LEIDSGH m DAGBLAD. KeMaiul en de Oorlog. Dinsdag 18 September 1917. Ofticieele Kennisgevingen. ingezonden. PRIJS DER ADVERTENTIES Vaa 1-^6 regels f 1.05. Iedere regel meet f 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor den. 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 12l/aCent.-Incasso volgens post recht. Bd\vijuiiuiD.nier 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.12 Buiteif Leiden en waar agenten ge vestigd zjjn per week 0.12 Franco per post' ;.r tKK 2.—* Nummer 17656. .-( GELDIG VERKLAARDE SON. - De Burgemeester der gemeente Leiden, brengt ter algemoeno kennis dat vaoaf Woensdag 19 tot en met Vrijdag 21 September 'geldig wordt ver klaard: BON No. C 40 voor s/- 0NS VET- k Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 18 September 1917. KAARSEN EN SCHEMERLICHTEN. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat binnen kort een nieuwe toewijzing van kaarsen en schemerlichten zal geschieden. In verband hier mede worden Directeuren of Beheerders van Openbare gebouwen, Ziekenhuizen, Openbare Diensten, Industrieën en Bedrijven (geen win kels) uitgenoodigd ten spoedigste doch in elk geval vóór Zaterdag 22 September aan het Bu reau Vischmarkt 18, schriftelijk op te geven welk quantum kaarsen (ofschemerlichten) zij in de maand October behoeven. Bij 8edrijven moet tevens het aantal werklieden worden ver meld. Zijn do kaarsen noodig bij het bikken van ketels, dan moot dit afzonderlijk worden opgegeven daar hiervoor kaarsen met een hoog smeltpunt worden verstrekt. Tegelijk zal een (geringe) hoeveelheid rijwiel en rijtuigkaarsen worden besohikbaar gesteld. Aanvragen voor deze soorten kaarsen moeten aan het Bureau Vischmarkt 18 eveneens uiter lijk 22 September zijli ingediend. Opgemerkt zij, dat voor voertuigen, die zich stapvoets voortbewegen, geen kaftrsen mogen worden afgegeven. Alle benoodigde hoeveelheden kaarsen moe ten worden uitgedrukt in pakken van 300 gram, de bcnoodigdo hoeveelheden Schemerlichten in doozen a 300 gram. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, "T? September 1917. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op dc artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door F. WAAYEPuS, wonende te Leiden, een ver fcoeksohrift ia ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen rank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in de benedenvoorlooaliteit van hot perceel Varkenmarkt No. 7. Burgemeester en Wcth. voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, IS September 1917. LEIDEN. 18 SEPTEMBER. Men schrijft ons namens den Armen raad alhier: Blijkens ingekomen inlichtingen van den Armenraad te Amsterdam beslaat aldaar een Vereeniging, genaamd ,,De Neder landscho Vereeniging Volksbelang"; directeur C. J. F. Vroom, welke Vereeniging voorgeeft .ten doel te hebben: 1. opzenden naar een her stellingsoord van zwakke, minvermogende kinderen van alle gezindten; 2. organiseeren van feestavonden voor arme kinderen; 3. maken van uitstapjes gedurende de zomer maanden naar bosch en zee; 4. vormen van zangkoren, mandoline-clubs, welke bovenge noemde feestavonden zullen veraangenamen. In waarheid echter is deze Nederl. Ver. Volksbelang" niets anders dan een persoon lijke onderneming van den directeur en is hij óénig exploitant. Door middel van col porteurs en correspondentschappen, die dui zenden contribuanten wisten te verkrijgen,- ook te Leiden,-fc wordt het land bewerkt. Het publiek ontvangt dan blieven, circulaires, zegeltjes, boekjes, prik- en steekkaarten en busjes, door kinderen aangeboden. De zaak gaat, dank zij het misleide pu bliek, uitstekend, want de Vereeniging .telt 6000 vaste contributanten, behalve de be gunstigers. Om beter zaken te kunnen doen, heeft men zich een te-lephcon aangeschaft me-t intercommunale aansluiting. Om den schijn te redden en uit liaaden •rler Justitie te blijven, wordt af on toe- iets goofferd, zoo bijv. in 1916 J; 65 aan het Watersnood Comité in N.-Holland. Een boekhouding bestaat er niet. Er wordt een maandblad uitgegevea waarin, ter mis leiding van het publiek, de Politie ver heerlijkt wordt. In ,,Het Nieuws van den Dag" van 19 Juli 1917 werd aangekondigd, dat er voor rekening van de Ned. Vereen. „Volksbelang" naar het rusthuis „Buiten- lust" te Bussum weder, 30 kinderen ge zonden waren. Na onderzoek bleek echter, dat do villa „Buitenkist" reeds 6 jaar door een particulier bewoond werd en or nooit kinderen geplaatst waren of' werden. Heb is onza volle» overtuiging, welke door meerdere personen en. door de politie ge deeld wordt, dat wij hier-eenvoudig te doen hebber, mot een persoonlijke onderneming van iemand, die aldus op een gemakkelijke wpzo aan den kost weei te komen. W\j waarschuwen dus voor collecten voor of vanwege de Ned. Ver. „Volksbelang", waardoor werkelijke behoeftigen, door toe doen var. deze parasieten der liefdadigheid, slechts benadeeld worden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot kapelaan alhier (O. L. ;Vr. Hemelvaart) den weleerw. heer G. D. vjwi Emmerik Het stoffelijk overschot van ds. O. Stadermann, predikant bij de Evang.-Lutk. Gom. te Groningen, te. voren alhier, zul morgenochtend te halielf op cle Züiderbe- g ra af plaats ter-aarde worden besteld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij don inspecteur alhier, twee de afd., van W. B., f158 bedrijfsbelasting. Curatoren der universiteit, alhier heb ben aan prof. dr. H. A. Lorcntz uitgereikt de gouden Franklin-m edaille met brevet, welke hem werden toegekend door het Franklin-Institute te Philadelphia. De politie alhier heeft de zorg op zich genomen voor een trekhond, wel'ko onbe heerd op straat liep. De baas van het beest kan heb terugkrijgen. Voor de aanstelling van een Javaan- schen eu van een Maleischen taalleeraar voor de aanstaande Indische ambtenaren, die aan de universiteit alhier studeeren, vraagt de Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer een verhooging der Indische begrooting met tweemaal f 3000 per jaar. Wijlen prof. mr. H. L. Drucker, aan wie Leidlc t reeds veel te danken heeft ge had, heeft een groot deel zijner, omvang rijke bibliotheek vermaakt aan de univer siteit alhier. Zendiugsschoolbazaar iu de btadzaal. In verband met de opening van de nieuwe Zendingsschool bij den Rijnsburger weg, onder Oegstgeost die morgennamiddag zal plaats hebben, besloot een commissie onder voorzitterschap van ds. A. J. Iiuys, predikant der Ned.-Herv. Gem. te Oegst- geest pogingen aan te wenden, om door middel van een bazaar het Zendingsschool- bestuur, dat bitteraard groot© kosten moest maken, daarin eenigszins tegemoet te komen. Het naaste doel zou dan zijn om uit do opbrengst wor het meubilair te zorgen. Of dit doel gehee* zal bereikt worden, moet die uitkomst nog leer en.maar wel kunnen wij zeggen, dat deze bazaar, die heden- namiddag in de Stadszaal is geopend, zeer goed geslaagd mag heeten en een uitnemen-, den indruk maakt. Alles, wat men op een bazaar gewoonlijk kan vinden, wordt ook hier aangetroffen. De groote Stadszaal niet alleen is geheel met de inzendingen gevuld, maar ook do Foyer en die kleine Stadszaal moesten er voor in gebruik worden geno men. Hot ontbrak de Commissie niet aan medewerking. Van allo zijdon kwamen in zendingen in en aan medewerking ontbrak het niet. Vooral moet hier genoemd wor den mevr. Spaargaren en mot haar 'n staf van oudere en jongere dames, die handen vol werk hobbon gehad om de rijke verza meling van inzendingen \e rangschikken en te maken tot een keurig geheel. Maar ook. vele anderen werkten daartoe mode. De heeren Van Weoren en Sirag zorgden voor de versiering der zaal, de bloemisten Van der Lee en Smeets brachten op gepaste wijze sierplanten en palmen aan en de heer Do Jong zorgde belangloos voor tafels en opzetten. Vele handen maakten hier mooi werk. Om niet onbillijk te worden tegenover hen die wij niet noemen, willen wij niet afzon derlijk stil staan bij de inzendingenalleen maken wij een 'uitzondering voor de firma cle erven Van Nolle, die een fraaie thee tent afstond, welko op het podium is ge plaatst en waaruit een heerlijk kopje thee wordt aangeboden. Leiden en de omliggende gemeenten hor- bergen vele Zendingsvrienden. Waar het dozen zoo aantrekkelijk wordt gemaakt zul len zij zeker den bazaar met een bezoek vereeren en daar er toe medewerken, dat het doel, hetwelk de Commissie er zich van voorstelt, wordt bereikt. Hodennamiddag werd de bazaar op plech tige wijze in den Foyer geopend. Met die Bazaar-oommissie en het Zen- dingsbestuur, director, rector, leeraren en leerlingen, kwamen daar tal van gonoocüg- den bijeen, waaronder vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Leiden en van Oegstgeost, predikanten uit Leiden cn omliggende plaatsen en verder nog tal van dames en heeren. Ds. Ruys hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij, na een hartelijk welkom tot clo aanwezigen, en na do zorg en moeite to hebben geschetst, die vooral in dezen tijd de inrichting van een bazaar meebrengt, deed uitkomen, dat een groote schuld tegen over de heidenen op ons, beschaafde wes terlingen rust en dat wij met de stichting der nieuwe Zendingsschool iets van die schuld trachten te delgen. De Zendings school kon niet bloeien, de Zending niet beoefend worden zonder stoffelijke midde len. Aan die godaehte heeft deze bazaar zijn ontstaan te danken. Met den wenscli, dat de opbrengst van dezen bazaar zóó puim mag zijn, d'at de kosten van heb meubilair der Stichting er uit zullen kunnen worden bestreden, be sloot spreker. Hierna verklaarde prof. dr. H. M. van Nes, voorzitter van do Ned. Zendings school, den bazaar voor geopend en werd deze voor het publiek opengesteld. Zeer gewaardeerd werd de medewerking van do zaugvereeniging „Sursum Corda" met de muziek van het Vierde. Kerk-Con eert. Uit de talrijke opkomst viel af te leiden, dat een concert, gegeven door. het kun-ste- riaarstrio, mevrouw Noordewier, mevrouw De Haan en den heer Verhey, wanneer dit in de Pieterskerk plaats heeft, nog meer aantrekt, da<n wanneer dit optreden in ecu concertzaal geschiedt. De stemmen van beide zangeressen zijn eelite kerkstemmen, waarbij de volheid van het orgel&eluid ziohjjeheel aanpast, terwl|i_ de inhoud van het vooraf bekend gemaakte programma een muzikaal genot waarborg de. Over dit genot kunnen wij niet al te veel uitweiden, met het oog op de beperkte plaatsruimte, welke in de tegenwoordige omstandigheden aan een verslag wordt toe gestaan* welke uitweiding trouwens over- bodigis, omdat deze kunstenaars, overal waar zij optreden, bekend en geliefd zijn. Wel treft het ons, hoe beide zangeressen altijd wat nieuws enwat moois uit' clen bestaan-den muziekscihat weten op te del ven, al is niet alles oven belangwekkend; hetgeen te kooren viel üit Scarlatti's aria uit,, II Sedecia De di Gerusaleinme", die langdradig is en hierdoor te weinig boei end voor de aandacht. Veel meer beteeke- nis heeft Kerll's en Hassi's muziek en na tuurlijk onvolprezen dc muziek van Han del en van Baoh. Zeer hebben ons geboeid de twee Duetten van Röntgen, die onderling zulk een tegen stelling van bouw vormen. »,Er waren twee Duivetjes", luchtig en zoet van muziek, on ,,Cribbe en Cruce," warm cn pleohtig van klank. Brandt Buys Nachtlied'', kon Schubert's oompositie op denzelfden tekst niet evenaren, terwijl Zagw-ijn'a Geest-el ijk Lied'" al is heb de kennisma king zcèr waard, niet in vergelijking kan komen, met Hugo Wolff's heerlijk gedacht lied ,,'Fidir- midh na-öh Bethlehem." Dat beide Zangeressen haar geluid wederom lie ten -glanzen, behoeft -nauwelijks opgemerkt te- worden, evenmin do eenvoudige en juiste voordracht van ieder duet en lied. Zeer hebben wij genoten van' Verhéy's orgelspel in Handei's Concert; terwijl wij dezen kunstenaar gelukwe-nschen met vol ledig herstel van een ernstige ziekte, hopen wij Verhey menigmaal met mevrouw Noor- diewier en mevrouw De Haan te mogen, h-ooren, want ook uit de orgelbegeleidin gen, voor- en naspelen bij den zang viel den artisbieken organist te herkennen. UIT ONZE STAD. De eerste broodiooze dag. De eerste broodiooze dag. m. a w de eerste dag, waarop hier geen verscli brood zal worden geleverd, zal zijn Donderdag 27 September. DIT ONS LAND. Aanslag en roof op een Nederlandsche logger. De logger T,Wilhe-lirüiia'' KW. 79 heelt; gistermiddag te IJmuiden aangebracht de veertien opvarenden van do Vla-arcHngsclié motorloggor Eendracht VII'' VL. 214, welke logger Zondagmiddag te twaalf uren in het vrije gebied door een Duitsehe duik boot met- brandbommen tot zinken is ge bracht. De Duitschers roofden alles van hot schip, wat ze maar grijpen konden. Kleeren. laarzen, ondergoederen, de octant, een flesch cognac en alle levens middelen. Nadat do bemanning van den logger twintig uur in do boot had rondge dreven werd zij door een Engelschen tor pedojager opgenomen, waar de zeelieden van alles ruimschoots werden voorzien, waaraan zo behoefte hadden. Later weraen zo aan do „Wilhelmina" overgegeven. Nader wordt omtrent de handelingen van cle Duitsehe zeelieden, die den motorlog gor „Eendracht VTI" cot zinkci hebben ge bracht, nog het volgende medegedeeld Behalve hetgeen we reeds gemeld heb ben, werd van den logger het met koper beslagen stuurrad afgeschroefd. Van don machinist werd oen jas medegenomen, waarin een bankbiljet van f 10. De vernietiging had plaats op 52 gr. 40' O.L. on 4 gr. 7' N.B., welke hoogte ook van officieele zijde erkend wordt als te zijn binnen het vrije gebied. De waarde van de lading van den log ger wordt geschat op f 4000. De Engclsche torpedojager, aan boorcl waarvan do schipbreukelingen zoo liefde rijk zijn behandeld, was de „F. 52." Gebrek aan paardenvoeder. De paarde ntramdienst Gouda—Bode graven wordt op 1 October wegens gebrek aan pa-ardenvoeder gestaakt. De cenige verbinding tusschen Gouda en Bodegraven en aangrenzende gemeenten vervalt hier mede. Nederlander ter dood veroordeeld. Het verzoek om gratie voor den, wogen3 heb smokkelen van brieven, ter dood vor- oordeelden machinist op een sleepboot, den heer Hoegée, is, naar de „Dordr. Ot." meldt-, van de hand gewezea. Do gouver neur-generaal van België heeft do executie echter opgeschort, in verband met een mogelijke revisie van het gewezen .vonnis. Mijnen onschadelijk gemaakt. Een achttal mijnen zijn de laatste twee dagen op Ameland aangedreven en tot ont ploffing gebracht. Onwillige slagers. Te Dedemsvaart zal het gemeentebestuur heb vleesch distribueer en, omdat de slagers niet. bereid zijn, cle vleeschprijzen te Ver lagen. Rogge aan de varkens. Door do politie to Dalfsen is de land bouwer L. H. in deze gemeente bekeurd wegens het malen van rogge, het bakken van "brood.On het voeren van roggemeel aan de varkens. De man handel do, alsof er geen Distributiewet bestaat. Gasboel No. 3 gedoofd. Blijkons hier ontvangen bericht heeft het stoomschip Orion" gerapporteerd dat de gasboei No. 3 in de vrije vaargeul ge doofd is. De Amerikaansche uitvoer. De administratieve Raad van Uitvoer be Washington maakt bekend, dat na 20 Sep tember geen vergunningen voor uitvoer meer. zullen- worden verleend voor Skandinavië, Nederland, Spanje, Zwitserland, Grieken land 'en voor het gebied dat de Centrale mogendheden - hebben bezet. Maximumprijzen voor voederbieten. Het bestuur van den Coöp. Bond van Coöp. Landbouwvereenigingen ontving van het ministerie van Landbouw bericht, dat spoedig maximumprijzen voor voederbieten vastgesteld zullen worden. Bloembollen. De uitroer van bloembollen per pakket-post is woef toegelaten. Duitsehe granaten op Nederlandscli gebied. Geallieerde vliegers kwamen hommen gooien op Duitsdhe- stellingen tusschen Ivnokke aan Zee en heb gehucht Haazegaas. D-o Duitsohers beschoten hevig dc vliegtui gen. Drie granaten zijn daarbij op Hol- landsch gebiocl gevallen- tusschen Retran- chemeiïb en dc kust-. Ze ontploften; eëriige ruiten zijn gesprongen. Een der twee gra naten 'barstte* op korten afstand van twee Hollahd'sche militairen, die gelukkig onge deerd bleven. Het is-niet de eerste maal, dat Duitsehe projectielen over de grens te recht- Icomen. Loof als veevoeder. Men meldt uit Goorecht (Gron.), dat. daar tevens heb sta-mboonenloof v.ordt op gekocht tegen f 15 per 10Ó0 K.G. ,Ook het loof van stokboonen wordt thans niet meer verbrand. In de fabrieken, gaat heb loof door de hakselmachine en wordt later tot meel vermalen, waarna het als veevoeder wordt gebruikt. Belgisch© geintcineerden. „Vrij Bdgiö" meldt, dat de Belgische re- •geering een uoderzoek naar den toestand van ile Belgisch,, ge interneerden heeft gelast, or is een commissie aangesteld, die middelen ter verbetering zal aanwij i. Oorlogswinst. Het yoorloopig vastgesteld primitief - ko- hior van den hoofdelijken omslag voor-1917 to Almelo wijst een belastbaar inkomen aan, dat 2¥l millioen hooger.is dan in 1916. Het- vercienigvuldigingscijfer, dab in 1916 1.42 was, kan thans vermoedelijk 1 worden en dat terwijl dë hoofd, omslag ver hoogd is van f 240,000 tot f 320.000. Graanprijzen en verbouw van.voedingsgewassen. Eenigen tijd geleden heeft do minister van Landbouw enz. de prijzen bekend ge- maakt-, die aan de landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. Ten tijde van het. vaststellen der. prijzen konden deze alleszins voldoende worden ge acht- om den landbouwers een behoor]ijko winst te Verzekeren, zoodat een ruime uit zaai kon worden verwacht-. Sedert zijn intusschen do omstandigheden niet onaanzienlijk veranderd. D© kansen op een voldoenden aanvoer van graan en vee voeder uit heb buitenland zijn zeer vermin derd, terwijl cloor den enormen voedernood de geneigdheid bij dc landbouwers om in het volgende jaar veevoedergewasscn te verbouwen, aanmerkelijk is toegenomen, vooral in do zandstreken. In verband hiermede *heeft do minister van Landbouw enz. besloten de hier bedoel de prijzen nader vast te stellen. Do garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op 21, voor rogge op f 22 en voor wintergerst pp f 18.50 per 100 Kg. De prijzen van het broodikoren zijn thans geheel in overeenstemming" met. de voor stellen, dio den minister door de z.g. prij- zen-commLssies, bestaande uit vertegen woordigers van den landbouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan den uitzaai van broodkoren do noodigo uitbreiding zal warden gegeven,, te meer nu ook aan de andere grieven van de land bouwers zooveel is te gemoct gekomen als maar eenigszins mogelijk is. Mocht blijken, dat de zo verwachting niet zal worden vervuld zoo zal de minister zich genoodlzaa.kt zien tot zeer ingrijpende maat regelen zijn toevlucht- te nemen, maatrege len die veel ernstiger in het- landbouw bedrijf zouden moeten ingrijpen dan tot dusverre het geval is geweest. Gewicht vnn wittebrood. Do minister van Landbouw enz. heeft aan do gemeentebesturen de navolgende circu laire gericht In verband met de noodzakelijk gewor den vermindering van het broodrantsoen is het in het algemeen niet wenscholijk, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging in uwe gemeente geen ander wittebrood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram cn veelvouden daar van, gelijk thans reeds in verschillende ge meenten plaat-s vindt. Het gewicht van dit brood, bij don bak ker verkrijgbaar, is dan in overeenstem ming met de hoeveelheid, die naar het thans gcldendo rantsoen per cTag en per. hqofd kan worden gebruikt. Kolen- en voedselnood; prijsvragen. De heeren J. G. Bellaar Spruyt, mr. C. H. Guépin, prof. mr. J. A. van Hamel. A. Heldring, J. de Kuijger^ mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, J. A. Laan Jr., prot* dr. E. C. van Leersum, dr. W. Lulofs, Rob. May, J. Muysken, mr. E. S. Orobio de Castro Jr., J. van Rossum du Chattel, J. E. Soholten, dr. F. C. Waller, E. D. van Wal ree, H. A. van IJselsteyn en mr. K. Ja-nsnia hebben twee prijsvragen uitgeschreven: lo. voor plannen en vindingen van tcch- nischen of organisatorischen aard, clio tege moetkomen aan cle behoefte voor ons land aan kracht en warmte, en dio cle economi sche voortbrenging of aanwending hiervan bevorderen 2o. voor plannen en vindingen, die tege moetkomen aan de behoefte van ons land aan levensmiddelen, en die de economische voortbrenging of verduurzaming hiervan of het doelmatige verbruik van tot dusverre ougewono lovensmid-delen bevorderen. Voor de toekenning van prijzen zullen ia do eerste plaats in aanmerking komen op lossingen, die reeds spoedig in de dreigende behoefte kunnen voorzien. Daarom moeten de antwoorden worden ingezonden vóór 1 November van dit jaar en genieten oplos singen den voorrang, welke binnen twee maanden na dien, dus vóór 1 Januari, toe gepast kunnen worden met technisch be reikbare middelen, dus onafhankelijk van grondstoffen, die niet te verkrijgen zijn. Do door de jury's tee to kennen prijzen kunnen worden vastgesteld op bedragen van f 100 tot f 2000, naar de waarde der inzendingen. Aan cle jury voor de voedingsmiddelen-- prijsvraag maakt o.ra. deel uit de heer A. H. Dros, lid van de firma Tieleman en Dros te Leiden. Thee. Do minister van Landbouw, Nijverheid ou Handel heeft bepaald, dat de verkoop en aflevering van thee is verboden, behou dens vooraf Verkregen toestemming van het Rijks-distributiekantoor voor koffio en theo en met- inachtneming van de voor* waarden, bij die toestemming door 't kan toor to stellen. Het verbod is niet van toepassing op ver- koop en aflevering van thee door pakkers oh tussohenhandelareu aan detaillisten en door detaillisten aan votbruikie-rs, voor zóóver deze verkoop en aflevering plaats vinden overeenkomstig hetgeen in de ter zake dienende beschikkingen is voorge schreven. Tevens heeft de minister van Landbouw enz.- bepaald, dat de prijs, te-gon welke* thee in den tusschenihandel ten hoogste zal 'mogen worden verkocht dat is do prijs door pakkers en handelaren aan de- tailisten in rekening te brengen voor ge mengde thee of voor thee,, niet verpakt in origineel fust zal zijn f 1.10 per Va K.G. los en f 1.20 per K.G. verpakt,-'in hoe veelheden van kwart kilogram of minder. In vorenstaande maximumprijzen zijn be grepen kosten voor invoe'rreoht, emballage en vracht. Mijnheer de Redacteur 1 In uw blad van Zaterdag j.l. wordt in de Vragenrubriek een mededeeling gedaan, welke niot juist is. U zegtudat te Leiden de brandstoffen- handelaren ruimte en geld zouden missen om de nooclige brandstoffen in te slaan, is niet waar". Dit. is wel degelijk waar do meeste handelaren zitten zóó vol, dat zij niets meer kunnen bergen, en wat het» gelei aan gaat. U begrijpt zeer goed, dat, als wij nu den boel vol maken mot de tegenwoordige prijzen, er aardig geld in gaat. zitten. Een voorname factor is ook, dat al wat dezen zomer door do handelaren is geleverd, enkel is geleverd aan openbare- en Rijks- instel Tingen. Dat- alles is door ons betaald, cn wanneer zien wij ons geld? Ik kan U wel "zoggen, dat er door de han delaren wordt gesnakt naar het oogenblik, dat -:!e eerste toewijzing plaats heeft-. U dankend voor do plaatsruimte. Hoogaohtencl, J. ZEILSTRA Bz., Langebrug 43^ 8!nR8?6aïuS. Do Hooge Raad. heeft verworpen de onlangs vermelde cassatieberoepen van den Staat tegen do gemeente 's-Cravouhage raet betrekking tot de schadevergoeding, door den Staat aan do gemeente te betalen voor te onteigenen perceel©ii aan den Hofweg, bij het Buitenhof. In de vacatures Göpner en Heldring, bij do Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, zijn de volgende drietallen gesteldlo. ds. N. A. Bedht. Jr.", te Arnhem; ds. H. G. W. Brie-dé, te Francker ds. B. Gysel, te Rihenen on 2o. ds. H. E. Gravemayer, te Steenwijk; dr. M. M. den Hertog, te 's-Gra venhago on d«. G. W. C. Vunderink, te Haarlem. De-ze predikanten zijn allen van confess ion eel e richting. Bij de Utreöhtsche Vrouwelijke Stu- dentenvereeniging hebben zich 67 clames als candidaat-lid doen inschrijven, onder wie 11 voor de juridjsche, 17 voor de medi sche, 3 voor de theologische, 6 voor de lite rarische en 28 voor de philosofische facul teit. De gewone audiëntie van den Minister van'Koloniën zal Vrijdag 21 September a.B. niet plaats hebben. Met 22 tegen 12 stemmen heeft- de Haa-gsche Raad verworpen een motie van den heer Wesseling, waarbij de Raad zijn leedwezen uitsprak over de tegenwoordige vMtlecling der functiee in het Ooilege van 3. en W.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1