Nederland en de Oorlog. No. 17623. LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 10 Augustus. Tweede Blad. Anno 19f7. Binnenland. FEUILLETON. Het v\ffde wiel. Ingezonden Ter ^lgemeene vergadering van de Broederschap van Candidaa'-notarissen in Ne derland en zijn Koloniën, te houden te (Utrecht 27 Augustus e.k., komt de vraag aan de orde: Kan volgens de tegenwoordige wetgeving de vrouw als notaris worden benoemd, en zoo neen, dient dan pp wetswijziging te Worden aangedrongen? Praeadviezen zijn uitgebracht door mr. BakkerNort, advocaat en procureur te - Groningen, en mr. Ph. B. Libourel, nota ris on advocaat te Delft. Eerstgenoemde beantwoordt beide vragen bevestigend. Volgens mr. BakkerNort is de vrouw volgens de Neder'an'Jsche wet tot notaris benoembaar en hoopt hij, dat spoe dig in het algemeen be'.ang en in het bij zonder in dat der vrouwen, dat een vrouw als notaris de bewijzen zal geven van haar geschiktheid ook in dit tot heden voor haar gesloten ambt. Mr. Libourel daarentegen i3 met minister Nelissen van oordeel, dat de wet de vrouw van het notarisambt uitsluit, en op de vraag of op wetswijziging dient te worden aange drongen, antwoordt hij beslist ontkennend. Ongetwijfeld zoo concludeert hjj - zullen er vrouwen zijn, die geschikter voor het notariaat z\jn dan sommige mannen, maar in het algemeen is z. i. speciaal voor het notarisambt de man meer geschikt dan de vrouw. Ter gelegenheid van het vierde eeuw feest der Hervorming is een nationale stich ting in het loven geroepen- genaamd ,,Hcr- voimingsfonds-Pombaroean", die tot doel heeft allen Oh riste lijken arbeid te steunen welke de opheffing en ontwikkeling der jeugd en jongelingschap in onze overzee- 9ahe bezittingen beoogt- Getracht zal worden een kapitaal van f500.000 bijeen te brengen, waartoe in de maand October over hot geheele land een collecte zal worden gehouden. Do organi- sabie d<?zer collecte is reeds in voorberei ding. De collecte-commissie bestaat uit de h-eerenE. Ronée van Ouwenallor, voor zitter van hot Ned. Bijbel-Genootschap te Hilversum, voorzitter; Tli- Ruys Jr., theol'. docts. te Amsterdam, secretaris; mr. dr- C. F. Sohoch, hoofddirecteur der Surinaam- sdhe Bank te Amsterdam, penningmeester dr. N. Adriani, afgevaardigde ter Bijbel vertaling, te De Bilt; jhr, mr. A. F. de Sa/vornin Lobman, directeur der Amster- dameche Maatscliij. van Levensverzekering te Amsterdam en dr- H. C- Rutgers, secre taris der Ned. Ghristen-Stude-nten-Veree- niging- te Driebergen. Op Maandag 17 September des namid dags 2 uur, zal in het groot-auditorium der Rijksuniversiteit to Utrecht dc rector mag nificus, prof. dr. P. H. Damsbé, verslag uitbrengen van de lotgevallen der Rijks universiteit in het afgeloopen academie jaar e«n vervolgens zijn ambt overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. P. van Rom- burgh. Dr- W. P- Ruyscfli, voorzitter van den Oentralen Gezondheidsraad, hoopt 13 Au gustus e.k. zijn 70sten verjaardag te berei ken. In verband hiermede en met het oog op dc wettelijke bepalingen dienaangaande zal naar men verneemt de heer Ruysch met 1 Januari 1918 als voorzitter van de>n Cen tral en Gezondheidsraad aftreden. Als condidaat voor secretaris der Li berale Uinrie zal op dc op 11 dezer t-o Am sterdam te houden vergadering door het hoofdbestuur worden voorgesteld mr. H. J. Rink, te 's-Gravehhage. De werkzaamheden van de afdeolingen A en B van Gedeputeerde Stateui van Zuid-Holland zijn verdeeld als volgt Afdeeling Aprovinciale en plaatselijke financiën, onderwijs, landbouw, armwezen, jacht en visscherij, reclames belastingen, Drankwet, Tiendwet, Pandhuiswet en Pensioenwetten gemeente-ambtenaren. Afdeeling BGemeentezaken voor zoo ver die niet aan afdeeling A zijn opgedra- door BEATRICE HERON MAXWELL en FLORENCE E. EASTWICK. Naar het Engelsoh. 35) „Misschien wel, maar toch kan het best niot voor Laurie bestemd geweest zijn. Misschien heeft zo wel aan Tubby geschreven." „Aan Tubby?" Theo zag Agnes met groote, ongeloovige oogen aan, alsof haar zustor plot- soling haar verstand kwijt was. „Wat ter we reld had Tubby daarmee te maken?" „Ik weet het niet, Theo; maar hij zou zioh niet zoo boos gemaakt hebben over dien brief, als hij er niet iets van wist of er zich iets van aantrok, diinkt mij." „Aoh, Ag nes, je begrijpt er niets van. Tubby! Ao>h kom! het is onzinnig, het ie o, ik haat, ik verfoei die heele ellendig# geschie denis. Ik wou, dat ik hier vandaan kon, ont snappen naar een plaats, waar ik die verfoei lijke vermoedens en geheimzinnigheden, waardoor wij omringd zijn, kon vergeten." „Ik verdenk niemand, Theo hot minst van allen onzen lieven Laurie. Hij is in mijn oogen boven alle verdenking verheven. Ik heb volkomen vertrouwen in hem. In zijn heele leven weten wij niet, dat hij ooit iets gedaan heeft, dat min is en oneervol." „En denk je dan, dat Tubby Mauleverer iets mins of oneervols zou doen?" Theo's wangen gloeiden. Zij was geheel in gen, plaatselijke strafverordeningen, ker kelijke zaken, waterstaat en wegen, water schapsaangelegenheden, g ezondh e idsp ol i fci e nijverheid, militie, Woningwet, Ongevallen wet, strandvonderij. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd: Afdeeling Ade heeren mr. H. A. van de Velde, mr. M. J. C. M. Kolkman en H. de Wilde Afdeeling B: mr- J- Limburg, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en jhr. mr. D. J. de Geer. De- Haarlemsche soc.-dem. raadsleden de heeren Poppe, Groencndaal en Rein Jid da hebben een motie bij den Raad inge diend, waarin zij wijzen op -den noodtoe stand, welke er heersoht in het verhuren van perceclen van geringen huurprijs, zoo dat gezinnen met vier en meer kinderen geen woning meer kunnen bekomenwaar om zij B en W. uitnoodigen- zoo spoedig mogelijk .ecin voldoend aantal houten nood woningen te bouwen- Mevrouw A. HuyskesLasonder. over leden te Groenlo, heeft aan de kerkvoog dij dor Hervormde gemeente aldaar f 50.000 en aan de diakonie f 10.000 vermaakt. De heer Jan Hendrik Roterink, land bouwer te Overdinkel, heeft aan de R.-K- kerkelijke gemeente te Overdimikel, ge naamd de kerk van den H. Gcrardus Ma- jella, vaste goederen geschonken, ter waar de van ongeveer f20.000. De minister van landbouw is voorne men» het Neder I. Landhuishoudkundcg oongres op 3, 4 en 5 Sept-ember a. s. te As sen bij te wonen e.n deel te nemen aan don te dier gelegenheid te houden gemeen- schappelijken maaltijd- Op het adres van het Dageliiksoh Be stuur van den A- N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, aan den Raad der ge meente Zicrikzee, om de algemeens politie verordening zoodanig te wijzigen, dat het z.g duo-rij den op motorrijwielen wordt mogelijk gemaakt, is gunstig beschikt. RAAD VAN STATE. De Raad van State, afdeeling voor do geschillen van bestuur, behandelde 'neL be roep van D. de Kcgt, en anderen te Alphen aan den Rijn tegen het besluit van B. en W. dier "gemeente van 22 November 1916, waarbij aan de N. V. Asphaltfabriek voor het Loodgieters- en Fittersbedrijf aldaar voorwaardelijk vergunning is verleend tot uitbreiding dier fabriek- Rapporteur hierover was de staatsraad mr. Oppenheim. Uit diens rapport bleek, dat de provinciale hoofdingenieur tot wij ziging der voorwaarden adviseert, met wolk advies Ged. Staten zich vereenigen- De di recteur-generaal van den arbeid adviseert tot vernietiging van het besluit van B. en W. en tot het vcrlccnen opnieuw van de vergunning onder door hem aangegeven voorwaarden. Het beroep werd toogolicht door den heer De Jong namens appellant, terwijl voor B. en W. optrad de lieer F Begeman P.H z- Do „Faits ei Gestes" van het Leidsel: c Brand- stoffcii-distribiitiebureau. „Wie meent dergelijke gevallen (van bevoorrechting) te kunnen conatatceren, hij late het niet na. Openbaarheid is een machtig middel tegen corruptie." schroef do Leidenaar in zijn 609dcn brief. Het wordt hem, die zijn oor hier en daar te luisteren legt, door het Brandstoffen- distributiebureau niet moeilijk gemaakt aan- doze uitnoodiging gevolg te geven. Er heerscht onder alle klassen der bevolking verbittering tegen deze instelling, die hoe goed de bedoeling van don opzet wezen moge, door haar handelingen groote onte vredenheid zaait. Reeds weken geleden waren mij gevallen van bevoorrechting bekend. Ik schroomde echter ze openbaar te maken uit vrees de vuur ter verdediging van haar afwezigen ge liefde, ofschoon de verwarring van den gc- heelen toestand haar bitter bedroefde. „Neen, lieve," zei Agues vriendelijk. .,Mr. Mauleverer mag zorgoloos en dwaas zijn met sommige dingen, maar hij is volkomen op recht." „Dat zou ik werkelijk ook denken en als iemand hot tegendeel durfde beweren, zou ik nooit meer een woord met hem spreken Toon plotseling berouw gevoelende bij Ag nes' droevig gezicht, sloeg zij haar arm ora haar zuster en kuste haar. „Het is zoo leelijk van mij om jou verdriet te doen, lieve Aggie. Neem maar geen notitie van mijn slecht hu meur maar jo weet wel hoeveel ik van Tubby Mauleverer houd en het is zoo el lendig vervelend." En toon, mot de onverant woordelijkheid van een temperament, dat zich niet gaarne bepaalt bij een onaangenaam on derwerp, keerde zij terug naar haar rozen en Agnes hoorde haar zingen: „0, beloof mij, dat wij elkaar „Eens ontmoeten zullen op 'n zomerdag". Haar gedachten waren gevlogen naar Tub by, dien zij zich op dat oogenblik voorstelde op weg naar New-York. HOOFDSTUK XXIV. Vier en twintig uur klinkt gewichtiger dan een dag on toch dezelfdo bewoging van don slinger wjjst hot voorbijgaan van jaren aan on de vervulling von een mensch en leven. Hoe voel, ol hoo weinig kan or gebeuren, terwijl de wijzers hun cirkelloop volbrengen? Vier en twintig uren van absolute rust ren in de ziekenkamer voorbijgegaan; gedu rende dien tijd scheen Laurie rustig te elft- individueel optredende verbittering te con- solideeren. Jk besloot in stedo hiervan mijn grieven aan den heer Hartevelt die naar men weet inmiddels de commissie ver laten heeft bloot tc leggen, die mij zeer welwillend te woord stond, onderzoek be loofde en mij in een langdurig onderhoud verschillende bijzonderheden betreffende de brandstoffendistnbutie meedeelde. In- tusschen zijn mij wederom gevallen bekend geworden, die, zelfs getoetst aan de mij door den heer Hartevelt verstrekte inlich tingen niet te vergoelijken zijn. Dat bijv. aan het Museum van Oudheden 30 H. L. cokes en 130 H. L. anthraciot ge bracht worden, kan ons koud laten. Dit is een „openbare instelling" en er kunnen overwegende redenen zijn, die de doode Egyptische mummie3 vóór de levende Leid- sche zuigelingen doen gaan. Maar waarom ontvangt de sociëteit „Amicitia" 100 H. L. anthraciet? Dat is geen openbare instel ling, geen industrie, zelfs geen bedrijf, ter wijl daarentegen aan de klein-industrie do noodige brandstof onthouden wordt. Aan particulieren is tot op heclon niet gedistribueerd, wat echter niet belet dat aan een winkelier (zonder atelier) 75 H. L. cokes plus wekelijks anthraciet en cokes geleverd, doch aan een collega met atelier brandstof geweigerd werd dat voorts aan een in Noord-Holland wonend particulier, vroeger Leidsch ingezetene, brandstoffen gé zonden zijn dat aan twoo ingezetenen te Warmdnd respectievelijk 10,000 en 15,000 K.G. gietcokes gozonden zijn, terwijl als contract twee oude dames, verstoken van gas en petroleum geen brandstof konden krijgen om hun eten te koken. Was een on ander het gevolg van ver gissingen, dan zou dit reeds te laken zijn, hoeveel te meer echter, als in verband mot andere feiten noodwendig blijkt, dat biet een ergerlijke bevoorrechting in het spel is. Hoewel ik mij zorgvuldig van het noe men van namen onthoudon heb, onidat het hier om feiten en niet om personen gaat, kan ik hot hier gemelde en nog veel moer met bewijzen staven. En do nieuwe geval len van schromelijke willekeur, die mij steeds weer worden meegedeeld, doen mij do noodzakelijkheid inzien van een meer georganiseerd protest. De toekomst is ie ernstig, om dergelijke handelingen langer stilzwijgend, zij het dan ook mokkend, to tolereeren. Het is thans nog de tijd om aan de zon derlinge gedragingen van het B. B. een eindo te maken en gedane fouten te corri- gocren, maar dan dient zoo spoedig moge lijk het heterogene feitenmateriaal ver zameld en in een gezegeld adres aan den gemeenteraad te worden gezonden. Wie neamt hiertoe het initiatief? Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, geachte Redactie. Hoogachtend, H. "VAN DER ZEEUW, Gerrit- Doiu.traat. 54. Abrikozen. Dc F rui teemt raio heeft bepaald, dat abri kozen tot 100 pCt. voor het binnenland kunnen worden geveild- Tevens is den vei- lingsverereaiigingen medegedeeld, dat deze, wat de perceiïtage-verdeelimg betreft, alleen de voorschriften van de Fruitcentrale heb ben op be volgen. Vieidaagsehe marschen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat aan hen, die met toestemming van de militaire autoritei ton zullen deelnemen aan de vanwege den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding te orgami seea*en vicrdaagsche marsohen (21 tot on met 24 dezor) een extra-verlof zal kunnen worden verleend van en met 21 dezer tot en met 25 dezer en wel ih dier voege, dat liun op 20 dezer zóó tijdig zal worden ver- gun-d naar Nijmegen to vertrekken, dat» zij aldaar des avonds tegen 7 uur kunnen zijn. Bedoelde verlofevorleening is zoodanig tè regelen, dat die beperkt blijft tot 20 pen de eersto natuurlijke aanhoudende slaap sedert het begin van ziekte. Mevrouw Pridham, die verontrustende tee kenen van uilputting begon te vertoonen ten gevolge van de zenuwoverspanning van dit onophoudelijk afwachten en waken, had van dr. Fraeer bevel gekregen, iedoren dag een dutje te gaan doen en had dus met weerzin het middaguurtje., dat zij bij Laurie zat, aan Theo afgestaan. Theo had juist gevraagd op haar beurt in de ziekenkamer te mogen oppassen; zij had als reden opgegeven, dat zij hot vreeeeljjk vond in 't geheel geen bezigheden te hebben. Agnes had werk buitenahuis, want zij ging armen bezoeken, en bracht daarenboven gaarne uren door in do kerk, maar zij wist geen raad hoe zij den dag zon doorbrengen. Zij zat naast Laurie's bed; haar handen waren werkeloos, maar haar gedachten druk bezig; zoo trachtte zij de twee zwervelingen te volgen, met wie haar haTt den Oceaan overstak. En plotseling uitte zich' al de smart, die zich binnen in haar hart had verzameld, al de rusteloosheid, al hert verdriet en verlangen in een langen snik, zij zakte ineen en viel met (haar gezicht op de dekens en fluisterde in afgebroken woorden: „0, kom toch terug allemaal Tubby, Fee, Laurie! Jullie bent allen zoo ver weg! Kom terug! Kom terug!" Zij zag het trillen van leven niet, dat op het nog witte gezicht kwam, vlak bij haar; niet het langzaam oplichten der oogleden, totdat Laurie opkeek naar den zolder met oogen, waarin de dageraad van het ontwaken tot het werkelijke leven!, 'n Oogenbfik bleef hij rustig liggen, z'n gee&t onbewust; langzaam ontwaak ten 1de vage herinneringen. Toen dwaalde zijn blik af, naar béneden, en vestigde zioh op de militairen per regiment infanterie, dan wel tot 1 per ongeveer 100 man troepen sterkte. Voor de heen- en terugreis zal den deel nemers een vervoerbewijs <k>or hun com mandanten worden verstrekt. Kadcropleidiug. Daar er gebrek aan onderofficieren is, die tot vaandrig wenschen opgeleid te wor den, wordt de school w>or verlofsofficie ren te Bergon-op-Zoom tijdelijk gesloten. Binnenkort wordt daar echter een 700- tal jongelieden! die in Augustus onder de wapenen moeten komen, voor eerste oefe ning gedurende tzevon maanden gedeta cheerd, om onder leiding van de officieren der school voor verlofsofficieren tot korpo raal cn sergeant bij het reservekader te worden opgeleid. De uniformknoopen. De met laken overtrokken knoopen van de militaire veldkleeding zijn vervangen door bronzen knoop en van het model dor vervangen vergulden en koperen knoopen. Naar men ons meJdt, zijn de lakensche knoopen gebleken ondeugdelijk te zijn. Het metaal en de werktuigen voor de vervaar diging van de b>onzen knoopen, die op 't tijdstip, waarop de lakensdhe knoopen in gebruik genomen werden, niet beschikbaar waren, zijn thans m ons land aanwezig. Verlofpassen. De opperbevelhebber van land- cn zee macht heeft bepaald, dat bij de onderdeelen van het leger aanteekéning moet worden gehouden, waaruit blijkt aan wie de ver lofpassen zijn uitgereikt (nummersgewijze) en voorts, dat aan een militair, die zijn verlofpas na terugkeer vau verlof niet in levert, ongeacht straf, welke daarvoor wordt opgelegd, gedurende 2 maanden geen verlofpas mag worden uitgereikt. Wegens de tijdsomstandigheden. Naar men uit Goes meldt, kan hot kerk- conoort, dat Tilly Koenen mot Louis Robert hedenavond in de Groote Kerk te Goes zou geven, niet doorgaan, omdat. de kerkeraad de tijdsomstandigheden daar voor te ernstig vindt. Na dit advies is besloton, de kerk niet beschikbaar te stellen. Bijslag aan onderofficieren. De afdeeling Gorinchem der Onderoff. Veereoniging „Ons Belang" nam een motie aan over de nieuwe regeling mobilisatie- toolage, waarin wordt betreurd, dat de overige gehuwde en ongehuwde sergeanten niet in deze verhooging zijn betrpkkea, waardoor hot grootste gedeelte van het onderofficierskorps blijft verkeeren in een zeer zorglijken toestand" en de wensch wordt geruit, dat zoolang de regeering niet overgaat tot do zoo dringend gewenschte algeheel© herziening der salarissen van de onderofficieren, aan alle onderofficieren een tijdelijke tegemoetkoming zal worden toegekend. Turf regeling. Do Rijks-Kol endSstributie heeft onder staande regoling in verband met de distri butie van turf vastgesteld. Teneinde een goede distributie van de reeds geproduceerde en gedurende dit jaar nog te producceren turf mogelijk te maken, zijn de turf produoeerende streken in drie afdeelingen gesplitst, welke afdeelingen elk over een centraalkantoor met de noodige bijkantoren beschikken. Aan het hoofd van elk der kantoren wordt een administrateur geplaatst, terwijl als chef van do afdeeling Turf der Rijks-Ko- londistributie zal optreden do hee-- Ir. G. J. Post van dor Burg. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat do verzending van turf niet meer zal kun nen geschieden, zooals tot dusver het geval was. Het zaJ dus niet meer mogelijk zijn, dat brandstoffenhandelaars of turfschippers door of vanwege Brandstoffen/commissies naar de venen worden gezonden ten einde turf te koopen of te laden. De verzending dor toegewezen turf ge schiedt door de centraal kantoren, en wordt zoodanig geregeld, dat elke brandstoffen- commissie. welke daarvoor in aanmerking hem bekende voorwerpen in zijn eigen ka mer, en dit stelde hom gerust. Do ooho van Theo's woorden klonk nog zwak in zjjn hoofd. Tubby Fee Laurie en hjj vroeg zich af, waar en wanneer, in hot verre verleden, die namen eenige beteokenis voor hem hadden. Eindelijk brak een straal van licht door de duisternis van zijn lange afdwaling hoen en verdreef de nog weifelende bewusteloosheid. En met dat licht kwam een overstelpende begeerte om de gebroken dra don op te nemen eD aan elkaar te knoopen. „Fee!" zei hij, terwijl hij trachtte zioh op óón arm op te richten. „Ik verlang naar haar. Waar is zij?" In oen oogenblik was Theo overeind ge sprongen, haar boenen trilden onder haar, het duizelde haar door den schok Laurie weer normaal te zien en te hooren sproken. Want zelfs door dat kleine zinnetje en door dien eersten blik, dien zij. op elkaar had den gevestigd, begreep zij, dat Laurio was „bijgekomen". „Waar is Fee?" stamelde hij. „Ik weet het niet Laurie. Maar maar ik zal Agnes ha len." Hij zonk terug in de kussens, zwak van die kortstondige inspanning. „Bon ik ziek geweest?" vroeg hij, „lang ziek geweest?" Theo werd beurtelings rood en bleek; zij trachtte haar stem vastheid te geven, het trillen van die stom zou Laurie ongerust kunnen maken. „Ja, lieve jongon," antwoordde zij, „je bent den laatsten tijd niet lioel wèl geweekt. Maar nu ben je weer beter. Moeder heeft gevraagd haar te waarschuwen, ale je wakker werdf. Ik zal haar even gaan halen."' „Neen, doe dat niet," «meekte hij. JSchel komt, zoo gelijkmatig mogelijk in het boritf zal worden gesteld van do haar toegewezen hoeveelheid turf. Vakkundige controleurs, aangesteld door de Rijks-Kolondistributie, dragen er zorg voor, dat do lading van elk schip, zoowel wat betreft hoeveelheid als qualitoit, en soort, aan de gestelde eischon voldoet. Het nieuwe brood. Men "schrijft aan do ,,N. Ct." Met het malen van Fogge ter vermenging met tarwebloom voor het wittebrood zijn de meelfabrieken Maandagmorgen begon nen zoodat het brood van deze mélange gebakken, vermoedelijk do volgende woek door de bakkers aan bun klanten zal wor den geleverd. De kleur van het brood is er niet op vooruitgegaan. De gele kleur, welke de aanwezigheid van maisblocin ver ried, heeft thans plaat® gemaakt voor een grijs-grauwe kleur, men zou haast kunnen zeggen een peperkleur. Toch zou ,de kleu# van het brood niet zoo grauw behoevon te zijn, wanneer de rogge niet voor 80 pCt. tot bloem moest worden vermalen. Bepaalde men dit percentage op bijv. 65 pCt. dan zou dit niet alleen aan de kleur, maar ook aan den smaak en den bakaard van het brood ten goede komen. Al is toch de 6maak van brood met roggebloem niet be paald slecht, zoo smakelijk als met raais- meel is het brood niet en het geeft ook Diet zooals het in bakkerstermen luidt, een groot stuk. Oök.is het brood, ondanks zijn grooter taaiheid, eerder droog dan brood met maisbloem. In zoover is het wittebrood in zijn nieuwe samenstelling dus geen ver betering Centrale keukens. De Raad dei; gemeente Assen verleende aan B. en W. een crediet van f 6250 voor do oprichting van een centraio keuken. Concentratie molkbedrqf. Ter besparing van brandstoffen zullen, evenals de broodbakkers, ook de Amster- darasche melkslijters, die zelf melk pasteuri- seeren, hun bedrijven moeten concentree- ren, en zal *er bespreking van deze aan gelegenheid door den Algemeenen Melk- slijtersbond een vergadering worden ge houden. Lucifers aangekomen. Het stoomschip „Hever" is uit Gothen burg met 11,900,000 doosjes Zweedscha lucifers aangekomen. Overstrooming door Duitsche maatregelen aan do Belgische grens. Uit Gestel sohrijft men aan de ,,'s-EL Ct." In Gestel c.a. en omgeving staan de akkers in de buurt van Dommel en Tongcl- recp op sommige plaatsen wel pi. m. V2 M. onder water. We hebben gisbaren den ge- heelen dag gezocht naar de oorzaak, die deze ramp veroorzaakt heeft. We zijn go- reden van Gestel tot aan de Belgische grens, zooveel mogelijk den Dommel vol gende, en oerst bij don doodelijken draad hebben we het „lek" gevonden. De Duit sche officier van wachtpost 6 Neerpelb deelde ons het volgende mede Go weet, zoo begon hij, de reden, waar voor wij de versperring hier langs de ge- beole grens gemaakt hebben, (n.l. om Bel gische burgers en deserteurs tegen te hou den.) Door don kolossalen was der rivieren in België, was het water zóó hoog gestegen dat de derde draad der versperring ouder water stond, waardoor het mogelijk werd, dat mensehen zonder ongeluk onder den draad door gingenuit oorlogsnoodzaak werd hier een diijk doorgesteken, dicht bij het kanaal, waardoor een massa water in zes uren is verplaatst (en aan Nederland een kolossale schade berokkende, dacht ik.) Wordt het gewenschte doel nóg niet be reikt, zoo zijn we bereid ook een tweeden dijk door te steken Nederlanders uitgewezen. Uit Pau wordt aan de Matin" gemeld, dat een bevel tot uitwijzing is gegeven tegen baron Van Heemstra, Nederlandsch onderdaan, en tegen zijn vrouw, ferscho van geboorte, die al jaren wonen in Gan, nabij Pau, en wel om hun vijandigo houding1 togen do geallieerden, en speciaal ton ópr. zichte van Frankrijk. even en laat haar roepen. Je moet mij eersf even vertellen wat er gebeurd is. Ik heb een! gevoel of ik de kluts kwijt ben." En toen zij zaohtjea naar de bel ging, voeg de hij,er bij: „Waarom zou je eigenlijk schel len? Ik voel mij heel goed, ik wou alleen maar zekerheid hobben omtreDt enkele din gen. Kom, ga zitten. Toe. kiDd, als je "blieft!*' Weer trachtte hij zioh op te heffen en strekte smeokend de hand naar haar uit en Theo begreep, dat het gevaarlijk zou zijn hom zijn zin niet tc geven. „Nu," zei hij, toen zij was gaan zitten, „om te beginnen, waardoor ben ik ziek gewonden? Er is iets gebeurd iets vrecselijks maar ik herinner mij niet meer wit. Vertel het mij, Thoo!" „Je bent gevallen," antwoordde zij kalmoe-» rend, „op weg naar het station. Maar, Laurie, praat daar nu alsjoblieft niet over. Je benf nog niet sterk genoeg, de pleegzuster zou het in 't geheel niet goed vinden. Ik moet haai' laten roepen heusch." „Heb ik dan een pleegzuster gehad?" ze? hij. „Hoe lang is het geleden, dat ik geval len ben? Wacht het begint in mijn geheu gen terug te komen. Het was op dien avond dat mijn verlof uit was ik ging naar hefi station ik herinnerde mij. dat ik iets ach tergelaten had iets gewichtigs dat ik er voor moest terugkeeren. Ik keerde terug wacht! Ben ik teruggekomen of is dat al les een droom geweest?" Hij streek met de hand over zijn oogen^ zijn stem trilde van zwakheid en aandoening^ (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5