LEIDS AG-BLAD. Maandag 17 Septsmber 1917. Officieele Kennisgevingen. Gemeentezaken. PRIJS DER ADVERTENTIES! Vin 1—6 regels I 1.03. Iedere regel meer. t 0.20. Klo'me advertontiën Ta» 30 wool- den 60 Cents contant; elk tlonfal woorden meer 12Vs Cent.—Incasso volgons postrech't'. Bewijsnummer 5 Oeaid* Bureau Noorcielndspiein. JLJL Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507, PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week f O.flï Buiten Leiden en waar agenten ge vestigd zijn por. week p 0.12 Franco por post' c. t, 2<— Nummer 17655. VERGADERING van d«n GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 20 September 1017. des namiddags te bailtweo. Te behandelen onderwerpen; 1. Benoeming van een onderwijzeres San de buitengewone school voor Lager Onder wijs. (222) 2. Praeadvies op het verzoek van jnevr. 'de wed. J. J. van Hoeken, om vergunning tot het bouwen van een houten schuur in den tuin van het perceel Maredijk No. 161. (223) 3. Verordening, ter voldo ming aan art. 178 der Gemeentewet (221) 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor den aankoop van een zieken- rijtuig en een brancard. (224) o. Voorstel tot nadere vaststelling van den prijs van het gas. (225) 8.' Verordening, regelende den rechtstoe- stand van de ambteraren der gemeente Leiden. (123 van 1914. 111 en 192 van 1916, 95 en 188 van 1917). VLEESC11 VOORZIENING. De Burgemeester' vau Loidcu brengt ter konDis van de ingezetenen, dat iu do week van 1722 September GEEN REGEERINGS- VARKENS beschikbaar worden gosteld. Aan het Openbaar Slachthuis zal op Dins dag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag 18, 10, 20 en 22 Sept. e.k., van S12 uur v.m. weder rundvlecsoli verkrijgbaar worden ge* stel<1 togen den prijs van I 0.40 per VK.G., zonder been. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 September 1917. INLEVERING LEVENSMIDDELENKAARTEN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat tot dusverre niet aan het Levensmiddetenbedrijf ingezon den 1 .ven: mi delenkaar o voorlcopig NIET behoeven te worden ingeleverd. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 September 1917. KOFFIE EN THEE. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Njjverhei 1 en Handel, gezien zijn beschikking van 11 September 1917, houdende verbod koffie en tliee te vermengen met vreemde bes'anddeelen; Heeftgoedgevondentebepalen onder intrekking zijner vorengenoemde be- - schikking: 1. Het is verboden koffie en thee te ver- menge» met vreemde bestanddeelem. 2. De verkoop en aflevering van koffie en thee, vermengd niet vreemde bzstanddee- len, is verboden. 3. Van het verbod, onder 2 gestald, kan onder daarbij te stellen voorwaarden afwij king worden toegestaan door bet T. K. D. voor een verkoop en aflevering tot uiterlijk 15 October 1917. Voor zoover zoodanige afwijking is toegestaan wordt daarvan door het T. K. D. mededeeling gedaan aan de be sturen der gemeenten, waar die verkoop at aflevering tot uiterlijk 15 October 1917 zal zijn toegestaan. 4. Deze beschikking is niet van toepas sing op de vermenging met die vreemde be- standdeelen suiker en melk met welke thee en koffie als drank plegen te wordea vermengd. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 September 1917. KOFFIE EN THEE. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijn beschikking van 30 Augustus 1917, No. 66195, Afdee'.ing Handel, houden de vaststelling eener distributieregeling voor. thee en koffie; heeft goedgevonden, aan 'die regeling toe te voegen: Artikel 16. (1) Aan detaillisten, die geen of geen voldoenden voorraad thee of koffie hebben voor leveringen, welke hun overeenkomstig deze regeling zullen worden gevraagd, kan door hun gebruikelijke leveranciers een .voor raad worden verstrekt. (2) Deze voorraad zal ten hoogste mo gen bedragen 'n vierde geaeelte van de hoe veelheid, welke de detaillist ia de maand Sep tember 1916 van dien leverancier heeft ont vangen. Deze hoeveelheid kan na verkregen toestemming van T. K. D. naar blijkende be hoefte worden "vermeerderd. (3) De detaillist is verplicht den hem; ingevolge de voorgaande leden van dit arti- tcel verstrekten voorraad, voor of op 1 Octof- ber 1917 aan zijn leverancier te verantwoor den door inzending van een aantal lichamen van broodkaarten der 26ste week, te zamen met een .opgave van den alsdan nog onver kocht- gebleven voorraad koffie en thee. (4) De leverancier van fcef fie ehtl.ee aan detaillisten' doen van de in het vorige lid be doelde onverkocht gebleven voorraden koffie ten thee opgave aan het T. K. D. voor 15 October 1917 onder vermelding van de na men der detaillisten en ieders onverkocht ge bleven hoeveelheid thee en koffie. Artikel 17. De leveranciers van koffie en thee aan de taillisten zullen in afwijking van het bepaalde in het eerste lid van artikel 9 op de van de detaillisten ontvangen lichamen van brood kaarten der 26ste week tot nadere voorzie ning geen koffie of thee mogen afleven». Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 September 1917. LEIDEN. 17 SEPTEMBER. Ten overstaan van commissies, waar van de heer A. A. Ousting, c.i. te Zwolle, voorzitter en dr. C. A. Crommelin, alhier, secretaris was, werden de jaarlijksche examens van de Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot Instrumentmakers ge houden. Geslaagd zijn voor eerstbeginnend Instrumentmaker: J. vau Kampen, Delft; jW. C. van der Vlist, Oudshoorn; H. G. Mas- saar. Leiden; J. A. Keupe, Haarlem; G- Klesser, Leiden; Th. H. M. Pley, Leiden; A. Ouwerkerk, Leiden; W. C. van der Have, Lisse; J. F. van der Heust, Leiden; A. van Rosmalen, Leiden; A. J. Ie Clerq, Aarden- burg; G. de Goederen, Woerden: J. J. van der Sluis, Leiden. Afgewezen vier candi- daten. Voor eerstbegiuuend glasblazer: A. R. B. Gerritsen, Middelburg. Zondagmorgen werd uit de 'Haarlemmervaart. nabij do Ivwank- brug onder Oegstgeest, door de politie aldaar het lijk gevonden van een man van middelbaren leeftijd, hetwelk hij nader on derzoek bleek te zjjn dat van J. D. Boter, van beroep beeldbouwer, alhier. De man leidde in den laatsten tijd een ongeregeld leven. Het is niet onmogelijk, dat hij Zater dagavond door de duisternis te water ge raakte. Alhier wordt sinds eenige dagen ver mist een jongmensch, genaamd J. van Vliet. Hjj was zenuwachtig en zwaarmoedig. Men vermoedt^ dat hjj de .ouderlijke woning heeft verlaten en pan het zwerven js gegaan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in da week van 9 tot en met 15 September 'opgenomen 197 volwassen personen en 31 kinderen; totaal dus 228 personen. De tweede pakketpostbestelling ver valt met ingang van morgen. Ds. C. Stadenmann, vroeger predikant bij de Ev.-Luth. Gemeente alhier, daarna te Groningen, is aldaar op 43-jarigen leef tijd overleden. Voor liet examen politiediploma ia te Utreoht voor het diploma met aanteeke- ning geslaagd de heer J. Klut, alhier. Door de woningbouwverooniging ,,Ons Belang," -is heden ecoi adïes aan den Raad gezonden met Memorie van Toelichting, inhoudende het verzoek, tot het ontvangen van een voorsohot tot den bouw van 108 woningen (48 heele woningen, 57 bencden- on bovenwoningen en 3 winfcclwoningon). aan de Verlengde Mauritastr. (Maresigel), onder Leiderdorp, grenzende aan da ge meente Leiden. Zooals men weet, wordt d)it gedeelte Lei derdorp spoedig Leiden. Vandaag was 't vijf-on-twintig jaar ge loden, dat do heer W. F. Sohregcl in dienst trad bij de firma Stijn man, Burgsteog. Hedenmorgen werd de jubilaris van huis gehaald door zijn twee oudste collega's. Om streeks elf uren werd hij in de kwistig ver sierde bakkerij binnengeleid, waar hij har telijk word vorwelkomd door de vorige en huidige patrooas, de kceren T. en Th. C. Stijnman, die hom gelukwenschten met dozen heuglijken dag en hem als stoffelijk blijk van waardeering eon gesloten enveloppo over handigden. Ook de vrouw van den jubilaris en do familieleden der patroon3 waren te- genwoordig. Daarna bood het personeel zijn geluikwensehen aan, waarna den jubilaris eadeaux en bloemen werden overhandigd. Twee hoeven afgevaardigden dor Banket- bakkersvereeniging b den hem een eere-di- ploma aan, waarna do dag verder door den jubilaris hoogst gezellig word doorgebracht. Prof. dr. B. D. Eerdmans, alhier, is penningmeester geworden van de Liberale Unie". De heer H. G. Dekens, alhier, is ge slaagd voor het toelatingsexamen voor de Rjjkstuinbouwwinterschool te Aa'smeer. Overdracht vau het Rectoraat. Hedennanüddag hield de rector-magnifi- cus, prof. mr. O. vaa Vollenhoven, ter ge legenheid van de overdracht van het recto raat aan zijn ambtsopvolger prof. dr. G. Kalff, in het geheel bezette groot-audito rium der Academie een rede, waarin bij op do hem eigen dichterlijke wijze een over zicht gafjvan de lotgevallen der hoogeschool oVer het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o.m., dat bet aantal voor do eerste maal ingeschreven studenten 327 bedroeg, een getal, ondanks de mobilisatie en haar gevolgen, belangrijk booger dan het middencijfer der vijf Matste jaren vóór den oorlog, dat 290 bedroeg. Hot totaal der in het album ingeschrevenen (1139) is .weer bijna normaal en het totaal der studenten, volgens den studentenalmanak (1712) is zelfs ongeloofwaardig hoog. .Van de universitaire instellingen noemt spr. met bijzondere voorliefde bet TJnivcrsi- teitsfonds, dat zijn eerste en moeilijkste kwart-eeuw achter den rug beeft. De vorste lijke gift, waarmede de rector op den jong- sten dies word verrast, deed nu eindelijk het kapitaal van het fonds stjjgen tot f 100,500. Er moet voor gezorgd, dat bij het 'eeuwfeest in 1975 het millioen zal zijn be reikt. meent spr. Bij de bespreking van do professoren, lec toren en privaat-docenten, deelt spr. mede, dat brj de Staten-Generaal een .voorstel aan bangig is, om aan den lector in het Chi- neescb, dien Leiden in het nieuwe academie jaar verwacht, een geboren Chinees, als on der zijn leiding werkend, taalteeraar toe te voegen en dat ook voor de Indonesische talen opvolging van dit stolsel, dat in En geland on Duitschland tal wan toepassingen vindt, al sinds jaren in besprek is. Het is den Senaat een voldoening, dat de Leidscho student Van Leeuwen zich he denmiddag te Groningen een loffelijke .ver melding ziet uitgereikt, daarentegen ver vult haar met oprechte deernis het jonge sterven van de studenten Rosters yan Len- nep, mej. De Mos, Dijxhoorn ,en De Vries. Het college van curatoren verloor pp 1 •Januari 1917 zijn voorzitter, jlir. jnr. De Savornin Lobman, wien de combinatie van den Hoogen Raad met dat van het Curato rium te zwaar viel. Als voorzitter werd mr. Lobman opgevolgd door jhr. pir. De Gijselaar. Zijn plaats werd aangevuld door de benoeming van mr. Feith. Door spr. 'werden vervolgeus do pver- leden hoogleeraren Vosmaer en Van Op- huyzeu herdacht en werd het heengaan van prof. Groenewegen en prof. Carpentier Al- ting betreurd. Buiten den kring der Univer siteit overleden de warm gewaardeerde jnr. Dracker, de Hdllesclio hoogleeraar Veit, die hier vau 1896 tot 1903 professor is ge weest, en do hoogbejaarde oud-hortulanus Witte. Meer in het bijzonder stond spr. stil bjj den door den dood ontvallen oud-hoog- leeraar Kern, die, na bijna een eeuw van verval. Leiden weer heeft doen meetellen in de wetenschap van Europa. Met den wensch, dat ook dit jaar zal worden voortgewerkt aan wat de laatste tien of vijf jaar al ter hand genomen is, droeg de scheidende rector zijn waardigheid over aan prof. Kalff. Universitaire instellingen. Leidsch Universiteitsfonds. Uit het jaarverslag van deze instelling blijkt, dal in iiet afgeloopen jaar 7 begunstigers toetraden, benevens 14 leden. Door over lijden en bedanken verloor het fonds 29 begunstigers, 19 leden en i donateur. Het ledental bedraagt thans 968. De inkomsten bedroegen, danic zij een milde gift van f 20,000, f 29,873.751/8, de uitgaven f 26,lj9.95 zoodat het batig saldo was f 3693.801/2. Het kapitaal bedroeg op 1 Mei nominaal f 133,500, waarvan de reëcle waarde is f 101,477.94. Het fonds-Schlegel bedraagt f 1178.21, het fonds-Kaiser f 1272.05. Het fonds heeft in het afgeloopen jaar den druk der tjjden sterk ondervonden; do achteruitgang van het aantal leden .toont dit duidelijk aan. Vereeniging voor wetenschap pelijke voordracht n. Deze Ver eeniging moest zich wegens den oorlogstoe stand, ook in het afgeloopen academiejaar in haar werkzaamheden zeer beperken. Al leen sprak op 9 Januari 1917 dr. H. van Dyke, oud-gezant der Vereenigde Staten, vcor een talrijk gehoor over Poetry in natura, in het groot-auditorium. S t i c h t i n g-D e G o e j e. De stich ting heeft in 1916 als haar derde uitgave doeu verschijnen een studio van I. Gold- ziher over Ghazali's aan den Khalief al Mustazhiz opgedragen verhandeling tegen de Batinijjah. Thans ligt ter perse een werk van C. van Arendonlr over de oudste geschiedenis der Zaedieten. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Mooie Neef'. Het Ensemble Soleer en H^s.e gaf gister avond oen tweede opvoering van „Mooie Neel." De bezetting was dezelfde als do vo rige maal met dit verschil dat mevrouw Coerdes was -vervangen door mevrouw SolserWillemsen, een verbetering die voor al goed uitkwam in liet weergeven van de Jordaanvrouw. Onze meening omtrent deze Amsterdam- scbo schets is neg niet gewijzigd, n.l. dat IJerman Bouber een bij lange na niet zoo goede milieu-schildering geeft als Tony Schmitz in de Jordaan-schetsen die we bij een vorige bespreking van den laatste noemden. Het bezoek liet niet te wenschen over. Reeds lang voor achten waren de rangen bovenin en het parterre uitverkocht. Dien tengevolge was er ook vrij wat bezoek voor baignoire en loge. Benoeming onderwijzeres. In de vergadering van den Itaad van 10 Mei j.l. word op voorstel van B. en W. besloten, op een nader door dit college te bepalen tijdstip, het hoofd der buiten gewone school voor lager onderwijs te ont- hoffen van zijn vorplichting om geregeld in een bepaaldo klasse lea te geven. Tor uit voering van dit besluit wordt nu door B. en W. de volgende voordracht voor onder wijzeres aan deze schooi aangebodenlo. mej. M. J. Groen, onderwijzeres aan de school -1de kl. no. 1 alhier; 2o. mej. J. L. Walther onderwijzeres aan de o. 1. s. II to JLitwijk, en 3o. mej. A. Kleiterp, onder wijzeres aan de o. k s. te Amsterdam. Verguuning bouw houten schuur. Door B. en W. wordt voorgesteld gunstig te beschikken op een verzoek, namens me vrouw de wed. J. Jvan Hoeken, Maredijk 161, door dien heer J. G. H. Eggiuk, tim merman alhier, gedaan om in den tain harer woning een houten schuur to mogen bouwen. Aanschaffing zieken rijtuig on brancard. Ton behoeve van het vervoor van lijders aan besmettelijke ziekten wordt bij de ge meentelijke ontsmefctingsdienst gebruik ge maakt van aan een dier stalhouders alhier toebehoorendo vigilante tegen betaling van een huurprijs van f 60 por jaar, benevens de kosten van bediening. Nu dit „voorhistorische" rijtuig in zoo gobrekkigon (oestand verkeert, dat het zelfs niet meer voor reparatie vatbaar is, achten B. en W. mot de Commissie van Fabricage hot oogenblik aangebroken, om te trachten do beschikking to krijgen over eon meer modern middel van vervoer voor zieken. De kosten van een ziekenrijtuig met een brancard worden geschat op f 2000. Na ernstige overweging stellen B. cn W. voor tot den aankoop van rijtuig en bran card over te gaan. Een tarief voor het ge bruik van het rijtuig zal den Raad later worden aangeboden. Verhnogiug gasprijs. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Sted. Lichtfabrieken geven B. on W. den Raad in overweging den gasprijs met ingang van 1 October nader vast te stelllen op 14 cents per M3., zoowel voor gewoon als voor muntgas, evenwel met dien verstande, dat do in een tijdvak tusschen twee maandelijksche meter opnemingen verbruikte eerste 20 M3. den verbruiker tegen d'cn prijs van 8 cents per Md. worden berekend. "Volgens Commissarissen is dezo verhoo ging noodig met het oog op de hoogere prijzen van koien, gasolie en gietcokes, waardoor ook bij een prijs van 14 cents voor allo verbruik een nadeelig saldo wordt verwacht ongeveer gelijk aan do retributie ad f 65,000. Nederland en tie Ooriog. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1014. In do afgeloopen week meldden zich aan om steun10 pers. Maakt met het totaal der vorige week 3219 3229 pers. Hiervan werden direct afgew._635 Tot 15 Scpfc werden behandeld 2593 H In do afgeloopou week kwamen, in behandeling l 2594 pers. Thans worden ondersteund 131 personen. Liclitbespariiig. De Geref. Kerk alhier heeft besloten, te beginnen Zondag a.s., ter besparing van gas haar namiddlaggodsdienstoefening te doon aanvangen te halfdrie, maar dan ook de morgengodscbenstoefening te doen beginnen om halftien. De Brandstoffenvoorzioning. Door de hoeren Jac. Baart cn J. J. van Stralen, resp. voorzitter en secretaris van de Duurtecommissie uit de Leidsche Arbeiders beweging, wordt in een adres aan den Raad alhier medegedeeld, dut zij hebben kennis genomen van de door de Brandstoffcncoin- missie gepubliceerde prijzen der brandstof fen; dat zij meenen, dat deze prijzen voor de Leidsche arbeiders en met. hen gelijk te stel len personen onmogelijk kunnen worden be taald, waar reeds bijna alle artikelen van da gelij ke-oh levensonderhoud zeer in prijs zijn gestegen; dat zij tevens mecnen, dat hiervan het voor do hand liggend gevolg zal zijn, dat de door hen genoemd© personen niet in staat zullen zijn het voor hen toegestane- rantsoen brandstoffen aan te koopen, waardoor het gevaar ontstaat dat een groofc gedeelte der Leidsche bevolking in den a.s. winter koude zal moeten lijden; dat zij achten het op den weg der Overheid te liggen maatregelen te treffen om dezen hoogst ongewenschten toe stand te voorkomen; waarom zij don Raad met aandrang verzoeken, zulke maatregelen te nomen, als noodig zijn om te bereiken, dat de brandstoffen voor personen met een be lastbaar inkomen van minder dan f 1500 per jaar verkrijgbaar zullen zijn voor prijzen, overeenkomende met dio, welke den vorigen winter golden. Brood looze dag. Do gezamenlijke broodbakkers, die voor-' ■loopiig hadden besloten om twee dagen in do week niet te bakken, zijn nu overeenge komen slechts één dag, en wol des Donder dags, goon ver sell brood te leveren. UIT ONS LAND. Brandstof fenvoorziening. Uitgaande van de afdeellugcn N. R.-Iv. Yolksb. en Hanze to Warmond, is een aures ter teekening gezonden naar do plaatsen on dergebracht. bij de Branustoffencommissie te Leiden (Leiderdorp, Ocgstgeést, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en i£cc- tcrwoude) waarin gevraagd wordt de turf- prijs van turf uit de veenderij Roovcrsbroek te Lisse. te verlagen van nu E 12 op hoogstens f per duizend, wat volgens de initiatiefne mers wel kan. Rondbrengen van melk. In een vergadering ven de gewestelijke MelkslijtersvereenLging LisoO en Omstreken om vattende alle plaatsen gelegen tusschen Warmond en Heemstede, is besloten gedu rende do wintermaanden ééns daags de meUE aan huis te bezorgen; dit vooral met het oogi op de beperkte straatverlichting overal. Vótw der zal gepoogd worden een billijker toeslagl te krijgen dan het afgeloopen seizoen, en col lega's te waarschuwen voor wanbetaler», f Aardappelen In beslag gene mom Te Gorinchem werden drie wagens, be laden mot soorten aardappelen, welke nioil vervoerd mogen worden, uit omliggende dorpen binnen dezo stad gebracht. Dezo aardappelen werden dóór de politie in be slag genomen. Vervoer te water. In verband mot de beperkte dienstrege ling op de spoorwegen, ingaande 18 dezer, wegens den kolennood, worden door regee rt rig onderhandelingen gevoerd met de be trokken spoorwegmaatschappijen om he# goederenvervoer, voor zoover mogelijk, over to brengen van den spoor- naar den waterweg. Op sommige trajecten en voor bepaald© goederensoortcn zou hot vervoer per spoor worden opgeheven en alleen te water too- gestaan worden. Gceu vervroegde arbeidstijd. Naar aanleiding van de kenbaar ge maakte bozwaren heeft het gemeente bestuur vaa Utrecht besloten den vervroeg den arbeidstijd niet door te voerenook door do Staatsspoor en Centraalspoor is do maatregel ingetrokken. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt- In meer dan één blad hoeft men kurinen lezen, dat de aardappeloogst in de Gronin ger Veenkolonie is begonnen en over hei» algemeen reden geeft tot groote tevreden heid. Zelfs wordt, do onvoldoende bemes ting in aanmerking genomen, do oogst bij zonder groot geheeton, terwijl de qualiteit zeer geroemd wordt. Hierbij moot. echter worden opgemerkt, dat de bedoelde aardappelen voor het grootste deel zijn witvleezigc, die in de cersbo plaat-s geschikt en bestemd zijn om tot aardappelmeel te worden vermalen. Voor consumptie zijn zij niet het meest aan gewezen. en als zoodanig bleken zij in het vorige seizoen ook niet zeer geschikt. Hot lijkt- nuttig hierop te wijzen, omdat het niet verstandig zou zijn zich door berich ten, als bovenbedoeld, tot. overdïevcn op timisme te laten verleiden. Omtrent den oogst der consumptie-aardappelen is nog niet© mot zekerheid te zeggen er is op dit oogenblik gocn reden tot bezorgdheid, maar vast staat, dat met elk voedingsmiddel de grootst mogelijke zuinigheid zal moeten be tracht worden, om den moeilijken tijd dooi te kannen komen. Nog geen Duitsclio kolen. Van do meest bevoegde zijde vermeanen wij, dat het bericht van de Wirlschaftli- che. Pressesbelle". dat met den aanvoer van kolen uit Duitschland weder een aan vang is gemaakt, onjuist is. Er komen "nog geen Duitsche kolen. Niet onwaarschijnlijk hebben do berich ten van do ,.Pressestelle" de bedoelingv om hier, zij -het ook ec-nigszins langs een omweg, propaganda te maken voor d<» aanvaarding van de onmogelijke voorwaar, den, waarop Duiischland ons weder kolen wii leveren. Is dit inderdaad zoo, en het valt moeilijk iets anders aan te nemen tegenover de verschillende onjuiste berich ten over deze zaak uit die bron, dar zcuden wij er ten slott§ toe moeten komen niet die waarde te hechten aan de berich ten van de „Pressestelle," welke wij meen den aan de berichten van een zich als officieel" aankondigie.nd bureau te mo gen stollen en dus die berichten ais waar deloos Ter zijde te le-ggcn. („Hbld.") Blri^nlaRd. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdag; van Het Loo een bezoek gebracht aan H. M. de IConingin-Mo.=der ten Paleizo te Soest- dijk, waar hij tot Zondagavond bleef ver toeven. De gewone audiëntie? van de Minis ters van Oorlog en Financiën zullen deze week niet plaats hebben. Aangenomen Is het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te Workum 4°°r ds* 7- Nauta Azn., te Mjjnsheereuiand. Dr. A. H. de Hartog zal Zondag 30 September a.s. tot zijn dienstwerk in 'da hoofdstad worden ingeleid door dr. F. J. Los, op één na de jongste predikant in dienstjaren. De groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam was Zaterdagavond geheef gevuld, toen de lieer A. II- Willenvse, de voorzitter der feestcommissie, d? bijeenkomst ter herdenking van hot 75-jarig bestaar der Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken opende! Vervolgens droeg de heer Steinheim eenige gedichten voor. Het kinderkoor „D< Kloine item", onder leiding van den heer Stolk, zong liederen. Daarna hield de heer R. Ca?imir, ^il van het Hoofdbestuur, de feestrede. Hierna werd de Vereeniging een vaandel aangeboden. Nadat het kinderkoor nog eeaige liederen had gezongen, de heer Sternheim 't ,.Hexen- liöd" voorgedragen en de hoer Cornelia een orgelsolo ten gehoore had gebracht, werd de bijeenkomst gesloten. Ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan heeft do feestvierende Vereeniging een fraai gedenkboek het licht doen zien.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1