De Wereldkrijg. Nederland en k Oorlog. No. 17636. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 2S~ Augustus. Tweede Slad. Anno 1917. Brieven van een Leidenaar. FEUSLLETOM. Hot vljfd.© wiel. 11-1 DCXIII. „Geef onS heden ons dagelijksch Brood." LWie, die dit tot dusVer in lrindcdijko devo tie of enkbl uit sleur vroeg, zal, bij het uit- Bpreken er van thans njet den diepen ernst Ier van voelen? En wie deze bode wellicht nog nooit op de lippen nam', zal ook hij niet tot nadenken gestemd worden, als hij zich geplaatst ziet voor de' boterham, welke hem' naar vastgesteld rantsoen is toege dacht? De' vraag naar het dagelijksch brood be gint ook voor ons land een levensvraag te worden. Vóór alles mogen wjj de' Regeering en ,wie haar er toe adviseerden, dankbaar zijn, dat intijds de broodrantsoeneering is inge voerd en de distributie er van geregeld, op een. wijze, die in geen enkelen tak van Regeeringszorg is geëvenaard, althans over troffen. Or.s broodkaartensysteem werkt uit nemend. yooral ook, omdat het eiken schijn zelfs van bevoorrechting, èn van bakkers èn van verbruikers, voorkomt. Gegronde klachten zijn of worden dan ook niet vernomen. Men heeft geklaagd over het gedistribueerde kwantum, alsof het niet toereikend ware; maar deze klachten ver stommen, wanneer .uien bidenkt, dat de lijd ,vrjj zeker nadert, dat het rantsoen nog klei ner zal moeten worden. Men klaagt ook over de kwaliteit, da kleur en den smaak van het breod; doch, kle omstandigheden in aanmerking genomen, eveneens, ten onrechte. Ik heli op het goddkoope Regeeringsbrood in het eerst; en bij voorbeur in volksverga deringen hooren smalen, als zou bet geeta menschelgk voedsel zijn. Nu men er aan ge- Lwend is, ljlaagt men niet moer. Men heeft het leeren waardeeren als een voedzaam, goed verteerbaar en goedkoop voedingsmiddel en jprijst het in de Regeering, dat zij het voor Pen prijs ver beneden den kostenden prijs beschikbaar stelde. Tegenwoordig beeft het wittebrood het zwaar te verantwoorden. Het is te klein van stuk, te grauw van kleur en Phsmakelijk. Zon'der zakelijfe redenen knoo- pen de meesten hieraan nog de couolusie vast, dat het ook weinig voedzaam is. Nu helpt al dat klagen wel niet; wij moeten het brood eten, om het 'evPn, of wij het smake lijk vinden of onsmakelijk. Maar als wij nn kunnen aantoonen, dat ons brood de slechte sigenschappen, er aan toegekend, niet bezit, dan nemen wij metéén voor een deel liet Vooroordeel er tegen weg; de nienschen nut tigen het met meer smaak en wellicht werkt dit nog wel gunstig op de spijsvertering. En daarom wil ik de samenstelling van het wittebrood, zooals het thans wordt ge bakken, even mededeelen. 70 K.G. inlandsche tarwe, vermengd mét 30 K.G. rogge, wordt gemalen en na gebuild te zijn, blijft daarvan over 80 K.G. bloem. Hierbij wordt gevoegd 10 K.G. aardappel meel en 10 K.G. Amerikaansche bloem. Van dat mengsel nu wordt ons broed op 't «ogen blik gebakken. Hoo zou men bot bij gebrek aan tarwe bloem beter willen bageeren? Ongetwijfeld is het voedzamer dan ceni- ge maanden geleden, toen er een veel grootsr percentage aardappelmeel in verwerkt was, smakelijker dan het kort geleden beschikbaar gestelde brood, waar lieel wat maïsmeel doorging, dat vroeger enkel voor veevoeder diende. De grauwe kleur wordt veroorzaakt door het roggemeel. Als men weet, dat in een groot deel van ons land, voornamelijk in het noorden, in normale tijden brood, uit sluitend van rogge, en nog wel ougebuilde rogge, gebakken, wél wordt gebruikt, dan be- noeft men ter wille van de toevoeging van roggebloem het brood zeker niet te versma den. Blijkbaar rijst bet deeg ten gevolge van de toevoeging van roggebloem minder dan anders, doch daar slaat weer deze goede eigenschap tegenover, dat het brood langer versch blijft Dat was voor eenigen tijd, toen het een belangrijk proeent aardappelmeel bevatte, heel anders. Laten wij met het tegenwoordig oorlogs- brocd tevreden zijn! Wij mochten willen, dat het zoo zou. blijven zoolang de oorlog duurt Doch daarop is weinig kans. Sinds Amerika den graanaanvoer naar ons land zoo goed als stop gezet heeft en dé nog aanwezige Amerikaansche bloem bijna is ingeteerd, en ook de voor b'reod geschikte maïs haast verbruikt; Woelen wij op do voor raden inlandsch graan teren. De enkele par tijtjes rogge zijn echter weldra opgebruikt; in plaats van roggemeel zal men dan naar iets'anders moeten omzien. Nu zijn er in heb land nog eenige partijen gerst aanwezig, bestemd voor de brouwerijen. Die zullen nu moeten worden aaugesproken en de rogge moeten vervangen. Hoo het brood, gemengd met gerstemeei, er uit zal zien, durf ik niet zeggen, Men beeft het naar mijn weten, nog nooit voor dit doel gebruikt. Over den smaak zal ik mg ook niet uitlaten. Doch als wij weten, 'dat onze' gort, waarvan wij de voed zame gortepap bereiden, gepelde gerst is, Wan behoeven wij, uit gezondheidsoverwe gingen, ons over dat brood ook niet ongerust te maken. Wel wekt reeds de naaste toekomst zorg, niet betrekking .tot de aanwezige voorraden grondstoffen, waaruit wij brood kunftn be reiden. Da Regeering wénscht in de eerst volgende weken den loop der gebeurtemssen af te wachten. Mocht het blijken, dat de verwachtingen, welke zjj koestert, dat eenïgo toevoer nog steeds mogelijk zal blijven men weet, dat een Commissie naar Amerika afgevaardigd om de autoriteiten daartoe te bewegen niet verwezenlijkt worden, dan moet men gr op bedacht zijn, 'dat de harde maatregel, nogmaals over to gaan tot een vermindering van het broodrantsoen, toch zal moeten worden genomen. Er komen straks wel eenige voorraden Van den nieuwen oogst bij, maar liet is be kend, dat het land zelf slechts voor (ten gering deel in de benoodigd© graanproduc- tie voorziet. De landbouwers hebben in de oorlogsjaren zich trouwens ook niet bijzon der op graanbouw toogelogd, omdat andere gewassen voor hen meer loonend warén. Bovendien valt de graanoogst, ten gevolge der veelvuldige r egens in deze .maand, niet mee. Het zal, als wrj op eigen voorraad blij ven aangewezen, de Regeering miei'ijk val len, om met een zeer matig rantsoen den winter door te konien. Met het oog hierop heeft zeer waarschijnlijk de Regaling ook 'den uitvoer van aardappelen geheel dtop- gezét. Het moet in haai- voornemen liggen, op een deel van den oogst beslag to leggen, deze aardappelen te doen drogen, tot gries- nieel te verwerken en dit voor broodbe reiding aan te wenden. Zoo komen wij mogelijk ook zonder toe voer van buiten, den winter 'door. Maar Wat dan, als da oorlog nog blijft voortduren? Eon man van gezag in deze zaken, met een vooruitzenden blik, op wiens oordeel ik prijs stel, verklaarde, dat hij per soonlijk overtuigd is, dat Amerika ons niet in den nood zal iaten zitten, al zal liet, om t© zorgen, dat wij zoo weinig mogelijk van eigen productie naar Duitschland kunnen zenden, ons bij mondjesmaat bedienen. Laat ons die overtuiging dealen en dm moed er inhouden! Intusschen, waar uit het bovenstaande blijkt, dat inderdaad de vraag naar het dageiijicsch brood een levensvraag voor ons is geworden, mogen wij ons van den ernst er van doordringen. En daarbij past geen smalen op hetgeen wij als liet oas toe gemeten deel ontvangen; eer dankbaarheid, dat wij het nog kunnen krijgen. En op hen, die door hun finanei o'en toestand in staat zijn, zich een andere voeding te ve schaffen, rust de verplichting, zoo zuinig mogelijk te zijn in het broodgebruik. Hoe minder er uit eigen beweging gebruikt wordt, dis ie Klei ner de kans, dat het rantsoen zóó gering worden zal dat een deel der bevolking met ondervoeding en daaruit voortvloeiende ca- ileelige gevolgen wordt bedreigd. Amerikaansch oordeel over het Nederlandscli aanbod van schopoit. Naar juea aan de „Zeepost" schrijft, is liet Amerikaansche soheepvaartb'ad „Ship ping" buitengewoon slecht te spreken over het Nederlandsehc ftanbod van schepen en veroorlooft het zich de volgende onwelwil lende Uiting: „Nederland neemt thans zijn toevlucht tot den laagsten vorm van geld afpersing de uithongering van de 'Bel gen ten einde zijn wederuitvoer naar Duitschland 'te redden. Bij de onderhande lingen met de „Belgian Relief Commission" betreffende het voorzien V3n voldoende Ne- derlandsche schepen om het geheelo werk voor do ondersteuning van do Belgen over te nemen, bood de Nederlandsche regering één vierde van de noodige schepen aan, waarbij als voorwaarden gestold werden ga ranties ten opzichte van de levering van levensmiddelen van de Vereenigde Staten. Deze voorwaarden leunnen door de geallieer den niet aangenomen worden, derhalve zul len geen Nederlandsche schepen gebruikt worden, totdat de gestelde voorwaarden in getrokken .of gewijzigd worden." Duitscho kinderen. Te'Zê'venaar kwam gisteren ophieuw een groot transport Duitsche Kinderen oris Hnd binnen. Gistermorgen zijn 100 Duits:hc kinderen uit Oosterbeek naar Diiitechlahd terugge keerd. Een nieuw transport van 170, be stemd voor O&sberbeek en yaasseo, kwam des middags te Arnhem aan. Woensdag zijn er bovendien nog 300 gearriveerd voor Zee land en Noord-Holland. Woensdagavond zijn te Gcos 120 Duitsche kinderen aangekomen, die over verschillen de plaatsen van Zeeland zijn verdeeld. Een Duitscli deserteur. - Door de politie te Enkhuizen is in ver zekerde bewaring genomen oen Düitsche de serteur, die daar sinds eenige weken ver toefde, nadat hij, in staat van dronkenschap verkeerc-nae, zijn kostbaas met o.m mes te lijf was gegaan. Het mijnengevaar. Gisteren heeft" men aan het Noordzee strand een mijn laten springen. - Stopgezet. - Naa,r gemeld wordt, heeft de Amsler- daansohe Ballasb-Maatschappij liaar perso neel, bestaande uit GOO man, tegen het einde dezer week opgezegd, daar het be drijf wegens gebrek a-an kolen, zal moeten worden stopgezet. Hoogo tabaksprijzen. De nog te I-Jzendoorn le veld staande onverkochte tabak is door de firma Frowein. en Co. te Arnhem gekocht voor f f05 de 50 K.G., risic-o .voor den kooper. Dit is de.hoogste prijs, dit jaar in Gel derland besteed. Handel in kaas. Men meldt uit Barneveid: In deze stre ken, waar de laatste jaren zooveel kaas van uitstekende kwaliteit gemaakt wordt, ligt reeds meer dan twee weken alle handel in dit artikel totaal stil en ook deze week laat het zich niet aanzien, -dat verbetering op dit gebied zal intreden. De landbouwers klagen steen en been fen weten niet wat zij, bij verdere stagnatie van dézen handei, moeten aanvangen. Actie onderofficieren lichtingen 19111914. In de Woensdag te Amersfoort gehouden algomeene vergadering van onderofficieren der lichtingen 1911, 1912, 1913 en voorjaavs- plooglichting 1914, werd medegedeeld dat van meer dan een zijde uit het leger schrij ven was ingekomen, om te geraken -tot op richting van een bond van onderofficieren, wier lichtingen reeds in het genot van onbe- paald klein verlof zijn gesteld. Het bestuur had reeds lang hot plan tot het vormen van een bond van mililie-O.-O. over te gaan, dooh was tot nog toe hiervan weerhouden, daar het in de mconing verkeerde, gezien de genomen besluiten en bepalingen van den minister van Oorlog, dafc een spoedigo af lossing niet lang op zich zou laten -wachten. Het is den secretaris dezer dagen nog ge bleken, dat van de militaire autoriteiten in deze quaestïo weinig te verwachten is, zoodat hij thans de tijd aangebroken acht tot hét vormen van een bond van militie-onderoffi cieren der oudere lichtingen over to gaan. Door de 'vergadering werd mej" algemcene stommen besloten eon bond te vormen. Het bestuur is als volgt samengesteld: N. Sprenger de Rover, voorzitter; P. J. W. de Waal, secretaris; J. Jelgcrhuis, penning- meestor; E. W. de Jong, D. Torons tra en K. Drost, commissarissen. Een mauifest. t Uit eon vliegmachine, die Zaterdagmorgen over Ovezande vloog, is een briefje geworpen in de Duit soke taal gedrukt, dat, vertaald, hot volgende inhield: DUITSCHE SOLDATEN. Mot een nieuwe leugen, met eon nieuw be drog, zal hot Duitsohe loger en hot Duitsohe volk bij aanhouding tot vernietiging ge bracht worden. Na hot bodrog van dc vrodesaanbiedingen cn na de bedrogen hoop, die door den ver scherpten duikbootoorlog bij u verwekt is ge worden, liegt men u voor, dat Rusland tot eon afzonderlijken vrede met do Centralen bereid is. Dat is'oen krasse en stellige leugen. Niet later dan op 3 Mei heeft dc voorloopi- gc rogeering in Rusland in oen tijdiug aan de bondgenoot'n plechtig verklaard, dat zij het gezamenlijk bondgenootschap trouw zal blijven, dat zij vast besloten is, den vijand, die in Rusland birinengodrongen is, uit het land te jagen, cn den verdedigingsoorlog, die het Russische volk voert, voort te zetten, totdat geen keizershuis meer in staat is, te gen den wil van het volk. ee ndergclijk bloed vergieten to boginnen. Was mon eerst van mooning, dat het' een Duitsche machine was, uit hot briofje blijkt wel, dat zij aan een van de Entente-sta ten behoorde. Waf gedeporteerden verhalen. Dezer dagen brachten twee bewoners van Maubouge een bezoek aan de „Tol." beiden dc rois door België in zes (lagen volbracht zou- der eenige noemenswaardige moeilijkheid. De ceno was een jonge man van 19 jaar, do andere een kleine veertiger, die beiden verheugd waren in het vrije Nederland een veilig dak Ic vinden in plaats van dagelijks godwongen to zijn aan het front werkzaamheden voor den vijand te verrichten. Beiclon waren sinds maanclcn gedeporteerd en hadden nog geen enkele maal verlof gehad hun familie tc bezoeken. Allo mannen lusschcn den leeftijd van 15 tot GO jaar worden genoodzaakt arbeid te verrich ten voor den vijand aan dc verdedigingswerken, die door heel Noord-Frankrijk en Zuid-Bc'.gic worden aangelegd. Hier bestaat geen vrije wil meer, neen, de burgers,-die weigeren-te werken, worden met allerlei straffen bedreigd cn niet dit alleen, doch zij wordon ook ten uitvoer ge bracht. Een der meest gewone straffen is wel do volgendedo onwilligen worden clan tot halverwege het bovenlichaam ontkleed en aldus in het water cn in de modder geplaatst. Blijven zij dan nog halsstarrig weigeren, dan worden do arme kerels met knoeten en geweerkolven geslagen, tot zij ten slotte toegeven. Doch dat ls nog niet voldoonde, zij worden nog genoodzaakt vergiffenis to vragen, alvorens hun cton wordt toegediend. Er zijn echter van die karakters, Oio bij al de folteringen,-welko men hun doct, dit gaarne voor hun vaderlandsliefde lij den on vaak 58 uren iu den boven omschreven toestand blijven verkooren. Vaak vallen zij on der die folteringen uitgeput ter aarde en wor den ten slotte, wanncor. niets liclpt, naar Duitschland gedeporteerd. Dit zijn geen praat jes, doch dó namen en de gevallen zijn bekend en aangeteekend. Dat de lust tot werken er bij do nijvere land bouwbevolking ook uit gaat, valt \anzelf te be grijpen, te meer als men weet, dat. alle produc ten voor het leger gerequireerd worden. Kinde ren" moeten de scholen verlaten, om op het-land arbeid ten behoeve van den landbouw tc ver richten. Men treft daaronder vaak kinderen vau den dcfligslen stand niemand wordt ge spaard. Hel rcqUireercn geschiedt door geheel België: zoo werden do trossen druiven in dc serres van do verschillende kweekers reeds vroeg in het voorjaar geteld, alsmede alle andere vruchten in kassen. Waren er bü dc tweede telling min der aanwezig, zoo moest men bewijzen waar de ontbrekende waren gebleven. Zoodra zij rijp waren, werden zij door de Duilschers in bezit gonoinon, niets werd den eigenaren gelaten. Met de bezitters van kippen etc. is liet nog erger gesteld. De bevolking mag deze dieren niet dooden op straf van zware boeten en ge vangenisstraf. Ieder eigenaar vau pluimvee moet een zeker aantal eieren, naar gelang het aantal kippen, dat hij bezit, inleveren. Komt hij door de ccne of andere oorzaak niet lot hot bepaalde aantal, dan moot hij maar zien, deze op do een of andere ruanier machtig te worden. Do ingeleverde oicreii moeten den naam van don oigönaar der kippon dragen, opdat er geen vuile eieren tusscheu zouden worden godaan. Met de kleercn on hot beddegoed gaat het ovonzoo, alles is aan dc burgerij oulnorneu alleen bot allernoodzakelijkste is haar gelalen. Wij vroegen naar hot clen in- het bezette ge bied. Treurig is bet daarmede gesteld, wat na hot bovenstaande te begrijpen is. Daarbij komt nog do woekor. Eon delicatesse'vormen de in gelegde mosselen, dto van hier in gezouten ea gekoobteu toestand met duizenden kilo'§ zijn, verzonden, doch men behoeft niet Ic vragen in welken toestand deze aan de bevolking worden voorgezet. Zjj' worden verkocht in blikken van 1 K.G. logen den prijs van fr. 3 per blik, vaak zijn zo niet eetbaar wegens de onreinheid waar mede zij zijn behandeld. De bevolking, die aan vankelijk blijde was dergelijke delicatesse aan gevoerd lo tfion, heeft er thans een walg van ge kregen. Is hot daarom te verwonderen, dat de inrichtingen, dio hot Yorigc jaar als padden- stoelen hier te laaide uit den grond oprezen, voor hef komende seizoen niet meer beginnen. Onzen twee vluchtclLugon is het gelukt den afstand gcheol le voet af te leggen.. Onder dc steden, die zij bezochten, behooren Bergen, Brussel oil Antwerpen. Ovoral is de toestand ernstig. In Bergen vooral is do toestand on dragelijk door het groot aantal gewonden, dal daar niet alleen in do hospitalen, doch ook bij de burgers is ondergebracht. In Brussel is het als altijd nog hot minst drukkend. Degenen die over voldoende geld. beschikken, kunnen ziel; nog voldoende aanschaffen; in Antwerpen ech ter lijdt de bevolking vrceseïijk. Momenteel be vinden zich daar in de stelling duizenden sol daten. w o veel cavalerie. De controle op de wegen is echter veel minder scherp. Hlanoen van de Daad en de MisJaad lu Rusland. Uit Lausanne wordt aan het „Hold." geschreven Hoo nu in Rusland do anarchistischo on do misdadige olemonfcon tob elkaar staan, blijkt weder eens uit een oproep, dezer dagen op do muren der hoordstad aange plakt-, onderte-ckend door Kilabjcrja, voor zitter van den bond van oud-misdadigers in Rusland. Hoort too; „De Russische revolutie is er niet ovoral in Rusland in geslaagd de misdadigers uit hun ketenen to bevrijden. Terwijl te Schlusselburg, te Cherzon,- to Kroonstad, in don Kaukasus, in Siberië onze 'orocdors- misdad'igcrs hun herwonnen vrijheid genie- ton, blijven zij op ande-ro plaatsen nog zuchten lichter slot en grendel ten prooi aan de mishandelingen cencr onrechtvaar dige maatschap pij. Fier kunnen wij zeggen, dat iedere "beyrijde broeder een zedelijk hernieuw lo broeder is, dat hij geen mis daden meer begaat.Want de revolutie is ons Nieuwe Leven. Door haar werken wij voor het Nut van het Algemeen. Daarom, laat ons opstaan en onz-o broeders bevrijden. Laat ons hiertoe ons organiseoren. Laat ons een compacte massa vormen en de zaal- onzer broeders in Rusland ter hand nemen. Ons is het Nieuwe Leven. Dagelijks van 9 tot 7 bestaat er gologenheid om als lid tot onzo organisatie toe te treden op hot Cen trale Bureau van „Gevangenis cm Lev on", waar ook onze statuten verkrijgbaar zijn." Dit is geen grap ten koste van de anar chisten van Kroonstad on elders. Het is nuchtere werkelijkheid. Hoever overigens de misdadigheid der anarchisten gaat, kan blijken uit het feit, dat bij" een der laatste gevochten aan hek front op een gegeven oogenblik de hospi taal-soldaten de draagbaren nederlegde en de gewonden op het slagveld aan hun lot overlieten. Zij hadden acht uur gewerkt en het was tegen hun economisch beginsel lan ger dan dit eénig werk te verrichten. De „Roosskaja Vol ja" meldt, dat dezer dagen te Petrograd een drietal individuen werd gevangen genomen, dat- bleek to be hooren, tot een geheim genootschap, opge richt om Kerenski uit den weg te ruimen. De drie arrestanten noemden zich Bolsjo- wiki. Ook worden voortdurend personen in hechtenis genomen, trachten bet leger tot oproer op to zetten. door BEATRICE HERON MAXWELL ea FLORENCE E. EASTWICK, - Naur het EngolBoh. "A A8i „Nec-n," antwoordde Tubby met volkomen overtuiging, ..daar hebt u golijk aan. Dat is nooit ta voren bij mij opgekomen. Ik geef nu toe, d.it Ik soms getwijfeld heb. U hebt mij overtuigd, dat Laurie het vermoorde meisje dien avoud niet gezien heeft." Een luide kreet van een der matrozen trok h.m aandacht. „Een schip! Een schip in zicht 1" HOOFDSTUK XXXIII. Trente el quarante. In de tuinen, door de maan belicht, speelde liet muziekkorps van het 2Gslo regiment Chas seurs de Dream Wals". De melodio klonk dc openstaande" ramen in als het droombeeld van een lied, maar het borciklo do ooron niet, welke op dat oogenblik alleen luisterden naar do stom van den croupier. Het was Sallie's debuut in de speelzaal. Tol nu toe had zij niet duiven wageu do goudstukken to verliezen, die zoo zeld zaam voor haar waron en von zoo heel veel waarde. Maar nu liaar toekomst verzekerd was was zij roekeloos geworden. Zij kon zich per- mitleeren alles te verliezen, wat zij bezat,- want zij begreep, dat liét geen bezwaar zou wezen voor de verloofde van Ferdinand Saxon haar beurs weer gevuld te krijgen, als zij bemerkte, dat zij leeg was. Maar do fortuin is den dapperen altijd gun stig. en Sallie was gelukkig; eou stapel f ?ui9 d'or lag voor haar op tafel en de opgewonden heid van het winnen had haar een roodon gloed op de wangen gegeven en eeri glans in dc oogen die betcekenden, dat' de spcciduivel, verborgen in haar blood, bezit had genomen van haar ziel. De man, die haar echtgenoot zou worden stond aan dc overzijde der tafel haar (net ern stige verbazing aan te zien. Hij had ccnigcn tijd naar haar gezocht en zou er niet aan ge dacht liebbeu haar in dc speelzaal te zoeken indien een knap vrouwtje, jalocrsch op Sallie's succes in haar huwelijksplannon hem daar niet heengezonden had, er met valscho vriendelijk heid bijvoogoiuk-: „U zult freule Man lev eren daar vindon, trentc-ot-quaranle spelende. Zoc vader zoo dochter, zooals u woot. De Brismains zijn- allon geboren spelers en dat is hun ongeluk geweest Dit was geen preltigo tijding voor Saxon «met zijn ouderwelschc denkbeelden omtrent dc vrouw on terwijl bij daar naar Sallie stond tc kijken, mérkte bij afkeurend op hoo verdiept zij was in het spel. Dat verloondo haar in zijn pogen on der een nieuw daglicht een daglicht, dat hem mishaagde en ongerust maakte. Een speel ster, dio afstamde van een spelersgoslacht. was nu juist niot het soort meisje, dat hij zich tot vrouw zou hebben gekozen. Hij bleef daar niet staan, want hij zag, dat hij haar aandacht niet trekkon kon, dio gelieel op de kaarten gevestigd was, en achter dc toe schouwers om gelukte hol hom haar langzamer hand tc naderen, totdat hij haan arm kon aan raken. Zij deed juist haaY inzet en nam geen notitie \*an hem, voordat doze levonskwestier in ordo was. Toen koek zij, dót wenkbrauwen fron send, tot hem op (wal zij altijd dood, als ze boos was) bij deze stoornis. ,,Ik wou jo spreken over een dringende zaak'. Ga je mee?" zei hij zacht. „Zoo "aanstonds," antwoordde Sallie, met dc oogen al weder op de kaarten gevestigd. „Ik moot je verzoeken dadelijk moe te gaan. Lady Adoliza heeft een gewichtige tijding ont vangen." Sallie scheen hem niet to hooren. Zij was gohoel aandacht voor de kaarten, totdat hot cij fer bekend gemaakt werd; toen, terwijl haar winst naar haar werd toegeschoven, keek zij hem met een zegevierend lachje aan. Saxon boog zich over haar hoon, streek het hoopje goud hij elkaar met zijn groole handen en slak het in zijn zakken. „Ga mee!" zei hij, haor bij den pols vattende. Zijn toon en zijn manier van doen hadden iets mgoslcrachtigs en bevelends, liij wil de gehoorzaamd worden. De sombero blik', 'die altijd een naderenden storm aankondigde, verscheen op Sallie's ge zicht, maar zij bood niet werkelijk weerstand ón liet toe, dat hij haar dc kamer uitgeleidde Toen wendde zij zioli lot hem cn vroeg: „Wat beleckont dal'? Zijn dat Amerikaansche manie ren?" Hij deed of hij den spot niet opmerkte. „Het botcekent, dat je tante een telegram uit Enge land gekregen heeft. Het bevat een slechte tij ding." Dc uitdrukking van haar gezicht veranderd: in een van angst. „Slechte lijding!" he-rliaalde zij. Zij hadden ■steeds vlug doorgeloopcn en stonden nu tegen over Lady Adeliza, die haastig onder admiraal WcbsLers geleide naar hen toekwam „Sallie, lieve kind, wij Kobben overal naar je gezocht. Ik heb heel slechte tijding vau je vader gekregen. Je moot jo op een hovigen schok voorbereiden. Zij slak haar hand vol medege voel door Sallie's arm en de twee mannen blo ven achter, om dc dames samen te laten spreken. Het jonge meisje lccek haar \erbaasd aan, zi; begreep er niets van. „Vrcoselijke tijding van vader?" herhaalde zij cn toen met bitterheid: „Geldzaken weer, cïenl; ik." „Neen, noen, dit is vcél erger dan geldzaken. Je broer Theodor hoeft schipbreuk geleden." Sallie stond <Iil .Schipbreuk geloden Tub by! Accent u, dat bij verdronken is dat Tubby dood is?" „Wij moeten er hel beste van hopen, beste Sallie. De arme jongen was iu een reddingsboot die als vermist wopdt opgegeven. Er is nog hoop Sallie zij geen woord voordat zij in den tuin van het hotel waren gekomen: toon keerde zij zich bijna woest tot Saxon: „O, het is te vrcese ïijk. Ik wil hot niet gelooven. Tubby is niot dood; dat is niet mogelijk. Kun je niet (e welen komen, wat or eigenlijk gebeurd is?" Hij stond dadelijk naast haar, vol sympathie bij haar smartelijk verzoek. „Ja, we zullen morgen telegraferen. Er zal alles aan gedaan worden, wat gedaan kan wor den. En je zult zeker dadelijk naar Engeland willen. Je vader zal je noodig hebben." Zij ging een weinig van hem weg. ..Hoe karf ik dadelijk naar Engeland gaan en die heele reis alleen doen? Daar is gcon kwestie van." Toen viel zij in een stoel neder, klemde de handen sa men en riep, wanhopig heen. cn weer wiegend: „Tubbv Tubby is niot doodIk kan hoi .niet dragen. De eenige op de wereld, dien ik liefheb. Tubbyl Tubby!" Zij stortte geen tranen, maar scheen vervuld te zijn van een hartstochtelijk gevoel van wrok toom meer nog dan verdriet, en zij deed Saxon denken aan een prachtig luipaard-wijfje, dat hij_ eens gezien had, nadat men het zijn jongen had afgenomen. Maar een flinke man als hij was. had medelijden niet haar, want groote liefde, .n welken vorm dan ook, doet een beroep op man lijke verdraagzaamheid en sympathie. „Jc zult niot alleen gó-an," zei hij .Ik zal zelf met je mee naar Engeland gaan." „Ja, Sallie," sleindo Lady Adeliza in; 'I; vind ookk dat je gaan moet. Je vader schreef dat hij ziek lag te Londen. Deze tijding kan wet eens heel ernstig voor hem zijn met zijn zwakke hart. Je plaats is naast hem." Sallie keek oproc-ig, mnar zweeg, m Saxon ging voort: „Het is dringend noodig. dat ikzelf over cukele dagen naar Engeland ga, want ik heb ook con zeer verontrustende tijding gekre gen. E val ion Moorliousc, bet vrouwtje, waarover ik met jo gosproken heb, was ook op de ..Lau sanne". Mijn agenten in Londen telegrafeeren mij, dat haar naam onder de geredden voor komt, maar na zulk. een ondervinding zal haar toestand misschien heel betreurenswaardig v-e- zen.Zij heeft een slechte gezondheid en '«wee kleine kinderen bij zich. Ik moot daar wezen zoodra zij aankomt, om voor liaar te zorgen. Mogelijk brengt de courant nadere en meer ge ruststellende berichten, als wij ze morgen krij gen. Ik hoop hartelijk, dat het zoo wezen mag. wat je broer betreft." Lady Adeliza nam Sallie mco naar liet bó;e? en de vraag op reis gaan ja of neen bleef on beslist lot den volgenden "morgen, toen or een tweode telegram kwam „Lord Brismain ernstig -iek. Kom d-mk-lijk." Dit besliste do zaak; zij ging met Ferdinand Saxon op reis, naar huis Door zijn zorgen werd liaar de reis zeer ge makkelijk gemaakt Zij hod nooit te voren zoc op haar gemak gereisd. Zijn vriendelijke atten ties brachten haar weder in zachtoro stemming. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5