IMerland en de Oorlog. A". 1917. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. f17512 Dinsdag 133 Juni. LEIDSCI PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—8 regels /1.05. Iedere regel meer /0.20. Kleine aÜTertentiën TOi 30 woorden 40 Cents contant) elk tiental woorden meer 10 Cents. Incasso volgens postreclit. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon 1.60per week. I f 0.12, Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week, 1 f B 0.12, Franco per post2.—. LEIDEN. 12 JUNI. Op uitnoodiging van do philosofisclie faculteit der Leidsche studenten hoeft gis teravond in het Klein-Auditorium van het Academiegebouw prof. dr. G. Heymans*, hoogleeraar in de pliilosofie te Groningen, een voordracht gehouden ov.erEmpiris- jno cn apriorisme. Ds. B. Batelaan, te De Bilt, alhier beroepen bij de Ned.-Herv. Gem., heeft yoor Ermelo bedankt. Bij den inspecteur der dir. belastin gen, enz. alhier, derde afd., is ingekomen onder letters C. V. f 25.60 wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting 191-i en 1910. De Raad van Wassenaar heeft het verzoek van ,,Do Ambachtsschool", alhier, om subsidie, voorloopig van de hand ge- ,wozen. Uit dio gemeente gaan de meeste jongens naar Don Haag. Op de bloembollenkeuring vanwege 'do Alg. Verocniging van Bloembollencul tuur te Haarlem werd onze stadgenoot do heer Corn. Boekeo bekroond met een zil veren medaille voor zijn interessante in zending pioenen (Paeonia Sinences). Do heer Boekee exposeerde niet minder dan 80 soorten. Alweer een gift, een flinke, van hon derd gulden, van movr. E. d. V., voor de Leidscho Ver. voor Kinderherstellings- kolonies! Morgen hopen wij de opgaven voort te zetten. Kleine giften worden ook niet versmaad. Ds. K. van Dijk, missionair Dienaar des Woords to Kaboemon (Java), dio reeds zoo lang onderweg is om in ons land zijn verloftijd door te brengen, heeft in een particulier schrijven meegedeeld wat zijn plannen zijn. Hij wil zijn verlof gaarne gebruiken ten nutte van den Zendingsarbeid. Hij kan te Leiden nog wat college loop en voor het Javaansch en nu de Zendingsschool wordt overgeplaatst naar Oegstgeest, heeft hij dan ook gelegenheid nog eens met andere "Zendingsarbeiders om te gaan. In do Stedelijke Werk-inrïchting zijn opgenomen in de week van 3 tot 9 Juni: volwassen personen' 211kinderen 31; to taal 242 personen. Voordracht ter Inleiding van het Museum .voor Ouders en Opvoeders in het Volkshuis. Gisteravond hie>ld in het Leidsche Volks huis mevr. M. BladergroenVan der Willi gen een rede, naar aanleiding van de ten toonstelling van ,,Het Museum voor Ouders en Opvoeders", welke in het Volkshuis ge houden zal w>orden en besprak de vraag in hoeverre deze instelling het opgroeiend ge slacht ten goede kaïn komen. Spr. begon met er op te wijzen, dat bij èen doeltreffende opvoeding vóór alles ken nis noodig iskenni6 en wijdheid, die de mooie taak tot een zeer begeerlijke maakt, te meer, als de liefde daarbij de motor is, dio de wetenschap tot daden omzet. Zonder de laatste is, naar het woord van Paulus, alle kennen niets dan een klinkend metaal en een luidende schel. Reeds in 1899-toonde mevr. Sandberg Geisweit van der Netten aan, in een open brief aan de ouders, hoe gewenscht het is, dat er een opleiding voor natuurlijke op voeders in het leven werd geroepen en 12 jaTen later ongeveer, smaakte zij do voldoe ning, dat tot dit doel het Museum tot stand kwam. Seeds scherper wordb de behoefte aan wetenschappelijke opleiding govroeld en in den komenden winter zal dan ook aai) de Sehool voor Maatschappelijk Werk de op leiding van leerares in opvoedkunde voor ouders ter hand genomen worden. En nu heeft Leiden het voorrecht op aan schouwelijke wijze te worden voorgelicht in allerlei moeilijkheden en vragen, die zich bij de opvoeding voor kunjncn doen. Daar is de afdeelingontwikkeling en ver zorging van het kind, waar wij een inzicht krijgen van het wonderlijk samenstel van den wordenden mensck en gewezen worden op allerlei afwijkingen, die den groei kun nen belemmeren en bij doelmatig ingrij pen voorkomen kunnen worden. Daar is het Speelhoekje, waar heb kind zichzelf leert zijn, zijn fort of kerk mag bouwen zonder het vóór den maaltijd weer te moeten opruimenwaar de peppen rond het tafeltje worden geschaard en het kleine huismoedertje een eigen huishoudinkje vormtwaar het -kind tevredenheid leert in eigen ongestoord bezig zijn. Daar is de afd. Fröbel met allerlei aardig knutselwerk door kleine handige vingertjes zelf vervaardigddaar is een tafel ter eere van Moeder Monüiseori, die begrepen heeft, dat het kind werkzaam wil zijn ook zonder dat het altijd iets tot stand brengt. Met haar 6chool voor achterlijke kinderen be reikte zij zulke schitterende resultaten, dat de methode later ook op het normale kind werd toegepast. Daar is de afdeeling Voeding, als eersto voorwaarde om liet weerstandsvermogen te versterken; duidelijke tabellen zullen de voedingswaarde aangeven der verschillen de voedingsmiddelen, diverse rantsoenen zullen getoond worden en porties, welke voor een luttel bedrag door een verstandige huisvrouw bereid kunnen worden. Daar is de afdeeling Kinderlectuur, met mooie, kostbare prentenboeken, voor de jeugd om te watertanden, doch gelukkig ook minder dure, met prachtige verhalen en binnen het bereik van vele kleine beur zen. 1 En tot besluit het Bijbelsche Museum, dat een overzicht geeft van de zeden en ge woonten der Israëlieten in Palestina; een afdeètóng, die ongetwijfeld bij het onder wijs op Zondagsschool en catechisaties van groot nut kan zijn. Na een opwekking aan de aanwezigen, om deze schoone gelegenheid tot ontwikke ling en voorlichting niet ongebruikt voor bij te laten gaan, eindigde spr. haar warm pleidooi en aangename voordracht. Ü1T ONS LAND. Yalsclie zilverbons. Maandagmorgen zijn een zestal verdach ten van het vervaardigen van valsche zil verbons, naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Zondag hadden zij bekend. Aan de mijn Laura te Hoensbroek is nog de Oostenrijker G. aangehouden, verdacht van medeplichtigheid: De doodeljjkc draad. Een gehuwde vrouw uit Cathen (B.), ge naamd Van der Pas, kwam tegenover Meers- Elsloo in aanraking met de electrische drar den lang3 de Maas en werd op slag ge dood. Het kind van de ongelukkige was dien zelfden morgen gestorven. Haar man was hier te lande geïnterneerd. Zij schijnt van plan geweest te zijn naar Nederland te vluchten. Ncdcrlandsche zeelieden voor den Londen- schcn politierechter. De kapitein en acht leden der beman ning van een Nederlandsch schip stonden dezer dagen voor de Tover Brigde-politie- rechtbank terecht, wegens het niet tijdig terugkeeren van een verlof, dat de aliens- officier hun had toegestaan. Deze ambtenaar verklaarde, dat er wel verzachtende omstandigheden waren, daar het schip reeds vier maanden in het dok ligt en de bemanning in dien tijd slechts weinig verlof-"had gehad. De kapitein had zich verdienstelijk gemaakt door 200 per sonen van een getorpedeerd schip te redden. De rechter hield met deze feiten reke ning en veroordeelde de beklaagden tot een boete van 1 pond sterling ieder. De Duitsclie smokkelschepeii. Do correspondent van „De Tel." te Rotter dam meldt: Geen dag gaat er voorbij of de douane-amb tenaren roepen de hulp der rivier-politie in, om aan boord der in de Rotterdamsche ha vens gelegen kolenschepen goederen in beslag tc nemen, die aan boord zijn gesmokkeld om ze naar Duitschland uit te voeren. Vaak zijn het zeer belangrijke partijen zeep of levens middelen, die dan na ijverig zoeken opge spoord worden. Men begint nu toch eenigo maatregelen te nemen. Zoo blijven de sche pen op stroom liggen en is mon er toe over gegaan nauwkeuriger toezicht uit to oefe nen op het laden. Toch slagen do leden der bemanning er vaak in, hot noodige aan boord te brengen, dat daar dan op alle mo gelijke cn onmogelijke plaatsen wordt ver stopt. Het geeft te denken, dat de gezagvoer ders vaak het voorbeeld geven. Zoo verne men wij, dat aan boord van het Duitsche stoomschip „Colia", liggende in de "Waalha ven, in de hut van den kapitein een partij spok werd gevonden. Goed voorgaan ck)et goed volgen! In het volkslogies kwamen na onderzoek bussen cacao en kisten vol „Kwat- ta"-reepen voor den dag. Aan boord van het stoomschip „Pallas" hadden de stokers in het stookhol een vat met dubbelen bodem, speciaal voor smokkel doeleinden. Bij onderzoek kwam een belang rijke partij zeep voor den dag. De ambtenaren, met het toezicht belast, ontdekten steeds nieuwe trucjes. Soms zijn de sohopen zelve ingericht op hot smokkelen en vindt men dubbele wanden in laadruim ten of hutten. Ook wordt -de smokkelwaar tijdens het onderhoek welin de schoor steen gehangenBij stoomschepen, die moer dan één ketel hebben, l'aat men één ketel ongestookt, om zoodoende de vrijge komen ruimte nuttig te gebruiken als berg plaats voor artikelen, waarvan de uitvoer verboden is. Zelfs in de vlampijpen heeft men wel goederen verborgen gevonden. Een groot soliip heèft nu eenmaal vele' hoe ken cn gaatjes, waar iets"" geborgen kan worden. Een nauwkeurig onderzook vergt oenigo dagen. Thans, nu men de trucjes be gint te kennen, worden de logiczcn, de wanden, de looze gang onder in het schip, stookruimten en machinekamer, aan een nauwkeurig ^onderzoek onderworpen. En nog beseffen de ambtenaren, dat de ontdek te goéderen nog slechts een gering deel vormen van hetgeen zich aan boord be vindt, dooh ondanks ijverig zoeken niet ge vonden wordt. Nog wordt gemeld: Ten einde de moei lijkheden te. verminderen, die zich bij het onderzoek der Duitsche schepen voordoen, is besloten, een strenger toezicht uit te oefenen op de personen, die zich naar boord begeven. Dit verscherpte toezicht heeft reeds resultaat opgeleverd. De scheepshandelaar Chr. v. H. werd aangehouden, toen hij met een partij levensmiddelen naar het s.s. „Elisabeth", liggende in de Waalhaven, ging. Hij had thee. worst, boter, kaas en koffie bij zich, zonder van de vereischte papieren te zijn voorzien. De partijen zijn in beslag genomen. De koopvrouwen, die met doozen vol lijfgoederen op weg waren naar het s.s. „Amsterdam", in de Waal haven, werden eveneens aangehouden. Zrj gaven voor naar het schip te gaan om te trachten de goederen te verkoopen. Bij on derzoek bleek, dat de geheele partij reeds aangekocht was, hoewel men geen uitvcer- consent daarvoor had.- De partij lijfgoederen werd in beslag genomen. Aardappelen-uitvoer on gewenscht. In de raadsvergadering vaai Cappelle op de IJssel heeft de heer L. Vuyk Az. de vol gende motie voorgesteld, welke met a-lge- meene stemmen is aangenomen „De Raad dor gemeente Cappelle op de IJssel in wettige vergadering bijeen op 7 Juni 1917; vernomen bobbende uft do nieuwsbladen, dat het in de bedoeling van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handed ligt, ♦om consenten te verleenen tot den vrijen uitvoer naar het buitenland van aardappe len, gewas 1917 gezien hebbende het groote tekort aan aardappelen, dat thans reeds bestaat, zoo- dat sleohbs voor een klein gedeelte in do allornoodigiste levensbehoeften van ons volk kaïn worden voorzien; overwegende, dat aardappelen het hoofd- voedsel zijn voor alle burgers en dat bij dc reeds ontoereikende voorziening der le vensmiddelen een zekere en snelle afne ming dor physieke krachten van ons volk het gevolg zal zijn overwegende, dat in de eerste plaats dient gelet te worden op dc groote nooden en le vensbehoeften van ons geheele volk en niet op de financicele belangen van enkelen; verzoekt Uw Excellentie beleefd, indien de bovenaangehaalde mcdedeelingcn in de nieuwsbladen juist zijn, het daarheen te lei den, dat van den nieuwen aardappeloogst in de eersto plaats voldoende wordbn gedistri bueerd voor de levensbehoeften van óns Ne- derlandsohc volk, opdat ieder burger min stens het rantsoen van 5 K.C1. per week blij- ve behouden, niet vaststelling van een maxi mum kiloprijs." Aaugekomen sclicpen. Op 10 Juni zijn t9 Rotterdam aangeko men de volgende stoomschepen: „Waaldijk" van de Hol!.Amerika-Lijn, van New-York met 159.912 bushels tarwe en 41.145 zak ken meel voor de Nederlandsche regesring; „Terschelling", van den Rott. Lloyd van New-York (Vigo) met een volle lading maïs; „Sliedrecht' van de Stoomvaart-Mij. „Maas" (Phs. van Ommeren) van Baltimore, met 161.000 bushels maïs voor de Nederland sche regeering. Te Amsterdam zijn aangekomen de stoom schepen „Calypso" van de „K. N..S. M.", van New-York, met 166.048 bushals haver;,# „Atlas" van dezelfde Mij. van New-York met 15.576 zak lijnkoek voer 'do- Neder landsche regeering; de stoomschepen „Nias", „Billiton" en „Sumatra" van de Stoomv.- Mij. „Nederland", alle van Java met stuk goederen. En op 11 Juni te Amsterdam stoom schip „Amor" van de „K. N. S. M." van' Baltimore met 154.800 bush, haver vcor de Nederlandsche regeering. Duftschc kinderen. Maandag zijn in het geheel 315 Duitsche kinderen weer over Arnhem -naar hun vader-: land teruggekeerd. In den loop-van den mor gen passeerde éen trein met 265 kinderen uit» Den Haag en Leiden; in don namiddag volgden er nog 50, die de reis voor eigen re kening maakten. Schoener getorpedeerd. Het schoencrsehip „Cornelia", bchoorende aan de Zeevaart-Mij. „Groningen" is op reis van Havre naar Lissabon in het Kanaal go- torpedeerd. Kapitein en bemanning zijn in Frankrijk geland. Dé „Opliir". Het s.s. „Opliir" van den Rotterdamscheji Lloyd, zal a.s. Zaterdag van Rotterdam naar Indië vertrekken. Ruw zout. Het Brit&cho kuststooinsokip „Loohiel" uit Glasgow is van een Engelsche oostkusthaven. te IJmuiden aangekomen met een lading van circa 100.000 K.G. ruw zout. Deze lading was geconsigneerd aan de Fish Export Company te IJmuiden. Landstormjaarklassen 1902 en 1903. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat op 10 Juli voor den landstorm moeten wor den ingeschreven zonder daartoe te bchooren, de personen, bedoeld in art 1 van het Kon. besluit van 12 April 1917, voor zooveel zij zijn geboren in 1883 en 1882. De keuring voor deze jaarklassen 1903 en 1902 zal vermoede lijk plaats hebben in Juli en Augustus, ein digende 25 Augustus. Geknoei met broodkaarten. Op do Ruysdaelkade te Amsterdam is een werkman gearresteerd, die in het bezit was van 1200 broodkaarten, welke hij getracht had aan een bakker tc vorkoopen. Indische ambtenaren en officieren. De „N. Ct." meldt, dat de regeering twee schepen hééft gecharterd, welke uilsluitend bestemd zullen zijn om Indische ambtenaren en officieren voor het Indische lejer naar de koloniën over te brengen. FEUILLETON. iöEJ KLIMOP. Roman naar het Italiaanse!) van GRAZIA DELEDDA. 50) „Goed, dan ga ik Roza halen, en ik zal een fceetje water vragen bij tante Anna; laat mij gaan Zij nam een kleine kruik mee en ging uit. Ver achter dc donkere huisjes van het dorp Ran de nog rossig verlichte lucht schitterden de sterren van den Grooten Beer. Dc boeren keer den van het veld terug op hun kleine, vermoeide Paardjcs, cn door dc wijdopen deurtjes zag men do vrouwen het vuur aanleggen en hét armoe dige maal voor hun mannen bereiden. Dicht bij het huisje van tante- Anna gekomen, kook Anncsa, dio al ongerust was over de lan- go afwezigheid van Paulu, naar den bergweg, om to zien of cr soms een herder aankwam. Maar zij zag niemand cn zij ging door hot klei de plaatsje naar hel huisje. Het was de wo ning van arme menschen; in do keuken boven do deur was een soort vliering, waarin het hout opgestapeld werd en stroo en gort bewaard borden. ..Bon jij het, Annesa? Roza is naar dc bron gegaan met Ballora en de meisjes," zei tante Anna van af de vliering, waar zij wat hout had gehaald. „Wacht even."- 2ij -daalde langs een ~idoin wenteltrapje af, terwijl Anncsa een beetje water in haar kruik •chonk uit oen waterkan, die op een steen stond. ..Ik neem' oenbeetje water; morgen zal ik u terugbrengen, tante Anna." "Mijn zieltje! Met den interest moet je het teruggeven!" riep de andere uit, schertsend. „Ballora zal Roza wel thuis brengen, als zij straks van de bron komt. Hebben zij hot testa ment geopend'?" vroeg zij locn. „Is het waar, dat priester Virdis hel in bewaring had? Ha!... dat oude stekelvarkenJ Ik hoop, dat mijn woor- don niet eens als een rozeblad op hem zullen wegen, maar hij was toch erg gierig en wan trouwenden vandaag was hot gerucht in omloop, dat Paulu hem zooveel stokslagen heeft gegoven, dat hij er van gestorven is." „Ha!" schreeuwde Annesa, zich dc woorden van den blinden man herinnerend, „zeggen zc dat?" „Praatjes, kind! Maar wat scheelt je?"- Anncsa beefdo van schrik en koorts; zij dacht loeh, dat zij zich niet verraden moest en ant woordde kalm: „Alle avonden sedert een poosje heb ik de koorts. Ik ga nu naar bed, ik ben doodmoe; hoor es, tante Anna, mijn rug is kapot alsof zij me geslagen hadden. Goeden dag, we zullen oen anderen koer praten. Laat me gaan." „Ik kom later bij jelui aan, zieltje," zei tan- to Anna, terwijl zij haar tot aan het paadje bracht, dat over do rotsige helling liep. „Als jc Ballora ontmoet, zeg haar dan, dat zij zich haas ten moet, het is al laat." Anncsa spoedde zich, denkende, dat Pau'u al thuis zou zijn; maar halfweg, op eon een zaam wegje, meende zij de stem van Ballora tc hooren en hot huilen van Roza. Zij liep hard naar dien kant cn aan het eind van het straat je zag zij inderdaad hel nichtje van tante An na, dat ook hard liep, mot Roza op dc armen, gevolgd door twee andere verschrikte meisjes. „Roza, Roza!" riep Annesa. Zij zotte het ■wa terkruikje op den grond en ronde naar Ballora toe. „Wat is er? Wat is er?" Roza vatte haar om den hals en liet hel zwa re hoofd op haar schouders hangen; haar hcele lichaampje beefde stuipachtig. „Ga terug," zei Ballora met hijgende stem. „Dc carabinieri zoeken je; ze zijn daar, in je- lufs huis, en zij arresleeren allen.... Allen, ook tanto Rachele....!" „Ook tanto Rachele?...." stotterde Annesa, zonder tc weten wat zo zei, terwijl Ballora en de meisjes hard liepen, als door een panischcn schrik bevangen, vluchtende van een gevaar lijke plaats. Zij volgde hen en vroeg met hij gende stem: „Hoe dan? Hoe dan?" „Ik weet het niet; we waren tot aan jelui's deur gekomen; we wilden Roza terug brengen. Maar er waren vclduienschen voor jelui's deur, en een vrouw zei tot me: carabinieri zijn cr, zc arrcstecren allen, allen.... en zo zoeken An nesa. Toen zette ik de kruik op den grond, nam Roza mee en liep weg. Ik moet tanto Anna waarschuwen. Verschuil jij je, Annesa; ver schuil jeverschuil je!_" Zij dacht aan niets anders; in haar schrik, overwonnen door het eenigc instinct van zelf behoud, dacht ze, dat zij alleen, de schuldige, in gevaar was. Al do anderen waren onschul dig; zo hadden niets te vreezen. Zij sprak geen Woord meer, het kwam haar niet in de gedach te om terug te gaan en zich te overtuigon of Ballora zich vergist had of niet; of ze soms het gevaar overdreven had. Het instinct dreef haar, noodzaakte haar te vluchten, - zich to redden. Ook Ballora "cn do kinderen liepen op een draf; hel was alsof ze allen door de carabinieri ver volgd werden. Vele vrouwen kwamen uit haar deuren te voorschijn; óén zei: „Het zijn meisjes, die elkaar naloopcn om to spclch." En de vluchtelingen kwamen ongestoord aan het huisje van tante Anna. De keuken, waar zij de een na de andere binnen ging, was leeg. Annesa dacht eerst zich op de vliering të ver schuilen, maar Ballora zei tot haar: „Blijf niet hier, Annesa, blijf niet.... voordat zc je ergens anders zullen zoeken, komen zc natuurlijk hier.... Ga je op een andere plaats verschuilen." „Waar, waar?" vroeg ze, wanhopig om zich heen kijkend. „Loop weg, Annesa," drong dc andere aan, ga weg; ik meen, dat zc komen Toen, blind door vrees en zelfzucht, trachtte Annesa geen verdere bijzonderheden te verne men; zc zag niets meer; ze bevrijdde zich met geweld van Roza, ze rukte haar vaii .zich af cn rende naar buiten. Gelukkig was hot daar conzaam; niemand zag haar, of liever zij zag niemand; zo kon vluchten naar het pleintje van de kork en verder lang3 het kleine steencn trapje naar de eenvoudige belvédère. Het was een soort portiek met drie bogen cn een rieten dak en omgeven door een stccnen verschansing Zij knielde voor de borstwering, zoodat haar gezicht alleen tusschen twee steenen uitkwam; boven haar hoofd, aan den achterkant van dc ruwe portiek, schitterden de sterren; alles was stille, vrede en schaduw. Haar hart klopte on stuimig; de koorts- vermeerderde" haar schrik. Het leek haar alsof monsterachtige spoken haar vervolgden om haar te pakken en naar een oord, veel goheimzinnigor en afschuwelijker dan de hel, aan wiens bestaan zij niet geloofde, tc slepon. Do chaos was om haar heen; con schaduw, een nevel, een akelige nacht ronder einde. Dc naelit was inderdaad een ware pijniging, nog veel smartelijker dan de vorige. Van haar schuilplaats af kon zij hot kerk plein zien, de rotsige helling en het huisje van j tante Anna Tot heel laat brandde een lielilje J aan dc deur van het huisje. Zij zag schimmen heen en weer loopen, zij meende het huilen van Roza en onduidelijke flanken te hooren; maar toen werd alles stil. Een man te paard reed over het kerkplein; de lucht werd m hc.t boscb lichter. Eenigszins gerustgesteld, stond zij op en dacht na. Waar was Paulu? Was hij terug gekeerd? Hadden zij hem ook in hechtenis ge nomen? En de anderen? Indien Ballora zich vergist had?" „Het is alles een droom geweest," dacht zij, „Ballora heelt zich zeker vergist. Neen, men arresteert de menschen niet zoo, onverwachts, in een oogenhlik. Ik ijl; het is dc koorts, die me goeselt" Maar toen herinnerde zij zich. dat ze den vo- rigen nacht ook dacht te droomen, en toch was alles, alles een tragische werkelijkheid geweest. „Ik, ik ben de schuld van alles, ik. Wat moet ik nu doen? Waarom ben ik gevlucht? Waar voor ben ik bang? De gevangenis wacht mij; ik wist liet. ook voordat ik gedaan had wat ik deed Waarom vlucht ik nu? Alles is verloren!" Zij ging op de eerste trede van de trap zit ten en trachtte haar toestand beter te begrij pen. Langzamerhand verminderden haar schrik en haar leed cn ecu schijntje licht verlichtte haar duistere ziel. Zij werd weer wat zo altijd geweest was: de klimop, dié niet zonder steun kon leven. „Ik moet ze redden," besloot cj, opstaande, en zij ging weer benedon naar de plaats. „Ik zal me gaan aangeven noodif ia, zal ik alles zeggen." <VY - O-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1