De Wereldkrijg. No. 17548. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Mel. Derde Blad. Anno 1917. Brieven van een Leidenaar. Tweede Kamer. ingezonden. Vragen en Antwoorden. 'j i>a „U hebt naar mijn hart gesproken," schreef mij een burgerhuisvrouw in het be gin van de week; „alleen had ik u nog wat scherper verwacht." En dan sprak zij er haar verontwaardiging over uit, dat in het begin van Mei in een talrijk gezin versche spinazie oog een weelde moest zijn, alleen voor den Pondag geoorloofd, terwjjl er dagelijks wag- gonladingen de grenzen overgaan. Als ik mij onder deze goedkeuring „lek- ler" mocht hebben gevoeld, dan zou er twee dagen later wel een onaangenaam ge- Voel zich van mij meester hebben gemaakt, toen (d,e heer Jac. M„ uit Katwjjk, mijn „geschrijf" in het „Leidsch Dagblad" „on der handen" nam. Gelukkig wordt iemand sooals ik, die een zeshonderd maal aan cri- tiek heeft blootgestaan en lofspraak in ont vangst mocht nemen, op dat punt een beetje immuun en men begint vooral de critiek ook Weer met een critisch oog te beschouwen. Ik heb mjj over het ingezonden stuk dan Dok volstrekt piet geërgerd, zelfs niet aan de min aangename, haast zou ik zeggen, beleedi. cende uitdrukkingen, die de Redactie, om Sen lezers geen aanstoot te geven, schrapte, Vóór zij het op de zetterij gaf. De Redactie Veronderstelde al, dat de schrijver penvoer der was van een groep van producenten, nil. Be tuinders, en derhalve door den bril van belanghebbenden keek. Ik heb mijn licht te Katwijk zelf opgestoken en ben geheel in Hat vermoeden bevestigd. De ondertekening Was daarvoor trouwens doorzichtig genoeg. De onderteekenaar van het stuk is, als mijn inlichtingen juist zijn, veilingmeester van Be Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Om streken." Wildé ik nu in zijn trant schrijven over hem, zooals hjj over mij deed, dan zou ik »r het spreekwoord: „Wiens brood men eek wiens woord men spreekt" op kunnen toe- grassen. Met persoonlijkheden komen wfl echter niet verder. Ik zal trachten zakelijk te zijn. Dp de feiten komt het aan. En dan wil ik beginnen met den heer M. te verzekeren, Bat ik allerminst den boerenstand een goed^ bestaan misgun. Ik zou zelfs niet eens wil len, dat de burgerij van stand en land in Bezen tijd, nu de productiekosten voor de tuinders, om bij deze groep te bljjven, ten koste van hen goedkoope groenten zou eten. Maar evenmin lijkt het mij te verdedigen, dat deze burgerij, die sedert den oorlogstijd, dank zij de steeds toenemende duurte, hoe langer hoe meer in de knel komt, terwijl de producenten oorlogswinsten m3ken, doordat een groot deel der productie tegen hooge prijzen naar het buitenland gaat, steeds duur der groenten zon moeten eten. En juist om dat ik niet verkeer onder één kring van menschen. maar mjj beweeg onder allerlei kringen, kan ik het hier, zonder tegenspraak te duchten, verklaren: in het gezin van me nig werkman, ambtenaar en burgerman wordt het moeilijk behoorlijk rond te komen; inzonderheid door duurte der levensbehoef ten. Laat daarentegen de heer Jac. M., die hot beter dan iemand anders kan weten, eens leggen, of de Katwijksche tuinders, waar over hjj oordeelen kan, gedurende den oor logstijd geen extra-winst hebben gemaakt, zij het dan ook niet zooveel als de reeders. Een tuinder, die langer dan dertig jaar het vak drijft en dien ik er eens over polste, zei mjj: Ik heb zoolang ik in hot bedrjff ben, nog nooit zulke goede jaren gemaakt, als juist in den oorlogstijd en had ik al de ja ren de helft verdiend van wat ik nu verdien, idan had ik mijn schaapjes al op het droge gehad. En dat deze tuinder niet een uitzondering op don regel vormt, leeren ons de cijfers van de begrooting der tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken" zelf. Op de begroe ting van 1916 werd een omzetcijfer van f 130.000 geraamd, in werkelijkheid heeft de omzet in ronde cijfers bedragen f 350.000. Ik wil er echter billijkheidshalve bijvoegen, dat dit cijfer de f250.000 wellicht niet te boven zou zijn gegaan, wanneer alleen de producten waren geveild, waarop men bij het vaststellen der begrooting had gerekend. Het cjjfer ging de verwachting der tuinders dan toch nog f 120.000 te boven. In de jaarvergadering van 28 Maart 1917 werd het omzetcijfer voor 1917 geraamd Dp f300.000 en men rekende daarbij, zoo als mannen van zaken betaamt, aan den vei- ligsten kant te blijven. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, zegt men wel eens en ook daar geven de cijfers, der respec tieve begrootingen blijk van. Op die van '16 vindt ik onder het hoofd „Salarissen" voor den veilingmeester uitgetrokken f1375; op die van '17 f 2625. Commentaar overbodig, om in den stjjl van Jac. M„ die zelf veilingmeester is, to bljjven. Heeft de Vereeniging ook niet besloten tot den aankoop van een terrein en het ma ken van een veiiingsgebouw, etc. voor een halve ton? Het werd mjj verzekerd. En dan wijs ik nog op een anderen, vrij zuiveren graadmeter, om aan te toonen, dat het den tuinders in Katwijk en Omstreken goed gaat, n.l. op de pacht van de tuin gronden. Een enkele mededecling, uit de krant geknipt, spreekt boekdeelen. Een per ceel aan den Koestal onder Katwijk, dat tot dusver f 1024 huur deed, is thans verhuurd voor f2050, precies tweemaal zooveel. En zooals het hier gaat, gaat het op andere plaatsen ook. Nu hoop ik, dat men mjj goed wil ver staan. Ik zou de heeren tuinders en elke an dere groep van O.W.ers niet benijden, wan neer deze extra-winst alleen werd verkregen ten koste van de consumenten in het bui tenland alleen. In de oorlogvoerende landen gooit men toch met het geld; wat daarvan in Hollandsche zakken komt is voor 'tmee- rendeel goed besteed. Maar zij wordt ook gedeeltelijk verkregen ten koste van de eigen jnedeburgers. Daar kom ik telkens tegen op. De heer Jac. M. is nn zoo in zijn schik piet de Rijkscommissie van Toezicht op de Groenten-Centrale, die „bjj" genoeg ia. Of die liefde immer wederkeerig is geweest, zou ik betwijfelen. De tuinders hebben het Rijks, toezicht niet altijd gemakkelijk gemaakt. Hier kom ik op een teer punt, waardoor de oor logswinst vooral iets onaangenaams krijgt en bij de verbruikers, groot en klein, verbitte ring is gewekt. Men heeft maar al te vaak de voorschriften, van bovenaf gegeven, ont doken. Ook de tuinders hebben dat gedaan en na een uitvoerige, zeer onaangename cor respondentie te hebben doorworsteld over .kwesties in de Tuinbouwvereeniging, waarin de schrijver ook een leidende rol beeft, ben ik er niet volkomen gerust op, dat men daar geheel vrij uitgaat. Wanneer men elkander verwijt, dat men eerste soort bloemkool, door het Rijkstoe- zicht, voor binnenlandsch gebruik bestemd, met opzet liet doorgroeien, dus minderwaar dig worden om ze als derde soort te kunnen laten veilen voor het buitenland, opdat men er meer geld voor zou krijgen, dan krijgt men geen aangenamen indruk daarvan. Er ontstond, zooals de burgerij zich wel 5al herinneren, verleden jaar een tekort aan bloemkool voor binnenlandsch gebruik. Den besturen der veiiingsvereen. werd daarop gewezen en toen het nog niet hielp, moest ook in Katwijk de hoofdcontroleur, de heer Bink, te Leiden, in opdracht der Groenten- centrale, ingrijpen. Is niet een der bestuurs leden. die reeds eerder zijn stem tegen ontduikingen der Rijksvcorrchriften had ver heven, door een groep tuinders, leden der Katwijksche Vereeniging, genoodzaakt te be danken, omdat hij van de verkregen we tenschap, dat de heer Bink weer zou komen controleeren, niet tijdig kennis gaf, waar door men daarop voorbereid ware geweest? Heeft een geacht predikant in de plaats zich niet geroepen gevoeld, de tuinders tegen verkeerde praktjken te waarschuwen? Nu neem ik aan, dat het waar is wat door een partj in de door mj bedoelde correspon dentie ter verontschuldiging wordt aange voerd, dat Katwjk onder andere groepen van tuinders nog een gunstige uitzondering maakt, en ik verheug er mj tevens in. Maar ook met deze feiten voor oogen, zal de onp3rtjdige lezer zeker niet zooals de heer Jac. M. deed, het mj kwaljk nemen, dat ik er tegen waarschuwde, dat wij met de regeling van de groentendistributie niet weer den weg zouden opgaan van vorige oorlogsjaren. Vergadering van gisteren. Onder de verschillende wetsontwerpen, alsnog aan de agenda toegevoegd, bevindt zich ook het w.-o. tot samenvoeging der gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn. VERHOOGING DER ONDERWIJZERS- MINIMA. Voortgezet werden de beraadslagingen over het voorstel van wet van den heer MARCHANT in zake do onderwijzers-mi nima. Do heer VAN WIJNBERGEN wil niet* meewerken met dit paradevoorstel. De kwestie is of er al dan niet geld is. Boven dien zouden de onderwijzers op deze wijze niet doelmatig worden geholpen. Spr. wijdt dan eenigo aandacht ook aan de po sitie der onderwijzers van bijzondere scho- len. Verklaart do Regeering het ontwerp echter niet onaannemelijk, dan zal ,spr. er vóór stemmen. De heer RUTGERS merkt op, dat de positie der onderwijzers van bijzondere scholen allereerst verbeterd zal dienen to wordeneen gelijke verhooging van sala ris over do geheele linie handhaaft dus de bestaande ongelijkheid cn onbillijkheid. Eerst do gelijkstelling, dan de verhoogin- gen. De heer DE JONG merkt op, dat, in dien grootere vorhoogingen worden ge vraagd, de Regeering zulks zeker zou afwij zen. Men heeft hier te doen met een voor- loopige regeling, welke geen belemmering kan zijn voor oen afdoende verbetering der onderwijzersalarissen bij de pacificatie. Do heer DE VISSER zegt, dat het er voor alles op aan komt .de onderwijzers zoo spoedig mogelijk te yerbeteren in hun fi- nancieele positiedaarom kan hij zich met het onderwerp vereenigen. Maar spr. stel de zijn handteekening er niet onder, om dat hij, gezien de houding der Regeering, dio onderwijzers niet nogmaals aan een teleurstelling wil bloot stellen. Het is nu maar de vraag welke houding do Minister van Financiën thans zal innemen en daar van zal dan spr.'s stem afhangen De heejr KETELAAR meent; dat allen het er wel over eens zijn, dat verbetering van de salarissen noodzakelijk is. Ook de rechterzijde. Spr. bestrijdt, als zou het een parade-ontwerp zijnhet is geen ideaal- ontworp, dat kan ook niet. Eerder wordt het een parade-voorstel, indien men met de amendementen zou aankomen om nog grooter verhoogingen. Thans zou men al thans eenige verbetering kunnen verkrij gen. Laat de rechterzijde thans onderge schikte bezwaren ter zijde stellen. De heer NOLENS vraagt hoe of dit voor stel eigenlijk is te beschouwen, als een motie dan wel wetsvoorstel, in het laatste geval moet men op goede gronden kunnen verwachten, dat de Regeering de middelen kan verschaffen. Hierover dient dan ook eerst wel degelijk zekerheid te bestaan al eer men zijn stem bepaalt. De heer SMEENGE vijst op de urgentie van salrisverbefering, ook al blijft daardoor do wanverhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs bestaan. De MINISTER VAN BINNENL ZA KEN antwoordt, dat het standpunt van hem in do Kamer voldoende bekend kan zijn. De financieele bezwaren hebben hem belet zelf tot salarisverbetering een voor stel to doen, ten opzichte van dit initiaief voorstel moet spr. zich zijn advies nu ge heel en al voorbehouden. De heer VISSER VAN IJZENDOORN zegt, dat van een parade-paardje hier geen sprake is. Het geldt hier geen stem- busbelangen, maar het geldt hier het wel en wee van de onderwijzers, wier positie zoo dringende verbetering behoeft. Dit moet de rechterzijde beseffen. No nog eenige duscussiën werden de de batten gesloten. Dinsdag na de pauze zal over het wets ontwerp worden gestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dagmorgen te halftwaalf. Over „Spionnage" in de scliool. Geachte Redactie In het verslag van het verhandelde op gisteren in den Gemeenteraad alhier, voor komende in het 2de blad van No. 17547 van Uw Courant, werd mijn aandacht getrok ken door het volgende De heer Sijtsma las eenige staaltjes voor, waaruit bleek, dat zoo goed als ,,in Den Haag ook in Leiden de hoofden „der scholen bij ziekten van het personeel ,,als regel niet in de klasse optreden... ,,In een der scholen heeft bijv. van de zestig „schooltijden, dat er 'n onderwijzer ziek was ,,hct hoofd slechts 5^ waargenomen." En hierop antwoordde wethouder Van Hamel: ,,De staatjes van den heer Sijtsma „zou ik wel eens willen zien. Do onderwij zer, die dat heeft bijgehouden, heeft er „dus een aardig stelsel van spionnago op „nagehouden. Of dit zoo erg netjes is, zal „ik niet beslissen". Ik kan niet weten of dit verslag te de zen opzichte juist is, en op het officieel verslag kan tegenwoordig niet meer ge wacht worden. Indien het echter zoo door den wethouder is gezegd, dan gevoel ik mij gedrongen het aanstonds voor bedoelden collega op te nemen, en in allen ernst te protesteeren tegen de uitdrukking „spion- nage". Het werken of niet-werken in deze van de hoofden van scholen behoeft niet be loerd of bespionneerd te worden, want het is bekend aan alle onderwijzers en onderwij zeressen van de betrokken scholen. En als deze telkens weer zien, dat het ambulan- tisïne wordt verdedigd ook hierom, dat bij ziekte van ©enig lid van het personeel het hoofd voor hen invalt, zooals ook thans weer B. en W. in hun praeadvies hebben gedaan, dan schaadt het geenszins aan hun „notheid", wanneer zij do feiten, die dit argument teniet doen, bijeenbrengen, voor al niet, wanneer alle leden van het perso neel deze feiten weten. Zoo iets lijkt "toch allerminst op „spion- nage". Met mijn besten dank voor opname in Uw Blad. Uüd. dw. J. M. VOS Jzn., Voorzitter van de afd. „Leiden" van den B. v. N. O. Leiden, 11 Mei 1917. De Amerikaansche uitvoer naar neutrale landen. Balfour, Lansing en andere leiders hadden te Washington een conferentie over het vraag stuk van de verscheping van levensmiddelen en wat er mede verband houdt, zooals bij voor beeld liet leveren oan neutrale landen. Naar Renter seint, weet de correspondent van di „Daily Mail" te New-York te vertellen, dat cndc-r do maatregelen, die de Vcreenigde Sta- tea zouden nemen ton einde te voorkomen, dat Duitscbland voorraden krijgt, er een is waarbij zeer krachtig tegen de neutralen wordt opge treden Do Scandinavische landen en boven- dieu Nederland waarschijnlijk, zouden de mc- dcdeeling ontvangen, dal ze in hun schepen, wat ze van Amerika noodig hebben, mogen vervoe ren, maar dat ze die benoodigdbeden alleen kunnen krijgen op voorwaarde, dat ze er m toestemmen geen levensmiddelen naar Duitsch- land uit te voeren. Na deze mededeeling geeft de correspondent dan eenige cijfers. Hij vertelt, dat volgens de laatste maandslatistiek, Nederland 1.040.000 bushels maïs invoerde, terwijl het zoo veel grootere Groot-Brittannië slechts 3.139.000 bushels importeerde. Nederland voerde in Fe bruari 1.600 000 bushels tarwe in, terwijl Frank rijk slechts 960.000 busheL importeerde. Dc neutralen en de duikbootourlog. „Central News" heeft 1 Mei uit Wa shington gemeld, dat, volgens inlichtingen, door het Amerikaansche departement- van buitenlandsche zaken verschaft, do duik- booten in het geheel 6S6 onzijdige schepen in den grond hebben geboord. Een derde van de sinds I Februari begin van den verscherpten duikbootoorlog tot zinken braohte schepen bestaat uit neutrale vaar tuigen. Van Noorwegen werden 410 sche pen in den grond geboord, van Zweden 111, van Nederland 61, Griekenland 50, van Spanje 33, Amerika 19, Peru en Argenti nië beide éón. Volgens „Sjöfartstidende" verloor de Noorsdhe koopvaardijvloot in April tenge volge van het optreden de* duikbooten op zijn minst 40 stoomschepen van 61.500 ton bruto en 24 zeilschepen van 32.772 ton net to, bij elkaar 64 schepen met 94.272 ton. In Maart gingen 180.000 ton aan scheeps- ruimte naar den kelder. Jodenvervolgingen in Palestina. Het „Hbld." verneemt uit Londen van particuliere zijdeDe bevolking van Jaffa moest 28 Maart de stad verlaten en de Joodscho bevolking van Jaffa werd uitge dreven en mishandeld. Jaffa werd geplun derd. De Joden in Palestina zijn door Djemal pasja bedreigd met vernietiging, volgens de ook jegens de Armeniërs ge volgde politiek. Er zijn reeds slachtoffers gevallen. Berichten uit Jeruzalem bevesti gen deze mededeelingen en geven de vol gende bijzonderhedenEr zijn 8000 Joden verdreven zoDder eigendom of voorraad te mogen meenemen. Hun huizen werden door Bedouienen geplunderd, hetgeen oog luikend werd toegelaten door de autoritei ten. Verscheidene Joden zijn vermoord, eenige werden opgehangen aan de poort van de Joodsche voorstad van Jaffa. Een georganiseerde verdediging op de wegen werd door den Turkschen bevelhebber ver hinderd. Een groot aantal Joden komt van gebrek om, op den weg naar Jeruzalem. LantI voor teruggekeerde soldaten. De ,,Times"-correspondent te Ottawa meldt, dat de Canadeesche regeering bij het parlement een wetsontwerp heeft inge diend, om een speciaal deel van de kroon landen in West Canada beschikbaar te stel len voor teruggekeerde soldaten. Iedere soldaat zal 160 bunders land krijgen en men zal hem, zoo noodig, 2000 dollar voor schieten, terwijl hij gratis landbouw-onder- richt kan krijgen. Een permanente raad zal zorg dragen voor de uitvoering van de wet, die van toepassing is op alle solda ten, onverschillig of zij uit Engeland, Ca nada of uit andere Britsche koloniën ko men. Minister Von Stein over Duitselilanda militaire positie. Bij de tweede lezing van de iegerbegroo- ting, verklaarde de minister van Oorlog, Vou Stein: Het leger strijdt aan het front, waar de beslissing moet vallen, met on vergel.ij kelijkd dapperheid, toewijding en trouw. Wij kun nen ternauwernood van hieruit de geweldige prestaties van allen, van den eersten tot den laatsten naar waarde schatte». Onze legers bonden daarbuiten den strijd aan in het volle vertrouwen en bewustzijn, dat ach ter hen het vaderland staat, het geheele volk, dat evengoed in den strijd gewikkeld is door den dagelijkschen nood als gevolg van den oorlog en ondanks dat alles door zijn arbeid voor de strijders alles verrichtte, wat voor de voortzetting van den oorlog noodig is. Het leger is vol vertrouwen, dat dat zoo bljjft. Bjj de bespreking van den begrootings- post betreffende het kadetten-instituut te Lichterfelde verklaarde de minMir: Ik koes ter niet de hoop, dat na den oorlog de volke- renvrede intreedt. Zoolang de belangen der staten elkaar kruisen, zullen er oorlogen zijn. De vooruitzichten op een eeuwigen vrede zijn thans niet juist schitterend, daar twee groote volkeren, die er tot dusver niet aan dachten 'groote legers te onderhouden, er één op 'de been brengen. Wij hebben den plicht ons ook na den oorlog te beveiligen om voor onze nakome lingen te behouden wat wij bevochten heb ben. Onze beste mannen, Hindenburg en Ludendorff, kwamen voort uit de kadetten- inrichting, evenals vele anderen, dia in den oorlog op den voorgrond treden. De minister motiveerde, waarom tot het ministerie van Oorlog gerichte wenschen niet steeds vervuld kunnen worden. Met moet alle aandacht aan de strijders aan. het front schenken, opdat zij de middelen krijgen^ om den reuzenstrijd nit te vechten, ten einde te bereiken, wat allen wenschen, oen eer vollen vrede. (Levendig bravo!). Nieuwe belastingen in de Yer. Staten. Ofschoon heb nieuwe oorlogsbelasting- ontwerp nog niet bij het Huis van Af gevaardigden js ingediend of officieel is aangekondigd, wordt het in de Ame rikaansche bladen druk besproken en is het van belangrijken invloed op den handel van het geheele land. Naar ge- meldt wordt, zou in 't wetsontwerp worden voorgesteld de normale inkomstenbelasting te verdubbelen, behoudens, zekere reduc ties en uitzonderingen, en de superbelas tingen op groote iukomsten te verhoogen. Het is van beteekenis voor hen, die betrok ken zijn bij den buitenlandschcn handel, dat het wetsontwerp absoluut de vrije lijst elimineert inzake het importtarief en een minimumbelasting voorstelt van 10 pCt., met een evenredige verhooging wan 10 pCt. op alle artikelen, die thans aan belasting onderhevig zijn. Do binjienlaiidsehe belas tingen zullen eveneens aanmerkelijk wor den verhoogd. Nieuwe belastingen worden voorgesteld op telegrammen, telefoonge sprekken, tihe'aterbiljetten, enz., die in ve le gevallen de meest uiteenloopende han dels- en huishoudelijke zaken zullen tref fen. Zelfs wordt voorgesteld de inkomsten uit de circulatie van nieuwsbladen te verhoo gen door het posttarief naar den afstand te bepalen, evenals zulks het geval is voor postpakketten. Verwacht wordt, dat- al de ze nieuwe belastingen 1800 raillioen dollars per jaar zullen opleveren. De telefonistes en Lenin. JLenius aanhangers hebben hun hoofdbu reau te Petrogtad gevestigd m het huis- dat vroeger door de keizerlijke danseres Karoninskaya werd bewoond. Tot hun verba zing ontdekten zij, dat zij geen telefonische ver binding konden krijgen. Alle aanvragen bleven onbeantwoord. Ten slotte bleek, dat de* telefonisten weiger den het hoofdbureau van de Lenins-parlij of do redactiebureauv van do .Pravda", het blad dor anarchistische rovolutionnairen, te verbinden. Een deputatie, beslaande uit drie Leninis ten, trok naar het tclefoonbureau en vroeg de namen van de telefonisten, die weigerden hen te verbinden. De directeur antwoordde, dat hij nergens van wist. De deputatie begaf zich toen naar de werkzaal, waar de meisjes hen met kreten als: „Weg met do Leninisten", ontvingen. De depu tatie werd do zaal uitgejaagd en moest het ge bouw verlaten, zonder cenig resultaat bereikt te hebben. Later verschenen vijftig soldaten, onder lei ding van een officier. De officier zeide, dat zij door iemand in het tolefoonbnreau opgeroepen waren en vroeg, wie cr gearresteerd moe3t wor den. De directeur antwoordde, dat niemand daartoe cenig bevel had gegeven en dat het op roepen op een misverstand moest berusten. Een duikboot in den grond geboord. Do „Daily Telegraph" geeft een uit voerig relaas over de wijze, waarop het Amerikaansche stoomschip „Mongolia" op 19 April j.l. een duikboot in den grond boorde. (Destijds is abusievelijk medege deeld, dat de „Mongolia" tot zinken was gebracht). De kapitein van de„Mongolia", Emery Rice, vertelde aan den verslaggever, dat hij en de marine-officier, Bruce Ware, die het commando voerde over de kanonniers aan boord, zich op genoemden datum op de brug bevonden; toen een der wachten riep Daar is een duikboot voor de boeg! Inderdaad- zagen wij toen ook de peris coop, dio zich zóó dicht bij ons schip be vond, dat de duikboot niet in staat was ons te torpedeeren. Ik gaf onmiddellijk bevel het roer om te gooien en den steven naar do periscoop te wenden. Het voorste kanon werd in gereedheid gebracht en geen twee minuten later knalde het schot, dat den zce- roover voorgoed naar den kelder zond. Wij zagen de periscoop verbrijzelen en een groo te olievlek kwarn op het water. Bovendien bleek uit het niet ricochctteeren van het projectiel, dat het doel had getroffen. Een eigenaardigheid van het geval is, dat de kanonniers hun stukken aan boord van de „Mongolia" hadden gedoopt. Hot voorste had den naam Theodorie Roose velt ontvangen, zocdat Teddy niet alleen het eerste schot op den vijand heeft gelost in den oorlog, doch ook een der oorlogswa penen van Duitsehland heeft vernietigd door welke rücksicEtlose aanwending het zich: een oorlog uiefc Amerika op den hals heeft gehaald. l\GRT£ BERICHTEN In ingezonden stukken in de „Daily Mail" wordt er spijt over uitgesproken, dat Engelsclie vaartuigen na het laatste zeegevecht Duitschers uit het water gered hebben. Dat is uiterst aangenaam voor de weduwen cn kinderen van de zeelui, die door do duikbooten zijn vermoordschrijft er een. Een anaer herinnert-, dat Nelson aan zijn schepen bevel gaf „do vernietiging van den vijand te voltooienen niet te denken aan de redding van schepcD of menschen, want beide te vernietigen was zijn eerste doel en buitmaken slechts een tweede." Nelson had nooit goed gevon den, meont deze inzender, dat de Engel sclie vaartuigen mannen uit het water haalden, inplauts van den vluchtenden. vijand na te zetten. In Engeland staan nu de meelfabrieken onder staatstoezicht.Het doel is, de hoe veelheid meel die er voor het brood wordt geleverd, to verminderen- Op een vergadering van boeren is erkend, dat er heel wat runderen, varkens en pluimgedierte geslacht zal moeten worden, nu het beschikbare voeder aanmerkelijk verminderd is. Bij een der jongste gevechten in Palesti na is de tweede zoon van minister Bonar Law den Turken als krijgsgevangenen in handen gevallen. Naar Havas uit New-York seint, heeft Yenizelos ecu telegrafische 6ympat-hie-bo- tuiging gezonden aan de Grieken in Ame rika gevestigd en hem dringend verzocht Amerika te dienen het schitterend ideaal, dat Amerika bezielt, seinde hij, maakt de Amerikaansche vlag tot het symbool van het schoonste ideaal der menschheid. Op 13 dezer begint te Weenen het geding tegen dr. Friedrich Adler, -den moorde naar van Stürgkh, den Oostenrijkschcn mi nister-president. Zijn toerekenbaarheid is reeds vastgesteld. Een Duitseh zcovlicgtuig van het nieuw ste type is in de Noordzee gevonden en naar een haven in Kent overgebracht. e- Minister La-w heeft -in het Lagerhuis ge zegd, dat de souverein van een onzijdig land door tussclienkomst van den diplomatiekcn vertegenwoordig'er van dat land in Enge land had gevraagd, of het lijk van deo aan zijn wonden bezweken vlieger prins Fre- derik Karei van Pruisen naar Duitseh land kon worden gezonden. Het antwoord van de Engelsche regeering was, dat het op het oogenblik niet kan, maar zij, voor zoo ver het haar betrof, geen bezwaar had, dat het na den oorlog geschiedde. Lord Newton hooft in het Hoogcrhuis gezegd, dat een Zwecdsche rccderij ten of meer van haar schepen die in Engeland vast liggen heeft aangeboden voor het vervoer van Duitsche burgerlijke gevangenen, die de Engelsche regcering bereid is voor En gelsche in Duitsehland uit te wisselen. De regcering overwoog dat voorstel. Er zouden een 1SC0 Duitschers en 500—600 Engelsehcn voor in aanmerking komen In Parijs nijpt het gebrek aan steenkool nog steeds. De gasfabrieken hebben beslo ten drie dagen in de week te sluiten. Vraag: Als gevolg van de behandeling van don lltitte-Singel met teer is op mijn vloerkleed een vlek ontstaan, welke ik gaarne wil verwijderen. Weet u daarvoor soms een middel'? Antwoord: Bestrijken met een meng sel van terpentijnolie en eiergeel dat laten drogen en de korst er later afwrijven. Ten slotte een afwassching met lauw-warm wa ter, waarin een weinig zoutzuur. Weiaig, want andere wordt de kleur aa&getaet.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9