LEID8CH m DAGBLAD. Nederland en de Oorlog. Maandag 1 October 1917. Officieele Kennisgeving. Binnenland. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK PRIJS DER ADYEBTENTIENi v», 1—5 regels f 1.05. Iedere regel meet f o.l20. Kleine advertontiën van 30 woor den 00 Cents contant; elk tiental woorden meer 12'/i Cent.—Incasso volgons postreeht Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordelndspleln, Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p, 3 mnd. 1.60; p. week Buiten Leiden en waar agenten ge vestigd zijn per week M L._, m 0.12 Franco per post 2,^* Nummer 17667. PERSONEELE BELASTING. 4 Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 1 van het Koninklijk be sluit van 18 December 1896 („Staatsblad" No. 223) tot uitvoering van artikel 4 2 der Wet van 16 April 1896 („Staatsblad." No. 72) tot regeling der Personeole Belas- ting; Brengen Ier algemeene kenni^ dat een aanvulling van de l\jst, vermeldende de in- rich tingen van Weldadigheid, tot genezing ot verpleging; van zieken oü gebrekkigen en de inrichtingen tok algemeen nut door zedelijke lichamen, vereenigingen in het bezit van 'rechtspersoonlijkheid pf stichtingen, bedoeld bij artikel 4 2 der Wet tot regeling der Personeel© Belasting1, voor een ieder ter Se cretarie dezer gemeente ter inzage is neder- gelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. VAN HAMEL, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 October 1917. LEIDEN. 1 OCTOBER. De heer W. Punt Jr., alhier, is ge slaagd voor het examen boekhouden, enz. vaiiwage de Ned. Ver. tot bav. van Handels wetenschappen. - In do Stedelijko Werkmrich'teng zijn opgenomen, in de week va.ii 23 tot en met 20 September 189 volwassenen en 30 kinde ren, toaal 219 personen. Bij de Leidsehe Spaarbank is in de maand ieptember ingelegd f 141,781,26 en terugbetaald f 138.108.84, 'terwijl 83 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 67 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 14,213 inleggers bediroeg einde September f 3.132,730.56. De kas van het Tehuis voor Vrouwen, al'hicr, heeft ook nu weer versterking noo- dig. Van het Tehuis, waarvan sedert eeni- gen tijd mej. Uitte.nibroek directrice is, v/ordib d'ruk gebruik gemaakt. Heb is een »oer nuttige Leidsche instelling, welke al leszins op steun mag aanspraak maken. Vroeger zijn reeds.ten voordeele van het Tehuis bazaars gehoudlon en concerten ge geven, fjteeds met gewen&cht gevolg. Ook nu weer wordt een concert er voor in uit zie) u- gosteld tegen 17 October in de Re in onstrantsehe kerk, waarvoor rn'teoken- lijsten rondgaan. Het concert zal gegeven worden dloor de dames O. M. de Haas, or gan iste dor Waalscöi© kerk, W. Ko-rswa- gen, zangeres, en Batenburg, uit Den Haag, celliste. Van oen goedje uitvoering kani men dus bij voorbaat zeker zijn en verdere aanbeveling om er heen te gaan, achten wij na deze vermelding overbodig. Geslaagd is voor het te Rotterdam ge houden examen voor kan to ors tenogr a af (snel heid 130 lettergrepen per minuut), systeem' „Groote", mej. Nelly Maastricht, alnier. „De Ned." meldt, dat hier .pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot oprichting van een Christelijke Hoogere Bur gerschool en dat W-cehsdag a.s. een verga- gadering wordt gehouden, waarin nadere plannen worden besproken. - -Men meldt ons uit Zoelerwoude: In 'den afgeloopen nacht zijn'alhier, door mid del van inbraak, uit de fabriek, waar prof. Van Calcar's veevoeder wordt b'&reid, zes drijfriemen, welke alle van de machines zijn afgenomen, gc-stclen, ten gevolge waarvan thans het geheele bedrijf 3tüstaat. Ook is een ijzeren roeiboot, welke bij 'die fabriek lag gemeerd, verdwenen. Daar mede is de buit "zeker wel vervoerd. Bij den dienst der directe belastingen, enz. is heden verplaatst mv. J. H. H. Kessler, tijdelijk adjunct-inspecteur, van Zut'ei naaf hier. eerste afdeeling. 1 Naar wordt medegeleefd, komt binnen kort de heer Carré met oen gezelschap naar Leidon. I Door de tijdsomstandigheden, kan het groot© tentmateriaal dezer circusonderne ming door de spoorwegen niet meer geregeld (Vervoerd worden, waarom do heer Albert Carré besloten heeft een reeks sportvoor- stellingen op (hiervoor geschikte toon celen der groolere plaatsen van ons land te geven. Hier zuleln dei voorstellingen in de Stads- zaal plaats vinden. Het tooneel zal aanmer kelijk vergroot worden. Het programma zal bevatten paarden- en specialiteiten-nummers. ïngakomon is voor „Schoolkindervoe ding f 2.88, de inhoud van heb busje van heb inliohfcingbureau V. V. V., Stations plein, en f 12, d© opbrengst van door de leerlingen der Openb. Meisjesschool 1ste klasse bijeengebracht theelood, zilver papier, enz. DIT ONZE 8TAD. Voor do Belgen. De totale opbrengst van den gisteren alhier gehouden bloemendag ton bate van de schamele armen in België is f 368.49^. Het comité, L'Oeuvre disorète" heeft be sloten aan de dameocollectanten als blijvend aandenken een diploma te schenken. DIT ONS LAND. Geen verwarming in de spoortreinen. Door de spoorwegmaatschappijen is aan den Minister vrijstelling van het verwarmen der spoorwegrijtuigen verzocht. Gebrek aan stoom. Wegens gebrek aan stoom is Zaterdag do boemeltrein, flie 4.55 n.m. uit Amers foort vertrekt, te Rutten blijven staan. Do reizigers voor het Noorden werden opge nomen in sneltrein 141, die te ruim zeven uren Putten passeert. D u u r t e-to eslng. De Raad van Nijmegen besloot, dat de duurtetoeslag zich aal uitstrekken tot ge meente-ambtenaren piet' een maximum jaar wedde van vierduizend gulden. Lucifers. De minister van Landbouw heeft voor Zweedscho lucifers een maximum groothan- delprijs vastgesteld van f 174.50 per last, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maximum-tusschenhandelprijfl van 19 cents per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum-kloinhandelprijs van 22 cents per pak, ïnhoudendo minstens 10 doosjes en van 2^/i cent per doosje, inhoudende minstens 55 stuks. Voor Nederlandsche lucifer3 is vastge steld een maximum-groothandelprijs van f 162 per kist, inhoudende minstens 10,000 doosjes, een maxim um-tiiBschenhaiidelprjjs 'van 17Vs cent per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, een maximum kleinhandelprijs van 20 cents per pak, inhoudende minstens 10 doosjes, en van 2?)i cent por doosje, in houdende minstens 55 stuks. Vorenbedoelde maximum-groothandelprö- zen zijn te verstaan loco Amsterdam, Rot terdam of fabriek ©n de maximum-tusschen- liandelprijzen of pakhuis grossier. S uikerdistributie. In verband met de nieuwe bepalingen voor de suikerdistribufciei zullen sommige winkel zaken tijdelijk geen suiker aan het publiek kunnen verkoopen. De Rijkscommissie van toezicht op de Suikerdistribufcio vestigt er echter de aandacht op, dat dit geenszins ver band houdt met scliaarsohte aan suiker, want er is ruim voldoende suiker voor de behoeften van de bevolking -aanwezig, maar alleen noodzakelijk is ten gevolge van admi nistratieve maatregelen. In alle plaateen is er echter oen voldoend aantal winkels, waar suiker te verkrijgen is. Uitvoer uit Engeland. De koning van Engeland heeft ia de zit ting van den Privy Council een proclamatie geteekend, Waarbij de uibvoer van bepaalde artikelen naar Nederland verboden wordt Vliegers boven ons laud. Veel beweging in de lucht! Eskaders bo ven Cadzand, IJzendyke, Zierikzoe; rrjen vliegtuigen in Noord-Vlaanderen langs de grens. Zaterdagnamiddag was in .Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen het landvolk aan den arbeid in de polders. Eensklaps hoorden zij het gebrom. Dadelijk staakte ieder het werk, aller oogen gingen opwaarte, en heel hoog zweefden veertien aeroplanen. Snel trokken zij voort, verdwenen in een groote wolk, kwamen weer te voorschijn en koersten Ooste waarts, ,Van Cadzand klonken knallen en witte wolkjes omringden de machines, het afweergeschut van Cadzand bestookte de „vo gels". Ruim een uur later verscheen een aero- plaan uit België, laag met onzekere bewe gingen. De machine kwam neer op een om geploegd land links van den Mariaweg, die van Zuidzande recht op het kerkje van Cad zand uitloopt. Zjj kantelde en lag met de wielen omhoog. Twee mannen kropen er onden uit, twee Britsche aviateurs: een offi cier en een mindere, ongedeerd. De opper wachtmeester C. kwam het eerst ter plaatse en deelde den vliegeniers mede, dat -zij in Nederland waren en zij henv moesten volgen. Het vliegtuig was pas een maand geleden in werking gesteld. Van Duinkerken ge komen, waren da aviateura op verkenning geweest. Wegens felle beschieting aan de kust, moesten zij een groote wending over zee doen en brj gebrölc aan benzine zagen zjj zich genoodzaakt te dalen. Zij konden dit nog juist in Holland doen. Bij het val len is de schroef gebroken. De Bngelschen werden eerst naar Zuidzande en toen naar Oostburg geleid; zij worden geïnterneerd. Regeeringsvetten. Aan den minister van Landbouw is een adres gezonden door de heeren O. Vega en P. Ddl, voorzitter en secretaris van de sla- gersvereoniging ,,De Samenwerking". Zij hebben, zeer tot hun spijt-, kennis go- nomen van de plannen die schijnen te be staan omtrent de samenstelling van het binnenkort te ddstribuceron regeeringsvet-, wijl dit een mc-ngsol zou worden van ossen vet, met paarden-, varkens- en schapenvet, vermengd met boter, en willen op het min der wenschelijko van deze eventueclo rege ling wijzen. Allereerst om vakkundigè redenen is deze vermenging zeer te ontraden, wijl het over- grooto deel van het Nederlandsche volk een sterke tegenzin tegen paarden vet koestert, waardoor velen zich zouden verstoken zien van d© andere vetten, die elk op zich zelf, zeer goed te consumeeren zijn. Bovendien zal door deze regeling de vet- winrung niets winnen, want als de vetten afzónderlijk blijven, zullen ze alle vier voor gebruik geschikt zijn, daar ook op dit oogenblik do drio laatst-o bij-vett-en -in af zonderlijken staat, door groote lagen van onze bevolking genuttigd worden. Hoor deze regeling zou geheel van vet verstoken moeten blijven bijna do geheelo Joodsehe bevolking, wie het gebruik van varkens- en paardenvet onvoorwaardelijk vorboden is en die niet alleen hun vet be trekken van slagers ctio ónder toezicht van een der Nederl. Rabinaten staan, doch ook betrekken van andere Joodsehe slagers, die het vertrouwen dier bevolking genieten. Eindelijk wijzen zij er op, dat iedere ver menging van vet met boter den Joden ten strengste en evcii onvoorwaardelijk ver boden is. De Exportconfrale. Omtrent de Export-centrale vernemen wij dat liet in de bedoeling ligt, een veelhoofdig© directie met de leiding ervan to belasten. Te gen het begin der volgende maand wordt de gelegenheid om in te schrijven in het kapitaal dor op te richten naamlooze ven nootschap, hetwelk, naar men weet, vijf mil- lioen guildcn bedraagt, gesloten. Reeds heeft de tuinbouw, vertegenwoordigd door de groep veilingsvoreenLgingen van den Nedorlandsehcn Tuinbouwraad, daarin voor een zeer aauzienlijk bedrag men noemde de som van 1 millioon gulden deelgenomen. Vorwaeht wordt, dat tegen het midden der volgende maand do Koninklijke bewilliging op de statuten zal zijn vcrkregën en dc Maat schappij tegen November haar werkzaamhe den zal kunnon aanvangen. Waarschijnlijk zal zij voorloopig gehuisvest worden in liet' gebouw van Restaurant Royal, tc 's-Gravcn- liage, hetwelk is aangekocht door dc Neder- 'landschc Handelsmaatschappij. Distributicregeling voor petroleum. De minister van Landbouw heeft een distri- butieregoliug voor petroleum vastgesteld ten be- hoevo van.huishoudolijk gebruik. Daarbij is bepaald, dat van Rijkswege petro- ïoum-dislribntiekaaTlon ter beschikking van de gemeentebesturen worden gesteld. Iedere kaart is voorzien van een aantal genummerde bons. Van iedere bon wordt door den minister de geldigheidsduur bopaald; op iederen bon kan tijdons zijn geldigheidsduur de aflevering wor den verzocht van een door den ministor to be palen hoeveelheid petroleum. Voor de ontvangst van een petroleuradistri- butiekaart komen alleen in aanmerking: a. hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bowoondc perceel of perceelsgedcelte noch eenig gas, noch oloctriciteit voor verlichtiügs- of kookdoeleiudon kunnen bezigen, en niet zelve oorzaak zijn gowcost, dat zij van overheidswege van bedoeld 'gebruik zijn uitgesloten; b. schip pers, die op schepen wonen on voor kunstlicht noch eenig gas noch oloctriciteit kunnen bezi gen. Het verzoek om voor uitreiking van een pe- trolcum-dislributiekaart in aanmerking te ko- .mon, wordt' door belanghebbenden gericht tot bet gemeentebestuur, onder opgave van zija ge wonen leverancier. Laatstbedoelde opgave wordt niet gedaan door schippers. Do regeling zal op 15 October in werking treden. Voor do stichting van een „Sara- hoeve" heeft hefc bestuur van hot Centraal Israël, krankzinnigengesticht oen gift van f 12,000 ontvangen. Voor doze som zijn drio H.A. grond gekocht, waarop woningen van verpleegden zullen verrijzen. Naar ,,Do Tijd" zegt te vernomen, heeft een belangrijke transactie, die sedert geruimen tijd in gang was, thans haar be slag gekregen. Daarbij zou bepaald zijn, dat het gebouw van do Nederlandsche Bank aan het Rokin te Amsterdam met het ge heelo oudo Sb. -BernardusgestïcJit, hetwelk do Bankdirectio voor eenige jaren aankocht, geheel ton dienste van do gemeente zou komeri voor do uitbreiding van het Binnen gasthuis. Do Nederlandrscho Bank, vervolgt het be richt, verdwijnt dan van hot Rokin en wordt gevestigd in een nieuw gebouw, het welk heb goheeie .vierkant zal beslaan tus- 6chon N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Spuistraat en Raadhuisstraat. Het feit, dat een zoo algemeen bekend persoon als dr. H. J. Kiewiet de Jonge, bekond als rust-end rector van 't Dordtsche Gymnasium, omar nog veel meer als de stichter en ziel van het Alg. Ned. Verbond, Zaterdag zijn 70sten verjaardag beleefde, gaf velen in den lande aanleiding tot een huldiging van^den nog steeds met jeugdig vuur voor algemecne zaken bezielden grijsaard. Spoedig was een commissie gevormd, met de heer P. J. do Kanter, Dordrecht-, wnd. alg. onder-voorzitter A. N. V., als voorzitter. Met afgevaardigden van verschillende af- cïeelingsbesturen on andere belangstellen den, vervoegde het meerendeel der com missi el oden zich ten huizo van den jarige te Dordrecht-, waar een groet, aantal tele grammen, schriftelijke golukwenschcn en hloemstukkon het bewijs gaven hoevelen mot clr. Kiewiet de Jonge medeleefden. Namens de huldigingscommissie voerde dé heer De Kanter het woord. Hij verzocht den jarige fco willen goedkeuren, dat het stoffelijk huldeblijk, hem aan t-c bieden, zou bestaan in zijn portret, door een Neder- landsch kunstonaar te schilderen. Volgaarno gaf de gehuldigde do gevraag de toestemming ondier dankbetuiging voor clo zeer waar cfecr en de woorden, tot Jiem gericht. De heer Marcéllus Eniants voerde daarna heb woord voor het groepsbestuur, aanbie dende een oorkonde, sober in blauw, zwart, rood on goud bo werkt door den heer K H. Holthuis, te Groningen. Ook voor clib geschenk uitte dr. Kiewiet de Jonge in wavmo bewoordingen zijn dank. Mevrouw VeenBrons bood vervolgens onder het voordragen van een gedicht, na mens do afcl. Zaanstreek een bloemstuk in don vorm van een schip aan. Andere afdeeliugou, alsook de Ncd. Zuid- Afr, Ver., hadden reeds vooraf een bloemen- liuldo gezonden. Aan dio van laatstgenoem de was een wit lint bevestigd,, wtarop: Hoofdbestuur N. Z. A. V. Dc secretaresse der afd. Deventer offreer de oen grooten echten Deventer koek, welke „zoete" hulde eveneens dankbaar ge accepteerd werd. Onder do zeer volon, die persoonlijk kwa men felioitecren, behoorden B. cn W. der gomeento. Ook dr. Leijds wisselde een hand druk, wolken hij boscliouwdo als do verbin ding der Transvaaischc boeren met Neder land. Naar do ,,N. Prov. Gron. Ct." meldt-, kan binnenkort de benoeming van een com missie worden to gemoot gezien, die tot ta-ak hoeft, voorstellen te doen, dat ver goeding behoo-rt te worden gegeven aan uniiormdragenclo beambten bij posterijen en telegrafie, wegens schade, ondervonden ten gevolgevan het to laat ontvangen tier dienstkleeding. De commissie zal worden samengesteld uit eenige personen uit d© vakorganisaties bij dat dienstvak, waaraa-n een ambtenaar van het hoofdbestuur der P. en T. zal worden toegevoegd Naar hel „H'ol." verneemt, heeft dr. F. Buitenrust Hettema, leeraar in het Ne- derlandsch en de aardrijkskunde aan. hot Gymnasium to Zwolle, zijn benoeming tot hoogleeraar aan dó Hoogeschool te Gent aangenomen. Do Iïaad van Nijmegen stelde een verordening vast welke bakkersarbeid tua- Bchcn 9 uron 's avonds en 6 uren 's morgona verbiedt. Met ingang van 1 April 1918 zullen de traktementen der telegrafisten en telefonie-* ten gelijk worden gesteld, hetgeen wil zeg gen, dat heb verschil in bezoldiging tusschen mannelijke en vrouwelijke ambtenaren bij do posterijen, telegrafie en telefonie voor goed is verdwenen. De gewone audiëntie van den AD nis ter van Oorlog zal op Donderdag 4 October a.s. niet plaats hebben. Do burgemce&ter, de wethouders en do gemeentesecretaris van Den Haag heb ben den afgetreden wethouder Verbroek een afscheidsdiner aangeboden in restau rant Royal." Er is den afgetreden wet houder tevens een blijvend aandenken aan geboden. In een buitengewone vergadering te Groningen van de Provinciale Staten, die bijeen werden geroepen ter verkiezing van een lid van do Eerste Kamer der Staten- Gencraal (vacature-Van Starckenborgh) is gekozen mr. C. C. Geertsema, aft-redend Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, niet 3-1 van do 42 uitgebrachte stemmen. Acht stemmen blanco. Daarna nam de Commissaris afscheid van do Staten. Bedrijfsvrykeid der Levensverzekering. Onlangs werd medegedeeld, dat de com- nvjsie, die cloer minister Treub is benoemd mot do opdracht, hem voor to iichten en van advies te dienen in verband met zijn plan, om van het levensverzokeringsbedrijf t-e maken eon Staatsmonopolie, een vragen- lijst- had gericht aan de hier te lande be staande verzekeringsmaatschappijen. Te vens vernam men toen, dat de uit do bctei- fend-o Maatschappijen gevormde Commissie voor do Bedrijfsvrijhoid der Levensverze kering aan do directies der Maatschappijen had aangeraden, de gestelde vragen zonder eonig voorbehoud te beantwoorden. Thans heeft de commissie voor de bedrijfe- vrijheid op haar beurt aan do Maatschap pijen een vragenlijst ter beantwoording ge zonden. Hot onderzoek, dat door haar accountants zal worden ingesteld, beweegt zich in een eenigszins andere richting dan dat der ministerieel© commissie. In een begeleidende circulaire wordt de aandacht gevestigd op het groote belang, dab er in gelegen is, dat alle Maatschap pijen met bekwamen spoed antwoorden en do van haar verlangdo gegevens zoo vol ledig mogelijk verstrekken, zoodat do uit komsten van ckt onderzoek zullen berus ten op volkomen juiste en volledige opga ven van allo daarbij betrokkenen. .Uitdruk kelijk wordt er op gewezen, dat hef geheim der ontvangen mededeelingen door de ac countants zonder eenig voorbehoud zal wor den in acht genomen, en dat deze noch aan do commissie, noch aan haar leden inzage of opgave zullen verstrekken van wat liun door oen der Maatschappijen is bekend ge worden. Do commissie zal slechts van do gezamenlijke (samengevatte) uitkomsten van het- gehecle onderzoek konnis nemen. UIT NED. OOST-INDIE. Do toestand iu Djarnbi. Een patrouille uit Moeara Tambesi heeft bij de kampong Aro, in het district Djambi, den gevreesden leider der opstandelingen Raden Intan doodgeschoten. Hot garnizoen te Moeara Tebo is aanzien lijk versterkt in verband met de actie tegen do ontsnapte ter dood veroordeelde opstan delingen uit Toengkal-streek. („Tel.") Fanatiek© Atjeher. Een Atjeher heeft te Langsu twee Euro peanen aangevallon. De plantage-assistent R'ubrocht werd ernstig gewond en zijn vriend Jalinko gedood. Do dader werd ge arresteerd. God had den moord op Euro peanen bevolen, zei hij. Yan ANNIE QUIDING l'it liet Zivcedsch vertaald door M. A. Z. 10) Mot Eva's hulp raaakle hij zich los uit Koorts stevige omarming en sprong in hot rij tuig Het wegrijden was niet zoo voornaam als liet op anderen grond zou geweest zijn; de i*a i den trokken liard en de wielen gingen met moeite door het zand. Er werd inlusschen veel gewuifd, én rijstkorrels en schoenen werden lui u achterna gegooid dat was het laatste weg waren zo! Mijn lieie zeekoning! Het ia niet le zeggen hoe ik jo mis. Het ia overal vorvelend zondor je. lïoo gek, dat ik je eerst niet wou hebben. Weet je, dat Boy pijn gehad heeft in zijn linker-voorpoot? Hij liep kreupel; maar ik geloof niet, dat het heel erg was, want toen hij do kat van mevrouw Mattson zag, vergat hij het on liop opoens weer op vier pooten. Zeg, weet je, dat kapitein Andersson dood is? Gisteren is hij heol plotseling gestor ven. 't Is heol droevig, want hij heeft vijf klei- no kinderen. Ik mag naar de begrafenis gaan. Ik heb het kasteel verwoest, dat wij samon ge bouwd hebben; jo weet wel waar. De jongens Högstrom hadden het gevonden cn speelden er mee; niemand behoeft to spelen met jouw kas teel. Vertel onze gohoimpjes niet; niet, dat het er wat toe doet of jo cr over praat, maar 't is zoo leuk, als alleen wij samen het welen. Wel bedankt voor do prentbriefkaart. Dezen winter nonen tante Eva on oom Bongt in grootvaders huis. Oom Bengt is in twee dagen niet hier ge weest, en grootvader zegt. dat hij hij grootva ders ziel doen moet wat hij wil. Maar vandaag is hij hier geweest, en loon vroeg hij me je 1c groeten, toon hij hoorde, dat ik een brief aan jo schroef, 't Was de rechtervoorpoot, waar Boy pijn had, nu herinner ik hot me. Veel groeten aan Mama: allemaal vragen zo aan mama cn aan jezelf do groeten te doen. Ik verlang zoo vrppsoüik naar je! Jo liefhebbende zoon, KOERT LORIN. II. Fanny's Kring. Het liep tegen den avond op een Donderdag in Novomber. Er lag iets ijzigs in dc lucht cn de straten waren glad. In het Lorin-huis in de Ror geeringsstraat brandde licht achter alle ramen van de oovste verdieping; mevrouw Scheffcr had haar ontvangdag. Het huis was oud en deftig; minstens hon derd jaar had het reeds als erfdeel toebehoord aan de Lorins, oen achtenswaardige Stockholm- sclie familie, die van ouder tot ouder aanzien lijke staatsbetrekkingen had bekleed. Toen Fan ny's eerste man leefde, waren de prachtige ver trekken gemeubeld met ouderwetsch mahonie. Later liad zijn groot portret in olieverf, dat iicai afheoldde in stijve houding cn met een wat on tevreden uitdrukking, telkens grooler vcrande- 2 ingeu te zien gekregen, verandering van huis raad, van gezichten, verandering ook van om- gangswijze. Nu was het niet langer getuig© daarvan. Nadat Fanny zicli verloofd had, gaf zij hot portret ton geschenke aan het doofstom- meniiistituut, dat bij zijn leven onder zijn toe zicht had gestaan. Do donkere, met fluweel bckleedo stoelen en de zware meubolon van het salon hadden nu geheel plaats gemaakt voor een cmpire-ameuble- mont in zeegroen, wit en goud. De zacht-roode lampekappen wierpen cr een aangenaam, warm schijnsel over. Boven do kleine, sierlijke sofa, op de plaats, waar vroeger het portret hing bo ven een grooton, oudorwotschen divan, had Fanny .met tact vermeden een beeltenis van Ar nold op to hangen. Dat kon aanleiding gegeven hebben tot al te directe vergelijkingen. Er hing nu een groote photo van Botticelli's „Lente". Do gasten begonnen te komen en vulden liet salon met drukte van vrooljjk gepraat^ Do kring, die in liet familiehuis Lornr zijn middelpunt had, behoorde niet tot de meest ge avanceerde van Stockholm, al ging met iederen winter zijn streven meer dien kant uit. Fanny wilde wel ultra-modern zijn iu toilet en smaak cn zolfs in ideeën maar in haar ouderlijk huis zoowel als gedurende haar eerste huwe lijk was er ccp zeer solide grondslag gelegd, zoodat zij half tegen liaar zin weerhouden werd vanjpl te veel losheid in toon cn manieren. Rond om liaar ologaut persoontje groepeerden zich de strijdoressen voor de vrouwenzaak, en de oude dame, die naar de groene sofa onder de „Lente" I word geleid, en om wiö Fanny heen fladderde met kussens en bankjes onder oen herhaald: .Jaevo Tante, beste Tante", ja, wier handen ze, op een kussen voor haar geknield, zachtjes streelde, was de algomeon geachte, sedert jaren, reeds als presidente werkzame mejuffrouw Augusta Torscll. Fanny moest altijd middelpunt van iets zijn. Een product van den jagenden tijdsdraag, kon zij niet anders leven dan in haast, opge wondenheid en gemoedsaandoening. Toen dc rouwt ij d voorbij was, stond zij als oen jacht hond, die rukt aan den koppel op iets moest zij zich werpen. Verschillende ervaringen ge durende haar huwelijk, ervaringen, die Itaar nu nog verbitterden, maakten, dat zij zich wierp op het eigendomsrecht dor getrouwde vrouw; de andero punten van het program volgden vanzelf. Nü was het politiek stemrecht der vrouw do brandende vraag van don dag. Na do haastige adoralio in knielende houding aan juffrouw Torsell's voeten, gaf zij zich aan andere gasten. Zij verwelkomde en omhelsde en stelde voor; zij scheen op twintig plaatsen te gelijk te zijn, terwijl zij lachend complimentjes, halve zinnen en afgebroken redeneermgen om zie heen strooide. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1