De Wereldkrijg. De Nieuwste Da,nesl'Tltn zyn sJceds Gemengd fJieaws, Uit de Omstreken. SPORT. Tweede Kamer. onze Salons gecxposeerd. H. A. TIMMERMAN Hotl.. Nieuwe-Rijn 46. AGENDA VAR DE WEEK. Vrijdag Den Haag, Kon. SchouwburgEerste op voering van Kocberg's opera „Bloemen kind". 7 uur. Zaterdag: „Musis Sacrum"Eerste jaarfeest „L. S. V." Dagelijks: „Imperial-Theater", Stationsweg, te avonds 8 uur. Thalia Bioscope en Variété-Théater, Haar-* lemmerstraat 52, 7. nur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 nnr). „Ho]Jandia-biosc•oop,, Oranjegracht. 7 uur. 8 Zondags alleen S uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 en 5 uur). Brand te Padang. In den nacht van 4 op 5 Mei zijn tc Padang zes huizen in de Clüneesche wijk door brand yernield. De schade bedraagt 100.000. Gevecht in een gevangenis. In de gevangenis te Padang had een gevecht plaats tusschen dwangarbeiders. Twee werden doodelijk gewond. .Van „De Witte" in Den Haag woei de vlag, ontplooid ter eere van den chef der bedienden, den heer A. Sprengers, bij de bezoekers van „de Witte" meer alge meen bekend als „Janus" die zijn gouden feest vierde. Het was 50 jaren geleden, dat Sprengers als biljartjongen bij „de Witte" in dienst trad. Sedert meer dan 25 jaren is hij nu chef der bedienden. Men heeft zich. be ijverd om voor hem dezen dag tot een feest dag te maken. De huldiging begon reeds 's ochtends, toen het bediendenpersoneel hun chef als aan denken een album met foto's van „de Witte" aanboden. Vervolgens werd de heer Spren gers ontboden in de kamer van de commis sarissen der Sociëteit, waar hem onder een hartelijke toespraak, van den president, mr. W. A. baron van Ittersum, een gratificatie van duizend gulden werd overhandigd, ter wijl commissarissen en oud-commissarissen aan dit geschenk nog hadden toegevoegd een pendule met coupes en een bloemstuk. Maarri>ovendien deelde baron Van Ittersum den jubilaris mede, dat commissarissen niet ingang van heden wilden voldoen aan diens verzoek om eervol ontslag. Een pensioen tot een bedrag gelijkstaande met het geno ten volle traktement wordt hem toegekend. De heer Sprengers heeft verklaard tot na de mobilisatie op zijn post te blijven. Ook de Soeiëteitsleden onderling hebben „Janus" niet vergeten. Zij hadden reeds eeni- gen tijd geleden voor de huldiging een comité gevormd en namens dit comité bood in de kleine eetzaal kolonel De Ridder, plaatselijk commandant, den jubilaris een bedrag van f1350 aan, om daarmede naar eigen keuze te handelen. Het geschenk ging vergezeld van een bloemstuk, een attentie van de dames van de Soeiëteitsleden, die hiermede als bezoeksters van de Tent in het Bosch ook harerzijds van haar belangstelling wenschten te doen blijken. Onnoodig te zeggen, dat het den heer Sprengers ook van verschillende andere zij den niet aan belangstelling ontbrak. Met ingang van heden zijn de d&mescoupé's 1ste en 2de klasse in de trei nen op de lijnen der H. IJ. S. M. opgehe ven. De damescoupc's 3de klasse blijven bestaan. BI ij kens een ingezonden stuk je in de Haagscke Ct." heeft een der bezoe kers van de Pier, de heer J. P. Batenburg, die Zondag getuige was van de flinke red ding van een 'drenkeling door een Britsch geinterneerd officier, het initiatief genomen om gelden bijeen te brengen voor een hul deblijk aan den redder. Te Jnnne (Ov.) is 6 H.A. bosch, toe- behoorende aan de heeren Lüps c.a., af gebrand. Do verpachting voor 13 plaat- scn op de kermis te Zaandam, gedurende de jaren 1917, '18 en 19, heeft te zamen ƒ12,982 per jaar opgebracht, d. i. ruim 3000 meer dan het vorige jaar voor deze plaatsen werd betaald. De plaats voor een stoomcarous- sel werd gepacht voor f 5010. De Koninklijke Petroleum- -Mij. heeft een spuitende bron met een capa citeit van 1500 ton per dag aangeboord op Pankallan Soesoen tegenover Poeloe Sem- bilan. Men meldt uit Amsterdam, dat het perceel Rokin 10 is verkocht voor ongeveer 1000 per vierk M. Het perceel heeft oen oppervlakte van 114 vierk. M. Een vreemde tolgaarder. In de te Barnevcld' gehouden Raadsvergade ring klaagde de lieer Vagi de Bleek over een tolgaarder, die in den doorrit voor fietsen, naast den tolboom, steeds scherpe basaltsteentjes strooide. De voorz^ veronder stelde, dat deze tolman aandeelhouder in een f ietsbandenfabriek was, doch voegde er aan toe, to zullen zorgen, dat deze ge- rneentebeambte- niet langer als „banden moordenaar" optrad. Drie dooden. Bij het on- vervacht achteruitzetten van een goede rentrein in de nabijheid van het station Eygelshoven geraakten eenige arbeiders onder den trein. Drie 'er van waren on middellijk dood. Kerkbrand te lengen. Gister- avond te kwart over achten ontdekte de kapelaan t^Dongen, dat in de Groote St- Lauren'duskerk aldaar brand was uitgebro ken. De brand was ontstaan bij het altaar. 'Toen men de klokken wilde luiden, waren de touwen reeds door het vuur aangetast. Spoedig stond het geheele gebouw in lichter laaie en stond de brandweer zoo goed als machteloos tegenover de vuurmassa. Ook de toren van de kerk werd door het vuur aangetast. De kerk brandde geheel uit. Het bovenste gedeelte van den toren is geheel vernield; het onderste gedeelte is alleen van binnen uitgebrand. De koepel viel met ge raas in de kerk. Niets kon worden gered. O.a. zijn verloren gegaan een prachtig schild erg van Rubens en „De Kruisweg" van Van Dijk. Het goud en zilver was in de kluis opgeborgen, zoodat men nog niet weet of dit behouden is. Om 7 uren was er nog dienst in de kerk. Oiize loopers zullen dezer dagen wederom de vrijheid nemen aan de Abonnés een kaarlje aan te bieden, waarmede zij willen zeggen, dat zij den Abonnés-een goed en aangenaam voorjaar toewenschen. Alleen mag dit niet geschieden tijdens de be zorging, waarmede wij onzefl Abonnés verzoe ken rekening te houden in hun eigen belang. AAR.LANDERVEEN. De toestand van den weleerw. boer J. W. M. v. d. Bom, pastoor alhier is vooruit gaande, zoodat een spoedig volkomen her stel verwacht mag worden. AAI&MEER. De heer A. Baljet, onderwijzer aan do Chr. school (hoofd de heer Roosjen) al hier, ontving, naar de „Nieuwe Meerbode" meldt, een benoeming bij het Chr. onder wijs op Java en heeft clie benêbming be reids aangenomen. Wegens het bezwaarlijke passagiersvervoer naar Indië zal liet ech ter nog wel enkele maanden duren, eer de heer Bal jet kan vertrekken, KATWIJK-AAN-ZEE. Ten nadeele van den heer S. zijn on geveer 400 boonestokken ontvreemd. Van de daders geen spoor. De 13-jarige knaap H. J. A., uit Rot terdam, meldde zich bij de politie aan ojn onderdak; te kennen gevende, dat hij uit de ouderlijke woning was weggeloopen. Door tusschenkomst van de poliiie werd deze jon gen den volgenden dag naar Rotterdam over gebracht en aan de ouders teruggegeven. Het nijpende gebrek aan brandstoffen gaf reeds meermalen aanleiding, dat bij de politie aangiften werden gedaan van hout diefstallen. Op hekken, palen en schuttingen schijnt men het bij-zonder voorzien te hebben. Dit ondervonden wederom eenige veehouders, die tot de minder aangename ontdekking kwamen, dat de hekken, toegang gevende tot het weiland, geheel jv^ren weggenomen, palen incluis. LEIDERDORP. Blijkens in de gisteren gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, medegedeelde Kon. besluiten is in vroeger voor die afdeeling behandelde zaak de volgende beschikking genomen Op het beroep van de N.V. Nico Hoos' Stoomspinnerij en Touwfabrieken te Rot terdam tegen het besluit van B. en W. van Leiderdorp waarbij haar onder voorwaar den vergunning is verleend tot-opluchting van een spinnerij, touw- en staaldraadfa- briek te Leiderdorp, zijn van die voorwaar den eenige vervallen en andere gewijzigd. LISSE. De Sts.-Crt." bevat de -statuten van de Veilingsvereeniging alhier. Onder voorzitterschap van den heer J. Riggel werd gisteravond de tiende alge- meene vergadering gehouden vg,n de Coöp. Boerenleenbank. - Uit het verslag van de bank over het jaar 1916 bleek het volgende: Eet aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1917, 221, tegen 216 op 1 Jan. 1916. Het saldo der spaargelden bedroeg op 1 Jan. 1916 f243.814.50. Ingelegd werd f 177.686.14 en terugbetaald f 136.639.121/2, zoodat het sal do der spaargelden op 31 Dec. 1916 bedroeg f284.861.51V2. Het saldo der voorschotten bedroeg op 1 Jan. 1916 f 123.231.51. Aan nieuwe voor schotten werd uitgegeven f 40.875, en terug, ontvangen f35.170.75, zoodat het saldo öp 31 Dec. 1916 bedroeg f 128.935.76. In loo^ pende rekening met de Centrale Bank be droeg het saldo tegoed op 1 Jan. 1916, f50.734.80. Afgegeven werd f90.466.04 en opgenomen f 46.723.39, zoodat het saldo te goed op 31 Dec. 1916 bedroeg f94.476.85. In loopende rekening met deleden be droeg het saldo tegoed op 1 Jan. 1916, f63.211.69. Afgegeven werd f 19.762.88 en terugontvangen werd f 3S.727.7(jJ zoodat het saldo tegoed op 31 Dec. 1916 bedroeg f44.246.87. De totale ontvangsten hadden bedragen f557.145.98 en de uitgaven f547.308.33, zoodat de totale omzet heeft bedragen f 1.104.454.31 of f 158.206.011/2 meer dan in 1915. Aan rente, enz., werd ontvangen dé som van fll.467.89V2 en aan rente, enz. werd uitgegeven flO.713.93V2> zoodat een winst werd gemaakt van f753.96. Besloten werd de winst te voegen bij het reservefonds, zoodat het fonds bedroeg op 31 Dec. 1916 f 4707.481/2- Als lid van den Raad van Toezicht werd bij acclamatie herkozen dr. F. G. M. Ilaaze en eveneens bij acclamatie herkozen als lid van het bestuur, de heer G. Vreeburg. In verband met een voorstel van het be stuur, om het salaris van den kassier met f 150 te verhoogen, stelde de heer J. Pijn- acker voor, om een adjunct-kassier aan te stellen. Na eenige discussiën werd op voor stel van den heer P. Warmerdam besloten, om aan het bestuur machtiging te verleenen om een bedrag van f209 te stellen vcor de verhooging van het salaris van den kassier, of, zoo het bestuur dit wenschelijk acht-, voor de aanstelling van een adjunct-kassier. Door het schrikken van den hond ge raakte de melkkar van de wed. Molkenboer j te water, met het nadeelig gevolg, dat 60 liters melk verloren gingen. N O ORD WIJK-BINNEN. Met ingang van 1 Juni a.s. is onze plaatsgenoot J. v. d. Werf aangesteld als agent van politie te Delft. NOORDWIJKËRHOUT. In een vergadering van den tuinders- bond „Eensgezindheid" werd tot bestuurslid gekozen dc heer C. van der Laan, van Voor hout. Een voorstel, om den bestuursleden een vast salaris toe te kennen, werd afgewezen. Op Langeveld werd bij den landbouwer De W. diens laatste hoeveelheid petroleum ontvreemd, benevens een zak veevoeder. WASSENAAR. Bij de in het gebouw van het hoofd bestuur der -posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage gehouden aanbestedingen bal het laagst ingeschreven voor het bou wen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning alhier de heer J. J. Duym, te Gouda voor GC.755. Het fanfarekorps „Excelsior" neemt op Hemelvaartsdag deel aan het muziekconcours te Loosduinen. Het komt uit in de tweede afdeeling. ZWAMMERDAM. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Rijs- oord ds. V. K. Kuyvenhoven, alhier. ALPHEN. Spoedeisehcndo Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Los, Boot en Van der Meer. Er is één vacature. Be lezing der notulen yordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Komt ter behandeling: 1. Voorstel van de Commissie van Be heer van het Gas- en Electriciteitsbedrijf tot wijziging van -de regeling van liet ge meenschappelijk beheer dier bedrijven. Uit het schrijven blijkt, dat .de thans bestaande regeling niet tot het gewenschte doel leidt. Daarom wordt nu voorgesteld, dat de prijs van het lichtgas zal zijn 9 cents, tot. een maximum-verbruik van 50 pCt., iedere kub. M. meer 36 cents en gaat het verbruik de 75 pCt. te boven, dan wordt de gastoevoer voor een maand afgesloten. De prijs van het gas voor verwarming en kracht is 7 cents onder dezelfde voorwaarden, boven de 50 pCt. evenwel 14 cents per kub. M. Voor het muntgas is de prijs 8 ets. per kub. M., eveneens onder dezelfde voorwaarden, de prijs per kub. M. boven de 50 pCt. is 4 ets toeslag. Volgens de toelichting bij het voorstel, zal bij invoering van de nieuwe, re geling gedurende den geheelen dag een re- gelmatigen druk worden gegeven, zoodat do thans geldende branduren vervallen en men het gas gebruiken kan wanneer -men. wil, mits men'natuurlgk zorg draagt, dat men het maximum niet te boven gaat. Overeenkom stig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot nadere rege ling van de jaarwedden der politiebeambten in verband met de a.s. vacature van ge meente-veldwachter. De gemeente-veldwach ter A. H. Hue ting is elders benoemd. Deze had een salaris van f 600 met vier jaarlijk- sche verhoogingen. Thans willen B. en W. dat salaris stellen op fSOO en dat yan de ^ndere veldwachters ook op dien prijs bren gen. De heer Herngreen wil het aanvangssa laris stellen op f700 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f25. De heer Sprey on dersteunt dit voorstel van den heer Hern green met het oog op de toekomstige ver- eeniging der 3 gemeenten. Dit voorstel wordt nu in stemming gebracht en aangenomen merf; 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Vlasman en v. Leeuwen. Na de rondvraag gedaan te hebben, sluit de Voorzitter de vergadering. FAILLISSEMENTEN. Th. v. Pijl, meubelmaker, to Utrecht. Jos. M. Órelio, baryt-onzaiSger, te Am sterdam. Weduwe A. J. Schcnk-Van Beuten, win kelierster, te Amsterdam. W. L. Schopman, winkelier, Amsterdam. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer J. C. Lee, egb. te Batavia. Geslaagd is voor het candidaats-examen in de rechten de heer H. van Krimpen. Amsterdam. Tot arts is bevorderd den heer S. Koster, geb. te Amsterdam. Schaatsenrijden. Oscar Mattiese n. De Noor Oscar Mathiesen, de wereld kampioen van zooveel jaren, schrijft uit Mineapolis aan een Noorsch blad, dat hij in Amerika van den winter alles verslagen heeft, die tegen hem uitkwamen en hij een nieuw wereldrecord heeft gemaakt op de Engelsche mijl en de 1^ Engelsche mijl. Hij blijft ook den volgenden winter in Ame rika rijden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. 8TAD6TIiniEHWT3HB TELEFOON 127. Geopend v&n 'e morjren» 9—18 vnr n en do» midda.pj van S6 nnt AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 Kantoorbedienden, 1 Timmerman, 3 Met selaars, 3 Opperlieden, 1 Steenhouwer, 1 Meu belmaker, 1 Stoker, 3 Scheepsbouwers, 2 Aan- bouw^rs, 2 Klinkers, 3 Grofbankwerkers, 1 Mctaalschaver, 2 Letterzetters, 1 Gasfitter, 1 Slager, 1 Sigarenmaker, 1 Kellner, 4 Grond werkers, 4 Plaatsnijders, 5 Loopknechten, 20 losse Werklieden, 1 .Werkster* Vergadering van hodon. Aan de orde is de motie-Van Leeuwen. De heer VANLEEUWEN licht dezo nieuwe motte dan nader toe en wijst op het belang, dat de buitenlandache poiiliek den invloed ondergaat van alle geledingen van het volk. Het zou te betreuren gijn,"in dien dit nieuwe instituut in de kiem ge smoord werd. De Minister van Buitenl. Zaken wil de" zaak niet aan- en niet afraden en wil de kwestie aan de Kamer overlaten, daarin ziet spr. een tegemoetkomende houding in deze. De heer BEÜMER releveert da gedrags lijn gevolgd bjj dit voorstel en acht de zaak met niet genoeg gewekt behandeld. Wat is de bedoeling der woorden regel matig overleg eif wat denkt men daarihee te bereiken. Het standpunt der regeering is gebleken: dat zij aan de Commissie niets meer zal meedeelen dan aan do individuoelo leden. Indien er geen meer bevredigende toelichting komt, zal'spr. tegenstemmen, of schoon h(j niet tegen het idee eener vaste Commissie zelf is. De heer VAN HAMEL meent, dat de houding der regeering weinig tegemoetko mend is. Spr. verdedigt in tusschen de motte, waarin een diepere beteekenis ligt, wgl z'j den invloed van het parlement wil ver sterken, een invloed, welke volgens spr., go- durende de oorlogsjaren merkbaar is ver slapt. Ook spr. wil tot versterking van het gezag der Kamer medewerken in 't belang der zaak zelve. Spr. bestrijdt ten sterkste, dat men krachtens de Grondwet tegen het voorstel zou moeten opkomen. De kwestie dient alleen bezien te worden uit het oog punt van opportuniteit. De Commissie kan de plannen met den Minister bespreken en kracht geven bij het nemen van beslissingen. Zoo kan bij den minister de publieke opinie worden voorgedragen. De publieke opinie moet opgeleid wor den in de realiteit van de buitenlandsche staatkunde. Wat gebeurt er te dien aanzien, was men bijv. voorbereid op de duikbooten oorlog ,wat verneemt men van de rantsoenee- ringsmaatregeen thans ia Amerika?Mein kan Binnen- en Buitenl. Zaken niet scheiden, deze belangen doordringen elkaar. Van belang is daarom ook, grooter inmenging van het parlement, in Buitenl. aangelegenheden. Wat de motie-Van Leeuwen betreft, deze acht spr. verwaterd en slap,' men bereikt daarmee maar al te weinig. Spr. voelt meer voor 't denkbeeld-Van Idsinga, tot het be noemen eener commissie voor het ontwerpen van een vast-omlijnd plan. De heer DE SAVOENIN LOHMAN repli ceert en merkt op, dat deze motie geens zins bindend zal zijn voor de volgende Kamer. Wat wijzigt dit bovendien in de bestaande verhoudingen? De rechten der Kamer zyn in de Grondwet vastgelegd. De heer VISSER VAN IJZENDOORN meent, dat do Kamer zich-belachelijk zou maken door onverstandig handelen, als zi( eenige motie aanneemt. Met* geen enkele commissie is iets te bereiken en de motie bindt nieuwe commissies, die komen, niet. Do heer LIMBURG verdegit nader zijn opvatting omtrent de ontwikkeling van het Staatsrecht tegenover de meening der Re geering. De algemeeno toestand. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren behandeld de regeeringsaa-nvra ge van een nieuw crediet van 60 0 millioen pond Sterling. Tot 1 Augustus is er dan weer geld genoeg voor den krijg, die thans bijna 7% millioen pond per dag kost. Dit hooge bedrag is ook een gevolg van het feit, dat er dage lijks een paar millioen aan de bondgeneo- ten wordt geleend. Bonar Law heeft deze credietaanvrage verdedigd. Hij heeft daarbij ook gewezen, dat de deelneming van de Vereenigdo Sta ten van grooten invloed zal zijn op de fi- nancieele regeling van de oorlogvoering. Dat is een gevolg van de fout, die de Duit- schers hebben begaan, zeide Law, toen ze den duikbraotoorlog begonnen. Het succes van dezen vorm van oorlogvoeren yvildc Law niet onderschatten, maar toch was hij overtuigd, datede nadoelen voor de Duit- scihers niet opwegen tegen de voordeelen. Bonar Law sprak er verder nog over, dat de Vcreenigde Stoten toonen geen half werk te willen doen, de waarde van on middellijke, krachtdadige hulp beseft men te "Washington volkomen en in dien geest worden maatregelen getroffen. Law gaf daarna een overzicht van de be teekenis van de krijgsverrichtingen der paar laatste maanden, waarbij natuurlijk de strijd in Frankrijk de hoofdschotel vormde. De slechte toestond van het Duit- schê front treed, volgens Law, vooraf aan het licht door de DuitscLe officieel© leger- berichten, die soms 'niets anders zijn dan redevoeringen tot het volk. Onder toe juichingen werden daarop de cijfers van.de behaalde buit meegedeeld. Om aan te toonen, hoe groot de vooruit gang was, wees Law op d% resultaten van het offensief aan de Somme. Waar nog bij komt, volgens den minister, dat de En gelsche verliezen 50 tot 70 percent geringer zijn dan aan de Somme. De hevige tegen aanvallen der Duitschers bewijzen, hoe hij inziet de opmarsch der geallieerden te moeten stuiten. De legerberichten van het westelijk front bevestigen wair Law zeide, namelijk dat de Duitschers krachtige aanvallen onderne men. Maar uit dezo berichten blijkt ook, dat 't hun geen resultaat oplevert. De Engolschen daarentegen zijn nog iets opge schoten ten noord-oosten van Hargicourt on 'hernamen een gedeelte van hot ten v/os- ten van Fersnojr verloren terrein. De aanvallen op de Franscihe linies schij nen den Duitschers groote verliezen te heb ben berokkend. Soms kwamen ze een oogenblikje vooruit, nadat eerst liet Fran- scho machine-geweervuur groote 1 verliezen had aangericht, maar een tegenaanval der Franschen dreef hen naar de oude stellin gen terug. De Franschen deden ten noord oosten van Ghevreux over een front van 1200 meter nog een aanval op de Duitsche linies, namen de eerste linie ©n maakten 600 gevangenen. Van de overige fronten komen alleen nog uit Macedonië berichten die ge tuigen van een levendige gevechtsacti*. Sarrail zou aanvallen hebben ondernomen, die door Bulgaren en Duitechers zijn af geslagen. Van Entente-zijde zijn hierom trent nog geen mededeelingen verschenen. Van daden van het Russische le ger vernemen we vrijwel niets. Dat kan wel een poos aanhouden. Want al wordt eenerzijds betoogd, dat de toestand niets te wenschen laat, via Stockholm komen toch nog andere berichten. Zoo o.a., dat er reeds een millioen deserteurs zijn. Wel is er een groot deel der soldaten, die van vrede nog niets willen weten en die de pro paganda van Le-nin schadelijk vinden voor de vrijheid. In dien geest hebben zich ook de soldaten aan het Roemeenscho front uitgelaten, al is men ook daar tegen an nexaties. Generaal Roeski zou niet langer het opperbevel voeren over het noordelijk leger. Generaal Dragomirof zou volgens Havas in diens plaats zijn benoemd. Do reden van deze vervanging men weet, dat Roesski een der eerste genoraala was, die zich bij het nieuwe bewind aan sloot wordt nog niet gemeld. Ter zee heeft de Engelsche vloot nog een verlies je te noteeren. De admiraliteit meldt de torpedeering van een mijnenveger. Den 5en dezer is dit geschied. Twee officieren en twintig man worden vermist. j Van de conferentie tusschen Franschen en Engelschen t© Parijs is nog niets uitge lekt. Alleen weet de „Echo de Paris", mee te deelen, dat dit jaar den Boches geen oogen/blik rusè zal worden gelaten. Liberia heeft een stap gedaan op dca weg, die meestal leidt tot een oorlogsver klaring. De consul-generaal van deze Afri- kaansche republiek te Rotterdam heeft tele grafisch bericht on'vangen da', de d ip 1 o ma- tieke betrekkingen met Duitseh- land zijn afgebroken. In China schijnt men nog niet tot een beslissing te zijn gekomen over de vraag of reeds de oorlog aan Duitschland moet wol- den verklaard, of dat men nog wat zal wachten. De „Matin" heeft thans nit Peking vernomen, dat de ChineesChe" minister-pre sident h eeft verklaard, het parlement te zul len ontbinden, wanneer 't met de politiek van het kabinet niet instemt en nog deze week den oorlog aan Duitschland wil verklaren. De regeering te Munchen."heeft zich over de vredesvoorwaarden uitgesproken. Daar voor heeft men de bemiddeling gebruikt van het orgaan van graaf Hertling, de Beier- sche „Staatscourant." Daarin wordt als do meening geuit, dat met de vijanden van Duitschland overeenkomsten kunnen worden gesloten over gratis-leveringen of tot leve ringen voor lage prijzen van ruwe stoffen. Men móet verder verlangen, dat de Duit sche handel weder met alle kracht werkzaam kan zijn in zrjn afzetgebieden vóór den oorlog. Een andere eisch van het artikel, hètwilk van een „menigte van concessies'* spreekt, die „evenveel beteekenen als eén oorlcgsschadeloosstelling van een milliard", is de teruggave der in beslag gencmen echo- pen en van alle Duitsche koloniën. Het or gaan grond zijn standpunt, dat Du:tscliland geen oorlogsschadeloosstelling noodig heeft, hierop, daar 60 milliarden der oorlogslee- ningen slechts een gering deel vertegenwoor digen van het 375 milliard bedragende volks, vermogen, dat jaarlijks met 10 milliard toe neemt en dat de door Duitschland opge brachte belastingen betrekkelijk gering zijn. De centrumsbladen en de rechts-liberale bladen meenen in dit artikel een gevolg van de Weenschë reis van graaf Hertling te zien. Ditzelfde standpunt is ook door het „Berl. Tagebl." ingenomen en door een aantal voor aanstaande mannen op handelsgebied. In de kringen van hen, die groote ver overingen wenschen, heeft dit artikel ont stemming gewekt, 't Is echter de vraag, o£ de geallieerden hiervoor zullen te vinden zijn. Duitschland wenscht de in beslag ge nomen schepen terug. Maar de Engelsche^ Fransche en andere schepen, die getorpe deerd zijn, dan? De Duitschers brachten vrij wel nooit een schip op, maar vernielden het, wat zullen wp dan terugkregen, zal men in Entente-kringen vragen. Alle nadeelen zouden dus voor de geal lieerden zijn en deze zullen, naar vermoed mag worden, daarvoor passen. Amerikaanschc socialisten over do Conferentie te Stockholm. Een groep Amerikaansehe socialistische leiders, benevens welbekende socialisten als Charles Russell, William "Walling, Edward Poole, veroordeelen de Internationale Socia listische Conferentie- te Stockholm als „de meest gevaarlijke van alle samenzweringen des keizers om de vruchten te plukken vaiï zijn militaire overwinningen." De Ameri kaansehe afgevaardigden worden tevens gej schetst als grove pro-Dujt-scliers en verder wordt gezegd: „Iedere weldenkende socia list ter wereld Avcct, dat negentig procent van de afgevaardigden onder den invloed zal staan van Berlijn. Deze conferentie te Stock holm is slechts een nieuwe poging van de Pruisische militaristen om do goede meening der pacifisten en werklieden der wereld te winnen voor Duitschlands volgende oorlogs program, dat niets anders beoogt dan een nieuw keizerrijk, dat zich uitstrekt van Eer lijk tot Bagdad. Een terugkeer naar den toe stand van voor den oorlog zou beteekenen, dat geheel Europa hulpeloos zou staan te genover een nieuw keizerrijk", dat Duitsch land dan zou liebhen gevestigd. En ltusland zeu dan zoowel militair als economisch iuitscblands macht zijn,"

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2