Nederland en de Oorlog. p°. 17556 Woensdag 2£$ Mei. A°. 1917. fgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering vali (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws, Eerste Blad. LEID PUIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-5 tepole /1.05. Iedere regel meer f0.20. - Kleine advertentiën Tan 30 «oorden 40 OentB contanti elk tiental woorden meer 10 OenU. Incasso volgens pootreoht - Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.60 per week. 2 2 0.12, Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 2 2, 0.12, Franco per post >••••••«••••••22, 2.—, ö!f nommer bestaat uit ©USE Btaden. OfttülssSe SCeimisgedngen. Geldig© boiis. te Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat MET IN GANG VAN 24 MEI WORDT GELDIG VER- KLAARD: Bon No. B 48, voor p/> ons rijst. Bon No. B 42, wordt met ingang van 24 Mei geldig uitsluitend voor 1 K.G. Kleinardappelen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 23 Mei 1917. Verbot! van vervoer, verkoop en aflevering van lijnzaad. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del blijkens circulaire van 21 Mei No. 15727,43, gezien art. 8 der Distributiewet 1916, is goedgevonden, vast te stellen de navolgende distributieregeling voor Lijn zaad. Art. 1. Het is verboden lijn zaad te vervoeren, te verkoopen ol af te leveren. Art. 2. Van het verbod in artikel 1 gesteld kan dispensatie worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vlas- vereeniging, gevestigd Korte Voorhout 13, 's-Gravenhage, welke Commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 23 Mei 1917. Verbod^ van aflevering: en vervoer van Paraffine. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del blijkens circulaire van 21 Mei 1917, No. 42253, gezien artikel 8 der Distributie- wet 1916 is goedgevonden: 1. te verbieden de aflevering en het vervoer van paraffine,tenzij dit geschiedt voor den dienst van leger of vloot of wel daartoe schriftelijk vergunning is verleend door de Toewijzingscommis ie voor k.arsen, schemerlichten en dergelijke; 2. vast te stellen een maximum-prijs voor paraffine van f80 per 100 K.G. netto. De Burgerteester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Leiden, 23 Mei 1917. bpa;avo van Paraffine. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter a'gemec-ne kennis, da*, ingevolge artikel 5 der Distributiewet 1916, een ieder, die paraffine anders dan voor gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, gehouden is voor of op 26 Mei a.s., aan het^ Leyensmiddelenbedrijf Vischmarkt 18, schriftelijk opgave te doen van de hoe veelheid en den aard der partijen, welke hij in voorraad heeft. De bedoelde opgaven zullen moeten wor den gedaan door hen. die de paraffine onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 23 Mei 1917. Mnximunviirijzon voor flegecringg* Java- oil Si am- rijst. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del blijkens circulaire van 21 Mei 1917 No. 42S32 Afd. Handel, gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, is goedgevon den: vast te stellen voor Regeerings Java- en Siamrijst (alle andere soorten dan voorloop Rangoon en/of Basseinrijst) EEN MAXIMUM- GROOTIIANDELPRIJS VAN f45 PER ICO K.G. EEN MAXIMUM-TUSSCHENHANDEL- PRIJS VAN f 46 PER 100 K.G. EEN MAXI- MUM-KLEiNHANDELPRIJS VAN 28 CENT PER i/o K.G. In herinnering wordt gebracht dat Java- en Siamrijst door winkeliers niet mag worden verkocht dan tegen de voor Rijft geldig verklaarde Bons, die afzonderlijk aan het Distributiebureau moeten Worden inge leverd. Door grossiers mag Java- en Siamrijst niet worden afgeleverd dan op bons afgegeven door het Distributiebureau! De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. tóden, 23 Mei 1917. LEIDEN", 23 MEI. De heer W. M. Ragut, alhier, is te Haar lem geslaagd voor het akte-examen L. O. Gistermorgen kwam in de zitting der Alg. Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk, te 's-Gravenhage', het rapport aan de orde van de heeren Cremer, dr. Tan Veen en Timmers "betreffende de adressen van de Ned.-Herv. Predikanten-Vereeniging on van den Kerkeraad te Leiden, aan welk laatste een 400-tal Kerkeraden adhaesie hebben betuigd. Deze adressen bedoelen, dat de Synodale Commissie in naam der Ned.-Herv. Kerk een getuigenis doet uitgaan in verbinding met de andere Kerken in ons vaderland en evenzoo met die in andere tot heden in den wereldkrijg neutraal ge bleven Staten, tegen het gruwzaam geweld, en aanraking te zoeken met de Kerken in de verschillende oorlogvoerende landen, om deze te herinneren aan de roeping der. Kerk, om onder alle omstandigheden den haat onder de volken tegen te gaan en alzoo op de beste wijze het herstel van den vrede te helpen bevorderen. Het rapport leidt tot het besluit, dat aan een commissie, bestaande uit de hee ren A. A. Cremer Rzn., dr. S. D. van Veen en Ér. Timmers, wordt opgedragen om in naam der Synodale Commissie in deze zaak te handelen en haar do bevoegdheid te geven zooOanige kraohten en personen zich to assumeeren, als zij noodig zal achten, om dit belang zoo spoedig mogelijk tot verwezenlijking te brengen. Hiervan zal zij mededeeling doen aan het bestuur der Ned. Afdeeling van den Wereldbond der Kerken, met uitnoodiging tot medewerking. Bij dc verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter voorziening in do vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. P. Vergou wen, en voortdurende door de nict-aan- neming dor benoeming door den heer W. H. Suringar, werd gekozen do hoer P. A. de Gooyer met 44 van de 45 geldig uit gebrachte stemmen. Omtrent meeningsverschil op wasch- inrichtingen alhier deelt men ons nader mede, dat eerst op de waschinrichting van den heer Spronk, aan den WittejSingel een staking uitbrak, waaraan door een 30- tal werksters word deelgenomen. De grootste grief was, dat bij verzuim niet alleen loon, doch ook daarenboven boete werd afgehouden. Een op den avond van den dag van het uitbreken der staking gehouden conferen tie, welke cenigo uren duurde, had tot resultaat, dat de grieven voor een deel werden weggenomen. De staaksters namen met dit resultaat echter geen genoegen, doch eischtcn ook verhooging van het loon en doorbetaling daarvan bij ziekte. Een 's morgens daarop gehouden confe rentie met den patroon had tot resultaat dat do eischen volledig werden ingewilligd. Do loonc.i werden met 1 a f 2 ver hoogd het verzoek om doorbetaling bij ziekte werd ingewilligd en betaling van het verzuim door de staking oveneens toege zegd een en ander schriftelijk vastgelegd. Binnen eenigo dagen zal wed#?* een con ferentie plaats hebben om to trachten een en ander voorgoed te regelen en schrifte lijk vast te leggen. Daarna brak de staking uit bij do firma Gebrs. Diebon,Witte Singel 86, waarbij betrokken zijn 23 meisjes. Verzocht werd om hetzelfde loon als door do firma Spronk was toegestaan. Een conferentie leverde geen resultaat op, daar dc patroon het verzoek nog wilde in be raad houden. Waarschijnlijk heeft binnen een paar dagen eei conferentie met de gezamen- Iijko patroons plaats, om te trachten voor het geheele bedrijf een regeling te treffen en gelijke arbeidsvoorwaarden vast to stellen. De nieuwe Commissaris van Politie. In de ,,Hoornsche Courant" vinden wij vermeld, dat in de jongst gehouden Raads vergadering te Hoorn de Voorzitter het volgende zeido: Bg mg is ingekomen een schreven, d.d. 18 dezer, van den heer P. Stapel, houdende verzoek om eervol ontslag als lid der ge meentelijke commissie voor de levensmid delenvoorziening, en zulks wegens zijn be noeming tot commissaris van politie te Leiden. Die commissie werd door den Raad in gesteld bg besluit van 2 Nov. 1915; de benoeming van baar leden werd aan mij" overgelaten. Zg is vanaf het begin samen gesteld geweest uit de heeren B. Scher mer, P. Stapel en G. Veldhuysen, met den heer II. J. Roon als secretaris. Éij verschillende gelegenheden heb ik dankbaar melding gemaakt van den verdienstelgken arbeid, door de commissie verricht. Zij zelve zal zeker erkennen, dat haar eigen keuze van den heer Stapel als voorzitter, een bijzonder gelukkige is geweest. Ik stel er prijs op, bij gelegenheid van zgn aftreden als zoodanig, namens B. en iW. té constateer en, dat voor zijn onver- moeiden arbeid in het belang der levens middelenvoorziening, de gemeente Hoorn aan den heer Stapel vee! dank verschuldigd is. Het gevra.agd ontslag zal ik hem dan ook gaarne- verleenen. onder dankbetuiging voer de zeer belangrijke diensten, als lid en voorzitter der commissie door h?m bewezen. Ook is de heer Stapel voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onder wijs. Wat hij als zoodanig waard is, staat aan den Raad ter beoordeeling, en laat ik daarom buiten bespreking. Niet minder dan in die honoraire betrek kingen, hem door of vanwege den Raad opgedragen, heeft de heer Stapel zich on derscheiden in zijn eigenlijk ambt van com missaris van politie. Hoe gunstig Ik over hèra als zoodanig denk, zou kunnen blijken uit de warme ondersteuning van zgn sollicitatie voor Lei den, ware het niet, dat dit een stuk van vertrouwelijken aard is. Deed het mij aan den eenen kant groot genoegen, Tlat de keuze voor Leiden op hem is gevallen, omdat kg die onderschei dende benoeming 'ten volle verdient, aan den anderen kant zie ik hem met leedwezen vertrekken. Niet alleen voor mij als hoofd der politie, doch ook voor de gemeente Hoorn beteo- kent het vertrek van den heer Stapel m. i. een wezenlijk verlies. Ik hoop daarom namens don Raad te spreken, wanneer ik hem in liet openbaar dank zeg voor alles, wat hij in en buiten zijn functie In het belang der gemeente Hoorn heeft gedaan, hem ook verder toe- wensch een voorspoedige carrière en in zijn nieuwe omgeving dezelfde waardeering, die hg hier heeft ondervonden. (Teekenen van instemming). Genoemd blad teekent hierbij het vol gende aan: y Wij willen onze instemming betuigen met de woorden, waarmede de voorzitter af scheid nam van den hoer Stapel. De bur gemeester herdacht daarbij diens arbeid, als voorzitter der commissie voor de. levens- midd'etenvoorziening en als commissaris van politie. WH hebben daaraan weinig toe te voe gen. We erkennen het ten voile, dat het vertrek van den heer Stapel een verlies beteekent. Zeker voor het politie-personeel, waarvoor de heer Stapel een humane en hooggeachte chef was, maar tevens de krachtige pleitbezorger, wanneer het gold de behartiging hunner belangen. Maar ook een verlies voor de Hocrnsclie burgerij, die hem kende als een éérlijk ambtenaar, die gaarne open oor had voor hen, die hem om raad en medewerking kwamen vragen. Vooral zullen verschillende vereenigingen kunnen getuigen, dat die medewerking steeds op de meest aangename en royale wijze werd verleend. Ook denken wij aan verschillende colleges, waar steeds aan het advies van den heer Stapel groote waarde werd ge hecht. De heer Stapel behoort tot die personen, die zich gaarne geven voor de behartiging van het algemeen belang en op wier werk kracht men vertrouwen kan. Bracht de burgemeester den heer Stapel dank namens den Raad, wü weten te spre ken namens de IToornsche burgerij, wanneer wij hem van harte dank zeggen voor alles, wat hg in het belang dor gemeente en haar bevolking heeft gedaan. Aller beste wen- schen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats! OIT ONZE STAD. Vergoeding kostwinnerschap. Met liet oog op de Pinksterdagen zal Za terdag a.s. van 's morgens negen tots nam. vijf ureii de vergoeding wegens kostwinner schap aan alle vergoedingtrekkers ten Raad- huize alhier uitgekeerd worden. ÜIT ONS LANB. Russisch desertour aangebracht. Door Hr. Ms. „Hussum" werd te Hoek- van Holland" een Russische deserteur aan gebracht, die zich in een der reddingbooten van het uitgaande Nederlandsche stoomschip „Thellus" van de Kon. Ned. Stoomboot-' Maatschappij verstopt had. Toen men de reddingboot buitenboord wil de draaien werd hij bij toeval gevonden en aan Hr. Ms. „Hussum" (onderzoekingsvaar tuig) overgegeven, welke dezen Rus weer landde. Volgens zijn verklaring was hij als civiel gevangene uit Wilna weggevoerd en gedwon gen in dè mijnen te werken, doch had op een gegeven moment zijn kans schoon ge zien om over de grens te komen. Het laatst was hij nu 3 maanden in Rotterdam ge weest en had lessen genomen aan de hooge- school te Delft. Nu wilde hij probeeren met de „Thellus" naar Zweden te komen, om vai&» daar naar Rusland te reizen. Paraffine. De minister van Landbouw brengt ter kennis, dat een ieder, die paraffine anders 'dan voor gebruik voor hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, gehouden is op 23 dezer aan den burgemeester der gemeente, waar deze paraffine zich bevindt, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der partijen, welke hij in voorraad heeft. Door den minister van Landbouw is tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat verboden wordt de aflevering en het vervoer van paraffine, tenzij die aflevering of dit vervoer geschiedt voor den dienst van leger of vloot, of wel daartoe schriftelijke vergunning is verleend door de Toewijzings-commissie voor kaar sen, schemerlichten en dergelijke. Logger opgebracht. De directie der N. y. „Nederland" te yiaardingen heeft telegrafisch bericht ont vangen, dat haar logger „Noord-Brabant", VI. 93. naar Lerwick is opgebracht ter on derzoek. Daling marken- en kronenkoers. In het begia van April maakten we met een paar woorden melding van de daling van den marken- en kronenkoers. 3 April n.1. noteerde de mark te Rotterdam 38.47*4 en te Amsterdam 38.42*4 (muntpariteit 59.36) en de kroon te Amsterdam 24.0214 (muntpariteit 50.41). Do daling ging nog verder we hebben dit niet meer vermeld, behalve onder de wisselkoersen en 13 April was de mark te Rotterdam 36.87^5 en te Amsterdam 36.95, de kroon 22.75. Sedert rees de koers weer, maar in de leatsto do gen is er weer een daling ingetreden, zoo zelfs, dat nog beneden deze laagste koersen genoteerd werd. Zoo was dc koers te Rot terdam Maandag 36.80 en te Amsterdam 36.87%. Do kroon bleef beneden den koers van 3. April, doch boven die van 13 April, n.l. op 23.4214. Gisteren waren do mark en de kroon te Amsterdaaji gelijk, de mark te Rotterdam weer 0.05 hooge* Stoomschip beschoten. Het in den Nieuwen Waterweg Ingeko men Nederlandsche stoomschip „Hermina" rapporteert, dat het in de vrge vaargeul door een Duitsche duikboot is beschoten. Onze Nederlandsche zeelui. De Nederlandsche zeelui laten zich door de vele torpedeeringen niet terugschrikken om steeds weer uit te varen. Als bijzonderheid verneemt do bericht gever van het „Hbld." in IJmuiden, dat een matroos van den dezer dagen tot zin ken gebrachten motorsohoener „Annetta" reeds driémaal gered werd van een getor pedeerd schip. De eerste maal van het Ne derlandsche stoomschip „Zeelanddaarna van het Noorsche stoomschip „Skogland" en thans van de „Annetta". De eerste ma chinist heeft reeds twee torpedeeringen me degemaakt en is éénmaal opgebracht naar Zeebrugge, waar men het schip moest ach terlaten. De vaart op Amerika. Op last van de regeering is een aantal in de haven van Rotterdam liggende schepen gereed gemaakt voor vertrek naar Amerika, ten einde graan, lijnkoeken, kunstmeststof fen, enz. te gaan halen. Gistermiddag was omtrent den dag van vertrek nog niets met zekerheid bekend. G»N. R. Cfc") Nederlanders uit Duitschland. Als een gevolg van den steeds grooter wordenden levensmiddelennood in Duitsch land, houdt de trek van Nederlandsche ar beidersgezinnen naar ons land en speciaal naar onze grensplaatsen in zulk een mate aan, dat in den geheelen omtrek van Zevenaar momenteel een gebrek aan wonin gen is ontstaan, zooals nimmer te voren. Nauwelgks is het bekend, dat een woning openkomt, of dozijnen liefhebbers melden zich aan. Het ligt voor de hand, dat de huur prijzen met dezen woningnood gelijken tred houden en op het huidig oogenblik een on gekende hoogte hebben bereikt. Gebrek aan grondstoffen. Wegens gebrek aan garens heeft de Kon. Oldenzaalsche Stoomweverij zich genood zaakt gezien, den werktijd harer fabrieken to beperken tot drie dagen per week. De arbeiders ondervinden echter van deze stagnatie in het bedrijf zoo goed als geen nadeelige financieele gevolgen door extra- uitkeeringen dier firma. Duurtetoesloj» rijkspersoneel. Van wege de centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, wordt me dedeeling gedaan, dat een telogram ver zonden ;s aan den minister van Financiën, waarin bet dagelijksch bestuur zijn dicpo teleurstelling uit, dat ten gevolge van het niet bij voorbaat treffen der daartoe benoo- digde maatregelen, de uitbetaling van den eersten termijn van den duurtetoeslag, nu nog, behoudens ©enige groepen van ambte naren niet heeft plaats gehad. Het kan niet verheeld worden, dat de nood onder de gezinnen der rijksambtena ren ten gevolge dezer omstandigheden van zeer ernstigen aard is geworden en dat een financieele déb&clo in vele dier gezinnen, zoo tot geen onverwijlde uitbetaling wordt overgegaan, niet meer te weerhouden zal zijn, daar toch, door de door den minister verwekte verwachtingen op dc uitbetaling van den eersten termijn van den duurte toeslag in deze maand reeds was gerekend. Zij verzoekt den minister hiermede ern stig rekening te houden en zijn energieke medewerking tot een onverwijlds afdoening van de duurtc-toeslag-regeling wel te wil len verleenen. Nederlanders in het Frausche leger. Het Petit Journal" geeft de portretten van do Nederlanders P. Ninck, J. den Tex Bondt en J.Openaar, die in het Fransché leger strijden en voor hun moed gedeco reerd zijn met do militaire mcdaillo met de palmtakken. Het blad schrijft hierbij „Onder de getrouwe vrienden, die Frank rijk hebben willen dienon met eigen levene gevaar, behooren o.m. 500 Nederlandsche vrijwilligers, waarvan reeds 270 op het veld van eer gesneuveld zijn. De meesté zijn eervol vermeld en kregen het oorlogs- kruis. Vier broeders sneuvelden te zamen;'- Naar do „N. R. Ct." verneemt dienen twco heeren De Ram, Nederlanders, als vlieger in het Fransche leger. De eene ia werkzaam aan het Roemeensche frontde ander ontving do militaire medaille en. het oorlogskruis van het legioen van eer voor zijn werkzaamheden als waarnemer-foto graaf. Vliegen uit Parijs terug. Do heer W. H. Vliegen, wethouder vat. Amsterdam en voorzitter van de S. D. A. P is uit Pajijs teruggekeerd. Hij had daar en onderhoud met de ver scheidene voormarmen der soliafistdsehi. minderheid on meerderheid en is door al dozen met do grootste welwillendheid ont vangen. Hij was van meening, dat zijn reis niet te vergeefsch as geweest. De heer Vïio gen zal' zich in hot begin van Juni naar dé conferentie te Stockholm begeven. Eon ernstige waarschuwing bij dén aankoop van effecten. In hel begin van dit jaar nam do „Dag. Beursct."- een waarschuwing op tegen het aangaan op eventueelo aanbiedingen van 'certificaten N e d erlandscho "Werkelijke Schuld, zonder voorafgaand onderzoek Het was hot blad bekend, dat een der oor logvoerende partijen in het bezit was geko men van een zeer aanzienlijkon post dezer waarden en trachtte dezo te gelde te ma- kon. Het werd mogelijk geacht, dat do wer kelijke eigenaar dezer oblig. bij den Ned- Sbaat mededeeling zou doen van het ver missen dor stukken en nieuwe stukken aanvragen ter vervanging dor verloren gC' gane. Werd dat verzoek ingewilligd, dan zou de koopor der „zoekgeraakte" stuk ken kans loopen op ernstig nadeel. Naar aanleiding van nieuwo kennisgevin gen botreffonde liet „verloren" raken va® effecten, meent het blad zijn waarschu wing te moeten herhalen. Hot is onmoodiig zegt heb blad verder, struisvogelpolitiek te voeren, dus wil het ronduit de kwestie verklaren. In de door Duitsche troepen bezette gebieden zijn aan zienlijke hoeveelheden effecten „verloren .geraakt." Diverse Maatschappijen, op web ker D£a*am deze waarden (efen{dfcyvkevï i^a oblig.) zijn uitgegeven, besloten de aldus verteren gegane effecten aan de werkelij ke eigenaren te restitueeren door middel, van duplicaten. Daaraan gaan geen op roepingen vooraf. Tegenwoordige houders, die bedoelde „verloren" geraakte effecten gekocht heb ben en zo-vertoonon, zullen echter in hun bezit niet erkend worden, ingeval het ver- moedon omtrent de herkomst juist blijkt te zijn. Niet enkel tegen het aankoopen van als vonnist aangegeven fondsen is deze waar schuwing bedoeld. Heb blad meent de aan dacht te moeten vestigen op aanbiedingen van waarden in het algemeen. Gelijk bekend is, worden door de Regeeringen der oorlog voerende landen effecbeoi en andere bezifc- tingeoi vian (Ondeid'amen (van vijanJdelrfoe volken in beslag genomen. In Duitschland worden Engelsche waarden, in Engeland Duitsche waarden in beslag genomen en verkocht. Naar alle waarschijnlijkheid zal met dé Nos. van al de ze aldus verkochte waarden eveneens gehandeld worden als in de boven bedoelde kennisgevingen Uit de landen der geallieorden komen hierheen weinig of geert dezer fondsen, des tc meer uit Duitshcland. Deze worden niet aangeboden bij gr00té Banken of kantoren, maar in grensplaat-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1