Osmengd Nieuws, Pi RA PI HIFI Wandelstokken, Reisdekens, XAriftrLUlHO, Koffers, etc. Firma H. A. TIMMERMAN, Nieuwe RUn 46, Hofl, Telef. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag: Zomer zorg'Propa'ga rida-t ui nfeest. 7 uur. Zondag? „Zomerzorg"Caibaret-Avond. 8.15 uur. Dagelijks „Imperial-Theater", Stationsweg, 'eavond3 8 uur. ThaÜ3 Bioscope en .Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). „Hollandia-Bioscoop", Oraojjegracht. "Woensdag- e>n Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. Leidscho kunstclub „De Sphinx", Rapen burg 81: .Werkdagen van 1012 en van 25 uur. 'a Zondags van 24 uur. WicWjdea. Lantaarns deze week aansteken 8 50 uur. Nieuwo Maan 17 Aug. Zonsondergang 8.20 u. Zonsopgang 5.46 u (Zomertijd.) Hoog water to Kstwijk Zaterdag des voormiddags 5.39; des na middags 4.15. KATWIJK-AAN-ZEE. De firma Van den Elshoufc, te 's-Gra- venhage, die alhier de duinen tusschen Katwijk en Noordwijk afzandt, heeft deze afzanding moeten stopzetten, wegens ge brek aam brandstoffen. Het personeel is voorloopig ontslagen. De brandbluschmiddelen, de stoom- en handbrandspuit, zijn gisteren beproefd en bicken in goeden staat te verkecren. De eigenaar van de automobiel 6056, wonende te Amsterdam, die met zijn motor rijtuig een wagen van den* voerman v. d. M. alhier vernielde, waardoor een belang rijke schade werd veroorzaakt, heeft' de schade ten volle voldaan, waaidaor de voerman geheel schadeloos is gesteld. OEGSTGEEST. Mej. J. J. C. van Griethuyson, alhier, is in Den Haag geslaagd voer het examen Fransch L. 0. RIJNSBURG. De heer J. H. Kwaadgras, onderwij zer aan de Ghr. schooi alhier, is te Wage- ningen geslaagd voor de akte tuinbouw. VALKENBURG. De heer J. Oshec-r slaagde in Den Haag voor het examen Duitsch L. O. Gisteravond ongeveer zeven uren werd de brandspuit geprobeerd en het resultaat ,vas, dat de brandblusohnriddelen alle in goede conditie werden bevonden. Zooals gewoonlijk bleek het weer een prctje_ te zijn voor de jeugd, waarvan cr verscheidene K-n nat pak' opliepen. WASSENAAR. Dc Zigeunerplaag wordt in deze ge meente met den dag ondragelijker. Behalve Je bedel kunst gaan zij nu op groote schaal de waarzeggerij beoefenen. ïét terrein van jiun werkzaamheden hebben zij gekozen de lanen in „Groot-IInescbroek". Ieder voorbij ganger wordt staande gehouden en modege- lokt naar het naastliggend kreupelhout, om hem de toekomst te voorspellen. Maar al te veel lieden geven zich gewonnen en offe ren hun penningen aan dit tot niets-nut-zijnd volkje. Het vermoeden ligt voor de hand, dat er dikwijls behalve waarzeggerij nog andere dingen gebeuren. Hoe ontkomen wij aan dien last? Zou hot niet mogelijk zijn, dat de Regeering dit aan hot kampleven ge wonde volkje concentreerde en onder be waking stolde? ZWAMMERDAÏÏ. In ue laatst gehouden vergadering van het Nut alhier is gekozen tot bestuurslid van het Departement, de heer M. A. IToo- gendijk, in de plaats van den heer G. B. Fortuvn, die de gemeente eerstdaags met terwoon gaat- verlaten.- Door h et bestuur der Remonstranteche Gemeente is het navolgende viertal opge maakt in de bestaande vacature: ds. G. H. Goedhart, ds. L. B. Iloutgast, ds. J. E. Van der Pot en ds. G. J. Sirks. Zondag a.s. zal hieruit een tweetal worden vastgesteld. ZOETEllWOU DE. Alhier werd aanbesteed de bouw van een woonhuis wor den heer J. P. Dijkman. Ingekomen waren zeven inschrijvingen, nl. van de heeren D. de Jong, te Leiderdorp, -oor f 8844J. Hoogcndoorn, te Leider dorp, f 8230; Wed. Witscnburg, te Zoeter- wou-cte, f 6581J. van Dricl, te Koudekerk, f 6500; D. Leenheer, te Leiderdorp, f6466; II. J. v. d. Velden, te Leiden, f GC90 en H. de Graaf, te Koudekerk f5960. Aam den laagsten inschrijver is het werk opgedragen Onze gemeente wordt de laatste dagen weer druk bszocht do-or woonwagens. Gis teren traden de Zigeuners zoo brutaal op met alles, wat onder hun bereik kwam, weg te kapen, dat zij met 'geweld door de- politie uit de gemeente zijn verwijderd. Van den aannemer den heer Stigter, is een reep ter waarde van ongeveer f 100 uit de bloksehijf ontvreemd, terwijl hij met zijn heistelling voor den Provincialen Water- Blaat aan het Jaagpad werkzaam was. -KERKELIJKE BERICHTEN. Öegstgeest. NeiJ.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, dc heer G. W. Oberman, cand. tot den H. D. Z w a m m e r d a m. Rem Goref. Gem. Zondagmorgen te teen urea, ds. A. Jager, van Boskoop. ALKEMADE. Gemeenteraad. Afwezig de heeren Bonda, Van der Geest en De Jong. De notulen der twee vorige vergaderingen worden, behoudens enkele aanvullingen yan den heer Van Doorn, on veranderd goedgekeurd". Mededeeling wordt gedaan van het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger. "Ontvangst en uitgaaf bedroegen f 13,805.91. Van de Comm. v. Bijstand op het Dis tributiebedrijf zijn eenige brieven ingeko men, gericht aan den Raad. De eerste js over de invoering van ge nummerde bonboekjes in plaats van de thans loopende kaarten. De burgemeester vond dit schrijven niet noodig; het "is bekend, dat B. en W. hiermede accoord gaan. Er moet iets aan B. en W. worden overgelaten. Het tweede schrijven betreft het verga deren van de Commissie met den Directeur v. h. bedrijf. Het gaat er. om of B. en W.^ de onkosten moeten toestaan, die de Direc teur moet maken, als hij genoodzaakt is des nachts over te blijven. B. en W. zijn er voor overdag te vergaderen. De discussie over dit punt neemt groote afmetingen aan. Wethouder Straathof noemt de vergadering van de Di-str.-Comm. in zekeren zin een onder-onsje, in dien geest altham, dat men toch altijd iets heeft om ter sprake te brengen, waardoor men iets opposit'e-achtigs over zich krijgt. De heeren Van Doorn en Strijk komen hiertegen in verzet Een voor:tel-Van Doorn, dat .do Comm. twee avonden per week zal vergaderen, geamendeerd door den lieer Broekhuizen, .dat die vergaderingen zoo tij dig gebonden zullen worden, dat de Direc teur nog met den trein weg kan, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het derde schrijven is een verzoek om den veldwachter Du Pau geheel ter be schikking van het Distrib.-Bedrijf te stellen. De burgemeester zegt, dat de veldwachter op aanvraag .a'tijd beschikbaar is. Ook dit schrijven veroorzaakt heel wat discuss.e. De heer Van Doorn zegt, dat op aanvrage van den directeur de veldwachter nooit ter beschikking gesteld wordt De burgemee.ter zegt. dat dit gelogen is. De heer Van Doorn zegt, dat onderlaatst een aanvrage van den directeur aldus beantwoord werd. dat het schrijven in een open enveloppe terug bezorgd werd. De burgem. zegt. dat hij over den veldwachter baas wil blijven. De heer Broekhuizen vraagt verlof, na afloop der openbare vergadering, over de on derhavige kwestie een woordje to mogen zeggen. Ingekomen is een adres van den veearts Fr os, van denzeiiden inhoud als in de vorige verga-dering, maar thans behoorlijk geze-, geld. De burgem. wenscht hieraan met de begroeting voor 1918 te denken. Do heer Van Doorn stelt voor ten spoedigste een verordening te maken op de genoemde keu ring van vieesch en melk. De bedoeling is aldus: de heer Froe vraagt om een gemeen telijke toelage, maar wil hiervoor ook iets doen; daarom stelt hij voor als vergoeding daarvoor de keuring van vieesch en melk op Zich te nemen. De heer Straathof zegt, dat de consumenten toch geen waarborg zouden kunnen hebben, dat niets dan goed vieesch gegeten wordt; daarvoor zou een uitgebreide controle noodig wezen. De rege ling zou toch niet afdoende zijn. De heer Van Doorn stelt voor het gevrcagde toe te staan. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 3 stemmen: vóór de heeren Van Doorn, Verwey en Van der Meer. Beslo ten wordt toch, dat het schrijven «aan B. en W. zil gerenvoyeerd worden ter behan deling* bij do begrooting van 1918; even eens verzoekschriften van de kantoorhou ders' der posterijen Borst en Van Hoek. Een verzoekschrift van den heer Zwartelé zal eveneens behandeld worden bij de vast stelling van de begrootiug voor 1918. Ged. Blaten zouden voorts meerdere gelijkheid willen betracht zien tusschen de kohieren van gemeente- en rijksbelastingen. Ingekomen is voorts een adres van de ICiesvereeniging. „Patrimonium", de kerke raden v. d. Ned.-Herv. en Geref. Gera. en van de afdeel, v. d. Vrijz.-Dem. Bond, tot afschaffing van de kermis. B. en W. willen de kermis langzamerhand laten vcrloopen. De heer Verweij vraagt of het de bedoeling van B. en W. is de ker mis uit te stellen. De burgem. zegt, dat de bedoeling Is de kermis niet ran te moedigen, maar te' laten uitsterven. De heer Verweij gelooft van uitsterven niet veel en is van oordeel, dat mm dit vraagstuk eens ernstig onder de obgen meet zien. De heer Verwejj voort voorts een lang en warm pleidooi voor de afschaffing van de kermis. Hij wijst in zonderheid .op de moreele en ook financieele nadeden. De burg. acht het 't beste, de zaak te r envoy eer en aan B. en W., tenzij men de zaak zóó urgent acht, dat men met liet oog op 'de nabijheid van den kermis tijd een oogenblikkcïijke beslissing wil ne men. De heer Strijk is tegen afschaffing. De heer Straathof zou het beter gevonden hebben als geen adres was ingekomen. De heer Van Doorn wenscht geen afschaffing vóór er iets anders voor in de plaats ge geven wordt. De heer Verweij is van mee ning. dat, als de oorzaken weggenomen zijn, die de kermis hebben doen verslappen, m.a.w. de oorlog geëindigd zal wezen, dat dan de kermis ook weer herleven zal. „Nu of nooit," is zijn meening. Besloten wordt in een vol gende vergadering de zaak verder te be handelen. Vervolgens worden de rekening 1916 en de begrooting 1918 aangeboden. Eveneens de rekeningen en begroeiingen der ver schillende jBurg. Armbesturen. Aan de orde is vervolgens de Verordening op de Hondenbelasting. De burgem. heeft bij Leiden inlichtingen ingewonnen over het dragen van belastingpenningen. Dp grond daarvan adviseeren B. en W. het voorloopig te probeeren met de verhoogde belasting. De heer Van Doorn is er voor toch een proef te nemen. Hïï deelt voorts mede. dat in de politieverordening reeds staat, dat honden tusschen zonsondergang en zonsopgang niet op -den openbaren weg moeten loopen. Zoo dit wel gebeurt, kunnen zij worden opge vangen en gedood. Wat betreft de honden- penningen, zogt de burgemeester, dat de rompslomp en de kosten zoo groot zijn, dat hij zich afvraagt: Is het sop de kool wel waard? De lieer Broekhuizen zegt, dat in de vorige vergadering tot aanschaffing van penningen besloten is. Desniettegenstaan de wordt besloten het een jaar aan te zieu zonder penning, maar met verhoogde be lasting. Tegen de heeren Van Doorn en Broekhuizen. Dan is aan de orde do verordening Hoofd. Omslag. In beginsel wordt een progressieve heffing aangenomen; een verordening zal worden opgemaakt en in een volgende ver gadering behandeld. Het volgende punt der agenda is: rooken door kinderen. B. en W. vragen in begin sel goedkeuring voor een verbodsbepaling voor personen beneden 13 jaar. De heer Verweij vindt dezen leeftjd te laag en vraagt het oordeel van dokter Van Doorn. Deze vindt het ook wel. De burgemeester stelt voor het advies der Gezondheidscommissie in te winnen. De heer Verweij zou in de verordening de mogelijkheid van in-beslag- name der rookwaren willen opnemeD. In beginsel goedgekeurd. Het negende punt der agenda stelt ten doel aan personen beneden 16 jaaï, zonder geleide, den toegang tot zgn. bierhuizen te verbieden. Het oordeel van de Gezondheids commissie zal worden gevraagd. Punt 10: Woningbouw. Ingekomen is het rapport van de Woningbouwvereniging in zake bcbouwbaarheid van de Veenkade. Bij voldoende beheiing is de grond geschikt B. en W. worden gemachtigd gelden daar voor toe te etaan. Punt 11: Overzicht distributie levensmid delen en brandstoffen. Verschillende sta ten zijn reeds gereed; enkele moeten nog bewerkt worden. 1 De heer Van Doorn had geen overzicht, maar een officieele -rekening en verantwoor ding verwacht. De volgende vergadering zal hiervan na dere medëdeelingen brengen. Rondvraag. De heer Van Doorn dringt aan 'op spoedige aanstelling van een derden veldwachter, waartoe reeds lang besloten is. Voorts op spoedige afwerking van een nieuwe politieverordening. Dan vraagt de heer Van Doorn naar den brancard. Verder naar de locale telefoon, den toestand van den weg in R.-A.-veen, dringt aan op meer avond- of middagvergaderingen. De burgemeester deelt mede. dat aan de yeldwachterskwesiio wel degelijk gewerkt is, eveneens aan de politieverordening. Wat den brancard betreft, die is weer in orde. De telefoonzaak is nog hangende. Een paar- despoor op den weg in R.-A.-veen is vol gens deskundigen niet gewenscht De heer Van Doorn is voor een proof. Deze zal ge nomen worden. .Wat belreft de vergaderin gen, oordeelt de burgemeester de morgen uren aangewezen. CORRESPONDENTIE. De Redactie verzoekt heeren berichtgevers in hun ver slagen en berichten niet te gebruiken den zoogcmaanxlen „telegramstijl" <hie geen woorden in zinnen weg te laten of woor den le verkorten. Men meldt uit Steenbergen: Gisteravond is de heer O. Ktein, uit Steenbergen, op den weg -on Steenbergen haar DinteJoord, terwijl bij zich op een rijwiel Bevond, door eau motorw>lrijder aangereden. Do heer Klein bekwam ern stige verwondingen en vorJeed ten gevol ge van een hersenschudding. De m-.tor- wielrijder heeft ten gevolge vat de Lotting een oog verloren Tijdens een hevig on weder sloeg gistermiddag de bliksem in den toren van het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. te Enschedé, waardoor een gedeelte van de lei bedekking werd afgeslagen. Enkele stukken lei vlogen met kracht tegen de winkelramen van de firma's Drehfahl en Ameling, waar door een aantal ruiten werden verbrijzeld. To Lonneker is de schoorsteen vande steenbakkerij der firma Rubers op „Wool- drikhof' gedeeltelijk door het hemelvuur vernield. De bliksem sloeg te Zuid-Eschmarke in de woning van den landbouwer Grysen. Een jong paard, ter waarde van f 1000 werd gelood. Aan den Me kke holte weg onder Lonneker werd de woning van den aannemer Westen dorp getroffen. Op de bovenverdieping werd' groote verwoesting aangericht Baldadige n hebben het mi- litaire zwem/bad te Spaarnclani, waar wed strijden zullen gehouden worden, erg toe getakeld. ^Zonneschermen weiden bescha digd, shukketn doek uitgesneden, haiken en andere voorwerpen vernield en in het wa ter geworpen. De schade bedraagt onge veer f 200. Vole bewonersvan dc Over- toom-buurt te Amsterdam zijn de dupe ge worden van een geschil tusschen de ge meente en hun huisheer. Wegens achter stallige betaling van het voor leidingwater verschuldigde bedrag, is de toevoer naar bet door hen bewoonde perceel afgesloten en dat, terwijl liet voor het water verschul digde begrepen is in de huur. Do huiseigenaar trekt zich zeer weinig van het geval aan. ,,Het. moest maar loo pen, zoo het wilde, doch dc huurders moes ten niet probeeren, eventueel het te beta len bedrag aan te zuiveren en op de huur te verhalen!" De verschillende bewoners zitten dus zon der water, ten gevolge van de oneenigfheid tusschen den verhuurder en de administrar tie der gemeente-waterleidkigen. Ernstig ro ei-ongel u k. G is termiddag is in het "Woudmandje bij Leeuwarden een zeilbootje met acht inzit tenden omgeslagen, waarbij verdronken do echtgenoote, een zoontje en een broer van sergeant-majoor Bergman va-n het 9de re giment infanterie en twee kinderen van den heer Carpay, opzichter bij de gemeen tewerken van Leeuwarden. Majoor Berg man, zijn dochtertje en een logé werden gered. Wegens een defect aan de elcctrisehe centrale te Gouda, moesten alle daarbij aangesloten bedrijven worden stop gezet. Het defect werd- ontddkt en om twaalf uur konden de bedrijven weer werken. Het door iemand te Schie- dam waargenomen luchtverschijnsel was niets anders dan een windhoos, ten platten lande bekend onder den naam van ,,nikke- staart," die door bijzonder invallen 1 zon licht ditmaal gedeeltelijk helder werd ver- i.'cht. Te Vtaardingen doon zich in dc laatste week gevallen voor van fehris typihoidea. Reeds zijn tien gevallen offici eel aangegeven.. Na den veenbrand. In de gemeenten Odoorn en Enmicn wordt met groote» spoed gewerkt aan het wederop bouw en der afgebrand? woningen, die bij na «alle weer gereed zijn en reeds weer be woond worden. Aan vele gezinnen zijn se dert klcedingstukken uitgereikt door een commissie, die zich mede tot taak stelde er te regelen en te lenigen. (,,Ned.") Te Rotterdam is do politie er in geslaagd een bende rijwieldieven te ar resteer en, die den laatst en tijd daar metr groote brutaliteit optrad. Het aantal rij wieldiefstallen nam op onrustbarende wij ze toe. Soms bedroeg het 8 a 10 per dag. Thans rijn aangehouden E. A. P., C. 13. en D. van B., benevens do opkooper M. B., wonende in do Lijnbaanstraat, alwaar vijf rijwielen werden gevonden, van diefstal afkomstig. De bende blijkt een filiaal te VGravenhage te hebben, llim methode was zeer eenvoudig De Ha-agsche rijwie len werden te Rotterdam en de Rotteixlam- sche te 's-Gravenhago verkocht. Zoo slaag den zij er geruime» tijd in, de politie op een dwaalspoor te leiden. Door do rijkspolitie t e G o r- küin rijn gevankelijk naar Dordrecht ver voerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld, twee vrouwelijke indi viduen, behoorende bij eert rond trekken den woonwagen. Zij worden beschuldigd bij een winkelier in het naburige Giessen- Nieuwkcrk. een portefeuille, inhoudende f 95, ontvreemd te hebben. Bij een verhoor, ook t.e Dordrecht, ontkenden zij' hardnek kig. Zij worden voorloopig in verzekerde bewaring gehouden. De verdachten l:ijn 37 en 23 jaren oud en van Duitschc af komst. Emm cd is door een wolk breuk geteisterd, vergezeld v.an een hevig onweer. De regenval w as zóó geweldig, dat huiden, die cenrgszins in de laagte stonden, volliepen. De bliksem sloeg in de electri- sche drukkerij van de „Nieuwe Enimer Courant," en vernielde een stuk van den gevel, en in de fietsen- en motorenzaak van den heer Tliodinga, waar ook eenige schade werd aangericht. Gelukkig ontstond in beide groote gebouwen geen brand. Op Luxham brandde de woning van den heer Betting tot den grond toe af. Al het koren en hooi verbrandde. Te Noord-Barge was de tramlijn door den regenval zoodanig onder zand gcloo- pen, dat de tram van de E. D. S. ont spoorde. Persoonlijke ongelukkan kwamen golufckig niet voor. Gisteren had in de in aan- bouw zijnde St.-Catharinakerk te 's-Her- togenboseh een ongeluk plaats, dat betrek kelijk goed is afgcloopen. Wegens onvoor zichtigheid van den welvenmaker, die bij het aansmeren boven op de schulp ging staan, welke slechts enkele dagen geslo ten was, trapte hij er doorheen en stortte een gewelf in een der kapellen naar bene- In, waarbij de welvenmaker, mede naar be neden kwam en een arm brak en drie an dere personen, die er onder werkten, lidht gekwetst werden. Twee der gekwetsten zijn overgebracht naar het Algemeen Ziekengasthuis, twee naar de Broeders van Joannes de Deo. (,,'s-Hert. Crt.") De algeniceno toestand. Do 'ontvangst van het Pauselijk vredesvoorstel is nu juist niet hartelijk. Afkeuring c-n in hot gunstigste geval afwachten tot de officieele tekst bekend is. Zoowol van Duitsche als van Entente zijde. Van Engclsche en Amerikaanschc persbeoor- deolingen maakten we reeds melding. Tban9 nog iets uit Duitsche bladen. De „Deutsche Tagas- zeitung" schrijft oa: „De nota staat ongeveer op den grondslug. dien Erzberger en Sc-heidemann vertegenwoordi- gen. Ze noemt bovendien afbraak van de wape- ningon en de vrijheid van de zee. De werkelijke vrijheid van de zee is voor het Duitsche Rijk slechts mogelijk, wanneer het de kracht en dc middelen bezit, om mogendheden, die het van de zee zouden willen afsluiten, te dwingen, de zee ervoor open te laten. De afbraak van de wape ningen staat tot dit vraagstuk in even sterke wanverhouding als de veiligheid en onafhanke lijkheid van hot Duitschc Rijk en zijn grenzen op het vasteland. Door volledige ontruiming van België, zou het Duitsche Rijk een van Enge land en Frankrijk afhankelijk en onverzoenlijk België aan zijn grenzen hebben. Reeds daar door zou elke zweem van vrijheid der zae onmo gelijk zijn." De „Krouzzcitung" schrijft: „Het heeft den schijn alsof wij voor ecn_zef» ernstig gevaar staan, op dezen grondslag ons iu vredesonderhandelingen te begeven. Aan den goeden wil van den Paus twijfelt niemand, ma:1)' uit de hoofdpunten van do nota blijkt, dat er voor het Duitsche Rijk geen mogelijkheid be staat om op zoo'n grondslag, of op een grond slag, dien er ook maar in de verte op lijkt, in on derhandelingen te treden." Uit Parijs vernemen we het volgende oordeel- Eenig voorbehoud makend over de inlichtin gen met betrekking tot het Pauselijke stuk, is het toch mogelijk eenige opmerkingen tc maken, waaraan de gebeurtenissen niets kimnen ver- andereq. De oorlogsoogmerken der Entente wer den duidelijk uiteengezet door Ribot, Lloyd Gecrge en Sönnino, die beslissende woorden spraken oyer Elzas-lotharingen, Treolino en Triest, o\^r herstel en waarborgen, en de ver nietiging van het Duitsche militarisme, dat de veiligheid dor wereld bedreigt. Zij stelden dc grondbeginselen vast voor eer rechtvaurdigen en duurzamen vrede, geëischt door de democratiè'n on deze zullen geen halve maatregeltvn noch dubbelzinnigheden bevatten eu zullen geen geschipper met het recht toelöten. In afwachting, dat de Duitsche en Oostenrijk- sche kanselarijen het woord neme!), en namens hun staten een bespreking op duidelijke en con crete grondslagen uitlokken, zullen de soldaten alleen voortgaan met den vrede voor tc berei den. Het Duitsche communiqué heeft gisteren ge meld, dat de slag in Vlaanderen opnieuw is be gonnen. Van de andcro partij vernemen we nog niet veel. Wel geven do Duitscbens vlug berich ten. Eenige plaatselijke voordooien daargelaten zeggen ze, is het offensief onder groote verlie zen ineengezakt In het Lagerhuis las Lloyd George een tele gram van het front voor, aankondigende, dat" do aanval hedenmorgen begon en onder vinnig? gevechten word voortgezet met nog onbepaalde» uitslag. Reeds was het dorp Langemarck ver- meesterd en werd op verschillende punten ter rein gewonnen Tegen het middaguur waren 1200 gevangenen gemaakt en 5 stukken geschut veroverd. De Franschen werken met goeden uitslag op den linkerflank mede. Het Franscho oommuniqué meldt aver den strijd aan dit front: „In België hebben de Franschen, na een verwoede en nauwgezette voorbereiding door de artillerie, vanochtend bij het aanbreken van den dag, «aan den rechtervleugel in verbinding met het Brit sche leger, een aanval* ontketend. Do infan torie avic-rp zich met prachtige voortvarend heid ten aanval op de- Duitsche stallingen aan weerskanten van den weg Steenstraote Dixmuiden. Allo voorgenomen punten ver meesterend, trokken ze over do Stccnbeek Aan den rechteroever rukken Fransche troe pen voorwaarts, waarbij ze in aanraking met de bondgenooten blijven. Bezuiden Ailles heeft een krachtige aan val d.e Franschen in het meesterschap ge steld over een front van één' ÏC.M. lengte van het loopgraafstelsel, dat de Duitschers stevig verdedigden. Vier tegenaanvallen* door de Duitschers op de nieuwe stelling van de Franschen gedaan, is gemakkelijk afgeweerd, 120 gevangenen, o. w. één offi cier, zyn op het oogcnblïk al geteld. In de buurt van het gedenkteeken van Hurtebiso zijn de Franschen eveneens op geschoten. 2o maakten een twintigtal ge vangenen. Vuur wisseling yan het geschut in Cham pagne en op de beide oevers van do Maas. Do Franséhen deden een overrompeling in do richting van Louvemont en brachten zeven gevangenen vandaar mee. Overigens js er niets te melden. Fransche vliegers hebben vannacht- en vanochtend Duitschekantonnementen en bi- vaks benoorden en beoosten het bbsch van Houthulst, alsmede het station Lichterveld rijkelijk gebombardeerd. In den loop van den aanval der Franschen in het vak Ailles- Hnrtebise hebben Fransche vliegers, hot slechte weer trotseerend, erg laag vliegend den vooruitgang der Fransche infanterie be geleid. Van geringe hoogte beschoten z: de schuilhoeken en reserves van de Duitschers." Het Duitsch communiqué van het oos telijk front konden we gisteren door hot tijdstip van binnenkomen niet meer op nemen. Dit wijst op een goed succes voor de centralen. Het luidt: „In vervolgingsgevechten braken Duit sche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen telkens den tegenstand der vijandelijke ach terhoede jn het gebergte ten zuiden van het Trotosul-dal. Ten noorden van Strauantcs Pan ei u heb ben Pruisische en Beiersche regimenten met succes talrijke .aanvallen der Roemeniër? en nieuw aangekomen Russische st jjdkrach'en afgeweerd. Aan den Seret-h werd de nog op den westelijken oever standhoudende vijand door een krachtigen aanval over de rivier terug geslagen. 54 officieren, w. o. ook Fransche, en 3600 nian, 16 kanonnen on ruim 50 machine geweren vielen in onze handen." Ook do Roemenen hebben no^ succesjos to boeken, naar uit onderstaa-.vc, communi qué uit Jassy blijkt: „Aan het front in de Boekowina tusschen Dn jester en Moldawa zijn de vijandelijke aanvallen .overal afgeslagen, behalve op ééu punt bezuiden .Wama, wear de vijand zich in het deel van een schans nestelde. Alle vijandelijke aanvallen in de valleien van Slanic en Oitos zijn afgeslagen, in weerwil van de offers, door den vijand gebracht. Onze infanterie .en cavalerie hebben tegen aanvallen op den vijand uitgevoerd, die hals over kop vluchtte. Ze bezetten verscheiden toppen. Meer dan 600 gevangenen en ma chinegeweren vielen hun in handen. Deze bewoging werd vergemakkelijkt door het optreden der Russische troepen meer noord waarts, die na ettelijke aanvallen te heb ben gedaan, zelf ten aanval gingen on den vijand tezamen met de Roemeensche troe pen terugwierpen. De strijd woedt voort Bezuiden Marasesti viel de vijand heel den dag met versche troepen aan. Verwoede gevochten van man tegen man, aanvallen en tegenaanvallen volgden elkander aan één stuk -door op. Een Russisch regiment nam in een tegenaanval meer dan 400 vijanden gevangen. J0e gevechten blqvcn

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2