Nederland en de Oorlog. No. 17580. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 JunL Tweede Blad. Anno 1917. Gemengd Nieuws. Vragen en A??twoorden. U!T ONZE STAD. STEUJÏCOMITE LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 19». STAAT van ONTVANGSTEN cn UITGAVEN over de oiaand MEI 1917. tVorigo opgaven 1*10393.82 Collecte dubbeltje of cent 131.38 Idem 231.92 idem 170.17 idem 143.355 676.82' Koninklijk Nation. Steuncomité restitutio op huurbons 270.20 id. bijdrage gedemoblllsecrden 109 14 id. bijdrogo 24-33 111070.64' 404.02 141474.CC3 ^Vcekbijdragcn ^lan odbij dragen plej. K. Uitgaven: Jo tot 139e weck ^39c tot 143c weck 5.- 10.— 141491.00» 135850.23 2324.60 138175.03 4.4 3319.G35 STEUNCOMITÉ LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 1914. {In de afgoloopen week meldden 'zich aan om steun 2 pers. {Maakt met het totaal der vori ge week k 3149 3151 pers. {Hiervan werden direct afgew. 491 Tot 16 Juni waren behandeld 2658 In de afgoloopen week kwamen in behandeling5 2603 pers. Thans worden ondersteund 124 personen. Openbare vergadering der Duurte-commissie. Tc kwart voor negenen opende gister avond in „Zomorzorg" de waarnemend voorzitter der Duurte commissie de open bare vergadering met zijn teleurstelling 'er over uit te sprekcu, dat do opkomst zoo slecht was. Hij schreef dit eenorzijds toe aan het warme weder; anderzijds aan de yerwachting der moderne arbeiders, die meenen boter to kunnen doen hun krachten in te spannen om bij de a.s. Gemeente raadsverkiezingen verdedigers der arbei dersbelangen in den Leidschen Raad te brengen. De spreker van den avond, de heer Jac. Baart, sloot zich bij do woorden van den voorzitter aan. Hij meende, dat de ontevredenheid der arbeiders over de hoogo bijbetaling van het gasverbruik zich had moeten uiten in een stampvolle vergadering. Do Leidsche arbeiders moppereh uu eenmaal liever in hun woning en op de fabriek, doch begrijpen niet, dat hot ge meentebestuur daarvoor niet uit den weg gaat. Spreker critiseerde daarop de houding van het gemeentebestuur, in de eerste plaats ten opzichte van distributie van goedkoope sajet waar ter conferentio 13 Maart met den burgemeester werd in uit zicht gesteld, dat goedkoopc sajet zou wor den beschikbaar gesteld. Na aan de hand van de prijzen van wol en sajet te hebben aangetoond, dat ook op dit artikel liooge winsten worden gemaakt, stelde spreker het gemeentebestuur ern stig in gebreke daarvoor niet te hebben 'gezorgd. Spreker wees verder op het herhaalde lijk gedane verzoek om de distributie van goedkoope klompen. Terwijl uit de be richten blijkt, dat steeds meer gemeenten tot distributie van klompen overgaan, is het ernstig te betreuren, dat in een ge- jneente als Leiden met zulk een reusachtige arbeidersbevolking, daarvan nog niets ge beurt. Spreker wees er ook op, dat door den burgemeester herhaaldelijk is betoogd, dat hier minstens zooveel gedaan wordt als in andere gemeenten en hij stemde dit toe doch zei te racen en, dat in een gemeente als Leiden met een abnormaal lager loon- standaard en een kolossale fabrieksbevol king méér gedaan moet worden dan in andere gemeenten. Spreker behandelde daarna de misère mei de Leidsche Gemeenschappelijke Keu- fcer, die te niet ging. Daarna memoreerde hij de pogingen door de Duurte-commissie aangewend voor kin- derkleeding in den vorigen winter, welke - door de Levensmiddelcncommissie waren overgenomendoch waar hot gemeente bestuur niet aan wilde. Spreker laat nog even de revue passee- ren do actie voor de steunbeweging van ,de vorstwerkloozen, en besprak- daarna do ellende der bewoners van Rijndijkstraat •en andere gasleidinglooze straten, welke door de gemeente aan haar lot worden overgelaten. Do gemeente maakt er zich piet een beroep op materialongebrek af, doch het is niet aan te nemen, dat die paar pijpen niet to krijgen zijn. Spreker keurt ten sterkste af, dat het gemeente bestuur zulke toestanden bestendigt. Spreker wekte den arbeider op te zor gen, dat er mannen naar den Raad worden gezonden, die dit durven becritiseeren. Spreker behandelde daarna de verwach tingen in den a.s. winter inzake de brand stoffen hoe de financieel krachtigen in Btaat zijn te zorgen, dat ze voldoende hout voor don winter in huis hebben. Hij meent, dat hot gemeentebestuur te zorgen heeft voor de belangen der financieel zwakken. Desnoods moet de gemeente dan haar eigen hout maar kappen, om dit aan de arbeidersbevolking tegen lagen prijs te verschaffen. Spreker deelde daarna mede de toezeg ging, door de Gasfabriek-directie, om aan de grief der muntgasverbruikers te gemoet te komen, dat zij niet zelf kunnen bcoor- deelen hoeveel gas zij verbruikt hebben, en besprak tevens, dat de meterlichting op ongoregelden tijd plaats heeft on dus de verbruikers meer moeten betalen dan zij verbruikt hebben. Daarbij bleek ook, dat door gebrek aan materialen het onmogelijk is door meerde ren aanleg van clectrisch licht meer gas beschikbaar te stollen. Spreker meendeechter, dat de vergroo ting van het gasrantsoen op andere wijze kan gebeuren. Waar er in Leiden nog ge zinnen zijn, die 500 M3. per maand ver bruiken, gaat het niet aan dat de arbeiders worden gesteld op 20 M3., daar het be slist onmogelijk is er mee te komen. Er zijn nu gezinnen, die hun waschwatcr thuis moeten koken en minstens 40 M3. noodig hebben. Stevig behoort bij het gemeentebestuur te worden aangedrongen om het gasrant soen te vergrooten. Als aan alle gemeen- tenaren wordt opgelegd niet meer gas te verbruiken dan 40 of 50 M3. per maand, en de prijs bepaald wordt naar draag kracht dan zal er zeker meer bezuinigd worden dan nu, terwijl de arbeidersgezin nen door de gasprijzen worden uitgeput. Ten slotte wekte spreker de aanwezigen op achter de actie der Duurtecommissie te gaan staan en straks bij de Raadsverkie zingen te zorgen, dat in den Raad komen mannen, die daar de belangen der arbei dersbevolking zullen voorstaan en ver dedigen. Er kwam geen debat. De voorzitter las daarop de reeds in ons Blad gepubliceerde motie voor. De heer Zandvliet meende, dat de motie niet eerst had behooren gepubliceerd te worden, omdat dit z.i. do oorzaak is, dat de vergadering niet drukker is bezocht. Verder zou hij wenschen, dat ook de leder- distributie in do motie werd opgenomen. Nadat do voorzitter in uitzicht had ge steld een nieuwe actie vcor de lederdistri- butie en had aangetoond, dat dit een Rijks- kwestie is en dus niet is een actie, tegen den Raad gericht, werd uit de vergade ring de wenschelijkheid betoogd deze actie uit te breiden voor de distributie van pe troleum en voor goedkoope cokes. Door den voorzitter werd daarop mede gedeeld, dat de Duurte-commissio deze twee kwesties ernstig in beraad zal nemen en zoo mogelijk een nieuwe actie krachtig zal worden aangevangen. Daarop werd do motie met algemecne stemmen aangenomen en de vergadering gesloten. 0IT ONS LAND. Tegen den smokkelhandel. To Sluis worden tegenwoordig druk huis- zo ekingon gedaan en niet zonder succes, want hiér en daar haalt men verboden waren voor den dag. Sluis word dan ook een smokkclplaatsje. Voorbeelden trek ken Er werd daar met den uitvoer, waarin do bekende dokter Dumont, van Brugge, lid van den Raad van Vlaanderen en O W.--er, zoo'n rol speelt veel geld ver diend. Men sprak er over 100,000 mark als ovor een kleinigheid en stelde er in den koers van de mark zooveel belang als op de beursmaar aan de grens heerscht ook favoritisme. Weinigen zijn uitverkoren om met Dumont te mogen handelen. Vandaar dat anderen op hun manier wat willen verdienen. Bij dien uitvoer kan men ge makkelijk allerlei afspraakjes maken. Ook velen kennen do Duitscho soldaten bij hun voornaam Er is verbroedering. Zoo breidde de smokkolplaag zich uit. Maar de overheid treedt streng op. Men maakt, tegenwoofdig korte metten. En zoo- is er hoop, dat ook hier het smokkelbedrijf spoedig onderdrukt' zal' zijn. De nieuw aardappelen. Thans is de regeling vastgesteld volgens welke dc nieuwe aardappelen verkrijgbaar zullen worden gesteld. In een circulaire aan de Veilingsvereeni- ginge.n en aangeslotenen wordt zij als volgt uiteengezet. De zoogenaamde Poters of Drielingen moeten geheel over het binnenland worden geveild. De overige soorten, op een vei'ing aan gevoerd, moeten worden geveild als volgt 50 pet. voor het binnenland, 25 pet. voor overzee en £5 pet. voor over land. Ten einde voor de voor het binnenland geveilde partijen een zoo gelijkmatig mo gelijke vercteeling te verkrijgen, zal op iedere veiling een leider worden aange steld, die voor den vastgestelden prijs alle binnenlandsche partijen koopt en deze, na afloop der veiling, onder verschillende ge gadigde, handelaren verdeelt. Hierbij moet rekening worden gehoudon mot den omzet dier gogadigden alsmede met 'n gelijgma- tige vordeeling over de verschill. gemeen ten, ten einde te voorkomen, dat de eene gemeente alles en de andere niets krijgt. Het veilen van vroege aardappelen zal op 20 Juni een aanvang kunnen nomen. Yoor de eerste drie dagen is de veilings- prijs voor het binnenland bepaald op 11 cent per K.G. De grossiersprijs zal 1^ cent per K.G. hooger zijn dan de veilingsprijs, met inbegrip van de vracht tot de plaats van bestemming. Yoor hetzelfde tijdvak is de maximum winkelprijs vastgesteld op 14"cent per K.G. Yoor dc Poters of Drielingen zijn deze prijzen alle 2 cent, per K.G. lager. Nog wordt in de circulaire medegedeeld dat „voor overland" (d.w.z. voor den uit voer naar Centiaal-Europa) wordt betaald 18 cent en „voor overzee" d.w.z. voor uitvoer naar Engeland wordt betaald 16 cent. Het „Hbld." teekent hierbij aan: „Men zal begrijpen dat door deze' rege ling het karakter der veilingen vrijwel verloren is gegaan. Eén man zal er op de veilingen -zijn die allo binnenlandsche partijen koopt cn daarna verdeelt Wat er van de beteekenis en het nut! der veilingen overblijft, is eenigszins raadselachtig. We zullen met belangstelling afwachten hoe de nieuwe regeling werkt. Maar wo hebben er een zwaar hoofd in. Een veiling is het niet, regeeringsdistribu- j tie evenmin. Toch wordt méér gedaan dan het stellen van een maximumprijs, aanne mende, dat de hier gestelde marimumprij- zen voor groot- en kleinhandel zullen wor- j den. gesanctionnecrd door een ministerieel besluit volgens de Distributiewet. Naar wij intusschen vernemen geldt de prijsbepaling slechts voor drie dagen." Duitsch smokkelschip. Aan boord van het uitgaande, naar Rotter dam bestemde Duitscho stoomschip „Thasos" is te JJmuiden een partij Sunligktzeep, waarvan do uitvoer verboden is, in beslag genomen. Uitvoer van snïjbie* en spitskool. De Rijkscommissie van Toezicht op de Groen ten-Centrale heeft bepaald, dat van bovenge noemde producten 100 voor het buitenland geveild mag wovdon, onder voorwaarde, dat 15 van de opbrengst door het veilingsbestuur moet ingehouden worden ten bate dor volks voeding en ter beschikking der Groenten-Cen trale moet worden gesteld. Kunstmest. De kunstmest-commissic vestigt de aandacht op de gelegenheid tot bet doen van bestellin gen op verschillende kunstmeststoffen voor den oogst 1917/18. Er wordt speciaal op gewezen, dal thans de gelegenheid voor iedereen, tot 't doen van be stellingen, is opengesteld en lal ere aanvragen niet in behandeling zullen worden genomen. Opgave van Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. R. Grobbé, Oude-Rijn 93. J Weitjes en gezin, observator sterrenwacht, Kaiser- straat 57. Mevr. M. J. K. WeissBakker on gezin, Witte-Singel 44b. W. H. Wil- 'lemsen, Apothekersdijk 21. K. de Rook, cellist, Morsckweg 9a- H \an Muilwijk, gasfitter, Ubr.veer S. Mej. J. H. Bijtel, Rijn- en Sohiekado 40b. Mej. O M. Mar- tijn, hulp in de huishouding, Rijn- en Sckiekade 40b. Wed. J. van Mantgem A* Eggink, Oude-Rijn 19a. Mej. E. M. Kooien, dienstbode, Maredijk 1. C. J. v. d. Noort en gezin, arbeider, Poeldijk 2. Mej. S. Roos, Heerengracht 138. Mej. C. TheunissenWouters, Haarlemmerweg 46 W. Th. Terstegge, winkelchef, Visok- markt 1. Mej. M. C. Leendertz, gezel schapsjuffrouw, Bre-estraat 127. N. D. de Boer en gezin, Jain-van-Goyenkade Ï7. C. van Leeuwen en gezin, huisschilder, Pieterak.hof 26. - Mej. M. E. Baneke, huis juffrouw, Breesraat 84. Mej. H. W. Mei man. Vischmarkt 1617. Mej. G- J F. A* Krebs, Maarsmanssteeg 14 W. O. E. Elfors, electro-inonteur, Oude-Rijn 27. Mej. A. L* J. Graf, studente, Bree- straat 40- W. van Balen en gezin, Kort- Galgcwater 20. - L de Romijn, Oranje- gracht 18. W. N. J. Peeters en gezin, electro-monteur, Oude-Singel 228a- A. de Munnik, stucadoor, Uiterstegracht 70. S. S. Smeding, stuurman, Hoogl. Kerk- gra-olit 33. S. C Bunnik, Rijn- en Schie- kade 3. Th. Y. C. Schaum, Hugo-de- Grootstraat 2-,G. C. van Weerden, Tim- morman, Garenmarkt 24. De mij'nwerkers gaan in sta king. Men meldt uit Heerlen: De Algemeene Nederlandsche Mijnv. r- kersbond heelt b_ sloten heden, Dond-rcag, de algemeene mijuwerkersstaking te pr da meeren. De directeur der Staats- en particuliere i mijnen hebben, naar het „Hbld." bericht, aan j den Ned. Mjjnwerkersbond medegedeeld, er prjjs op te stellen, in verhand met dezer dagen gehouden besprekingen nogmaals uit drukkelijk te zijner kennis to brengen, dat zrj de wenschen van genoemden Bond, inzake I de minimuffi-doonen en verkorting van den verblijftijd ondergronds der mijnwerkers, niet kunnen vervullen. Haar weerhouden daarvan, berichten do directies, zoowel de overweging, dat een met 's lauds oogen- blikkelïjk brlang strijdige vermindering der kolenproductie het gevolg van inwilliging dier wenschen zou "zijn. als verschillende andere ook voor normale tijden geldende bezwaren, welke den Bond bekend zijn en dus, naar1 het oordeel der direct'es, niet nader uiteengezet behoeven te worden. De directies verklaren zich evenwel alsnog tereid, naar aanleiding van een bij gelegen heid van een der jongste besprekingen door den Ned. Mijnwerkersboni gedaan verzoek, het doorsneeloon der houwers, met inbegrip van de duurtetoeslagen, met ingang van 1 Juli a.s. op f5 te brengen, voor zoover dit op eenige particuliere mijnen niet reeds is geschied. Uit liefc antwoord der directies blijkt ver der, dal zij de instelling van een commissie overwegen, beslaande uit vertegenwoordi gers van do directies der Staats- en parti culiere mijnen en van'de beide vakorgani saties; de directies zeggen overtuigd te zijn, dat dit denkbeeld bij den Ned. Mijnwer- kersbond instemming zal vinden en zij stel len zich voor, er eerlang op terug te komen. De toezeggingen, vervat in dit schrijven en in dat van 6 Juni 1.1., zoo zeggen de directies .ten slctte, zijn uiteraard afhanke lijk van het verloop van de door den Ned. Bond aangevangen actie. Mocht deze actie een wending nemen, welke ouvereenigbaar is met de belangen van haar bedrijven, dan zullen de directies zich door die toezeggin gen niet gebonden achten. Waar harerzijds het mogelijke is gedaan om aan de geopper de wenschen te geraoet te komen, verwach ten de directies, dat de Bond thans hiet in gebreke zal blijven mede te werken tot herstel van de rust in het mijndistrict en een einde zal maken aan een staat van zaken, die de kolenvoorziening van ons land sléchts verder kan bemoeilijken. De directies hebben nog aan den Algemee- nen Bond van Christelijke Mijnwerkers in Nederland kennis gegeven van haar bereid heid om mede to werken aan de tot-stand- koming van een scheidsgerecht. Omtrent sa menstelling, bevoegdheden en werkwijze van zoodanig instituut zal uiteraard nader van gedachten gewisseld moeten worden. Tegen instelling van een commissie, be staande uit vertegenwoordigers der directies en van de vakorganisaties, aldus wordt ver der aan den Ghristelijken Bond bericht, hebben de directies in beginsel eveneens geen bezwaar. Zij behouden zich. voor, op deze aangelegenheid terug te komen en zouden echter reeds thans willen opmerken, dat, mocht het mogelgk blyken een commissie, als bedoeld, in het leven te roepen, deze ongetwijfeld het aangewezen orgaan zou zjjn, ter voorbereiding van de invoering van een scheidsgerecht. Voor toekenning van een duurtetoeslag ook aan de arbeiders beneden 18 jaar, door den Christelijken Mijnwerkersbond verzocht, vinden do directies geen aanleiding. Ter bespreking van de invoering van het Algemeen Mgnwerkersfonds, verklaarden de directies der particuliere mijnen zich des gevraagd bereid, een commissie van drie personen uit hot bestuur vau de Christe lijke vakorganisatie .te ontvangen/ De staking in het haven bedrijf te Rotterdam, De M inister van Landbouw, Nijverheid en Handel ontving gistermiddag de vertegenwoordigers der Rrotterdamsche stakende havenarbeiders aan zijn departement in Den Haag in con ferentie, bij welke conferentie ook de Mi nister van Financiën tegenwoordig was. Het denkbeeld van een haven-reserve op den grondslag der Amsterdomsche rege ling (du3 met geldelijke bijdragen van be langhebbende reeders) bleek den Minister sympathiek. Afgevaardigden der havenarbeiders zou den het resultaat der gehouden bespre-kin* gen aan hun organisaties mededeelen in een des namiddags to houden vergadering. Een definitief besluit tot opheffing der staking zal waarschijnlijk eerst kunnen wor den genomen, wanneer de tot-stand-koming der gowenschto regeling verzekerd is. In verband met een en ander heeft de Minister van Landbouw heb bestuur der Rotterdamsche Scheepvaartvereeniging en den burgemeester van Rotterdam uitgenoo- digd tot een conferentie, hedenvoormiddag aan zijn Departement. Men meldt 'nog uit Rotterdam Woensdagmiddag werden in hot Yerkoop- lokaal en het Vereenigingsgebouw twee druk bezochte vergaderingen van stakende bootwerkers gehouden om het resultaat te vernemen van de conferentie, welke de leiders gehad hebben met de ministers Pos- tfhuma en Treub. In het Yereenigiingsgobouw spraken Swa ge, Quispel en Kiewit; in heb Verkooplo- kaal Molenkamp, Heykoop en Bouman Uit do mededeelingen bl'eek, dat Mj waren ont vangen door ministers Posthuma, Treub en den dir. van den Arbeid, den heer Van IJsselsteijn. Waar de Ministers zich wildon poseeren als eereleden van het Na tionaal Steuncomité, stelden de arbeiders op den voorgrond, dat zij hen kwamen be zoeken als M i n i s t e r s, niet als bestuur van het Steuncomité, daar hun actie be paald gericht is tegen het staatsbestuur. Nadat de beteekenis dev staking was uit eengezet, zeide minister Posthuma, dab hij eeri telegram ontvangen had, dat ook bij het Handelsveem en het Blauwhoedenveem gestaakt werd, terwijl beloofd was, dat het expeditie- en veembedrijf niet in de staking betrokken zouden worden. Daarop is ge antwoord, dat het comité zich aan zijn be lofte hield, dat, wanneer het op resultaat kon rekenen, het expeditie- en veembedrijf niet iin de staking betrokken zouden wor den. Bij onderzoek is echter gebleken, dat bij het Handelsveem alleen geslaakt was; omdat de directie van de arbeiders „onder- kruipersdiensten" geèisoht had- Van het Blauwhoedenveem wisten zij niets, maar daar zou dadelijk het conflict door hen ge stopt worden. Op de vraag van den Minister, hoeveel menechen het havenbedrijf omvatte, is ge antwoord 4 h 5000. De heer v. IJsselsteijn dacht veel meer en gaf te kennen, dat dit een regeling in den wsg zou staan, maar de leiders waren overtuigd, dat hun be groeting juist was. De Minister zeide dam ook nadrukkelijk, dat, als er een havenreserve kwam, deze uitsluitend voor de havenarbeiders zou moeten zijn en er geen anderen binnengc- smokkeld mochten worden. Hij gaf toen de verzekering, dat de Ministers persoonlijk en ook als Minister sympathie voor de zaak gevoelen en krachtig zullen meewerken, dat er een havenresen e komt, geheel op den voet als to Amsterdam, zooals de ha venarbeiders verlangen. Toen dc Minister zeide, dat het Steun comité en het Nationaal Comité door hem zouden geraadpleegd worden, is geant woord, dat hij dat kon doen, maar dat, zoolang die ooigelukkigo regeling, van het Steuncomité te Rotterdam blijft bestaan, da/t in plaats van de werkliedenbesturen als medewerkers te beschouwen, hen als loopjongens blijft gebruiken, daarvan geen resultaat t© wachten waa. Intu9sohen weet men, dat ook de Scheep» vaartvereeniging aan den Minister mede werking heeft toegezegd en zoools men uit dc mededeoling van den Minister vernam, heeft zij zelfs gezegd1 voor een bepaald bedrag borg te blijven. Donderdag zal een conferentie plaats hebben van de Ministers met dc patroons en het Steuncomité en Vrijdag zal een nieuwe conferentie met de arbiders plaats hebben tot regeling der zaak. Men kan dus zeggen-, dat de zaak er goed voor staat en waarschijnlijk reeds Zondag tot een goed einde zal gebracht zijn. Dit staat echter op den voorgrond, dat zoolang geen definitief resultaat verkregen is, Don derdag nergens mag worden gewerkt. Deze mededeelingen, door Heykoop ge daan, werden door do anderen bevestigd* Alle sprekers waren vol vertrouwen, dat de staking spoedig geëindigd zal zijn. - Moaht heden in Den Haag een resultaat verkregen worden, dan zal weer vergaderd worden om .dit mede te deel en. De voorzitter hoopte, dat de mededeeling dan zou omvatten een volledige overwin ning. Nadat nog enkele personen uit de vor- gadering iets gezegd hadden, o. a. den be sturen dank gezegd was voor hun ijverige bemoeiingen, deelde de voorzitter mede, dat ook het personeel der Steenkolen-Han- delsvereeniging zidh bij do staking had aan gesloten. "Woensdagmiddag had de directie getracht een vergadering van dat personeel te beleggen, maar de leiders waren hun voor geweest en hadden zo elders tot een vergadering bijeengeroepen. De baas had gezegd, dat zij Donderdag om 7 uren bij een moesten komen om te onderhandelen over een garantieloon, maar die mocht vol strekt niet geschieden- Nu zij toegetreden zijn, moeten zij aanblijven tot de staking is opgeheven. Nadat de voorzitter nog had aangedron gen, dat ieder zijn plicht zou doen en dat, vooral in Rijnhaven en Maashaven, gepost zou worden, weird de vergadering gesloten. Vraag: Kunt u mij data opgeven van indiensttreding der militielichtingen 1918 infanterie en genietroepen? Antwoord: Alleen is bekend, dat de lsto compagnieën van hot Ie bataljon van de infanterie-regimenten in het tijdvak 16 en 20 Juli moet opkomen. Overigens rijn er nog geen data van opkomst der lichting 1918 bekend. Y raag: De helft van de huzaren moet met Augustus opkomen. Ben ik daar ook onder begrepen. Ik ben van de 1ste af dee ling, lichting 1917. Antwoord: Dat moet ge op het Raadhuis gaan informeeren. Wij kunnen u dit niet zeggen. Yr aag: Ik heb een broeder die in Indië dient. Nu is rijn tijd om. Komt hij nu met verlof naar Holland en zoo ja, geschiedt dat op 's Lands kosten of moet hij de reis zelf betalen? Antwoord: Do terugreis komt voor rekening van het Rijk. Y r a a g Ik wenschte op één dag van hier naar Nunspeet te gaan en terug. Antwoord* Vertrek Leiden 8 u. Aankomst Utrecht 8 u. 56 m.vertrek Utrecht 9 u. 40 m. aankomst Amersfoort 10 u. 1 m.vertrek Amersfoort- llu. 49 m. aankomst Nunspeet 12 u. 46 m.vertrek Nunspeet 7 u. 48 m.aankomst Amers foort 8 u. 52 m.vertrek Amersfoort 9 u. 7 m. aankomst Utrecht 9 u. 34 m. ver trek Utrecht 10 u. 20 m.aankomst Lei den 11 u. 37 m. Y r a a gIs er bij het Indisch leger ook gen motorkorps en zoo ja welke vereischten rijn daaraan verbonden en bij wien moet ik mij vervoegen Antwoord: Van het bestaan van een motorkorps bij het Indische leger is ons niets bekend. Wilt ge voldoende inlichting daaromtrent hebben, vraag deze dan per brief aan den commandant der koloniale reserve te Nijmegen. Vraag: Ik ben van de militielichting 1918 en bij de keuring toegewezen bij de Jagers. Is het u bekend, wanneer ik nu in dienst moet? Antwoord: Als ge behoort t-ot de lste compagnie Ie Bataljon Jagers, dan moet go tusscheh 16 en 20 Juli a.s. opko- mon. Overigens is omtrent de indeeling van 1918 nog niets bekend. Y raag: Een vriend van mij is in Dec. 1914 naar Indië vertrokken. Daar hij dienstplichtig was, lichting 1915, militie en voor zijn vertrek reeds goedgekeurd, kreeg hij door bemiddeling van de Kon. Pakket vaart-Maatschappij, waar hij bij in dienst trad. uitstel. In April 1918 hoopt hij \ycer naar Hol- land terug te keeren. Moet hij dan zijn dienstplichten ver-vullen? Ik had verno men, dat iemand die 3 achtereenvolgende jaren uitstel voor den dienst kreeg, or geheel vrij van was na verlooj) van die drie jaar. Of is hieromtrent een andere wettelijke bepaling gemaakt? Zoo ja. wel ke dan? Laten* we nu aannemen dat in 1918 (April) do t-oestand evenals nu is. Antwoord: Als uw vriend uitstel verkreeg, dan moet hij na terugkomst die nen bij de militie. Wij vermoeden editor, dat. hij vrijstelling van milit-iedienst, we gens woonplaats of toekomstige woon plaats in de Koloniën van 't Rijk heeft ver kregen en nu kan het wel zijn, dat hem geheelo vrijstelling i3 verleend. Zoodat, wanneer hij in Indië bleef, hij niet meer voor den dienst in aanmerking zou komon. Nu hij terugkeert, zal hij toch moeten dienen, zij het al of niet voor de militie, dan toch voor den landstorïh. Immers voor den landstorm zijn o.m. rij bestemd, die vrijstelling voor de militie hadden gekre gen.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5