Nederland en de Oorlog. 17577 Maandag; 18 Juni. Eerste JQlacl. A°. 1917. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Sii nommer bestaat uit TWEE Btaden. Officieels Kennisgevingen. LEIDSC PDIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.20. Kleine adTertentiên ran 30 woorden 40 Oente contant] elk tiental woorden meer 10 Oenta, Incasso volgens poatrecht. Bewijsnummer 6 0ent8. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.60; per week. f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn por week. 2 B 0.12, Franco per post 2. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 21 Juni 1917, des n.m. te twee uur. Te behandelen onderwerpen: ie. Benoeming van een onderwijzer met hoofd akte aan de Jongensschool 2e klasse. (133) 2e. Idem als voren aan de school der de klasse No. 2. (1^2) 3o. Idem als voren aan de Buitengewone school voor Lager Onderwijs. (134) 4e. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 2e klasse No. 3. (140) 5e. Idem als voren aan de school der 4e No. 2. (141) Ge. Verzoek van J. A. Sclireuder om bestendi ging in de betrekking van Stadsgenees heer. (139) Ie. Suppletoiro slaat van begrooting, tevens staat van af- cn overschrijving op dp be grooting, dienst 1916, van het Geref. Min ne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. (120) ie. Rekening, dienst 1916, van het Geref. Min ne of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. (129) 9e. Slaat tot wijziging der begrooting, diensc 191G, van de Gemeentelijke Bank van Lee ning. (150) 40e. Reköning, dienst 191G, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (150) 11e. Rekening, dienst 1916, van de Gezondheids commissie. (150) 12e. Voorstel tot bestendiging van de liuur van hel perceel Aalmarkt No. 5 aan P. J. Vor koren. (145) l3o. Verzoek van het district Leiden der Vcr- ceniging „Pro Juventutc" om het kosteloos gebruik van de beide wachtkamers van de inentings-inrichting in het Elisabelhshof. (144) 14e. Voors'el tot aankoop van een terrcinstrook, geicgc.li tusschcn den Maredijk en do Haar- lommertrckvaart, cn tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gol den. (146) löe. Voorstel om Burg. en Weill, to machtigen tot li. M. de Koningin het verzoek te rich ten, om het Kon. Besluit van 16 Septem ber 1895 (S. B. no. 161) in dien zin to wijzigen, ciat het aantal paviljoenen op En- degcect met één wordt uitgebreid en het maximum aantal patiënten met 48 wordt vermeerderd. (147) 'X6e. Voorstel tot bestendiging van do overeen komsten met de gemeenten Noordwijk, Val kenburg, Voorschoten en Warmond in zake de uitbreiding van den Leidschen Keu ringsdienst van eet- en drinkwaren over die gemeenten. (149) :17o. Voorstel tot vorliooging van eenige posten der begrooting, dienst 1916, waarvan de ra ming te laag is gebleken. (132) 18a Voorstel tot het verleenen van een gratifi catie aan den onderwijzer-plaatsvervan gend hoofd der school 2c klasse no. 1 F. A. Schilthuyzcn, wegens bewezen buitenge wone diensten. (143) 19e. Idem als voren aan den Hoofdinspecteur van Politie R. Pronk. (143) 20e. Verzoek van J. Kuklcr en G. Holswildcr om verlenging van den termijn van ontruiming van hot onbewoonhaarvcrklaarde perceel Micliiclslraat no. 4. (135) 21e. Voorstel tot onbcwoonbaarvcrklaring van de perccelen Minnebroershof Nis. 110, Klootshof Nis. 14/5 en Vliegentharthof Nis 5/7, 9/11 cn 13/15. (149) 22e. Verzoek van do Vereenigiug van den Han del drijven den en Induslrieelen Middenstand voor Leiden cn omstreken in zake de ver lichting van etalagekasten op Zaterdag avond. (437) 23e. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 December 1896 (Gom. Blad No. 15), houdende voorwaarden v/tn opneming en verpleging van lijders in het Krankzinnigengesticht „Endegcest" en de afdccling voor"jeugdige idioten „Voorgeest" te Oegstgccst, nabij Leiden. (136) 24e. Verordening, tot wijziging der verordening van den 18on Januari 1917, op Vcrgun- nings- en Verlofslocalitoiten cn Logemen ten (Gemeenteblad No. 5 (130) Verordening, regelende het onderwijs in dej gymnastiek aan het gymnasium, de middel bare scholen, do kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen en de openbare lagere scholen to Leiden. (131) 26e. Voorstel tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting/ dienst 1916. (151) 27e. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1917 en van het vermcnigvuldigingscijfer, bedoeld in art. 9 der verordening, regelende de heffing dier belasting. (138) Do -stukken liggen voor. de leden ter lozing in de Leeskamer. YERBOD AFLEVEREN EN VERVOER VAN VROEGE AARDAPPELEN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw; Nijverheid en Handel bij be schikking van 15 Juni 1917 No. 50568 heeft goedgevonden te bepalen: Artikel 1. De aflevering en het vervoer van vroege Aardappelen is TOT EN MET 19 JUNI e.k. VERBODEN. Artikel 2. Het verbod, in het voorgaande artikel ge steld, is niet van toepassing op a. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbe- wijs door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vcreeniging „Groenten-Centrale"; b. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften van het leger of van de marine, voor zoover deze zijn afgezonden door autoriteiten van land- of zeemacht; c. de afleving en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der ge meente, waar de aardappelen zich bevin den op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 18 Juni 1917. LEIDEN, 18 JUNI. De Minister van Financiën heeft de commissie, belast met het afnemen van het vakexamen van surnumerairs der directe be lastingen uitgebreid door de benoeming tot lid van don heer A. L. Boot, inspecteur der directo belastingen alhier. In de stedelijke Wcrk-Inrichting zijn van 10 tot 16 Juni opgenomen: 201 volwassen per sonen, 31 kinderen, totaal 232 personen. Bij resolutie van den Min. van Finan ciën is benoemd, ingaande 20 Juni, tot tijde lijk adjunct-accountant bij den dienst der dir. belastingen te Eindhoven de heer J. H. P. dc l'Ecluse, leeraar M. O. boekhouden, al hier. Ds. B. Batelaan, pred. te De Bildt, heeft voor het beroep naar de Ned.-He.rv. Gem. al hier, (vavature-ds. Briët) bedankt. UIT ONS LAND. Zeppelin boven ons land. Men meldt ons uit Katwijk-aan-Zee: Zaterdagavond omstreeks 9 uur kruisten een tweetal luchtschepen, Zeppelins, langs de kust. Beide schepen kwamen uic noor delijke richting en koersten in zuid-weste lijke richting. Eén schip is voor Katwijk slechts een moment zichtbaar geweest. Het schip veranderde van koers tusscken Katwijk en Noordwijk en verdween in zee. Het an dore schip dreef langzaam voorbij en ver dween ter hoogte van Scheveningen in zrm. Het werken en het geraas der motoren was op het strand duidelijk hoorbaar. Op het zelfde tijdstip en op dezelfde lioogts wer den een aantal duikbooten itrteolle zee op gemerkt» De commandant van de kustbatterij alhier liet zijn geschut om te vuren in ge reedheid brengen, doch bij opname bleek, dat noch het luchtschip, noch de duikbeoten binnen de territoriale grens warén, waar door het schieten kou worden afgelast. Na dat de luchtschepen in zee verdwenen waren, hoorde men van tijd tot t\jd in zee zwaar schieten, welk schieten hoe langer hoe leven diger werd, tot laat in don avond. Om 2 uur 's nachts word in zeo onophoudelijk zwaar geschutvuur gehoord, gepaard gaande met buitengewone ontploffingen, waardoor ramen en deuren meermalen stonden te trillen. ..Vele ingezetenen hebben met het oog op de aanwezigheid dezer luchtschepen een onrustige nacht doorgebracht. In verband met deze verschijning vinden wc verder nog het volgende vermeld: To ruim 9 uur passeerde langs IJmuiden een Zeppelin, koersende ïn zuid-westelijke» lichting. Te Delft waS Zaterdagavond 9 uur een luchtschip zichtbaar, koersend© naar het westen. Met den kijker werden drie gon dels waargenomen. Te ls-Gravenhage bewoog zich in zuid westelijke richting een Zeppelin over de stad. Te Scheveningen en ook in het centrum der stad werd deze Zeppelin waargenomen, welke zich op aanzienlijke hoogte boven de zee in de nabijheid der badplaats bewoog. Het luchtvaartuig, dat de belangstelling trok van een groote menigte, koerste in weste lijke richting. Van betrouwbare zijde méldt men, dat het luchtschip zich bevond op vijf mijlen buiten de kust en mitsdien buiten de Nedc-r- landscho territoriale grens. Omstreeks 9 uur passeerde te Hoek van Holland een luchtschip, komende uit het noorden en koerste daar om het zuid-westen. Het schip bleef geruimen tijd nabij den Hoek zweven, doch buiten de territoriale wateren, zoodat cr niet op geschoten is. Waarschijnlijk was het luchtschip daar om het Duitsclie convoci,dat dien avond ver trokken is en dat bestond uit de stoom schepen Alfred", „Johanna Lehmann" en „Antrum", te begeleiden. Ook te Rotterdam is het schip gezien. Ook gistermorgen heeft ons land weer bezoek van Zeppelins gehad. Een luchtschip met twee vliegtuigen pas seerde gistermorgen benoorden Ameland. Gistermorgen vloog een Zeppelin over lr-fc middel van hét eiland Texel in oostelijke richting. Gistermorgen halfzes is boven Groningen een Zeppelin waargenomen. En om zes uur dreef een luchtschip boven Veendam. Een nieuwe kruiser. De minister van Marine heeft aan de Maat schappij „Fijonoord" te Rotterdam den bouw opgedragen van een kruiser voor de verdediging van Ncderlandsch-Indië. („Hbld. Uifvcer van fruit. Do minister van Landbouw heeft bepaald, dat consenten voor den uitvoer van versch fruit al leen worden afgegeven aan exporteurs, indien zal zijn voldaan aan één of mcerdóre van dc onderstaande voorwaarden. Van elke partij te veilen versch fruit moet een vast te stellen percentage voor het binnen land worden gereserveerd. Consenten tot uitvoer van versch fruit wor- don slechts afgegeven na overlegging eener ver klaring van den veilingmeester eener ingeschre ven veilingsvereeniging, ten bewijze, dat de par tij voor het buitenland is geveild. Tot meerdere zekerheid, dat exporteurs of koopers ter veiling aan de hen door den minis ter van Landbouw gegeven voorschriften en op gelegde verplichtingen zullen voldoen, kan de Rijkscommissie het stellen van cautie of bank garantie, waarvan het bedrag door haar is te bepalen, voorschrijven. Duiische smokkelschepen. Aan boord van de Duitsclie stoomschepen „Arnrun" en „Mecklenburg" te Rotterdam zijn partijen zeep, voor uitvoer bestemd, in beslag genomen. Opgave van voorraad kaarsen, enz. Dc^ loewijzingscommissie voor kaarsen, sche merlichten en dergelijke verzoekt opgave van de hoeveelheden Paraffine en Stearine, benoodigd voor de industrieën en bedrijven, ten einde In staat te zijn op de hoogte te komen van de ge middelde maandelijksche behoefte, welke aan deze grondstoffen beslaat en te kunnen beoor- deelen in hoeverre dc aanvragers kunnen wor den geholpen. Geen levensmiddelenkaarten VGcr Duiische kinderen. Door den „Verein 2ür Pflege deulscher Kin der", to Utrecht, werden o.a. te Maarsscn po gingen gedaan Düïtsche kinderen onder dak ie brengen. Het lukte in deze gemeente niet te best, en eerst na heel wal moeite, was voor 13 kinderen bij eenige inwoners huisvesting- gevon den. De kinderen worden hier niet „uitbesteed", en dc verzorging geschiedt zonder vergoeding Nu heeft echter de levensmiddelencommissie in de omstandigheid, dat er voor de eigen bur gers niet genoeg is, aanleiding gevonden te be sluiten aan de gezinnen, die Duitsclie kinderen in huis hebben, vóór deze kinderen geen levens middelenkaarten to verstrekken. Troslsïra en de Russische socialisten. Do „Retsj" publiceert een verklaring van Troelstra. Deze geeft er zijn verbazing over te kennen, dat de Raad van Arbeiders en Solda ten te Petrograd de telegrammen en uitnoödi- gingen van het Nederiandseh-Scandinavisch co mité, om naar Stockholm te komen, ten einde te confereeren, onbeantwoord laat, maar door gaat met het publiceercn van den eencn utopis- tisckcn oproep na den anderen in 't genre van Ziriimerwald. De Russische revolutie opende voor de soc- democralcn de mogelijkheid, om opnieuw een poging te doen tot herstel van dc internationale; de diensten, die Rusland daartoe thans kan be wijzen, zijn onschatbaar, maar bet zich verliezen in utopistische vraagstukken, zooals de Russi sche socialisten doen, kan zeer nadcclig werken. Wij zijn niet van plan ons to bemoeien mat de binnenlandsehe aangelegenheden van Rus land, maar omdat de wijze, waarop de Russische crisis wordt opgelost, haar terugslag zal heb ben op dc socialisten in alle andere landen, heb ben wij het recht den Russen te verzoeken, on zen arbeid om den vrede op socialistische^ giondslag te vestigen, niet te belemmeren. Distributie van zeep. Door het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is den gemeentebesturen een schrijven gezonden, waar in gezegd wordt, dat het de aandacht heeft go- trokken, dat lal van gemeenten in de meening verkeeren, dat de circulaire van den minister \an Landbouw, Nijverheid en Handel, dato 4 April j 1., waarbij een vermeerderde boeveelheid der gerantsoeneerde regceringsgoederen wordt locgezegd voor tijdelijk in een gemeente verblijf houdenden, ook van toepassing is op zachte zeep. Zij geven bij hun zeepbestellingen steels het vermoedelijk aantal pensiongasten, enz. op. In verband daarmede wordt de aandacht vau do gemeentebesturen er bp gevestigd, dat pen sions, hotels, eethuizen, coöperatieve keukens, vacantiekolonics, ziekeninrichtingen, gestichten, werkinrichtingen, huizen van bewaring, gevan genissen, industrieën enz géén zachte zeep doer tusschenkomst der gemeentebesturen mogen ont vangen. Voor hen wordt de z.g. „Industrie- Zeep" (I. Z.) beschikbaar, gesteld, welke de hoofden dier inrichtingen rechtstreeks kunnen bestellen bij een der fabrikanten, aangesloten hij de Vereeniging van Fabrikanten van Zachte Zeep. Poging tot verboden uitvoer. Voor de recht-ba-nk to Tiel heeft terecht- ges baan T. J. v. d. H., gezagvoerder, gede tineerd te Middelburg. Beki. werd ten laste gelegd, dat hij m het laatst van 1916 bussen olie aan een staaldraad onder zijn vaartuig ojigehangen heeft, met de bedoeling, die olie van Nederland naar Duitschland uit te voeren. Bekl. zegt in Rotterdam op zich genomen te hebben, bussen sta-olie op die wijze naar Duitschland te vervoeren. Van buiten kon men ze aan het schip niet opmerken- ZijxL schip, was tot boven Tiol gesleept, toen hij bussen zag boven komen cn wegdrijven. In Duitschland bleken nog eenige bussen aan het staaldraad te zwten. In het geheel waren cr 100 aangeregen, waarvan, er 40 terecht gekomen zijn bij personen te Dreu- rriel en bij riviervisschers. Bekl. deelt des gevraagd mede, dat hij 12.000 mark met hét vervoeren zou verdienen. De officier van justitie acht het wettig eai overtuigend bewijs geleverd. Hij eisoht ver- oordecling bot 6 maanden gevangenisstraf. Mr. W. F. van Everdingen, advocaat te Tiel, acht alleszins termen aanwezig voor een lichte strafde groote verleiding, do preventieve hechtenis van 95 dagen en de inbeslagneming van hot schip. Hij roept de clementie der rechtbank voor bekl- drin gend in. Als tweede bekl. in deze zaak staat ver volgens terecht J. F. C., gezagvoerder, ge detineerd te Tiel. Bekl. bekent de bussen bij rissen van 33, 33 en 34 stuks met staaldraden onder liet schip van v. d. H. bevestigd te hebben. In den loop varn do reis gevoelde hij berouw over zijn daad en daarom heeft hij boven Tiel bij ruw weer de draden losgegooid, waardoor de bussen rangen drijven. In Duitschland gekomen, "bloken aan de dra den nog wel een paar busoortjes te zitten, doch geen bussen- Ook voor dezen bekl. wordt 6 maanden gevangenisstraf geeischt. Mr. E. J. J. van Lidth de Jeude, advo caat te Tiel, acht bold, niet schuldig aan het ten laste gelegde misdrijf. Er is geen olie over do grens gekomen, vrijwillig heeft bekl. ze laten drijven. Hij had t-oen de ze kerheid, dat hij geen bussen meer meevoer de. De officier is niet geslaagd in het leve ren van het bewijs en daarom vraagt plei ter vrijspraak. Vrijgelaten Hot Zweedsohe stoomschip ..Gotha," dat op reis van Gothenburg met een lading stuk goed en passagiers door een Duitsch ma rinevaartuig werd aangehouden en ter on derzoek naar S win om li nde opgebracht,' is, na twee dagen dnar te zijn opgehouden, we der vrijgelaten- Het stoomschip kwam gis termorgen te IJmuiden binnen en stoom de naar Amsterdam op. Of van de lading nog iets gelost is moeten worden, is nog niet bekend. Poging tot smokkelarij. Aan de Waalhaven te Rotterdam is de melkbezorger T. K., wonende aan den Zuidhoek, aangehouden, die in zijn melk- blikke-n op den wagen een partij tarwe ver borgen had, die hij van een sehipper gekre gen hacl, welke schipper bleek te zijn J. v. B van het lichterschip ,,Femma," geladen met regeeringstarwe. In.het voorouder van hetzelfde schip werd nc-g een partij tarwe gevonden, die eaenoens -in beslag genomen is. De schipper en de melkbczorgen zijn ge arresteerd. Aan boord van het Duitsche stoomschip Hein rich Hol ra", liggende in de Waalha ven werd een partij zeep in beslag genomer» Do goederen waren voor verboden uit voer bestemd. Drankmisbruik bij demobilisatie. B. cn W. van 's-Gravenhage hebben een ontwerp-verordening bij den gemeenteraad ingediend tot bestrijding van drankmisbruik bij demobilisatie, zulks naar aanleiding van den daartoe door de regcering te ken nen gegeven wensch. Voorgesteld wordt o. a. te bepalen, dat do burgemeester bevoegd zal zijn om bij de mobilisatie de tapperijen cn bierhuizen te sluiten gedurende den tijd, dat dit in liet1 „belang der openbare orde noodzakelijk wordt geachtterwijl de mogelijkheid is opengelaten, om dc verbodsbepaling te be perken tot bepaalde gedeelten van de stad Reserve-officieren der genie. Bij Kon. besluit is bepaald, dat een ver- lofs-officier c.q. 1 andsiormp 1 ichtigetijdens zijn verblijf in werkelijken dienst in positie gelijkgesteld met den rang van officier nie-t behoorende tot het wapen-der genie, die in .hét bezit is van eer: diploma van civiel-, bouwkundig-, werktuigkundig- of electro- technisch ingenieur, behaald aan de Tech nische Hooge-vchool of de voormalige Poly technische school te Delft, na gebleken be kwaamheid cn geschiktheid op zijn verzoek, ten minste voor den tijd, dat zijn dienst verbintenis, c.q-, dienstplicht duurt,, kat worden benoemd tot reserve-officier bij de genie. De veroischtè bekwaamheid en geschikt heid voor een zoodanige benoeming zd. moeten blijken uit een gunstige beoordce- ling na een dienstvervulling bij het wapen .der genie. Ilij, die dienst doet als genie-officier, krijgt op het- hem aankomende traktement een bijslag tot een bedrag, gelijk aan het verschil tusechen zijn trakteimen en he* traktement, hetwelk hij zou genieten, in dien li ij tot dit wapen behoorde. Lastige deserteurs. Voor do arrondissementsrechtbank te Alkmaai stond terecht zekere Paul August Rgeboren to Stuttgart, in Februari naar ons land gedeser teerd. Bold, had met een kameraad in den nacht van 18 op 19 April bij een bakker ingebroken. Daar de zoon, die in de bakkerij werkte, ge rucht in het huis hoorde en er op af ging, wer den de inbrekers in hun voornemen verijdelt» cn moesten hut hazenpad kiezen. Bekl. is later to Amsterdam gevat. Het O.M. acliite deserteurs als beklaagde een groote last voor het land, waarvan rncn zich zoc lang mogelijk diende bevrijd te houden, het wil de een afschrikwekkend voorbeeld gesteld zien en eischte 10 maanden gevangenisstraf. Een drama aan dc grens. Men schrijft van de grens: Twee Belgische studenten, Robert van de Berg, oud 20 jaar, uit Brussel, en zijn neel Pierre Menton, 19 jaar, uit St. Truyen, besloten raar Nederland uit te wijken om vandaar-naar het front door te gaan. Nabij do Nedcrlamlsche grensplaats Budel kwamen zij aan de eleclrische draadversper ring. Met houten ramen werd gepoogd de dra den te spannen, maar het mislukte. Door een ongelukkig toeval schoot een weggetrokken draad los en trof Robert v. d. Berg legen de "borst, met het gevolg, dal hij op slag werd gedood. De draad scheen ook Menton geraakt te hebben, want deze viel in een bezwijming, waaruit hij eerst na langen tijd ontwaakte. _Dc draad was los gesprongen toen M. zich op een primitieven lad der bevond boven den draad. Zijn val bracht hem op Kollandseh grondgebied, terwijl het lijk van v. d. B aan gene zijde van den draad lag. Menten werd, toen hij tot bewustzijn was teruggekeerd, opgemerkt door een Duitsclie wacht, die nog eenige schoten op hem loste, terwijl hij verder over Nëderlandsch gebied vluchtte. In Budel werd de jonge man, die zeer onder den indruk is'van den dood van zijn neef, lief derijk ontvangen. Hij is naar den consul te 's Bosch doorgegaan. De bedreigde bosschcn. In verband met de toezegging, door den mi nister van Binnenlandsche Zaken 22 Mei aar den-'heer Van Hamel gedaan, heeft, naar het „Volk" meldt, hot Kamerlid Gerhard 7 Juni on derstaande vragen aan den minister van Land bouw ingezonden: 1. Is dc minister niet van oordeel, dat blijkens de velerlei courantenberichten en aanbiedingen per advertenties liet vellen van bosschen, boo- merijen enz. een kwaad is geworden, dat nu wél „een verontrustenden omvang heeft aange nomen"? 2. Is de minister niet mede van oordeel, dat dit onderwerp bovendien een bijzonder actuee' belang heeft verkregen met hét oog op verschil lend© economische 'belangen als brandstofvoor- ziening, bewaren van timmerhout enz.? 3. Zoo ja, is de minister bereid medé te dea len of heft onlwerp-Boschwet, dat reeds 29 Sep-*

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1