De Wereldkrijg. No. 17612. LETG5CH DAGBLAD Zaterdag 28 Jul!. Derde Blad. Anno 1917. Persoverzicht. msrn Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. -r, - - .-f).— Onze Venen. Naar aanleiding van de door „HET CENTRUM" gestelde vraag, of or niet meer profijt van onzen ifcurf voor raad te trekken ware, ontving dit g>lad een merkwaardig schrijven. Zeker veendistrict, zoo deelt deze des- iunddge mee, zou tweemaal zooveel turf hebben kunnen opleveren, als thans het geval is, wanneer dat niet verhinderd ware door een mïaisterieelen maatregel. De 6erst gewonnen turf was zeer vroeg droog en was die weggevoerd, dan had nog een tweede ,,oogBt" kunnen volgen- Maar zij moest blijven staan en nu komt uit dis betrekkelijk kleine veenstreek 40 millioen sbuks turf minder dan het geval had kun- Jaen wezen in dezen mooien zomer- Nu zou zeker bij dubbele productie de jyrijs zijn gedaald, en dat ware wellicht geon voordsel voor de bazen", maar het ïou een voordeel geweest zijn voor het publiek en voor ons geheele land. De vraag rijst of de minister wel inge licht wordt door adviseurs, die geen be langhebbenden zijn. Maar do grondfout is en blijft, dat wij Btccds maar buitenslands zoeken "en onze nationale industrie, onzen binncnlandsehen graanbouw, de vroeger zoo bloeiende vlas- kweekerij en linnenweverij en nog zooveel- meer verwaarloozen. •Zullen we dan nooit loeren? Talma's Bakkerswet. „HET HUISGEZIN" schrijft: Minister Posthuma heoft een nieuwe [Bakkerswet ingediend. Het is geen slaafsohe copie van het ont- jtrerp-Talma, maar toch een zeer getrou we navolging daarvan. Men herinnert zich het verzet, dat Tal ma's ontwerp had uitgelokt. En men herinnert zich ook de verwer ping door de Tweede Kamer. Welnu, ondanks dit alles, komt een Mi nister van een andere kleur verklaren, dat hij na ernstige overweging tot do over tuiging is gekomen, dat een doelmatige regeling bezwaarlijk anders te vinden is dan in de richting, welke liet ontwerp- Talma aanwees. Deze lof, aan het werk van den te vroeg ^ntslapen oud-Mimister Talm a gehra-cht, heeft dubbele waarde, nu hij wordt uit gesproken wordt door minister Posthuma, die, na de ervaring in de Tweede Kamor met het ontwerp-Talma opgedaan, stellig niet met een tweede, zij het gewijzigde, editie van dat ontwerp ware gekomen, in dien een andere begaanbare weg had open gestaan." Zitting van gisteren- LEVENSMIDDELEN-VOORZIENING. In de middagvergadering impliceert -de heer VAN DEN TEMPEL. Deze waardeert hetgeen door de Regeering is toegezegd. Ook maakt hij nog enkele opmerkingen. Zoo ten aanzien van de prijsstijging van margarine en kaas. Het blijft wenschelijk, de destijds vastgestelde prijzen te herstel- Ion, meent spr. Ook is spr. niet tevreden over hetgeen gezegd is van den rijst- en broodprijs- Wat houtdistributie betreft, spr. vreest, dat, als men niet dadelijk ingrijpt, men later zal blijken te laat te komen. Spreker vraagt, waarom bij de beschik baarstelling voor goedkoop© kleeding en Bohoeisel een nieuwe schakel zou moeten worden ingevoerd in den vorm van het steuncomité. Daar is geen enkele reden voor. De heer SANNES dringt aan op maat regelen voor de stijgingen om de wolprij- zen tegen te gaan» Spr. ziet in de tusschenvoeging van het K. N. Steuncomité een onnoodige verhoo ging van kosten. Spr. wensoht voorts een onderzoek naar de toestanden in de indus trie, die geweldig veel winst maken. Voor landarbeiders vraagt hij een twee de aanvullingsbrood'kaart in oogsttijd. Spr. vraagt, wanneer een maatregel komt voor maxirnum-prjjs voor gerstemeel- De turf acht spr. te duur. De lieer SNOECK HENKEMANS meent, dat de ontevredenheid opzettelijk wordt aangekweekt, al valt er zeker wel nood te constateeren. Het bruinbrood is voor de kinderen dor mindergegoeden, weinig ge schikt gebleken- De heer DUYS zogt, dat er een betere regeling van het gasverbruik noodig is. Prijsopdrijving leidt nog niet tot besparing. Spr. vraagt of de Minister van pan is een rantsoenoeringsstelsel zoo spoedig mogelijk te ontwerpen, voor het gasverbruik. Nu kunnen de kapitaalkrachtigen maar raak branden, als ze maay betalen. De heer TER LAAN (Rotterdam) dringt aan op distributie van vet on rundvleesch. Een fout noemt hij het, het K. N. Steun comité in de verdeelingsrogeling te wil len mengen, daar ddb lichaam een karak ter van armenzorg en bedeeling draagt. Do heer MENDELS vraagt-, hoe het staat met de huidenvoorziening. De MINISTER VAN LANDBOUW zegt, «yp alles niet onvoorbereid te kunnen ant woorden- Wat distributie wan kleeding en schoei- «et betreft, het is ook geenszins de bedoe ling van de Regeearing hieraan oen ka rakter van- bedoeling te gevendat zal ook ■niet het geval zijn, als het IC. N. Steun comité medewerking verleent. Een objec tieve maatstaf zal bij de bobordeeling zoo veel mogeb'jk gewaarborgd zijn. iVan groote winstc%, loet rnlandsehe wol behaald, is spreker niets bekend. Plet ver zoek van een tweede broodkaart voor land arbeiders in oogsttijd zal spreker overwe gen. Of beschikbaarstelling van eierkolen naast turf mogelijk zal ziju, valt niet te zeggen. Wat de runderen betreftj, het schijnt niet mogelijk een vaste regelimg te treffen bovendien zijn hier de productiekosten te hoog om den prijs te kunnen verlagen. Do regeling van het afleveren der broodkaar ten acht 6pr- thans alleszins bevredigend. Wat de brandstoffen-distributie betreft, dat is een zaak van gemeentelijk beleid. Hierna is aan de orde het ontwerp, hou dende bepalingen, betreffende het behoud en de onteigening van bosschen en andere hout-opstanden. Do heer SASSE VAN 1JSSELT heeft geen bezwaar tegen de behandeling van dit ontwerp op dit late uur- De heer SCHAPER zegt, dat het nood zakelijk is, dab dit ontwerp nog moet wor den afgedaan. Behandelt men het thans niet, dan moet de Kamer Dinsdag maar bijeenkomen. De VOORZITTER sluit zich hierbij aan en wensoht do Kamer Dinsdag bijeen te roepen. Ook de heer NOLENS wcnschb liever dan overhaast- te handelen, dat de Kamer Dinsdag bijeenkomt. Na nog korte discussies wordt besloten Dinsdag bijeen to komen. De heer VAN DEN TEMPEL antwo'ordb nog kort op hetgeen door den Minister v- Landbouw is opgemerkt in antwoord op de replieken en handhaaft de motie. De heer SNOECK HENKEMANS repli ceert eveneens. .De heer NOLENS wensohte, dat de mo tie zou zijn ingetrokken, daar de houding der Regeering te dezër za-ke bevredigend was. Spreker zal tegen de motie stemmen. Wanneer de motie in stemming wordt gebracht, blijkt de vergadering niet vol tallig te zijn, daar 17 voor en 10 stemmen tegen het cmtwerp worden uitgebracht. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag- Grondwetsherziening. Aan heb verslag nopens de wetsontwer pen tot verandering in het Ilde, lilde en iV'de hoofdstuk der Grondwet; verandering van artikel 192 der Grondwet en verande ring in do Addition eele artikelen der Grondwet, wordt het volgende ontleend Een der leden bleef het betreuren, dat in dezen abnormalen tijd voorstellen tot herziening der Grondwet aan de orde wer den gesteld. Vele andere loden vonden het. een zeer gelukkig verschijnsel, dat, terwijl in an dere landen oorlog woedt en door revo lutie getracht wordt de macht des volks te verg.rooten, in Nederland gelegenheid gevonden is, op rustige wijzo een Grond- wetsherzienig ter hand te nemen, welke, naar verwacht mag worden, aan den po litieken strijd over het onderwijs een einde zal maken en de regeling van het kies recht in democratische richting zal wijzi gen- Met blijdschap had men gezien, dat de groote meerderheid der kiezers de aan genomen voorstellen Leeft (goedgekeurd. Uit heb nieuwe artikel 192 behoeft geens zins voort te vloeien, dat voor het onder wijs meer wordt uitgegeven, dan thans heb geval is. Het bres^jb alleen een billijke verandering in de wijze, waarop die uit gaven worden gedragen. Velo loden meenden, dat het niet wel doenlijk is de voorstellen in tweede lezing vóór den derden Dinsdag in September af te doen. Eenige leden stelden er prijs op, in dit verslag de betuiging van hun leedwezen opgenomen te zien, dab, waar een Grond wetsherziening ter hand werd genomen, deze beperkt werd tot liet kiesrecht en het onderwijs en niet tevens werd voor gesteld verschillende, die beide onderwer pen niet rakende, bepalingen der Grond wet, welke dringend wijziging behoeven, te horzien. Een der leden zou gaarne zien, dat de Regeering zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp zou indienen, ten einde ter wille van visschors, handelsreizigers en wellicht ook zieken, deelnoming aan de verkiezin gen door gemachtigden mogelijk te maken- Anderen konden zich hiermede niet ver- ecnigen. Een der leden verklaarde tegen pension- noering van Kamerleden geen bezwaar te hebben; maar zich niet te kunnen vereeni gen met de bepaling, dat jaron, aan de afkondiging der Grondwetsherziening voor afgaande, voor de berekening van het pen sioen in aanmerking zullen komen. Andere leden begrepen niet, hoe men, pensionnoering op den voorgesteklon voet goedkeurende, hiertegen bezwaar kon heb ben. Is pensictnneering billijk, waarom zouden dan ook voor de zittende leden niet al hun dienstjaren mogen medetellen? WETSONTWERP TOT VERANDERING VAN ART. 192 DER GRONDWET. Een der leden waardeerde de poging, om door verandering van art. 192 een einde aan don politieken schoolstrijd te maken, maar meende, dat aan de concur rentie tussehen openbaar en bijzonder on derwijs geen einde zal komen. Voldoende waarborg ontbreekt, dat de roglementee- ring dier concurrentie, welke het uitvloei sel van het nieuwe artikel zal zijn, t-ot den politieken vrede zal leiden. "Aan het slot der bij de eerste lezing over do wijziging van art. 192 gevoerde de batten hoeft de heer Rink &ls voorzitter der Commissie van Rapporteurs opge merkt, dat, waar het artikel onthoffing van de verplichting, om in, elke gemeente \an overheidswege voldoend openbaar al gemeen vormend lager onderwijs te geven, toelaat, mits tot het ontvangen van zoo danig onderwijs gelegenheid wordt gege ven, slechts bedoeld kan zijn, dat tot het ontvangen van voldoend openbaar alge meen vormend lager onderwijs van over heidswege gelegenheid gegeven wordt. Eenige leden konden zich met deze opvat ting niet vereenigen- WETSONTWERP TOT VERANDERING VAN DE ADDITIONEELE ARTIKELEN DER GRONDWET. Een der leden meende, dat het voorge stelde art. 3 der Kieswet niet behoorlijk uitgevoerd zal kunnen worden, omdat de strafbladen niet lang genoeg bestaan, om het Openbaar Ministerie voldoende gele genheid te geven een volledige opgave te doen van de veroordeelingen, die hier be deeld zijn. Vertrouwende, dat de Jtegeoring deze opmerkingen schriftelijk zal willen beant woorden, is de Commissie van Rappor teurs van oordeel, dat de openbare be handeling dezer wetsontwerpen voldoende is voorbereid. Gistermorgen is eem der Utrechtsche rechercheurs naar Alkmaar vertrokken, ten einde daar een derden me deplichtige aan den bekenden inbraak in de Zandhofschestraat te Utrecht op 26 Juli jl. gepleegd, to arresteeren- Deze man ver vult daar zijn militaire plichten- Hij zal onder militair geleide naar Utrecht wor den vervoerd, ten. einde voor den rechter commissaris te worden gebracht. De ver dachte is vroeger bij den bestolene in dienst geweest. Men meldt ons uit Delft: Den laatsten tijd wordt door verschil lende personen, zoowel mannen als vrou wen, z.g. chloor te koop aangeboden. Men laat dan monsters zien, die een beste kwa liteit chloor bevatten. De mensehen, hier door misleid, bestellen -dan een grootero of kleinere hoeveelheid chloor. Deze laat ste is echter van een gehee-l andere samen stelling dan de chloor, die als monster werd vertoond, daar bij onderzoek 'is ge bleken, dat de z.g. chloor hoofdzakelijk kalk en krijt bevat. Oo.k de drogisten worden voor dergelij ke personen gewaarschuwd- Het is name lijk meermalen gebeurd, dat een persoon, bij een drogist kwam en hem vroeg of hij niet eeps wilde zorgen voor een vat of een half vat chloor. Een halven dag later komt een handlanger van den eerste- Deze biedt den drogist deze z.g. chloor te koop aande drogist denkt aan den eersten per- soon en met de gedachte, iets t-e kunnen verdienen, koopt hij een vat of een half vat chloor, voor den eersten persoon, die echter niet meer komt opdagen, en de dro gist is nu in het bezit van een hoeveelheid waardleloozen rommel-, die hoofdteakelijk uit kalk en krijt bestaat, terwijl de in koopsprijs van goede chloor fl.60 a f 1.80 het kilo is. Vliegende mieren- Men schrijft uit Hilversum aan „Het Nieuws van den Dag:" In sommige 6treken van Noord-Holland heeft men een geweldigen last van vliegen, dlie m grooten getale de huizen binnen dringen. Hier, in de omstreken van Hilver sum, kan men thans genieten va»n teen soort mierenplaag. Wanneer men gebruik maakt van de door den Alg. Ned. Wielrij ders-Bond zoo prachtig aangelegde wiel- rijpaden van den Baarnschen weg door de bosschen, langs den Zwaluwen-berg en zoo over de hei langs de Hoogt van 't Kruis" naar Hilversum terug, ontmoet men groo te zwermen vliegende mieren. Van gaan zitten is geen sprake, ook de grond kri oelt er van, en als men er door fietst, mag men nog van geluk spreken, wanneer men er geen in de oogon krijgt. Dan is men zeer ongelukkig, want het z.g- mieren- zuur, dat zij dan dadelijk ten beste geven, is overal beter dan in of bij een oog. Slechts de vele houtsprokke-lende kinde ren, die zelfs in de boomen dood hout schijnen te vinden, waarbij menige levende tak dood verklaard wordt, schijnen er geen last van te ondervinden, althans zij gaan kalm hun gang, slechts af en toe, als het al te bar wordt, zich eens afschuddende. 't Is te hopen, dat dit gemobiliseerde leger geen inval in de huizen gaat doen dergelijke gasten kunnen gemist worden. Hout als koeienvoer- Men schrijft aan ,,Do Rotb." Weer wat nieuws, en nietswaardig, zoo denkt misschien menigeen -bij het lezen van _dit opschrift. Doch wees niet al te vlug mot uw oordeel, mijn lezer. Wat ik wil aanbevelen, is niet nieuw, maar oud, en dat het nietswaardig zou zijn, kan ik bij ondervinding tegenspreken. Vóór vijftig jaren werd in de Alblasser- waard veel hout aan de koeien gevoederd. De fijne rijsjes van de knolstoven en wil gen worden door het vee graag gegeten, en als het vee er wat aan gewend is, dan knabbelen zij niet alleen de fijne rijsjes op, maar stokjes van de dikte van eerr pink vermalen zij tussehen do kiezen. Nu is er veel wilgenhout in ons land. Ik heb het oog op de uitgestrektheid land, dat met griendhout bezet is; dat kan een massa veevoeder voor den winter opleveren- Men moet beginnen met eerst 'de fijnere takjes te geven, en dan, als laatste voer, zoodat zij den ganschen dag den tijd hebben om ze op te knabbelen. Gaandeweg nemen zij de dikkere houtjes. En hoe slaagt het vee er bij? Dat kan ik bij ondervinding van jaren zeggen, en dan heb ik er maar één woord voor: uit muntend. Het bespaart aanmerkelijk veel hooi en het vee wordt, er niet vet van integen deel, zij worden wat „houterig" maar perfect gezond en. sterk. Dat komt ook uit in de kalverenkleine, magere, gezonde,., sterke kalveren krijgt men van koeien, die veel hout gegeten hebben. Wie omtrent een en ander nog in twij fel mocht verkeeren, die informeere maar bij de oude boeren in de Alblasserwaard. Het is door den invoer van krachtvoer uit het buitenland in onbruik geraakt. Daar om maak ik er opmerkzaam op. Het kan, als al het grienlhout er voor gebruikt wordt, een groote hooiuitwinaiing geven- Uit Nieuweschans meldt men, 'dat aldaar Vrijdagmiddag do ond u-machinist Jager bekneld raakte tussehen een wagon en een muur. Bij het vervoer naar Gronin gen is de ongelukkige reeds in den trein bezweken. Het driejarig dochtertje van ,W. v. d. P., te Vijfhuizen, is in een bij de /ouderlijke woning staande re^enbék geraakt en verdronken. Te Doetinchem is de sinds eeni- gen tijd uit Veenhuizen ontsnapte Duitsche smokkelaar C. H. gevangengenomen. Op hem werden 4 gouden ringen en een dameshor loge gevonden. Hij b?kende te Ambt-Doetm- chem bij den landbouwer K. te hebben in gebroken en een en ander daar te hebben ontvreemd. Tevens heeft H. nog een maand gevangenisstraf te goed, wegens diefstal van een rijwiel. Gebleken is, dat in een gis- ter ochtend' uitgebrande schuur, staande aan het Smidsslop te Scheveningen, en toe- behoorende aan den lieer H. G. J. Kuitens de benoodigdhedcin voor twee schepen wa ren geborgen, o. a. netten voor een waarde van f 60 000. De brandweer bhischte met zeven stralen op de waterleiding. Een reiziger heeft Woens dag bij de politie te Middelburg kennis ge geven, dat hij uit zijn portefeuille f1100 miste, en dat hij o. a. van Maandag op Dinsdag in een hotel te Middelburg heeft vertoefd. De reiziger, die afkomstig is uit Almelo, heeft zijn verlies eerst ontdekt in don trein, toen hij Dinsdag van Middel burg naar Amsterdam reisde- Het zal dus nog moeten worden onderzocht-, waar hij hot geld is kwijt geraakt. Na het gebruik van regee- ringsgorb werd een gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, te Vuren, plotseling ernstig ongesteld. Twee kinderen, die niet van de gort ge geten hadden, hadden geen verschijnselen van vergiftiging. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. Het overschot van de gort is in beslag genomen en tot schei kundig onderzoek naar Gorkum gebracht. De 15-jarige bakkersknecht F. van R-, te Hengelo, heeft bij zijn baas, F. G., uit de lade in de bakkerij een beurs met ruim f 26 aan zilvergeld gestolen. Daarmee is hij naar Maassluis vertrokken, waar hij dienst nam voor het Engclsche le ger. Zijn aanhouding is door den briga dier der rijks vel dwacht bij de politie te Maassluis gevraagd- In verband met de vermis sing van een aangeteekenden brief met f 1000 aan bankbiljetten ten nadoele van de Roedersvereeniging voor de Nederland- sche haripgv isscherij te 's-Gravenhage, is aangehouden iemand, thans bij genoemde vereeniging werkzaam en voor kort chef van een rijwielza-ak te Leiden. De algemeene toestand. Het wordt eentonig, maar omdat het zoo is, moet het nog eens gezegd worden: de troepen van de Centralen zetten hun opmarsch in Galicië voort. Ten noorden van de Dmjesir bevochten zij de overgangen over de Sereth en de Gnieza, en ten zuiden van deze veelgenoemde ri vier viel Kolomea in handen der Beiersche en Oostenrijkse he troepen. Bij Tarnopol is sprake van .uitbreiding der posities ten oosten van de Sereth en de zuidelijke vleugel van het aanvalsfront, zwenkt nog met kracht naar het oosten en. heeft Kolomea achter zich gelalen, evenals Niszniow (aan de Dnjestr) en Tlumacz. Volgens het Oostenryksche legerbericht zyn ook Trembowla en Czortkof gevallen. Mag men het Oostenryksch legerbericht gelooven, dan geeft het Russisch Kaïpalhen- Iront tot Kirli-baba van onstandvastigheid blyk en er gaat reeds een gerucht, dat de Russen Czernowitz reeds ontruimen. Oost-Galicië wordt schoongeveegd en het gaat inderdaad snel. Wat hier plaats heeft vormt wel een groote tegenstelling met het eindeloos gepeuter en geknabbel aan <fe andere fronten. De omstandigheden zijn ech ter den Centralen hier by zonder gunstig, hetwelk nu nog eens niet weer nader J?e- hoeft te worden uitgelegd. Naar Wolff meldt, gaat de terugtocht der Russische legers, volgens ontvangen officieele on partiouliero berichten, gepaard met ongehoorde uitspattingen. In hot bijzonder werd Tarnopol niet slechts zooveel mogelijk verbrand, maar ook de inwoners werden overweldigd en mis handeld. Talrijke jonge meisjes hadden van de soldaten duohtig te Jijden. Branden en puinhoo- pen duiden overal den weg aan van den Russi- schen terugtocht. In Tarnopol werd het particu lier bezit dkr bewoners, voor zoover de weg trekkende «ddalen het niet roofden en mee voerden op de straten opgehoopt, met petroleum overgoten en in brand gestoken. De huizen wer-* den afgefloten en in vlam gezet. Do bewoner# sprongen uit de vensters op den grond en be proefden langs de belendende gebouwen, voot zoover deze nog niet in vlammen stonden, te ontkomen. Daarbij zouden velen zijn omgeko men. Vooral de w tnkelstraten werden in de asch gelegd- Talrijke families konden zich' slechts 's nachts het leven redden. Ook elders, nl. bij den terugtocht uit 'de Karpathen, zouden door de Russen te Niqplic- zyn buitengewone gruwelen zijn gepleegd. Voordat wij het overzicht betreffende het uit gestrekte oostelijke front sluiten, mooten wij nog melding maken van en het licht laten val len op een belangrijk tactisch succes van de Russisch-Roemeensche troepen op een zuidelij ker deel van Moldavië. Tussehen de dalen van de Susita en de Poet- na waren zij zoo gelukkig dit op de Oostenrij kers te behalen. Verscheidene dorpen, waaron der Soveja, vielen daarbij in de handen der aanvallers. Het aantal gevangenen bedroeg 2000, en de buit was aanzienlijk. Volgens het Roemeensch copimuniqué besloeg de terrein winst een breedte van 20 K.M. en een diepte van 3 K.Men vonden de Russisch-Roemeen sche troepen er 43 kanonnen, als buit. Al is de afstand van het oosten naar Het Weslerfroni kolossaal, het zij ons vergund er hier maar direct iels van te zeggen. Doden de Franschen hel aanvankelijk voorko men, dat het resultaat van den aanval dor Duitschers tussehen Hurtebise en La Bovellc nihil was, thans spreken zij van de weinige be langrijkheid der door hun vijanden te boeken resultaten, wat dan natuurlijk zeggen wil, dat zij toch voordeelen behaalden. Het- Duitsche bericht echter spreekt van een niet gering succes en geeft als slotsom van tel ling 1450 Fransche gevangenen. De Engelschen zijn nog altijd in Vlaan deren aan het voorbereiden met hun ar tillerie. Er wordt daar een slag verwacht en wordt dio evenredig aan de inleiding, dan zal hij vreeselijk zijn, erger- dan ooit te voren op dit tooneel van den strijd- De politieke crisis in Rusland noodzaakt d© geallieerden tot spoedig ingrijpen, meldt de „Corriere della Sera," uit Rome. Al leen als het fcpoedige ingrijpen nu ook maar een krachtig ingrijpen wordt, kan er iets mee bereikt worden. Het algemeen offensief (der geallieerden zou, nis mea eenige berienten gelooven mag, nog een kwestie van slechts weinige dagen zijn. Nog even dit over den werkelijken oor log en wel over het onderdeel „oorlog in de lucht": In „Land and Water" schrijft Perc^ Noel Het vliegtuig, dat het best geschikt ia om den oorlog naar het hart van Duitsch- land over te brengen, is gereed. Met een last van verscheidene tonnen gaat het sneller dan eenig vliegtuig, dat de Entente in het eerste jaar van den oorlog alge meen gebruikte- Het heeft twee motoren van do hoogste kracht, die er uit de prak tijk bekend zijn. Het vliegt met 25 men- sohen aan boord even gemakkelijk als met 3. Na de proefvlucht zei Noel„Dat is het vèrstdragende stuk ge-schut en van het zwaarste kaliber, dat er bestaat. Dat belooft dus wat! De harten van de Duitschers in het hart van Duitschland zullen, als dit bericht on der hun aandacht komt, met vrees worden vervuld. Zy, die daar bleven, ervoeren im mers tot dusverre slechts den oorlog in maag en portemonnaie en voelden hem nog niet op gewelddadige wijze aan den lijve, zocals reeds verscheidenen in Londe-> en om geving door dien „oorlog in de lucht" De Ba 1 kan-conferentie te Parijs heeft brs'uiten genomen aangaande d? Hel- leensche gebieden, welke op het oogenblik door Frankrijk, Grcot-Brilannië en Falie mi litair bezet worden gehouden. Zij zullen die bezetting ten spoedigste; tegelykertyd opheffen. Zij stelden haar nood zakelijkerwijs in op het gebied van oud-Grie kenland, Thessalië en Èpirus. De bezetting van den driehoek, gevormd door den weg naar Santi iQuaranla en do grens van Epirus, zal voorl<x>pig in stand blijven, in het belang van de veiligheid en overleg onder toezicht van Ilalië en Grie kenland voor het herstel van het burgerlyk bestuur onder het gezag van een HeTcensch commissaris. Frankrijk, Groot-Britannië en Italië zuiloji gedurende den oorlog op Kor- foe een marine- en militair steunpunt hou den, dat onder souvereiniteit van Grieken land blijft. Gisteren hield de conference haar fiaC:fo vergadering, .waaraan de vertegenwoordi gers van alle geallieerde naties deelnamen. Alle besluiten, die in vorige vergaderingen waren genomsn, worden gekrach.igd. De vergadering van de Ministers der by de kwestie geïnteresseerde departementen, ter vaststelling van de te nemen maatregelen, zaï te Londen worden gehouden. Alvorens uiteen te gaan, werd de volgendo verklaring met algemeene stemmen aange nomen: „Do geallieerde' mogendheden, nauwer dan. ooit aaneengesloten voor de verdediging van het recht der volken, inzonderheid op het Balkanschiereiland, hebben besloten de wa penen niet neder fe leggen, alvorens het doel is bereikt, dat allo andere doeleinden j>o- heerscht, n.l. het herhalen van een misdadi- gen overval onmogelijk te maken, als waar aan de centrale keizerrijken zich hebben schuldig gemaakt." J Vraag: Kan een dienstbodo, die voor oni>»- paalden tijd gehuurd is en haar loon ontvangt op 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus cn 1 Novem ber mij op 7 April don dienst opzeggen, om op 19 Mei te vertrekken? Of moet zij haar betrek* king opzeggen, dat zij met 1 Augustus, 1 Ne?» yomber, 1 Februari of 1 Mei kan vertrekkeof J' Aniwté: Het laatste a» bet «ev*L j -

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9