<geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit rsommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieele Kennisgevingen. Binnenland. 17562 Donderdag 31 Meï o—- Eerste JfSlacf. S®. 1917* LEIDSCH BLAD PBIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—8 ttgil* /1.05. Iedere regel moer 10.20. - Kleine adrertentiën w 80 woerden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Incasso volgens poBtreeht. Bewijsnummer 6 Cent». PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; P'e* week. 2 Z If 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 5 0.12. Franco per post 5 2. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN, SCHEMERLICHTEN, ENZ. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de navolgende maximum-prijzen voor kaarsen e. d. zijn vastgesteld: TÜSSCHENH AN DELPRIJ S. 42 cent per pak Kaarsen van 300 gram, of por doos Lichten van minstens 200 gram en f7 cent per daarbij behoorend glaasje. KLEINHANDELPRIJS. 50 cent per pak Kaarsen van 300 gram, of per doos Lichten van winstens 200 gram cn 10 cent per stuk voor de daarbij belioorendo Kaasjei. i\aursen en Schemerlichten kunnen voor den verkoop binnen deze gemeente worden aangevraagd door grossiers onder opgave Jcr gcwenschto hoeveelheden. Deze kaarsen enz., mogen niet aan winke liers worden afgegeven dan op volgbriefjes, Toor winkeliers op nader bekend te maken Hjd verkrijgbaar aan het Bureau Vischmarkt No. 18. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GUSELAAR. Leiden, 31 Mei 1917. ZEGELWET 1017. Burgemeester en Wethouders van Leiden (herinneren de ingezetenen aan de in werking ttreding der nieuwe „Zegelwet 1917" op Vrij dag 1 Juni a.s. •Zij vestigen or do bijzondere aandacht op, [dat in het vervolg alle verzoekschriften, zelfs ■al zijn deze in briefvorm. tenzij zij bij de iWet uitdrukkelijk van het recht van zegel zijn vrijgesteld moeten worden gestold op gezegeld papier van 30 cents; welk papier een oppervlakte mag hebben van ten hoogste '425 c*M.a. iVoóTts wijzen zij nadrukkelijk op art. 15 I fler genoemde Wet, waarin het o.a. aan de j .Gemeentebesturen verboden wordt bij hun i beslissing of beschikking rekening te houden ,van eenig stuk dat, hoewol aan zegelrecht onderworpen, ongezegeld of niet voldoende gezegeld te hunner kennis is gebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Meï 1917. LEIDEN. 31 MEI. Inzake de staking in d-o wa-scbinrich ting van de Gobi's. Dieben deelt men ons van werkKed-eoizijde mede Gisteravond had een conferentie plaats met het bestuur van de Patroonsvereeni- ging. Vooreerst werd geconstateerd- dat het niet plaats vinden van de conferentie de vo-nige week Donderdag moet worden toe geschreven aan een misversband en niet aan den onwuil der Patroonsvereenigmg, om te onderhandelen. Door een misverstand heeft eentelefo nische boodschap de leiders der staking niet bereikt. Over de staking zelf kon geen overeen stemming worden verkregen. Vastgesteld werd, dat het bestuur der Datroonsvereeniglng overleg plegen zal met de firma Dieben, waarna Vrijdag avond weder een conferentie za-1 plaats hebben. Op een hedenmorgen gebonden verga dering met do staaksters werd besloten, dat zonder beduidende loonsverhooging beëindiging der staking een onmogelijkheid •is, te méér- waar «op andere vvaschinrich tingen veel meer loon betaald wordt als bij de firma Gebr. Dieben. Mej. S. A. C. Kouwenhoven, alhier, is te Haarlem geslaagd voor het akto- examen L. O. De heer J. Veenendaal, alhier, slaag- do t© s-Gravenhage voor het examen Boekhouden, Handelsrekenen en Handels recht dor Vereeniging van Leeraren in hot Boekhouden., Vereeniging tot Itevorderingvanden bouw van Werkmanswoningen. Uit liet jaarverslag over 1916 dezer Ver eeniging blijkt, dat kort voor het .einde van dit jaar bezwaren van de zijde van do Kegcering aan liet gemeentebestuur waren kenbaar gemaakt tegen het verleenen van de gevraagde bedragen voor de bebouwing van het Kooiterrein en een gedeelte van net Volkspark; bèaswaren, welk«, naar het bestuur, vertrouwt, wel uit den weg zullen worden geruimd, maar die' toch wederom vertraging ten gevolge zullen hebben. Zal in 1917 met de uitvoering kunnen worden begonnen? Het zou een groote voldoening zijn, indien eindelijk, de plannen, aan welker voorbereiding reeds zoo lang is gearbeid, konden worden uitgevoerd, vooral omdat <le toenemende woningnood in de gemeente Leiden het stichten van goedkoope wonin gen noodzakelijk maakt. Echter mag nieb worden voorbijgezien, dat de omstandigheden zeer zijn gewijzigd, de loonen en de materiaaiprijzen in die mate gestegen, dat voor het in 1916 geraamde bedrag de plannen niet zulten kunnen worden uitgevoerd. Intusschen blijft men de hoop koesteren, dat in het volgend jaarverslag zal kunnen worden vermeld, dat met de uitvoering der plannen een aanvang is ge maakt. Het bestuur verheugt zich te kun nen constateeren. dat de exploitatie der ar beiderswoningen. der Vereeniging- toebehoo- rend, zeer gunstige resultaten heeft opge leverd. Door leegstaan ging ten aanzien van de oude woningen verloren f29.05. De ach terstand over 1916 bedroeg f 52.15, terwijl f 31.40 op oude schuld werd a'fbetaald. In het kwartier Oranjeboomstraat hebben en kelen schuld gemaakt in de eerste periode van do crisis. De meesten hebben trouw af betaald, zoodat er b"g het einde van het jaar 1916 nog slechts 4 posten tot een totaal bedrag van 1'38.15 openstonden. Alle woningen waren steeds verhuurd. Alleen het pakhuis aan de Geeregracht bleef 12 weken onverhuurd, aoodat daardoor f24 huur werd gederfd. In het bestuur kwam ia 1916 geen ver andering. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden W. C. Mulder en mr. E. A. Cosman werden herkozen. In 1916 bestond de Vereeniging 25 jaar. Gedurende die 25 jaar maakte de Voorzitter deel uit van het bestuur. Dit heuglijk feit mag in dit verslag zeker niet onvermeld blijven. Het bestuur spreekt den wensch uit, dat liet den Voorzitter gegeven moge zijn nog vele .jaren in liet belang der Vereeniging werk zaam te zijn. Ver?p«i«ing tot ni;E>rei<3isig van liet B'lvaa^elie iu Egypte. Nu lat door bovenstaande vereeniging g's- termiddag de jaarvergadering was gehou den in het Wijkgebouw aan het Levendaal, welke bijeenkomst een huishoudelijk karakj; r droeg, werd gisteravond in d? Oosterkerk, daarvoor welw.l'end door de G m?ent:-com- niissie afges'aan. een openbars samenkomst gehouden, die ook door vele belangstellen den van buiten werd bijgewoond. De bijeenkomst werd met een hartelijk welkomstwoord door ds. M. .T. Punselie ge opend. Hij wees er daarna op, hoe Egypte, hoe ver het moge verwijderd liggen, ons als het ware reed3 van den tijd van onze jeugd af bekend is. Op onze catechisaties hebben wij er al van gehoord. Vele mooie Bijbel- sche verhalen herinneren er ons aan. Spr. sprak er ten slotte zijn vreugde over uit, dat de Vereeniging haar jaarvergadering hier heeft gehouden. Onze kennismaking met dit oude land wordt er weder door verleven digd. Na lezing van Jesaja 19 vers 19 tot het einde, waarin over Egypteland worde gepro feteerd, gaf hij het woord aan dr. J. Th. de Visser, die een opwekkend woord sprak en op zijn gewone boeiende wijze ons Egyp teland van de eerste tijden, zooals het ons is bekend geworden uit de verhalen in de ge wijde geschriften, schetste en van do latere geschiedenis mede putte uit eigen herinne ring in verband met een reis door het Oos ten, die hij 22 jaren geleden met prof. Van Rijn, uit Groningen, maakte. Ds. K. L. Boerlijst, predikant bij de Evang.-Luthersche Gem. te Leeuwarden, deed vervolgens eenige mededeelingen over den Zendingsarbeid in Egypte, waarin op - tref fende wijze uitkwam hoe dit werk door God wordt gezegend. Daar ds. J. J. van Noort, uit Amsterdam, dio mede als spreker was aangekondigd, door ongesteldheid was verhinderd, sprak ds. Boerlijst ook het slotwoord, waarin hij in het bijzonder dank bracht aan ds. Pun selie, voor diens voorbereidenden aibad en aan dc Gemeente-commissie voor het afs'.aan van het kerkgebouw. De-bijeenk'..nst werd met dankgebed eu het zingen van Gezang 96 gesloten, Verkleziiigeu. Naar wij vernemen, zal door de drie vrij zinnige kiesvereenigingen in dit district het aftredend Kamerlid prof. mr. J. E. Heeres weder worden gecandideerd. De kerkelijke, partjjen en de S.-D. A.-P. zullen er geen candidaat tegenover stellen. Wel wordt verwacht, dat de afdeeling Lei den der S. D. P. met een candidaat zal uit komen. Als zoodanig wordt de heer L. de .Visser genoemd. Ook wordt door de Alge- meene Staatspartij overwogen een candidaat te stellen. In het district Katwijk zal tegenover het aftredend lid, dr. J. Th. de Visser candidaat gesteld worden de hoer I£euchenius, to Schfc- veningeo. - - V UIT ONS LAND. Vorecniging- van Landstorniplichti^en. Dc Vereeniging van Landstormplichtigen in Nederland hield Maandag 28 Mei in „Handwerkers-Vriendenkring", te Amster dam een landelijk congres. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat de vereeniging 125 afdec- lingen teil mei een ledental van ongeveer 10.000. Spreker schetste in oen kort woord liet afgelcfcopen conflict in de Tweede Kaan er Aaii do orde kwam de verkiezing van drie hoofdbestuurders. Tot tijdelijk waarnemend hoofdbestuurders werden bjj acclamatie be noemd de hoeren D. v. Schoten, Cii. v. d. Zoo en C. M. J. v. Broekhoven. Hierna kwam aan de orde-het punt van de agenda tot verbetering der kazerneering en militaire verpleging. Voorgesteld werd, een regelmatige actie te voeren. Een der leden van het hoofdbestuur leidde deze actie in. De heer v. cl. Ploeg besprak de sterkte van de thans onder de wapenen staande leger macht. Het lager is nu tweemaal zoo sterk als in liet begin van de mobilisatie en er dreigt tengevolge van deze grootte van het leger gebrek te komen aa.n arbeidskrach ten en het groote contrast tusschen de-ze twee dingen is dus een ongunstige druk op den economisohen toestand. De vergadering, was het. geheel met den spr. eens. Nieuwe uitvoer van paarden? Men meldt uit Tiel Tegen de volgende week zijn in de Be tuwe verschillende monsteringen van ruins en merries van 4 tot 15 ja-ar aangekondigd. Kleur onverschillig. Uitvoer van fruit. De minister van Latndbouw brengt ter kennis, dat een algemeène regeling in voor bereiding is, welke het mogelijk zal maken, voor zoover do binnenlandsche behoefte in verband met den uitslag van den oogst zulks za-1 toelaten, den uitvoer van bepaal de partijen fruit toe te staan. Deze regeling, zal hot houden - van de ge bruikelijke f r uit verpachtingen niet uite sluiten. De aandacht wordt er echter op geves tigd, dat voor heb op deze verpachtingen gekochte fruit geen vergunning tot uitvoer zal worden gegeven en dat geen vergun ning tot verwerking in oen inrichting tót verduurzamen zal kunnen worden gegeven indien het niet op een bij de Rijks-Com missi© ran Toezicht op de Vereeniging ,,Fruitcentrale" ingeschreven en nader aan te wijzen veiling wordt aangevoerd en ge veild, zulks in verband met do afgifte der vereisohte veiilingsverklaringen, dat aan de aan exporteura op te leggen verplich tingen ten aanzien, van de voorziening van het binnenland ten volle is voldaan. De aardappelendistributie. Onder het opschrift: Alweer verre kend V' schrijft men aan de /Tol.": „Pas zijn de kled-aardappelen gedistri bueerd, pas verheugt de burgerij zich er an, dat. dc ellende met de veen aardappel en achter don rug is en dat men thans een smakelijken aardappel op tafel krijgt, of er bomt aJweer een Jobstijding uit Den Haag, die ton aanzien van de aardappelon- vooraiemng voor dc eerstvolgende periode heb ergste doet vreezen. Men weet dab hot kwantum van 5 kilo per hoofd, hetgeen in sommige gemeenten oen tijd lang kon verstrekt worden, op lust van den minister teruggebracht moest wor den «op 3 kilo per hoofd, omdat de klel- aardappelen gedistribueerd zouden wor den. Eu nu do gemeentebesturen hun be stellingen op klei-aarda-ppelen gedaan heb ben, natuurlijk gebaseerd op het rantsoen van 3 kilo per hoofd per week, gelijk uit drukkelijk door den minister bepaald werd, nu komt het Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de distributie van Levens middelen met de zorgwekkende med-edee- ling- dat ,,in verband met de beperkte hoe veelheid klei-aardappelen, welke thans nog beschikbaar is" (wist men dit 14 dagon ge leden dan óók niet?) do aanvragen om aardappelen die thans nog inkomen, en die loopeii over een behoefte van vier weken, slechts 'gedeeltelijk uitgevoerd zullen kun nen worden. Welk percentage uitgevoerd- zal worden, wordt er nog maar niet bij vermeld; dat houdt men vermoedelijk voor een vrien delijke verrassing nog in Den Haag. Ten slotte komt de goede raad, om ,,bij de distributio van aardappelen zoo zuintg mogelijk te ziju." Men heeft er ons waar lijk wel aan gewencl om cr zuinig mede om te springen. In geval er mog gemeenten zijn, die nog oen overschot hebben van «and- en veen" aardappelen, worden zij verzocht het Rijks Disbribuhiebureau daarmede in kennis te stellen, „ten einde andere gemeenten des- verlangd daarvan te kunnen voorzien." Na twee weken een smakelijken aardappel genuttigd te hebben loopt men nu opnieuw kans de allerwege afgekeurde veenaardap- pelen te moeten eten, omdat men zich voor do zooveelste maal in Den Haag ver rekend heeft." Invoer van rogge. Do Minister van Landbouw maakt bekend, dat pogingen worden gedaan om le geraken tot den invoer van origineele Petkuser-zaairoggo voor den aanstaanden najaarszaaitijd. Zij, die daar omtrent nadere inlichtingen wenschen, zullen zich zoo spoedig mogelijk hebben te wenden tot den directeur van het Rijkslandbouwproefsta- tion voor zaadcontrole te Wageuingcn. Ontsmeitingskamp voor Duitsche deserteurs. Men is te Sittard reeds druk bezig met het bouwen van een ontsmettingskam'p voor Duit sche deserteurs. Een der gebouwen is al bijna voltooid. Voeder voor paarde::. Do Nederlandscbc Vereeniging tot bescher ming van Dieren kreeg in antwoord op haar aan den Minister van Landbouw gezonden adres ten antwoord, dat êen distributie-systeem is voorge steld, waardoor het mogelijk zal zijn over de vorschillendo groepen van paarden het veevoe der dusdanig te verdeden, dat de paarden, die het zwaarste werk hebben te verrichten, of die in steden worden gebruikt, het ruimst worden voorzien. De Nederlandsche visscherij. Naar wij vernemen, keeren de commissies uit de reeders van stoomtrawlers van IJmuiden on van do haringschepen uit "Vlaardingen, in hot laatst dezer weck uit Berlijn térug. Do doodelijke draad. Maandagnacht is bij Ronsel eon Duitsche landstormcr aan de electrische draadversper ring om het leven gekomen. Mijn in den trawl. Te Vlaardingen" is binnengekomen de kust- stoomtrawler „Vertrouwcn" SCII 446 met ver lies van den gelieëlen trawl met toebehooren. Bij het binnenhalen bleek, dat er een mijn in zat, waarop de' bemanning, bang voer ontplof fing, den trawl kapte. Moeilijkheden Indische tabaksindustrie. De uitvoer van. zwavelkoolstof uit Japan is verboden, waardoor groote moeilijkheden zullen ontstaan voor de Nedorlandsch-Indische tabak industrie, daar deze industrie hiervan groote hoeveelheden noodig heeft en men nu geheel op Amerika is aangewezen. („Tel.") Over de dra id ontsnapt. Te Sluis zijn vijf Belgische jongemannen over de draad gekomen. Bezig zijnde met grasmaaien, sloeg een hunner met zijn zeis tegen een der draden aan, en bemerkte, dat er geen stroom cp stond. Bij onderzoek bleek, dat door geen der draden stroom ging. Oogenbükkclijk zijn zij toen gezamenlijk er overheen gewipt De Duitsche wachtposten begonnen dadelijk op hen te schie ten, maar zij wierpen zich op den grond, en kro pen toen verder de grens een goed eind over. Zij hingen ee-u droevig beeld op van den hon ger en do ellende, die er bij hen geleden wordt. Alle beschikbare voorraden van aardappelen zijn opgeëischt goworden, en slechts een klein rant soen is den boeren overgelaten voor eigen ge bruik. Z. K. H. do Prins, die Zaterdag a.s. to Amsterdam oen padvinders-vergadering zal bijwonen, is voornemens, om, indien na afloop daarvan daartoe nog tijd beschik baar blijkt, een cleel der athletische wed strijden bij te wonen, welke dien dog onder Heemstede, op het terrein van de Haar- lemsc-Ko Cricketclub „Rood cn Wit'' zullen gehouden worden door militairen uit do Stelling van Amsterdam. In don Dooie to Rotterdam werd do 131ste algemeene vergadering geopend van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen pxet een rede van den voorzitter, prof. dr. H. IJ Grocncwegen. B. en W. van Utrecht hebben tot re ferendaris, chef van de afdeeling financien, ter gemeente-secretarie benoemd den heer J. Walch, thans hoofdcommies ter afdee ling financiën ter gemeente-secretarie in Den Haag. Te Voorburg is overleden, G5 jaax oud, de lieer A. van de Griendt-, wethou der dier gemeente. To Utrecht is opgericht een Bond van Notarisklerken in Nederland, bij welker oprichting zich 125 leden opgaven. B. en W. van Delft stellen den Raad voor, ingaande 1 September a.s., het aan- vangstraktement van den gemeente-secre- ris to bepalen op 3509 tot een maximum van f 4000, te bereiken na 6 jaar, en clafl van den ontvanger op f 3000 tot ƒ3500. In de Raadsvergadering van Emmea deelde de burgemeester mede, dat hij voor nemens is met ingang van 1 November ont slag te nemen. Eerlang ia te verwachten de uitvoa ring van de plannen, door den Minister van Buitenlandsche Zaken uiteengezet bij de behandeling (toen zijn begrooting voor 1917 in de Tweede Kamer aan de orde was) van den post ad f 50,000 ten bate van den dienst van economische voorlichting in het buitenland, n.l. een reorganisatie van clo bestaande commissie voor de handelspoli tiek, zoodanig, dab zij meer zal zijn een organisatorische vertegenwoordiging van heb economische leven in den lande en bo vendien de instelling, uit de leden van dit gereorganiseerde lichaam, ecner zelfstan dige commissie van advies,,, ressorteerendo onder het Departement van Buitenland sche Zaken. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen hot arrondissement 's-Hertogen- boseh, te Gennep, de heer H. J. Fenseling, Candidaat-notaris te Gennep. Tu liet gebouw van de Nederlnndsch® Handelmaatschappij te Amsterdam had gisteren de aangekondigde bijeenkomst plaats, waarin het Comité, dat zich ge vormd had met het doel om cle oprichting in Nederlandsch-Indië" van ëen Polytech nische" school te bevorderen, officieel daar van mededceling zou doen aan de depu tatie der Vereeniging „Indic Weerbaar." In de te Groningen gehouden jaar vergadering van de Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en overzeesche bezittingen kwam in behandeling een motie inzake hob Rapport der - Bevredigingscommissie. Op de aan cle orde ge-stelde motie waren verschillende moties cn amendementen ingekomen, die voor het hoofdbestuur aan leiding waren de oorspronkelijke motie eenigszins te wijzigen, zoodat zij thans luidt: De Vereeniging,- enz. ofschoon met waar deering kènnis genomen hebbende van heb Rapport der Bevredigingscommissie, om dat daardoor aangetoond is, dat een op lossing der schoolkwestie in de praktijk algepieen mogelijk geacht wordt, en dank baar erkennende de voordeeleu, die do voorgestelde oplussiug ons brengen zou, nochtans met zorg vervuld omtrent do voorgestelde regeling, wensclit, dat dio rekening houdt met de volgende punten uitschakeling der gemeentebesturen, ver sterking van den invloed der ouders als zoodanig, vrije ontwikkeling naar do eischen van heb leven en naar zich wijzi gende opvoedlcundigo inzichten. De motiewerd aangenomen en aan heb hoofdbestuur werd opgedragen een com missie te benoemen, die zal trachten een. regeling, als in de motie bedoeld, te ont werpen en vóór 1 Februari rapport uit to brengen. Inzako de salarisregeling was de vol gende motie eveneens door het bestuur voorgesteld De Vereeniging, enz., spreekt als haaf meening uit, dat een classificatie op den grondslag der personeele belasting tot onbillijkheden aanleiding geeft en in heb nadeel van het onderwijs isdat aan do bezwaren tegen een uniforme regeling der onderwijzerssalarissen. in tegenstelling met zulk een classificatie tegemoet te ko men zou zijn, behoudens toelagen voof dienstjaren en bijzondere bevoegdheden, door toekenning óf van vrije woning voor alle gehuwden boven een bepaalden leef tijd, óf van een verschillend bedrag voor woninghuur en van een standplaatstoe lage, onafhankelijk van de grootte der ge meente en zich regelende naar de behoef ten der school, en gaat over tot cle ord®~ van den dag. In „Hotel Pays-Bas" te Utrecht werd cle jaarvergadering gehouden van do Kom Vereeniging „Het Nederlandsche Lied", onder voorzitterschap van den heer G. C< D. d'Aumale baron van Hürdenbroek, lid van de Eerste Kamer. Uit de mededeelingen bleek, dat er ge gronde verwachting mag bestaan, dat voor 1918' aan de Vereeniging een subsidie zal worden toegekend door de Regeering eu de Regeering het getal abonnementen op_ de Liedcruitgave zal verhoogen. Bij de besprekingen omtrent do voortzet" ting cler uitgave Liederen van Groob- Ncdcrland, word aangedrongen daarmedo voort te gaan met het oog op het toetre den van nieuwe leden. Overwogen zal wor den do aanstelling van correspondentie iu Zuid-Afrika en voorts zal getracht worde» met de Nederlandsche kolonies in het bui tenland betrokkingen aan te knoopen. Heb bestuur kreeg vrijheid naar bevind va» zaken te handelen. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, mr. J. Hamburger A.Dzn., bleek, dat de contributies ruim f 1300 droegen benevena «en gift van f 1000.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1