No. 1757*7. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Juni. Tweed® Blad. Anno 1317. Gemeentezaken. Ingezonden. SPORT. Rschtzaken. Vragen en Antwoorden. "Wijziging begrqotiugsposten. B. en W. cleelen den Baad mee, dat de raming van een aantal posten van de be groeting voor 1916 niet toereikend is gebleken voor de vercischto uitgaven en dat verhooging dier posten noodig is. Zij brengen hierbij onder de aandacht van den Baad dat de, op de verschillende begrootingsposton voor verlichting en ver warming uitgetrokken bedragen, ten ge volge van de verhooging van den prijs van het gas en de enorme prijsverhooging van de brandstoffen, zonder uitzondering, be langrijk zijn overschreden. Voorts zijn ook de belangrijke prijsstij ging der bouwmaterialen en do hoogere arbeidsloonen, die in deze buitengewone tijdsomstandigheden door aannemers van gemeentewerken aan en in gemeente gebouwen enz. in rekening worden ge bracht, oorzaak, dat verschillende fabri- cageposten zijn overschreden Het totaal bedrag der verhoogingen ia f 68.853,44. Hierin kan worden voorzien door vorhooging van de opbrengst van een aantal begrootingsposten tot een be drag van f 31.409,19]?, de overschotten van een aantal uitgaafposten tot een bedrag van f 22.958,25 en door afschrijving op den post „onvoorzien" a f 14.485,99£. Benoemingen. Voor do benoeming van een onderwijzer meb hoofdakte en akte Fransch aan de •Jongensschool 2de klasse in de vacature- Van Urk bevelen B. en W aan: lo. G. de Groot van Leeuwarden, 2o. J. Beenhakker van Culemborg, 3o. B. Keuning te Asseh voor de benoeming van een vijfde leer kracht aan de buitengewone schoollo. E. P. Schuyt van Arnhem, 2ó. I. Duitscher van Amsterdam en 3o. G Brunink van Ouderkerk aan de Am stelvoor twaalfde leerkracht aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes no. 3, aan de Oude Vest, de dameslo. E. J. O. Schoondcr- gang, 2o. J. P. W. Groen en 3o. H. H. M. Berkeljon, allen to Leiden voor onderwij zeres aan do school der 4de klasse no. 2 in de vaca/ture-mej Van Parreeren, de dames lo. J. P. W. Groen, 2o. H. H. M. Berkol- jon en 3o. P. J. Goedeljee, allen te Lei den voor onderwijzer aan de school der 4de klasse no. 2 in de vacature-Vormeulen lo. J. M. Homan van Sebaldiburen,, 2o W. Keppels van Averecst en 3o. J. Beitsma Gz. van Hindeloop en. B. en W. geven den Baad in overweging den heer J. TL Schr ouder, arts te Leidon, in zijn betrekking van stadsgeneesheer wederom voor den tijd van drie jaar te bestendigen. Gratificaties. B. en W. stellen den Baad voor het pla^tsvervangend-hoofd van do school 2e klasse voor jongens en meisjes no. 1, aan de Langebrug, wegens het waarnemen van het hoofdschap vanaf 19 Januari tot 4 Juni, een gratifiatio te verleenen van f 150 en aan den hoofdinspecteur van politie B. Pronk wegens de waarneming van het com missariaat van politie vanaf 5 Januari tot I Juni een gratificatie van f 600. Vorhooging begrafeniskosten. Op grond van art. 10 van do verordening van 3 December 1896, houdende voorwaar den van opneming en verpleging van lij ders in het krankzinnigengesticht „Ende geest" en do. af deeling voor jeugdige'idio ten „Voorgeest", laatstelijk gewijzigd bij verordening van 17 Juni 1915, wordt f 20 in rekening gebracht, wanneer van ge- stichtswege wordt zorg gedragen voor de ter-"aar de-b est elli ng van een overleden ver pleegde. Wegens hoogere huur van den rouw wagen, prijsstijging van hout en lin nen en loonsverhooging van dragers en timmerman stellen commissarissen dor ge-, stichten voor dit bedrag te vorhoogen tot f 35. Met dit voorstel kunnen B. en W. zich vereenigen. Verlenging ontruimingstorniyn onbewoon bare perccelen. Bij besluit van 30 Octóbor 1916 word de termijn van ontruiming van het onbewoon baar verklaard perceel Michielstraat no. 4 verlengd met zes maanden. De eigenaar, J. Kuklér, en de bewoner, G. Holswilder, verzoeken andermaal zes maanden uitstel. B. en W. stellen den Raad voor dit ver zoek in te willigen, wijl 't bij den heer- schenden woningnood de bewoners niet mogelijk is gebleken een andere woning te betrekken. YastsfelICbg vernienigvnldigincs- cijfer Hoofde! ij Ben Omslag. Zooals bekend, werd bij de vaststelling van do gemeentebegrooting voor heb kno pende dienstjaar do post „Hoofdelijke Om slag" uijtgetrokkon op f 765.898. De onvoor ziene uitgaven werden toen geraamd op f 137.000, terwijl een post wegens bijdrage uit de Oorlogswinst-belasting voorkopig nog niet op de begrooting werd gebracht. Bij do vaststelling van het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1917, en het ï-g. vormenigvuldigingscijfcr zou hierom trent nader worden beslist- Intusschen zijn door den Baad verschil lende besluiten genomen, waarvan de fi- nanciëele gevolgen nog niet op do begroo ting zijn geregeld, zij hot dan ook, dat op enkele uitgaven bereids bij de vaststelling van den post voor onvoorziene uitgaven werd gerekend. Verder is do raming van eenige posten gebleken aanzienlijk to laag te zijn. Omtrent de raming van het nadee lig saldo van het levensmiddelen-bedrijf was dit trouwens reeds bij de behandeling der eg rooting bekend. De hoogere uitgaven, die B. en W. hier op het-oog hebben, zijn o. m. de volgende: De kosten der salarisherziening voor de onderwijzers bij het lager onderwijs, het herhalingsondorwijs, het bowa-arsohoolon-i derwijs en het onderwijs voor zwakzinnigen (raadsbesluit van 1 Februari 1917) f 53.735. 2. Levensaniddelenbedrijf f 59.500. Het nadeelig saldo van dit bedrijf is volgens de begrooting (volgn- 233a) geraamd op f40.500 Over het 4de kwartaal 1916 bedraagt het te kort f 24.720. Hoeveel het nadeelig saldo in het jaar 1917 zal bedragen, kan de Di recteur thans onmogelijk met eenige juist heid opgeven. Aannemende, dab heb tekort viermaal' het tekort over het laatste kwar taal 1916 of in ronde som f 100.000 zal be dragen, moet deze post dus met fö9-500 wor den verhoogd. B. en W. vreezen, dat de ra ming van f 100.000 te laag zal blijken. 3. Yarkensvleescbvoorzieniiig f 25-000.. Geraamd was f 10.000, maar op grond der maandelijksche uitgaven zal dit wel f 35.000 zijn. 4. Bramdstoffenvoorziening f 15.000. I Geraamd was f 5000, maar dit bedrag zal stijgen tot f 20.000, in verband met de co kesvoorziening gedurende dpn afgeloopeh winter. 5. Benten van geldleeningen flO-500. Voor rente van de leening 1917, f 800.000 a 4y% pCt. over tien maanden, zal f 30.000 moeten worden betaald. Van de post rente voor tijdelijke voorziening van kasgeld zal slechts f 18.000 noodig zijn, terwijl de op brengst van een a deposito gegeven deel der leening 1917 f 2500 is. Derhalve is ver hooging met f 10.500 noodig. 6. Salarisseri gymnastiekïeeraren f 1180- 7. Lichtfabrieken f 107.000. Volgens raming van commissarissen der lichtfabrieken wordt 't nadeelig saldo roor de gasfabriek geraamd op f 150.000, het voordeelig saldo voor de electric ifceitsfa- briek op f 45.000, voor de gasfabriek dus een meerder verlies van f 133.000, voor de electriciteitsfabriek een mindere winst van f 22.000, te samen f 158.000- Hiertegenover staat, dat de gemeente f 18.000 minder voor de straatverlichting zal betalen, f 27.000 zal onvangen als aandeel der lichtfabrieken in den durtetoeslag en f 6000 meer aan rente wegens na de vaststelling der begrooting geleende gelden. Het nadeel der gemeente blijft dus f 107.000. 8. Meerdere uitgaven voor salarissen als gevolg van de voorstellen der commissie van onderzoek iruzake de salarissen f 20.000 Aangezien de commissie ad hoc B. en W. heeft medegedeeld, dat haar rapport bin nenkort gereed zal zijn, meencn B en W- dat het raadzaam is er rekening mede te houden, dat do mogelijkheid niet uitgeslo ten is, dat ook nog in 1917 voor een gedeel te van dat jaar meer aan sagarissen zal moeten worden uitgekeerd, dan waarop tot nog toe gerekend as. Verhooging van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" met f 20.000 achten zij dus uit dien hoofde ge- we-nscht. Wegens hoogere uitgaven moet derhalve nog gevonden worden een bedrag van f 291.915. Door afschrijving van den post ..Onvoor ziene Uitgaven" kan dit uit den aard dei zaak niet plaats hebben. Deze pest bedroeg aanvankelijk f 137.000. Hiervan bedraagt het restant. 76.600 Ge woonlijk wordt jaarlijks op f 12.000 voor Onvoorziene Uitgaven gerekend Aangezien de gemeenten in deze abnormale tij k-o tel kens voor onvoorziene uiige en komen bo staarn, is het veilig nog f 16.000 extra te re serveeren te samen derhalve f 28.000. Een bedrag van f 76.600 min f 28.000 is f 43.600, kan dus worden bestemd voor de bovenge noemde hoogere uitgaven d f291.915. Te dekken blijft dus nog f291.915 min f43.600 is f 243,315. i Op de begrooting is echter nog geen post j uitgetrokken als bijdrage uit de Oorlogs- j winstbelasting. Hoe groot die bijdrage zal zijn, is natuurlijk Tnoeilijk te zeggen Naar B. en W mecnen, heeft echter do minister van Financiën in een van de beide Kamers der Staten-Generaal medegedeeld, dat de bijdrage voor de gemeopten ongeveer f20.000.000 zal kunnen bedragen. In aan merking nemende, dat Leiden één honderd ste gedeelte van het aantal inwoners van geheel Nederland heeft, zou onze gemeen te dus verhoudingsgewijze een bijdrage van f 200.000 kunnen ontvangen. Met bet oog op het zeer klein getal gegoede ingezetenen dat Leiden telt en het groot aantal weinig kapitaalkrachtige personen, is het evenwel billijk, dat onze gemeente een. hoogere bij drage verkrijgt en hierop is dan ook met klem bij den minister van Financiën aan gedrongen. Mocht onverhoopt geen bijdrage of eet* bijdrage tot een lager bedrag worden ont vangen, dan zal een leening -op korten tor mijn, bijv. 10 jaar, ten bedrage van f 200.000 of zooveeljminder als na aftrek der bijdrage te dekken is, moeten worden gesloten. Ren- io en aflossing dier leenimg komen dan ook nog de begrooting voor 1917 drukken. "Wanneer men de bijdrage uit de Oorlogs winstbelasting op f 200.000 stelt, daalt het vot>r hoogere uitgaven te dokken bedrag tot f 43.315, mot welk bedrag de post „Hoofde lijke Omslag zal moeten worden verhoogd. De opbrengst der plaatselijke directe be lasting voor 1917 moet dus worden geraamd op f 765.898 en f 43.315 is, f 809.213 of in ronde soih op f 810.000, terwijl het te heffen bedrag, na aftrek van de vermoedelijke op brengst der suppletoire en forensenkohieren en na verhooging van het daarna verkregen bedrag meteen oom wegens verlies voor kwade posten pLni. f 816.000 zal bedragen. Volgens het kohier dor plaatselijke directe- belasting, dienst 1917, zou de opbrengst dier belasting bij het vermenigvuldigingscijfer één in ronde som f 116.600 bedragen. Ten einde derhalve een opbrengst van pl.m. f 816.000 te vorkrijgen, zal het vermenigvul- digingscyfer, hetwelk in 1916 6.35 bedroeg, op 7 moeten woeden vastgesteld. Het gemiddelde heffingspercentage van 'f belastbaar inkomen ad f 12091,80° bedraagt' dan 6.28 pet. Woningnood en Gezondheidscommissie. Mijnheer de Redacteur! Hot is bekend, dat er te Leiden aan gocd- koope arbeiderswoningen in hooge mate gebrek is. Nu zou men deuken, dat de Ge zondheidscommissie hiermedo rekening hou dend, haar afkeuringen tot een minimum beperkt en aooveel mogelijk zich tot her stel! Lifijcn bepaalt, die strikt noodzakelijk zijn, en hiermede het goede voorbeeld harer collega bijv. te Amsterdam opvolgt, welke besloot, gedurende den oorlog althans niets af te keuren. Deze gedachte is echter geenszins een. waarheid; integendeel, de Commisssie keurt maar af en wordt daarin blijkbaar nog van Gemeentewege de hand boven het hoofd gehouden. Daarin dient nu tooh eens eindelijk een verandering te komen, reden waarom ik aan enkele feiten publiciteit wensch te geven. Wellicht, dat dit in het algemeen belang tot een wijziging aanleiding geeft. Ongeyeer een jaar geloden werd een aan tal perceel en in de Michielstraat onbewoon baar verklaard, niet omdat deze onbewoon baar waren, o neen, een der eigenaars kreeg zelfs een pluim voor zijn goed onder houden, maar de muren waren daar te vochtig. Nu zijn al'lc muren door bestrij king met cement en andere stoffen droog te maken, maar daar werd eenvoudig niet op ingegaan. De huurders waren tevreden. Deze moesten echter verhuizen, doch kon den gedeeltelijk geen woningen -vinden, zoo dat zij nu, na twee jaren, nog wonen in de afgekeurde, onbewoonbare perceel en. Is dit zickzelven niet een klap in het aan gezicht géven voor de Gezondheidscommis sie, dat zij geen rekening houdt met om standigheden 1 Verder kwam mij ter oora, dat een gezin ondergebracht werd in een perceel door de Gemeente zelve, dat op last der Gemeente afgekeurd was en waar in noch waterleiding, noch privaat aanwe zig was, dooh dat was toen blijkbaar wel bewoonbaar. Uit een onderhoud met een der wethou ders werd mij duidelijk, dat de Gemeente geen gelden verstrekt voor herbouw of herstel, waartoe zij 'echter wel bevoegd is, alhoewel, ik'geef het-toe, niet verplicht. Daar er echter groot gebrek is aan wonin gen, ware het zeker in het belang der Gemeente en in het belang der bewoners, en in het belang der eigenaars, dat dit wel gedaan werd. Ik heb \\3or mijzelf nu weder zoo'n aan schrijving van B. en W. liggen voor een aan tal perceel en, waarin geschreven wordt-, dat zij bouwvallig zijniets, geheel in strijd met do waarheid en voorts, dat geen licht of lucht aan te brengen zou zijn. Ik heb reeds een aanvraag aan B. en W gericht tot nader onderzoek, met plan tot verande ring, en hoop, dat men nu tot inkeer zal komen. U dankzeggend voor de plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend. Een Léidsch huiseigenaar. J. F. J. POURQUIE. Delft, 15 Juni 1917. Mijnheer do Redacteur 1 Zeer zult u mij verplichten met opname van onderstaande regelen. Tot nu is de „Kaderlandstorm" nog te onbekend gebleven. Deze toch, opengesteld voor allo leerlingen van Gymnasia, H. B S. en andere inrichtingen van M. O. en van scholen van 'M. U. L. O dient tot op leiding van hen, die nog hun dienstplicht moeten vervullen en den vrijwilliger bij den vrijwilligen landstorm de gelegenheid geeft een verkregen rang te behouden, wanneer hij later volgens de bestaande wettelijke bepalingen mocht worden inge lijfd bij de militie of den dienstplichtigen landstorm Do oefeningen, geregeld in verband met do eisc-hen, die het schoolwerk stelt, zullen geen belemmering behoeven te zijneen en ander reeds vermeld aan hoofden van bovengenoemden onderwijsinrichtingen bij schrijven van den Inspecteur van den Landstorm Ik vestig juist thans hierop de aandacht, omdat evenals verleden jaar een kamp ge durende 3 weken betrokken zal worden in de zomervacantie, waar de vrijwilligers geheel op kosten van het Rijk worden onderhouden en dit zeker kan strekken tot welzijn van do deelnemers. Betere zeker heid voor oudefs en voogden (voor de zorg van zoons of pupillen) kan bezwaarlijk verlangd worden. Tot hot geven van inlichtingen ben ik gaarne bereid (Dindagnamiddag 6 uren). U Mijnheer do Redacteur, dankend voor do verleende plaatsruimte teeken ik mij Hoogachtend G. A v. d. BERGH, 1ste luit. Ct. 2de Compagnie Leiden, Landstormcorps Zuid-Holland West Boommarkfc 4a. Leiden, 14 Juni 1917, Kaatsen. N. B. L. O.-b ekerwedstrijd. Do Leidsche kaatsvereeniging „Lyts mar Krigel" komt met twee parturen uit op den N. B. L. O.-bekerwedstrijd in Amster dam, op 24 Juni a.8. Zondag a.s. wordt door een voorwed strijd uitgemaakt-, welke parturen Leiden zullen vertegenwoordigen. Yorder houdt deze vereeniging op 8 Juli een wedstrijd, waaraan ook leden van andere afdeëlingen van den Ned. Kaat-s- bond in Nederland zullen kunnen meedoen. Wiclrytlcn. 24 uur rit voor wielrijders. De Nederlaudsche Wielerbond (N. W.B.) heeft in samenwerking met het nog be staande 24-uur-comité, ook voor dit jaar besloten een 24-uur-rit voor wielrijders te doen houden cn als datum daarvoor vast gesteld 4 en 5 Augustus a.s. De rit gaat over een traject van ongeveer 355 K.M. en loopt van Den Haag over Arnhem, Apel doorn, Deventer, Zwolle, Meppél, Steen- wijk, Heerenveen, Leeuwarden naar Gro ningen aankomst op het Noordersport terrein. De professionals en onafhankelijke rij bewijshouders, die voor dezen rit inschrij ven, rijden op iedere controle 15 minuten vroeger af. Voor hen is gelegenheid bij aankomst op de Groningsche Wielerbaan een premiewedstrijd te rijden/ waarvoor goede prijzen zijn uitgeloofd. Toeristen mogen ook deelnemen op ma chines met meervóudigo zitplaatsen. Zeilen. Wedstrijden De Kaag." Waa do belangstelling op den eersten dag van dezen twee-daagschen wedstrijd al* zeer groot, den tweeden Zondag, was er, dank zij het veel belangrijker zeilprogramma, 'n veel aanzienlijker menschenmënigte sa mengekomen in het nieuwe sociëteitsge bouw. Ook wat de wind betreft, was deze gunstiger, dan den vorigon. Terwijl toen 'do zeilen slap hingen, hadden ze nu kreukel noch plooi. De uitslag was als volgt I. Kiel- en middenzwaard jachten Handi cap voor overdekte jachten Klasse B prijs „Carolina," eigenaar A. de Geus v. d. Heuvel, Amsterdam, in 1 u- 52 min. 6 sec. II. Idem klasse C: le prijs: „Ingeborg," eigenaar Gerbrand Vis Jr., Zaandijk, in 2 u. 6 min. 44 sec.; 2e prijs; Betsy," eig. W. en B. Ouwerkerk, Leiden, in 2 u. 7 min 57 sec. III. Idem klasse D le prijs „Norremeer" eig- Thomas Fontein en W. van der Mey, Leiden, in 2 u. 3 min. 30 sec.2e prijsAn na Elsie," eig. G. Akkerman en H .Thomas Coolwijk, Den Haag, in 2 u. 5 min. 14 sec. IV. Kiel- en middeD zwaard jachten, han dicap voor niet-overdekte jachten. Klasse V: le prijs: „De Ka-ag," eig, Joh. Speel man, Sassenheim, in 1 u- 53 min. 57 sec.2e prijs: „Vrijbuiter," eig. J. W. van Vollen- hoven^ Rotterdam in 2 u. 25 sec. V. Idem, Klasse W. le prijs: „Sterna," eig. H. Endt, Zaandam, in 2 u. 6 sec. 2e prijs „Ingeborg," eig. P. Bon, Zaandam, in 2 u- 7 min. 6 sec., onder protest. VI- Regonboogklassele prijs: „Schelm III," eig. J. R. Carp, Leiden, in 2 u. 5 m. 40 sec.; 2e prijs „Dotje," eig. T. C- V. M: Hombaoh, Hulst, in 2 u. 5 min. 53 sec. VIL 75 vierk. M. Krujserklasseprijs Sally," eig, M. de Wit, Zaandam, in 1 u. 56 min. 43 sec- VIII. 45 vierk. M. Kruiserklasse: prijs: „Brice," eig. G. E. de Boer, Joure, in 2 u. 13 min. 2 sec. IX. Nationale klasse. De „Inge" van Ch, van Spall, te Leiden, zeilde tegen de W- kla-sse, maar gaf dit op. X. Nationale middenzwaardklassele prijs: „Aiolos", eig. S. A. W. de Graaf, Leiden, in 2 u. 24 min. 3 sec. 2e prijs„Ma ria Jeannette," eig. P. van Calcar Jac.zri-, Koog a. d. Zaan, in 2 u. 31 min. 42 sec. XII. Ronde- en platbodem jachten, groot tot en met 7Yz W. M. prijs „Maria Geer- truida," eig. A- C. Dieben, Leidon, in 2 u. 28 min. 1 sec. XV. Ronde- en platbodem jachten, groot tot en meb 5 W. M.le prijs: „Hilda-," eig. N. H. van Schelven, Gouda, in 1 u. 55 min. 2 sec.2e prijs: „Rian," eig- F. Oly Rotterdam, in 2 u. 29 sec. XVII. Ronde- en platbodenjaohten, groot boven 5 tot en met 6 W. M.le prijs: „Wa- torgeus," eig. F. W. G. Metelerkamp Cap- penberg, to Amsterdam, in 1 u. 54 min- 26 sec.; 2e prijs: „Annemie," eig. J. P. Spa-an, Amsterdam, in 1 u. 54 min. 52 sec. XVIII. Ronde- eii platbodemj achten, groot tot en met 5 W. M. le prijs: „Mobi lisatie," eig. E- A. Lehmann, Amsterdam, in 1 u. 59 min. 43 sec. 2e prijs: „Pelikaan," eig. J. S. Pel, Delft, in 2 u. 4 sec. XIX. Onderlinge zeilwedstrijden sloepen le prijs: „Lucy," eig. Maj. dè Fremery, Dan Haag, in 1 u- 31 min. 52 sec.2e prijs „Betsv", eig. G. J. Markx, Alphen, in 1 n. 34 min. 56 sec. Hengelsport. Leidsche Hengelaars vereeniging. - De Leidsche Hengelaars Vereeniging „Hen gelsport" heeft Zondagmorgen een bengel- wedstrijd gehouden in het Kanaal te Oegst- geest tot welk einde zij haar leden opgeroe pen had te 4 uren op de Breestraat, Blauwe Steen. De hoofdcontroleur, die bij zijn werk werd bijgestaan, heeft er goed slag van om op te ^schieten. De strijd was vinnig, 't heeft de bekendste hengelaars heel wat moeite gekost hun oude room te handhaven. De uitslag is: 1 M. F. Oostveen, 2 A. Plan ken,. 3 H. de Water, 4 A. J. Oostveen, 5 Braggaar, 6 Modijn, 7 Franz, 8 Van Dijk, 9 Segaar, 10 H. Kersoboom, 11 De Rooij, 12 Van Wijk, 13 Niouwendijk, 14 Ouwerkerk. Ditmaal waren behalve huishoudelijke ar tikelen een drietal medailles uitgeloofd, het geen blijkbaar zeer in den smaak viel der hengelaars. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden, op Zaterdag 16 Juni 1917, ten overstaan van: .0. Versluys, Notaris te Leiden Vj v Vijf huizen onder Zocterwoude, Maria Gon- dastraat 19, 21, 2-3, 25 en 27, samen in bod f 17.300, koopcr de heer .T. Goodbloed voor, f 17301. Hoogc-Rijndijk 42, in bod f 3450, kooper de heer I. J. Lolkc9 do Beer qiq. Maredijk 64, in bod f '1825, kooper de "heer J. Verhoog q.q. voor f 1905. Oude-Singel 208, 210 "en 210a in bod f 4250, kooper de heer J. "Korswagen voor f 4500. -Zijdgracht 1L' in bod f 3300., kooper de heer J. W. P. Licht qq., voor f 3525. Levendaal 151 en 151a, in bod f 2000, kooper do heer P. Pecreboom voor f 2825. Levendaal 27 in bod f 1925 kooper de heer J. van Noort q.q., voor f 2055 4c Binnenvestgracht 58 in bod f 970, koe per de heer J. van Rossen -7- Oranjegraeht 137, in bod op f 1308, kooper do heer J. Zit man q.q. voor f 1305. Overige perceelen niet gegund. KRIJGSRAAD TE 'S-G RA VEN HA GE. Terecht stond do principieel© dienst weigeraar. H. y. d. H., te N o 0 r d w ij k- Binnen, wegens desertie en dienst weigering. Bekl. las een verdediging voor. Men mag hem z.i. niet straffen wegens diensfcweïge- ring, noch uit zedelijk, noch uit geestelijk oogpunt. Hij heeft den Minister van Oorlog en den burgemeester zijnei plaats geschre ven, dat hij alle goede werk wilde verrich ten, maar militair w.rk niet wilde deen. Tegen dit laatste heeft bij bezwaren als Christen, als revolutionnair, socialist en als Hollander. De auditeur-militair vordert 14 dagen militaire detentie en 4 maanden militaire gevangenisstraf, onder aftrek van de voor- loopige hechtenis. Als bekl. wordt weggeleid naar den uit gang, die zich vlak bij de publieke tribune bevindt, roepen zijn geestverwanten hem toe: Flink zoo! en dergelijke uitdruk kingen. De president, mr. Ed. H. Winckelman, die reeds meermalen te kennen had gegeves dat hij geen teckenen van goed- of afkeu ringen zou toelaten, geeft thans last, de tribune te ontruimen. Zulks geschiedt on der groot kabaal, geroep „moordenaars" en het zingen van het anarchistenlied. RECHTBANK TE HEERENVEEN. Afkeuring. W. K., te Beets, die een veehouder te Oldeouwer meedeelde, dat hij een middel wist om voor f 150 afgekeurd fce worden voor den landstorm, is wegens oplichting door de rechtbank te Heerenveen veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. V raag: IX)or aankoop ben ik bezitter van een huis. Daar ik er persoonlijk in wi^ gaan wonen, heb ik de huur op den gebrui- kelijken termijn opgezegd. Het perceel is per week verhuurd- Nu zijn er reeds twee maanden verloopen, zonder dat de huun der aanstalten maakt te verhuizen. Hoe moet ik in deze handeion en wat is de aan gewezen weg, daar ik ook zelf mijn wooiiiig uit moet? Antwoord: Gij zijt welwillend genoeg geweest, Gij zoudt thans uw huurder nog eenmaal' kunnen waarschuwen, en hem, als hij er niet uit gaat, er door den deurwaar der uit kunnen laten zetten. V raag: Een dienstbode is met 1 Mei in betrekking gekomen en heeft godspe-nning ontvangen. Als zij met Augustus blijft heeft zij dan recht op een voorjaarsfooi? Antwoord: Het aannemen van de voorjaarsfooi wil zeggen, dat de dienstbo de met November blijft. V raag: Mijn dienstbode is 1 Mei in dienst gekomen. Zij zeide goede getuigen te hebben, dooh bij nadere informatie bleek mij, dat dit niet waar was, daar ik van haar mevrouw slechte getuigen ontving Nu wil ik gaarne van haar ai. Wil U mij zeggen, wanne er ik haar ontslaan kan Zij ontvangt haar loon per 3 maanden. Moet ik haar ook nog een zomerfooi geven? Antwoord: Gij kunt de dienstbode met 6 weken ontslaan. Een zomerfooi be hoeft gij niet te goven. Vraag: Ik ben al 15 jaar van mijn man gescheiden tussdhen tafel en bed cn nu heeft hij een stuk geteekend dat hij afstand heeft gedaan van mij- Daar ben ik nu mee naar een advocaat gegaan met een bewijs van onvermogen, nu 3 maanden geleden. En nu z&gt de advocaat, dat ik nog maar eens 2 maanden moet wachten. Hoe kan ik deze zaak bespoedigen? Antwoord: Met zulke zaken gaan gauw een paar maanden heen. Gij zult wat geduld moeten hebben. Als de zaak echter over 2 maanden nog niet Maar is, zoudt gij het met een anderen advocaat kunnen pro- beeren. Vraag: Welke behandeling moet eca zuiver wit wollen trui in de wasch onder gaan, om te zorgen, dat zij helder wit blijft-en dus niet geel wordt? Antwoord: Los eenige dunne schijf- jes ammoniakzeep in lauw water op, roer. dit cenige minuten om, tot de zeep is op gelost. In dit zeepbad ze»t u de trui te weeken en u dekt do teil goed toe. Na verloop van een uur spoelt u\do stof in het zeepbad goed om, echter zonder to wrijven, en drukt daarna de trui met de hand of do waschmachino uit. Ter ver wijdering van de alsdan nog in het ge waa- sehen goed achtergebleven zeep, spoelt nog in versch lauwwarm water na. Daar1-* na in de buitènlucht drogennog eenigazan# vochtig voelend, afnemen en mangelenQ

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5