Pak me mee. Nederland en de Oorlog. No. 17669. LEiDSCH DAGBLAD Woensdag 3 October. Tweede Blad. Anno 1937. Ingezonden. FEUILLETON. FANNY's TWEEDE HUWELIJK He*. eerstvolgende nummer bevat ora., als voorplaat: Brand in den Toren van de Nieuwe Ke-'k te 's-Gravenhago. VoorlaIn den Elza*. David Toniers— Do Alchimist. Opening van het Gebouw van Nederl. Onderwijzers te Den Haag. Plechtig herdenking van het eerste Lus trum to Den Bosch. Demonstratie tegen do duurte te Utrecht. De nieuw gebouw- do Tehuizen van „Saluti Juventutis", te HMversum, met 2 foto's. Het Aayl voor Dakloozen te Berlijn, met 4 foto's.—Bew. Eon pagina Carieaturen door Ton Nieuw-Guinea. Soedaneescho uit Oost- Afrika. Meisje van Samoa. Indianen Opperhoofden. Amorikaansche troepen achter het front in Frankrijk. Bezoek van den Koning van Engeland aan liet ver woeste dorp Péronne. Een hoekje van het slagveld aan hot Belgische front. Bezoek van H. M. de Koningin aan Leidon, mot 2 foto's. Kolenmijnen in Den Haag. Een pagina Carricaturen door Ton ,an Tast-. Premiën voor zoogcuaaindo mobilisatie- vrijwilligers. By koninklijk besluit ia bepaald, dat aan zoogenaamde mobilisatie-vrijwilligere, die zioh voor onbepaalden tijd verbonden heb ben, voor zooveel zij langer dan 2 jaar *>nder de wapenen blijven of gebleven zijn, alsnog een premie van f 20 zal worden uitgekeerd voor elk jaar, dat hun verbintenis heeft voortgeduurd of zal hebben voortgeduurd. De turf distributie. Naar wij vernemen, zullen krachtige maat regelen genomen worden ter tegemoetko ming aan de vele, niet ongegronde klach ten van brandstoffencommissies over belang rijk onderwicht bij de ontvangst van aan gevraagde turf. De Kijkskolendistributie, erkennend de gegrondheid van de klachten, heeft de uoo- digo opdrachten gegeven om te bewerken dat aan het voortdurend aanvoeren van la dingen turf met onderwicht-een einde komt. In dit verband mag gewezen worden op da zeer vreemde omstandigheid, dat in de cognossementen der turfschippers de ge bruikelijke bepaling, dat de schipper aan sprakelijk is voor zijn lading, in den regel ontbreekt. Men acht dit te zijn tot gtoote schade van een behoorlijke regeling van de turfdiBtributie, zooals trouwens over het algemeen de houding der schippers de goede turf-distribulie belemmert. De nieuwe eiechen der sonippers ten aanzien van de -vrachten zyn door do Rykskolendistribulie nadrukke lijk van de hand gewezen, en don schippers is to kennen gegeven, dat wanneer zij by hun houding volharden, kachtige maa'raljo len genomen zullen worden om een behoor lijk turf ver voer te verzekeren. Vordering' van paarden. In het 33e vorderingsdistrict v.oor paarden ('s-Gravenhage, Beeklaan) is benoemd b>t taxateur de neer H. Verdegaal te Lisse. Aangedreven by Cadzaud. 't Was kwart na acht. In den mooi en zo merochtend kwam een scheepje opzetten en '6 liep vast op 'b strand, juist recht over 't houten badhuis van Cadzaud. Drie mannen stapten er uit, een vader en zijn twee zonen.- Ze kwamen van Heist aan Zee, van de Bel gische kust dus. 't Scheepje bleek een roei bootje met een klein zeiltje; een net lag binnenboord. De burger en zijn twee zonen waren aan, 't vïsschen geweee". Dat doen tegenwoordig veel b&woners van de Belgische kustplaatsen. Ze mogen een kort eind uit den wal varen om garnalen en scharretjes te vangen en nu de levensmiddelen zoo 3chaarsoh zyn, wil ieder wel vissc-her worden. De zo burger en zyn zonen waren 's mor gens van Heist vertrokken en in den nevel afgedwaald, tob ze nu bij holder zonnelicht te Cadzand aankwamen. De vader verzekert, dat hij naar "Heist zou willen terugkeeren. De boot ligt thans op het strand, naast een andere, die onlangs zonder bemanning aangedreven kwam. („Tel.") Afdragen van donkere militaire kleeding. In verband met de buitengewone duurte en scbaarschte van officiers- en onderofficiersla- ken, wordt vergund om, zooals reeds ten aan zien van de donkere overkleeding is bepaald, ook andoro kleedingstukken, behoorende tot de donkero uniform van vervallen model, af le dragen tot 1 Januari 1920. De bommen op Sluis. Men seint uit Middelburg, dd. 2 October aan het „Hbl." Juist gisteren een half jaar geleden be gaf ik mij naar Zierikzee, om aldaar de vreeselijke ruïne te zien, aangericht door bommen, zooals later bleek geworpen uit een Engclsch vliegtuig, en hedenmorgen vernam ik, dat thans een ander Zeeuwsch oud stadje het slachtoffer was geworden van hetgeen weer wel zal blijken een ver gissing te zijn geweest. Eeq der door een der neergekomen bora- men goteibterde huizen, ia dat van bak ker Versluis en van zijn buurman Camiela. Bakker Versluis was juist ihet vrouw en dochter ter ruste gegaan, en dit was geluk kig, want anders hadden zij nog in de keur kon vertoefd, welke thans gehcol in puin ligt. De bom was gevallen juist op de schei dingslijn tueschen de erven van Versluis en Camiela, en de beide achterhuizon zijn dan ook ontzettend geteisterd. Al moge er hier gelukkig geen menschonlcvons te betreuren zijn, en minder huizen zijn ge troffen, er ia hier een schade aangericht, die geheel aan Zierikzee doet terugdenkon. In de keuken van Versluis was alles ver nield: fietsen werden verwrongen, deuren motors ver weggeslingerd. Hot dak van de .bakkerij lag bij den buurman, den lieer Aarnaudte, in den tuin, aan wiens achter huis ook schade werd aangebraoht. De heer Versluis, vrouw en dochter sliepen nog niet, waren dus spoedig do, gelukkig niet verwoeste, trap afgegaan en waren 't meest verbaasd elkaar wederkeerig ongedeerd te rug te zien. Het gat op het erf is zeer diep, enkele stukken van de bom of granaat zijn reeds gevonden en door de militairen in be slag 'gonomen. Hot tweede bezoek gold do Nieywstraat, waar achter schoenmaken Heirman do eer ste bom of granaat is gevallen. Hier is de ruïne zoo mogelijk nog grootcr en hier staat men nog meer verbaasd, dat geen mcnschen- levens te betreuren zijn. De beide kinderen van Heirman, eon meisje van 12 cu een jongentje van 8 jaar lagon na de ontplof fing geheel onder het ingestorte achterhuis bedolven en riepen om hulp. De vader schoot in zijn nachtgewaad te hulp en be gon dadelijk met het opruimen van. het puin, geholpen door andere porsonen die te hulp schoten. De ldeinen hielden zich wondor boven wonder kalm. Toen een paar plankon waren geplaatst kon men hen uit hun netelige positie redden. Het jongentje waa kort geleden aan een zijner beentjes geopereerd. In het achterhuis woonde ook een vrouw, wier man te Vlissingen onder de wapenen is. Zij was toevallig in Vlissin gen, andere had ook haar met haar klei nen een groot gevaar gedreigd. Eu nu de reden waarom wij boven een paar maal schreven over bommen óf gra naten Wij hadden een onderhoud met den kapitein-garnizoenscommandant, don heer Lamont. Uit zijn mededcelingon bleek, dat het lang niet zeker is, of men hier met bommen of granaatkartetsen te doen heeft gehad. Do tot nu toe gevonden stukken zijn bijna beslist van granaten afkomstig. Heb vermoeden is dan ook zolcor gerecht vaardigd, dat een Engolscli vlieger, vluch tende boven Nederland, door Duiteche ka nonnon beschoten werd en do granaten uit dSo kanonnon op Sluis terooht kwamen. Bo vendien is dit vermoeden dos te sterker, doordat aan de grons do lichtseinen gego- ven werden aan don aviateur, dat hij op neutraal gebied kwam. Ean Duitscher zou dan direct zijn teruggekeerd. Per omroeper werd bekend gemaakt, dat ieder, die stukken van de projectielen vond zo aan den burgemeester moet ter hand stellen. Het geluid dat gehoord werd deed ook meer aan granaten dan aan bommen denken. De schade, die door oen door den kapi tein benoemde commissie werd opgenomen, is reecfe op raim f 55,000 geschat. De Duitsclic vlieger boven Eindhoven. Het Mniistsrie van Buiteilandsche Zaken -deelt officieel mede, dat de Duitschö re geering haar verontschuldigingen heeft aan geboden wegens het overvliegen van Nedcr- landsch gebied door een Duitsch vliegtuig oij 9 Augustus j.l. Het is gebleken, dat een leerling - vliegenier, by een hoogtevlucht zyn richting, door het opkomen van wolken, heeft verloren. Ondanks het voorschrift om onder deze omstandigheden Ij dalen, heeft hij zijn vlucht voortgezet. Uit de wolken komende, zag hij een. stad, welke hij voor Hasselt hi^ld. Zyn vergissing bemerkende, toen hij de stad als Eindhoven herkende, heeft hij het Nederlandsche gebied langs den korts:;en weg verlaten. De leerling-vliegenier he:ft een terecht wijzing ontvangen en is van zijn de.achee- riug ontheven. KUNST, LETTEREN ENZ. „De Sphinx". De vierde maande'.ijksche tentxrstelling van „De Sphinx" is geopead met geestelijk expressionistisch werk. Dit werk is 3an het Leidsche publiek nog totaal vreemd en het zon dan ook ingeleid worden met een t"»e- lichting van den heer Laurens van Knik. een van de tentoonstellende tschilders. Dat dit door het publiek zeer op prys gesteld werd, bewezen ae overvolle zalen. Dit werk berust niet op aesthetische gronden, maar is be doeld als schilderkundige uiting van gees telijke of v.sionnaire aandieningen. .We wil len' in navolging van den heer Van Kuik trachten in korte wóórden enkele van de schilders en hun bedoelingen te noemen. Direct bij het binnentreden vinden we het werk van Gerlwh, dat ons door zijn decora tieve strekking "het minst vreemd aandoet. .Verder zien we in het eerste zaaltje nog werk van Schumacher, Geert Ad eg eest en Sirks. By de eerste vinden we nog natuurvorm, bij de tweede wordt dit al minder, terwijl bij Sirks de expressie geheel in kleur is opge lost. Be tweede zaal wordt voor het grootste deel ingenomen door het werk van Laurens van Kuik en Bernard Toon Gils. Deze be oogen beide liet visionnair geziene schilder kundig te verwerken, \Vy besluiten met de woorden van den heer Van Kuik, dat men dit werk, evenals een studieboek, niet op het eerst? gezicht zal begrijpen en waardeuren, maar dat hier voor langdurige beschouwing en overden king noodig is. Th. van Hoytema'g werk. Naar wy vernemen is Roland Holst bozig met het uitzoeken van het nagelaten werk yan Van Hoytema. Uit oude portefeuilles, van onder dikke lagen stof, haalt Roland Holst-oen groot e verzameling o:.b.k.nd werlc to voorschijn. Natuurlijk zyn er veel onaf- maakte schetsen bij, maar or komen ook heel wat van de prachtigste teekeningen voor den dag. („Hbld.") Gecondenseerde melk en melkpoeder. Ondorgeteekende voelt ziek verplicht naar aanleiding van de speculatie in en de daarmee gepaard gaande prijsstijging van da bekende busjes gecondenseerde melk, het publiek nader in tc lichten omtrent do voedingswaarde en den prijs, vergeleken met die van versche molk. Men lioort praten, dat van een busje ge condenseerde melk 3, ja zelfs 5 Liter melk te maken zijn. Dit is eohter ten cenenmale onwaar. Gecondenseerde melk is melk, die al of niet onder toevoeging van suiker tot op 1/3 k 1/5 van het oorspronkelijke volume is ingedampt. De busjes hebben een netto- ènhoud van pl. m. 400 cn 450 Gram. De gemiddelde samenstelling van geeond, volle melk zonder suiker is: II pet. eiwit, 12 pet-, vet, 14' pet. melksuiker. (De rest i9 water en asch). Een busje van 400 Gr. bevat, dus 4-1 Gr. eiwit, 48 Gr. vet cn "»3 Gr. melk suiker, terwijl 1 L. volle melk bevat 35 Gr. eiwit, 30 Gr. vet en 43 Gr. melksuiker. Een busje geeond. melk komt dus overeen met pl. m. l i L. volle versche-melk. Met suiker is de gemiddelde samenstel ling: 9l pet. eiwit, 10V* pet. vet, 12 pet. melksuiker en pl. m. 40 pet. rietsuiker. Een busje bevat dus 38 Gr. eiwit, 40 Gr. vet, 48 Gr. melksuiker eu pl. m. 160 Gr. rietsuiker. Zoo'n busje komt dus overeen met pl. in. D,4 L. volle versche melk cn li ons suiker. Wat de afgeroomde gecondenseerde melk betreft, hierbij bestaat ongeveer dezelfde verhouding; zonder suiker pl. m. lt£ en met- suiker pl. m. l'/i L. En de prijs? Het publiek, dat zich verzet tegen prijsverhooging \an de versche melk, betaalt voor deze busjes graag 05, 70. ja zelfs 75 cents en ons werd verzekerd, dat door do enorme vraag deze prijs weldra 85 cents zal worden. Onderscheid in den prijs tusschen volle en afgeroomde bestaat cr hoegenaamd niet. Men vraagt voor een busje afgeroomde met sui ker ten minste ook 65 cents. Hoe duur dan 1 Ij. volle of afgeroomde melk komt, kan ieder gemakkelijk berekenen. In elk geval hooger dan 40 cents. Met het melkpoeder staat het iets beter, ofschoon niet veel. Men kan rekenen, dat 1 K.G. volle melkpoeder overeenkomt met pl. m. 8 L. melk. Do prijzen varieeren tus- schcn. f 2 cn f 2.25 per K.G., zoodat de voedingswaarde van 1 L. melk hierin wordt betaald met pl. m. 26.^ cent. Bovendien heeft het volle melkpoeder nog het nadeel, dat het melkvet er in spoedig ransig wordt, ter wijl meestal door de verhitting de bestand- dcelen eenige verandering ten kwade onder gaan. Laten wij hopen, dat bovenstaande feiten het publiek zullen overtuigen, dat het beter ia voor de versche producten een flinken prijs te bet-alen, zoodat de productie loo- nend is, dan voor gecondenseerde ..fantasie- prijzen'' te besteden, omdat men reest-, dat do versche spoedig niet meer verkrijgbaar zullen zijn. W. H. PADMOS. Lan dbo u wonder w ij zer Rotterdam, 1 October. &ÜITE3LAHDSGHE BBRIGHTER De voorzitter van de steuncommiss'e te Saloniki meldt clat ten gevolge van den brand 14,000 gezinnen (73,000 personen), geen woning hebben, 8000 menschen zijn in tenten gehuisvest, de rest is in de onge deerd gebleven huizen opgenomen, die nu natuurlijk overvol zijn. Do Grieksche regee ring bouwt voor 3000 gezinnen huizen, die naar men hoopt in December klaar zullen rijn. De Uesrcchthervorniing in DuitscM ind. De „Norddeufcschc" deelt- mede, dat het wetsontwerp tot voorbereiding van de kies rechthervorming en de hervorming van het Heeronhuis zoqver gevorderd is, dat haar indiening tegen het einde van October kan worden verwacht. Shuug-Shan zal worden gearresteerd. De regeering gaf bevel tot dc arrestatie van Shung-Shan en zijn collega's, die cja- langs de zoogenaamde militaire regecring te Cant-on stichtten. De eerste openbare vergadering van de Duitsche Vaderlandsche Party heeft in Ber lijn plaats gehad. Het werd een groote de monstratie voor eon „Duitschen vrede." Reeds een uur voor den aanvang der ver gadering konden duizenden geeh toegang moer krijgen tot het gebouw der Philhar- monie. De teleurgestelden begaven zich naar de parallelvergadering in Reingold, maar ook daar was geen plaate meer. In de zaal heerschle een groot enthusias- me. Hertog Jolian Albrecht z.i M:cklenburg en Von Tirpitz werden met luid gejuich begroet. De secretaris-generaal Kapp zette het doel der partij uiteen, en wekte allen, die een sterken Duitechen vrede wensohten. op tet aaneensluiting. Kapp zeide: De partij wil een vaderlandsch blok vormen ei wil een mach tige factor zijn, waarop een sterke regeering kan steunen; zij wil de kunstmatig neerge drukte stemming weer doen ontvlammen en bewijzen, dat de Duitsche kracht en het Duitsche zeUbewus^zyn z'.ch niet wl ekeurig aan de heerschappij van Erzberger cu Scheidemann willen onderwerpen. De vergadering nam een motio am tegen do tyrannie van de tegenwoordige. Rijks dagmeerderheid, de slappe houding "der re geering en den „verzichts"- en hongervrede. Hertog Johaa Albrecht zeide, dat de te genwoordige leiders en vertegenwoordigers van het publiek niet altijd tegen hun taak zyn opgewassen. Als het zoo doorgaat ala tot nu toe, zou liet Duitsche. volk daardoor de vruchten van een sterken Buit.chen vrede verliezen. De nieuw3 partij wil aansturen op een echt Duitschen vrede. Ten slotte nam Von Tirpitz. di? door een stormachtig applaus tord Ie roet, het woord. Hij zeide: Ir. duizenden har ei brandt de zorg, dat Duitschland am den rmd van den afgrond staat. De poiitici zijn hiervan de schuld. De admiraal richtte z'cli heftig tegen Engeland en verklaarde, dai de onder zeeërs Engeland vols'.rekt zeker zuilen over winnen. De zegepraal wenkt reeds. Een maand eerder of later komt cr niet op aan. Do vijand weet dit en tracht nu hot Duit sche volk te verslappen door on: enigheid. Over Wilson zeide de admiraal, dat nooit hoogmoediger en b eleodigender tegen eén volk i3 gesproken, dan Wilson gedaan heeft. De blokkade van Engeland is geo.i vergel dingsmaatregel. maar eon wettig r:cht. Over België zeide Von Tirpitz woorde lijk: Kort voor zyn dood heeft d? chef van den genera!en staf Moltke mij verklaard, dat hij op de hoogte geweest is van 't partij kiezen van België in den oorlog. Den staat België is wegens zyn houding recht gerrliied en gem onrecht. Dit moet nu eens duideliik worden gezegd. (Stormach- tig applaus). De oorlog moet aan alle volken hot b;- v.ijs leveren, dat Engeland Duiisrkland niet heeft overwonnen. Dit kan alleen geschie den, als Duitschland zijn inaelLspcsitie be houdt en die kan slechte gerei worden door do juiste oplossing van de Belgische kwes tie. België is nooit neutraal geweest, het was altijd een bruggehoofd van Engeland op het vaste land. Nu moet Duitechland, niet Engeland de beschermende macht van Bel gië worden. Ten slotte oischto Von Tirpitz, dat de vijand oorlogsschatting zou betalen. Hij ein digde met de woorden: De militaire zege praal hebben wij reeds, de politieke zUlien wy behalen als v/rj het willen e.i als wij één zijn. 0, Duitschland, wordt wakker nu do beslissing is gekomen! Op de redo van Von Tirpitz volgde oea onstuimige bijval, dio aanhield tot de her tog en Von Tirpitz de zaal verlaten had den om voor de vergadering-ia Reingold het woord te voeren. Spioiinagc ten nadeelc van Duitschland. De ,,Frankf. Zt-g." verneemt dat in Scan dinavische landen, met Kopenhagen als middenpunt, Zwitserland en Nederland op krasse wijze spion nag e wordt beoefend tegen Duitschland, waarbij een aantal per sonen uit vijandelijke landen betrokken is. Door agenten in Duitschland worden, deze ingelichtdo Duitsche agenten, onder wie twee dames uit Kiel, plaatsen adver tenties, schijnbaar onschuldig, doch in af gesproken taal, in bladen te Berlijn en Hamburg. In do neutrale landen werdea de daarin vervatte berichten uitgewerkt en doorgezonden. Zij hadden meestal betrek king op militaire voorvallen. Do twee dames ut Kiel en andere beschul digden zijn door het Reichsgericht te Leip zig tot zware gevangenisstraffen veroor deeld. De namen der bij do spionnage be trekke i personen uit do Entente-landen zijn bij het procos allen bekend geworden. Van ANNIE QüIDING Uit het Zweedficli vertaald door M. A. Z. Iemand had misschien de opmer king kunnen maken, dat do bespreking zich wel ver verwijderde van het eigenlijke onderwerp, hoi vo:rges e'de m3ss:-ad o^, om in plaats daarvan een tamelijx breedvoerige discussie t? hcuden over de wenschelykheid van het vrouwenkiesrecht, waarvan alle aan wezigen by voorbaat reeis overtuigd waren. Maar die opmerking maakte niemand; in tegendeel, aflen waren zeer tevreden. Fan ny, die het voorstel gedaan hal, besprak wel is waar het adres en toonde aan, dat liet ten doel had, hooge voldoening te ge ven niet alle&n, maar een overtuiging, een direct gevoel vae da behoefte in de vrou wenwereld deel to nemen aan de zaken van het algemeen en aan de wetgeving, die zoo wel Trouwen als mannen betreft. Het sprekon ging haar goed af. Zij zat voorovergebogon on bewoog zonuwachtig liaar smalle, blauwgeaderde, blanke han den, haar groote oogen schitterden en haar heele lichaam trilde. „Nu, May, wil je niet ook je meening zeggen V ,:0 ja, juffrouw Wallenstodt! We verlan gen: o to hooren." -'•fay etroAlc haar hand over haar voor- hsojd» alsuf zfj idt baage droomen ont- v aairVj, en droomerig sprak arj in afgebro-- kun riiMiem. „Wat zal ik anders zeggen, dan dat ik myn instemming betuig? Hier is zooveel mooi3 en waars gezegd, vooral door onze geachte voorzitster. Bovenal wil ik haar danken," omdat zy den nadruk heeft gelegd op het werken der moèderlyke krachten, der vrouwelijke krachten in de maatschap pij. Juist in de samenleving moei) de vrouw geheel eu al vrouw zijn. Men noemt haar onlógisch „Niet met recht," zei juffrouw^Torsell plechtig. „Laat haar onlogisch zyn. Het genie is altijd inconsequent. Het is juist de donkere natuurkracht in het wezen der vrouw, het impulsieve, het vindingrijke, het grillige, dat verjongend en als een opwekkend mid del in allo poriën van de maatschappij moet doordringen, de vrouw zelf vrijmakend niet alleen; maar alles, wat op haar weg komt. Ik zie een tot nog toe onvermoede speel ruimte voor de vrije ontwikkeling van de eigenaardige natuur der vrouw, die van de samenleving een interessant boek zal ma ken in plaats van een dor protocol. De .man is de wet, de vrouw de blyde 'boodschap het evangelie. Juffrouw Torsèll keek ontevreden, maar wat zij misschien zou hebben willen z?ggen, kon niet tot uiting komen door een luid applaus. Het gehoor was gepakt. De geachte presidente hoestte dus alleen maar; dat deed zij altijd, als het niet naar liaar zin ging; Fanny had naïef geroepen: „Is ze niet snoezig, tante Augusta?" Maar zy merkte haar vergissing en trachtte het weer goed te.maken door spoedig er op te laten vol gen: „En nu weet ik. dat Tante een adres heeft opgesteld aan de kiesrechtvere niging; laten we dat nu hooren voorlezen, en dan allen het onderteekenen Juffrouw Torsell las met onvaste stem, wat iets vreemds waa bij deze geoefende spreekster. Het schryven werd gecritiseerd en met een paar kleine veranderingen aan genomen. Fanny, die een zeer sierlijk hand schrift had, schreef het over, waarna het ter oiulerteokening circuleerde, in alle kalmte en eendracht. Maar plotseling werd die eendracht verbroken. De rustverstoorster was een vrouwtje yan buiten, een nicht van eon dor gasten, hier toevallig aanwezig. Men had haar uit be leefdheid het papier overgereikt, ofschoon zy 'den heelen avond niets gezegd had en cïgenlyk niet tot den kring behoorde. Maar zy weigerde beslist de onder teek ening. Fan ny wilde met een paar woorden van vrien delijke verbazing verder gaan, maar er was iemand, die aan de vreemde vroeg zich nader te willen verklaren. „Men moet de vrouw niet uit haar huis halen," zei zo; „dat is niet goed." Nu viel het koor van alle kanten in, zoodat de gast. die haar nicht had meege bracht, verlegen werd en haar trachtte te bepraten. Het was alsof zij geen woord had gehoord van alles, wat er was ge zegd! Juffrouw Torsell herhaalde een uit treksel van het gesprokeno met den ge- duldigen ijver van een ouden apostel. Maar de dame uit de provincie zat met haar smal mondje vast saamgeknepen en de zachte bruine oogen strak van vastberaden heid en van het gewicht van het oogen- blik. Knap in het redeneeren was zij niet- Zy schudde alleen haar hoofd en herhaalde: „Dat is niet goed. Dat zegt myn man." Maar plotseling stond May Wallens'edt naast haar, sloeg een arm om liaar heen en zei met haar zachte, droomerige slem: „Maar dat moet juist de vrouwen van -huis trekked, begrijpt u dat niet? Het „huis" moet niet meer bestaan. Dat V2r:tikt de individualiteit, dat zuigt de vrouwelijke kracht op, die de maatschappy moet ver nieuwen. Het „huis", zooals het is; moet sterven en verheerlijkt weer verryzen: een interieur worden voor intimiteit, die ge luk is en zalige roes, maar vergaat als de bloem, wanneer de levenskracht ontbreekt." Het vrouwtje onttrok zich aan de om arming, haar oogen werden groot en bol. „En het kind?" barstte ze uit. „Lieve May," kwam Fanny verschrikt tus- schenbeide, „wat je daar zegt te esoterische wijsheid! „Ik protesteer!" Fanny schrok. Tante Augusta stond mid den in den kring, bleek en zeer ernstig. „Dat is geen wijsheid, noch voor de me nigte. noch voor enkelen; dat zyn phrasen en y'dele woorden. En als er iete in was, dan was dat erger dan krankzinnigheid." Het bleef een oogenblik stil. Het kleine mevrouwtje greep juffrouw Torsell's hand. „O, ik ben zoo blij, dat u niet met juf frouw Wallenstedt meegaat. „Neen, stellig, dat doe ik niet, kind- Juffrouw .Wallenstedt, er is een verontschul diging voor u. een excuus, dat niet velen hebben. U is te jong, om te kunnen weten wat u zegt. Ik hoop. dat het leven u irte beters leeren zal. Maar, zooals ik dikwijls gezegd heb in mijn recensies van uw boe ken. vrouwen zooals u verwoesten h t werk, waaraan wij gearbeid hebben, ons leven lang." Fanny hing zich aan juffrouw Torsgll's arm. Haar oogen stonden vol tranen. „Maar tanto, tante Augusta, May be doelt niet...." Mav stond bleek en stil met gesloten oogen. „Niemand kan uw levenswerk m?:r waar- deeren dan ik, juffrouw Torsell; u was uw tijd vooruit. Het is tragisch, maar het moest zeker zoo zijn allen, die ouder worden, moeten' de jongeren verder zien gaan dan zy gekomen zijn zien wandelen op nieuwe banen." „Verkeerde gevolgtrekking." zei tante Augusta. „Maar, zooals u z?ide. hst genie is altijd inconsequent." „Ik geloof, dat mijn gevolgtrekking lo gisch is," zei May zacht. „U wil politieke en sociale vrijheid voor de vrouw, maar ont zegt haar de persoonlijke vryheid." „De vrouwen, waar ik voor gewerkt heb en die ik in gedachte heb gehad, voelen huwelijks- en gezinsbonden niet als dwang." „Ja juist zij," was May's antwoord-. ,,De vrouw, die afhing van den man en wier liecle wereld haar huis was het spreekt vanzelf, dat zij hij hem bleef tot aan haar levenseind, of zij gelukkig was of niet. Maar zeg mij, wat zou twee vrijgemaakte, van elkaar onafhankelijke wezens samenhouden, wier belangstelling verschillenden kant uit gaat, als het liefdegevoel niet blijvend is?" „De plicht." zei tante Augusta, met oen vuurrood hoofd. Maar May haalde haar schouders op. „Een abstract begrip alleen wordt nooit een macht tot» saambinden; door u cn uw tijdgenooten is het dualisme ingevoerd in do huisgezinnen, en nu verbaast het u, dat dit scheidend werkt." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5