fSederlend en de Oorlog. No. 17551. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 Mel. Tweede Blad. Anno 1917. Persoverzicht. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Itvroeg M. U. L. O. gewenscht? In „HET SCHOOLBLAIP' schrijft G. de jLangon, uit Sappemeer, over de vraag of hefc wel gewenscht is, kinderen aan het eind van het vierde of vijfdo leerjaar van de la gere school af te nemen, om hen het M. U. Ij. O. to doen volgen. Als bezwaren hier tegen noemt de schrijver, dat de hoogste klassen der lagere school hierdoor worden ontvolkt, waardoor de ambitie der onder wijzer moet lijden, terwijl do kinderen op cïe M. U. L. .O-scholen in sneller tempo moeten leeren, dan goed voor hen is. „Een jaar' eerder op de H. B. S.,'- zoo redeneert menigeen, „dat is een jaar gewonnen". In werkelijkheid is het soms wel een3 een jaar, soms ook meer dan een jaar verloren, als blijk, dat do leerling nog niet de verstan delijke rijpheid heeft, om de aangeboden leerstof to verwerken, waardoor zijn lust tot leeren, die eerst normaal was, verflauwt ja zelfs in een tegenzin in studie kan over gaan. De schrijver verwijst naar het ver- oonvoudigde toelatingsexamen, dat kort ge leden voor de Rijks H. B. Scholen is vastge steld, en vestigt er de aandacht op, dat een veertienjarige meer van het onderwijs pro-* fiteert dan een dertienjarige en deze weer meer dan een twaalfjarige. Het artikel ein digt aldus: „Waartoo zal het in het vervolg nog die nen, dat kinderen, die later de H. B. S. bezoeken zullen, reeds vóór de zes leerja ren dor gewone lagere school voorbij zijn, met onderwijs in het Fransch, welks nut bo vendien vaak zeer twijfelachtig is, worden lastig gevallen? Wel is waar blijft dau het huiswerk voor de school ook wat langer achterwege, maar zou 't er voor de kinde ren minder om zijn, als zij daarvan zcolang mogelijk verschoond bleven?" Hamen noemen. Bij hetgeen „DE NIEUWE COURANT" schreef over do wenschelijkheid van het overnemen, door do dagbladen, van de namen, die op last van den Minister van Financiën wegens te lago aangifte voor de Yerdedigings- of voor do Oorlogswinst-belastingen in de STAATSCOURANT1worden openbaar gemaakt beging zij een vergissing in haar mededoeling omtrent do wijze, waarop de navordering voor de Verdedigingsbelas- ting tot stand komt. De Raad van Beroep, zegt het blad, voor de directe belastingen hooft met do tot-stand-koming eener „na vordering" niets te maken, evenmin als met hot opleggen van een gewonen aanslag. Zoowol de een als de andere aanslag wordt opgelegd door den inspecteur der re gistratie; alléén is voor het opleggen van ©on aanslag tot navordering de machtiging voreischt van den directeur der registratie aan het Departement van Financiën. Tegen een aanslag tot navordering kan de aangeslagene evenals tegen een gowo- oon aanslag (echter binnen 30 dagen) in be roep komen bij den Raad van Beroep dit beroep hec*b in den regel slechts plaats, indien do belastingplichtige meent, dat de navordering ten onrechte of tot een te hoog bedrag is opgelegd. Bij zijn uitspraak op het beroep kan do Raad den bepalen gelijk wij in ons artikel schreven, en verder kan do aangeslagene aan do Kroon „verzoeken" dat de open baarmaking in de „STAATSCOURANT" achterwege blijve op grond van dwaling of vorsohoonbaar verzuim. Stel nu, zoo vervolgt de inspecteur der Registratie, die ons op hot bovenstaande opmerkzaam maakt: Stel nu hot geval, dat iemand „vergeten" heeft iets aan te geven en dientengevolge navordering wordt opgelegd. Er is hier dan geen sprake van een te la ge schatting en de Raad van Beroep blijft er geheel buitendeze „bekeerling" wordt nu wel degelijk gestraft met open baarmaking in de „STAATSCOURANT" en hier is n i e ts tegen, want deze bekeer ling is in elk geval een dubbele knoeier. Eerst heeft hij te laag opgegeven bij zijn aangifte voor de Vermogensbelas ting en daarna bij de Verdedigingsbelas ting Ib. Het is al mooi genoeg, dat hem geen navordering voor de Vermogensbelas ting opgelegd mag worden, maar dat de wet hem dc gelegenheid biedt zich vtnkomen straffeloos te bekeeren. „HET VADERLAND", dat nog eens op de zaak terugkomt, houdt zijn standpunt in zake het „namen noemen" vol, maar moent zich thans te versterken door het ar gument, dat do Pers door tot ruimer open baarmaking dan do „STAATSCOU RANT", geeft, mede te werken, „handlan- gorsdiensten" zou bewijzen aan het uitvoe rend gezag. Dit lijkt ons een zonderlinge qualificatio van den steun, dien de Pers kan bieden aan de uitvoering der wot, ten einde te bovorderen-, dat 's lands schatkist krijgt wat haar toekomt en dat een zoo wijd verspreid euvel als de oneorlijko aan gifte ^ordt beperkt. In dien zin verklaren wij voor ons gaarne „handlangers" van do Regeoring te zijn. Zitting van gistoron. GRONDWETSHERZIENING. Do heer BAVINOK zet zijn rede voort. Spr. wijst op hot historisch verband tus- eclien de wijziging van art. 80 cn van art. 102. Democratie veronderstelt een zekere mate van verstandelijke en zedelijke ont- wikkeling. Do opvoeding moet hand aan hand gaan met de democratie. Spr. is niet met de financieele gelijkstel ling met art. 192 ingenomen. Spr. zou won- echen overal bijzondere scholen; alleen openbare scholen, waar geen bijzondere feckolen zijn. Spr. wijst op den band, in (Amerika tusschen school en oudera gelegd, öor- xou. den Miunister willen verzoek on. mot dit Amerikaansche stelsel rekening te houden. De heer REEKERS is niet overtuigd door do opportuniteits-argumenten, door de Regeering voor deze wijziging aange voerd. Spr. vraagt den Minister, of van de Regeering ook loyale medewerking te wachten is in den geest der overeenkomst, door de politieke partijen aangegaan, om de komend© verkiezing bij enkele candidaat- stolling te doen afloop en. Spr. is verhin derd verder te spreken. De heer VAN DEN BERGH kan in be ginsel geen huldo brengen aan het nieuwe kiesrecht. Spr. prefereert een organisch kiesrecht, een huismanskiesrecht. Spr. zal zich niet verzetten tegen uitbreiding van het geldend© kiesrecht. Do Minister zal dan mooten waken tegen roekeloos optre den van Gemeenteraden. In den Raad zul len vele onbekwame loden komen. Do in vloed van niet-belastingbetalers op den Raad zal toenemen. Gegoede burgers zul len naar kleinere plaatsen verhuizen. Af keurenswaardige maatregelen, door de Ge meenteraden genomen, kunnen, volgens de tegenwoordige wet, niet voldoende wor den tegengegaan. De heer FRANSSEN wijst er op, dat, in verband met de invoering van evenredige vertegenwoordiging, ook het verhoudings- cijfer voor do Eerste Kamer gewijzigd had moeten worden. Do heer POLAK acht het oogenblik voor Grondwetsherziening juist gekozen. Wo staan aan het einde van een periode in de volksontwikkeling. De arbeidersklasse Is in ontwikkeling ontzaglijk toegenomen. Do oorlogsomstandigheden kunnen geen reden zijn, om do Grondwetswijziging niet than3 tot stand te brengen. Spr. vestigt de aandacht op hetgeen in ander Europee- Bche landen geschiedt. Wanneer do school strijd en de kiesrechtstrijd zijn beslecht, dan zal hot volk sterk staan voor den ko menden economisch-en strijd. Spr.'s ideaal van onderwijs verschilt in menig opzicht van dat van den heer Ba- vinck. Spr. bestrijdt don heer De Vos van Steenwijk: het volk begeert wel dege lijk het algemeen kiesrecht. Dat de Minister deze Grondwetsherzie ning niet heeft uitgebreid tot andere on derwerpen, is een daad van wijs beleid. Bovendien is slechts het voorwerp van deze Grondwetsherziening inzet van den stem busstrijd geweest. Spr. bestrijdt, dat het evenredige vorte- genwoordigingstelsel do macht der partij leiding zal vergrooten. Ook thans beslist de partijleiding. Het ware wellicht boter geweest, indien de zaak van de verhooging der schadeloos stelling aan de leden van de Tweede Ka mer hier onbesproken ware gebleven. Do schadeloosstelling is oen democratische re gel en 300 is volstrekt niet te veel. Ook in verband met het werk. Het pensioen is hiervan do consequentie. De terugwerken de kracht van do pensioenverleening is vol komen toelaatbaar. De maatregel is slechts een- correctief voor oen verzuim. Het aan zien van de Kamer zal niet hierdoor dalen. Ook in andere landen is zulks niet geschied. Do vergadering wordt verdaagd tot Woensdag elf uren Zitting Van gisternamiddag. .VERBAND INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot het leggen van verband tusschen de invaliditeits- en ouderdomswet De heer DE VISSER neemt het ontwerp voor lokmiddel, om de ouderdomswet in hot „Staatsblad" te krjjgen, gelijk hp dan uitvoerig betoogt Spr. zal dan ook tegen stemmen. De rogeling-Tahna wordt ont- 'wricht, doordat de lasten grootendeels bij do werkgevers komen en in plaats van een recht, den arbeiders een gunst brengt. "De heer SANNES betreurt bij de behan deling van dit ontwerp het gemis aan eenig gevoel voor het groete sociale belang, hier betrokken. Alteen het politieke wordt op den voorgrond gebraokt. En toch bedoelt het voorstel een compromis, al zijn er zeker bedenkingen tegen. Want wat zal er nu gebeuren bij aanneming van het aanslui- tingswetjo? Dat als volkomen gelijkwaardig naast elkaar komen tS staan: de ouder- domsverzekering en het staatspensioen, en daaraan wil spreker voor zich niet mee werken. Spreker stelt daarom met de heeren Duys en Schaper een motie voor: „Do Kamer, van oordeel, dat de ouder- domsverzekering uit de Invaliditeitswet dient te vervallen, gaat over tot de orde van den dag." De heer SNOECK HENKEMANS acht het voorgestelde compromis niet gewenscht, Spr. bepleit vrijwillige toetreding van zelf standig-werkenden tot de verplichte verze kering. Uitvoerig ontwikkelt spreker dan zijn be zwaren tegen het ontwerp, waardoor een stok sociale verzekering wordt losgelaten voor een uitkeering uit de Staatskas. Dit acht spreker nadeelig voor het volksbelang; hij kan zjjn stem dan ook niet aan het ontwerp leenen. De heer KOOLEN betoogt, dat juist de linkerzijde den weg naar de Ouderdomswet versperde, dooi- haar mislukte actie bij de vorige verkiezing van dit college. De heer LIMBURG komt op tegen de voorstelling van Zaken door den heer Koo ien. Het onderwerp is wel degelijk als een compromis te beschouwen. Spreker is te leurgesteld, dat de Regeering nog niet met een M. van A. kwam. Spreker verklaart zich" tegen, het Sntwerp, waarbp gelden gevraagd worden voor Be uitvoering van de Radenwet, "omdat hp niet wil vastzitten aan een Ongewijzigde' .uitroe* ring van de Radenwet. Öft Knar RUTGKKS beto'ctai. dat.liet too®i_ promig in dat ontwerp bedoelt de ouder domswet in het „Staatsblad"' te krijgen, doch daar staat niet3 tegenover. Invalidi teits- en Radenwet zullen blijven liggen. Spreker zal zijn stem tegen het ontwerp uitbrengen. Do vergadering wordt dan verdaagd tot '3 avonds. 'AVONDVERGADERING VAN DINSDAG. Voortgegaan wordt met de behandeling van het aanpassingswetje (verband tusschen Ouderdomswet en Invaliditeitswet), de wij- )ziging der Radenwet en het crediet voor de voorbereiding van do invoering der .verze keringswetten. De heer BEUMER komt er tegen op, dat de Regeering het derde ontwerp aanbiedt, voordat zij het Kon. besluit tot in-werking- treding der Radenwet uitvaardigt en aldus do verantwoordelijkheid op de Kamer schuift. Hij betoogt, dat de Kamer het geld voor de uitvoering van een door de beide Kamers aangenomen en door de Kamer gc- sanctionneerde wet, niet mag weigeren. INTERPELLATIE-MARCHANT. De heer MARCHANT vraagt de Kamer verlof tot den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad vragen te mogen richten be treffende de voorloopige voorziening in de crisis aan het Departement van Oorlog en de maatregelen, door de Regeering genomen ten aanzien van de oproeping der landstorm- jaarklasse 1908. Over deze aanvrage zal morgen vóór de pauze worden beslist VERZEKERINGSWETTEN. De heer DE MURALT is eenigszins tover vallen door de motie-Sannes. Hij aoht deze in principe juist, doch zou willen welen, hoe lang het door haar aanneming veroor zaakte uitstel zou duren. Het betoog van den heer Beumer heeft hem niet overtuigd. Minister LELY betoogt, dat deze wetjes niet anders dan gelijktijdig met de Ouder domswet in het „Staatsblad" kunnen ver schijnen. Indien de Ouderdomswet niet wordt aangenomen door de Eer3te Kamer, behoeft zij het aanpassingswetje ook niet aan te nemen, en omgekeerd. Het voorloopig ver slag der Eerste Kamer heeft spr. niet eer beantwoord, omdat hij met de Kamertot overeenstemming wil zien te komen door het aanpassingswetje, waardoor rechts en links tot een compromis moeten komen, waarbij beide iets toegeven. Voor hetgeen de heer Sannes wil, ge voelt de Minister niet veel. Het Staatspen sioen zal zijn weg wel vinden en de op lossing zal zich vanzelf wel aand'e ien, waar door de invaliditeitsverzekering en de oud r- domsvoorz'ening nnas elkaar komen te st-an. Hij aoht de motie dos minder gewenscht. Het verwjjt van den heer Beumer aoht Z.Exo. onverdiend. Spr. dringt aan op aanneming van het aanpassingswetje ter besleoht'ng van den strijd over de ver;: ^ringswettsn, \vaa~aan ook de Kamer we: *en einde gemaakt zal willen zien. Bij de replieken wijzigt de heer Sannes zijn motie zóó, dat zij komt te luiden: „De Kamer, van oordeel, dat de ve'pl'chte ouderdomsverzekering uit de inva'idleits- wet behoort te vervallen, gaat over tot de orde van den dag." Minister LÈLY b'pft de mot:e ont raden. doch zal bij aanneming zich beijveren 33n het verlangen der Kamer uitvoering te geven. Bij stemming verklaarden z'oh 27 leden vóór en 21 tegen, zoodat het quorum niet aanwezig blijkt en de vergadering wordt verdaagd. Nederlandsche schoener getorpedeerd? Naar te IJmuiden uit scheepvaartkrin gen wordt vernomen, begint men zich ern stig ongerust te maken over het lange uit blijven van den Nederlandschen gaffelschoe ner „Heikina", welke op reis van Londen naar Christiania, den achteten April Gra- vesend passeerde, doch sedert nog niet in de haven van bestemming aankwam. Het laatst werd het schip gezien door kapitein Byer van den tot zinken gebrachten Deenschen schoener „Fram", welke met zrjn bemanning door een stoomtrawler gered en te IJmuiden geland werd. Zooals de Deen- sche gezagvoerder onzen berichtgever me dedeelde was de „Heikina" gelijk met hem van de Engelsche kust gezeild en steeds in zrjn nabijheid geweest toen zijn schip getor pedeerd werd. Hot vermoeden van dezen kapitein dat de „Heikina" wel een zelfde lot zou ondergaan, schijnt dus wel bewaar heid te zijn. Met dat verschil echter dat de bemanning niet werd gered. Dit tot zinken brengen moet dan geschied zijn op. Zondag 15 April j.l. Genoeg van dc Duilschers. Men meldt aan de „Tel.": „Nu de Duit- sche geïnterneerden individueel het inter- neeringskamp te Bergen niet meer mogen verlaten, omdat de Duitsche regeering hen niet toestaat een belofte te teekenen niet te zullen vluchten, maken zij geregeld, onder leiding van een wacht, wandelingen in de omgeving. Zoo kwamen zij Woensdag onder leiding van een luitenant, .ook Egmond aan Zee bezoeken. De visschersbevolking is door het stillig gen van de visschersvloot allesbehalve gun stig tegenover Duitschland gestemd en dit laat zich begrijpen als men weeh dat daar door a Heen te Egmond aan Zee een 600 ge zinnen zonder verdiensten zjjn. Toen nu de Duitschers midden in het dorp no^ zoo ontactisch waren om de „Wacht am "Rhein" te gaan zingen, werd het de visschersbevolking te machtig. De vijandige houding werd zóó sterk, dat de luitenant het geraden achtte om mét de Duitschers rechtsomkeert ia maken. _j Be „Wacht am Rhein" was gauw geluwd. Tot de grens van het dorp deed'da vis schersbevolking de geïnterneerden uitgelei de, hen onderweg wel duidelijk makende, dat men te Egmond met do natie, die zich niet ontziet om vreedzame visschers, die n.b'. ook hen van visch voorzien, in de uitoefening van hun rustig bedrijf te vermoorden, niet meer op, heeft." Vocdemood onder de paarden. Het hoofdbestuur van de vereeniging „De Nederlandsche Roode Ster" te 's-Gravenhago (een vereeniging tot verpleging en verzor ging van dieren, in het bijzonder in tijd van oorlog en bij rampen) verzoekt om het volgende mede te deelen: De noodlottige gevolgen der heerschende voederschaarschte nemen in do paardenwe- reld hand over hand toe. In schrille tegen stelling mét den algemeen gunstigen toe stand der paarden van het leger, publieke diensten .en enkele particulieren, is deze van vele huurkoetsiers- en sleeperspaarden, ook van paarden van verscheidene nering doenden, allerellendigst. Er heerscht hon gersnood onder de paarden. Het hoogst noo- dige krachtvoedsel ontbreekt; groot is het aantal gevallen van uitputting en noodslach- ting. Wij overdrijven niet Volgens inlichtin gen van de politie kwamen in den laatsten tijd gevallen voor van paarden, die neer gevallen, te zwak waren om weer op te staan en hangend in een kraanwagen naar den stal moesten worden vervoerd. De directeuren van verscheidene open bare slachthuizen verklaren, dat het aantal noodslachtingon stijgt. Vele paarden, die nog gedurende jaren dienst zouden kunnen doen, kunnen wor den gered, indien er tijdig hulp wordt ver leend. In overeenstemming met haar doel, neemt de vereeniging „De Nederlandsche Roode Ster" het initiatief om die hulp te verleenen; mogen de bestaande vereeuigin- fen tot bescherming van dieren en talrijke ierenvrienden het pogen dezer jeugdige vereeniging steunen. Grondbezitters, vooral in de nabijheid der groote steden, kunnen op de moest afdoen de wijze helpen door gelegenheid te geven enkele behoeftige paarden te weiden, maar ook bijdragen in geld zullen, om tegemoet te komen in de kosten, uiterst welkom zijn. Duitsche munten. Naar aanleiding van het feit, dat in Duitschland de zilveren en nikkelen mun ten worden ingetrokken, is door de Neder landsche spoorwegmaatschappijen besloten, dat aan de stations vanaf heden 15 Mei geen zilveren en nikkelen Duitsche munten meer in betaling zullen worden aangenomen. Nederlanders aan het Fransche Jronf.- De correspondent te Havre van de „N. R. Ct" meldt, dat'er van de 500 Neder landers, die de wapens voor Frankrijk heb ben opgenomen, 280 zijn gesneuveld. Allen zijn gedecoreerd met de militaire medaiHe met palm. Levensmiddelen in uatura. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat in elk garnizoen en in elk kantonnement aan de officieren, onderofficieren en ge huwde vrijwillig dienende korporaals en sol daten, die niet aan de soldaten-menage ter plaatse behoeven deel te nemen, onder in houding van de vergoeding wegens gemis van levensmiddelen, levensmiddelen in na- tura beschikbaar kunnen worden gesteld, ook brood. Soort en hoeveelheid moeten dezelf de zjjn, welke per hoofd aan de deelne mers aan de soldatenmenago ter plaatse worden verstrekt, terwijl voor de distribu tie geen kosten aan het Rijk in rekening mogen worden gebracht. Winkelverlichting te 's-Gravenhagc. B. en W. van Den Haag hebben, daar gebleken is, dat er in verband met het seizoen behoefte bestaat aan ruimere gele- genheid om des avonds inkoopen te doen, met toepassing van de verordening ter be perking van het gebruik van kunstlicht, toe gestaan, dat in alle winkels gas-, electrisch of petroleumlicht wordt gebruikt op Zater dag 12, Woensdag 16, Zaterdag 19, Don derdag 24, Vrijdag 25, Zaterdag 26 Mei en Zaterdag 2 Juni a.s. tot des avonds 10 uren. De verbodsbepalingen ten opzichte van eta lage- en reclameverlichting blijven van kracht. Internationale vakbeweging. Naar „Het Volk" verneemt, is de heer Oudegeest gisteren naar Berlijn vertrokken voor besprekingen inzake het Internationaal Vaksecretariaat en den toestand in de trans portwereld. In verband met de verhoudingen in de J. T. F. wordt hij vergezeld door den heer Brautigem, den voorzitter der zeelie- denvereeniging „Volharding." Gebrek aan grondstoffen. De Fransch-HoUand .che Oliefabrieken Cal- vé-Delft te Delft, zijn thans genoodzaakt, wegens dringend gebrek aan grondstoffen, voorloopig ook Vrijdags het werk stop te zetten. Te Oude-Pekela is Zat.rdagavond destroo- cartonfabriek „Wilhelmina" geheel stopge zet 35 arbeiders zijn ontslagen. Wegens verbod van invoer van stroohul- zen in Engeland staat de stroohulzenfabriek te Someren stil. De glasfabriek te Tiel heeft heden de werkzaamheden gestaakt wegens gebrek aan steenkool. Een pscudo-kommies. Te Belfeld in Limburg, werd een Duilsch 'deserteur, die pas over de grens was geko men, aangehouden door een persoon, die voorgaf Rijksambtenaar te zijn. Hij eisch- te het geheele bedrag dat 'do deserteur bij zich had, zijnde een som van ruim 300 mark, op en maakte zich er -mee nit de voeten, zonder dat het een inmiddels toe geschoten werkelijken Rijksambtenaar g(6- fokte om hem te achterhalen, KUNST, LETTEREN ENZ. KUNSTBEKICHTEN UIT AMSTERDAM. Hollaiidsche Kunstenaarskring. Een 16-tal schilders stellen hun werk ten toon in hefc Stedelijk Museum gedurende deze maand. Daar is de voor een Hollan der zeer kleurige kunsfc van II. J. Woltera. Deze schilder houdt veel van liet weer geven van lange wegen en kanalen, die onze oogen als vanzelf laten gaan naar de verten zijner landschappen. Eenige schil derijen^ van Rik Wouter3 hangen hier ook, o.a. zijn zelfportret- Naar aanleiding van de Belgische tentoonstelling b^praken wij reeds hefc werk van dezen jonggestorven en zoo begaafden kunstenaar. Jan Sluyters is wel een onzer meest talentvolle schil ders, doch hoe knap zjjn schilderijen ook gedaan zijn, zij hebben altijd iets pervers; men zie slechts zjjn Staphorster Familie, in de uitdrukking der gezichten zit het, maar ook in de kleurencombinatie; zolfs zijn land schappen hebben daardoor iets minder aan genaams; het minst treft het ons in de stil levens en wie zich herinnert de „baby's", die Jan Sluyters verleden jaar in Amster dam ten toon stelde, weet hoe voortref felijk deze kunstenaar weergeeft do hou ding van kleine kinderen en de uitdrukking hunner gezichten. Lodewpk Schelhoufc brengt dezen keer weinig nieuws; èijjn werk is echter altijd uiterst beschaafd en fijn van kleur. Een geheel ander kunstenaar is Math, Wiegman, die evenals A. J. Colnofc voor namelijk stillevensschilder is. Het werk van deneersten is'wat ruw, doch won derlik grootsch soms. Hefc meest valt dat op bij „Het Bosch", een droomerig land schap, waar iets in zit van e9n oerwoud, met zijn groote boomen, en waar het stil is alsof geen raensch er ooit den grond betreden had. Colnots stillevens met hun donkere, warme kleuren, hebben verder nog onze aandacht in de zaal, waar wij ook nog werk vinden van C. Breitenstein en G. de Smet. „Het Gele Gevaar" van Lizzy Ansingh boeit onze verbeelding, hefc is zeer gevstig, en de tinten en kleuren zrjn buitengewoon fijn. Mooi is ook de schets voor een. dames portret. Met zeer weinig verf is hier het geheel vlug opgezet; iets, wat op deze ten toonstelling een uitzondering is, daar men meestal geen verf gespaard heeft on vele schildergen bljjk geven van met moeite te zijn geschilderd. Verder is er werk van Coba Ritsema, wat burgerlijk, maar mees tal goed van uitvoering, en van M. do Bruine Ploos. Piet Mondriaan zond in een compositie in lyn en twee oomposities in kleur. De twee laatste moeten, mijns in ziens, als pendanten beschouwd worden, daar bij de een de grootste massa blokjes naar rechts, bij" de ander naar links ge wend is; verder is er eenig verschil van kleur op to merken; ook de plaatsing der blokjes onderling is op beid9 verschillend. J. A. Pollones is, een schilder, wiens werk sterk naar hefc karikatuurachtige neigt mystiek is juist dat van Charley Toorop, het stilleven met den aronskelk behoort wol tot het beste werk, dat er hier van haar is. De talrijke werken van Elsa Berg en S. L. Seluwarz lijken op elkaar en bei den hebben ze weer iets van dat van Scheefhout, doch bij hen is alles donker en dof, terwijl Scheefhout altijd iets veel lichters en eleganters heeft. Bijna twee zalen zijn gevuld met werk van Piet Wiegman. Zijn kunst doet denken aan die van Van Gogh,- maar dan aan een Van Gogh, dio tot rust was gekomen, die niet dat rustelooze en tevens hartstochtelijke heeft, wat uit het werk van dezen groofcen Hollandschen schilder spreekt. Telkens weer heeft Wiegman hei duinlandschap ge schilderd, met liefde al do groepjes struiken en planten afgebeeld; maar daardoor wel licht vergeten het geheel te zien als een deel van het heelal. Daarom juist is hij zoo geheel anders dan Van Gogh; niet meer het algemeen wenscheljjke is hier hoofd zaak, Wiegman's werk is uit een tijd, waarin men meer lette op de kleinere dingen rondom den mensch. „Het Hofstad-Tooneel". Cor van der Lugt Melsert, directeur van de N. V. „Het Hofstad Tooneel', geeft do volgende bijzonderheden betreffende hot door hem opgerichte gezelschap cn zijn plannen voor het seizoen 1917191S. Van het gezelschap zullen deel uitmaken de dames Gusta Chrispijn-Mulder,. Annie van Ees, Betsy Groothof, Marie H Haspels, Tilly Lus, Elsa Maulis, Bets Ra- nucci-Beckman, Mien Schmidt Crans en Lize Servaas; de heeren: Ko Arnoldi, Louis Chrispijn Jr., Jan van Ees, Louis van Gasteren, Cor van der Lugt Melsert, Cor Ruys, Anton Roemer en Dirk Verbeek. De regie zal gevoerd worden door de heeren Louis Chrispijn Jr., en Cor van der Lugt Melsert, die naast zich als regie-secretaris zullen hebben den heer Joh. W. Broedelefc. De verzorging van de moderne tooneel- intérieurs zal in handen zrjn van den heer Cornell's van der Sluys. terwijl op de ate liers van den heer J. J. Poutsma de décors zullen worden vervaardigd. Het gezel schap zal in Den Haag in den Princesses Schouwburg iederen Donderdag. Vrijdag, Zaterdag en Zondag optreden, éénmaal per week te Amsterdam, verder te Rotterdam en eenige van de groote provincie-plaatsen bezoeken. Het doel van het nieuwe gezelschap rs hefc 'opvoeren van goede moderne Hollavidsche on buitenlandsche tooneelwerken. Van de navolgende Nederlandsche auleurs zullen in het a.s. seizoen tooneelwerken worden op gevoerd: Joh. W. Broedelet, dr. Jan van Epen. dr. Jan Kalf, Bets Ranucci-Beckman, mr. C. P. van Rossen, Josine A. Simons- Mees en jhr. dr. Nico van Suchtelen. Verder zjjn met Rudolf Presber, Stanislaw Przybyszewski, Juliu3 Magnussen, Bernard Shaw, Frank Wedekind, Anton Wildgans contracten afgesloten voor werken, die nog nimmer in 'ons land vertoond anjit

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5