Nederland en de Oorlog. N°. 17520 Dinsdag lö April. Eerste Blad. A°. «arf. (§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieele Kennisgevingen. FEUILLETON. Dokter StillfriesL LEIDSCI DA&BLA PRIJS DER ADVERTENTIES: ij regels /J.05. Iedere regel meer 10.20. Kleine aüvcrtentlên Tan 80 woorden 40 Oente oontants elk tiental woorden meer 10 Oenti Incasso volgens poatrecht. Bewijsnummer 6 Cents PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden 1,60; per week. J f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 1 0.12. franco per post 2. BONBOEKJES VOOR LEVENS MIDDELEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemoonc kennis dat morgen WOENSDAG 11 APRIL. EEN AANVANG ZAL WORDEN GEMAAKT MET DE UIT REIKING DER N-IEUWE BONBOEKJES OOR LEVENSMIDDELEN. Dczo boekjes zullen verkrijgbaar zijn: u. in do Stadsgehoorzaal, bigaug Bree- straat, 's morgens vnn fi121/-, 's middags van 25 en 's avonds van 710 uur. b. aan de volgende hulpposten: Stadstimmerwerf, Galge water. Stedelijke Gasfabriek. Langegracht. Stadshulpwerf, Oudc-Heercngrackt. Gemeento-Remiging St.-Jacobsgracht. ALLEEN \s MORGENS VAN 0—1 EN 3 MIDDAGS VAN 2—5 UUR (NIET DE AVONDUREN). De nieuwe Bonbóekjcs worden UITSLUI TEND AFGEGEVEN OP VERTOON VAN HET GENUMMERDE, - GELE HOOFD BOEKJE EN DE LEVENSMIDDE LENKAART, TERWIJL HE AFGIFTE ALS VOLGT IS GEREGELD: Voor Hoofdboekjes van 1 tot en met 4000 WOENSDAG 11 APRIL. Voor hoofdboekjes van 4001 tot en mef 8000 DONDERDAG 12 APRIL, Voor koofdboekjes van 8001 lol en niet 12000 VRIJDAG 13 APRIL. Voor hoofdboekjes van 12001 en hooger ZATERDAG 14 APRIL. Teneinde onnoodig wachten te voorkomen' worden houdors van bonboëkj?s dringend verzocht met bovenstaande regeling reke ning te willon houden en zich zooveel moge lijk in do morgenuren aan to melden. Aan liet Bureau Visclimarkt 18 worden geen Bonhoekjes afgegeven. Do Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR. Leiden, 10 April 1917. INLEVERING VAN REKENINGEN. Burgemeester cn Wethouders yan Leiden" roepen bij deze op alle" leveranciers, werkba ren,.enz. welke over het afgcloopen jaar 1916 en lasto der gemeente een vordering- hebben, dio zoo spoedig mogelijk tor Gemeente-Se cretarie (afd. Financiën) in te .leveren. Zij herinneren daarbij belanghebbenden, dat schuldvorderingen, ingeleverd nü 30 Juni a.s. zullen zijn verjaard. Burgemeester on Wethouders van Leiden; N. C. i>E GTJSELAAR. Burgemeester. VAN fSTRIJEN, Secretaris. Leiden. 10 April 1017. LEIDEN, 10 APRIL. Gistermiddag werd op do Haarlem merstraat een man door een toeval getrof fen. Hij viel en bekwam een hoofdwond. Hij werd binnengedragen in heb „Thalia- bkeater" en daar verzorgd, waarna hij huiswaarla kon gaan. Het honderdjarig bestaan van het Mi litair Invalidenhuis alhier, zal herdacht wor den op Zaterdag 14 April a.s. Men deelt ons van betrouwbare zijde mede, dat dr. J. H. Gunning J.Hzn., em.- pred. te Haarlem, op dringend advies, van zijn huisarts op zij11 genomen besluit ten op zichte der Ned.-Herv. Gem. alhier is te ruggekomen. Ook hijzelf vreest nu, dat hem, die in de laatste jaren telkens slapeloos eu overspannen was, de arbeid van jongste predikant in een groote gèmeente te zwaar zou blyken en dat zijn gezondheid hem dezen drukken werkkring niet meer vergunt. Daar om hééft hij, na zwaren strijd, aan den Ker- keraad zijner oude Gemeente bericht tot zijn innig leedwezen niet te kunnen komen en dus voor het beroep daarheen bedankt. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de "Week van en met 7 April, 377 volwassen personen en 75 kin deren. Totaal 352. Nu ook do visch selfaarsch en duur ia, ont waakt mot dubbele storkto de zucht naar stroo pen in do als vischrijk bokonde wateren oni Lei den, do van ouds bekonde stad der'peuëraars. Maar dat doet ook weer verdubbelen don ijver en do waakzaamheid der rijkspolitie, dio met het toezicht op deze overtredingen is belast, En hun nasporingon hadden in den laatsfon tijd succes. Zoo gelukte het den rijksveldwach ters Abelman en Tlieyn, to Leiden, in samen werking met hun collega Niekerk, to Hazers- woude, in den nacht van Donderdag op Vrijdag stroopers, dio bezig waven in den Rijn onder Hazerswoude niet een zogen to visschon, op hee- toidaacl to betrappen. Het gold hier vischwater van den heer Spaargaren. In den nacht van Zaterdag op Zondag snapten zij een paar man non. die met een zegen viscliten iu het door den heer Kraan gepachte water in den Zijl. Bel de keoron werd de zogen in beslag genomen. Dc Leidsche Coöperatieve Keuken in 1916. Het ledental dor Vereeniging vcrincerderdo weder met 115 en dat der verstrokte maaltijden niet 9869, zoodal het totaal aantal maaltijden 124.101 bedroeg. Do storlco toeneming van bet afleveren van maaltijden doet zoo zachtjes aan het -productievermogen der keuken benaderen, waarbij bet mogelijk ia* den leden naar bebooreu to kunnen bedienen. Als maatstaf werd aange- genomen circa 5Q0 maaltijden. Het aantal maal tijden por dag varieerde dit jaar van 214 tot 501. Het bedrijf werd ook dit jaar weder door de directrice, inoj. W. C. van ïïemert, doeltreffend en met toewijding geleid, aan welke leiding bij do tegenwoordige builongoworio distributie van levensmiddelen, enz., gopaard gaande met be langrijke uitbreiding van hef bedrijf, steeds hoo- gero eischen worden gesteld, zoodat een woord van dank en groote waardeering door bet be stuur1 haar wordt gebracht. Mej. G. H. Matthijsen. uam als adj.-ilircctiico ontslag en werd vorvangen door mej. L. Boon- acker. Het keukcnpersoneel bestond uit 14 vas te personen en 5 A 8 losse werkvrouwen, terwijl in gebruik waren 4 met paard bespannen wa gens, 3 handwagens oh één fiets. Bij een bedrag aan ontvangsten on uitgaven van 10.649,89 bedroeg het winstsaldo 589.09. Do nettorwinst per maaltijd was 0.43 cent. De gemiddelde - prijs per maaltijd was 21.4 cent Aan den dirigeer end-officier van ge zondheid 1ste kl., J. Scliijfsma, is Leiden als vaste standplaats aangewezen. UIT ONZE STAD. Do Petroleunmood. Door de bewoners van de Rijndijkstraat alhier, is aan den Raad een adres gezonden .inzake gebrek aan brandstoffen én verlich tingsmateriaal, waar zij geen gasleiding in hun woningen hebben en alzoo by ^etnis aan petroleum en andere.'olio 'savoiias in donker zitten. Zij vragen om gas, voor verlichting en bereiding van spijzen en dranken. UIT ONS LAND. Brood. Uit goede bron verneemt het Haagsck Correspondeirtiebureau dat de prijsregeling van het wittebrood een gevolg is van het feit, "dat den laatsten tijd do prijs van dat brood volstrekt niet meer in verhouding was tot prijzen van de grondstoffen en het nu in verband met do sehaarsehte van do grond stoffen van belang was een zoo zuinig mo gelijk verbruik to bevorderen. Het stellen van een juisten prijs voor 't brood is hiertoe voorzeker aangewezen. Hieruit behoeft ech ter niet-te worden afgeleid dat reeds binnen enkele weken geen brood meer verkrijgbaar zou zijn. Mocht de toestand dat geen tarwe aangovoerd wordt voortduren, dan 'Wordt overwogen 15 20 pet. van het tarwemeel cloor maïsmeel te vervangen, waarmede thans proeven worden genomen. In verband met den prijs van liet, brood dient nog opgemerkt tc worden dat het re- geeringsbruinbrood nog altijd slechts 12 ct. per 400 gram kost en dat naast het witto tar we-waterbrood door de bakkers verkrijgbaar moet worden gesteld tegen 14 ct. por 400 gr. Nederlandsche sleepboot beschoten. Ds Nederlandsche sleepboot „Cyclon", van do sleepdienst-firma Zur Müliïen, te Amster dam, die Zaterdagmorgen op het bericht, dat het Belgische stoomschip „Trevier" nog drijvende was, uit IJmuiden vertrok, om het stoomschip te zoeken, werd binnen do 20 mijlen uit de kust onverhoeds dooi"een duik boot beschoten. In het geheel werden acht granaten afgevuurd zonder de sleepboot to treffen. Behalve de gewone equipage, was ook do vertegenwoordiger van de firma to IJmuiden, de heer S. Roggeveen, aan boord. De kapitein van do sleepboot begaf zich met eenigen van de equipage in do 6ckeep«- boot naar de duikboot, waar de commandant hem medodeeldo, dat hij binnen het versper- do gebied was on Het schip tot zinken ge bracht zou worden. Men hield den kapitein van do sleepboot aan boord van de onder zeeër en gaf een officier en een matroos, die twee grooto bommen meenamen, met do schcopsboot mede naar dc „Cyclon", om die tót zinken, te brengen. Slechts na overtui gende bewijzen, dat men niet in het ver sperde gebied was noch geweest was, en dat men slechts zoekende was naar een trawler gaf do duikbootcommandant den Duitsehen officier aan boord van dc' „Cyclon" tcekenen om terug to komen, blijkbaar tégen diens zin i Men nam de bommen mee terug en gelastte do „Cyclon" onmiddellijk naar IJmuiden terug te stoomen. i Het gebeurde had plaats dwars voor j IJmuiden. Relletjes door den koleimood. Tweo vierwielige wagens van den kolen handelaar C. Verhey, te Scheveningen, en be laden met steenkolen, zijn in de Badhuis straat door een 300-tal onbekend gebleven Scheveninger3 bestormd cn geplunderd. On- danks 't krachtdadig optreden yan een daarbij tegenwoordigen agent van politie, j stond deze tegenover dc menigte machteloos Oin herhaling te voorkomen, werden verdere wagens door de politie begeleid. Er deden zich nadien geen ongeregeldheden meer voor.. do kolenhandelaar lijdt geen schade, daar hem do kolen betaald werden» Een locomotief in beslag genomen. Aan het station te Venlo hebben visitee- rende ambtenaren een Duitsche locomotief met een pakwagen in beslag genomen op vermoeden, dat zij dienstig waren gemaakt om verboden goed uit te voeren. Zoowel op do machine als in den wagen werden heime lijk verborgen gevonden chocolade, spek en andere artikelen tot een totaal gewicht van ongeveer honderd kilogram. Het begeleidend spoorwegpersoneel is in Voorloopige hechte- nis gesteld. Petroieumsohaarsclite en benzincnocd. In verband met <le petroleumschaarscht-o J zijn op de treinen der S.-S. de twee lan- j taarns, die voor op eiken trein staan, ver- vangen door een enkele lantaarn, di9 ge plaatst is tegen het midden van de voor- j zijde der locomotief. Bovendien worden al- I le overwegen, waarvan de verlichting met petroleum geschiedt, thans slechts door do handlantaarn van den wachter verlicht. Overwogen wordt i>og om lichten van die seinpalen, welke zonder aan de veiligheid te kort te doen, worden gemist, niet te I ontsteken. De verlichting van waxshtka- mors, perrons en andere onderdeelen der j stations, wordt medo tot het uiterste bo- perkt. Ter besparing van gas heeft de directie I der H. IJ.-S. M. bepaald, dat do reizigers j zooveel mogelijk in de ooupé's en rijtuigen bij elkaar geplaatst moeten worden. In de ongebruikt blijvende compartimen ten moet het licht op duister worden ge steld. In verband met den bestaanden benzine- nood heeft de Koningin besloten, zoo weinig mogelijk van automobielen gebruik te maken. Broodkaarten voor militairen. De opperbevelhebber heelt b -paald, dat op de verlofpassen van militairen, die met voe ding zijn ingekwartierd, en aan wie derhalve een broodkaart werd verstrekt-, moot wor den aangeteekend, dat zij in het bezit zijn van een broodkaart, om de mogelijkheid uit te sluiten, dat door dergelijke verlofgangers op vertoon van hun verlofpas, opnieuw eeü broodkaart wordt aangevraagd. Naar het veldleger. De miliciens der eerste ploeg lichting 1917, sedert Januari onder de wapenen, wor- deu 12 dezer van de depots overgeplaatst bij het veldleger. Een vijandelijk vliegtuig. Boven Schiermonnikoog ia een vliegtuig waargenomen. Het behoorde aan een vreemde» mogendheid en werd daarom door het be wakingsdetachement op het eiland beschoten, Nachtseinen voor do schippers. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat- wegens sehaarsehte van verlichtingsmid-- delen de nachtseinen bij rijkssluizen en brug gen tot de hoogst noodige zullen worden beperkt. Den schippers wordt nu met aan» drang verzocht bij het naderen en doorva- varen de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Deenseh stoomschip getorpedeerd. Gistermorgen te 6 uur, volgens draad loos opgegeven tijd, kwain het stoomschip Borneo" te IJmuiden binnen, en meerde in de buitenhaven aan den toeristensteiger. Op een zestal brancards gfngen even zoo» veel mensohen, onder wie een knaap van nauwelijks dertien jaar, naar de Roods Kruismricliting, waar alles op'hun komsb was voorbereid. Heb Deensche schip Ester", kapitein Ef. Lund, had in Leeds een hading van 2009 ton kolen ingenomen, met bestemming naar Aarhuus. Er was niets bijzonders gebeurd, tot men Zondag te ongeveer 6 uur was genaderd tot op 06 gr. 40 min. N.B. ea 4 gr. 32 min. O. L. Eensklaps vloog een kogel uit het kanon van een duikboot ovef heb schip heen. Meer schoten volgden waar door het schip dermate werd gehavend» dat het verlaten daarvan een dringende eisch was. In twéé booten verliet men overijld, naar men ons mededeelde in hoogstens vier minuten, het zinkende schip. De hoop, dat de duikboot zou komen om de booten op sleeptouw te nemen en in de richting van de kust te brengen, werd niet verwezenlijkt. De duikboot verdweeA weer even geheimzinnig als zij gekomen was. De zeventien mensohen waren dus op een afstand van 130 mijlen van Lindesness aan hun lob overgelaten. Aan wclka tempera tuur en welke ontberingen zij blootgesteld waren, laat zich denken. Geen wonder zij bij het overkomen op het stoomschep Borneo", dat hen Donderdagmiddag over nam, geheel uitgeput op het dek neervidfe Ion en in de kajuit moesten worden gedra gen. Dank zij de liefderijke verpleging op het stoomschip kwamen de geredden spoedig weer op hun verhaal. Het stoomschip Ester" was eerst on langs van een werf te Kopenhagen te wa ter gelaten, en maakte zijn eerste reis. Do doodelijhe draad. By Lommcl is een Belgisch burger aa* den draad blijven hangen. Men vond zij* lyk verkoold aan deze versperring. De mat* v. genaamd, was vader van acht kindererv Roman naar het Duitsch van DORA DTTNCKEK. 9) „Dal klinkt niet bepaald naar verloving mot Paul Radtke, zoon van de reedersfirma Radtke, Bohlmann en Cie., mot.een persoonlijk bezit van honderd duizend van moederskant, om niet te spreken van allen mammen in apé,"' zei Sütl- i'ricd grimmig. ..Wacht maar, Fiilsjo, dat komt ook nog. Ecu paar (lagen lang heeft het moisjo toon niet meer geschreid, maar meefbcpaald over weggaan ge sproken. Zij wist wel iemand, die met heel zijn hart voor haar en haar vader zou zorgen; zij be- hoofdo haaf hand slechts uit fo steken. Nu, toen was bet inuners niet moeilijk to raden, dat zij Radtke daarmee bedoelde? En daar ik hen reeds een paar malen samon onder den noteboom had ziehyfiuistereu, heb ik vandaag, juist daareven, gedaan alsof ik in do buurt van don noteboom wal lo beredderen had, zonder dat zij hel merk ten, on toen" heeft hij tegen haar gezegd, dat zij er in moest toestemmen pijn vrouw te worden; hij had al tc lang gezwegen. Hij kon het niet moer aanzien, dat zij altijd zoo'treuiig was, en hfl was groote onzin, dal zij hem met haar fa milie tot Jast zou worden als hion elkaar lief had, dan bestond or geen last „Wol, wol," merkte Stillfried sceptisch op. „En zij zouden allen te zamen. orgens pret tig en geuoeglijk leven. Zij moest hem daarvoor 5:Jar laten zorgen; zij moest echter spoedig be- litovL Toe« b Jdarietje eeo beetje vaa hem afgeschoven en heeft gezegd, dot zij er ziek op wilde bedenken." Stillfried wiorp het vouwbeen, waarmede hij ondor Maaltje's verhaal gespeeld had, met een smak op do schrijftafel. „Er moet een eind aan do zaak komen, basta." „Maar, Fritsje, je zult toch. niet twee ju in nende barton van elkaar willen rukken?". Do dokter kcok plotseling hoogst vergenoegd. „Dat nu misschien niet, maar ik zal zo toch wachten Ieoren en dal zal voor alle partijen bij zonder heilzaam zijn. Voorloopig weet ik van niets af, heb dus goengrlei aanleiding bijzon dere égards te hebben. Je zult wel, al wag het maar om jo zelf, jo mond houden, liefste Ama- lie. Je weet toch: „Luisteren aan don wand, is Topr elk oen schand," neurjedo hij uitgelaten vroolijk. Amalio beloofde de grootste geheimhouding, begaf zich nu weer naar do keuken om vcor den geheimraad Schönleber, dio op juffrouw Kleeinanu's aanwijzing nog altijd een streng di eet hield, oen krachtig soepje (0 koken. Stillfried stak zijn lievelingasigaar aan, eoii kleine, donkero, geïmporteerde, waarvan Radtko een heelo bezending uit Hamburg had laten ko men, nam daarna weer voor zijn schrijftafel plaats en begon over het geval na le denken. Als liij eens een eindo maaklo aan de klach ten van zijn halsstarrige nicht en Richard liet komen? Hot was hem reods con paar maloh door hot hoofd gegaan, - dat Richard eigenlijk toch wel een aanwinst voor hot feest zou kuu- non zijn. Al had hij ook reeds lang als beroemd (00- neclspeler afgedaan, ai was bij ouderwetsch ge worden en bij zijn tijd achter gebloven meer misschien uit eigenzinnigheid dan wel, omdat bij niet in staat was zich naar de nieuwe rich ting te voegen hij was tocb zeker eon bruik- J baar spreker. Wat had. hij wol beschouwd zijn gasten voor schoons (0 bieden, als het oindolijk tot hot feest moest komen, ook zonder Gustava Hill? Wanneer hij Richard te Wolkenstoin liet ko men, dan sloeg hij tweo vliegen in één klap of eigenlijk drie. Hij was do goede oom, dio Ma- riet jo's droeve tranen stride, dio door zijn wel dadigheid een overhaast huwelijk voorkwam en dio ten derdo op zijn minst genomen een soort amusement voor het feesfr leverde. Richard in de toga op do treden van den Hy- giatempel, bij Bengaalsche verlichting, balladen van Schillor voordragend, dat zou lang geen gek figuur maken. Maar neen, dat ging niet, dan kon in geen govaL Bij Richard's toenemenden zucht naar alcohol als hij welsprekend werd als hij oude geschiedenissen opdisclite als men hem uitvroeg als do heeren curatoren goedo maat jes met hem werden! .Frits werd beurtelings warm en koud. Van daag over 7.C3 weken schreef men den eersten October! Dan moest het voorloopig contract, dat voor een proefjaar geldig was, in een voor vijf jaren veranderd worden! Neen, het ging niet het zou een al to gewaagd spel zijn. Dus iels anders. Maar dat andero kwam, on danks Slillfricd's workzamen geest, zoo maar niet opdoemen. Steeds weer -keerden, zijn gedachten terug naar hetgeen zijn wil aan banden legde, naar het geen hem zijn gedrag jegens Richard voor schreef. Hij wist heel goed*, dat hij jegens zijn broe der groote verplichting had; maar ook, dat luj zliu schuld jegens hem niet kon afdoen. Hij moest nu weer, zooals in honderd andere geval len, handelen tegen zijn betere natuur en rijn beter vreten in. De A, die hij voor vijf jaren lichtzinnig had gezegd, trok een B, waaraan schijnbaar geen einde wilde komen, achter zich aan. Schijnbaar slechts. Zoodra hij zijn vijfjarig contract voor Wolkenstoin in don zak had, was hij weer vrij man, en kon hij inhalen, wat bij verzuimd, goed le maken, wat hij misdaan had. De patiënten zouden dan niet meor to klagen hebben. Er zou hem dan geen vaal spook meer op den rug zit ten, dat hom toefluisterde: „Waarom zoü jij je met hen aftobben? Het is immers niet waard er mee te beginnen? Als het je tegenloopt, kun je morgen wel op straat zitten." Het zou dan niet meer op het verleden po chen, liera niet voor do toekomst bang maken, dat ellendige grauwe spook! Het zou hem dan niet meer zoo luid in do ooren schreeuwen, dat hij al het andere daardoor vergat, en zijn vak- konnis zoo geheol naar de maan ging, dat hij zich door een meisje, zooals die Trude Kleo- mann, die misschion hier of daar eens haar neus in een ziekenkamer had gestoken, moest laten fcoschamen. Gelukkig, dat zou dan uit zijn. Hij zou een ge neesheer wezon „sans pour ef sans reproche". Men zou geloovig en vertrouwend een bedevaart naar Wolkenstoin doen, zooals men optrekt naar Karlsbad en Mariënbad. Elke vrijo minuut zou hij voor de studie gebruiken, om verder in do wetenschap door te dringen. '3 Winters, om streeks Kerstmis, wanneer gewoonlijk alle sana toria leeg slaan, zou een assistent ziju plaats in nemen. Dan wilde hij do groote klinieken to Borlijn, Weenen en München bezoeken. Hij wil de do beroemde hospitalen van Parijs bestu- deeren en de inrichtingen voor teringlijders aan den Nijl. Geen werk zou hem to zwaar, geon moeite te veel zijn. Dan zou ook zijn hart, zijn menschenliefdo woer kunnen sprekeft. Richard zpu levenslang zijn tehuis bij hem kunnen hebben. Voor do kinderen van Richard zou hij zooveel doen als in zijn vermogen was. Marietjë kon dan met haar Radtko trouwen en met diens hondord duizend gelukkig worden, als Amalio ten. minste goed gehoord had. Voor 't oogenblik echter moest niemand hem in. deni weg komen, niemand stoornis brengen in zij.t cmgoving; het moest nu op alle manieren ver hinderd worden, dat iemand- zijn krachten aan Wolkcnstein onttrok en ze versplinterde aan allerlei ovortoliigo dingen. Radtko, Marietjo. beiden moesten op hun post blijven, zich voor het oogenblik alle liefdesgeclachten uit het hocfil zetten. Wanneer het niet anders ging, moest hfy zo van elkaar vervreemden, iets lusschen heu' plaatsen, al was dat ook nog zoo onwaarschijm lijk. Zij mochten elkaar pas liefhebben na d^.tf eersten October. Vóór dien tijd kon er, in.we^ opzicht ook, geen sprake van zijn. Stillfried spande al zijn verbeeldingskrachï. in. Hoe kon hij Marlet je en Radtke, beiden doof en door goede mensohen, in eikaars-oogen ver--' dacht on slecht maken0 Zou hij cén van beidek een minnehandel aanwrijven? Zij zouden hen» niet gelooven, de een zou troost bij den ander' zoeken, hun teodorheid zou er slechts door tos nomen; ook wilde hij zich in geen geval van oen' ernstig motief bedienen. Als hij eon* een gK p- kon bedenken, waarmee hij zo van elkaar hield4 totdat hij zijn zaak had gewonnen! Hij was reeds lang opgesprongen en liep. vul goD3 zijn gewoonte, wanneer hij geheel van iet# vervuld was. in de kamer op en neer. f Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1