Nederland en de Ooriep. IV*. 17632 Dinsdag £21 Augustus. Eerste Blad. A°. 1817. <Beze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommor bestaat uit TWEE Bladen. Binnenland. LEIDSCH PRIJS DRR ADVERTENTIEN: Vul 1—5 "gele /1.05. I.deie regel meor /0.20. - Kleine advertentiën ran 80 woorden 40 Oente oootant; elk tiental woorden meer 10 OenU. Incasso volgens poetreehC Bewijsnummer 5 Oente. Telefoonnummer»! Administrate 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.60per week. f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I 0.12, Pranco per post tl j t LEIDEN. 21 AUGUSTUS. Door eon alhier woonachtig persoon is hij Se politic in Den Haag aangifte gedaan, dat hom op het station der H. S. M. aldaar een Jgouden horlogo met ketting was gerold. Als verdocht van dezen diefstal heeft do po- litio op aanwijzing van don benadeelde eon 39-jarig in Den Haag wonend pemoon gearres- (twrd. Alhier is opgericht een R.-K. Tooneel- vereeniging van jongelieden van beider kunne juit don meer ontwikkelden stand. De Vore ©ni jging stolt zich ten doel niet enkel de beoofoning ,van de uiterlijke welsprekendheid, doch daaren- bovon om bij voorkomende gedegenheden haar juitvooriiigen dienstbaar te maken aan de be vordering van liefdadige doeleinden. Bij deai ontvanger der dir. belastingen al hier is ingekomen ƒ251.20 en 22.60 wegens te weinig betaalde bedrijfsbolas.ting. Dr. A. H. van Eek, conrector aan !iït gymnasium alhier, zal 1 Sept. a.s. herdenko.n, dat luj vijf-en-twintig jaren geleden hot ambt van leeraar in de oude talen aan die inrichting .van onderwijs aanvaardde. Op dien datum zal het vijftig jaTon geleden zijn, dat do heer W. Haanstra optrad als dire:-, tour van do Kweekschool voor Bewaarschool- endcrwijzerossen, alhier. Evenals verleden jaar werd vanwege de Afdeeling Leiden en Omstroken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een examen in het melken afgenomen. Enkele personen, die zich voor het examen hadden opgegeven, hebben er niet aan kun nen deelnemen, hetzij door ziekte, hetzij dï>or vertrek naar elders of door andere omstandigheden. De overige Candida ten hebben in twee groepen aan het examen deelgenomen. Geslaagd zijnJ. Dorrepaal, te Zoeter- woude, Hooge-RijndijkD. N. den Haan, D. A. den Haan, te RijnsburgJ. Kloek, te AarianöerveenC. L. van der Hoog, te WassenaarJ. van Leeuwen, to Leider dorp, Hooge-Rijndijk; C. F. J. van Leeu wen, te Leiden'; M. Oqpendijk, C. Oogen- cïijlc, to Zoeterwoude, Hooge-RijndijkH. Rooioffs, te OudeweteringM. Staal, te Zwamraerdam en C. W. Uitenbogaard, te Warmond Eén candidaat werd afgewezen. Do gestichten „Endegcest", „Voorgcest" on „Rh ij n geest" over 1916. Aan het verslag omtrent den toestand vau het krankzinnigengesticht „Ende- goest" en de afdeoling voor jeugdige idioten, Voorgeest" gedurende het jaar 1916 uitgebracht door don cfireotour-geneoa- kundigo, dr. J. v. d. Kolk, is het volgende ontleend De bezetting van „Endogoost" was over het algemeen goed. Slechts in do maanden Maart en April had deze iets beter kunnen zijn. Daarentegen was „Voorgoost" nage noeg voortdurend bezet. Talrijke aanvragen tot plaatsing, vooral voor jongens, moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Do tijdsomstandigheden dirukte natuur lijk ook op de exploitatie. Alles tezamen genomen, kon men zich echter door de moeilijke tijden heenslaan en vond men in do sedert» 1 April over negen maanden in getreden dirurtetoeslag van f 30 per pa tient oen tegemoetkoming in de aanzien lijke» stijging* der bedrijfskosten. Bovendien werden nog meer dan in 1915 gepaste zui nigheidsmaatregelen getroffen, zoowel op het gebied van voeding en kleeding als van verlichting en verwarming. De gezondheidstoestand van de verpleeg den verschilt weinig of niet van dien van 1915. Hot sterftecijfer nam nog iets af. Do resultaten der groententeelt op het landgoed waren, niettegenstaande door den hoogen prijs dor meststoffen slechts een matige bemesting had plaats gevonden, vrij voldoende. De opbrengst was op de gewone volden f 1926.90, op do bevloeiings- velden f 1780.52, tegen resp. f 1414.77 en f 1507.51 in 1915." Do netto-winst der varkensmesterij be droeg f 575.09. Een gedetailleerde opgave van het ver bruik aan brandstoffen is ditmaal niet mo gelijk, doordat bestaande moeilijkheden op hotte gebied dor steenkolenvoorziening noopten^ van, de bestaande gewoonten af te wijken. Alles tezamen genomen werd eoh'cer in 1916 niet meer verbruikt dan in 1915, hoewol de kwaliteit veel minder was. Hot gebruik aan duinwater bedroeg in „Endegeest" en „Voorgeest" 36,620 M3. Onder do aan de inrichtingen gebrachte buitenlandsché bezoeken moet ditmaal ver meld worden dat van dr. Brandenus, uit Zweden. Do duurt ©toeslag van het personeel, die aanvankelijk slechts voor vier maanden was verleend, word bij niet veranderde tijds omstandigheden gecontinueerd over het ge heel© jaar. In de sterkte van heb personeel kwam geen verandering. Deze bleef dus bepaald op 98 verplegenden18 verplogcndon wer den gediplomeerd. De gezondheidstoestand van heb verple gend personeel was bevredigend. De mutatie onder het bureau- en huis- dienstpersoneel was als gewoonlijk niet belangrijk. De juffrouw van de huishou ding C. J. Dunselman vertrok evenals haar opvolgster, mej. A. Reinders, en v» ?-rd ver vangen door mej. M. Beausar. Den heer J. D. Poll, vanaf de oprichting dor school als onderwijzer werkzaam, werd op 1 April eervol ontslag verleend en in zijn plaats werd benoemd de heer A. M. van Sormondt, onderwijzer met verplichte hoofdakte te Leiden. Uit het afzonderlijk uitgegeven verslag van den toestand van liet sanatorium „Rhijngeesb" blijkt, dat de bezetting over 1916 ook daar zeer goed was en schommelde om de 60 per dag, tegen een gemiddel de van 52 in 1915. De bevolking der rijks- af deel ing bleef nagenoeg constant: 18.1 per dag. Hoewel de tijdsomstandigheden taioth ook in heb sanatorium door de prijs stijging van allerlei artikelen op ernstige wijze deden gevoelen, werd, waar de ver- pleegkosten eerst kort voor het uitbreken van den oorlog verhoogd waren, niet het voorbeeld van andereo Nderlandsche sana toria gevolgd en geen toeslag geheven. Daarentegen werd voor de Rijkspatiënten, waarvan het verpleegtarief onveranderd gebleven was, aan den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken een tegemoetkoming ge vraagd in de meerdere kosten, waarop ge- anbwoord werd, na afloop des jaars, \vam- neeT kon worden nagegaan, hoe groot deze waren, op het versteek terug te komen. Denormale sterkte van het verplegend per soneel bedraagt: 2 hoofdverpleegsters, 2 eerste verpleegsters, 19 verpleegsters en 3 verplegers. Evenals in „Endegeestgelukte het niet dit personeel voortdurend geheel op sterkte te houden. In den aanvang van het verslagjaar vroeg de hoofdverpleegster van het sanatorium lste kiasse mejuffrouw D. Dunnebier, van af de oprichting als zoodanig aan „Rhijngeest" ver bonden, .om particuliere redenen ontslag. Hoewel jneu haar ongaarne zag vertrekken, moesten de redenen worden geëerbiedigd, iWat zij vanaf 2 Januari 1903, toen zij in dienst trad, gedurende die .vele jaren voor zoo talrijke, aan haar zorgen toevertrouwde zieken geweest-js, blijkt zeer treffend uit do groote genegenheid, die zoo velen haar na hun, vertrek uit het Sanatorium bleven betoonen. Ook de wijze, waarop men van haar afscheid nam, zal haar het besef heb ben gebracht, dat zij een persona grata was, die in h eb gesticht in aangename herinnering wordt gehouden. In haar plaats werd benoem mevr. A. M. G. EergsmaBonting. Haar salaris werd door de Commissie vastgesteld op f 500 met twee 3-jaarlijksche verhoogingen van f75, tot een maximum van f 650. De gezondheidstoestand van don verp'.eeg- dén zoowel als van de verplegenden was zeer goed. Het aantal overleden patiënten bedroeg dit jaar 14, waarvan 6 Rijkspatiënten. DIT ONS LAND. Runderen. Op de vragen van den hoer Teenatra, betreffend1© vermindering van hét aantal runderen, luidende: Ie de minister bereid mede te dcelcn of hij voornemens is maatregelen te nemen ten einde hot aantal runderen in ons land te verminderen? Zoo ja, wil de minister dan tevens mede- deelen, waarin die maatregelen zullen be staan? De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft geantwoord Bij do beantwoording van de door den heer Teenstra gestelde vragen meent onder- geteekende vooraf t© moeten wijzen op do zeer ernstige mooilijkheden, waarin het veehoudersbedrijf is gebracht door het reeds bestaande en voor den komenden winter in nog sterkere mate te duchten tekort aan veevoeder. Is met het oog op deze moeilijkheden oen inkrimping van den veestapel onvermijde lijk, haar uitvoering brengt niettemin ten aanzien van het grootveo en meer in het bijzonder van den rundveestapel groote bezwaren mee. Streeft men er na de vermindering bin nen enge grenzen to houden, en zoo veel mogelijk vee door den komenden winter te brengen, dan kan daaraan ep de moeste boerderijen niet meer voedsel worden ge reikt, dan voor het levensonderhoud noodig is en staat do productie voor een groot deel stil. Deze kan echter terstond weder bij den aanvang van den weidotijd begin nen. Het gevaar hierbij is editor, dat moeilijk voorkomen kan worden, dat een belangrijk deel van voor menschen bestemd voedsel voor veevoeding wordt achtergehouden. Wordt de rundveestapel belangrijk inge krompen, zoodat aan de overgebleven die ren naast het onde-rhoudsvoecteel nog pro- ducbiovoer kan worden gegeven, dan staat do voortbrenging door den veestapel niet stil, is in eik- geval de winterproductie be langrijk grooter dan in het eerste geval, en voor do levensmiddelenvoorziening in de naaste toekomst boter gezorgd. Do vermindering, welke de veestapel moet ondergaan, en die haar omvang ook toelaat, moét met beleid en omzichtigheid plaats vinden. Ondergoteokende meent, dat zij bereik baar is door vermeerdering van het ver bruik van rundvleesch hier to lande en door uitvoer van vee en vleesch. Vermeerdering van vleeschgebruik in zoo danige mate dat zij voor do vermindering van den veestapel practischo beteekenis verkrijgt, is alleen bereikbaar door een belangrijke prijsverlaging. Wordt voor con sumptie geschikt vee tegen voor de hui dige omstandigheden matige prijzen inge kocht, dan zal dit toch togen verminderden prijs aan de slagers moeten worden afge leverd, wil men de gewenschtc prijserla- ging bereiken. Do export van vee en vleesch brengt on derscheiden moeilijkheden me© ten aanzien van het transport naar do afzetgebieden en do regeliug van de betalingen, öp het oogonblik bestaat er kans op oplossing van diozo moeilijkheden. In don loop ten deze meer positiove mededeolingen te kunnen doen, is do beantwoording dor gestelde vra gen tot het laatste oogenblik verschoven, doch daar nog enkele punten niet zijn ge regeld, is het niot mogelijk meer daD het vorenstaande te vermelden. Smokkelarij. Te Oud-Zevenaar zijn. twee smokkelaars gearresteerd. Een groote partij zeep werd geconfisoerd. Onder de gemeente Heyen werd dezer dagen door do kom miezen de band gelegd op con viertal koeien, die d» grens zouclen worden overgebracht. Door oen drietal rijksambtenaren alhier is, aldus schrijft de „Eemsbode", te Delf zijl, oen goedje vangst gedaan. Op een nacht even na 12 uur, toen ze langs den zeedijk bij Borgsweer surveilleer den, hoorden zo een geknars alsof een boot langs do steenen glooiing schuurde. In de richting van het geluid slopen ze nader en zagen toen, flauw zich aft-eekenend tegen de lucht, cc-nigc menschen druk bezig. Toen de ambtenaren het oogenblik gun stig oordeelden, sprongen ze op en renden naar do- boot, welke tegen de steenen lag. Dozo werd direct afgest-ooton, doch op de sommatie van de ambtenaren, die' door ecnigc re. vol verschoten aan hun woorden kracht bijzetten, zagen de inzittenden van verder verzet af. Het waren een onder officier en twee matrozen van hot Duitsche wachtschi p Wezer Een der smokkelaars, een zekere D., uit Borgsweer, militair, word gegrepen, twee andere ontvluchtten, doch de namen zijn bekend. Het bleek, dat het de moeite waard was. In de boot toch, die al bijna baar lading in had, waren kisten rubber, toiletzeep, boter, gecondenseerde molk, zakken mot thee en koffie, te zamen wel een wagen vracht en een aanzienlijke waarde vertegen woordigende. Boot met lading werden in -beslag genomen De ambtenaren, die al eonige dagen in die buurt op de loer hadden gelegen, ver- dienon zeker een pluimpje voor hun flink* optreden en zien hun moeite beloond. Als smhtoestel gebruikten do smokke laars twee sigarenkistjes, waarin oen fiets lantaarn. Do Duitechers waren op de seinen afge komen, zooals zo verklaarden. In verband met deze amokkolzoak werd in een viertal huizon van Borgsweer huis zoeking gedaan, welke echter geen resul taat opleverde. De aangehoudenen zijn haar Groningen getransporteerd. Door de rivierpolitie te Mallingen is weer een roeiboot in beslag genomen, waarin 1400 kilo thee en 180 kilo harde zeep. Pruimen naar Duitschland. Te Delft werden Zaterdag door do West- landseho stoomtram niet minder dan 81 wa gons gele pruimen gebracht op het rangeer terrein cler II. IJ. S. M., ter vorderen door voer naar Duitschland. Nog minder treinen. Ais noodzakelijkgevolg van den kolen- sc-haarschte zal het aantal personentreinen bij do Staatsspoor binnenkort nog aanmer kelijk worden verminderd. In den loop der goederentreinen wordt voorloopig geen wijziging gebracht, maar hot gebruik van vierrassig matericol zal zooveel mogelijk worden vermeden, terwijl do zwaarste locomotieven alleen dan zullen worden gebruikt, wanneer de trekkracht voor den trein dit beslist noodzakelijk maakte Het gebrek aan steonkelen. De heer Stina, voorzitter van den Chris tel ij ken Mijmverkersbond, heeft Maandag middag aan don minister van Oorlog het volgen-de telegram gezonden „Gezien den kolennood in het land drin gen wij er nogmaals bij Uwe Exoellentie op aan, allen Nederlandschen gemobili- secrden mijnwerkers klein verlof te geven, wijl door de mobilisatie al zooveel degelijke mijnwerkers aan het bedrijf zijn onttrok ken en inwilliging van ons verzoek onge twijfeld land en volk ten voordeel© zijn." Inschrijving voor den landstorm. Volgens beschikking van den minister van Oorlog moeten voor den landstorm worden ingeschreven do personen geboren in 1878 en in 1879. Deze inschrijving moet op 15 October 1917 zijn voltooid'. Voevooder-distributio. In .een te Utrecht gehouden vergadering van door de Toewijzingscommissie vcsor vee- vooder erkende, grossiers, werd besloten tot oprichting eener vereeniging, die zich ten doel stelt de behartiging der belangen van de bij do veevoederdistributie betrokken gros siers. Tot bestuursleden werden gekozen voor Amsterdam H. H- Broeckmans; voor Gro ningen Hilberts; voor Leeuwarden D. J. Koopmans; voor Rotterdam A. J. van der Schalk, secretaris-penningmeester, en B. van Vugt; voor Roermond J. Thy wissen; voor Utrecht J. Das, voorzitter; voor Zwolle J. W. Bartels en C. Teurlings, De kolennood. Door gebrek aan kolen heeft de Dcrdt- sche Stoomboot-Maatschappij met ingang van heden haar dienst op DordrechtOucl-Berjer- land en tussehenliggendc plaatsen gestaakt De reederij Fop Smit 'Co. heeft den dienst op RotterdamDordrechtGerinchem be langrijk ingekrompen. Da stoombootdiensten von Tiel op Rot terdam, van Tiel op Gorinchem en van Tiel op Nijmegen, zullen met ingang van de volgende week tot op de helft worden inge krompen. Ten gevolge van den heerschenden kolen nood zullen de diensten op Landsmeer, Buiksloot, Den lip en Oost^aan, onderhou den door stoombootveeren, binnen enkele dagen aanmerkelijk beperkt worden. De dien sten zullen voortaan gecombineerd worden uitgevoerd. Wegens gebrek aan brandstoffen zal de Winterswijksche badinrichting bi men enkele dagen voor onbepaalden tijd gesloten worden. Op voorstel van B. en W. van Gorinchem besloot do Raad om de kennis dit jaar niet te houden, wegens de buitengewone omstan digheden der voorziening van licht en brand stoffen. Schors. Men meldt uit Rarneveld Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat men thans op de hofstede „Groot-HooLhorst" nog bezig is met het sdhilien van eikenhakhout, oen werkje, dat anders uitsluitend in de Meimaand ge schiedt. Aangezien echter de prijzen der schors door den Minister zijn vastgesteld, en het schillen om dezen tijd van het jaar zeker wel niet heel vlot zal gaan, wordt dit werk ongetwijfeld thans alléén ver richt wegens de abnormaal hooge^p rijzen, die tegenwoordig voor schilhout worden besteed. Ontbosschiug van Tweute. De vrees voor gebrek aan brandstoffen in den aanstaanden winter berooft ook Twente van tal van schoon© bosschen. De mooiste doelen van Twente worden van hun houtrijlodom beroofd en zullen daardoor zeer veel van hun attractie Verliezen. De eigenaars der bosschages, ofschoon ove rigens zeer behoudsgezind, bezwijken voor de verleidelijke aanbiedingen van opkoo- pers uit alle oorden des lands en maken hun mooie eiken, beuken, dennen, enz., te &elde. Uitvoer vau schapen. Blijkens telegrafisch ontvangen bericht van de regecrong mogen 600 schapen uit den omtrek van Tiel worden uitgevoerd. Duur fruit. De Fruitcentrale heeft naar aanleiding van een klacht uit do groote steden over de duurte van het fruit, een onderzoek naar de oorzaak daarvan ingesteld. Zooals bekend is, zijn de prijzen aan de veilingen niet buitensporig. Het is de Fruitcentrale gebleken, dat de kleinhandel daar winsten van 100200 pGt. voor zich opeisclit. Met hot oog óp deze duurte is tot percentage- vorhooging van uitvoer, ofschoon wel over wogen, niet overgegaan. Concentratie van bakkerjjon. De Bakkorsvcreeniging te Heerenveen heeft hot initiatief genomen, om ter besparing van brandstof, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot gezamenlijk bakken. Do jacht op Duitsche deserteurs. De ,,Tel." ontving van verschillende zij den bevestiging van de feiten meegedeeld, an het interview met den heer Minster, re dacteur van „Der Kampf," ook door ons' vermeld, betreffende de jacht, die hier door stille verklikkers gemaakt wordt op Duitsche deserteurs. Zoo weet een lezer fce verzekeren, dat voor eiken persoon, die in Duitschland terug komt, f 200 ontvan gen. Een grenficorrcspondent deelt uit Zeve naar nog een actueel geval mede. „Gisteravond," zoo schrijft hij d.d. Za terdag, „kwam hier iemand aan op weg naar Duitschland, vergezeld vam twee Duit sche deserteurs, waarvan één, een serge ant, nog deels in uniform. Door tractatie en mooie voor-spiegelingen hidden zij zich l'aten overhalen om weer naar hun land te gaan. Toen zij hier in den naar Elten ver- trekkenden trein hadden plaats genomen, kreeg de sergeant plotseling berouw, hij rukte het portier open en stond even later op het perron, zijn geleider uitlachend." De politie te Alkmaar hield op verzoek van den commissaris van politie te Venlo aam, een tweetal Duitsche deserteurs, die zich hadden schuldig gemaakt aan men- schenroof, door andere Duitschers over de grenzen te lokken. Dit misdrijf wordt volgens art. 278 van het Wetboek van Strafrecht gostraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaar Do beide deserteurs zijn naar Venlo over gebracht. Voor hot staatsexamen zijn te Utrecht na voortgezet examen geslaagd voor A: R. Dijkstra on voor B J. F. Pee-rink, mij. L. R, J. Bouwman, W. M. P. Bonder cd voor beide diploma's E. M Elsbach. Nu de bouw van de nieuwe gasfabriek te Alkmaar gereed is, stellen B. en W. den Raad voor aan den vo'rigen directeur en den togen woord igen directeur dier fa briek gratificatiën te geven voor hun bui tengewone bemoeiingen met den bouw tot een gezamenlijk bedrag van f 4400. De Gewestelijke Propaganda-commis si© in Zuid-Holland hooft zich bot Ged. ten van dit gewest gewend met het verzool? te willen medewerken tot- verbetering der ondorwijzerssalar:ssen door geen nieuwe verordeningen goed te keuren, indien daar in geen rekening wordt geli-mid met de algemeen© billijk, genoemde eisohen van het algemeen Salariscomité en de goed keuring op de thans geldende verordenin gen te willen intrekken, ais niet- tot een behoorlijke verbetering der jaarwedden wordt overgegaan. Gevraagd woidt een minimum van f700; 9 bweejaarlijksohe ver hoogingen van f 100hoofdakte f 200 hoof den van scholen f 300 meerherhalingson- derwijs f 1.50 per lesuur. In de rubriek „Uit de Schoolwereld'* leest men in „Oude Paden" „Het staat te vreezen, dat er binnen af- zienbaron tijd een tekort aan onderwijzers zal zijn. Het aantal leerlingen, dat plaat sing vraagt aan onz>e opieidingsmrichlin- gen, loopt achteruit. Met name is deze da ling sterk bij de jongons. die toegelaten worden. Meisjes komen ér nog wel, zoodat het corps onderwijzeressen voldoende wordt aangevuld. Onze schoolbesturen zullen er evenwel voorshands niet- gaarne Loc over gaan, nog meer vrouwelijke leerkrachten aan te stellen. In Amerika, v.aar het vrou welijk element bij het ondsrv, ijs veel ster ker op den voorgrond treedt dan bij ons, geeft dit al aanleiding tot klachten. Uitbreiding van de klassen, zooals in Duitschland, waar men 70 tot 100 leerlin gen in één. klas samenbrengt, is niet bevor derlijk aan intensief onderwijs. Aan onze Christelijk scholen is men wel niet verwend door kleine klassen, maar onze lokalen z»in er toch over 't algemeen niet op ingericht, om zooveel leerlingen te pl-atsen. Ook laat de Wet het niet toe. Dat ouders uit den burgerstand de jon gens niet sterker animeeren de enderwij- zorsloopbaan te kiezen, zal wel sammhan-- gen met de schriele sslar n. Zonder den materiealen kant geheel uit het oog te verliezen, hebben zij evenwel bovenal te bedenken, dat de Christelijke onderwijzer een beginsel dierit, terwijl millionaire zelfs wel eens zijn genoemd „houthakkers en waterdragers in het gemeenebcst. der menschheid." Als opvolger van wijlen ir. J. M. Prins Visser is benoemd tot directeur der Naam- loozc Vennootschap F. Kloos Zonen 8 Werkplaatsen to Kinderdijk, do hoer J. Bölger, werktuigkundig en ■elecfcroteoh-i nisoh ingenieur te Maassluis. („De Ing.") De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 24 Augustus a.a. niet plaats hebben. r

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1