ieÉrland en de Oorlog. Eerste Blad. A°. 1917. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. I?». 17579 Dit nommor bestaat uit TWEE Bladen. Officieels Kennisgevingen. Binnenland. Gemengd Wèsüws, BLAD PBIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer /0.20. - Kleine advertontiën fan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Incasso volgens pootrccht Bewijsnummer 6 Cent3. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden 1.60 j per week. J f 0.11 Bniten Leidon en waar agenten gevestigd sijn por week. 1 J 0.12. Franco per posti 2.—» MAXIMUM-PRIJS VROEGE AARDAPPELEN Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeeno konnis, dat do maximum-prijs voor vroege aardappelen is bepaald als volgt. Op 21, 22 en 23 Juni: 14 cent per K.G. Op 25 Juni en volgende dagen tot nadere aan kondiging 13 cent per K.G. De Burgemeester \oornoemd, N. C DE QIJSELAAR. Leiden, 20 Juni 1917. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN EN SCHEMERLICHTEN. De Burgemeester dor gemeente Leiden brengi ter kennis van belanghebbenden, dat uitsluitend voor gezinnen, wonende iu woningen zonder gas- of electricitcitsverlichting kaarsen en sche merlichten zullen worden beschikbaar gesteld op later uit te reiken bons. Hoofden van gezinnen of alleonloopende per sonen, die in woningen zonder kunstverlichting wonen en kaarsen wonschen te betrekken, wor den uitgenoodigd daarvan per formulier opgave to doen aan het Bureau Yischmarkt 13, alwaar formuliereu gratis verkrijgbaar zijn. Dergelijke formulieren zijn ook op aanvrage verkrijgbaar voor winkeliers in straten zonder gas of clcctriciteit, ter uitreiking aan hun klan ten. Dc Burgemeester voornoemd, N C DE GIJ SELA AR. Leiden, 20 Juni 1917. DISTRI3UTIE VAN KAARSEN, SCHEMER LICHTEN ENZ. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een klein quantum kaarsen en schemerlichten beschikbaar kan worden gesteld voor openbare gebouwen, ziekenhuizen, openbare diensten, industrieën en bedrijven voor zoover deze ook door uitbreiding van hun installaties voor gas- of cleclriciteits- verlichting niet in hun behoefte aan kaarsen kunnen voorzien. Bovendien is een zéér beperkt aantal rijtuig- en rijwielkaarsen beschikbaar in do oerste plaats ten behoeve van personen, die uit den aard van hun beroep des avonds moe- ton rijden. Hoofden van Openbare gebouwen, Zickeuhui- zen, openbare diensten, industrieën en bedrij ven, die kaarsen of schemerlichten wenscheu te ontvangen, worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Zaterdag 23 Juni a.s schriftelijk opgave te doen van de hoeveelheid kaarsen, die zij met inachtneming van de uiter ste zuinigheid per maand noodig hebben om in de noodzakelijkste behoefte te voorzien. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJZELAAR. Leiden, 20 Juni 1917. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden: Gezien het verzoek vaü de firma Eraile Schul- zc en Zonen om vergunning tot uitbreiding vao do fabriek voor het vervaardigen van vuurvaste vormsteenen in het perceel Ulrechtsche Jaagpad no. 44, Sectie M no. 3455, 3456 en 3460, door het bijplaatsen van een electromotor van 50 p k., rot het aandrijven van diverse machines; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd vorzoek met de bijlagen op dc Secro- tario dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Woensdag, den 4 Juli e k. des namiddags te half twee, op hot Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet lot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde bun be zwaren mondeling toe te lichten. .rgemeester en Wethouders vqprnoomd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leah-:., 20 Juni 1917. LEIBEN, 20 JUNI. Zotndag 24 Juni a. s., herdenkt mr. W. van dor Kaay, Oldonbarneveldtslaan 28, Don Haag, oud-minister van Justitie, oud-lid der Tweede Kamer, oud-kan to nrech ter alhier, den dag, waarop hij vóór zestig jaren aan de Leidsche universiteit promo veerde. De heer C. de Bruyn, alhier, komt voor op de aanbeveling van B. en W. van Ben Haag voor leeraar in de wis- en werk tuigkunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus aldaar. Gisternamiddag had in het Nutsgebouw alhier een vergadering plaats van het bestuur 'der Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis", afd. Leiden, en van be'angst 11 inden ter bespre king van de oprichting van een vereeniging tot igtoecfe verzorging van minvermogende kraamvrouwen. Dr. J. A. Schreuder heette de aanwezi gen welkom en bracht een bijzonder woord van dank aan den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gjjselaar, voor diens tegenwoor digheid. Daarop leidde [li.rj het zoo belangrijk so ciaal-hygiënisch onderwerp in. •Tot de oudheid teruggaande, wees hij er op, hoe toen reeds naar maatregelen ge zocht werd, des menschen kostbaarste goed, zijn gezondheid, zooveel mogelijk te bevor deren, om. ten laatste bij het heden stil t-a staan en te wijzen op het groote maatschap pelijke belang van een goede verzorging van de aanstaande en jonge moeder en van haar kind. Hier ter stede bestaat reeds een Ver eeniging tot endersteuniug van behoeftige kraamvrouwen, die naar raaterieele belan gen behartigt 'door het verstrekken van versterkende middelen. De nieuw op te richten Vereeniging zou ten doel hebben, niet haar materieel te steu nen, maar voor een goede verpleging, door gediplomeerde kraamvrouwverpleegsters in den vorm van wijkverpleging zorg te dra- gen. Na beëindiging van de belangwekkende voordracht werd tot de oprichting vau een Vereeniging tot-verzorging van minvermo gende kraamvrouwen beslot: n. Na stemming verklaarden zich "bereid, om in het bestuur der nieuwe Vereeniging zitting te nemen, de dames mevrouw E H. BoonackcrVan Gogh; m-vrouw P. J. ten BoschVan Tak; mej. D. Co.b rgh; j nkvr. F. van Pantha'eon baronesse Vaii Eek; me vrouw J. SchokkingMefelerkamp en me vrouw Chr. Egbert de Vries—Baart-, terwijl prof. dr. P. 0- T. van dor Hoeven, me vrouw H r:sVan Troostenburg d- Bru.,n on mevrouw R. J. WiufceVeers tra, daartoe 'een uitnoodiging zullen ontvangen. UIT ONZE STAD. Loonsvcrhooging in plaats van Duurte-loeslag. Naar aanleiding van het nog niet ver schijnen van het praeadvies van B. en W. op het aan cïeri Raad gezonden adres van 12 Maart j.l., is den heer J. J. Liraburg, secretaris van het comité uit organisaties van ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente» Leiden door dat Comité opgedragen, den burgemeester met den meestcn drang to verzoeken aan voor zitter en secretaris van genoemd Comité een mondeling onderhoud over dit onder werp te willen toestaan. Waar door het lange uitblijven van het praeadvies do ontevredenheid onder de be trokkenen met den dag stijgt, zoo luidt hot in het verzoek aan den burgemeester, is bij liet Comité al meermalen aangedron gen op het beleggen van openbaro ver gaderingen e.d. Het Comité meent hieraan echter nog geen gevolg te moeten geven zoolang het nog andere middelen ten dien ste staan. Het Comité spreekt ton slotte de hoop uit, dat de burgemeester den ernst van dit verzoek om deze reden niet zal onder schatten en het verzoek zal willen inwil ligen. UIT ONS LAND./ De distributie-misère. De anti-rev. Rotterdammer" meldt, dat dc vorige week in oen der groote platte landsgemeenten in Zuid-Holland ee»n bur gemeester, het wachten moede, dit tele gram aan minister Posbhuma zond „Excellentie! hoe moet ik do hongerige menschen nu stil houden, die om voedsel komen huilen, waar ik 20 baal supRlctie- rijst (ter vervanging van aardappelen) op 4 Juni telegrafisch besteld en waarop zij vervlogen week recht hadden, volgens uw order, nog steods niet ontving, terwijl ik ook geen voorraad hob? ,,U zogt: geeft ze aanstaande week maar weer 5 ons rijst extra per hoofd. Moe kan ik dat? Ondanks zorgen en moeite van het R. D- K. zal do rijst eerst gezonden wor den als noodstand voorbij is. Mag ik hier aanwezige 32 balen in bezit genomen Java- rijst soms gebruiken? „Nog een yoorbekl van traagheid. De bruine boonen, op 10 April besteld voor de toen a. s. 4-wekelijksche periode, zijn nog steods niet in mijn bezit, terwijl bier hon derden kilo's, die ik voor u in bezit nam, ongebruikt staan- „De 10 April bestelde groene erwten ont ving ik eindelijk op 5 Juni. „Zoo moot er ondanks alle zorgen ontevredenheid komen.". Het blad voegt, hieraan toe „Blijkbaar maakte dit forsohe optreden eindelijk den gewenschten indruk, want na eonige telegraphische schermutselingem kwam het gewenschte." Vergoeding voor inkwartiering. Krachtens het Koninklijk Besluit van 28 October 1915 brengt de minister van Oorlog ter kennis,-dat do schadeloosstelling voor inkwartiering, to rekenen van 1 Juli 1917 voor de militairen en voor andere personen die uit de.n aard van hun betrekking ge acht worden bij het krijgsvolk te bekooren, nogmaals worden verhoogd met een bedrag van f0.10 en alzoo nader worden vastge steld op f 1.10 voor huisvesting met voe ding van een militair, buitengewoon kom mies zijnde, f 1 voor huisvesting met voe ding van een militair beneden den rang van officier, geen buitengewoon kommies zijnde, f 0.80 voor voeding zonder huisves ting door de ingezetenen en voor dc hoe veelheid spijs en drank of levensmiddelen, als bedoeld in het Koninklijk Besluit van 10 November 1892. Hollander onderscheiden. Het „Advertentieblad voor Gorinehem en Omstreken" meldt: Do heer E miert Sinoo, alhier, heeft van zijn zoon, Jolian Sinoo, die 17 jaren gele den zich metterwoon als schilderspatroon te Parijs vestigde, van het front bericht ontvangen, dat hij voor een heldendaad aan het Franscke front gedecoreerd is met het ooriogskruis met de zilveren ster en bevorderd werd tot sergeant. De Ordre Générale van de Division Ma- rocaine luidtSergeant Sinoo heeft deel genomen aan den aanval van 17 April 1917, door'op schitterende wijze met zijn mannen steeds volhoudende, den vijand terug te dringen in de loopgraven. (w. g. Capitaine Sandré. Deserieurs in quarantaine. Bij den burgemeester van Winterswijk is een schrijven ingekomen van den hoofd- inapeobeufr der volksgezondheid, 'namens den minister van Oorlog, dat van Maandag 18 Juni af, alle buitcnl'andsche deserteurs, d'c in burger kleeding over de grens ko men en voorts allo ontvluchte krijgs- en burgergevangenen, naar het Rijksquavan- tninc-stat:.on to Didam zullen overgebracht worden, waar zë 16 dagen onder quaran taine blijven- Schip opgebracht. Het stoomschip „Maria," van de reede- rij Jos. de Poorter, op weg van Sundsvall naar Rotterdam, is naar Swinemiinde op gebracht. Nadere berichten omtrent deze opbronging zijn nog niet ontvangen. Uitstel van eerste oefening. Mot afwijking van het daaromtrent be paalde in de „Staatscourant" van 1 Juni, No. 126, moet» ten aanzien van militie- plichtigen, behoorende tot de regimenten Huzaren, die in het genot zijn van uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefe- ning tot 2 October 1917, dit uitstel of deze verlenging geacht worden te zijn verleend t->t 3 December in stede van 5 Nov. 1917. Aardappel-tekort te "s-Gravenlragc. Hoewel het Gemeentelijk Distributiebe drijf (c 's-Gravenhagc heeft doen publicccren dat deze week op de bonbockjcs 1 K.G. aard appelen per hoofd verkrijgbaar zou worden gesteld, leveren verschillende handelaren daar ter stede geen aardappelen meer af. De oorzaak van dit feit is, dat de boven aange duide publicatie, zoolang zij niet herroepen is, van kracht blijft. Men wist bij -het Distri butiebedrijf echter geen verklaring te geven van het, niet ontkende, feit. dat niettemin bij tal van handelaren geen aardappelen meer verkrijgbaar zijn. Turiraufsoeueeriijg. Naar de „Tol." verneemt is binnen enkele dagen de vaststelling te verwachten van een regeling betreffende turf-rantsoeneering.-De regeling zal op dezelfde leest worden ge schoeid als dio nopens dc kolen-rantsoence- ring en zich daarbij aansluiten. Hout als brandstof. Naar wij vernemen is hel niet waarschijn lijk,- dat ook brandhout zal worden opgeno men in do distributie-regeling bet r off on de brandstof. („Tel,") Onderofficieren lichting 1911. Naar do ..Avondpost" verneemt, heeft de opperbevelhebber aan de chefs der korpsen gevraagd of er ook bezwaren bestaan, de on derofficieren van de_ onbereden wapens der militiolichtiug 1911 met onbepaald (klein) verlof naar huis te zenden togen 13 Juli a.s. Een Zeppelin boven ons land. Het ministerie van binnenlandscho zaken deelt officieel het volgende mede: In den vroegen morgen van 17 dezer heeft een Zeppelin, komende uit het westen, zich over do noordelijke provinciën naar Duitsch- land bewogen. Het luchtschip,, dat aanvan kelijk op een hoogte van ongeveer 3000 meter voer, doch later een hoogte van 6000 7000 meter bereikte, werd het eerst te- 2.40 uur voormiddag (ware tijd) boven Koog (Texel) waargenomen, om vervolgens over Harlingen, Roptazjjl, Leeuwarden, Marum en Donderen de Duitsche grens te. bereiken. Noodseinen werden niet waargenomen, zoo dat het te Harlingen en te Donderen onder vuur genomen werd. De Nederlandsche regeering heeft den ge zant te Berlgn opgedrag^i een zeer ernstig vertoog, naar aanleiding van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtvaartuig, tot de Duitsche regeering te richten en met nadruk er op te wijzen, dat de betrokken commandant sich niet op een vergissing kan beroepen, daar hij bij het overvliegen van Harlingen, hetgeen ongeveer te 3.30 uur (ware tjjd) plaats had, zich, dank zij ook den gunstigen weersomstandigheden, volkomen rekenschap heeft kunnen geven van het feit, dat hij boven Nederlandsch gebied vloog, doch toen nagelaten heeft, dat gebied langs den kort- sten weg te verlaten. Kaderopleiding. De opperbevelhebber heeft thans regelen vastgesteld voor de opleiding tot korporaal en sergeant en bepaald: lo. de opleiding geschiedt korpsgewijze en behoort aan te vangen 14 dagen na overgang der dienst plichtigen uit de depots naar het veldleger. 2o. Aanstelling tot korporaal 2 maanden na aanvang der opleiding; tot sergeant 3 maanden later. 3o. De niet-geslaagden vol gen een voortgezette opleiding van 1 maand en doen daarna nogmaals examen. 4o. Zij, die blijk geven ongeschikt te zijn, kunnen voor ontheffing der verdere opleiding wor den voorgedragen aan den inspecteur der infanterie. Zij. dio gebrek aan ijver betoo- nen, moeten met alle gepaste middelen tot hun plicht worden gebracht. Laat hun ge drag te wenschen over, dan kunnen zij tijdelijk van do opleiding worden ontheven; gedurende dien tijd komen zjj niet in aan merking voor bijzonder verlof. De sergean ten komen eerst in aanmerking voor bij zonder verlof; nadat zij ten minsto één maand in den rang van sergeant hebben gediend. Duitsche kinderen. Gisteren zijn uit verschillende plaatsen van ons land te Arnhem 226 Duitsche kinde reu aangekomen, die samen per extra-trein naar Eltcn vertrokken. De volgende weck wordt bet 57sto lustrum gevierdvan de instelling van Hooger Ouderwijs to Amsterdam. Do feesten duren vier dagen en wel van Maandag tot Donderdag. Dr J. M. van Beuten heeft ontslag gevraagd als conrector bij het Stedelijk Gymnasium in Den Haag. Men meldt uit Haarlem De heer Fr. Lieftiuck. lid der Tweede Kamer, is ziek. Omdat, het voor een rustige verpleging wenschelijk werd geacht, is do heer Liof- tinck in het St.-EIisabethgasthuis opgeno men. Do toestand van dep heer Licftinck is overigens goed. Hij is wat zwak en hoest een weinig. Men denkt, dat het verblijf in het ziekenhuis niet van langen duur be hoeft te zijn. De gewone audiënties van den Minis ters van Binnenlandscho Zaken eu van Justitie zullen a.s. Zaterdag niet plaats hebben. Naar het Corr.-Bureau verneemt, zal spoedig, in verband mot de tot stand gekomen wot van 23 Mei 1917 betreffende cle pensionneering van weduwen eh weezen van voor 1 Januari 1906 overleden, gc- pensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers, in do „Staatscourant" om standig worden bekend gemaakt aan welke formaliteiten moet worden voldaanom in het genot van dat pensioen te komen, door hen, die cr aanspraak op incencn te kunnen doen gelden. De bekendmaking gaat uit van den di recteur van het Pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambte naren. Men meldt ons uit IJmuiden Z. K. H. Prins Hendrik bracht gister morgen een bezoek aan IJmuiden. Om kwart over elven arriveerde de Prins per auto. Z. K. II. werd aan den steiger bij do ""schutsluis ontvangen door het bestuur van het Plaatselijk Comité der Noord- en Zuid- Hollandseho Redding-Maatschappij cn door het bestuur van den Kon Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste IIulp bij Ongelukken „Het-Oranjc-KruisHierna begaf het gezelschap zich aan boord van de „Ingenieur Van Rijn" van dyn Rijkswater staat, waarmee naar de buitenhaven werd gestoomd. Dn ar bëgaf het gezelschap zich op de pier. De zclfrichtende reddingboot hield aan de Buitenhaven een oefening. Hierop begaf men zich op het strand, waar reddingsmateriaal was opgesteld. Op 150 M. afstands lag de „Amsterdam II", een hopper van de firma Volker en Bosch, welke een wrak moest voorstellen. Een vuurpijl werdafgeschoten en na heb eerste schot werd verbinding met 't schip verkregen. Nadat de lijn op het schip was vastgemaakt, werd met een tweede lijn heb wippertoestel aan boord gebracht. Daar aan nam een schipbreukeling plaats, waar op deze langs de lijn aan land werd ge bracht. Vervolgens werd een reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij in zee gebracht en daarmee oefeningen gehouden, welke door Z. K. H. en hot gezelschap werden bijgewoond. Prins Hendrik heeft na afloop van de vergadering van 't „Oranjekruis," te Haai lem, een bezoek gebracht aan de filmfa briek „Hollandia," aan het Spaarne. Hier heeft de Prins gezien, hoe een film in el kaar werd gezet. Do medespelende artisten werden aan Z. K- H. voorgesteld. Daarna ging de Prins de vertooning bij wonen van het eerste deel van een nieuw* padvindersfilm. Ds. De Regt, te Groningen, heeft he»»? bestuur der Rem. Gem. te Arnhem verzocht zijn naam van het viertal voor predikant bij die Gem. af te roeren. De staking in het haven- bedrijf te Rotterdam. Gistermorgen om elf uren zou het stoomschip Uranus" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, waarop wegens de havenarbeidersstaking niet gewerkt wordt, naar Amsterdam ver trekken, om aldaar te lossen- De besturen van de Etotterdamsdhe havenarbeider so r ganisatie hebben zich met die te Amster dam naar aanleiding daarvan in verbindng gesteld, met het gevolg, dat de Amsterdam- schp hav ena rb eid-orso rgan isaties hebben verzekerd, dat- zij zorg zullen dragen, dat het schip aldaar niet gelost wordt. Bij oen conferentie tu&schen de leiders der staking en de Relief-Conmiissie werd door de besturen der organisaties volhard in do weigering, om het redief-werk van de algetmeene staking uit te sluiten. De Re- lief-Comruissio zal' zich tot de Regeermg wenden. Ook in de vergadering van ree nters, cargadoors en havenpatroons was de Reliof-Commissie tegenwoordig. Omtrent een vergadering van de bestu ren der havenarbeidersverecnigingcn met het stakende expeditie-personeel van den Rott. Lloyd, deelt de „N. R. Crt." mede: Do voorzitter, de lieer Heykoop, zette oorzaak en aanleiding va<n deze staking uitoen. Op 11 Juni 1.1. hebben de gecombineer de besturen van de havenarbeidersvereeni- gingen, uit naam van heb vaste en losse expeditiepersoneel, werkzaam aan dc Rot te rdamsche Lloyd, aan de directie van de zo Maatschappij een brief gcschrevon, waarin gevraagd werd voor do losse werk lieden -10 cents per daguur en 60 cents pei nachtuur, voor de vaste werklieden f22 per week, voor het geheele expeditiepersoneel een arbeidstijd als voor dc bootwerkers. In dien brief werd een onderhoud met de directie ge\ raagd, doch daarop is door de directie niet geantwoord- Daardoor is deze staking uitgebroken. De voorzitter wees er ract nadruk op, dat dezo gedeeltelijke staking geheel los stond van de grooto staking, die thans in do ha ven heerscht. De gecombineerde besturen hebben dc leiding dezer partieele staking aanvaard. De heer Heykoop stelde namens dezen voor de ditectie van den Lloyd een brief to schrijven, waarin zal worden medegedeeld, dat de staking een ge\olg is van hot nidt- beantwoorden van den brief van 11 Juni. De besturen zijn bereid, om voor dat. con flict in' onderhandeling met de directie te treden en mede te werken, dat dezo staking spoedig tot een goed einde komt. Dit voorstel -werd na eenigc discussie bij acclamatie aangenomen. Op de vraag van oen 'der aanw ezigen, of het' expèditiepersonccl ook onder de ha venreserve valt-, antwoordde de voorzitter, dat, als een g».")ede regeïïng te dien aanzien zal verkregen worden, do expedil-icwerkers ook daaronder zullen vallen, doch liet was nog niet_ noodig, dat zij daarvoor in sta king zouden gaan. De voorzitter wekte» ten slotte de aan wezigen op, alle pogingen in het werk, te stellen, -om dc enkele expeditie-werkers, die nog aan den arbeid waren, tot staken te bewegen. Heide- en bosehbrand Er heeft in het Lhecder- en Dwingelooër veld een groote heide- en bosehbrand go- woed. Meer da»n 100 H.A. bosoh werd een prooi der vlammen. Men is thans het vuur meester geworden.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1