Ikkrhë en tie Oorlog. DoiwleMag 22 Maart. Eerste Blad. I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Officieel© Kennisgevingen. N<\ 17506 «i>w PRIJS DER ADTERTEHTIEN: Van t—5 regols /1.05. Iedere regel meer 0.20. - Kleine ndvertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meer 10 (lente. Incasso volgens pootrecht. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. I i f 0.1S. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd aijn per week: 3 0.12. Franco per post.5!, 2. D3S nomnier bestaat uii TWEE Bladen. OPGAVE VOORRADEN VAN KOFFIE, THEE, CACAO. Ingevolge schrijven van den. Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 20 Maart, afd. Handel, No. 21706, brengt de Burgemeester der Gemeente Leiden Ier al ge mccne kennis, dat een ieder die KOFFIE, THEE of CACAO iu voorraad heeft, anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin, goliouden is op Zaterdag 24 Maart a.s. por formulier opgavo te doen van dc hoeveel he- dou en soorten van bovengenoemde goederen. De bedoelde opgaven zullen moeten wor den gedaan, door hen, dio de goederen onder zich hebben, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn. Formulieren voor liet doen van deze opga ven zijn gratis verkrijgbaar aan het Bureau Vischmarkt IS, vanaf Vrijdag 23 Maart, des morgens 9 uur. Dg Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Maart 1917. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 28 derde alinea der Kies wet op de wet van 30 December 1916 (Staatsblad No. 581), houdende tijdelijlcb af- van de Kieswet; 1 n ter algemeenc kennis, dat do ge- jzrgde kiezerslijst voor den dienst 1914 015, voor de verkiezing van leden van de Tv/eede Kamer der Statcn-Gcncraal, do Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad, drie supplementen op deze kiezerslijst, be nevens dc alpkabetische lijsten 'der namen en voornamen van hen, die van do kic/.ors- Ijjst zijn afgevoerd, en van hen die daarop zijn gebracht, zijn vastgesteld, dat die lijsten van den 23en Mn art tot cn met don 21en April a.s. op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedcrgclegd en tegc betaling der Kosten in afdruk ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Wetli. voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Socretaris, Leiden, 22 Maart 1917. JACHT- EN VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden herinnert lan hen, die zich voor het aanstaande sei-- zoen 19171918 In hot bezit wcnschen te zien van Jacht- en Vischakten dat de blanco ver zoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gebiecnte-Secrctarie, alw'aar zij behoorlijk ingevuld en ondertee kend, voor den len April mocton zijn terug bezorgd, ten einde aan den Commissaris der. Koningin in deze provincie to worden inge zonden. Tevens wordt belanghebbenden herinnerd dat voor het visschen met één hengel, geen loop- of sleepbengel en geen pour zijnde, geen aanvraag behoeft te gesèhieden. Do Burgemees .er voornoemd, N. O. 'DE GIJSELAAR. Leidon, 22 Maart 1917. CREDIETVERLEENING BIJ DEN VERKOOP VAN GOEDEREN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemccne kennis dat blijkens cir culaire van den Minister van Landbouw, Nijverheia en Handel van 20 Maart 1917, No. 20923 de-voor den kleinhandel vastge stelde maximumprijzen gelden voor elke af" levering al dan niet contant echter met dien verstande, dat bij levering op crcdiet oen.toeslag mag wordon berekend van ten hoogste Va pet. per maand, indien het ere- diet wordt verleend op uitdrukkelijk verzoek Tan den koopcr. De Burgemeester voornciomcf, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 Maart 1917. LEIDEN. 22 MAART. In de algemeeno vergadering van aandeel houders in de N. V. Eerste Leidsehe Hulp bank", alhier, werdon de balans en winst- on verliesrekening over hot boekjaar 1916 goed gekeurd en werd, na-af schrijving van 60. op dienst der leening, waarmedo allo fictieve pos- ka van de balans zijn verdwenen, besloten lot Uitkeering van een dividend, groot 3 1/2 ter- Mil een saldo van 89.01 1/2 op nieuwe reke ning overgaat. I In 191G kwamen in 023 aanvragen, ten be drage van 81.015. Hiervan werden er 561 tot ^'Q bedrag van 69 145 toegestaan, terwijl op Becomber nog 5 aanvragen ad 1510 loopen- j waren. Por 31 December stond uit eon be- van 44.578. S0, verdeeld over 585 leenia- dus gemiddelde van 76 20 Het uit staand saldo aan obligation bedroeg 18.000. In. de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. B. Zuurdeeg., te 's-Gravcnhage, werd besloten voorloopig niet le voorzien. Bij beschikking van den Minister van Bmnenlandseko Zaken is met ingang van 1 April benoemd tot conservator bij 's Bijks Mu seum voor Natuurlijke Historie aan do Rijks- univeriiteit alhier do heer R. van Eecke, thana tijdelijk conservator. Mej. J. F. L. Sehnabeï, alhier, is in Don Haag geslaagd voor het examen nuttige hand werk ep. De „Sls.-Crt," bevat de statuten van de Centrale Land- ca Tiiinbouwbanl:, alhier, be willigd bij Kon. besluit van 22 Februari, met een kapitaal van 1 000.000, verdeeld in 1000 aendeoien, elk groot 1000. Commissarissen zijn do heeren P. Hennc- man, A. J. van Benlhem, A. H. J. Engels, F. J. Lldoring, J. "YV. van den Berg, N. Dekker en II. Klaver. De Vennootschap heeft ten doel: a. het ver- loencn van bedrijfs- en grondereclict; b. het uit oefenen, van het bankiers- en kassiersbedrijf in eijn vollen omvang. De Min. van Financiën geeft andermaal kennis van het inkomen van veel „gewetens- geld"; o.a. bij den inspecteur der directe belas tingen enz. alhier, 3de afdeeling, onder letters A D., 238.08; bij den ontvanger der directe belastingen van S., alhier, ƒ781.12; bij dén ont vanger der directe belastingen, enz alhier, bui tengemeenten, 79.95. Do gisteren goliouden tweede buiten gewone algemeenc vorgadering der. Gene ral Trading Company (Alg. Handol-Maat- schappij) alhier hccfi do voorgestolde sta tutenwijzigingen goedgekeurd, onder meer uitbreiding van hot maatschappelijk kapi taal tot 1,200,000. Op rekening van hot looponde boekjaar zal van af 1 Maart 1917 een interim- dividend van 10 pCfc. betaal baar wordon gesteld. „De Kaag". - Onder voorzitterschap van don heer J. C. van Hoolwerlf werd gis lei a .on d in do grocte zaal van „In den Vergolden Turk" de jaarlijksch^ algemoeno ledenvergadering van do zcit-, roei en motorsportvórcciL „Do Kaag" gehouden, die zeer druk bezocht was. Do voorzitter deelde in zijn openingswoord een en ander mee over moerdero ccntralisatieplan- nen inzako de watersportvereeniging, een ge volg van het verleden jaar gehouden waler- sportcongres: Behalve en .naast do oprichting van verschillende Bonden wil men ook oprich ten con Bond van algemeenc watersportbelan- gen, waarvan spr. do voordooien kortelijk. uit eenzette. Op 28 April zal te Amsterdam do op richtingsvergadering wordon gehouden. De voor- zittor hoopt daar velen der leden terug le zien. Verder deeldo de heer Van H. de oprichting van een z.g. Rcgcnboogklasse meo, waarvan er reeds 20 vaartuigen zijn, waaronder tweo of drie to Leiden. Deze vaartuigen in allo kleuren van dcu regenboog, lang 8 M., breed 2 en diep 1.10 M.t met een oppervlakto zeil van 36 M2., zullen op onze meren een mooi effect maken. Door afwezigheid van den secretaris, den heer J. F. la Rivière, werd diens jaarverslag dooi den waarn. secretaris voorgelezen. Er bleek uit, dat het jaar 1916 in vele opzichten een goed jaar voor do Verecniging is geweest. Het leden tal steeg aanzienlijk boven 400. De Vereeniging word eigenares van een terrein aan do War- monder Leode, zoo noodig tot uitbreiding van do jachthaven. Do door do Vereeniging gehou den cursus was een waar succes, cvAials ook de gehoudon nationale wedstrijden op de Ka- gerplassen. Met genoegen kon molding worden gemaakt van den mooi geslaagden Zilveren Kaagbeker. Do walenkaart werd herzien en ver beterd en eindelijk werden weder meerder© vergunningen voor vrij varen van de provincie en van Rijnland verkregen, zoodat Warmond thans van allo kanten zonder builongewono vergunningen kan worden bereikt. Nadat dit verslag was goedgekeurd, deed de penningmeester, dc heer Ouwerkerk, rekening en verantwoording. De rekening bedroeg in ont vangst cn uitgaaf 2507.95 mot een batig saldo van ƒ73.56. Hierna kwam do bestuursverkiezing aan do orde. De voorzitter dccldo mede, dat do heer J. F. la Rivière niet weder voor een herbenoeming in aanmerking wonschlo te komen. Hij sprak daarovc-r zijn leedwezen uit, al kon liij hc-t be sluit bSfflükcn. Do hcor La Rivière heeft do Ver- eeniging mee opgericht en er veel voor gedaan. Uit de vergadering word de vraag gedaan, of men den heer La R. niet zou kunnen hewegen op zijn besluit terug to komen. Do voorzitter meende van niot. Er zijn onaangenaamheden geweest. Ook spr. heeft daar aan bloot gestaan en een oogenblik gedacht hot bijltje or bij neer to loggen. Met algemeenc stemmen werd nu besloten den heer La Rivière het eore-lidmaatschap der Ver eeniging aan te bieden. Tot bestuurslid werd daarop hcrbenocand de heor'P. Lcnsvelt, to 's-Gravonhago, en als zoo danig honoemd.de heer P. Bogaardt, ing. bij H. IJ. S. M. to Heemstede. Met betrekking tot do vraag of hot aanbeve ling zou verdienen een molorsleepboot aan to schaffen om do vaartuigen bij windstilte dos Zondags naar de jachthaven to doen sleepon, een denkbeeld, door- den hcor Van Rossum du Chattel opgeworpen, word druk gediscussieerd. Hoewel de voorzitter op grond van financieole bezwaren do aanschaffing ontried, werd dc zaak om praoadvio3 in handen gesteld van een Commissie, bestaando uit den Voorzitter on do hoeren Van Host en Van Rossum du Chattel. Ook werd o.ra. nog het denkbeeld besproken om aan de Kogorplasscn op een daarvoor ge schikt gelegen plaats oen gelegenheid te schep pen voor het genieten van ververscbingen. Voor de voorzitter do vergadering sloot, bracht do heer Van Rossum du Chattel onder luid en herhaald applaus dozen er dank voor, dat hij ook dit jaar het roer van „De Kaag" met zoo vaste hand heeft gestuurd en sprak den wensch uit. dat hij dit zou mogen blijven doen. a Ysr. tot Bev. v. d. Opleiding tot Instrument maker. Gisteravond werd in het Natuurkundig Labo ratorium onder voorzitterschap van prof. dr. H. Kamorlingh Onnes do algemeenc ledenvergade ring gehouden van de Vereeniging tot Bevorde ring van de Opleiding tot Instrumentmaker. Na opening las do secretaris-penningmeester, dr. G. A. Crommelin, dè notulen der vorige vcr- gadoring, dio ongewijzigd werden goedgekeurd. Do heer P. Doorn moest .als bestuurslid af treden. De voorzitter acklle het z'n plichUden heer Doorn dank te zeggen voor wat hij voor de Verecniging heeft gedaan. Zijn adviezen wer den door het bestuur steeds op hoogen prijs ge steld. Tevens heette do voorzitter he't nieuwe bestuurslid, dr. W. J. de Haas, van Haarlem, welkom. Dczo is hier reeds bekend cn spr. ver- heugdo er zich in, dat de Vereeniging van Leer aren heni als lid van het bestuur had aangewe zen. Dr. G. A. Crommelin deed voorlezing van het rapport van do kascommissie. Do inkomsten hadden bedragen 10.056.04"', de uitgaven 10.031.68, zoodat er een batig saldo is van 24.365. Voor het Janssenfonds waren de uit gaven 1277.41, do. inkomsten 1200, een na- dcclig saldo dus van 77.41. In dc vacature-Doorn werd benoemd met al gemeens stemmen de heer A. J. van Achterborg te Leiden, evenals do aftredende in betrekking staand mot hot ambachtsonderwijs. Do voorzitter deelde mee, dat dit jaar do exa mens op de gewone wijze zullen worden afge nomen. Dit zal echter geschieden bij voldoende deelneming met het oog op 0en militairen dienst van veel jongelui. Spr. hOoplo echter, dat zo wel eenige vrijstelling zouden kunnen krijgen. Hierop bracht dr. C. A. Crommelin het jaar verslag uit. Hieruit bleek, dat ook in 1916 som mige van de oudere leerlingen nog steeds in militairen dienst moesten blijven, zoodat het aantal leerlingen beneden, het gemiddelde van 45 bleef. Het ledental gmg dit jaar wederom iets vooruit en bedroeg einde dezes jaars 236. In den toestand der geldmiddelen kwam dit jaar geen verandering. De subsidie van het Rijk bedroeg 5485, van do provincie 900 en van do gemeente Leiden 1200. Het bestuur kreeg de toezegging, dat voor 1917 een met 900 ver- hoogdo subsidie op de Staatsbegrooting zal worden gebracht. De Vereeniging ontving in 1916 voor de eersto maal een bijdrage van 500, afkomstig van do schenking van den heer Solvay, in het vorig verslag genoemd. In 1916 verlieten 12 leerlingen de school, 3 van hen werden onder de wapenen geroepen, de overi gen werden goed en volgens hun aanlog ge plaatst. Evenals in de vorige jaren konden ook in 1915 wederom sommige leerlingen ondersteu ning ontvangen uit het door wijlen den heer P. W. Janssen gcstichto Janssenfonds voor Yak- opleidïngsbcurzen. Er werden in den vorigen zomer weder goedgeslaagde vacanticcursussen gehouden; het aantal deelnemers aan den cui'- sus in het glasblazen bedroeg niet minder dan 26. Bij de rondvraag verlangde geen der aanwe zigen bet woord, waarop do vergadering werd gesloten. UIT ONZE STAD. Gomoentetuinfjes. Het is al geschied, zooals wij het ver wachtten. Het heeft gisteravond inderdaad stormgeloop en bij het zich laten inschrij ven voor het verkrijgen van één of meer gemeente tuintjes. De directeur van Ge meentewerken, die zelf bij dezo inschrij ving tegenwoordig was, deed ach laten bij staan door één persoon, doch moest er la ter nog twee doen aanrukken en men had toen nog de handen vol. Verder werden de aanwezigen ingelicht door den heer Bink Jr. en kregen zij een gedrukte regeling mede, waaruit o.a. bleek, dat do huur wordt aangegaan voor-één seizoen, aanvan- gendo bij het aanvaarden van hot terrein en eindigende einde December 1917. Do huurprijs bedraagt per tuin van 100 vierk. M. f 3.60, desverkiezende te betalen in drie gelijke termijnen, do laatste uiter lijk op 1 Augustus 1917. De huurders zulleu zich op het terrein der tuinen hebben te onthouden van han del drijven in eenige koopwaar' en mogen daar ook niet optreden als agent van oen leverancier of winkelier in zaden on der gelijke. Wanneer er te veel gegadigden zijn voor do thans beschikbaar gestelde terreinen, zal naar anderen grond worden omgezien, dio dan allicht, iots verder buiten do be bouwde kom zal liggen. UIT ONS LAND. Nederland en 'de gewapende handelsschepen. Naar dö „Tel." verneomt, heeft de Fran- solve gezant thans, evenals- de Dngelsche, b§ onze regeering aangedrongen op het toela ten van gewapende handelsschepen in de» Nederlandsche havens. De Fransche gezant heeft zrjn betoog in teenigssics andere bewoordingen ingekleed dan van Engelsche zijde gedaan werd, en den nadruk gelegd op technische en juri dische gronden. Naar aanleiding van het geval van het bewapende Engolsche koopvaardijschip „Prin cess M/elita", schrijft Réventiow in de „Deut sche Tagesztg." een hoofdartikel. O.m. zegt de schrijver: Iïet Duitsche volk zal niet kunnen begrij pen, waarom de Hollandsche regeering haar beginselen ton gunste van do Engelsche franctireurssdhepen en ten nadeele van Duit- sche oorlogsschepen in zeenood verbroken heeit. Men kan verwachten, dat' de Duitsche regöering ten deze de noodige stappen zal doen. Ook kunnen wij niet nalaten beden kingen te opperen tegen de nieuwe stoom vaart verbinding tusschen Scandinavië en Ne derland. Zweedsche ertsen en andere vrach ten die Engeland noodig heeft, wordon op ongevaarlijke wijze van de eene neutrale haven naar do andere gebracht en klaar blijkelijk in Nederlandsche havens overge'a- demen door kleine, snelle stoomschepen on der voldoende bescherming langs den korfe- sbeu weg naar Engeland gebracht. Dit is een soortgelijke ontduiking als met de Deensch- Noorsche scheepvaartlijnen het" geval is, wier schepen te Bergen worden overgeladen. Naar van bevoegde zijde aan de „N. R. Ct/f wordt meegedeeld, raken deze beschou wingen. van graaf Reventlow kant noch wal. Zweedsche ertsen worden hier niet aange voerd; vrijwel do geheele aanvoer uit Scan dinavië bestaat uit ijzer en hout, waaraan hier te lande de grootste behoefte bestaat. Daarenboven is de uitvoer van deze artikelen hier tejando verboden. Men sclirijft aan de „N. R. Ct.": „Ten onrechte zien velen naar aanleiding "van het. geval met de „Melita" in de al-,of niet toelating van bovenvermelde schepen een kwestie uitsluitend tusschen Nederland en Ëfigcland. In dien zin namelijk, dat er alleen van Engelsche gewapende koopvaar dijschepen sprake zoude kunnen zijn. Men vergeet dat, zoo wij deze schepen niet' weren uit onze havens, fbeden en territo riale wateren, Duitsche gewapende koop vaarders een zeer 'gemakkeiijken toegang hebben. Van Emden b.v., is do toegang tot de Nederlandsche territoriale wateren geheel vr\j. We moeten vanwege de neutraliteit na tuurlijk beide partijen gelijk behandelen. Wat zoude men er van denken zoo in een of meer van onze havens tal van Engelsche of Duitsche gewapende koopvaardijschepen kwamen te liggen? Zoude men dat bevorder lik achten voor onse eigen veiligheid bij een eventueel conflict? En dan denke ineh zich in een onzer havens een tiental Engel- scho naast een tiental Duitsche gewapende koopvaardijschepen. Doch genoeg om te doen zien, dat onze regeering wi's handelde door in Augustus 1914 dadelijk de deur te sluiten voor de be doelde schepen. Geheel afgescheiden van de vraag of dit ten slofte aan de eene partij voordeeliger mocht kunnen blijken, dan aan de andere, een vraag, die thans stellig nog niet zou te beantwoorden zijn. Zou de mo gelijkheid niet bestaan dat een dienst met gewapende koopvaardijsci;epen van Emden naar Zeebrugge juist een groot voordeel voor Duitschland zou blijken? - Men zal bij eenig nadenken wel begrij pen, dat het hier niet geldt een theoretische kwesfcio van volkenrecht, en inzien, dat onze regeering gebruik makende van haar on betwist souvereiniteitsrecht het juiste middel koos, om een bedreiging van eigen veiligheid af te wonden en om bezwaren en groote gevaren te keeren uit de Neder landsche havens." In een correspondentie die de „Nieuwe Gt." met prof. De Louter voerde, gaf deze zpjn meening te kennen over de thans in zoo verschillenden zin besproken kwe tie of het voor Nederland' geraden zh>u zijn, verande ring te brengen in de tot heden gevolgde toepassing onzer neutraliteite-proclamatie door aan gewapende vreemde koopvaarders den toegang tot onze havens te vergunnen. Prof. De Louter schreef daaromtrent: „Naar mjjn overtuiging, zou eeu afwijking door de Nederlandsche regeering van haar oorspronkelijk standpunt, uitgedrukt en ver kondigd' in haar Neutraliteit.?-ver klaring van Augustus 1911, op dit oogenblik een onver geeflijke zwakheid zijn, voortvloeiende uit vermeend eigenbelang doch uitloopende op werkelijk belang van uitsluitend één oor logspartij en daarom een rechtmadge grief verschaffend aan do tegenpartij, welke niet licht vergeven en vergeten zou worden." De Koningin geeft liet voorbeeld. Naar wg vernemen heeft "dö Koni^in zoowel op het Loo als op haar particulate landgoederen onder Wassenaar en in de tuinen van haar paleizen in het Noordein de en in het Bosch te 's-Gravenhage de daarvoor geschikte terreinen, doen "beplan ten met gewassen, welke zich Voor de volks voeding bjj uitstek leenen, ten einde de pro ductie daarvan zooveel mogelijk te ver meerderen. J Aardappelcnvoorzicning. Vanwege de S.S. zal op alle werkdagen een extra-trein loopen voor het vervoer van aardappelmeel van de stations Veen.' dam en Stadskanaal. £er dag sullen daari* te Veendara 21 en te Stadskaanaal 20 wa-» gens aardappelmeel opgenomen worden. Do verdeeling zal zoo geschieden, dat de plaat sen Amsterdam, Wormerveer en Loidea gezamenlijk 123, Rotterdam 82 cn Utrecht 41 wagens per week ontvangen. De „HasHen". De vertegenwoordiger to Rotterdam vaa de reliefcommis3io heeft te 's-Gravenhage goprotesteerd tegen do beschieting door een Duitsche duikboot van het reliefschip „Haelen". Do Duitsche gezant gaf zijn groote bevreemding over het gebeurde to kennen, wel geweten zal moeten wor den aan onoordeelkundig optreden van een duikbootcommandant, en heeft daarvan onmiddellijk te Berlijn konnis gegeven. Do „Haelen" zal t-e Sta vanger voorloo pig hersteld worden om daarna voor volle dige reparatie naar Amerika te gaan. Onder de zeven dooden bevinden zich tweo Nederlanders, een tremmer en een bediende, beiden afkomstig van Rotterdam*, Hier te lande is niet bekend, of de slacht offers tengevolge, van de beschieting of door oen andere oorzaak om het leven zijn gekomen. In dc telegrammen is gesproken van „killed" en „smashed", zoodat ook 'fc stukslaan van oen boot bedoeld kan zijn. „Haelen", in ballast van Rotterdam naar. Amerika op weg, is binnen de veilige zon<* door een Duitsche duikboot zonder waar schuwing beschoten. Mijn in 4e Zuiderzee. Enkhuizer visschers hebben gisteren ten westen van Hindoloopen een rood gekleur de mijn, voorzien, van drie pennen» zien. drijven, in de licnting van Enkhuizon. Bepalingen legen huwen van vrijwilligers. H-et schijnt in de bedoeüng van het de partement. van Oorlog te 'iggen, de bepa lingen, betreffende het huwen van vrijwil lig dionendo militairen te herzien Aan de korpsen is opgave gevraagd van het aantal onderofficieren, dat langer dan twee jaar, doch korter dan zes jaar dienst als onderofficier heeft cn zu'ks onderver deeld m hen, die den 25- ea hen, die den 26-jarigen leeftijd bereikt hebben. Brooduiivoer naar België. 't Consent voor brooduitvocr is te Sluis geoindigd. Bij uitzondering hebben dc Sluische bakkers toestemming 30.000 broo- den, die ze in do vorige maand uit meel- gebrek niet konden leveren, nog uit te voe ren. Er was hier in de laatste dagen een Io vendige handel in tabak. Een half millieca sigaretten, groote pakken tabak en duizen den sigaren gingen over de grens. Rantsoeneering locomotiefpersonccl. De Minister van Landbouw heeft den bur gemeesters per circulaire d.d. 20 Maart medegedeeld, dat het hem wensche'gk voor komt, dat locomoliefpersoneel desverlangd in het bezit wordt gesteld van een aanvul- lingsbroodkaarfc. De minister, aal het zeer op prqs stellen, zoo de burgemeesters dien overeenkomstig willen bandelen. Gebrek aan jule. De beide jutefabrieken der firma' Ter Horst en Co. te Rijsscn zijn, door gebrek aan grondst f, t' ans opueuw s'opgezet, ua- dat zij enkele weken weer gewerkt hebben» Op deze fabrieken werken ongeveer 140Q arbeiders(sters). De kerk en de oorlog. In de „Gereformeerde Kerk" spreekt dr, J. Schokking te Leiden er zijn leedwezen over uiVdat.de synode der Ned.-Herv. Kerk verleden jaar geen aan'acht heeft geschon ken aan het voorstel der classis Leiden, om zich, zoo mogelijk in gemeenschap meb de andere kerken in ons land, tot die in do oorlogvoerende landen te wenden en haar te herinneren aan de gemeenschappelijke ba sis van het Evangelie, waardoor in beginsel iedere tegenstelling tusschen hét eene én andere volk wordt gebroken. Do schrijver stalt voor, dat de synodalo commissie alsnog een buitengewone verga dering der synoae tot dit doel zal bijeenroe pen, of dat, zoo het naar de meening van do synode niet op haar weg ligt, eenigen s-ap in de aangeduide richting te doen, een der andere kerken het initiatief oemc. „Alleen, wat er gebeure," besluit 'hij, „Iaat het zwij gen der kerk gebroken wordon." H andgranalenschool. In den aanstaanden zomer zullen, zoowel le Kemperheide bij Arnhem als in de leger plaats bij Laren (N.-H.) cursussen worden gehouden iu het werpen met handgranaten. Hiervoor, komen in aanmerking tkilitairea

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1