Nederland en de Oorlog. W» 17637 <§eze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Maandag S7 Augustus. Eerste JBlacï. A°. 1917. PIIIJS DEK ADYEKTENTI15N: Van 1—5 regels 1.05. Ioüere regel meer 0.20. Kleine advertentie» ene 30 woorden 40 Cents oontant; elï tiental woorden meer 10 Oenta. Incasso volgens postrecht. Bewijsnummer 5 Oente. Telefoonnummers: Adminisfrailo 175, Redactie 1507. PIIIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. I Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post fiommer bestaat uit TWEE Bteden. örfieieele Kennisgevingen. VERGADERING van don GEMEENTERAAD. VAN LEIDEN, op DONDERDAG 30 Augustus 1917, des n.m. te twee uur. Te behandelden onderwerpen: 1 Beëediging en installatie van het nieuw benoemde Raadslid Th. B. J. .Wilmer. 2. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. (183) 3. Benoeming van een tijdelijke leerares fn het Duitsch aan do Hoogero Burgerschool voor Jongens en vaststelling van haar jaar wedde. (184) 4. Benoeming van een tijdelijke leerares in het schoonschrijven aan de Hoogero Bur gerschool voor Meisjes en vaststelling van haar jaarwedde. (185) 5. Benoeming van een 1 eeraar in de Meet kunde aan de afd. A <ler Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzere-sen en vast stelling van diens jaarwedde cn pensioens grondslag. (186) 6. Praeadvies op het verzoek van Mej. dr. C. Ligtenberg om eervol ontslag als leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (190) 7. Praeadvies op het verzoek van ,W. Prins om eervol ontslag a'.s onderwijzer in de Franscho taal aan de Jongensschool 2de klasse en aan do Meisjesschool 2de klasse. (196) 8. Praeadvjes op het verzoek van Mej. A. ran der Laak en om-eervol ontslag als ondorwrjzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 7. (197) 9. Suppl. staat van begrooting, dienst 1916, van hot H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (192) 10. Staat van af- pn overschrijving op de begreoting, dienst 1916, van het Col lege van Vrouwen-Kraainmoeders. (195) 11. P kening, dienst 1916, van het Col- \ge van Vr o uw en-Kraam moeders(195) 1-2. Begrooting, dienst 1918, van het Col lege van Vrouwen-Kraammooders. (195) 13. Rekening, dienst 1916, van de Ver- ecniging tot in-stand-houding van het Leidsch Muziekcorps. (182) 1-t. Staat van af- en overschrijving op do begrooting, dienst 1910, van de Ste delijke Werkinrichting. (193) 15. Suppl. staat van begrooting, dienst '.DIG, van de Stedelijke Werkinrichting. (193) 1G. Rekening, dienst 1916, van de Ste delijke Werkinrichnng. (193) 17. Suppl. staat van begrooting, dienst 916, van de gestichten „Endegeest" „Voor- geest' en „Rhjjngeest". (195) 18. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1916, van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhrjngeest". (195) 1.9. Rekening, dienst 1916. van het tijde- lyk I.evensmiddelenbedrijl. £0. Balansen en Winstrekeningen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Blectri- citeit. 21. Praeadvies op het verzoek van de N. V. Leidsche' Melkinrichting „De Land bouw", om vergunning tot het bouwen van e a houten afdak op het perceel aan don Iiijnsburgersingel No. 23. (187) 22. Voorstel tot beschikb'arsteliing van geiden tot dekking van het één vierde ge deelte van het tekort op de exploitatie der Centrale Keuken. (198) 23. Praeadvies op liet verzoek van A'. ■IB- kei' om den toegangsprijs tot „Do Graan- benrs" te verhoogen tot 10 cent» per per soon. (207) 24. Praeadvies op het verzoek van J. N. van der Reijden Jr. en A. Th. J. Swaving, om een gedeelte van het achter hun per- cee'.en aan den Loidschon Straatweg on der Ocgstgeest gelegen weiland te mogen huren of koopen. (200) 25. Praeadvies op het verzoek van het Centraal Bureau van Advies voor den Mid denstand, om toekenning van een subsidie ten behoeve van zijn te Leiden gevestigd liliaal. (199) 26. Voorstel tot aankoop ten behoeve van do Gasfabriek van het perceel Sectie B No. Ï582, nabij de Langegracht, en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. (204) 27. Voorstel tot aankoop ten behoeve van do Gasfabriek van het perceel langegracht No. 136 en tot beschikbaarstelling van do voor dien aankoop benoodigdo golden. (205) 28. Vaststelling van een plan tot her ziening van het uitbreidingsplan der ge meente. (202) 29. Voorstel tot onteigening ten name Tan de Vereeniging tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Leiden van het perceel gemeente Leiden, Sectio K No. 548, gelegen in den Stadspolder. (203) 30. Voorstel inzake de verstrekking van goedkoope melk aan zieken, zwakken en kinderen beneden één jaar. (206) 31. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van electrische verlichting in verschillende ge meentegebouwen. (201) 32. Praeadvies op de adressen van de Christelijke Vakcentrale en do Duurtecom- missie uit de Leidsche Arbeidersbeweging, inzake het minimum-verbruik van gas tegen den prjjs van 8 cents per Kub. M. (191) 33. Praeadvies op het adree van de Duur- tecommissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging, inzake de distributie van sajet en klompen tegen lagen prijs. (191) 34. Praeadvies op het adres van de Dinir- tecommissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging inzake de beschikbaarstelling van brandhout tegen den kostenden prijs. (292) 35. Praeadvies op het adres van de Duur te commissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging, inzake de distributie van sajet, klom pen, brandhout, petroleum en groenten en het doen van mededeelingen omtrent de levensmiddelen-voorziening. (191) 36. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1916 ep dat van 1917 van de benoodigdo gelden voor de voldoening van oenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post „On voorziene Uitgaven" voor 1917. (177 en 208) 37. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over hot jaar 1916, met inbegrip van die der Haarlemmervaart. (176) Deze nummers zijn nog niet opge nomen onder de Ingekomen Stukken. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen in herinnering, dat den Sisten Augustus e.k. de 2de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1917, en dat alzoo op den lsten September minstens 2/6 gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noortigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgingskostcn, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Weth. voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 25sten Augustus 1917. DE DIRECTIE DER STEDELIJKE FA BRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT maakt bekend, dat wegens buitengewone drukte inlichtingen omtrent AANSLUITING AAN IIET ELECTRISCH KABELNET veart- AAN niet meer telefonisch kunnen worden verstrekt. Dagelps (echter uitsluitend tUESChen 9 en 12 uur v.m.) zal ten kantore der fabrie ken (Langegracht) oen ambtenaar aanwez'g zijn voor liet verstrekken van mondelinge inlichtingen". 9530 „BRANDSTOFFEN COM Ml SS IE LEIDEN". Brandstoffcnkaartcn voor schippers. Den schippers, gedomicilieerd in een der gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeést, Warmond, Rijr.sburg, Valkenburg. Voorscho ten en Zoeterwoude, wordt- verzocht, ter ver krijging van een brandstoffenkaart, zich schriftelijk te wenden, onder opgave van naam en grootte van het schip, tot het Bureau der B.andstoffencommissie vcor het district Leiden, Hooigracht 1416 te Lei den. 9502 Brandstoffcitkaarten voor bewoners van woonwagens. Btwcn.rs van wo nwagen», ged.m'ciie.rd in oen der gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgoest, Warmond, Kjjnsburg, Valken burg, Voorschoten en Zoeterwoude, wordt verzocht, ter verkrijging van éeu brandstof- fenkaart, zich schriftelijk te wenden tot het Bureau dor Brandstoffencommissie voor het district Leiden, Hooigracht 1416 t© Lei den. 9503 —t 3.4 Do waa-rn. Directeur 'itej.L. van het Brandstoffenbureau, .-! KRAMER. Do Brandstclfer.-ConimLsie Leien maakt bekend: dat aan den lieer 7. C. Stank op 'diens verzoek, eervol ontslag is verleend als Secre taris der Commissie en Directeur van het Brandstoffen-Bureau met ingang van 1 Octo ber a.s.; dat met ingang van dien dag is benoemd tot Secretaris der Commissie cn Directeur van 't Brandstoffen-Bureau het Lid 'der Com missie, de heer M. Kramer; dat gedurende het verlof, dat tot 1 Octo ber is verleend aan den heer Stam, diens opvolger zal zjjn balast met het waarnemen van Bovengenoemde functies. 9539 Namens do Brandstoffen-Comm. v.n., islo' N. C. DE GIJSELAAR» Voorzitter. M. KRAMER, w.n. Secretaris. LEIDEN. 27 AUGUSTUS. Men deelt ons mede, dat bij de be grafenis van den heer A. J. de Haas te Voorschoten, niet door den heer Riem Vis, maar door den heer A. R van de Reep, alhier, stiefzoon van den overledene, be dankt werd. In de Stedelijko Werkinrichting zijn in de week van 19 tot en met 25 Augustus opgenomen 181 volwassen personen en 46 kinderen, totaal dus 227 personen. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Gem. te Dirksland komt voor ds. A. Verhagen, alhier. Hedenvoormiddag ontstond in een. per ceel aan de Houtstraat, bewoond door H. J. Jordaans, een begin van brand, doordat een kapokbed vlam vatte. De brand werd door onmiddellijk optreden in het begin ge- bluscht. De5 schade- is gering. De oorzaak is onbekend. Zooals wij al eer meedeelden, wor den in den laatsten tijd verschillende rijwiel diefstallen gepleegd. De dieven gaan daar bij soms vreemd te werk. Zoo werden de vorige week niet minder dan vier rijwielen, hier of. daar gegapt, op de Steenstraat teruggevonden, staande onder het raam van den rijksveldwachter Abelman, boven de' apotheek der firma Reyst wonende. Toen o.a. een fiets werd vermist uit het gebouw van het Kantongerecht, reed een der employés jnaar eëns bij dien veldwachter aan, om daar te hoeren, en inderdaad stond daar weer het rijwiel. Vandaag kreeg Leiden bezoek van een 35-tal Belgische geïnterneerden uit Harder wijk, onder leiding van oen Hollandsch offi cier. De heer Scharwachter, gids van de Vereeniging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer, geleidde het gezelschap door- de stad, waar do meeste b zienswaardig heden werden bezichtigd. Hierna vertrok het gezelschap paar Katwijk, waar in het voor malig Groot Badhotel wordt gedineerd. UIT ONZE STAD. STEUNCOJ1ITE LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich aan om steun 4 peis. Maakt met het totaal der vorige week a 3202 3203 Hiervan werden d reet afgew. 618 Tot 25 Aug. waren behandeld 2585 In de afgeloopen week kwamen in behandeling3 2-58S Thans worden ondersteund 131 p menen. Dc duurtccommissic. Do algemeeno vergadering der duurte- commissiouit do Leidsche Arbeidersbewe ging als vervolg van de vergadering van 7 Augustus heeft plaats gehad. Door heb bestuur werd mcdedeeling ge daan van haar bemoeiingen voor de ver lichting der Rijndijksbraat. Aangenomen mag worden, dab do langdurige pogingen dor commissie een voor do bowoners. gunstig resultaat opleveren zal. Na ernstige discussie werd met algc- meene stemmen de volgende motie aan genomen ,,De vergadering, gehouden.24 Augustus 1917 in het lokaal van den L. B. B., waar vertegenwoordigd waren de besturen van de 24 bij den L. B. B. aangesloten vakverecni- gingen, en d'o besturen van de Coöperatie Vooruit" en van do S. D. A. P.gehoord do discussies, zoowel, over de sinds do vo rige bijeenkomst op 19 Maart, door de Duurte-commissio gevoerde actie voor goedkoope levensmiddelen, als over het resultaat van de behandeling van de motie Van den Tempel in do Tweede Kamer, constateerd, dat het op 26 Juli aan den Raad behandelde adres van de „Duurte- commissie" weergeeft wat er onder de Leid sche arbeidersbevolking leeft; overwegende, diat dit adres op voorstel van den burge meester naar het college van B. en W. is verzonden om praeadvies; betreurt, dat dit praeadvies nog steeds op zich laat wacEten en dringt er bij B. en W. ten sterkste op nan, die Leddbche arbeidersbevolking te doen weten, welke maatregelen zij van het gemeentebestuur in do eerstvolgende maanden te wachten heeft; besluit, diat de besturen der aangesloten' organisaties op bun spoedig te houden ver gaderingen hun leden zullen op die hoogte steil on van den stand van zaken en hun duidelijk maken, dat in deze omstandig heden het praeadvies van B, en W., dient te worden afgewacht; besluit tevens, dat minstens om do veertien dagen door de commissie algemeeno vergaderingen zullen wordon belegd, om daardoor op de hoogte te blijven van de geest der arbeidersbevol king, ten einde op'het juuiste oogonblik de noodigo maatregelen te nemen om meer dere voorziening van de autoriteiten te verkrijgen draagt do Duurtecommissie des niettegenstaande met klem op, naar gelang der omstandigheden zulke maatregelen te nemen, onder andero het houden van straatbetoogingen, als haar voor de levens- middelonvoorziening in do a.s. wintermaan den noodig zal voorkomen.'' UIT ONS LAND. Weer bommen geworpen op Nederlandsch gebied. Zaterdagavond halftwaalf zijn bommen geworpen op Retranckeniont, onmiddellijk bij de Nederlandsch-Belgischo grens gele gen. Wellicht zal men eveneens hooren van bommen op Cadzand. Do drie projectielen zijn dan ook aan do grens van Rctranche- ment gebarsten, vlak bij het haventje van Cadzand, zoodat beide namen verward worden. Persoonlijko ongelukken zijn er niet te betreuren cn stoffelijko schade is niet aan gericht. Te Vlissingen waar de slagen werden ge hoord, Areroorzaakte heb gebeurde nog al eenigo consternatie. De nationaliteit van hot vliegtuig is onbe kend. Wie al niet smokkelt. Bij de tramwegmaatschappij ZutfenEm merik is een partij linnen in beslag geno men, die onder de be.naiming „papier" ten uitvoer was aangeboden. De partij behoor de aan den heer J. B. Heimich, commissa ris van genoemde maatschappij en lid v;?n de Prov. Staten van Gelderland voor het district Ruurio. Gemobiliseerde arisen. Do Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst heeft bij den minister vau Oorlog pogingen aange wend, een gedeelte der gemobiliseerde art sen in het genet van verlof te stellen met het oog op den grooten nood aan genees kundige hulp teu plaittelaiidè, gelet ook op de ze-er groote belangen die voor sommi gen hunner op het spel staan door heb ver- loopau der praktijk, enz. In verband hier mede zal worden overwogen of de genees kundige verzorging van troepen of inrich tingen aan een meer vaste woonplaats ge bonden, geheel of ten deele aan burger- gene-esheeren. kan worden opgedragen, op dat "een aantal militaire artsen zou kun nen vrijkomen. Gebrek aan veer voer klein vee. De goitonfokvereeniging te Becsd heeft aan den minister van L., H. en N. ver zocht, indieu mogelijk, toe tc staan, dat een gedeelte van den eigen oogst ook ge bruikt mag worden als voer vöor geiten en schapen. Dc minister van Landbouw heeft-aan het bestuur dei* te Bruin<?rwoId bestaande gei- tenfokvereeniging gemeld, d?.b wegehs de groote v o ed e r scha ar och té voor gciteil in 'den aanstaanden herfst en winter, geen krachtvoer zal worden verstrekt. Door de zen maatregel wordt de mindere man ten zeerste getroffen, terwijl bij taJ van kleine landlieden de veestapel gewoonlijk uit één of twee geiten bestaat. Voeding voer trekhonden. Het comité in zake Refc trekhonden vraag stuk hoeft zich, met het oog op de komen de voedm-gsbezwaren, ook voor do trekhon den, tob den minister van Binnenlandsche Zaken gewond, meb liet verzoek, don ter mijn, gesteld in het K. B. d.d. 12 Juni 1911 sedert driemaal gewijzigd, niet ten vierden male aan H.M. voor verlenging te willen voordragen. De ondervoeding hoeft vooral de kleine dieren zoodanig verzwakt, dab buiten twij fel het gebruik dezer kleine dieren voor trekdiensten in den regel reeds bovenma tige inspanning zal veroorzaken, hetwelk bij art. 6 van het K. B. d.d. 6 Februari 1911 is verboden. Mochten op dit oogonblik reeds de maat regelen genomen zijn om die overgangsbe palingen. wederom te verlengen, dan -ver zoekt het comité den minister te bevorde ren, dat die verlengingsduur nader worde •bepaald, bijv. op slechts drie maanden. Vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. Het ministerie van Baiitenlandscho Zaken deelt" officieel het volgende mode Op 18 dezer is het Nederlandsche rechts gebied door vliegtuigen dér oorlogvoeren den herhaaldelijk geschonden. Tusschen 8 uur en 8.15 van dien dag werd te Aardenburg, Sluis, Oostburg,. Zuidzande, Cadz.-nd en G roede een eskader van 25 a 30 Duitscho vliegmachines waar genomen, dat zich van oostelijke in v. es- telijko richting over Nederlandsch gebied voortbewoog. Aangezien nergens nood seinen vertoond werden, is het eskader in de genoeindo plaatsen onder vuur genomen. Te 11-30 uur op dien morgen werden op het eiland Schouwen cn Duiveland tus schen Reneese en Scharendijke 14 z> wel Duitscho vliegtuigen als vliegtuigen deï Entente waargenomen, waar van ecnige elkaar met. mitrailleurs beschoten. Teven? werden uit die vliegtuigen 3 bommen ge worpen waarvan een bij liet slot Moer mond (Renease), con bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Do vliegmachines welke met Noderland- sclio afweermiddelen beschoten werden verdwenen in zuidoostelijke richting. Ver moedelijk een zestal dezer vliegtuigen wer den te Bürgh (z.-w.-punt van Schouwen cn Duiveland) horkend als Duitscho water vliegtuigen terwijl cenigen tijd later t-a Westkapello 22 Duitscho vliegtuigen wer den opgemerkt- koersende noord-oost-zuid' west boven Nederlandsch rechtsgebied. Korten tijd later (11.45 uur v.m.) bewogen zich over do eilanden Goeree in noord westelijke en Voorne in noord-noord-wes telijke richting twee vermoedelijk Duitscho vliegtuigen, weike tusschen Goeree-dorp cn Goeree-haven zes bommen wierpen, weder om zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Vermoedelijk dez9 zelfde vlieg tuigen werden to 11.55 uur to Hoek vaD Holland, gaande in noord-oostelijke rich ting, te 12 uur boven Hoofddorp gaande in noord-nc-ord-oostolijko richting, te 12.30 boven Sloten (Friesland) te 12.45 uur boven Hoogkerk (bij Groningen) te 12.50 uur boven Groningen, te 1 uur boven Slochteren steeds gaande in oostelijke rich ting, te 1.25 uur van uit Heveskes (Lij Delfzijl), gaande in zuid-oostelijke rich ting waargenomen. Vermoedelijk een dezoe .vliegtuigen, de Duitsche tweedekker No. 1059, is daarna bij Blijliam geland en met bemanning geïnterneerd. Het tweede vlieg tuig, de Duitscho tweedekker No. 1055/16, is onder do gemeente Beeria neergescho ten en met bemanning geïnterneerd. Nog werden op dien dag te 12.10 n.m. boven Sas van Geut een Duitsch vliegtuig, gaando noord-oost-zuid-'west, en te 12.20 n.m. boven Cadzand 2 Duitsche tweedekkers, gaando n.-o.-zuid-west, cn to 12.21 n.m. boven dozelfdo plaats 20 Duitscho vlieg tuigen, gaande noord-zuid, waargenomen. Van dezo laatste is een vliegtuig door Ne derlandsch geschut neergeschoten, doch even over de grens in België neergekomen. Do Duitsch regeering heeft door tus- schenkomst van don Duitsch en gezant in middels reeds haar leedwezen over liet ge beurde betuigd, onder mededeeling, dat een eskader Duitscho vliegtuigen boven het Kanaal zijn plaatsbepalingsvermogen ver loren had ei ten gevolge van een dichte wolkenlaag en bij het verlaten daarvan zich reeds boven NcdorlaudJsch gebied bleek te bevinden, zoodat mede ten gevolge van den sterken zuidwestelijken wind het overvlie gen vaj Zeeland onvermijdelijk was go- worden. Do Nederlandsche 'rcgeèring heeft den go- zant to Berlijn opdracht gegeven de Duit scho regeering er op te wijzen, dat haar ver klaring noch den tocht van het Duitsche eskader over Zoouwseli-Vlaanderen van oos telijke in westelijke richting, noch dien van do twee ten slotte geïnterneerde vliegtuigon verontschuldigt, en Baron Gevers derhalve verzocht bij do Duitsche regeering met dien meesben nadruk te protesteoren tegen do zeer ernstige schendingen van Nederlandsch gebied De gezant heeft tevens opdracht ontvan gen van de Duitsche regeering volledig© opheldering te vragen over het werpen van bommen op Gooreo, waar de Duitse© vlieg tuigen niet in gevecht gewikkeld waren en over het werpen van bommen op Schou wen, waar een wachtcommandant met ze kerheid meent te hebben waargenomen, dat een der bommen uit-een mot een zwart kruis gemorkt vliegtuig geworpen werd. Ten slotte hebben de gezanten te Londen, te Havre on Parijs opdracht ontvangen resp. aan de Britscho, Belgische en Fran scho regeering do vraag voor te leggen of vliegtuigen van haar luchtvloot zich door deelneming aan het gevecht boven Schou wen aan schending van Nederlandsch ge bied cn het werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Naar do horkomst van de op Goeree cn Schouwen govonden bommenscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. De neergeschoten vliegmachines. De to Beerfca neergeschoten Duitscho vliegmachines zijn door monteurs uit heb vliegkamp te Soesterberg gedemonteerd, onder leiding van luit. Olfclijn en per vrachtauto's met aanhangwagens naar Soesterberg vervoerd. De reis werd ge maakt via Apeldoorn, waar overnacht

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1