,(§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomsreer bestaat uit TWEE Bladen. Kort Verslag Qfficieele Kennisgevingen. FEUILLETON. Hat wiel. n*. 17641 DAGrBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 15 regels '1.05. Iedere regel meer /0.20. Kleine advertentiën ▼an 30 woorden 40 Conté oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Incasso volgens postrecht. Bewijsnummer 6 Cents. Telefoonnummers: Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COÜRÜN'T: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. II 2 3 0.12, Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 2 0.12, Franco per port 2 2. van de vergaderingen der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Evenals vorig© jaren stollen wij ook thans voor onze goabonneerden in en bui- ton Leiden, de gelegenheid open, zioh te abonnee-ren op het Kort (Analytisch) Ver slag van de vergaderingen der Tweede Kamer. De abonnementsprijs bedraagt 60 Ct. per zittingjaar, bij vooruitbetaling. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DINSDAG 4 September 1917. des n.m. te twee uor. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging en installatie van do nieuw benoemde leden van don Gemeenteraad. 2. Benoeming van twoo Wethouders, jaar van aftreding 1923, (altredend: de heeron J. A. van Hamel en mr. J. C. van. der Lip). 3. Benoeming van drie leden van de Com missie van Financiën en uit deze~. van den voorzitter, .(altredende leden: de hoeren A. L. Reimeringer, voorzitter, mr. C. iW. Van der Pot Bzn., lid; vacature-I. P. Ver gouwen). 4. Benoeming van twee leden van de Com missie vaai Fabricage, (altredende leden: de heeren A. Mulder en J. Botermans). 5. Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Openbaar Slachthuis, (altre dende leden: de heeren dr. H. I. Zwiers en S. de Boer Azn.). 6. Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Marktwezen, (aftredende leden: de heeren D. van Gruting en S. de Boer Azn.). 7. Benoeming van twee leden van do Commissie voor het Oud-Archief, (aftredend lid: de hoer Mr. A. van der Eist; vacaturo- mr. I. E. Heeres). 8. Benoeming van drie loden van de Commissie voor de Huishoudelijke Veror deningen en uit deze* van den voorzitter, ^aftredende leden: do heeren mr. A. van der Gist, voorzitter, mr. P. E. Briët en K. Sjjtsma, leden). 9. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (af tredende leden: de heeren \mr. A. J. Fok ker en mr. C. W. van der Pot Bz 10. Benoeming van vier leden van de Commissie voor do Stedelijke Fabrieken van Gas en Electiiciteifc, (aftredende leden de heeren mr. A. J. Fokker en dr. H. J. Zwiers; 2 nieuwe leden). (210) 11. Benoeming van twee leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „"Endegeest", Voor geest" en „Rhjjjngeest", (aftredende leden: de heeren J. A. Bots en J. Roem). (209) 12. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting en uit deze^ van den voor zitter, (aftredende leden: de heeren mr. A. van der Eist, voorzitter, W. Pera en J. Bo termans, leden). 13. Benoeming van drie plaatsvervangen de leden van de Commissie van onderzoek' der bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, (aftredend de heeren dr. H. I. Zwiers, SL de Boer Azn. en J. Hartevelt Azn.). 14. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Maseupa „De Lakenhal", (aftredende leden: de heeren mr. -J. A F. Coebergh, A. L. Reimeringer, en IL W. Fischer; vacature-mr. J. Th. C. Viruly). (217) 15. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad, (aftredend lid: de heer A. L. Reimeringer). 16. Benoeming van een lid .van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend lid: de heer W. F. Verhey van Wijk). (189) 17. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van Onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle ment voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de heeren mr. A. van der Eist en mr. P. E. Briët). IS. Benoeming van een lid van het Be stuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, (af tredend lid: de heer dr. EL J. Zwiers). 19. Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereoniging tot in-stmd-houding van het Leidsch Muziekcorps, (vacature-J. P. Vergouwen). 20. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (211) 21. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (180) 22. Verzoek van mej. M. A. Hoeks, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school der 3de klasse Nb. 4. (218) 23. Rekening, dienst 1916, van de Ver- eentemg tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (214) 24., Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen tot JEL M. de Koningin het verzoek to richten het maximum aantal patiënten, dat in de verschillende paviljoens van het Krankzinnigengesticht „Endegeest^ met in begrip van deafdoeling voor jeugdige idio ten „Voorgeest", mag worden verpleegd, te vermeerderen met 18. 25. Verdeeling van den Raad in Sectiën. BEGSSOOTI33G. Burgemeester cm Wethouders dor ge meente Leiden, brengen ter algeanoene kennis, dat, ingevolge artikel 203 dar Gemeentewet, de begrooting der plaatse lijke inkomsten en uitgaven vóór den dienst 1918 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor oen ieder ter inzage is nedergelogd en in druk, togen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar zal' worden gesteld. Burgemeester en Weth. voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN, 31 Augustus 1917. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der gemeente leiden brengt ter a%omcene kennis, dat voor de week van Zaterdag 1 tot en mot Vrijdag 7 September geldig worden verklaard: BON No. C 26 voor 1 ONS HAVERMOUT. BON No. C 27 voor 1 ONS ZEEP. BON No. C 28 voor V* ONS VET. BON No. C 29 voor 1 ONS RIJST. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 31 Augustus 1917. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM, De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de te verwachten uitgifte van petroleum distributiekaarten van Rijks- wego, opgave moet worden gedaan van het aantal woningen in deze gemeente, die waar •noch eleotriciteit, noch gas voor verlichting of kookdoeleinden beschikbaar is. Hoofdcu van gezinnen of alleenwonende personen, die dergelijke woningen bewonen worden mitsdien uitgonoodagd, daarvan ten spoedigste, doch in elk geval v66r of op Don derdag 6 September aanstaande, schriftelijk mededeeling te doen aan hét Bureau Viseh- roarkt 18. Een gedeelte van een liui6, -dat door een~ afzonderlijk gezin wordt*bewoond, kan hierbij als afzonderlijke woning worden beschouwd. Mot nadruk wordt er op gewezen dat zij, die do gevraagde opgave niet of te laat in dienen, geen rechten op een distributiekaart voor petroleum meer kunnen doeiv^gclden. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 31 Augustus 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon: Gezien art. 8, le alinea dor Hinderwet; Brongen bij dczei. tor algemcone konnis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan G. VERBERG, en rechtverkrijgen den tot liet uitbreiden, van de zuivelinrich- ting in het perceel Levondaal no. 81-83, Sec tie E no. 1608. Leiden, 27 Augustus 1&L7. Burgemeester en Weth. voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. 31 AUGUSTUS. De verjaardag van H. M. de Koningin, is heden alhier op do sedert het uitbreken van den oorlog gebruikelijke sobere wijze herdacht. Haar gewoonte getrouw, heeft de Leid- soho Ohr. Oranje-Vcroemigdng, welke a.s. Maandagavond in de Stadszaal het feit van dezen dag hoopt te vieren, hedenmorgen aan H.M. een telegram ge-zonden, getee- keixl d-oor den voorzitter en den secretaris de heeren ds. Thomas en Spaa, en ditmaal van den volgenden inhoud ,,De Leid-sche Chr. Ora*njevereen. biedt onder hartelijke betuigen van onverwelke- lijfce liefde en onwrikbare tiv>uw> Uwe Ma jesteit en Haar Huis op dezen blijden dag 'haar beste wenschen aan, terwijl haar warme bede 6tijgb tot God, dat Hij die wensdhen genadig vervul'le. Hij sproide over Uwe Majesteit Zijn vleugelen be schermend uit en geve, dat tot in lengte van jaren Uwe hand den schepter van Oranje heffe over een volk van vrijheid en van vrede, dat, met zijn Vorstinne aan de spits, het hart buigt alleen voor God en voor Zijn Woord." Vanavond hebben godsdienstige samen komsten plaats en zullen er in ,,Zomer- zorg" en ,,Den Burcht" concerten ge geven worden. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin werd heden door het bestuur van de afdeeling Leiden der Kon. Vereeniging van Gepensionneerde Onder officieren en Minderen van het Nederland- sohe Leger, aan de hulpbehoevende leden óeu bijslag op hun pensioen uitbetaald, Voor de met den rang van onderofficier gepensionaeeiden bedroeg die bijslag f 50, voor de minderen f 30. De hoer G. van Putton, alhier, is te 's-Gravemhage voor de hoofdakte geslaagd De afdeeling Leiden van den Bond' van N-oderlandscho onderwijzers heelt aan B. en W. dezer gemeente het verzoek ge richt, maatregelen to nemen, opdat bij het begin van den nieuwen leercursus op I October-a.s.de leerlingen van de open- ba/re lagere scholen van de 3de klasse. No. 2 en 7 de gewone schooltijden kunnen volgen. Voor de redenen, waarvoor zij dit verzoek dóet verwijst zij naar een memorie vara, toelichting, die het adres vergezelt. Adressanto doet daarin uitkomen, hoe deze schoolbevolking bij de andore leerlin gen te kort komt. Het feit, dat zij de 3V£ uur per dag in één schooltijd moeten door werken, doet nog meer sohade aan liun ontwikkeling. Zij wijst er verder op, dat deze toestand nu reeds langer dan drie jaar voortduurt. Het gebeurt, volgens adressante, dat kinderen, van de openbare bewaarschool komende, om deze reden naar bijzondere scholen gaan, terwijl ook reeds kinderen, die deze scholen bezoch ten, naar bijzondere scholen zijn overge gaan. Adressante gelooft, dat wei lokalen zijn aan te wijzen, waardoor deze leerlingen ge regeld onderwijs kunnen ontvangen. Ondanks de dreggende regenlucht, den sterken wind en de lage temperatuur, werd gisteravond op „Den Burcht" toch eon con* cert door het stafmuziekkorps van het 4dé reg. infanterie gegeven, gratis voor mili tairen, tegen geringen toegangsprijs vooe de burgerij. De opkomst was grooter dan wij ver-i wacht hadden. Velen hadden er een fris- schen neus voor over om „het Vierde" tel hooren. Na' de pauze ging het regenen. Door des regen en den wind kregen de musici, en inzonderheid hun muziekbladen, het te kwaad, weshalve de directeur wijselijk besloot heil programma te bekorten. Men had toch al veel goeds gehoord. Zondagavond geeft hetzelfde muziekkorps een afscheidszomerconcert, hetzij op ,,Dea Burcht" of in ,,Do Graan beurs", naar liet woder het wil. Het heeft twee programma's te zijner beschikking. Dr. A. van der Veen, alhier, is be noemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. voor Meisjes, te Utrecht. In den afgeloopen nacht, om half vier, zag een agent, dat oen drietal personen bezig was bij de kruideniersfirma Affour- trt, Hoogewoerd, hoek Rijnstraat, met eea breekijzer een raam te forcoeren Het stond al een eindje open. Bij de nadering van den agent gingen de onverlaten op den loop. De agent trachtte hen in te halen, maar door den gi\x>t©n voorsprong, wel ken zij hadden, gelukte het hem niet. Voor het examen Fransch L. O. zjjn heden in Den Haag geslaagd de heeren Hl van der "Werff en M. van Zalingen alhieïi Hot Zionisme. De vierde veldtochtgroop van den Ned. Zionistenbond, die dezer dagen een pro- pagamdatocht door het land maakt, bracht gisteren oen bezoek aan Leiden, in ver band waarmede een openbare vergade ring werd belegd in dó groote zaal van „Zomeraorg." Bij afwezigheid van de afdeelingsvoor- zifcher, den heer E. Loeb, werd de groep ontvangen en verwelkomd door den heer Leman. Deze wees er op, dat men ditmaal aan de bijeenkomst geen festiviteiten had verbonden. Met deze omstandigheden re kening houdende, kon hij over de opkomst tevreden zijn. Hierna voerden verschillende sprekera het woord. Het eerst sprak mej. S. Sokel- berg, uit Amsterdam, over het onderwerp „Waarom Zionist?" Haar diepgevoelde woorden, waarin zij de tragedie van de ellende van het Jodendom schetste, wer den mot groote aandacht gevolgd. De heer A. Mahler, uit Schevem/ingon, betoogde, gedeeltelijk in het Hebreeuwsch, gedeel telijk in het Hollandsoh, de noodzakelijk heid van het Zionisme. De heer R. Cohen, uit Deventer, deed vooral uitkomen hef verschil tussöhen het Oost-Jodendom en hot West-Jodendom, doch ook voor dó laatston, waartoe natuurlijk ook de Hol- lamdsche Joden beliooren, achtte hij, dat bot Zionisme in vervulling zou gaan. Nadat mevrouw Sanders-Herzberg, uit Amsterdam, eenige verzen had voorgedrag gen, hield ten slotte 'dr. A. van Raalte, uit Dordrecht, een rede, waarin hij de ont BEATRICE HERON MAXWELL ck FLORENCE E. EA8TWICE, Hatr H-t JLugeleeh. 54) Zij is niet wat u noemt oen meisje van niets en evenmin een moisje zonder oen cent op de we reld; men kan trotsch. zijn zulk een meisje te kennen, zooals mr .Saxon vandaag zei." „Bic millionair?" Laurie antwoordde bevestigend on deed het verhaal van het huwelijkscadeau en ook ver telde hij van Sallie's engagement. „Waarom heb je dat niet alles te voren gc- zogd?" vroeg mevrouw Pridhara. „Dat Sallic geëngageerd is, maakt natuurlijk oen heel groot verschil." „Dal moest geen verschil maken," zei hij. „Ik wou u vrijwillig uw toeslemming laten geven en uit liefdevoor mij. En dat heeft u gedaan! Laten wij het nu aan vader vertellen. Als hij *t eerst niet gunstig opneemt, omdat alles zoo snel in zijn werk gegaan is, dan moet u hot voor ons goed maken on ik Weet zeker, <lat u dat wilt." Zij gingen samon naar do bibliotheek, waar Fee en Theo en Agnos zich later bij hen voegden. Theo liep op haar vader toe on sloeg haar armen om zijn hals. „Vader,zei ze, „Tubby Maulovürcr heeft mij tón huwelijk gevraagd en ik heb „ja" gezegd. Hij heeft mjj allee uitgelogd omtrent die armo Liz Bainton en ik geloof hom. Dat doet de inspecteur ook en hij denkt niet, dat Tubby en Fee er vorder mee zullen lastig gevallen worden." ,.En waarvan," vroog mr. Pridham, terwijl "hij haar in do wang kneep, „ben jij on Tubby van plan je huislioudon' op to zotten? Je kleed geld, met brood en kaas en kussen om do hol letjes te stoppon?" „Neen," zei zo plechtig, „hij gaat aan lief werk. En ik ook. Wij zijn allebei dat beuzelig en nutteloos leven moede." Mr. en mrs. Pridham keken haar beiden niet een toegevend glimlachje aan. Het vooruitzicht, dat hun jongste dochter eenmaal Lady Brismarai zou worden, deed luin aangenaam aan on vergoedde ecnigszins de teleurstelling van Laurie's huwelijk Hij toch had de schakel moeten vormen, die hen verbond niet do oude aristocratie. ,Als deze "ellendige zaak nu in orde was", zei mijnheer Pridham, „en ons onze gemoeds rust teruggaf, dan zou ik wel donken, dat moe der en ik," hij zag daarbij zijn vrouw aan, er iets voor zouden overhebben om de jongelui voort le helpen." Toen ging hij naar Fee en nam haar hand in zijn beide handen. „Lieve," zoi hij, „je hebt meer dan jo deel gehad van al die ellende. Je hebt oen dapperen strijd gestreden; wij moeten trachten liet goed te maken. Ik geloof, dat Laurie eon goede en wijze keus gedaan hoeft en wij zullen trotsch" zijn op zijn vrouw." Hij boog zich tot haar cn kuste haar op het voorhoofd en mot haar hand in de zijne leidde liij haar naar zijn vrouw. „Moedor," zei hij, „heet onze nieuwe dochteb welkom." Agnes sloop stil do kamer uit naar haar .bid vertrek je. Nu schenen er geen bezwaron meer te zijn tegen de vervulling van haar dierbaarden wenscli;Ln verbeelding zag zij zich reeds gewijd aan hot heilige werk, dat zij begeerde. Maar eerst moest zij danken, voor de vervul ling van haar wonsch en bidden, dat de laatste schaduw van oneer mocht worden weggenomen van het pad dorgoncn, die haar zoo dierbaar waren. Toen Fee on Laurie door de straten van Lon den naar het hotel Cecil terugreden, trokken een paar aanplakbiljetten van do avondbladen huu aandacht: KANAALGEHEIM OPGELOST, BUITENGEWONE ONTDEKKING. Laurie liet de taxi stilstaan en riep oen cou- rantenjongen aan. Volijverig koken zij naar de koloin laatste berichten en wat zij daar lazen bracht hen van do duisternis tot het licht. HOOFDSTUK XXXVII. Alle dingen bewegen zich in een cirkel en om aan het einde te komen, moet nien dikwijls tot het begin terugkceren. Onder do aangespoelde voorwerpen op dc kust van Cornwallis vond men oen flesch, vierkant van vorm en sterk op 't oog, ten gevolge van don donkeron inhoud. Ze had eindelijk haar reis volbracht. Ze was stevig toegekurkt en met ieLs zwarts dichtgemaakt; ze schoon gevuld te zijn mot een rol dun teerdoek. De man, die de flesch vond, zwaaide ze achteloos met den hals tegen een rots cn verbrijzelde ze. Hot wasdoek viel er uit, op het zand, ging los en toon kwam een beschreven blad papier, te voorschijn en een dolkmes, kort, scherp, met een heft van donker metaal, ingelegd met zilver, waarop middenin een plat knopje. De belangstelling van den man wood opge wekt Hij zotto zich neer cn las den brief, keek naar het wapen met tic doffe, donkere vlekken, stak beide voorwerpen eindelijk in zijn zak en liep or mee naar do pastorie. Twee dagen later werd in allo Londenscho niouwsblodcn een verslag gepubliceerd van het vindon der flesch en don inhoud van den brief en een photografio van hot dolkmes. Aldus werd het "raadsel opgelost, dat zoovelert in onrust had gebracht omtrent de tragedie aair het Kanaal, zooals men het noemde on het bevrijdde moor dan één naam van den smet van verden king, die er nog steeds op kleefde. INHOUD VAN DEN OPEN BRIEF, GEVON DEN IN DE FLESCH. „Ik ben matroos bij de koopvaardij en op mijn laatste reis uit Engeland, want ik ben niet van plan de kust van cfat land ooit weer te zien. Ik moet aan do andere zijde van de we reld blijven, nu en voor altijd. Amen. Maar er zijn dingen, die ik weet en die be kend gemaakt moeten worden aan dc monschen, die er belang bij Iiebbon, daar er zeker moeilijk heden uit gevolgd zijn. Ik trok Hampshire door op weg van Southampton naar Bristol, waar ik hoopte het meisje to vinden, dat ik twee jaar geleden had achtergelaten. Zij en ik waren nooit samen uit geweest, maar zij wist, dat ik van liaar hield, en zij was vriendelijk Voor mij. Op de reis besloot ik naar haar toe te gaan en to vragen of zo mij bobben wou. Ik had wat jfcld opgespaard en veel dingen om te vorkoopen, die ik in vreemde landen verzameld had. Ik kwam op het landgoed „Doorn en jacht" ge naamd. en verkocht daar een dolkmes één van do twee, die ik bij mij had voor twee pond tien shilling, aau den bewoner, Pridham heette hij, en hij had een zoon, een jong militair dio afdong van den prijs, dien ik vroog. Ik zei, dat er geen tweede mes op de wereld bestond zooals dit, dat hij van mij kocht, maar err was or nog oen en dat had ik in mijn bundel. „Ik ging verder om mijn reis voort te zetten, toon ik het meisje zag, waar ik voor terug ge komen was Liz Bainton. Zij zag raij niet maar ik begreep, dat zo op een anderen jongen wachtte én ik bleef toekijken Eerst dacht ik, dat het de jonge mijnheer van „Doornenjacht" was, maar ik zag, dat ik mij vergiste. Het was zijn vriend, dc zoon van eon lord die gewoon was te tennissen op de „Jacht", en als het spel uit was, ging hij langs liot kanaal naar huis. Liz was daar gewoonlijk twee- of driemaal in dc week en dan zaten zc samen te praten of wandelden langs het kanaaJ naar zijn huis. „Ik heb zc dikwijls nagegaan, maar ik paste wel op, dat zo mij niet zagen. Ik sliep gewoon lijk in hot dennenbosch en liep mijlen ver voor dat ik mij in ecnig dorp vertoonde, omdat ik vrij wou wezen, om te doen wat ik wilde, als de t-ijd kwam. Dc kon zien, dal ze hem liefhad en dat er voor mij geen kans was. Maar ik begon te denken dat hij haar niet liefhad, dat hij alleen maai met haar praten wou, omdat zij mooi was en verschillend van andere meisjes van haar stand Een poosje daarna kwam hij niet zoo vaak meer en Liz stond te wachten en te kijken er ging naar huis zonder hem gezien te hebben Ik kwam eens dicht genoeg bij om ze af te luis teren en ik hoorde hem zoggen, dat hij geer geld had en dat zijn vader wou, dat hij met een rijk meLsjo trouwde. Liz zei. dat geld niets boteekende zonder lief de, maar hij zei, dat arme monschen zooals hij zich de weolde van liefde niet konden veroot loven. <Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1