De Wereldkrijg. rES tSSfiry^ Nederland en de Oorlog. No. 17560. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 29 Mel. Tweede Blad. Anno 1917, Gemeentezaken. UIT GP3S lAftD. Vragen en Antwoorden. F. BenoomingcB. en ontslag. .Ter benoeming van een bouwkundig ^tenaar aan b^Bureau van Gmnce zn.vt.isis:-rf pjnsyssauü»!? te Hilversum2e. P Zwerendonk, ambtenaar der ge- k„teB en W. wordt voorgesteld, aan den heer Cr. M. Kosters, met ingang van J September, eer*>l ontslag te verleunen a,s leeraar in het teekenen aan de H.B.S. voor Jongens en de afd. B. van de Kwee -- er hooi r oor Onderwijzers(eesen). Ter voorziening in deze vacature worden I door hen ter benoeming voorgedragen de hoeren: le. J. H. Wattez, leeraar aan de 'Ambachtsschool, de Burgeravondschool en de Christelijke Kweekschool voor ondcrwij zews en onderwijzeressen, te Middelburg; Se' J K C van Brussel, dirccteur-leeraar van dc St.Jozefs-gezellen-vereeniging te Faar-em, tevens werkzaam aan de M. U. "L O. scholen te Wormerveer en Bloemen- idaal3e. J- B. Mulders, leeraar in het tee- fcenen aan de Rijks ïïoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, te Steenwijk. Voorgesteld wordt voorts de heer K. de 'Haan, op diens verzoek eervol ontslag te vc.rleen.en als léd der schattingscommissie bedoeld in art 57 der Wet op de Inkom stenbelasting 1914. Tevens geven B. en W. overweging den F J >er C. J. Eggimk, die binnenkort in func- ac zal treden als controleur der gemeente 1 belaabing, in zijn plaats te benoemen. Ter benoeming van twee leden en twee pl.vervangende leden der gemeentelijke J,' «arbeidsbeurs, ontstaan door het overlijden yan de he eren P. F. C. Marks en A. Ruyg- jpok, werden door het bestuur der Beurs aanbevolen, in do oerstgen. vacature, de 'hoeren M. C. Schouten (thans pl.verv. lid) en C. W. Lindenhoff. In de vae. Ruyg- 1 rok, do hoeren N. de Zwart (thans pl. verv. lid) en J. Zitman. Indien de keuze valt op de eerst aanbe- volenen, dan biedt het best-uur voor de plaatsvervangers aan, in de vae. Schouten kk> heerenC'. W. Lindenhoff en J. Meijer 'Jr.in de vac. De Zwart: dc heeren J. Zit man en F. A. Wempe. "Eindelijk geven B. en W. in overweging op haar verzoek mej W. van der Waals- Itolloos weder om voor 'den tijd van drie jaren te bestendigen in haar betrekking yau Stadsvrocdvrouw. i j Gebruik Stadszaal voor een groote Planteukeuriiig. De afd. Leiden der Ned. Maatschappij t voor Tuinbouw- en Plantkunde verzocht B. en W. wel te willen bevorderen, dat haar, ten behoeve van de op 7, 8 en 9 Sep- L tomber a s. to houden groote Planten- keuring, het gebruik van de Stadazaal wordt toegestaan tegen betaling van een huurprijs van f 125. Het komt B. en W. voor, dat de bedoel de groote Plantenkeuring, evenals de Pluimveetentoonstelling, kan geacht wor den te zijn een zaak van algemeen nut, .waarvoor vermindering van huur kan wor den toegestaan. En waar nu voor het gebruik der Stads paal gedurende een 8-tal dagen, ten be hoeve van de Pluimvectentoonsfcelling, 6teeds een huurprijs geheven werd van f 125, daar meenen zij, dat ook voor de Plantenkeuring, waarmede slechts 5 da gen gemoeid zijn, met betaling van een gelijk bfedrag kan worden volstaan. Zij geven mitsdien in overweging hun College te machtigen de verschillende lo- caliteiten der Stadszaal, van 6 tot 10 Sep tember a.s., aan genoemde af deeling te verhuren voor de som van f 125. Geen afzonderlijke afdeeling voor Handels- en Kantoorbedienden aan de Arbeidsbeurs. Do afd. Leiden van den Algem. Ned. •Bond van Handels- en Kantoorbedienden verzocht om aan de Gemeentelijke Arbeids- foeurs een afzonderlijke afdeeling onder vakkundige leiding te verbinden voor do plaatsing van handels- en kantoorbedien den. Met het bestuur der Gemeentelijke Ar- 1 foeidsbcurs zijn B. en W. van oordeel, dat - aan een afzonderlijke vakafdeeling, als door adressante gewenscht, hier ter stede geen behoefte bestaat. In zeer groote ge- meenten kan een dergelijke splitsing mis-, Bchien gewenscht zijn, in gemeenten als Beiden lijkt hun dit, gezien de betrekke lijke geringe beteekenis van de bemidde ling van handels- en kantoorbedienden aan de Arbeidsbeurs alhier, allerminst noodig. Stellen de handels- en kantoor- bedienden, niettegenstaande de gelegen heid tot inschrijving, hun aan de Beurs- gegeven, toch prijs op een aparte inrich ting, dan zullen zij zelf of hun vereenigin- gen een eigen plaatsingsbureau dienen te stichten. In aansluiting aan het advies van het bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs geven zij daarom in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Geon verplaatsing der groenteumarkt en - veiling. Door prof. dr. A. E. J. Holwerda en 63 Undoren, meest bewoners der Bloemmarkt i en Apothekersdijk, is voor de zoovcelxto maal verzocht, de markten en veiUngen «ddaar, to verplaatsen. B. en W. plaatsen zioh in hun praeadvies ,|>P 't reeds vroeger ingenomen-standpiint, <pat een verplaatsing niet wel mogelijk is. jjfa* minutieus onderzoek^ in ver band met het adres wederom ingesteld, heeft zoowol d^ Commissie» voor het Markt wezen als het CoPege van B. en W. ver sterkt in de overtuiging, dat hiervan in do eersto tijden niets kan komen. Ook tegen heb geblaf der honden is geen afdoen de maatregel te treffen, zonder de markt belangen te schaden. Hoezeer zij het dan ook met de Commis sie voor het Marktwezen betreuren, dat adressanten ongerief ondervinden van de groente- en ooftmarkten, en hoe gaarne zij aan hun klachten zouden tegemoet ko men, moeten zij ook thans in overweging, geven hen te machtigen aan. adressnten te berichten, dat de door hen gevraagde ver plaatsing van de«r markten en veilingen vooralsnog niet kan worden overgegaan. De Commissie van het Marktwezen zal in- tussohen op deze aangelegenheid haar aan dacht gevestigd houden. Verkoop grond aan de Maatschappij „Codro", te Haarlem. Nadat reeds door den Gemeenteraad was besloten om een strook berm *angs den Haarlemmertrekvaartweg, onder de ge meente Noordwijkerhout, ter gezamenlijke oppervlakte van 2300 vierk. Meter in het openbaar te verkoopeoi, kwam het bestuur -win de Coöp. Groentendrogerij, Inmakerij en Handel voor de Bloembollenstreek „Co- dro," te Haarlem, om dezen grond voor den bouw liarer fabriek ondershands te koopen tegen een prijs van f 2.50 per vier kante Meter. Aangezien deze prijs B. en W. alleszins aannemelijk voorkomt, en tegen onders- liandschen verkoop van het geheel berm gedeelte uit den aard der zaak niet de be zwaren gelden, die dezerzijds bestonden tegen verkoop van kleine strookjes van den berm, geven zij alsnn in overweging: het. besluit tot openbaren verkoop in te trekken en tegen genoemden prijs den grond af te staan aan de Maatscpappij ,,Codro," te Haarlem. Wijziging uitbreidingsplan der gemeente. Door de heeren G. F. Hemerik c. 8., al hier, is aan den Gemeenteraad verzocht om op hun peceelen aan den Zoeterwoud- sche-Singel te doen vervallen de bij het uitbreidingsplan geprojecteerde straat. Hoewe1 de bedoelde straat volgens B. en W. niet geheel gemist kan worden, doch slechts een secundaire beteekenis heeft, aohten B. en W. met de Commissie van Fa bricage 't toch mogelijk, adressanten voor een groot deel te gomoet te komen. De Ge zondheidscommissie gaat ook mot de aan gegeven wijziging accoord, althans indien of de nieuwe straat op een breedte van 12 Meter wordt gebracht of de verplichting wat voortuintjes wordt opgelegd, welk laatste in de bedoeling van B. en W. ligt. Zij geven daarom in overweging adres santen in hun verzoek te gemoet to komen en tot herziening van het uitbreidingsphin over te gaan. Verbetering Zoeterwoudschc-Siugeï. Naar aanleiding van een adres van W. J. P. Suringar en 34 andere bewoners van den Zoeterw. Singel om dien Singel van do Koepoort tot de Van-Dissel-brug te wil len doen bestraten, gelijk de Rijnsbiirgec- en de Morschsingel bestraat is,dan wel to doen aanleggen op die gedeelten van den Singel een trottoir, waar dit tot nog toe ontbreektdan welte doen aanleggen een klinkerpad in het midden op het hooge gedeelte van den weg, stellen B. en W. den Raad voor daarop afwijzend te be- scliikken. Met de Comm. van Fabricage geven zij toe, dat de toestand van bedoeld gedeelte van dien Singel in do winter maanden slecht is, gelijk elke grindweg, dio niet geheel open cn bloot ligt. Afdoen de verbetering in den toestand kan echter alleen worden aangebracht door het eerst aangegeven middel, terwijl het laatst genoemde middel geen aanbeveling ver diend De kosten der bestrating, afgezien nog van andere bezwaren zouden echter niet minder dan 10,000 bedragen. B. en W. stellen daarom voor afwijzend op het. drieledig verzoek te beschikken, doch willen wel een eenvoudige teerbehan- deling overwogen evenals ten opzichte van den Witte-Singel is geschied en waar de kosten op f 358 worden geraamd. Aankoop huisjes. Naar aanleiding van een desbetreffend' schrijven van Commissarissen der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electr. geven B. en W. den Raad in overweging te be sluiten tot den aankoop van do perceelen Spoksteog nos. 9 en 15, elk voor den prijs van f 1000en te bepalen^ dat deze aan koop zal geschieden ten behoeve van de gasfabriek en dat deze fabriek den koop prijs, benevens do kosten van overdracht, aan de gemeente zal terugbetalen. De huuropbrengst van elk der huisjes dio later voor de Gasfabriek noodig wor den geacht, bedraagt f 80 per. jaar. De tijdelijke tarieven voor gas on electricitcit Daar de bovengenoemde regeling blij kens Raadsbesluit van 14 Dcc. 1916 slechts zou blijven gelden tot metoropneming in Mei 1917 en de omstandigheden, dio tot de vaststelling dier regeling hebben geleid, nog steeds onveranderd gebleven zijn, stellen B. en W. na advies van de Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricitoit voor dc regeling on veranderd te bestendigen on deze besten diging te doen gelden tot wederopzeg ging toe. Vorliooging verpleeggeld Rh ij n ge est". Onder verwijzing naar een voorstel van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeesfc", „Voor- geest" en „lihijngeest", waarmede zij zich volkomen kunnen verecnigingen, geven B. en W._in overweging to besluiten, dat mot tijdelijke afwijking van het daaromtrent in de verordening van 30 October 1913 hou dende voorwaarden van opneming en ver pleging van lijders in het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest", te Oegstgcest, bepaalde, met ingang van 1 September 1917 alle verplecggelden dier inrichting tot weder op zeggens toe tijdelijk met 10 pet. worden verhoogd. Het ambulautisme op kleinere scholen ook handhaven. Thans reeds is het praeadvies van B. en W. verschenen op de tweede rnotïe- Sijt m c.s. inzake afschaffing van het am bulautisme. Zij vragenis nu de toestand aan de beide scholen der lsto klasse en aan de school 2de klasse aan de Heeren straat zoo geheel anders, dat daar ge wenscht mag heeten, wat aan de scholen 3de en 4de klasse ondoenlijk wordt geacht? Mét de Plaatselijke Schoolcommissie, wier nader rapport over de nieuwe motie in de stukken is afgedrukt, geloovcn zij, dat dit geenszins het geval is. In de eerste plaats toch valt het te be twijfelen, of de jongensschool 1ste klasse aan do Aalmarkt wel onder de kleine scho len kan worden gerangschikt. Het aantal klassen dier school bedraagt 9 a 10 en het zal geen bewijs behoeven, dat de taak van het hoofd ecner school veel meer wordt bepaald door het aantal klassen en leer krachten, dan door dat der leerlingen. Doch afgescheiden hiervan gelooven zij, dat de voorstellers der motie wel een wei nig over het hoofd zien, dat, al zijn ook de beide scholen der 1ste klasse en de school der 2de klasse aan de Heerenstraat klei ner dan de scholen 3de en 4de klasse in deze gemeente en al is de werkkring van do hoofden der eerstgenoemde drie scho len uit dien hoofde minder omvattend, hiin taak om andere redenen weder zwaar der is. Terecht wordt hierop in. het rap port der Schoolcommissie de aandacht gevestigd. Een groot deel der leerlingen van de drie bedoelde scholen moet n.l. wor den opgeleid voor liet middelbaar of gym nasiaal ondorwijs. Dietengevolge nemen do betrokken hoofden van scholen ver schillende lessen voor hun rekening. Zoo wel dm de lessen zelf als om den klasse- onderwijzer, die overladen is met correc tie-werk, te ontlasten, geven zij klassikale lessen, fcrwijl zij individueel de leerlingen, die bijwerken noodig hebben, onderhanden nemen. Zoo neemt bijv. het hoofd der school aan de Heerenstraat het bijwerken in de Fransche taal op zich van de leerlin gen, die van 3de-klasse-scholen afkomstig zijn, waarvoor aan de grooto scholen 2de klasse voor M. U. L. O. een aparte leer kracht is aangesteld Bovendien zal het hcofd der school bij de hier bedoelde opleidingsscholen ingeval van ontstentenis van den klasseonderwijzer veelal zelf moeten invallen, aangezien verschillende klassen dier scholen niet ge schikt zijn, om door invallende onderwij zers of volontairs te worden geleid. Het hoofd der scheol aan de Heerenstraat nam zoodoende alleen met het oog op de ont stentenis van den klasse-onderwijzer in het afgcloopen jaar gedurondo ongeveer hon derd schooltijden een klasse waar, terwijl het hoofd der meisjesschool aan de Boom- markt nog niet- lang geleden uit dien hoof de zelfs gedurende een halfjaar achtereen een klasse voor liaar rekening had. Uit oen cn ander blijkt h. i. ten duide lijkste, dat het hoofd der school op de z.g. kleine scholen hier ter stede, al is hij niet aan een vaste klasse gebonden, toch ge regeld ook als onderwijzer werk vindt. Aangezien derhalve de omstandigheden zoo geheel verschillend zijn, kan het enkele feit, dat de scholen 1ste klasse en de school 2de klasse aan de Heerenstraat kleiner zijn dan de scholen 3de on 4de klasse naar hun moening geen aanleiding zijn, om op die kleinere scholen het hoofd het onderwijs in een vaste klasse op te dragen. De aanval op de „Baijan". Omtrent do aanhouding van het stoom schip „Batjan" op do reis van Noord- Amorika naar Amstordam met een lading graan voor de Nedorlandsche regeering, wordt het volgende medegedeeld Nadat 's morgens vroeg van den 16den Mei de Far-Oer-eilanden waren gepas seerd, werd koer3 gesteld benoorden het door Duitschland versperd verklaarde gebied om naar de Noorsche kust, naar het eiland Udsire, waar tevens eveneens vol- gené Duitsch voorschrift dicht langs moest worden gestoomd.- Het was mooi, helder weder toen op den 17den Mei 's morgens 4 uur ongeveer, plotseling een schot ge hoord werd, welk schot bleek te zijn afge-. vuurd door een onderzeeboot aan stuur boordzij op pl.m. 3 a 4 mijl zichtbaar.* Do granaat sloeg op eenigen afstand van hot schip in het water. Onmiddellijk werd gestopt en met de. stoom fluit twee stooten gegeven, om aan de duikboot te laten zien, dat geen poging tot ontvluch ten werd gedaan. Te gelijker tijd werden boven de brug do vier seinvlaggen opgezet, het zooge naamde naamsein, waaruit kon blijken welk schip het was en waar het schip thuis behoorde. Er werd evenwel doorgegaan mot vuren, de gra- naton vielen dichter bij en vlogen over het schip heen, zoodat altes in gereedheid werd gebracht om met de sloepen het "schip te verlaten. De onderzeeboot dook nu even wel onder, zoodafc met het uitzetten der booten nog werd gewacht. Na de beschieting werd afgewacht tot de onderzeeboot boven zou komen en word toen bemerkt dat dezo het sein A. B. verlaat hot schip zoo spoedig moge lijk", heesch, Aan boord van de „Batjan" werd alles gereedgemaakt om het schip te verlaten. De 1ste officier ging op bevel van den gezagvoerder in éénder sloepen met de scheepspapieren, een consulaire verklaring dat de lading vóór het uitbreken van den oorlogstoestand tusschen Duitschland en Amerika was aangekocht en met de kaart, waarop genavigeerd was, naar de onder zeeboot. Toen do sloep de onderzeeboot, die op vrij groot en afstand was gebleven, nader de, werd er gepraaid„1st der Kapitan im Boot?". De 1ste officier antwoordde: „Neen, de 1ste officier". Er werd toen ge roepen: „Haben Sie die Papieren?". De lste officier antwoordde bevestigend, waar op gewenkt werd, naderbij te komen. Bij het langzij komen werd op onaangename en geïrriteerde wijze bevolen, vlug de scheepspapieren af te geven. Do 1ste officier sprong op de onderzee boot over en ging met de papieren naar den commandotoren. Toen hij daar kwam, voegde dc commandant hem zeer kort toe „Sie sind im Sperrgebiet-, das Schiff wird versenkt". De 1ste officier merkte op, dat het schip er buiten, was, maar kreeg daarop kort weg ten antwoord„Sie sind 4 Meilen darin" en hem werd bevolen direct naar beneden te gaan Hij hoorde onmiddellijk daarna het commando ,,schnell tauchen". Een der officieren bracht hem naar een kajuit waar hij de papieren overgaf en verklaring aflegde van plaats van afvaart en bestemming en clo koers benoorden de Far-Oer-eilanden. Na eenigen tijd kwam de commandant, eveneens in de kajuit en vroeg: „Wo hatten Sie hingehen wollen". De 1ste officier antwoordde„naar Am sterdam". Dc commandant informeerde naar plaats van afvaart, de lading en de bestemming en herhaalde zijn woorden, dat het schip 4 mijlen in het versperde ^gebied was en daarom tot zinken zou wor den gebracht. De 1ste officier verzocht toen beleefd het standpunt te mogen verklaren, waarop do kapitein van het s.s. „Batjan"' zich meen de te moeten stellen waarop hij aantoonde dat het schip in veilig water was. Do commandant ontving nu juist van het draadloosstation aan boord van de duikboot het opgevangen S. O. S.-sein van de „Batjan" naar het. s.s. „Schiedijk" en geraakte hierdoor zeer opgewonden, hield het den lsten officier voor en riep: „Wat dit dan wa-s, dat de „Batjan" hulp inriep en bezig was hem te verraden". De 1ste officier antwoordde hem, dat dit beslist buitengesloten was, want dat hijzelf tot op het oogenblik, dat hij het schip verliet, den gezagvoerder aan den marconist alle gebruik van. het toestel had hooren ver bieden en dit dus moest zijn een sein voor het lijfsbehoud in de sloepen, hier midden in de Noordzee. Do commandant vroeg, op hoeveel af stand hij meende, dat het schip buiten het gebied was. De 1ste officier antwoorde minstens 10 a 12 mijl, waarop de comman dant hem tegenwierp, dat hem op de zee vaartschool reeds moest zijn geleerd, dat een bestek niet binnen een8 mijl nauw keurig was aan te geven en do „Batjan" binnen het versperde gebied was De 1ste officier heeft hierop opgemerkt, dat cle stand der tijdmeteers steeds en ook nog den voorgaanden dag met hot draad loos tijdsein van Parijs waren gecontro leerd en dus absoluut betrouwbaar waren cn de zonshoogte dus ook absoluut ver trouwen verdiende. Hij vroeg nogmaals dringend de kaart te mogen tooncn en standplaats to mogen verklaren. Op zeer irritcerende wijze werd den le officier gevraagd waar dio kaart dan was en op zijn antwoord, dat hij deze in do boot had medegebracht, werd hem op dezelfde wijze gevraagd waarom hij die kaart niet bij zich had. Hij antwoordde, dab bij do nadrukkelijke wijze waarop hem was ge last, dadelijk de papieren te geven, daar voor geen tijd to hebben gehad. Do commandant gaf order weder op te stijgen eu liet bovengekomen den lsten officier de sloep wenken. De onderzeebootn was op ongeveer de helft van den afstand gekomen, waarop hij zich aanvankelijk van de „Batjan" bevond. De sloep kwam en de 1ste officier nam de kaart over en toonde opnieuw aan, dat het schip buiten de verboden zóne was genavigeerd en zich daarbuiten bevond. De commandant scheen na eonigen tijd cenigszin3 overtuigd, maar verweet de „Bat-jan"-, dat het op den rand yan de zóne navigeerde en boter deed daar een twintig inijl buiten te blijven. De indruk welke de 1ste officier van den commandant kreeg was, dat het con jong officier was zeer gejaagd en onhoffelijk in zijn optreden, zoodat het zeer moeilijk werd tot een verklaring der feiten te ge raken. Dc nlgoniceuo toestand. Het westelijk front is thans het toö- neel van herhaalde tegenaanvallen der Duitse hers. Vooral op het door de Fraaschen bezette gedeelte. Op het En- gelsehe front wordt een verwoede geschut- strijd gestreden, maar op het Fransche, waar de legergro-p van den kroonprins, naar reeds gemeld is, onder leiding van Hinden burg zelf, opereert, komen de Duitsehers herhaaldelijk uit hun loopgraven. De Franschen verzekeren dat het hun nooit gelukt is iets van belang te bereiken, en dat de uitvoering der Fransche plannen nog niets belemmerd is. Het Duitsche communiqué van gistermid dag meldt, dat W urtembergsche en Thuring- sche regimenten en gedeelten van een stoim- bataljon in een forschen stormloop verschei dene Fransche schanslinies bij den Pöhl- berg en den Keilberg, ten zuiden van Moronvilliers hebben genomen. Zorgvuldige voorbereiding van geconcentreerd geschut vuur had den weg gebaand voor dit suc,- cqs dat tegen verscheidene hevige tegenaan vallen gehandhaafd is. De vjjand, aldus het Duitsche communiqué, heeft zware verliezen geleden, meer dan 250 gevangenen zijn ia onze handen gebleven en eenige machinege weren buitgemaakt. Ten zuid-oosten van Uauroy hebben aan- valstroepen een uit de gevechten van 25 dezer in onze stelling gebleven Franschen- nest gezuiverd, meldt dit legerbericht ver der. De Italianen hebben hun offen sief nog niet opgegeven. Ze hebben de Oostenrijkers zelfs nog klappen toegediend, die bun, den Italianen namelijk, duizenden gevangenen opleverden. De pro-Duitsche, in Zwitserland verschijnende „Band" had goed gedaan nog even te wachten met te schrij ven, dat het succes der Italianen op 23 Mei niet meer is dan een inbraak in de Oosten- rijksch-Hongaarsche stellingen, die nu reeds weer afgegrendeld is. Deze laatste aanval bewijst, dat, om jn denzelfden stijl to blij ven, de inbraak-pogingen zullen worden her haald. De „Messagero" verneemt uit het hoofd kwartier, dat tusschen 14 en 25 Mei ruira 60.000 Oostenrijkers buiten gevecht zijn ge steld. Dat is ran belang, maar do Oosten- rijksche legermacht wordt nog steeds yer- groot. De verdere worsteling zal zeer warm zijn, zegt het blad, want alleen aan het Ison- zo-front staan 2000 Oostenrijksche kanon nen en nog voor een paar dagen kwamen ar tilleristen ran het Russische front. Vandaar kwamen ook de kanonnen van 30.5 en 3S c.M., die op Cervigano schoten. Het Italiaansche legerbericht van 26 de zer meldt het nemen yan verschillende pun ten en 3800 gevangenen. Tot dat tijdstip, hadden de Italianen vanaf 14 Mei 22.419. man. waarbij 487 officieren gevangen ge maakt. Het legerbericht van 27 Mei meldt o.m. do gevangenneming van op do ver schillende punten te zamen 1250 man, waar bij 53 officieren, en dat van 28 Mei 156 man met 3 officieren. Veel materieel is ook veroverd. De Oostenrijksche legerberichten milden, dat sedert 23 Mei 7000 Italianen, waarbij 250 officieren, zijn gevangen genomen. Geduren de den geheelen tienden Isonzo-slag zouden het er 13.000 man zija. In Hongarjje duurt 'de kabinets crisis voort. Aartshertog Jozef heeft ge probeerd een verzamelkabinet saam te stel len, doch de partij van Tisza wil inzake hel kiesrecht niets meer toegeven en daarop, stuiten de plannen af. Wekerle zal nu, naar mqn vermoedt, worden uitgenoodigd oen ka binet te vormen. In het Lagerhuis heeft Molteno nog eens de vergeldingsaanval op Freiburg ter spra ke gebracht. Hij vond het erg, dat Eugel- sche vliegers in Freiburg een groot aan tal vrouwen en kinderen hadden gedood of gewond, en meende dat dit in strijd was met Engelsche tradities. Minister Law ant woordde, dat do zaak te voren overwogen was en dat vergeldingsmaatregelen soms noodig zijn, oen opvatting, dio het Lager huis met uitroepen van „Juist 1" en met gejuich bekrachtigde. Vraag; Ik ben houder van een groo to jachtakte. Hob ik nu bet rebht in ge sloten jachttijd op schadelijk wild te schie ten! Antwoord: Neen, daarvoor moet u een bijzondere vergunning hebban, die kosteloos kan worden verstrekt. V r a a g Is het geoorloofd, dat de melk voor 13 cents verkocht wordt, daar toch da maximumprijs 12 cents per liter is? Antwoord: Er is op het oogenblik nog geen maximale zomerprijs vastgesteld. De verhooging tot 13 cents staat in ver band met de mogelijkheid, dat de toeslag van overheidswege zal komen te vervallen. Vr a a g: Nu er brandstoflennood heersoht en autoriteiten ons aanraden zooveel mogelijk op gas te koken, kan ik mij niet begrijpen hoe een bewoner van den Stationsweg Za terdag j.l. 200 mud, zegge tweehonderd mud, cokes bij zich liet thuis bezorgen. Ik als werkman en velen met mij stonden er ons aan te ergeren. Is zoo iets nu wel reoht- vaardig? Antwoord: Wij zouden n raden zulka gevallen met duidelijke opgave van naanr en huisnummer aan de Brandstoffencommi3- sie te melden; hoewel het zeer goed moge lijk is, dat hier niets achter zit. Vermoe delijk zal deze cokes voor een of ander oeconomisch doel gebruikt moeten worden.. Vraag; Van het gemeentebestuur ont vangen wij bons voor aardappelen, bruine boonen en rijst, doch de twee eerste arti kelen 2ijn er niet of Zóó weinig, dat deze direct zijn uitverkocht; moet ik nu met drie ons brood en één ons rijst per week mijn zwaren arbeid verrichten? Is er Pu geen voldoende voorraad; waarvoor worden dan die bons beschikbaar gesteld, of is het soms om ons te dwingen van de ge meenschappelijke keuken te gaan eten? Antwoord: De gemeentebesturen han gen af van hetgeen hun wordt toegezonden door het Rqksdistributiebureau. Wjj kunnen u verzekeren, dat er genoeg wordt aangevraagd, doch als het aankomt, kan het hier niet worden uitgereikt, ook al zijn de bons er voor. Van de gemeen schappelijke keuken zult u voorloopig niet -kunnen eten. Dio is alweer buiten werking gesteld uit gebrek aan deelneming, Daaruit blijkt dan toch wel, dat de behoefte nog niet zoo nijpend is. ,Vr a a g Ik heb een staande klok, waarop do naam van den maker, zijnde Adriaaa de Baghijn, Amsterdam. Is u ook bekend, wanneer dio klokkenmaker heeft geleefd? Antwoord: ,Wij weten het niet. Mis schien kan een, onzer lezers uw nieuwsgie righeid jievredigon. .-*4,

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5