Nederland en tie Oorlog. H». 17621 Woensdag 8 Augustus. Eerste Blad. A°. 1917. <£}eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE BBaden. Binnenland. LEID PBIJS DER AJIYERTENTIEN: i ?»n 1—5 regels 1.05. I.dere regel moer r 0.20. Kleine odrertentiën «n 30 woorden 40 Oonte opstuit; elk tiental woorden meer 10 Conto. Incasso volgens pootreclit. Bewijsnummer 5 Cents. Telefoonnummers: Administratie 175. Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /"1.60; per week. J f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I 0.12. Franco per post i' I 2. LEIDEN. 8 AUGUSTUS. Voor het examen van Ontvanger dor Di recte Belastingen enz., afgenomen te VGravcn- iiage, is geslaagd onze stadgenoot do heer J. M. Noord ijk, ambtenaar ten kantore dor Directe Bolafc-tingen, alhier. Niet het minst wordt er geklaagd over het steeds duurder worden der heerenkleoding, ge volg in hoofdzaak van gebrek aan hecrenklee- dangstoffen, die voornamelijk uit Engeland en DuitsChland moeten komen. Van heel iets an- .ders dan aan gebrek getuigt echter do reusach tige voorraad van stoffen in alle prijzen on gen res, die dezer dagen do grooto etalagekasten van „De Faam" aan do Vischmarkt vult. Hoo komt do firma er aan, is mon geneigd te vragen. Het antwoord moet luiden: Do firma is een Hollaudsohe Maatschappij, werkend "uit sluitend in Holland en met Hollandsch kapitaal en heeft daardoor bij de Engelsche regoering de voorkeur boven vele andere firma's. Voor eenige dagen kreeg „De Faam" een rcu- zonzending, dank zij de N. O. T uit Engeland aan, waarvan nu een aantal rollen zijn uitge stald. „Dat is nu wel aardig," zal men zoggen, „maar wat geeft het mij, als ik er naar kijkl" Geduld even, dio dit opmerkt In elke étalage vindt men een rebus, aan do oplossing waar van men zioh eens kan wagen. Voor de goede oplossingen zijn uitgeloofd 10 prijzen. Ie prijs is een winterjas naar maat. De winner heeft keuze uit de geéUdeerde stoffen. Men ziet, do firma, geeft een aardig kansje Te VGraverthage slaagde- bij het examen voor Engelsch M. 0, akte .A, mej B. Horloos, alhier. Als nummer twee komt op do voordracht voor de benoeming van een lecraar in de wis- kando aan. het gymnasium te Zutphcn voor de heor G. de Bruyn, alhier. In een druk bezochte vergadering van de yoreemiging van Winkeliers in Koloniale Waron en Comestibles voor Leiden en Omstreken, wel ke gisteravond in een der bovenzalen van „In don Vergulden Turk" werd gehouden, is met al- gomecue stemmen besloten tot het oprichten van oen Goöperatieyo inkoop-yerèenigipg. Voor hbt ontwerpen van statuten en fyet zoeken van oen gebouw tót vestiging, alsmede voor liet verrich ten der andere voorloopige werkzaamheden - word een Commissie benoemd, bestaande uit de heoren Meouws, Bakers, Reyndors, Van Alphen en Koppeschaar. De grooto plantenkeuring, welke door de Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde op 7, 1 8 on tl September in dc Stadsgehoorzaal zal wordon gehouden, blijft do aandacht trekken, wat wol blijkt uit do boschiLbaar gesteldo cerc- prijzen. Het Koninklijk Huis ging in deze voor, door H. M. do Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K H. Prins Hendrik werden zil veren medailles beschikbaar gesteld. Het ge meentebestuur van Leiden gaf een zeer fraaie 'bronzen medaille, do burgemeester van Leiden schonk een verguld zilveren medaille, evenals do Leidscho Tuiniers- en Bloemisten-Vorceni- ging, terwijl de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer oen hijzonder mooie zil veren plaquet schonk. Verder zijn nog beschik baar do Viruly-medaille en twee zilveren mc- dailios, één als bijzondere prijs voor de ver dienstelijkste Nodor'and-ahc aanwinst' en e-nr* vopr de beste, dahlia. Vefdor zijn voor orchidee ën- of bloemen van orchideeën een bedrag van moor dan 100 aan prijzen beschikbaar en zijn door voreenigingen en particulieren reeds meer .dan 600 aan prijzen geschonken. Alles wijst er dus op, dat ook deze bloemen tentoonstelling uitnemend zal slagen. Geen straatverlichting. Met de straatverlichting te' Sassenheim is 't hier zoo goed als afgeloopen. Al de lantaarns, op de nachtbranders na> zijn af genomen. Schadevergoeding voor Nederlandsche visschers- schepen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt officieel mede: Ge:ijk -indertijd reeds i3 bekendgemaakt beeft de Duifcchs jeg e- ring schadevergoeding aangeboden vcor de Vernietiging der Nederlandsche vis^chers- Scbepen „Geertruida" Sch. 103, „Marian'' Sch. 235 en „Derika" IJM. 265. Zij stelde Idaarbij voor de vergoeding door twee des- kundigen, van wie elk der beide regeerin- gen er een zou aanwezen, te doen vaststel len. De Nederlandsche regeering heeft rich mot dit voorstel vereenigd en harerzijds aangewezen den heer L. J. van Gelderen, onder-directeur der Re.dersverecniging voor 'do Nederlandsche Haringvisscherjj. Als Duitsch gedelegeerde zal optreden dr. Greve, Idirecteur van den „Nord-Deutschen Lloydte !Bremen. Landweerlichtingen 1907—1913. I Officieel wordt gemeld: Het onbepaald (klein) verlof van de dienstplichtigen der landweerlichtingen 1907 tot en met 1913, die dit jaar nog niet bij de reserve-iandwoerba- taljons onder de wapenen werd.n geroepen, zal ter inspectie van kleeding, wapenen en uitrusting enz. in September a.s- tijdelijk wor den geschorst, zooveel mogelijk voor niet langer dan één dag, de heen- en terugreis hieronder begrepen. Aan ieder lanciw jerp ich i;e, t i; zal m:e- ten opkomen, wordt een persoonlijke oproe ping gezonden door zijn militairen, com mandant Verlofgangers, die op den datum der op komst met toestemming van den minister van Oorlog zich in het buitenland ophouden dan wel de buitenlandsche zeevaart of - zeevis- scherij uitoefenen, zjjn vrijgesteld, van de op komst Van Kol weer naar Stockholm. De lieor Van Kol is, naar ,,Het Volk" meldt, voornemens, in het midden va/n de volgende week weer naar Stockholm te ver trekken. Kerkolie. De minister van landbouw, hóeft een re geling getroffen, waardoor voorziening van kerkolie voor de z.g- Godslampen in der R.-K. kerken verzekerd is- Pór 60 dagen wordt 5 Liter per kerk verstrekt. Bootverkeer stopgezet De Provinciale stoombootdien6t op de •W ester schokte heeft tengevolge van den köloiuvood, het aantal reizen op do lijn VlisfiingenBroskens van zes op vijf ge bracht én op de lijn VlissingenTerneuzen van vijf op drie. Scheepvaart-dienst Zwedeu-Amsterdam. De scheepvaartdienst tussohon Zweden en Amsterdam is Nhcrsteld. Al6 eerste stoomschip kwam hedenmorgen te IJmui- den binnen de James J. Dickson" uit Go thenburg. Wegens de smalle vaargeul in de- Noordzee was deze dienst tijdelijk gestaakt. Petroleum. Met ingang van heden is liet percentage petroleum, hetwelk voor licht- en kookdoel- qinden ten behoeve van huishoudelijk ge bruik door de distribueerendc maatschap- pijen kan worden afgeleverd, tot nader order teruggebracht van 50 pCt. tot 40 pCt>. van de hoeveelheid, welke in dezelfde pe riode van 1916 wend afgeleverd. Opgebracht en weer vrijgelaten. De Nederlandsche koftjalk Jantje', welke in hot begin van Xuni op rei3 van Botter dam naar Zweden door een Duitsche torpe doboot werd aangehouden en opgebracht, is Maandag in I J mu iden teruggekeerd met een lading hout uit Skaftet. Het zeilschip h./i in de eerst) helft van Mei in Rotterdam een lading hoepels inge nomen met bestemming naar Visby in Zwe den. Zonder eenige wederwaardigheden kwam men tot bij het eiland Saltholm in de Sondt- Men werd daar toen aangehouden door een Duitsche torpedoboot, van welke da commandant, een nog jeudig officier, inzage der scheepspapieren wen chte. Deze werden hem dadelijk overhandigd. Daaruit kon hem de herkomst en de bestemming van het vaartuig duidelijk blijken. Zonder ovenwei een roden op te «geven, besliste hij, dat het schip naar Swinomündo, moest wor den opgebracht. Een prijsbemanning, bestaande uit een of ficier en twee matrozen, welke met revolvers bewapend was, werd overgezet. Reeds vijf dagen was de prijsbemanning op het schip en moest natuurlijk ten koste van den Nederlandschen kapitein worden gevoed, zonder dat men Swinomünde kon bereiken. Er was-voortdurende tegenwind. Ten slotte begon het den kapitein te ver velen en deelde h\j den officier mede, dat hg naar een andere haven wenschte opge bracht te worden of anders het schip voor den wind naar den Sondt te zullen laten ter uglo open. Na eenige bespreking werd goedgevonden, dat hij het vaartuig dan maar naar het meer nabij gelegen plaatsje Dornbusch zou voeren. Men kwam daar des avonds aan en bleef steeds onder bewaking geankerd lig gen. Den voigenden morgen werd er bericht ontvangen, dat het schip zou worden weg gebracht door een sleepboot; Onderwyl was een torpedojager op de reede gekomen, van welke de commandant eens kwam kijken, wat 't Nederlandsche zeil schip daar kwani uitvoeren. Nauwelijks had hij z'ch van den toestand op de hoogte gesteld, of hij gaf order, dat het schip kon weggaan. Den kapitein is het tot heden nog niet duidelijk geworden, hoo liet mogelijk is, dat de éóne commandant hem zonder eenige op gave van redenen liet opbrengen, ofschoon zijn scheepspapieren in orde waren, en een volgende commandant, .eveneens zunder op gave van redenen, het schip na eon vluchtig onderzoek weer liet weggaan. Do kapitein heeft omtrent het gebeurde na zijn aankomst in IJniuiden bij de marine- autoriteiten een verklaring afgelegd en sal vermoedelijk trachten .een schadevergoeding to krijgen. Militaire missie uit Oostenrijk terug. De militaire missie, bestaande uit kolonel Van der Voort Maarschalk, commandant van het 3de regiment veld-artillerie, luitenant- kolonel Carpentier Alting, van den genera- len staf van het Ned.-Indische leger en den kapitein-intendant van Brcon, is dezer da gen uit Oostenrijk hier te lande terugge keerd. Gisteren maakte zij haar opwachting bij de ministers van Oorlog en van Buitenlan-dsche Zaken. Havermout. Do minister van Landbouw, Nijverhedd en Handel heeft bepaald, dat met mgaaig van 6 Augustus 1917 het rantsoen van ha vermout wordt bepaald - op 75 KG. per 1000 inwoners per vier weken. Duitsch watervliegtuig gekapsijsd. Gistermorgen is de Belgische viasohers- sloep VL 59, van Vlissingen, die op de visch- vangst was, door een Duitsoh watervlieg tuig aangehouden- Het visschersvuartuig zou naar Zeebrugjgo worden opgebracht, maar het watervliegbuig kreeg een defect en kapsijsde. Een der twee inzittenden is verdronkende ander wend door het vis- Bohersvaartuig opgepikt, dat daarop naar Viiööingen terugkeerde. Do ontvluchte geïnterneerden. De hoofdman van de Duitsohe deserteurs die uit Bergen zijn ontvlucht, is te Alk maar aangehouden. Het bleek, dat hij reeds eerder ontvlucht is uit de kazernes alhier en te Tilburg. Hij wordt verdacht van eeni ge rijwieldiefstallen en heling van een rij wiel. Van de vijf vluchtelingen uit het kamp voor de lastige elementen onder de Duitsche deserteurs, die men Zondag niet had weten te vangen, zijn er al weer drie in het kamp teruggebracht. Voorziening ia den nood. De raad van Alblasserdam heeft beslo ten in verband met de tijdsomstandighe den aan de steonkoloncommissie te ver zoeken, een partij'hout van 1,400,000 K.G. voor rekening van de ge-meehte aan te koopen en dit hout 1.80 per 100 K.G. beschikbaar te stellen, met een rantsoe neering gerekend van ongeveer 1000 K G. por ge-zin, alsmede 70C0 toe te staan, om als toeslag te geven op 10 H.L. steen kolen, per gozin, hetwelk een reductio geeft van 0.50 per H.L- steenkolen en aan het plaatselijk steuncomité "een cre- dict van 5000 te verstrekken voor tee- slag op de beschikbaarstelling tot gere duceerde prijzen van sajet, klompen en reparatie-zoolleer, voor hen die daarvoor in aanmerking komen. Deze regeling in te laten gaan per 1 October a.s. De kaashaudcl. Te Alkmaar vergaderde de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland De heer G. Nobel deelde als lid van het dagelijlcsqh bestuur van de Kaasver eeni- gang daarin mede, dat liob contract met do Duiteohers 1 Aug- eindigde. Spr. kon over een nieuwe rogeling nog geen zeker heid bekomen. Mon staat dus waarschijn lijk weer voor het geval, dab de zaak niet geregeld ds en het advies aan de produ centen is, om in dat geval d*e kans niet beneden de thans geldende markt te ver- koopen. De Kaasvoreeniging zal, wan neer men niet tot overeenstemming komt, maatregelen nemen, dat de kaas, nüt Maandag gekocht, geblokkeerd wordt. De Duitschere willen een contract voor langon tijd met oen bepaald kwantum, maar wij kunnen dat niet garandeeren, aldus de spr. omdat men niet weet, hoe de productie zal loopeoi. Fabrieken stopgezet. Te Oude-Pekela zijn aan do fabrieken Free Co. twintig en aan de fabriek Brittania dertig cartonbewerkers ontsla gen. Alléén in de „Union" wordt hu nog mot 80 cartonbewerkers gearbeid, anders zijn alle fabrieken stopgezet. Wegenis gebrek aan gietcokes wordt de faibriek van de N- V Twontsche Metaal- en Ijzergieterij te Borne, omvattende oeji kleine honderd raam, stop gezet. Smokkelarij. Door kommies-soldaten te Oostmarsum, is even buiten de kom een partij manu- facburen, die gesmokkeld zou wordon en een waarde heeft van minstens 3000, in beslag genomen. Tegen de smokkelaars is proces-verbaal opgemaakt. In het naburige Mandor zijn door grens- waobtsoldaten 6 koeien en een os, die eveneens zouden gesmokkeld worden, in beslag genomen- Ned. Bond van Akkerbouwers. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Akkerbouwers kwam te Utrecht bij een. De ministerieele oirculaire unzake graanonteigening lokte breedvoerige dis cussies uit. Hoewel men algemeen erke-nde, dat de landbouwers de regeering zooveel moge lijk moeten steunen, meende men toch dat de belangen vam den graanbouwer te veel uit het oog werden verloren. Vooral heersohte ontstemming over het feit, dat geen zekerheid bestaat of de boeren vol doende graan voor eigen brood zal wor den gelaten en voldoende haver voor hun paarden. Voorts het feit, dab wat in het voorjaar als maximumprijs werd genoemd, nu als maximum was vastgesteJd, achtte men in strijd met recht en billijkheid. Er wérd een commissie benoemd, die een en ander met den minister zal gaan bespreken. Uit mededeelingen van den secretaris bleek voorts, dat de vereeniging zich in een buitengewonen groei mag verheugen. In ruim drie weken tijds traden meer dan 700 van do grootste akkerbouwers tot de verooniging toe met ruim 30,000 H.A land. De kweckcrijeu van de Koningin. Het verbouwen van erwten op de uit gestrekte terreinen voor het Koninklijk Paleis Het Loo en voor de Koninklijke Stallen heeft zeer goed beschot geleverd. Met heb oog op het vele onkruid, dat tus- sohen de peulvruchten opgeschoten is, was het wehschclijk, dat de erwten wer den opgeplukt, hetgeen heeft plaats ge had in de vacantie door schooljongens, die daarmede een aardig duitje hebben verdiend. Gedurende vijf dagen zijn on geveer 50 jongens bezig geweest met oog sten. Een paar honderd hopen erwten hangen thans op steigers te drogen. Do varkousfokkery. De Vereeniging van Varkensfokkers en Mesters in Nederland heeft aan den mi nister van Landbouw het volgende sqhry- ven gezonden Viln opdraoht van de aigemóene verga dering van Varkensfokker3 en -Mesters in Nederlamd nemen wij dc vrijheid Uwe Excellentie aan te bieden een motie, die in genoemde vergadering op 31 Juli 1.1. met algemeone stemmen weid aangeno men. Naast deze motie gevoelt het bestuur van bovengenoemde vereeniging zioh ver plicht or Uwe Excellentie op te wijzen, dat wanneer er niet spoedig maatregelen getroffen worden om de fokkerij eenigs- zips in stand to houden, men ook na den oorlog bijna geheel zonder varkens en zelfs zonder goed fokmaterieel zal zijn en men zeker gevaar loopt, dat deze crisis in het varkensbedrijf mee zaJ brengen, dat dit belangrijk volksvoedsol, zelfs de eerste jaren na den oorlog, niet of zeer onvoldoende te verkrijgen zal zijn. De motió, in het schrijven bedoeld, luidt aldus: Do Vereenigi'Dg Van Varkensfokkers en -Mesters in Nederlapd,. in algemeene vergadering to Roterdam bijeen gezien den herhaalden aandrang van den minister van Landbouw tot voortzet ting van het varkensbedrijf overwegende, dat e<r veel te wetnig krachtvoer verstrekt wordt en het rant soen moet worden aangevuld met andore zeer dure en meest minderwaardige arbikelen dat- reeds vroeger in een adres aan den minister op deze omstandigheden werd gewezen, alsmede dat daarin verzocht werd don prijs per K.G- slachtgewicht in overeenstemming te brengen met- den productieprijs •en dat daaraan tot hedon geen gevolg is gegeven, terwijl voor de maand Augus tas de maisprijs nog weer met 5 per 100 K.G- verhoogd is; besluitonder vooropstelling van den goeden wil van de fokkers en mesters om in den dreigenden vleeschnood, ook na den oorlog, te helpen voorzien, dat eij de fok kers en mesters in hun eigen belang zal aanraden het bedrijf geheel stop te zetten, omdat een verder voortzetten onder dezo omstandigheden enorme verliezen mee brengt en doze motie ter konnis van de regee ring te brengen. Centrale keukens. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten om het voormalige schoolgebouw aan do Zeigel'baan aldaar in te richten voor contnale keuken en dit ter beschik- kilng te stellen van de commissie uit de ingezetenen, wolke in October a-s. do op richting en exploitatie van een der- üöliike inriohtkur sal «er hand, nemen.. Gisteren vergaderde te Utrecht dó Bond voor Staatspensionneering onder voorzitteraohap van ds. D. A. van Krevelen uit Deinum. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de overleden bondsbestuurslcden, o.a. ds. Reyndors en pastoor Prins. Blijkens het jaarverslag bestond op 31 December 1916 do bond uit 436 afckelingen mot 53,318 loden, algomoene leden 300, to taal 53,618 leden. Totaal leden en aange slotenen 103,618 leden. Na 1 Januari worden nog opgericht 13 afdeelingen, mot pl.m. 200 leden en moes ten 3 afdeelingen worden opgeheven. De afd. Bergum had een voorstel inge diend om bij de Regeering krachtig aan te dringen om de renten ingevolge art. 369 en 370 der Invaliditeitswet Talma met 30 pet. te verhoogen in verband met de dure tijdsomstandigheden. Na breedvoerige discussie diendo de afd. RottovaJle een amendement in om 50 pot. verhoogiïtg aan to vragen. Dit werd met. grooto meerderheid van stommen aangenomen. In de plaats van. mej. E. Jochim, die tus- schentijds bedankt had en do hoeren J. de Ruiter en U. G- Dorhout, die periodiek ai- traden en niet herkiesbaar waren, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de hoeren B. Kanis te Amsterdam en jhr. R- de Muralt, te 's-Gravonhage en, na her stemming met den heer J. E. W. Duys, te Zaandam, de heer ds. F. Sinnigke Dam- sté, te -Dirkshorn. Na de pauze hield jhr. De Muralt, lid van de Tweede Kamer, een inleiding over evenredige vertegenwoordiging. Vervolgens hield de heer O- van der Vel den, uit Rotterdam, pen inleiding lev er ,,De taak van den Bond." Ten slotte weid, op voorstel van den voorzitter, de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen. De jaarvergadering, enz-, heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van de. on waardige houding zoowel van de Eerste Kamer als van de partijen der rechterzijde in en buiten de Kamer in verband met het ontwerp-Ouderdomswet, vertrouwt, dat de Regoering met bekwa men spoed het ontworp-Oudordomswet op nieuw zal indienen, opdat do toestand te- rugkeere die er wae bij het sluiten van het convenant, verwacht, dat minister LeJy daarnevens ten spoedigste zijn Memorie van Antwoord zal indienen bij de Eerste Kamer, opdat deze zioh pertinent kan verklaren vóór of tegen het ontwerp-Ouderdomswet en de Noderlandsoho kiezers na dab votum hun houding bij do stembus van 1918 kunnen bepalen. De vergadering werd hierna gesloten. ,,De Standaard" zegt naar aanleiding van wat gemeld i3 over een wijziging in do leiding der anti-re vol ulionnaire partij: „Do hoofdredacteur van ,,De Standaard", die op het oogenblik zjjn gewone jaarlijk- sche kuur doormaakt, verkreeg daarméo tot hedon goede uitkomsten en hoopt wel dra, weer geheel hersteld, zijn arboïd aan „De Standaard" te hervatten. Wat de leiding der A.-R. partij betreft, daarmee is het precies gesteld als bij alle andere partijen: in do worsteling om de staatkundige beginselen komen vanzelf de personen naar voren, die het zuiverst tot uitdrukking weten te brengen wat in den kring hunner partijgenooten. leeft; en dat worden de leiders. Men kan een voorzitten van een partijbestuur kiezen en nochtans kan het blijken, dat iemand anders in de prak- tgk de leidende geest blijkt te zijn. Dat onder ons, nu al ruim 40 jaren, de partijleiding, de redactie van ons hoofd orgaan en het voorzitterschap van het Centraal-Comité bij één persoon berustten,; is aan de actie en opkomst van de A.-R, partij zeer bevorderlijk geweest Dat zulk een toestand, wanneer dr. Kuyper zijn ar beid mocht neerleggen, ook in de toekomst zou voortbestaan, js wellicht niet waar-, scbijnlijk, jnaar voor het oogenblik breekt* de A.-R. partij zich hierover het hoofd nog niet en denkt zij zelfs niet aan maat regelen, als de in uitzicht gestelde. „De Standaard" is bovendien thans het eigendom van ©en Naamlooze Vennootr. schap." Tot voorzittor der Ned. Vereeniging van werkgevers in het Bakkersbedrijf is, in de plaats van den heer J. Peters te Rotter dam, die zich door drukke bezigheden niet voor eon horbenoeming beschikbaar kon stol len, benoemd de hoer H. R. lletzel, direc teur der N. V. Brood- en Beschuitfabriek „De Oude Vette Hen," te 's-Grnvenhage. Als vice-voorzitter der vereeniging is aange wezen de heer G. M. de Jonge, directeur, dor N. V. Stoom Brood- en Scheepsoeschuit- fabriek v.h. Wed. J. do Jonge, te Amster-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1