Nederland en de Oorlog. No. 17631. LEIDSCH DAGBLAD Maandag 20 Augustus. Tweede Blad. Anno 1917. Gemeentezaken. Vliegeractie boven Nederland. Vragen en Antwoorden. |3J$p flfjj» Benoemingen. Het groot aantal leerlingen van do lste klasso der Hoogero Burgerschool voor Jon gens alhior maakt in don volgenden cursus eon splitsing dier klasse in drio afdeehngen noodig. ïcn gevolge daarvan zal voor het onder wijs in het Hoogduisch aan do leerlingen van een dier afdeelingen oen tijdelijke leerkracht worden aangesteld. Voor de benoeming van die tijdelijke leerkracht beveelt de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs aan moj. E. A. W. Broes van Dort-, leorarcs in do Hoogduitsehe taal cn lcttorkundo aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhior. Onder mededeeling, dat B. en W. zich tnet het voorstel van de Commissie geheel kunnen vereenigen en met verwijzing naar het desbetreffend schrijven dier Commissie en naar het ter zake door den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs uitgebracht advies, geven zij don Baad in overweging, om mej. E. A. W. Broes van Dort voor den tijd van één jaar, cn wel voor den cursus 19171918. te benoemen tot loerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Voorts geven zij in overweging om do jaarwedde van mej. Broes van Dort als tijdelijk loerares, aan wie 4 lesuren per week zullen worden opgedragen en die op 1 September a.s.- meer dan 6, doch minder dan 9 dienstjaren zal hebben, vast te stol- len op f 480, zijnde f 120 's jaars per weko- lijksch lesuur. - In de vacature van leerares in het schoonschrijven aan do H. B. S. voor Meis jes, ontstaan door het eervol ontslag van mej. Hoestra, wordt'aanbevolen mej. dr. S. Hof kor, leerares in de Ned. taal- en letter kunde aan genoemde school. Haar salaris willen B. en W. vaststellen op f 100 voor het goven van ten hoogste twee lesuren per weck. Eindelijk geven B. en W., ditmaal op Voorstel van den directeur dor Kweek school voor Onderwijzors(essen) en na in gewonnen advies van de Plaatselijke School commissie in overweging, den heer H. J Hartwijk, wiens leasen in de algebra aan deze school door een voorgestelde wijzi ging met drie zullen worden verminderd, to benoemen tot loeraar in de meetkunde aan de Aldeeling A. der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen cn die benoeming te doen ingaan od 1 September 1917. Tevens stellen zij voor, om, bijaldien tot do benoeming van den heer Hartwijk tot leeraar in de meetkunde mocht worden be sloten, do jaarwedde van dezen leeraar, aan wien dan 8 lesuren per week zullen worden opgedragen (n.l. 4 lesuren in de algebra en 4 in do meetkunde), vast te stellen op f 600 en zijn pensioensgrondslag voorloopig te bepalen op hetzelfde bedrag. Ter voorziening in de vacature, welke op den eersten Dinsdag der maand September 1017 zal ontstaan door do periodieke aftre ding als lid der Commissie van Tooezicht op het M. O. van prof. dr. W. de Sitter, wordt den Baad do volgende aanbeveling vaangeboden: lo. prof. dr. W. do Sibter, 2o. P. Hoogenboom, c. i., beiden wonende te Loidcn. v Voor de vervulling van de vacature van Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening, welke op 1 Juli j.l. is ontstaan door do periodieke aftreding van prof. dr. P. J. Blok, wordt hot volgende dubbeltal aangebodenlo_ prof. dr. P. J. Blok en 2o. B. J. J. N. Troost. Vergunning tot het plaatsen van een houten afdak. Togen inwilliging van het vorzoek van do NT-V. Leidsche Melkinrichting ,,Do Land bouw"', gevestigd te Leiden, om vergunning tot het plaatsen van oen houten afdak op .fiaar terrein aan den Bijnsburgorsingol, be staan bij B. en W. geenerlei bedenkingen. Mitsdien ge-ven zij den Baad in overwe ging aan de genoemde Melkinrichting ver gunning te verleenen tot het bouwen, over eenkomstig do overgelegde teekening, van een afdak van hout op stconon voet en af- godokt met pannen, op het terrein aan den Bijnsburgersingel No. 23. Rechtspositie der ambtenaren iu dienst der gemeente. In de vergadering van 31 Mei j.l. werden öm praeadvies in handen van B. en W. ge steld verschillende amendementen, die wa ren ingediend op do conceptverordening, 1 regelende den rechtstoestand van de ge meenteambtenaren. •Dit advies, een zeer 'uitvoerig stuk, is thans verschenen. Het amendement van do 1 hoeren Briët, Pera en J. P. Mulder, om achter artikel 1 een nieuw artikel in te voegen, beoogendo dat voor het vaststel den of wijzigen van oen instructie een rege ling van bezoldiging of voor het wijzigen dezer verordening hot ontwerp tijdig aan ileii betrokken ambtenaar of ambtenaren too te zendon, opdat deze of het bestuur dor Vereen, van Ambtenaren, waar van de t betrokkenen lid zijn clat dan de bevoegd heid heeft het oordeel daarover mondeling of schriftelijk aan B. cn W. mee to deelen, wordt in gewijzigde vorm door B. en W. overgenomen. Uit het amendement van den heer Van i a om ar^- 2 der conceptverord. ,,do ambtenaren worden aangesteld en ont- ftlagen door B. en W. voor zoover niet bij we^' bij verordening benoeming en ontslag aan den Baad of aan anderen zijn of worden voorbehouden of opgedragen", kunnen B. en \V. zicli niet vereenigen. De jin het artikel getroffen regeling is geheel analoog, aan die in de verordening in Den dag en Haarlem. Tegen overneming van cien heer Van der Pot op do art. 8 cn 26, betrekking hebbende op verlof bij ziekte, hoeft de meerderheid van B. en W. geen bezwaar. Aanneming van amendementen van mr. Van der Eist, op art. il, betreffende het tijdelijk vervullen van een hoogere functie dan zijn eigen betrekking, door een ambte naar, meenen B. en W. te moeten ontra den. Wat de heer Van der Eist in de ver ordening wil zien neergelegd, moeten, vol gens de meening van B. en W., aan de prudentie van hun college worden over gelaten. Ook met de wijziging, die de heeren Briet c-s. in art. 12 willen aanbrengen, kunnen B. en W. zich" niet vereenigen. De bedoeling van het artikel is, dat het gezin van een overleden ambtenaar gedu rende drie maanden in het gerot zal blij ven "van hetzelfde gemeentelijk inkomen, dat het vóór diens overlijden had. Het ge volg van het amendement Briët c.s. zou echter zijn, dat de weduwe en kinderen gedurende de eerste drie maanden daaren boven nog ee-n toelage zouden ontvangen, ten bedrage van hun pensioen over drie maanden. Voor een dergelijke royaliteit achten B. en W. geen enkele reden aanwezig. Het door de heer Sijtsma op art. 14 voor gesteld amendement inzake het hooren van do organisaties, kan na invoeging van hun art. 35bis, dat hetzelfde ongeveer beoogt, vervallen, meenen B. en W. Do door den heer Sijtsma-op art. 21 in gediend© amendementen en die van do hoe ren Briët c.&., om na dat artikel een twee tal nieuwe artikelen in te lassohen, loopen ten deele parallel. In de eerste plaats hebben beide amen dementen ten doei, den ambtenaren recht te gewen op óén vrijen dag in de week, waarvan er minstens 26 in een jaar op een Zondag moeten vallen. Het amendement- Briët beoogt verder nog, dat de wekelijk- sche vrije dag niet door een nachtdienst mag worden voorafgegaan. Ten slotte geeft de lieer Sijtsma in over weging den maximum-diensttijd voor de brugwachters op ten hoogste elf uren en voor de overige ambtenaren op ton hoogste 9 uren por etmaal te bepalen, terwijl de heeren Briët c,s., voor ieder ambtenaar do gelegenheid willen openstellen, gedu rende den Zondag zijn godsdienstoefening bij te wonen. B. én W. wijdo aan deze amen dementen zeer uitvoerige beschouwingen. Algeheele instemming met deze amende menten, is hun, met het oog op den dionst cn uit financieel© overwegingen niet moge lijk. De bezwaren, door het invoeren van een arbeidsdag van ten hoogste elf uren, zou den alleen door het drie-ploegan-steteel kunnen worden vervangen en dat zou een extra-uitgave veroorzaken van f 15.000 a f 20.000. Hun beschouwingen samenvattende, stel len B. en W. voor, aan art. 21 een nieuw 3o lid toe te voegen, luidende De werktijden worden aldus geregeld, dat ieder ambtenaar, behoudens onvermij delijke omstandigheden in de gelegenheid gesteld wordt, gedurende den Zondag zijn godsdienstoefening bij te wonen en verder om voorloopig in afwachting van een alge heele reorganisatie van den dienst der brugwachters na omlegging der groote vaart, genoegen te nomen, dat invoering van de z.g. provincialen Zondagsdienst in deze gemeente en do daarmede samenhan gende belangrijke beperking van den Zon dagsdienst der brugwachters nader door hun college zal worden overwogen. Het aantal vacan ti edagen, in de verordening bepaald op minstens 6, wil de heer v.. d. Pot brengen op ten minste 11. B. en ,W. achten die wrjz'ging, vr ar het getal 6 slechts een minimum aanleert. on- gewenscht. Op .art. 24 zijn een tweetal araen 'emen- ton ingediend.De heer Van der Eist wil, evenals de heer Van der Pot. de bepaling, dat het vervullen van bijbaantjes, waaraan geen bezoldiging verbonden is, door B. en W. kan worden verboden, doen schrappen. B. en .W. wijzen ook deze amendementen van de hand. Het uitoefenen van le veel bijbaantjes moet den ambtenaar verboden kunnen worden, indien blijkt, dat zijn werk daaronder lijdt of zijn gezondheid er na deel van ondervindt. Bovendien kan het gewenscht zijn, een ambtenaar om redenen, die met het dooi* hem bekleed© ambt ver band houden, één of meer speciale bijbaan tjes fe verbieden. In schrapping van de bepaling in art. 24, waarin het ook aan huisgenooten van amb tenaren verboden is handel of nering te drjjven, zien B. pn W. ook geen heil. Deed men het, dan zou toepassing van dit ver bod voor den ambtenaar zelf. vrijwel een doode letter worden. Behoud van art 26, betreffende het ont slag aan vrouwelijke ambtenaren met in gang van den dag, waarop zij in heb huwe lijk treden, blijft B. en W. gewenscht voor komen. Zij verklaren zich derhalve ook tegen het voorgestelde amendement, om dit laatste lid te schrappen. Eindelijk wijzen B- on W. ook de door de heeren Briët c.s. en Sijtsma op art. 30 voorgestelde amendementen van de hand. Do heeren Briët c.s. willen aan de brugwach ters niet .onthouding van vrije dagen of strafdienst zien opgelegd, het amendement- Sijtsma beoogt invoering van het instituut voorwaardelijke strafoplegging. B. en W. wijzen er nog op, dat in geen enkel der bestaande ambtenarenreglementen, voor zoover hun bekend, een voorschrift, zooals door don heer Sijtsma voorgesteld, wordt aangetroffen. Men ziet uit dit, naar verhouding van het praeadvies kort uittreksel van de beschou wingen, door B. en W. aan de ingediende amendementen gewijd, dat zij op de hoofd punten het concept-reglement, zooals het door hen is voorgesteld, blijven handhaven, hoewel zij ook hier en daar een c:nee?sio aan do voorstellers deden. Twee Duitsclie machines gedaald. Zaterdag hebben we reeds melding ge maakt van een drukke beweging van vlie gers over ons land. Hieromtrent zijn tal rijke berichten tot ons gekomen. Op vele plaatsen zijn vliegmachines gezien, 't Is niet onmogelijk, dat de vliegtuigen, die zich boven de Zeeuwsch©- on Zuid-Hollandsche- eilanden hebben bevonden eerst langs do kust zijn gevlogen en later landwaarts in, via Hoerenveen en Haren. Zaterdagmiddag tusschcn half twee en twee uren passeerden te Winschoten twee Duitsch© vliegmachines. Eén* machine werd door den onderofficier Lok zoodanig in do schroef geschoten, dat zij moest landen bij Beerta. De andere machine landdo eveneens, doch geraakte in brand. De overblijfselen liggen bij Blij- ham. Waarschijnlijk is de machine door de inzittenden opzettelijk vernield. In elke machine zaten drie man. Allen zijn ongo- deord en goïntorneerd. De niet beschadigde machine is de S. S. W. 1055. De machines waren volgens mededeelin- gen der inzittenden hedenmorgen to Gent opgestegen om oen luchtaanval op Enge-- land te ondernemen Men meld/b uit Winschoten, dat do vlieg machine te Beerta neergekomen, was voor zien van drio machine geweren, die goed waren gebruikt', blijkens het groote aantal ledige hulzen. De marechaussees van Fin- sterwolde surveilleerden in de buurt en wa ren zeer spoedig na de daling aanwezig, waardoor een poging om weder op te stij gen, mislukte. Een officier, een onderoffi cier en een soldaat vormden do bemanning, die ongewapend bleken. Het vliegtuig werd onder bewaking gesteld van militairen, ter wijl de Duitschers naar Finsterwolde wer den overgebracht in de marechausseekazer ne. Aan militaire deskundigen to Soester- berg werd getelegrafeerd over het demon- toeren der machine. In de machine te Blijham zaten eveneens een officier, een onderofficier en een sol daat, die naar Winschoten worden gebracht in de tijdelijke infanteriekazerne. De vlie gers te Beerta werden onthaald op brood met kaas en vleeech, melk en bier en zeiden in lang zoo heerlijk niet te hebben gegeten, terwijl deze Duitschers het Hollandscho bier bijzonder roemden. Beide vliegtuigen waren tweedekkers, doch van dat te Blijham bleef niets over dan een klomp ijzer, doordat het onder he rige knallen verbrandde. Zoowel te Beerta als te Blijham was dircot een reusachtige menigte bijeen, die door de militairen op oen afstand werden gehouden. De nog jeug- digo vliegers zagen er allen goed uit en verkeerden in uitstokende conditie wat hun kleeding betrof. Hun zonuwen waren ze volkomen meester, terwijl ze wel een enkele maal spraken van pech, doch dan ook weer op buitengewoon kalme wijze hun wedervaren mededeelden. Zij maakten niet den indruk van erg verlegen te zijn. Het groote eskader dat boven Zeeland vloog, is op verschillende plaatsen bescho ten. Inzake het gebeurde op Schouwen en Goedereede wordt van verschillcndo zijden hot vermoeden uitgesproken, dat men te doen heeft gehad met een luchtgevecht tua- schen twee vliegtuigen, clio elkaar met bom men bestookten. Ook zouden de beide vlieg machines elkaar met machinegeweren heb ben beschoten. Andere personen meenden echter, dat do machines zoozeer op elkaar geleken, dat hier moeilijk van twoo elkaar vijandelijke vliegtuigen sprake kan zijn. Er zijn ook nog luchttorpedo's op Schou wen gevonden. Uit Brielle wordt gemeld, dat deze vlieg tuigen van Duitscho nationaliteit zijn ge weest. Een verslaggever van de „Tel." is naar Zierikzoo gegaan en hoéft daar bijzonder heden over deze luchtraid vernomen. Hij vernam het volgende De vogels kwamen uit hun roofnest van Sint Denijs en Westrem, ginds in 't- mooie poëtische heekje tusdhen den straatweg Gent—Kertrijk en de Leie en velen nabij do grens dochten reeds met een huivering aan do mogelijkheid, hoe binnen enkele uren opnieuw weerlooze mannen, vrouwen en spelende kindertjes in Engeland op gruwe lijke wijze uit het leven zouden worden gerukt. Maar wat is er boven de zee ge beurd1? Even later klonken weer slagen boven Zeebrugge. Er waren dus ook ge- al'lioerdo vliegers in de buurt. Heeft er dus een ontmoeting tusschen beide partijen plaats gehad1 bij het Zwin 1 Nog juist op Belgisch gebied moesten twee Duitsclie vliegtuigen dalen. Het een© was sterk be schadigd en het andere in een vleugel ge troffen en.lam geslagen. Vermoedelijk zijn eenige machines ook afgesneden en noor delijk over do Hollandscho kust gekoerst, waaruit we het gebeurde op Schouwen en Goedereede kunnen verklaren. We hebben ons in de eersto plaats ge wend tot luitenant Louwerse, commandant van Schouwen en Duiveland, wiens kranig optreden tijdens den bomaanval op Zierik- zoe nog wel bekend is. Dadelijk vernamen we de juiste toedracht van het gebeurde. Zaterdagmorgen om 11.12 werd de aan wezigheid van vreemde vliegtuigen boven Nederlandsch territoriaal" gebjiod gemeld. Kort daarop verschenen aeroplanen boven de Ooster-Schelde en vlogen westelijk van Zierikzee boven welke stad ze echter niet geweest zijn over het eiland Schou wen. Hier heeft men er in het geheel veer tien geteld. Zo behoorden niet alle tot de zelfde nationaliteit, want enkele waren onder het vliegen in ccn gevecht gewikkeld, rezen en daalden, terwijl de aviateurs met mitrailleurs schoten. Zo waren eerst op on geveer 3000 metër hoogte. Sommige zak ten bij Scharendijke aan .de noordkust, waar Nederlandsche soldaten ze beschoten. Dadelijk veranderden do machines ©enigs zins van koers. Er zijn vliegtuigen boven zee vertrekken, terwijl andere noordwaarts do reis vervolgden over het Brouwers- havensche Gat naar Goeree. Er vielen op Schouwen drie bommen, twee bij Renesse en een bij Scharendijke. De beide eerste in het veld en de laatste in het duin. Niemand werd getroffen en de materieele schade is zeer gering. Do scherven zijn zooveel mogelijk verza meld en reeds opgestuurd voor nader on derzoek. Er kwam geen merk op voor, slechts e©n nummer, maar deze bomstuk- ken waren geheel verschillend van die te Zierikzee gevonden en welke men toen da delijk als van Engelsch maaksel kon her kennen. De bij Renesse en Scharendijke aan getroffen stukken geven nog geen aanwij zing van afkomst, maar moeten tot zware projectielen behoord hebben. Bij Scharen dijke vond men dan ook de punt van de bom, een zwaren kegel van 7 a 8 K.G. en met een zeer scherp einde. Bedrijfspaardsnhouders. Op de 16 Augustus te Utrecht gehouden algemeen© vergadering van de Nederland sche Vereeniging van Bed rij fspa ardenhou ders, gevestigd te Utrecht, word met alge- meene stemmen besloten over te gaan tot oprichting qener eigen inkoopsorgamisatie en werden de statuten vastgesteld, terwijl direct een belangrijk bedrag aan kapitaal geplaatst werd. Het aantal" deelnemers voor f 2500 (5 aandeelen) was zoo groot, dat het de helft der aandee-lhouders om vatte-. Met voldoening werd er kennis van ge nomen, dat de Minister van LandJbpuw, blijkens ingekomen antwoord op een ter zake gezonden rekest besloot het reeds verleende consent voor Giethoorns ribbcn- liooi weder in te trekken. Een ernstig protest werd ingebracht te gen de voorgenomen regeling, om in som mige gevallen haver te verstrekken aan varkens en hoornvee, zooals zulks door het Ministerie van Landbouw werd in uit zicht gesteld en besloten hiertegen direct weer te ageeren. Nadat ook de andere maatregelen van heb bestuur in zake fouragenood ter ken- misse van de leden waren gebracht, werd de vergadering, onder aanbeveling, dat ieder bedrijfspaardenhouder in eigen kring al het mogelijke doet voor verdere aan sluiting der betrokkenen, gesloten. Prijsopdrijving van mais. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel hoeft aan de burgemeesters clo volgende circulaire toegezonden ,,Ik heb de eer u mede te deelen, dat naar mij blijkt, door handelaren en ande ren, partijen zoogenaamde vrije maig te gen hoogp prijzen in den handel' werden gebracht. Ten einde een vérdere prijsopdrijving van mais tegon te gaan en te voorkomen, dat distributie-mais frauduleus in den han del wordt gebracht als zoogenaamde vrije mais, verzoek ik u, aan handelaren, paar- denhouders, veehouders en landbouwers in uw gemeente te vragen, welke hoeveel heden mais zij onder zich hebben, welko niet zijn verkregen, hetzij uit de distributie door de Vee voedert) ureaux, hetzij door rui ling tegen rogge of tarwe. Bedoelde mais gelieve u to doen inbezit- nemen Opgave ledervoorraad. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: Ik heb do oer u te berichten, dat het mij wenschelijk voorkomt, zoo spoedig mo gelijk een overzicht te verkrijgen van de voorraden leder, welke hier te lande aan wezig zijn. In verband hiermede verzoek ik u van all'o personen in uw gemeente, welke daartoe naar uw meening in aanmerking komen, ten spoedigste schriftelijke opgave te vorderen van de vooraden leder, bij hen aanwezig op 20 dezer, des namiddags tc 12 uur. Vaximum-turf prijzen. De Commissie in Wcststellingwerf, in zakp de actie tegen de hoogo turfprijzen, ontving heden van don minister van Landbouw, enz. bericht, dat Z. Exc. in hot adres geen aan leiding heeft kunnen vinden, vooralsnog in de vastgestelde maximum-prijzen wijzi ging te brengen. Hei Spanderswoud lot brandhout. Men meldt uit 's-Graveland aan het ,,N. v. d. D." Naar wij vernemen, is een deel van het bekende Spanderswoud verkocht-, om voor brandhout verkocht te worden. Mosselen. Eer. 12-tal mosselvisschers te Ierscko heeft van den Duitschen consul te Ylissin- gen bericht ontvangen, clab do provincie Antwerpen voor hen voor den aanvoer van versche mosselen heropend is. Heide voor veevoer. Uit de omgeving van Heerenveen worden wagonladingen heide naar Holland verzon den, voor de bereiding van veevoer. Onder smokkelaars. Dat ondanks alle strenge maatregelen om dit tegen te gaan, er nog flink gesmokkeld wordt aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, bleek een oorrespondent van „Het Volk" nog 'dezer dagen, toen hij in Zeeuwseh-Vlaande- ren o.p reis was, en een aantal leden van het smokkelaars-gilde tot reisgenooten had. De eon was een boerig uitziende „vee-koopman", een tweetal anderen waren als „mars-kra mers" op slap, een vierde 'ging 'ééns pcf] week naar de grens, jelui begrijpt „voor mijn' „gezondheid" verklaarde hij. Om het gezel schap compleet te maken was cr een ,~,weg< getrapte" soldaat-kommies bij. De boste ge-' tegenheid om als soldaat wat „te verdienen", is probeeron kommies te worden. Natuurlijk" worden er nog al eens „weggetrapt", maai daar was er de vorige week nog één bij, dié in *n paar weken „drie briefjes van hon derd in z'n sigarettendoosje ha-d gekregen.'' De groote kunst is, zooals zo vertelden, om den rommel te krijgen, want in Zeeland is niet veel meer te koop, dat over de grens moet. Alles is „weggekocht". Je moet hef dus wat verder halen, en er 'n paar centen voor over hébben. "Want in Holland zien z© ook d'r mcnschcn aan, als je wat komt koo- pen; waar ze volgens het gezelschap „schoon' gelijk" in hebben. "Want als je het maar een maal in Neuron of Brcsjos (Breskens) hebt, dan komt het wel verder, als je maar goed met de binnenwegen bekend bent en vooral „maar erg dom doen" als je een kommies te gen het lijf loopt. Dat er in dezen slechten tijd heel wat raeri- schen te vinden zijn om hun vrijheid, mis-< schien hun leven mot het smokkelen te wa gen, begrijpt men als jc de prijzen hoort^ die nu gemaakt worden aan de grens. Een kistje kwatta brengt 100 tot 150 Mark op, een flesoh s'laolio minstens 20 tot 25 een stukje zeep meer dan 3 Mark, zelfs voor 'n soldatenkuggio geeft de Dut nog 1 of 2 Mark. "Want de zaken worden bijna uitsluitend met de Duitsclie grenswachters gedaan, die elk de noodige papiertjes bij zich schijnen' te hebben, om met de komende liefhebbers te handelen. - i Nog lang niet verbroederd. V Vrijdagmiddag kwamen te Oldenfcaa/ over de grens en meldden zioh bij de grens wacht aan twee Russische krijgsgevangeneai Kas waren zij daar aangekomen, toen er ook een Duitsoh onderofficier in uniform verscheen, getooid met het eoreteeken van het IJzeren Kruis. Niet zoodra kreeg een der Russen den grenadier der keizerlijke garde in het oog, of hij haalde van onder zijn kleeren een lang mos te voorschijn em wilde daarmede den Duitscher te lijf. De wachthebbende soldaten wisten dit echter tijdig te beletten. Geen najaarsvacantio wegens kolenuood. B. en W. van Ambt-Delden hebben in overleg met don districts-schoolopziener besloten de najaarsvacantie voor de scho len dit jaar te doen vervallen, daar een tijdelijk© sluiting der scholen wegens brand- stoffonnood niet onwaarschijnlijk is. Vraag: Hoe kan ik een lijnolievlek uit een wit-zijden blouse o-p -de beste ma nier verwijderen Antwoord: Bestrijken met een meng oef van terpentijnolie en eiergeol. Dit la ten drogen en er do korst van afwrijven. Ten slo-tto afwasschen met lauwwarm wa ter. Is heb gowensokte resultaat dan nog niet verkregen, de afwassohing hertalen en een beetjo zoutzuur in heb water 'doen. Vraaag: Men heelt mij verzekerd, dat de voorzitter der Tweede Kamer vroeger schildersknecht is geweest. Zoudt U mij wil-, len ïjiededeelen of dit waar is? Antwoord :U bedoelt vermoedelijk den 2den voorzitter, den hoer J. H. A. Schaper', afgevaardigde voor Appingedam. Inderdaad is deze begonnen als kuisschildersgezel. Hg bezocht enkel de lagere school, genoot eenig herhalingsonderwijs en privaatonderwijs in talen. Door en in de arbeidersbeweging is hg opgekomen. ïïg staat bekend Ms een der jneest schrandere en slagvaardige Ka merleden. Bij afwezigheid van mr. Troelstra is hg de leider der Sociaal-Democratische Kamerfractie. Vraag: Zoudt u mij kunnen zeggen, hoe ik rubber vloeibaar kan maken, daar ik ©en paar rubberzolen onder een paar schoenen wil maken Antwoord: Wij zouden het verstan diger vindon, dat u de rubber verkocht en uw zolen onder uw schoenen liet ma- ben. Voordeeliger zou het misschien ook nog zijn. Vraag: Is het geoorloofd een kleine hoeveelheid brandstof (pl.m. 2V& H.L. an- thraciet en 200 turven) bij gelegenheid van een verhuizing van do een© gemeente naar do andere te vervoeren 1 Antwoord: Niet geoorloofd. Vraag: Wat denkt u van de levens vatbaarheid van eon Bond van dienstboden hier in Leiden, om te komen tof een betere behandeling van de dienstmeisjes, o.a. meer werktijd, bijv. van dos morgens acht uur loon, geheolen vrijen Zondag, een vasten tot des avonds zeven uur, met 2 uur sohaffc- t-ijd, enz. Hoe moet ik dab aanleggen? Antwoord: Er is in Leiden een" Dienstboden ver eeniging geweest. Wij doch ten zelfs, dat zij nog bestond, al toonde zij niet veel levensvntbaaiiieid. U kunt pro beeron een oproep tot de diensfcmeispje3 te richten in het ,,Leidsch Dagblad" bijv. en een vergadering houden. Is cr belang stelling genoeg, dan kunt u tot de oprich ting overgaan. Vraag: Ik heb een neef, die dient' in het Indischo leger. Nu zou hij met Fe bruari jl. met verlof naar Nederland ko men. Zoo hij den luatsten keer schreef, zou hij met de stoomboot ,,Kawi" of de Rem brandt" mede komen. Zoudt u mij kunnen inlichten waar een der booten of beide zich bevinden? Antwoord: Ga trouw de scheepstij dingen na, dan zult u, als do booten in de vaart zijn, er wel mededeeling en over vin- dea*

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5