Nederland en de N*. 17620 Dinsdag 7 Angnstns. Eerste Blad, A0. 1917. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit notnmer bestaat uit TWEE Biaden. Öfticieele Kennisgevingen. Gsmengö Nieuws, LEID PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 15 regels '1.05. Iedere regel meer 0.20. Kleine advertentión »»n 30 wooraen 40 Cent» oontant| elk tiental woorden meer 10 OenU. Incasso volgens postrecht. Bewijsnummer 5 Oents. Tclofoonnumm.ee: Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.60 j per week. Luiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post f 0.12, 0.12. 2. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; 'Brengen bij dezen ter algemeene kennis, flat door hen op heden vergunning is ver leend 3an A. Gerritsen en rechfcverkrjjgein- J'den tot het oprichten van een rookerij ea 5>akkerg van visch, in het perceel Vrouwen kerkhof No.' 12, Sectie H No. 132. Burgemeester en "Wethouders voornoemd. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris- Leiden, den 4den Augustus 1917. SORTEEREN VAN BRANDSTOFFEN. De Brandstoffencommissie Leiden maakt ;6ckend dat: „dè vergunning aan hande laren, bg publicatie van 25 Mei j.l. verleend, voor het sorteeren van an'hracie1, eier- Sriketten en stukkolen, indien zulks op u i t- drukkelijk verzoek geschiedt, de maxi mum-prijs met f 0.20 per H.L. te verlioo- gen", met ingang van heden is ingetrok ken, en dat voortaan het sorteeren door 'handelaren van brandstoffen, welke ook, ver boden is. Indien afnemers oordeelen, dat de hun geleverde brandstoffen niet aan de daaraan te stellen eischen voldoen, kunnen zjj hun Schriftelijke klachten hierover aan genoem- ,do Commissie Inzenden. Ito Voorzltt r: N. C. DE GI SELAAR. De Secretaris: J. C. STAM. Leideh. 3 Augustus 1917. KLEIN-INDTJSTEIE. De Brandstoffenccmmisns Laden, maakt aan industricelen bekend, dat ter voldoening aan de door Rijkskolendistrib'utie d'.d. 3 de zer gegeven instructie met ingang van 6 'Augustus wegens schaarsehte aan brand stof voorloopig hoogstens 60 pCt. van hun gewone behoefte zal worden verstrekt. De Voorzitter: N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris: J. C. STAM. Leiden, 4 Augustus 1917. 1 De „Brandstoffencommissie Leiden" deelt aan belanghebbenden-med:, dat voor h?t ge bruik van elke gaskachel of gashaard 6 'H.L. kolen of een daarmede gelijkgestelde boeveelheid andere brandstof van het rant soen zal worden afgetrokken. Er is harerzgds echter geen bi zwaar te gen, dat in bijzondere gevallen, die intus- schen nader door haar zullen worden on derzocht^ de houders van gaskachels een of twee daarvan in gewone kachels omzetten, tioch dan dient dit thans definitief te ■worden beslist. Allen die op hun vragenlijst, in April jof later ingediend, hebben opgegeven dat zij gaskachels of gashaatden gebruiken, kunnen, in die opgave alsnog de hierboven aangege ven wijziging brengén, mits zij daarvan vóór Donderdag 9 dézer s-hrifte'.ijk pieled eing ldo?n aan't Brands.cffenlur.au, Hco'gracht 14—16. Op verzoeken, welken na den ges telden 1 termgn inkomen, kan niet meer worden gelet. Een ieder wordt er intusschen opmerk zaam op gemaakt, dat er geeu wgziging kan (iworden gebracht in het botale aantal haardsteden, hetwelk op de ingea.nde yra- genlyst is opgegeven. De Voorzitter: N. C. DE GÏJSELAAR- 1 De Secretaris: J. C. STAM. Leiden, 4 Augustus 1917. LEIDEN. 7 AUGUSTUS. Bij beschikking van den Ministsr van Binnenlandsche Zaken, al'deeling Onderwijs, is bepaald, dat de afdeeling der Algemeene wetenschappen der. Technische Iloogeschool to Delft, voor het afnemen van de propae- 'deutische .examens, na de zomervacantie van 1917, zal worden aangevuld o. m. mot de deskundigen buiten die Hoogeschool: dr. J. P. ICuenen en dr. W. van der Woude. bei den hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit al hier. Het door ouderdom ingestorte pakhuis in de Bouwelouwesteeg is in gebruik bij den heer Boekooi. Te Leeuwarden' is voor de hoofdakte geslaagd de heer P. de Vries, alhier. JBij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is eervol ontslag ver leend aan dr. P. A. Diete, als assistent aan hot Rijksmuseum van Natuurlijke Historie Mn .de Rijksuniversiteit te Leiden. Holpt do drankbestrijders. De Leidsolie logo der Internationale Orde van Goede Tempelieren heeft vandaag in haar vereenigingalokaal in het gebouw „Pa trimonium", een bazar geopend, die> wij bij onze stadgenooten van harte aanbevelen. De Goede Tempelieren, de voorzitter de heer J. C. W. Blankwaardt heeft het .in zijn ope ningswoord terecht gezegd, gaan uit om te redden, wat door den drank verloren dreigt te gaan. En wanneer eenmaal iemand, aan den drank verslaafd geraakt en gegrepen is, wondt hij of zij niet weer los gelaten. Door het instituut „Voorwaardelijke Veroordee ling", waarbij de rechter aan de voorwaar delijke straf veelal don ei9oh verbindt, dat de veroordeelde zioh bij een onthoudersvereeni- ging aansluit hebben de loge's hot drukker dan ooit. lederen Zaterdag komen ze in het vereenigingsgebouw bijeen, waar de avond gezellig wordt doorgebracht. De „broeders" uit de kroeg en haar verderfelijke omgeving te houden, ziedaar het groote geheim van dit reddingswerk. De loge meet nu het vcrcenigingslokaal huuren. Dat is kostbaar. Zij zou zoo graag een gebouw hebben waarover zij de algeheele be schikking 1 ad. Een klein fonds is daarvoor al bijeengebracht en nu is deze bazar een po ging, om dit fonds nog wat te versterken. Van de bazar zelf behoeven wij niet veel te zoggen. Zij ziet er uit als andere van dien aard. Wat de tafel met fraaie en nuttige handwerken eohtör bijzonder interessant maakt is, dat veel van het uitgestalde door de loden zelf gemaakt is. Zoo is er trouwens meer, waaronder een alleraardigst kinder- kamerameublomcnt, dat zal worden verloot. Vorder kan men op den naam van een pop raden; van een eloctriscke vissoherij genie ten, enz., enz. De firma's Van Houten, Rade makers, Pel, de Dclftsche Slaoliefabriok enz. zorgden ook voor een, welvoorziene tafel. Wij bevelen deze bazar vooral om haar hoogst nuttige strokking bij onze stadgenoo ten daarom met warmte aan. Aan gezelligheid ontbreekt het er niet: er wordt thee geschonken, muziek gemaakt en de bestuursleden lichten belangstellenden gaarne -over het wverk in. Eon Nederlander in Engelsclie krijgsge vangenschap. Van de .Prinses- Juliana", liet schip dor Miaatsohappij Nederland, dat, op weg naa/r Nederland, te Suez word aangehou den e-n terug moest, is een Nederlander te Aden door de Engelsehen van boord gehaald. Zij hobben hem vervolgens naar Singapore vervoerd,, waar hij gevangen werd getzet en vermoedelijk nog gevan gen zit. Do ,,N. R. Ct." deelt- mede, dat voor zoover zijn faimil'ie, die te Rotterdam woont, weet, zijn Duitsche naam tzijn cenig misdrijf is. Het is de heer L. R. Kulche, geboren te Rotterdam in De cember 1692. Zijn vader was de zoon van Duitsche ouders, maar ook hier te lando geboren, te Enschedé. Op zijn tijd is do heer L. R- Kulohe- liicr voor de loting op geroepen. Hij lootte echter vrij- In den loop van den oorlog is hij voor den land storm opgeroepen,, maar hij was teen in Indië. Op 18-jarigen leeftijd ging hij met do akte lager onderwijs naar den Oost, waar hij les heeft gogevon achtereenvol gens te Gorontal'o in de Minahassa, te Bandoeng en te Probolinggo, in gouver- neanontssoholen. Hij was nu op weg naar huis. Eerst deze weck heeft de farüilie iets ya/n hem gehoord door een brief van hem, gedsagteekend' uit het krijgsgevangen kamp in de Tanglin Barracks te Singa pore, 22 April 1917. Hij is, om de cen suur, zeer karig met zijn mededeelingen. Er blijkt uit den brief, dat hij meer heeft geschreven. De familie heeft zich, naar de ,,N. R. Ct verder mededeelt, na ontvangst van dezen' brief tob het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken in Den Haag gewend on vernam daar tot haar verrassing, dat het departement reeds, in Februari van den consul te Singapore oerioht van het geval had gekregenonderzoek naar de nationaliteit van den he.er Kulohe had gedaan en de zaak vervolgens het gezant schap to London in handen had gegeven- Sedert had heb departement zoo ver telde een lid der familie verder niets meer van. de zaak vernomen, maar op verzoek van do familie zou heb er op nieuw werk van maken. De ,,N. R. Ct." spreekt de hoop uit, dat deze ^Nederlander, wederrechtelijk van een Nederl&ndsch schip gehaald en gevangengehouden, spoedig met de noodi- ge genoegdoening en schadeloossteS'Hng zal worden vrijgelaten. De vernieting van de „La Campinc" en de de „Amsteldijk". Heb ministerievan buitónlandscho za ken deelt officieel het volgende mede: De .protesten der NodcrlandsoLo regee ring ter zake van de vernietiging van Ne- derlanctecho schepen door Duitsche zee- strijdkrachten hebben tot dusver in twee gevallen dat van het tankschip ,,La Campine" en dat van den stoomtreiler ,,Amsteldijk" de' Duitsche regeering aan leiding gegeven tot de verklaring dat, in dien, zooals uit de Nedevlandsche, in te genstelling met de Duitsche, gegevens zou moeten worden afgeleid, de vernie tiging had plaats gehad buiten het door Duitsohlafnd voor gevaarlijk verklaairde gebied, do Duitsche regeering stelde daar om voor, dat de beide regeeringen, ieder met handhaving van haar standpunt in zake de al of niet rechtmatigheid van vernietiging in het gevaarlijke gebied, door een international© commissie zouden doen onderzoeken, of de plaats van de vernietiging inderdaad buiten dat gebied was gelegen. De beide rogeeringen zijn het daarom trent eens ge-worden- De bedoelde com missie bestaat uit ee.n Nederlandsch, een Duitsoh en een Zweedsch zeeofficier. Als Nederlandsch lid dor commissie is aangewezen kapitein-luitenant ter zee C. J. Canters, als Duitsch "lid kapitein Van- selon en als derde lid de korvet kapitein dor Zweedsohe marine O- Lybeck. Ten aanzien van den stoomtrealer ,,Am- steldijk" is: de beslissing reeds gevallen de commissie heeft uitgemaakt, dat het sohip binnen do vrije vaargeul getorpe deerd is. De „Noordam". Heb s.s- ,,Noordam" is thans in totaal 2 voet gelicht. Men" is er in geslaagd in ruim 5 de helft te lossen van de aanwezi ge lading, be-staande uit staven ijzer en katoen. Ook heeft men ruim 7 geopend. Hoewel heb dek boven dit ruim vol water stond, is het inwendige droog gebleven. Men is bozig ook de in dit ruim aanwe zige lading te lossen. Daar er een zware mist over de zee hangt, kan men van uit don wal de ,,Noordam'-' niet zien- Volgens een later bericht is de „Noor- dam" thans drie voet gelicht. De toe sband is gunstig. Er is een lichter met een elevator naar het stoomschip vertrokken om de lading te lossen. De „Batavier II" en do „Zeemeeuw". De niet-alleclaagsche rechtspositie van de „Batavier II" en de „Zeemeeuw" geeft aan leiding tot onjuisto berichten over do plan- non onzer regcering met deze beide schepen. Men kent de historie.Beide- werden opge bracht en door eon Duitsch prijsgereclit ver beurd verklaard. Op.weg na-ar Duitschland werden zo in onzo territoriale wateren door een Engclsche duikboot aangevallen en ge nomen. Op het verschijnen onzer marine verliet de Engolsch© prijsbemajining de schepen, nadat zij de „Batavier II" had doen zin ken. Nu wil men weten, dat onze regeering,die schepen ter beschikking stelt van de Duit sche regoering. Dat is evenwel niet juist. De Duitsche contrabande-voorschriften be schouwt onzo rogeering als onrechtmatig, do daarop gebaseerde prijsverklaring even zeer en dus worden deze beide schepen door onzo regcering ter beschikking gesteld van de Nederlandscho rechthebbenden. („N. Ct.") Verlenging van den zomertijd. Van bevoogde zijdo vernemen wij, dat het Nederlandsch Landbouw-Comitd van mee ning is, dat een zomextijdregeling ook van 15 September1 October volstrekt geen grooter bezwaren voor den landbouw ve-r- oorzaakt, ja zelfs ©enige voordeden zou gaan opleveren. Een dezer dagen gehouden vergadering besloot echt-er do regeering hiermede maar niet officieel in kennis te stellen, aangezien de Tweede Kamer voorloopig niet bijeen komt. („N. R. Ct.") Geen nieuwe bakkerijen. Door bet Centraal Broodkantoor is in antwoord op een aanvrage tot meelleve- ring aan een nieuw op t-e richten brood- en banketbakkerijgeantwoord^ dat voor nieuw op te richten banketbakkerijen géén grondstoffen worden verstrekt. Voor nieuwe broodbakkerijen worden slechts grondstoffen verstrekt, wanneer een bewijs van het gemeentebc-stuur wordt over gelegd, dat de nieuwe bakkerij in een be staande behoefte zal voorzien. Groontcnuitvoer. Men meldt uit Loosduinen Er is nu bepaald, dat de peen niet meer. mag worden uitgevoerd; al'lo aanvoer moot voor heb binnenland worden ge veild- Voor het Westland hindert dat echter niet, daar de oogst voorloopig ia afgeloopen. Zoo is heb ook met de bloem kool. Daarvan moet 75 pet. in het binnen land blijven, maar ook. hiervan wordt weinig meer aangevoerd. In Noord-Hol land echter is de handel pas begonnen. Van breekpeen mag nog van de aan voer uitgevoerd worden. Voor elke 100 K.G- poobuien en sjalot ten, waarvoor consént tot uitvoer wordt aangevraagd, moet, ten gonoege der Ver- eeniging „Groenten-Centrale" in Octo ber 15 K.G. prima bewaarbare zaaiuien beschikbaar gesteld worden, af te leveren aan een nader aan te wijzen opslagplaats. Hiervoor wordt 3V2 ets. per KG. ver goed. De exporteurs moeten van elke 1000 K.G. of gedeelte daarvan, waarvoor zij consent vragen, een cautie van 20 stellen.. Deze gelden moeten, evenals de procenten, die van sommige artikelen ter veiling door de Groenten-Centrale gehe ven worden, voor de binnenlandsche groentenvoorzdening worden afgedragen aan het agentschap der Ned. Handel maatschappij in Den Haag- Zeppelins. Zondagavond wterden noordelijk van Ameland Zeppelins waargenomen, die met zoeklichten werkten. Smokkelaar doodgeschoten. Bij grenspaal 259, onder de gemeente Ubach-over-Worms, is de Duitsohe deser teur Dupont, afkomstig uit Dortmund en tijdelijk -te Heerlen verblijvend, bij een poging tot verboden uitvoer door de grenswacht doodgeschoten. De „Renate Loouhardt". Het na de beschieting bij Bergen op strand gezette, doch later weer vlot, en te IJmuiden binnengebrachte Duitsche stoomschip „Renate Leonhardt", is naar Amsterdam vertrokken om de geleden schade te herstellen. De oogst van 1917. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend dat door hem in bezit genomen of zal genomen worden, op het tijdstip waarop hot oogsten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrengst van de volgende gewassen van den oogst 19L7, ook voor zoover deze reeds bij handelaren of fabrikanten zijn opgeslagen: koolzaad, raapzaad, deder- zaad, blauwmaanzaad eu lijnzaad, bene vens do vorwe$kingsproducten da lrvan dat in elke provincie een regeeringscom- mksaris voor de rijksgraanverza/meling belast is me; de inbezitneming en inzame ling van genoemde producten; dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de aflevering van deze producten" aan andere personen dan bedoelden regeoringscommissaris voor hen do meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstel len aan strafrechtelijke vervolging. Over de actie in het bakkersbe drijf te Rotterdam deelt de correspondent van de /lel." daar ter stede mede: AU gevolg vau de conferentie met den wethouder Stuhlemeijer, op Maandag 30 Juli j.l. gehouden, ;s een onderzoek ingesteld om trent de naleving vau de voorloopig vastge stelde loonsverhooging. Door het afdelings bestuur van den Algcmeenen Bond van Ar beiders in het Bakkersbedrijf, zijn mede na mens „Nieuw Leven" thans de gegevens en feiten toegezonden, waaruit blijkt, dat ruim 50 werkgevers dc vastgestolde verhooging niet of slechts gedeeltelijk uitbetalen, of be noden 't vastgestelde minimum-loon blijven. Nu het vaststaat, dat de minister van Landbouw, enz., bereid is, verdere verlaging van den prijs voor regeer in gsmeel toe te staan, mits de arbeidsvoorwaarden verdere verbetering ondergaan en patroons' cn arbei ders bet eens worden omtrent een definitieve loonregeling, is door den Alg. Bond van Ar beiders in het Bakkersbedrijf ecu verzoek ge richt tot den wethouder voor do Levensmid- dolen, om, ten einde spoedig bedrijfs-vrede en betere verhoudingen voor de patroons en arbeiders te verkrijgen, de partijen bij elkaar te roepen 011 alsdan bemiddelend op te treden. Te Tegelen hebben twee solda- ten van de grenswacht Wambach, welke af gelost was, het dorp in opschudding gebracht. In dronkenschap niet meer wetend, hoe het boste aan hun opgewondenheid lucht te ge ven, begonnep zij midden in het dorp in het wilde hun geweren af to schieten, om er ver volgens de soliditeit van te beproeven op een paar boomen. In minder dan geen tijd waren de wapens totaal verniold. De burgemeester, die op het rumoer afkwam en onder bekend making van zijn qualiteit hen trachtte te kalmeeren, werd door hen bij de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde gewe ren. Niet bij machte om de dolle gasten in bedwang te houden, haastte de burgemeester zioh om de mareohaussée te Venlo en de mili taire autoriteiten te Blérick in kennis te stellen met hetgeen er in zijn gemeente aaa de hand was. Intusschen hadden de twee mi litairen hun kan3 schoon gezien dc vlucht te nemen in de riohting van de grens. Met be hulp van de uit Venlö gezonden marechaus sees en een militaire patrouille, werden zp ton slotte aangehouden, terwijl zij een schuil plaats zochten op het kerkhof. Kievitseieren. G. M. Gongs ma, te Eosterga deelt hot volgende mede in „De Lev. Natuur": 't Is^it voorjaar kort dag geweest voor dén Fric9chen kievit. Hij is, al maar wach tend op hot eindje van den winter, die van geen scheiden wist, laat begonnen met leg gen, en zoo werd het reods 6 April, vóór de eerste 500 eitjes tor markt werden gevoerd. Dat is geleidelijk geklommen tot 27 April, den laatsten marktdag, toen er 25.000 wer den aangevoerd. In totaal zijn er slechts 51.000 eieren gemarkt, die gezamenlijk f 7820 hobbon opgebracht. Verleden jaar was dc productie: 105.000 eieren (dus ruim dub bel zooveel) en de opbrengst f 17.000. In 1915 werden 170.000 eieren gevonden, 't I« dit jaar wol extra-ordinair slecht geweest als nimmer te voren. Dit betreft Friesland, zooals u wel begrepen zult hebben. Thans is tengevolge van koude, droogte en late hooiing het veld ruim van jonge vogels voorzien. In do te Vlissingen gehouden vergadering van het personeel vande Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde", aldaar, werden door den heer Grootenhuig namerfb den Christclijken Metaalbewerkersbond, den heer v. d. Houven, namens den Algem, Ne- derl. Metaalbewerkersbond, en Hooze, na mens de Landelijke Federatie van Metaalbe werkers, de grieven uiteengezet, die men te gen de directie en de door haar ingevoerde loonsverhooging van 1 tot 2 cent, heeft. De drukbezochte vergadering nam een motie aan waarin de ontevredenheid tot uiting komt en waarin neergolegd is het verlangen naar een loonsverhooging van 3 oent voor de jongens van 16 tot 18 jaar en van 5 cents voor de ouderen. Besloten werd doze motie ter kennis van dc directie te brengen. Gistermiddag heeft een confe rentie plaats gehad tusscihcn do Scheepvaart- vcreeniging en afgevaardigdea der Rotter- damsche bootwerkers. Ecnige duizenden bootwerkers wachtten den uitslag van deze bespreking af voor het gebouw van de Scheepvaartvereeniging op Willemsplcin. Een groote politiemacht was daar samen getrokken. Ongeveer half 5 werd bekend, dat deze conferentie tot goen resultaat had ge leid, wat betrof een nieuwe nooduifckoering. Do heer P. Nijgh, voorzitter van de Soli€#p- vaartvereeniging, zal heden nog eon confe rentie met het Koninklijk Nationaal Steun comité hebben. Om 9 uur zal de uitslag van deze conferentie worden bekendgemaakt. Het volk werd aangemaand, kalm uiteen te gaan. Hieraan gaf het schoorvoetend gevolg, On weder. Te Barneveld is Zon dagmiddag de bliksem op tal yan plaatsen in geslagen. Zoo trof het hemelvuur het hui» van L. v. d. Biclerd, wiens vrouw aan d<^ arm geraakt werd, terwijl dc bliksem even eens is ingoslagen in de keuken van den heer J. J. dc Heus. Hevige stortregens zet ten tevens heel >wat woningen onder water. Op som.rn.ige -plaatsen dreef het als een. woeste stroom vóór in en achter weer uit> Uit Stocnwijk meldt men: Een korte don derbui, vergezeld van een geweldigen regen val, herschiep gisteravond in enkele minuten tijds onderscheidene straten der stad in kleine beken, tengevolge waarvan het water in cn dwars door verschillende huizen stroom de en tal van kelders onderliepen. De rijks weg naar Moppol stond over aanmerkelijke* lengte gedurende gcruimcu tijd geheel blank. Het 3-jarige dochtertje van H. de V. te Tzummarum is gisteren achter de ouder lijke woning in een sloot verdronken. Gieteravond is te Sliedrocht de bliksem geslagen in con grootcn stal hoepels, van den heer C. A; Bot. Voor oen bedrag van f 30.000 ging in vlammen op, wat voor het grootste godeolte door verzekering waal gedekt. Het petitionnement van de Ne- derlandsohe Verecniging van Spoor- on. Tramwegpersoneel en den Machinistenbond voor een loonsverhooging van f '3 per week, is door ongeveer 11.000 personen van hot personeel der Staatsspoor onderteokend. Een drietal vertegenwoordigers dier organisa ties zal het petitionnement mondeling bij do directie toelichten. De 10-jarige N. de L. te Vreeswijk' is in dc Lek bij het zwommen verdronken, Het lijk is opgehaald. Do suikerfabriek „Holland" tel Halfweg ie verzekerd van de voor de a.s, campagne bonoodigde steenkolen (gruis) enl ookes die- reeds zijn of worden aangevoerd* Ook do levering van de benoodigde kalksteen; is verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1