewerking hebben ondergaan, waardoor zij volledige geschiktheid van den dienst heb ben verkregen. Verder zal een deel van hen, die bij do me ting kleiner waren dan 1.55 M. naderhand deze lengte hebben bereikt. Omtrent 't nieuwe keuringsreglement kan worden medegedeeld, dat het is ontworpen door een commissie, reeds vóór de mobilisa tie daartoe ingesteld. Hel ligt in de bedoeling lijsten aan te leg- gon van al do na 1885 geborcu personen, die hetzij bij den keuringsraad, bij den militie raad of vrooger bij Gedeputeerde Staten, heG zij na hun indiensttreding als militie-, land weer- of landstormplichtige dan wel als vrij williger, ongeschikt zijn bevondon wegens ge breken of wegens tc geringe lioliaamblengte. Aan de hand van deze, voor elk geboorte jaar afzonderlijk aan te leggen, lijsten zal dan op don voet van de gewone militiekeu- ringen een nader onderzoek kunnen pbats hebben, te boginncn met de jongste groep, waarvan te verwachten is, dat de kerkéuriDg gunstig resultaat zal hebben. Van tijd tot tijd zal do, keuriug dan kun nen worden herhaald ton aauzien van diege nen, die niet dadelijk geschikt, maar wier ge breken voor verbetering vatbaar worden ge acht. Hoewel bij het bepalen der leeftijdsgrens er op is gerekend hen aan een herkeuring te -kunnen onderwerpen, die na 1885 geboren zijn, is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat de algomcenc herkeuring een zóó gunsti- gen uitslag geeft, dat de oproeping van de niouwe groepen van laudstormpliohtigen be perkt kan blijven tot enkele der jongste jaarklassen. Hfj, die bij een nieuw onderzoek voor den krijgsdienst geschikt wordt bevonden en hij omtrent wien niet naar de gestelde regelen uitspraak kan worden gedaan, komt tot den landstorm te bohooren met ingang van den door den minister van Oorlog te bepalen da- tunu Onder de uitdrukking: ,.liij, omtrent wien niet naar de gestelde rogelen uitspraak kan worden gedaan", valt in het algemeen de- geon, dio niet ter keuring verschijnt, doch deze bewoordingen kunnen niet worden ge bruikt, daar het de bedoeling is, in sommige gevallen ook uitspraak te doen plaats hebben, omtrent niet verschonen personen, evenals bij de militie geschiedt. Gedoeld wordt hier on personen, die in een krankzinnigengesticht verpleegd of in hun woning onderzocht wor den, enz. Inschrijving; landstorm 1377 on 1876. De minister van Oorlog heeft de inschrij ving voor den landstorm bevolen, zonder daartoe to bohooren, van de personen, gebo ren in 1877 en 187G. De keuring zal voorloopïg niet worden ge houden. Nieuwe beperking treinenloop. Naar wij vernemen staat een belangrijke vermindering van den treinenloop op Zondag to wachten. De autoriteiten willen het reizen voer genoegen zooveel mogelijk beperken en daar op Zondag vrijwel uitsluitend voor genoegen gereisd wórdt, heeft men gem:end dat op dien dag nog heel wat minder treinen kunnen loopen dan tot nog too het geval is. Mftn zal derhalve goed doen voor familie bezoeken e.d. zooveel mogelijk de werkdagen te kiezen. Yoor verschillende personen zal deze nieu we beperking echter bijzondere onaange naamheden met zich brengen. Men denke bijv. aan de vele militairen, die Zondags avonds van verlof terugkeeren. Verder zal ook den sportmenschen de nieuwe regeling zeker'minder welkom zijn. („Tel.") Misbruik van broodkaarten. Men meldt o'ns uit Katwijk aan Zee: Tegen een vijftal broodbakkers alhier werd door de politie proces-verbaal opgemaakt we gens het-twee dagen te vroeg verknopen van wit en bruinbrood op broodkaartenbons van de 29ste week. Onderhandelingen over steenkool uit Duitschland. Men meldt ons uit Den Haag: Naar aanleiding van berichten, dat de on derhandelingen met Duitïdi'and over de le vering van steenkolen weer waren afgebT> ken, hebben wij ons te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend cn werd ons mede gedeeld, dat die berichten absoluut onjuist zjjn. De onderhandelingen worden op normale wgzie voortgezet. Myuongevaar. In hot- Eierlaudsche Cl at bij Texel drij ven minstens vijf mijnen heen cn weer. Op Vlieland spoelden couige mijnen aan, waarvan reeds drie tot ontploffing gebracht werden. Geon beschuit? Naar men ons meldt, is er ernstig sprake van, dat er binnenkort geon bloem meer zal worden verstrekt voor de vervaardiging van besebuit. R Ct. De kerk en de vrede. Op Zondag 7 October zal in alle Protes- tantsche kerken in Nederland het mani fest worden voorgelezen over oorlog en vrede. Kaarsen. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzoekt den burgemeesters opgave vai» do hoeveelheid kaarsen, benoodigd voor open bare diensten, ziekenhuizen, openbare gebom wen. industrieën en bedrijven, terwijl ook een aantal kaarsen beschikbaar zal worden gesteld voor bet waken bij ziekon enz. en verder voor rijwielen en rijtuigen. Oc Alg. Staatspartij cn de Minister van Landbouw. Do Alg. Staatsparty hoeft eon request gezonden aan H. M. do Koningin, roet een zéér lange opsomming van grieven tegen den minister van Landbouw, waarom zij over tuigd den hartgrondigen wensoh uit te spre ken van het overgroot© deel van het Ne- derlandscho volk, H. M, eerbiedig en drin gend verzoekt gebruik to maken van Ilaai grondwettelijk recht om den tegenwoprdigen minister van Landbouw, Ngverheid en Han del te vervangen door een persoonlijkheid waarin het Nederlandsche volk vertrouwen stellen kan". Fabrieken stopgezet. De woUen-dekenfabriek „Nederland" te Gel- drop is wegens gebrek aan kolen, stopgezet. Do Koninklijke Weefgooderenfabriek to Hen goio hoeft stop moeten zetten wegens kolcnge- brek. Trots vroegtijdige aanvraag eh herhaald aaxtdringon op levering, zijn er geen kolen aan gekomen. Smokkelaar doodgeschoten. Het smokkelen heeft wederom een jong leven geëischt. Onder Haze'.domk, gem. Rijs- fcerge, stoorden zich drie smokkelaars yan een partij harde zeep niet aan het herhaald haltgeroep der grenswacht. Een zekere Lips, 26 jaar oud, afkomstig uit Oudenbosch, werd na deze s>mmatie levensgevaarlijk gotroffen door een kogel, welke hem in den rag raakte. Naar het gasthuis te Breda per auto vervoerd, is hg kort daarna overleden. Yan de twee andere smokkelaars werd er één gegrepen, terwgl de $weede wist fe ontsnappen. To Kerkralo zijn tv.-eo Duilsche jongens van ongeveer 15-jarigen leeftijd, die levensmiddelen poogden uit te voeren, door soldaat-kommiezen doodges: holen. Onderzeebcolen. De ministers van.Mariai© en Koloniën heb ben aan de Tweede Kamer mededeeling gel- daan, dat zij, door H. M. de Koningin daartoe gemachtigd, hebben ingetrokken, ae wetsont werpen tot verhooging van het Yle hoofd stuk der Staalsb-egroofcing 1917 en het le hoofdstuk der begreoting van uitgaven voor Ned.-Indië, vermits de Amerikaansche regee- r.ng ondzr de tegenwoordige omstandigheden geen vergunning kan verleenen tot den aan bouw brj do Electrio Boat Company", en liet na gereedheid aan de Nederlandsche regeering afleveren van de bij die wetsont werpen bedeelde onderzeeboot;n. In afwachting van den uitslag der pogin gen om den bouw dezer vaartuigen elder? in het buitenland te doen plaats hebben wórden de op de betrokken begrootiogei voor 1918 opgebrachte sommen voor den aanbouw in Amerika gehandhaafd, met dé bedoeling nader bjj Nota's van wijziging de aanvraag van gelden voor gemeld doel te herzien, zoodra een definitieve beslissing kan worden genomen. Nederlandsche kinderen- uit België. Te Roosendaal zullen a.s. Saterdag een 300 kinderen van te Brussel woonachtige Ne derlanders aankomen. Zij gaan naar Eg mond aan Zee, waar do kinderen een -1-tal weken nullen verblijven. De lieer O. A. ran Triokt, die gedu rende eenige jaren deel keelt uitgemaakt van de hoofdredactie van „De Nieuwe Cou rant". i3 te Athene overleden. Hjj wa3 ridder in de orde van Oranjo- Nassau. Do gemeenten Bedegraven, Beauwfjk en Gouda onderhandelen om tot gemeento- Hjko exploitatie van don tramweg Gouda Bodegraven te komen, tot welks opheffing reeds besloten was. In de vacature van griffier der Statea van Overijset, ontstaan door het bedanken van mr. H. A. G. Groenendael, is door God. Staten de volgende voordracht opge- Van ANNIE QUIDING Uit het Zwccdeoh vertaald door M. A. Z. 14) 'Zij keek hem vriendelijk aan. „Dank u, mijnheer Scheffcr, dat wit ik gaarne aan nemen." Zg nam afscheid en Fanny on verscheidene andere dames gingen rioo naar de vestibule. Arnold hielp haar Tnet- de overschoenen, pakte haar reticule aan en bood haar zijn arm'. Zoo gingen zjj samen op^xveg. Het was glad en de oude „banierdraag- fiter" leunde zwaar op zijn jeugdige kracht. Zg was verontwaardigd. „U moet het niet kwalijk nomen, mijnheer 8eheffer, dat ik wagga en Fanny bedroefd maak,"" zei ze, ..v.iAar ik kan niet anders. Als men dertig jaar iang gewerkt hoeft vcor een denkbeeld, dar. wordt dat de kern van iemands leven; nioa kan niét lankmoedig blyven als liet ge krenkt en gehoond woedt," „Neen. natuurlek ea vooral is het on verdraaglijk, dat er een karikatuur van wordt gemaakt, verbeeld ik me." „Dat is waar. Wat juffrouw ,Wnlleusli-dt nu predikt, is bespotting van do vrgmaking, waarvoor ik en mijn medewerksters gestre den hebben." Arnold knikte toestemmend, en zei toen iets over het vuile weer. Maar juffrouw Torsell was van het onderwerp niet af te brengen; zij was té zeer bezig met haar ge dachten. „Ik wil u, die een verstandige jonge man zijt, een vraag doen," zei ze, na de reden van den twist verklaard te hebben. „Waarom zou het op Shet familieleven een slechten invloed hebben, als de vrouwen m'edebur- geressen en wereldburgoressen zijn? Kan de vrouw niet zoowel in het openbaar als in het persoonlijke haar taak naar beho.oren vervullen zoowel als de man?" „Ik weet niet," zei hij. „Ik heb mij die vraag nooit gesteld. Maar mettertijd kom ik er wel toe me in die zaak in te denjcen." „Maar zeg- me, waarde vriend,, kon Fanny een .beter echtgenote zijn dan zij is, in dien zjj geea werk had buitenshuis?" „Fanny is lief," zei lig zorgeloos, „ik bén gauw tevreden. Ik wist immers, dat ik een moderne vrouw trouwde, en ik schik me daarin. Maar voegde hg er lachend bg Koert beweert, dat hg geen echte mama heeft." „Maar wat meent de' jongea? Fanny, die altgd zoo wjjs is met dat kind! En zoo ern stig als zij de zaak opvatte. Zij schafte zich een heele bibliotheek aan over kinderop voeding." „Kinderen zijn altgd ondankbaar; dat weet u, juffrouw Torsell. Neen, dat kan u eigen- Igk niet weten. Wij praatten eens op een avond, Koert en ik, terwijl hg zijn melk dronk. Hg is zeer gestold op ■gezelschap eu wil zoo heel graag, dat ik bij die bezigheid tegenwoordig ben. Als ik 't niet heel druk heb, doe ik dat en- rook onderwijl een siga ret juist dan is Fanny gewoonlijk er niet." „Ja en „Hij hoeft een vrouwelijk ideaal, dat ik niet de eer heb te kennen, ofschoon het zgn hoogste wensch is ons met elkaar in kennis te mogen brengen. Dat ideaal noemt' hij: Gunnar's e>n Erik's mama. Zg is „zoo prettig", beweert hjj, zg „is er altgd" en nooit stoort men hnar. Fanny schiet, volgens zijn oordeel, in dit opzicht te kort." „Ja, maar dat is onnatuurlijk, mijnheer Schetter." „Ja zeker. Ik preek hem ook daarover zoo veel voor, "Mat ik do aigaret vergeet." Zij waren bij juffrouw TorseU's huis geko men. „Acli, wat ben ik vanavond in do war nu hob ik mijn reticule vergeten en mijn huisdeur- sleutel. O, hoe vriendelijk van ui Hebt u dien den heelen tijd gedragen? Neen, de trap be hoeft u niet mee op te gaan: die is niet glad. Duizendmaal bedankt en goeden nacht!" „Dat is een goed menschje," dacht Arnold bij zichzelf; veel inoer waard dan die gemaakte May, die niet eens behoorlijk Maja heet' Hij zou Fanny raden zich aan juffrouw Torsell te houden. „Die arme ziel, wat was zij geschokt! Ja, ja, 't zijn altijd de gematigden, die de revolutie bc- glnnem" Hij maakte- geen baast thuis te komen zij moesten nu aan de avondtafel zijn en konden in alle kalmto eten zonder zijn hulp. Zolf ging hij eerst iets gebruiken en slenterde toen rond in bet smerige weer, terwijl hij al fanlaseorenJ het straatleven bij gladheid gadesloeg. Hij amu seerde zich altijd zoo good, als hij aliceu was. Zooah.hij berekend had, was do avondmaal tijd afgcloopon. toen hij thuis kwam; de koffie werd gepresenteerd en het gezelschap zou wel dra afscheid nemen. Arnold praatte nu cn dau met iemand, maar stond meest tegen den deur post geleund toe te kijken. „Wat moet Fanny met dien jongen man, mo( dien Da-Vinci-lach?" vroeg een magere dame, dio kort haar had en een piuee-nez droeg, „K^ is een sjeraad, maar het huis was compleet zon der hem. Zij moest zioh liever een papegaai hebben' aangeschaft." „Die valt altijd in de rede op een ongeschikt moment- dat doet hij niet." ..Maar een papegaai critiseert niet, cn dal doet hij." Do gaston gingen heen, cn do avond Hop ton einde. Fanny rukte driftig het datumblaadje van een kalender bovon haar schrijftafel, scheurde het in kleino stukjes en gooide die in de kachel. Het was een treurige gedenkdag in de jaarboeken van den Lorlnschon kring. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1