'z Nederland en de Onrlog. No. 17635. LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 24 Augustus. Tweede Blad. Anno 1917. Binnenland. Vragen en Antwoorden. ÜIT ONZE STAD. Hel broodbureau. Van belang in liet er mede bekend te zijn. dat het broodburoan verplaatst is van do Stads- zaal naar hei perecel Nieuwe-Rijn 22, bij de Korenbeurs, dus ook in het centrum der stad. Voorziening schoeisel, enz. In het bericht, ons gisteren* gezonden, over de voorziening van schoeisel, klompen en sajet moet een kleine wijziging gebracht. De bestuursleden van het Steuncomité zijn leden der commissie van de voorzie ning van schoeisel, klompen en sajet en niet alle leden van het Steuncomité. ÜIT ONS LAND. Het smokkel jacht „Excelsior". De ,,N. Crt." meldt nog hoe de voerman Van den Berg in connectie kwam met de eigenaar van het smokkèljacht, zekere Bremer uit Ubbergen, die in den laatsten tijd geen vaste woonplaats er op na schijnt te hebben gehouden. Van den Berg was op een zekeren avond aan het sohelpenvisschen bij het Langeveld toen een heer met een motorfiets naar hem toekwam en een praatje met hém ging ma ken. Deze heer de lezer zal hem dadelijk wel als Br. herkennen scheen wel belang te 6lcllen in de sohelpenv isscherij en ook in des schelpenvisschers verdienste- Deze deel do mede, dat hij voor iedere karrevraoht f 1.50 ontving. Br. vond dit niet veel. Mis- acihen wil je er dan nog wel wat bijver dienen, vroeg hij, en verzocht den schel- penvisscher op diens kar zijn motorfiets naar een hotel te brengen. Hij gaf daar voor Van den B. f 5 en vroeg hem t-oen, of hij bereid was, méér van die vrachtjes te doen, waarop deze, nadat hij gehoord had, dat hem f 25 per vrachtje zou worden betaald, natuurlijk gaarne inging. Afge zien er verscheidene vrachtjes te doen wa ren, zou de afrekening na afloop geschie den. De goederen zouden aan v. d. B.'s woning op het Langeveld worden gebracht an deze moest ze vandaar naar do Duin- reep vervoeren en aldaar afladen. Geregeld v.rden sedert dien door Br. per auto allerhande vraohtjes naar het Langeveld gebracht, die vervolgens door v. d. B- op ee>n bepaalden tijd naar de Duinreop werden vervoerd. Dit vervoer geschiedde steeds des nachts. Br roeide dan met een sloep naar do afgesproken plaats en na de goederen te hebben inge laden, keerde hij terug naar zijn stoomjacht Herhaaldelijk zijn op deze wijze goede ren naar de Excelsior" gebracht, dooh de voerman heeft nog geen betaling daar- voo.r ontvangen, Aangezien deze eerst zou plaats vindon na beëindiging van het werk. Van den B. zélf verklaarde, dat hij heele- maal niets er van heeft geweten, dat hij met smokkelarij te doen had- Hij is, na opgemaakt proces-verbaal, voorloopig op vrije voeten gesteld. Men schrijft aan ditzelfde blad In verband mot do smokkelarij met het stoomjacht Excelsior" is bij velen de vraag gerezen, hoe het mogelijk is geweest, dat de kustwacht te Noordwijk niet eerder van deze smokkelarij iets heeft bemerkt, dan nadat de politie den militairen autori teiten had verzocht, een oogje in het zeil te houden. Immers reeds geruimen tijd hadden Br. en zijn handlangers Noordwijk als opera tiebasis uitgekozen. Meer dan eens is Br met zijn sloep naar de kust geroeid -en, nadat hij zijn vrachtje had ingescheept, minstens even talrijke malen naar het amokkoljacht teruggevaren. Nu behoeft deze vraag niet direct te be- teekenen, dat het met de kustwacht te Noordwijk niet geheel in orde is, zelfs al neemt men bi aanmerking, dat zij in den- i naoht van Maandag op Dinsdag, toen do politie aan deze smokkelarij op -de reeds gecoieldo wijtfö een e'nde maakte, óók af- £jwezig was. Dat evenwel, ook met het oog jap andere gebeurlijkheden eenige giooter liwaa-kzaamheid en een meer afdoende kust bewaking, niet overbodig is, heeft althans deze smokkel geschiede nis voldoende aan- getoond- He „Renatlift Leoiibardt" getorpedeerd. #i' Het Duits:he steomeclio „Rcnatha Leon- hardt", dat door de sleepbooten „Cycloop" en „Assistent" was vlotgesleapt, is bij Texel, even buiten het territoriaal gebied, gofcOr- 'l^edeerd en gezonken. Do bemanning, die thans voor de tweede maal te Den Helder is geland, is onderge bracht, na verhoord te zrjn door den oom- fïnandant van het wachtschip. De bemanning is door een Nederland:cke torpedobcofc te D?n He der aarg. bracl t Omtrent deze torpedeering vernemen we do volgende bijzonderheden: Het schip was gistermorgen om acht uur Vlot gekomen en werd door een vaartuig vau den loodsdienst naar buiten gebracht. Bij de Uiterton van het Schulpengat heeft het alleen 'de reis vervolgd. Binnen het uur daarna werd het getorpedeerd door een onderzeeër, dio vermoedelijk rustig het vertrek van dé „Re- ïiatö I>eonhardt" had afgewacht. Het schip is dadelijk gezonken. Vóórdat liet zonk, bleef het op één kant liggen, zoodat de laatste opvarenden, onder wie twee vrouwen, slechts met veel moeite konden worden gered. Een der vrouwen, de kokin Marie Grosstiick, is bij aankomst to Nieuwe-diep, vermoedelijk ton ^gevolge van den schrik, overleden. Bij de fóiitploffing werd de stoker Unglaube gedood. ■Co Nederlandsche z.g. „'andverkenner" C. Noordgk, die aan boord was, ontwrichtte zijn arm. Hq werd in het hospitaal te Nieuwe- 'diep verbonden. De torpedo trof midscheeps de boot en "een geweldige ontploffing ontstond, Waar door het schip geheel vernield werd. Ware de baan iets meer" naar voren of naar achteren geweest, dan had men door plotseling om gooien van het roer de ramp kunnen kee- ren; nu was dit niet mogelijk. Het schip zonk d^n ook brjna onmiddellijk. De beman ning wilde dadelijk in zee springen, doch er werd nog een boot uitgebracht, die de schip breukelingen opnam. Na de torpedeering kwam de onderzeeër naar de plaats van de ramp en begaf zich tusschen het wrakhout Toen hij echter zag, dat een Nederlandsche torpedobcot de schipbreuke ingen reeds had' opgenomen, dook hij onder en vtrdween. De broodkaart. De directeur van het Centraal broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van de 25e week loopt van 24 Augustus tot en met 1 September. Yredesbefoogiiig. Het centraal bureau voor de katholieke sociale actie in Nederland heeft, naar „De Tijd" meldt, besloten, dat er in September te Utrecht een groote vredesbetooging zal worden gehouden. Alle bij de katholieke sociale actie aangesloten plaatselijke veree- nigingen zullen verzocht worden, dan één' afgevaardigde te zenden, en de besturen der nationale en diocesane vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Bloombollenverzending. Ingevolge beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel, mogen geen bloembollen per spoor naar het buiten land worden vervoerd. Weer een Duitscli vliegtuig geland. Gistermorgen omstreeks lialftien is, zoo wordt uit Elburg aan de „Zw. Ct." gemeld, op de Mheen, een stuk land ten noorden van Elburg, een Duitsche tweedekker geland, wegens defect aan de machine. Er zat één persoon in, die getracht heeft de machine in brand te steken, wat hem echter belet werd. Hij had zijn wollen mute reeds met benzine gedrenkt, maar de lucifers gingen uit De inzittende, een Duitscli soldaat, is dadelijk door de politie aangehouden. Men zegt, dat de vliegmachine bommen mee voerde. Aan het „Hbld." wordt gemeld, dat het vliegtuig van het vliegkamp te Paderborn kwam en op weg naar Dusseldorp was ver dwaald. De ylieger werd naar het inter- neeringskamp te Bergen gebracht, het vlieg tuig werd gedemonteerd en naar Soestor- berg vervoerd. Zeppelins boven ons land. Woensdagmorgen omstreeks 6 uur werd een viertal Zeppelins te Assen "waargenomen. Onmiddellijk werd een mitrailleur in een auto geladen en werd tot vervolging van deze luchtvaarders overgegaan. Er werd gereden naar Vries, vervolgens naar Zuidlaren, maar geen spoor werd meer' ontdekt. Toch werd de tocht voortgezet en werden onder Kropswolde eenige Zeppelins waargenomen. Wegens de zeer groote hoogte kon geen vuur worden afgegeven. Paardenbrood. N De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt aan belanghebbenden bekend, dat do verkoopprijs van paardenbrood, te leveren door do bakkers, die daartoe door de toewjjzingscommissie v:or veevoedtr z\jn in staat gesteld, is vastgesteld op f21.50 per 100 K.G., exclusief zak af fabriek. Deze prgs geldt voor de maand Augustus 1917 en zal voorts voor iedere maand op nieuw worden vastgesteld. Ruins voor uitvoer. Door deskundigen wordt het aantal ander half jarige ruins, voor uitvoer geschikt, op 20.000 geschat Onderhandelingen over dien uitvoer zijn sinds eenigen tijd gaande, maar stuiten hierop af, dat Duitschland betaling in goud weigert. Dr. P. Groeneboom zal het ambt van hoogleeraar te Groningen aanvaarden met het uitspreken van een rede in do aula van de universiteit, op Zaterdag 22 Sept. a.s. Met ingang van 1 October is benoemd tot directeur van het poet- en telegraaf kantoor te Torschelling, de heer J. Slinger land, thans commïe3 der pesterijen en tele grafie 2de klasse. De te Utrecht gehouden conferentie van bestuurders der noordelijke en zuide lijke patroonsbonden uit de tabak- en siga- renindustrio, met de hoofdbesturen der wsrk- liedenbonden, leidde nog niet tot eenig be vredigend resultaat op de hoofdzaken. Op eenige ondergeschikte punten werd overeenstemming verkregen, doch omtrent de belangrijke verschillen tusschen het con cept-collectief contract der werklieden en de patroonsvoorstellen, kwam men niet verder dan tot de uitvoerige verdediging van het wederzfldsch ingenomen standpunt. Bij het uiteengaan der confere tie h.ddren de patroons toegezegd einde dezer week aan de werkliedenorganisaties te zullen doen weten, welk standpunt zij na de gehouden besprekingen meenen te moeten blijven innemen. Hoogstwaarschijnlijk zal deze conferentie door andere worden gevolgd. Rüksbelastingambtenaren voor don gemeentedienst. Do heer Oud heelt z'ch 10 Augustus schriftelijk tot den Minister van Financiën gewend met de volgende vragen1. Volgens een bericht in ee.nge bladen is door den Minister van Bi 'nenlend.che Za ken, op verzoek van den Minister van Fi nanciën, een schrijven gericht tot verschil lende gemeentebesturen, houdende verzoek geen ambtenaren der Rijksbelastingen meer voor gemeentedienst aan te stellen. Is dit bericht juist? - Zoo ja, is de Minister dan* niet van oor deel, .dat daardoor de belangen der betrok ken ambtenaren op onredelijke wijze wor den geschaad, en had het boven deze po ging, om bun den weg tot den gemeente dienst af te snijden, ook in 's Rijks belang niet do voorkeur verdiend.de positie dier ambtenaren zoodanig te verbeteren, dat er voor hen geen reden meer zou blijven be staan, om den gemeentedienst boven den Rijksdienst te .verkiezen? Hierop heeft de Minister 20 Augustus schriftelijk geantwoord: Niet aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, maar aan de Commissaris:en der Koningin, heeft de ondergeteekendo ver zocht den gemeentebesturen, dio daarvoor in aanmerking komen, zijn bezwaren tegen het recruteeren van gemeente-ambtenaren uit de Rijksambtenaren kenbaar te maken. Sommige gemeentebesturen trokken in den laatsten tijd jongere ambtenaren dcor aan biedingen, die in verband met hun voor hun diensttijd pasrend Rijks'ra !ttem :nt verlokke lijk schijnen, tot het verlaten van het dienstvak, waarin zij kort geleden plaats hadden bekomen en hun opleiding genoten, en waarin zij somtijds nog niet zooveel hadden gepresteerd, dat hetgeen indirect hun oefening kon hebben gekocht, was terug ontvangen in den vorm van meer volmaakte prestatie. De pensioneering van Rijkswege van gemeente-ambtenaren werkt dit in de hand. Of dergelijke poöitieveranda ring ten slotte voor die ambtenaren op voordeel uitloopt, zal de tijd nog moeten leeren; zeker is het, dat zij voorshands leidt tot ontwrichting van den Rijksdienst, terwijl de betrokken gemeenten door de aldus in andere sfeer overgebrachte werkkrachten, dikwijls slecht; weinig beter zrjn gediend dan wanneer zij zich er op toeleggen zelf personeel tot ontwikkeling te brengen. De ondergeteekende is er ten volle vau overtuigd, dat do salarieeriag der Rijks ambtenaren herziening behoeft; juist om dia reden heelt hij het initiatief genomen tot instelling eener Staatscommissie daarvoor ea eveneens om die reden bestonder te meer aanleiding, om de ambtenaren zoo veel mogelijk te bewaren voor stippen, waar van zij later misschien berouw zullen hebben. De Raad van Alkmaar heeft benoemd tot rector van het gymnasium dr. G. Groebe, rec tor van het gymnasium te-Gorinchem. Het hoofdbestuur der Unie van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland zegt in een adres aan don Minister van Binnen-- landseho Zaken, dat het met wöartleering ken nis heeft genomen van het voorstel van de heeren M reliant c.s. tot wijziging van art. 26 der Wet op het Lager Onderwijs; dat het voor do meest nabijliggende toekomst geen anderen weg ziet om tot de zoo hoog noodige verbetering van de onderwijzerssalarissen tc geraken; rede nen, waarom het, hoewel aan een definitie/e regeling van het salarisstelsel de voorkeur ge vende, den Minister verzoekt, alsnog medewer king te verlecnon aan het tot-stand-komen van dezo wijziging Voorts dringt het er op aan, daaraan zoo mogelijk terugwerkende kracht *.c verleen entot 1 Januari 1916 KUNST, LETTEREN ENZ. Nieuwe Uitgaven. Verschenen zijn „Het gebruik van do Hooikist," en „Handleiding voor heb inmaken van groen ten," doer Yvonne. Prijs rosp. 35 en 45 cent. Uitgave J. F. van do Ven, to Baarn. „De nieuwe Zegel- en Registratiewezen" een vijftal voordrachten van Jobs. Knegb, candidaatenotaris' te Rotterdam. Uitgave Nijgh en Van Ditmar's Uitg.-Mij. te Rot terdam. „Kleine Vuurtjes," -door A. Trelker, in „De Stichtsohe Bibliotheek voor Jongens en Meisjes." Prijs ingen. f 0.80, gecart. f 0.95, gebonden f 1.10. 'Uitg. Van Cenyn on Van Strion en H- W. Schilt, te Utrecht. „Toetie Roetmop," door Lina Tervoorcn Uitg. Em. Querido, to Amsterdam. „Verspreide opstellen van Jan Ligthart". tweede bundel. Prijs f 0.70. Uitg- door het Ligthart-Comité, door J. B. Wolters, Gro ningen, Den Haag. „Do Zwerver," roman uit den grooten Europeeschen oorlog, door Fokko Bos. Prijs ing. f210; geb. f2.90. Uitg. A. W. Rrunna Zoon, te Utre-oht. „Vaderla-ndsehe Nieuw-klassieke Beschou wingen," door C R. de Klerk. Uitg. Mij. voor Goede en Goedkoope Lectuur, te Am sterdam. „De Gedachte," door Lconia Andrejeu, uit het Russisch vertaald door S. van Praag- Uifcg. Em. Querido, be Amsterdam. „Jeugd," tijdschrift voor jongens en meisjes, 15de jaargang, 8ste aflevering. Redactie Joh. Been. Uitg. Erven Tijl, te Zwolle. „Het verzeker ingsmonopolic," door dr. Jur. h. c- E. Gruner, te Berlijn, voor Ne derland bewerkt, door J. M. van Hoog straten, hoofdredacteur van „De Verze keringsbode". Tweede uitgave. Uitg. Nijgh Van Ditmar's Uitg-Mij. te Rotterdam. Thijs Maris, f Naar uit Londen wordt gemeld, is cta be roemde schilder Mathijs Maris Dinsdag overleden. In do „N. R- Ot." teekent F. L. hierbij o.m. aan: Wat Nederland dezen zoon in den vreem de te danken heeft weet ie&>r, die in onze moderne kunst belang stelt. Nederland is zoowel het land van do Ma- rissen, als het land van Rembrandt, óók voor den vreemdeling. Hot. is niet goed maar altijd den doem der Gouden Eeuw" te laten schijnen over ons eigen tijdvak van nieuwe glorie, als lag de Grootheid van Nederland voor eeuwig aan 't Verleden geklonken. Mathijs Maris, leerling van Louis Meyer, leerling van do Haagsche Academie, met Jacob en Blommers samen werkend op één atelier, maakte wel kleine paneeltjes voor tien of vijf-en-twintig gulden.Een liefhebber bestelde zulk werk en Thijs Maris overwerk te er zich aan, uit kunstenaarsnauwgezet heid. Hij heeft nooit aan evenwicht tusschen inspanning en belooning gedacht. Hij gaf zijn ziel in zijn werkóók in het geringste. Maar er was geen gering voor dit genie Waar zijn broeders Jacob en Willem een zekere rustige ontwikkelingsperiode hebben doorgemaakt, weten wij van Mathijs dat hij do techniek van zijn vak reeds kende, toen hij begon er lessen in te krijgen. Thijs wist alles uit zichzelf. Wat hij, als leerling der Haagscho Academie vervaardigde, dus op 1415-jarigen leeftijd, is merkwaardig tee- kenwerk,, grootendeols in het archief be waard gebleven. Men zal het dezer dagen wel eons.tentoonstellen. Toen had hij reeds ander merkwaardig werk voltooid, o. a., op dertienjarigen leeftijd, een Christuskop met doornenkroon. Hij ging naar Antwerpen. Ik weet niet of hij daar veel leerde, wel is bekend dat het hem later zeer speet aan de Antwcrp- sche Academie to zijn geweest, hoewel hij in do Scheldestad op eigen initiatief veel goeds maakte. In .1869, riep Jacob zijn broeder naar Pa rijs, tot groote vreugde van de moeder der drie kunstenaars, die geen goede leiding voor Thijs te vinden wist, en zich over zijn onpraktischen aard ongerust maakte. Thijs, n.I. was nooit over zijn werk tevreden en menig prachtig stukje is door den genialen maker zelf de vernietiging prijs gegeven. Parijs inspireerde hem. Verscheidene min of meer romantische motieven'heeft hij daar gevonden en verwerkt. Naar men weet, is Mathijs Maris vrijwel zijns ondanks nog ingelijfd \'weest- bij de „garde municipale", die vóór do Commune vocht, en heeft hij meer dan eens in doods gevaar verkeerd. Ook na de Commune, bleef hij te Parijs, hoewel hij daar in vrijwel ar moedige omstandigheden leefde De jonge Van Wisselingh wist hem (±1877) t-o bewe gen naar Londen te gaan, waar Mathijs Maris zich volkomen ontwikkelde en waar de grootsten zijn meesterwerken dan ook zi.in ontstaan Vooral te Londen i3 in hem de schilder gerijpt, die dieliterdroomen wist te vertolken met een fantasie, even grootsch en evenzeer ongeëvenaard als zijn techniek der schilderkunst dat was. l>e nlgomcone toestand- Bij Verdun is het iete rustiger voor zoo ver het do infahterie-beweging betreft. maar er is meerdere bedrijvigheid dor artillerie». Het Duitsche communiqué meldt van dit deel vau het front: „In den verbitterden strjjd bij Verdun is gisteren in den loop van den dag een pauze ingetreden. Eerst tegen den avond bereikte d? artilkNo-werk zaamheid aan bolde oevers van de Maas weder aanmerkelijke kracht. Aanvallen volgden op de vuurvco; berei dingen aan beide kanten van den weg Vacherauville-Besmmont. In de moeilijko worsteling golukte het den Franschen slechts ten westen van den weg op een smal front in onze voorste loopgraven voet te krijgen. Meermalen kwamen hun aanvallen in <_>ns vemietigingsyuur niet tot ontwikkeling." Van Franseho zijde vernemen we: ,,0p den linkeroever van de Maas is do Fran- sche artillerie, dio der tegenstanders over vleugelend, in den loop van den nacht erg op gang geweest Op den rechteroever stelde een wapenfeit van beperkte afme tingen de Frauschen in do gelegenheid, een nest ten ,noord-oo3ten van de Marmont- hoeve, waarin Duitschers nog tegenstand bo den, op to ruimen; 17 gevangenen kwamen den Franschen in handen. Het aantal gevangenen, sinds 20 Augustus gemaakt beloopt op hel cogen- blik 764 0, o. w. 186 officieren en 6 00 gewonden. ïtet verove.de oorlogs tuig omvat, voor zoover tot dusver geteld, 24 kanonnen van elk kaliber en meer dan 200 machinegeweren. Bovendien werden negen kanon nen vernield gevonden." Over de aanvallen op Freiburg enz. wor den we ook van Fransche zijde iete inge licht Men meldt daaromtrent: „In don loop van den dag van den 22sten hebben do Fransche luchtemaldeelen do stations Frei burg in Breïsgau en de vliegvelden van Kolmar, Schlettstadt en in de streek van Verdun piet 1300 K.G. projectielen ge bombardeerd, alsmede aedtre Duitsche sta tions, bivaks en vliegkampen. Fransche toe stellen vielen voorts met machinogeweer- vuur convooien op marsch aan." Engelsehe legerbo:i:hten zijn niet binnen gekomen. De Italianen houden hun offen sief vol. De oorlogsco. respondent van de „Corriere della Sera" meldt dd. 21 dezer, dat do slag aan het Italiaansche front een geweldige slag is van aanval en manoeuvre, van geestkracht en koelbloedig berekende beslissingen. Zonder twijfel heeft men te dien opzichte met een der grootste en meest ingewikkelde wapenfeiten van den Europee schen oorlog te maken. Over een afstand van 75 IC.M. heeft 'de vijand zich in ver vaarlijke verdedigingsstellmgen ingericht. De eerste linie is schier overal gebro ken, op eenige punten de tweede en derde eveneens. .Op geheel het front vorderen onze troepen. De Italianen hebben nu roods 3 5 0 offi cieren en meer dan 16,00 0 min deren gevangengenomen. In het oosten vallen, naar men weet, de Roemenen aan. Het communiqué uit Jassy vertelt het volgende over de ge- veelden, die volgens de Central en afge slagen zijn: j ^In den sector ten noorden van het Susi'a- dal. bjj Marassesti, hervatte de vijand 'soch'^ tends een tamelijk hevig bombardement*» waarbij verscheiden aanvallen werden ge-, daan, die onze troepen dwongen een wei nig terrein prijs te geven. 's Middags gingen de Roemeensche troe pen, die met veel onstuimigheid door hun. officieren werden geleid, tot den tegenaanval! over. Zij waren bezield door de begeerte^' wraak te nemen en sloegen den vijand terug! tot aan het Susita-dal en tot ten zuid-oostenfj van Pancin, waarbij zij gevangenen nament! en machinegeweren buitmaakten. Slechts met moeite kon men hen bewjsgetfj do voorwaartsche beweging te staken, ten einde de posities in staat van verdediging te brengen. Op het oogenblik zijn er mecii dan 500 gevangenen; ook machinegeweren! zijn buitgemaakt" De Duitschers erkennen thans het ver-* lies van de Zeppelin, waarvan da Engelschen reeds eerder melding maakten»' V raag: Als ik minder brood gebruik, opdat er meer zal wezen voor hen, die geen andere voeding kunnen betalen, kan ik dan beschikken over meer gas of brand stof, om dat andere voedsel te bereiden 1 Antwoord: Neen, tusschen deze 2 zaken wordt geen verband gelegd. Vraag: Daar ik mijn belastingbiljet der plaatselijke directe inkomsten ontvan gen heb cn zij mij f 22.05 willen laten be talen, ben ik zoo vrij om a tc vragen, hoa groot de heeren der belastingen mijn in komen geschat hebben Antwoord: Als u ongehuwd is, op con bedrag tusschen f 700 en f 800; ge huwd, zonder kinderen op f 800 tot f 900. Vraag: Wie zijn Regenten van het Hofje Levendaal bij de Hoogewoercfepoort Wie heeft de meeste zeggenschap? Waar woont, deze heer. en op welken tijd is hij het best te spreken Antwoord: Regenten van het Beth- lehemshofj o (Levendaal 111) zijn do hoe ren: W J. Bierens de Haan, Zwolle, dr. G. J. Boekenoogen, Hooigracht 5, en S. J. lo Poole L.Gzn., Plantage 18. I an het Tevelshofjo (1de Binnenvest- graent, bij het Levendaal en Hoogcwoerd) dat u waarschijnlijk bedoelt, de heeren: E. H. J. G'unaeus, hortulanus te Delft, P. J. de Fremery, St.-Anna-stra-at te Nij megen Over de spreekuren der heeren be schikken wij niet en wie er het meest te zeggen heeft, zullen wij niet gaarne uit maken. "V raag: Als een dienstbode met de drie maanden gehuurd wordt en bij afspraak een week vacantie krijgt, heeft zij die week dan recht op kostgeld Antwoord: ja. Vraag: Heeft een diensbbode het recht om haar dienst den S-lsten Mei op to zeg- gem, met het doel den 24steo Augustus te vertrekken? Zij kwam den Sisten van een maand in haar dienst, was per jaar ge huurd en ontving haar loon per 3 maan den? Antwoord: In uw geval Ï3 de dienst bode in haar recht. Vraag: De scheiding tusschen het erf van mij en mijn buurman bestaat uit hou ten planken, onderdeel van mijn loods. Doordat mijn buurman al zijn afval tegen die loods heeft doen plaatsen en nog doet, zijn de planken in een dergelijken toestand, dat deze dringeed reparatie behoeven. Nu is mijn vraag, is mijn buurman nu niet wet telijk verplicht, die reparatie voor zijn re kening te nemen Antwoord: Uw buurman heeft, iets onrochbmatigs gedaan. Hij moet zijn afval op een bepaalden afstand, die door het plaatselijk gebruik wordt aangegeven, van de scheiding plaatsen- Daar hij derhalv« onrechtmatig handelde, vervalt hij in de vergoeding van de schade, die daaruit voortvloeide. V raag: Dezer dagen ontving ik een brief, waarin gesproken wordt van „een comité uit Leiden, dat uitsluitend kinde ren (Duitsche) van gegoeden stand n. Hol-» land vervoert." Kunt u mij ook eenige m< lichtingen geven over dit comité? Hoe lang bostaat het? Wie vormen het? Hoo werkt liet? Antwoord: Wend u tot mevrouw Nieuwenhuis, Jan-van-Goyenkade 44, dia u vermoedelijk daaromtrent wel zal kun nen inlichten. V raag: Hoe kan ik het best een wit gelakte waschtafel onderhouden? Antwoord: Eenvoudig met zeemleer afnemen. Zoo weinig mogelijk zeep gebrui ken. Daardoor wordt de lak uitgebeten. V raag: Hoe kan ik selderij en peter selie voor den winter conservoeren Antwoord: Een gemakkelijk en aan te bevelen manier van conserveeren is do groenten te drogen bij den bakker en ook wel in de zon. In goed gesloten trommel of bus bewaren. V raag: Hoe en op welke plaats bewaar ik het best mijn aardappelen (eigenhei mers) Antwoord: Op een koele, droge es; met het oog op den a s. winter, vorstvrije plaats. Een kelder bijv. Het is echter noge wel wat vroeg voor het opslaan van aard< appelen voor den winter. Vraag: Wanneer iemands vrouw en het kind, uit dit huwelijk geboren, gestor ven zijn, heeft dan de familie der overleden vrouw bij hertrouwen van den man, recht op wat de overleden vrouw heeft ingebracht of op datgene, wat de familie van de over leden vrouw haar bij haar leven hoeft ge schonken? Huwelijksvoorwaarden zijn er niet. Antwoord: Wanneer eerst de vrouw, en dan het kind is overleden, erft de fomi» lie van de vrouw nietanders wel.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5