LEIDSCH DAGBLAD. nd en k Oorlog. Dinsdag 11 September 1917. Qfficisele Kennisgevingen. FEUILLETON. SPORT. Rechtzaken. PRIJS DER ADVERTENT I ENt ,VflQ 15 regels 1.05. Iedere regel meet f 0.20. Kleine advcrtcntiën van 30 woor den 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 12Cent. —Incasso volgens postrccht. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week f O.lfi Buiten Leiden en waar agenten ge vestigd zijn per week p 0.12 Franco per post H 2.—i Nummer 17G50. GELDIG VERKLAARDE BON. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt der algomeeno kennis, dat vanaf heden tot en met Vrijdag 14 September, alsnog wordt geldig verklaard: Bon No. 35 C voor 1 ons rijst. De Burgemeester'voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 September 1917. VERKOOP VAN RUNDVLEESCH. De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van do ingezetenen, dat aan het Openbaar Slachthuis, onder toezicht van don Directeur dier inrichting, door een 2 tal slagers rund- vleesch z51 worden verkocht tegen den prijs van 0.40 per 1/2 K.G., zonder been. Deze verkoop zal voorloopig plaats hobbon op V.'oensdag en Zaterdag van iedere week, van dos voormirldags 8 tot 12 uur, on wel voor het eerst op Woensdag 12 September a.s. Het verdient aanbevcliug verpakkingsmate riaal mede te brengen. De Burgemeester voornoemd, N. C DE GIJSELAAR. Leidon, li September 1917. LEIDEN, SEPTEMBER. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Atma-Paulowna, clan weleorw. heer A. J M. van Meeuwen, thans kapelaan alhier (O. L Vr. Hemel vaart). Bij <icn ontvanger alhier is ingekomen zestig gld. aan bedrijfsbelasting 19111915. Zuster G Kleyn, alhier, hoopt 15 Sep tember a.s. clen dag te herdenken, waarop zij vijf-en-twin tig jaar geledon verpleegster wend. Zij deed al die jaren haar weik voor treffelijk. Maandag a.s. zal onze stadsgenoot W. F. Sehregel den dag herdenken, waarop hij vóór vijf-en-twmtcg jaar iu dienst trad bij do firma Th. C. Stijnman, Burgstee», al hier. Gisternamiddag werd door do politie een persoon aangehouden, afkomstig uit Dein Haag, die zonder de vereischte vergunning daartoe te hebben bekomen van den burge meester, een inzameling hield voor de Ned. Vereen. Volksbelang te Amsterdam. -rlij bood toon juist de lijst aan bij bewo ners aan den Morsch-Siugel. Tegen bedoelden orsoon is prcces-verbaal opgemaakt "M j - 21! n 'A m Onderhandelingen met Engeland over de kolenvoorzieni ug. Rcecls ongeveer eer» maand geleden heeft mr. dr. W. F. J. Frowein, namens do ko- lcncommissie, zich met de Eingelsohe regec- ring in verbinding gesteld ten oiinde do on- derhaaulclingeu over den import van En- gejscbe steenkool te heiopenen. De oude voorwaarden, waaronder de Britsohe regee ring zich bereid verklaard had den export van steenkool naar Nederland toe te staan, kwam de kv 1 enoommfösio zoo bezwadend voor, dat zij wilde boproeven, daarin wijzi ging te brengen. Inderdaad bloek de Brit- sche regeerinig tot nieuwe besprekingen ge neigd. Welk verloop de onderhandelingen die van beide kanten met de grootst moge lijke tegemoetkoming gevoerd werden, ge nomen hebben, kunnen wij nog niet in dé tails mededeelen. Wel is ons bekend, dat do kolencommissie thans een Eng-elsch voorstel overweegt, waarin de maximum-concessies vervat zijn, die de Engclsche regoering ons doen wil. Hoewel gisteren te 's-Gravonhage roods het bericht de ronde deed, dab onze Urü© Droomen. naar het Engelsch van OLIVE SCHREINER. HET GEHEIM VAN DEN KUNSTENAAR. Daar was eens een schilder, die een schilderij maakte. Er waren artisten die rijker palet en zeldzamer kleuren bezaten en schilderijen schilderden van grooter botcekenis. Hij schil- derdo do zijne met ééno kleur, waarin een won derbaar Toodo gloed was Measohen. draaiden er om heen en zeiden: „We Yinden die schil derij mooi, ook dien gloed vinden we mooi." Er kwamen ook andere artisten, die zeiden: „Waar krijgt hij toch zijn^klour vandaan?" Zij vroegen hem ernaar; hij glimlachte cn zeHe: „Dat kan ik u niet vertellen," en hij ging door met werken, hot hoofd gebogen. En één hunner reisde naar het verre Oosten on kocht er kostbare verfstoffen en maakte een zoldzarao kleur, en schilderde ermee, doch na eenigon tijd verbleekte de-schilderij. Een ander sloeg or oude bookon op na en mengde een rijke en zeldzame kleur, maar toen hij haar op het doek bracht, waa de verf dood. De kunslonaar schilderde echter door. Zijn rege-ering dit voorstel had aanvaard, was hiervan gisteravond te bevoegder plaatse nog niets bekend. (,,Tel.") Naar hot „Vad." verneemt, is een over eenkomst tussbhetDi ons Kélenbureau en de Engelsohe regeermg omtrent de levering van steenkolen bot) stand gekomen. Verwarmde en verlichte lokalen voor kolen- besparing. Door hot raadslid J. S. Hollander te Rot terdam is aan don Raad voorgesteld om in den komen-don winter van gemeentewege ver warmde en des avonds verlichte lokalen over de geheelo ebad verspreid voor de burgerij open te stellen. De hoer Hollander meent, dat het totaal vorbruik daardoor belangrijk bespaard, zal worden. Ook acht hij hot zaak van het gemeentebestuur op deze wijze tege moet te komen aan-het gebrek aan licht en warmte, dat in don aanstaanden winter zal ontstaan. Verlenging van Zomertijd- Een lezeres van het „Hbld." vraagt, of er werkelijk niets aan te doen is, dat wij den zomertijd, met zijn licht/besparing, nog veer tien dagen langer houden. Wij zouden zeg gen, ja, zegt dit blad. Maar de minister van binnenlandöche zaken heeft, toen -het hem in de Kamer gevraagd werd, gezegd, dat het niet ging. Hij noemde het bezwaar van de spoorwegmaatschappijen, die, voor zoover wjj weten aldus het „Hbld." er gcon be zwaar tegen zouden hebben. Of het nóg lean? Als het moet, kan alles, zelfs op wetgevend gebied in Nederland, dat hebben de eerste dagen van Augustus 1914 bewezen. Gasbesparing te Rotterdam. B. eu W. ts Rotterdam hebben besloten, dat gas of olectricitoit in gangen in woonhuizen niet langor mag worden ontstoken dan noodig is voor onmiddellijk gebruik en nooit langer dan 10 minuten aohtereen. Bij overtreding van dit verbod wordt do toevoer afgesloten. Benzine in beslag genomen. Do militair© waoht to Oude-Wo tering nam gisteren 500 L. benzine in beslag, welke zich bevond aan boord van een stoomjacht, dat door de Wetering de stolling Amsterdam wilde verlaten. De benzine-nood. De toowijzingscommissio voor benzine maakt bekend, dat de eeor goringe voorraden benzine hier te lande aanwezig en de momenteel zeer ongunstige vooruitzichten op nieuwen aanvoer, do commissie maatregolon hebben doen nomen om de beschikking te erlangen over voldoende hoeveelheden spiritus, toneinde door menging daarvan met benzine (voor zoover zulk een mengsel voor motor- en verbrandingsdoeleindon zou kunnon worden gebezigd), de beschikbare voorraden langor te doen strekken en zoodoon- do niot genoopt te zijn, de toewijzing op de te genwoordige schaal aanmerkelijk te verminde ren. Daar do spiritusprijs nagonoeg het dubbele bedraagt van hetgeen tot nu toe voor benziue moest worden berekend, zou de prijs van dit mengsel spiritus on benzine ongeveer het dub- belo van den benzinoprijs hobben moeten be dragen. Hierin zou een onbillijkheid zijn gele gen ten opzichte van de industrie on verbrui kers, welke op het verbruik van zuivere benzi ne zijn aangewezen. De commissie heoft daarom besloten de prij zen vóór mengsel (hetwelk onder don naam auto-spirit iu den handel gebracht wordt) en zuivere benzine op cenzelfdo niveau te bren gen mot als gevolg, dat voor de importeurs van benzine hot verlies op autospirit te lijden, wórdt gecompenseerd door een verhoogden prijs voor benzine. Spionnage? Een Duitscher, een letterzetter uit Keulen, die sedert de vorige maand in een logement op de Gedempte Botersloot te Rotterdam verblijf houdt, is te Oudahoorn door den gemeente veldwachter aangehouden alsverdacht van spionnage en hot maken van teekeningen. In zijn logement te Rotterdam heeft hij ook reeds argwaan gewekt. Bij zijn aanhouding bleek hij ruim van Nederlandsch en Duitsch geld voor zien. De man beweert voor zijn genoegen een uitstapjo in de richting van Oostvoorne te heb ben willen maken. CN. R. Ct.") Grootoro scheepsgelegenheid voor onze Indische suiker? De suikerfabrieken van Oost-Java hebben de verzending van suiker naar do" verschil lende havens hervat, hetgeen wijst op rui mere scheepsgelegenheid. Goederenverkeer met het bnitenluud. Do „St. Ct." vaD 10 September bevat do wet van den lsten September 1917, houdende bijzondere maatregelen ton aanzien van het goederenverkeer mot het buitenland. Uitvoer yan schapenvleesch. De minister van Landbouw heoft goedge vonden de periode, bedoeld in art. 3 van zijn beschikking van 20 Juli 1917, houdende rege- ling van den uitvoer van sohapeDvleeseh, te verlengen tot en met 30 September i bi Fabrieken van Van Houten stopgezet» De firma O. J. van Houten Zoon te Weesp deelt mede, dat zij heden wegens al geheel kolengebrok haar fabrieken met haar uitgebreid personeel moet stopzetten. Concentratie bakkersbedrijf. De bakkers te Leeuwarden hebben beslo ten lot bijeenvoeging van hun bedrijven. .Veortion oven3 zullen buiten dienst gesteld, worden. Amerika wil neutrale schepen charteren. Over hefc algomeen is cle indruk, dien het telegram op de reedors in Amsterdam hcefb gemaakt, nog al opbimisbiscli. Het bericht komt sommige directies van de groot© stoom vaartmaatsohapx>ijen vrij apocrief voor. Eensdeels ge-looft mèn niet, da-b Amerika tob zulk een stap zou over gaan, anderdeels voert men tegen dit be richt aan, dab de Nederlandsclie schepen dlio in Amemkaanscihe havens liggen, uit sluitend vrachtsohepen zijn 'en niet geschikt zijn tot het vervoeren van' troepentranspor ten, waarvoor de gecharterde schepen zou den moeten dienen. Mén gelooft, met een „camard" te doen te hebben. Het bericht is te Rotterdam ter beurze zeer optimistisch ontvangen. De reeders, wier 9ohepen, volgens het bericht, voor requireering in aanmerking zouden komen, hadden geen enkele tijding gekregen, waar door dit. opzienbarend nieuws bevestigd zou kunnen worden. In reederskringen weiger de men om verschillende redenen er geloof aan te heohten. Rogecrbigsbloem. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat, met ingang van heden, zal worden ver staan onder regoeringsbloem: 60 pet. rnland- sche tarwebloem; 20 pet. gerstebloem; 10 pet. aardappelmeel; 10 pet. Amerika an soh meel. Do samenstelling van het vegceringsmeel blijft ongewijzigd. Soldaten uit de scholen. Een tiental scholen ïu 's-Gravenliage, waar in sodert den aanvang der mobilisatie militai ren gelegerd zijn geweest, zullen wellicht in October worden ontruimd. Omtrent do scho len, dio te Scheveuingen worden gebruikt, is nog geen beslissing genomen Grondstoffen voor de papierfabricage. Dozer dagen kwamen de ZwcecLsche stoom schepen „Dux" en „Tellus" uit Zweden te IJ- muiden binnen met grondstoffen voor do pa pierfabrieken te Velson. Gisteren zijn oppieuw twee stoomschepen aangekomen, namelijk de „Rox" en „Ask". De vaart op Engeland. Naar wij vernemen, zal de HollajiAscke Stoombootmaatschappij binnenkort haar dien sten op Londen on Huil hervatten. Do bedoeling is met één en als do omstandigheden niet on gunstig zijn. mot twee diensten per week te be ginnen. („Tel.") Vermindering van den veestapel. Ten gGvolge der schaarschte in veevoedor vermindert de veestapel in den omtrek van Go- rinohem zeer sterk. Vooral in rundvee en varkens bestond in deze streek een fokkorij op groote schaal. Nu wor den 80 van do kalveren nuchter aan slage rijen verkocht, Ook worden vele zeugen ge slacht, terwijl men de meeste bigge-n, die ter wereld komen, verdrinkt. Onderwijs en kolenbesparlng. B. on W. van Enschede hebben besloten, dat do leerlingen der openbare scholen, gedurende den winter slechts halvo dagen onderwijs zul len ontvangen, ton behoove waarvan do helft der lokalen zal worden verwarmd. De ceue helft der klassen zal dan des voormiddags, de andere helft des namiddags les hebben. Brandstoffen in beslag genomen. To Ticl heeft de politie bij vorschillondc inge zetenon de te veel in voorraad zijnde brand stoffen iu beslag genomen. Door den burgemeester is aan de glasfa briek aldaar een groote partij vlamkolen en anthraciet in beslag genomen. Strafovortroding rogoeriugsmaatregolen. Aan oen landbouwer te Dcurne, die zon der voorkennis van de autoriteiten eigen geoogste boekweit voor eigen gebruik tracht te te bestemmen, door ze in een koffie molen to malen, werd gelast, om binnen 8 dagen zijn gehecle-ii oogrt te dorschen en naar Den Bosch op "te zenden. Wordt aan dlien last niet voldaan, dan zal de regoe- ringscommissaris alles in beslag doen ne men, waarna er in den volgende-n winter aan dezon overtreder geen veevoeder zal worden verstrekt. Overtreding maximum-prijzen. Do leiders der gemeentelijke distributie in Den Haag treden, met kracht op tegen wimkeliera, die de bepalingen inzake de maximum-prijzen overtreden, en zoodoen de een oorlogs winytje trachten te behalen. Op vèreobi'Uende plaatsen werdén in den laatsten tijd winkeliers betrapt. Zoo wer den gisteren in een buurt van welgestelden alle eceren, rijst en. tlbee in beslag genomen. De eigenaar had deze ar bike1 en veel duur der verkocht dan geoorloofd is. Hij vroeg bijv. voor een pond thee f 2.50, hetgeen hom ook betaald was. Maar de gemeente lijke a/utorfherfcen kwamen er achter en de main wa3 er bij. Velen ondier het publiek zien er editor tegen op, de bverteders aan te geven. Volvette Goudsche kaas. Het bosluur dor Kaasvoreeniging doolt mede. dat do regeling voor het inkoopon van. volvette Goudsche kaas en do aflevering van dio kaas aan do Centrale Pakhuizen, als omschreven ïn zijn circulaires nos. 90, 92, 93 (sub 3) on 9i van kracht blijft voor de weck van 9 tot 16 Sept. Contralo Keuken. To beginnen met Woensdag a.s. zullen door do centrale keuken te Doixlrocht war me maaltijden worden verstrekt a zes ent. per halve literportié. Zulks om te voorzien in de behoeften van velen, ontslaan door hot verminderde broodrantsoen. Een grensgebeurtenis. Elk jaar vierden de Belgcu van het grens- plaatsjo St. Margriet met do Nederlanders in Zeouwsch-Vlaandereu omtrent dezen tijd geza menlijk hun kermis. Nu ging dit niet. Maar de Vlamingen wilden -dion dag toch niet onopge merkt laten voorbijgaan. En zie nu, wat er ge beurde. Tegen den avond verzamelden zich te St. Margriet mannen, vrouwen en kinderen, die, voorafgegaan door een harmonikaspoler, in stoet langs de schutting trokken, die op Bel gisch gebiod is opgetrokken om do bewoners al daar aan het oog der Nederlanders te onttrek ken. Toch had aan de Nederlandscho zijde der schutting zich eveneens oen groot aantal lie- don, onder wie uitgeweken Belgen, verzameld. Plotseling uü klonk hot ontroerende „Zij zullea hem niet lenimeu, Den fieien Vlaamschen Leeuw". De luisteraars op Nederlandsch gebied klap ten in de handen, cu nu klonk van de andere zijde het Belgische volksbod. De Duitseho grenswacht stond paf Do Ne derlandsclie grenswacht, boducht voor inciden ten, verstrooide tactvol de lieden aan deze zij de der grens. Korten tijd daarna werd het stil. Maar do lieden, die anders gemeenschappelijk kermis vierden, hadden elkaar toch blijk gege ven van hun wederkeorigo sympathie. („Hbld.") Wiclrijdcn. Loidsche Sportvereeniging. Zondagnamiddag werd. vanwege de Leid- sche Sportvercéniging een club-kampioea- schap gereden over 1 K.M. uitgaande vain Zomer zorg". Gereden werd op den weg Roelofarenda- veenOude-Ade, .Winnaars der, series waren, iW1. Verra, J. W- Hageman, L. Hogenes, A'. J. D. Sips. De 1ste demi-finale had tot resultaat: 1 Hageman, 2. Verra. 2de demi-finale: 1. Hogenes, 2. Sips. Terwijl de finale als kampioen aanwees L. Hogenes, die de door den Nedorl. Wieler bond uitgeloofde medaüle t?n deel viel; 2de J. W. Hageman, onderling verschil 2 lengten- Zondag 30 September clubkampioenschap over den langen afstand. Golven. Wedstrijden te N oord wijk aan-Zee. De uitslag van den wedstrijd op gist:ren, Maandag, is als volgt: Hendicap voor dames om don Van Heu- kelom Challengre-Beker: lste ronde: Mej. M. J. J. van Heukelom slaat freule D. van Tets (10) op de 19de green. Mevrouw van Waveren (24) slaat mevrouw De Bergh (30) 32. Mej. M. van der Valk (21) slaat freule K. van Nahuys (12) 32. Mevrouw Van Pallandt (11) bye. 2de ronde: Mej. M. J. J. van Heukolom slaat mevrouw Van Waveren 43. Mej. M. V. d. Valk slaat mevrouw Van Pallandt 21. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter. alhier heeft veroor deeld wegeuus loopen op verboden grond-: J. R. J. P. W. v. D.allen te Rijnoburg, tot te ruggave aan do ouders; H. d. M., te Rijns- burg, tot f 3 of 3 d. Wegens vee laten loo- pen op hooilandA. v. d. V., te Rijnsburg, tot r 3 of 3 d. Wegens overtreding der IJkwet: J. R- Jzn., to>b 2 maal f 0.50 of 2 maal 1maand t.sch. Wegens schoolver zuim: I. d. V., tot f3 of 3 dagen; P. J. d. N.tot f 3 of 2 dagenP. M. tot f 3 of 2 da gen L. v. E-, te Oeg^lgeesb, tot f 2 of 2 d. H. B. te Voonhout, tot f 2 of 2 dagenJ. J. d. M.. te Rijnsburg, tot f 2 of 2 dagen; P. v. d. E., te Rijmsburg, tdt 2 maal f 2 of 2 maal 2 dagera.; M. A. d. K. wed. P. B., te Rijnsburg, tot'f2 of 2 dagen; J. B., te Rijnsburg, tot f 3 of 3 dagen. Wegens overtreding der Trekhonden wetG. L., tot f 2 of 1 maand tsoh. Wegens overtrading der Arbeidswet: H. H. M. P., te Noordwijk, tot f 4 of 4 dagenT W. v. N., to Warmond, tot f 3 of 3 dagen. Wegens overtreding der Jachtwet: A.' J. B., te Oegstgcest, tot f 3 of 3 dagen. Wegens overtreding der ViascherijwetD. Th. D., tot 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen. - Wegens overtreding der Motor- en Rijwiedwet: A. L. N., te Oegst- geest, tot f 2 of 2 dagen. Wegens overtre ding van hob Prov. Regl. op de wateren H. A. v. H., te Rotterdam, tot f 3 of 3 d. Wegens in een rijtuigafdceling van een hoo- gero klasse stappen dam. het plaatsbewijs aangeeft: S. S., te 's-Gravenhage. tot f 1 of 1 dag. Wegens in de provincie Zuid- H-olland langs een weg ben dienste vain het algemeen, vee vastzetten in dier voege, dat hot niet van de rijbaan verwijderd blijft1: G. v. d. E., te Oegstgeest, tot- £3 o* 3 d. Wegens te snol varen: G. D., te Rotterdam J. v. B., te Delft J. H. M., te Voorburg, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens varen zonder vergunningM. V., te Wad'clinxveen, tob f l of 1 dag; J. B Jzn., te Nedcrhardingsveld, tot f 3 of 3 d. Wegens rijden met een rij wiel zonder Hclit: J. Th. A. V., tot f2 of 2 dagen; C. C. van N. F.. H. M. S. A O d. V., te Warmond, O. B. te Katwijk, ieder tot f 5 of 5 dagen G. T. J. L., tot f 2 of 1 maand tuchtschoolJ. G. N., tot. f0,50 of 1 dag; J. K., te Wassenaar, hot f0 50 of 1 m. trcli- Wegens rijden met een rijwiel zonder belH. E. S-, tot f 3 of 3 d. We gens rijden met een voertuig zonder licht: werk werd sleods rooder en roodev, de schilder zelve bloeker en bleeker. En op zekeron dag werd-hij dood gevonden vóór zijn schildorij, en mon nam hem op om hem to begraven. De andere mannen keken al zijn potten en tubos na, doch zij vonden niets wat ook zij niot roods bezaten. Toen ze hem ontkleedden om heui het doods hemd aan to doen, vonden zij op zijn linkerborst een aanduiding van een wond hot was een oude, oude wond, dio daar gedurende zijn ge heelo leven moest geweest zijn, want do randen waren oud en verhard; doch de Dood, die alles heelt, had de randen aaneengevoegd en dichtge sloten. En men begroof hem. En nog gingen do men- schen door met vragen: „Waar kreeg hij toch zijn kleuron vandaan?" En hot gebourde, dat na zekeren lijd de schil der vergeten werd maar zijn werk leefde voort. II. „HET WAS MIJ OF IK STOND". Hot was mij of ik stond voor Gods troon in den Hemel en God vroeg mij waarvoor ik geko men was. Ik zoido, dat ik gekomen was om mijn broeder, don Man, aan te klagen. God zeido: „Wat heoft hij misdaan?" Ik zoide: „Hij heeft mijn zuster, de Vrouw gegrepen on hij heeft haar mishandeld en haar verwond en haar uitgeworpen in de straat; daar ligt zij gebroken. Zijn handen zijn rood van bloed. Ik sta bier, om hem aan te klagen; opdat het koningschap hem onjaomen worde, daar luj het niet waardig is, en opdat het aan mij worde gogeven. Mijn handen zijn rein." Ik toondo ze. God zeïde: „Uw handen zijn rein. Licht uw kleed op." Ik nam het op, mijn voeten waren, rood, bloed rood, alsof ilc door wijn getreden was. God zeide: ,,Hoo komt d'it?'' Ik zeidé: „Heer, do straten op aar do zijn vol silijk. Als ilk recht door haar heen zou gaau, zou mijn overkleed bezoedeld jkumnion wordenzie slechts hoe blonk het ia 1 Daarom kies ïk mijn weg." God zeide: „Waarover?" Ik zweeg ©n liéb mijn kleed vallen. Ik alo-eg mijn mantel om mijn hoofd. Ik ging zachtkens heen. Ik was bang, dat de enge len mij zouden zien. En weer stónd ik voor de poort des he- melö, ik en een andere. Wdj steunden ol- kaar, wij waren zeer vermoeid. Wij sMigen op naar de groote poorten; de engelen openden en wij traden binnen. Er was slijk op onze kleederein. Wij schreden over iden marmeren vloer en gangen op tot den /troon. Toen scheidden ons de engelen. Z ij werd op de hoogste trede geplaatst, doch ik op de onderste trede, want zij zeiden: ,,De vorige maal dat doz-e vrouw kw^jn, liet zij roode voetstappen na op den vloer; wij moesten ze met onze tranen uitwiissohen. Laat haar ndet naar boven jgoan. Toen wendde zij, mob wie ik gekomen was, het hoofd om, en strekte haar hand naar mij uit; en ik giiug tot haar en stond naast haar. En do engelen, de lioht-ende, zij die nooat gezondigd on nooit goleden hebben, kwa men tob ons en daalden op en neder en ik geloof wel dat wij ons wat eenzaam gevoeld zouden hebben, als we niet bij elkaar waren geweest; de engelen waren zoo stralend. God vroeg mij waarvoor ik gekomen was; ik trok mijn zuster naar voren, zoodat Hij hsaar zien kon. God zeode: „Hoe komt heb, dat ge hier lieden samen zijt V' Ik zoide: „Zij was gevallen on lag in de straat, en de monschen gingen over haar hoen, ik -legde mijzeive naast haar Deer, zij sloeg haar armen om mijn hals en zóó beurde ilc haar omhoog en wij richtten ons tezamen op." God zeide: „En wien komt gij heden bij Mij aanklagen?" Ik zeide: „Wij komen niemand aanklagen.'4 En God boog zioh tot ons over on zeider „Mijm kinderen, wat is het dat gij wenocht?" En zij, die naast mij stond, trok mij aan mijn hand, opdat ik voor beiden zou spre ken. Ik zoide: „Wij zijn gekomen om U te vra gen, om tot den Man, onzen broeder, te spre ken en ons een boodschap voor hem mede te geven, opdat hij zou begrijpen en dat hij zou God zeide: „Ga, en breng hem de bood schap." Ik zeide: „Maar wat is deze boodschap?" God zoido: „Zij is in uw hart geschreven, breug haar aan hem over." En wij wendden ons om heen te gaan, de engelen geleidden ons tot de deur. Zij zagen ons aan. En eon zeidei „O, hoe schoon zijn haar kleoderon." En eon ander zeide: „Ik meende, dat het slijk was, toen zij kwamen, maar ziet het ta alios goud!" Maar de ander zoide: „Stil, het is het licht» dat van haar aangezioht straalt,'4 En wy daalden neer tot hem. in. - 'e LEVENS GAVEN. Ik zag een vrouw, d-ie sliep. In haar slaap droomde zij, dat Leven vóór haar stond, en in iedere hand een gave hield in de eene Liefde, in de andere Vrijheid. En zij zoide tot de vrouw: „Kies!" De vrouw wachtte lang. toen zeide ze: „Vrijheid". En Loven zeido: „Gij hebt goed gekozen< Als gij '„Liefde" gezegd hadt, zoude ik u ge geven hebben, wat gij gevraagd hadt, ik zou heen zijn gegaan en nooit meer tot u zijn teruggekeerd. Nu zal de dag komen, waarin ik zal weerkeeren. Dien dag zal ik beide ga ven in óóne hand houden!" Ik hoorde de vrouw^lachen in haar al aap.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1