Pak me mee.' Nederland en de Oorlog. fifo. Tt4»7. LEÜDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 Februari. Tweede BSad. Anno 1937. Tweede Kamer. Binnenland. FEUILLETON. X Het morgen verschijnend nummer bevat o.a. als voorplaat: ijsgang op do groote rivierenhet breken van de ijsmassa cloor middel vaif ontploffingon. VoortsEen vijftal interessante foto's, betrekking hebbende op het ijsvrijmaken der groote waterwegen, De brug met de grootste overspanning op Java, met 2 foto's. Overzicht van do zeilwedstrijden met ijsschuitjes op het Ivagermeer. Bestuur van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Bestuur van deUnie van R.-K. Studenten-Vereenigingen. Een zestal fo- to's, betrekking hebbende op do Veeteelt- onderneming Djampit, op Oost-Java. Tij- gorjacht op Sumatra, met 2 foto's. De eerste ,,Jan van der Heiden" met 2 foto's. Batakscho vrouwen aan het weven. Gezicht op Bengasi, de hoofdstad van do provincie Barka cn Tripoli. Een pagina Caricaturon door Ton van Tast. Zitting van gistoren. - REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER stelt voor, nu de ver gadering van Ma&ndag niet kon doorgaan, Donderdagavond to acht uren 'een vergade ring te houden. Conform besloten. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. De Algemceno beraadslagingen worden .voortgezet. De heer PATIJN constateert, dat deze ,wet voor de brcede kringen der bevolking een zegen is. Zij brengt echter buitensporig hooge, uitgaven met zich. Spr. is evenwel van moening, dat naast de uitgaven voor de defensie, ook die voor het voedsel nood zakelijk zijn. Tegen verspilling en onnoodige uitgaven moet gewaakt worden. Dit lijkt nu z. i. de zwakke zijde der wet. 'Aan oen belangrijk deel toch wordt op deze wijze steun verstrekt, die het niet noodig hebben. Spr. erkent evenwel, dat de groote mas sa steun noodig hoeft. Eigenaardig vindt spr. het daartegenover, dat de winkeliers in Den Haag in Doe. 1916 een record-jaar hebben gemaakt. Vervolgens treedt spr. in oen uitvoerige beschouwing van don huidigen toestand. Het voornaamste probleem is thans de schaarschte. De remedie daartegen is de duurte. De Distributie wot snijdt echter dat middel af. Het volk moet meer bijgebracht borden, dat het zich heeft in te perken in zijn behoeften. Maar togenover dit alles staat, dat niemand in de practijk een be tere oplossing hooft weten te vindenook spr. niet, die er naar gezocht, heeft. Wij moeten dus de wet in haar hoofd strekking handhaven en spr. zal daarom i'óór het ontwerp stemmen. Voorts betoogt spr dat de gemeenten zich zullen te houden hebben aan de maxi mum-prijzen, door Re Rogeering gesteld. De heer VAN DER TEMPEL spreekt over de kolenrantsoeneering voor de indus trie. De gevolgen zijn voor de arbeiders be langrijk geweest. Spr. is don Minister jankbaar, dat deze heeft aangedrongen op inkrimping van den arbeidstijd, om daar door onslag te voorkomen. Maar welken waarborg is er, dat dit zal geschieden? De -:akvereenigingen moeten hierin gekend .worden. Het vorhoogen Van den aardappelprijs mot 1 cent keurt spr. beslist af. Met cij fers tracht hij dan aan te toonon, dat de nood onder do bevolking hoog gestegen is, vooral in de grootste plaatsen. Spr. verdedigt, de houding van het Aui- StordamBche Gemeentebestuur cn betoogt, dat alle gemeenten oen maximumprijs dei* aardappelen op 5h moesten houden. Den 'Minister geeft spr. den raad .den maximum prijs weer op 5i ct. te brongen. Hij bestrijdt clan het betoog van den hoor Van Beren- Steijn. Wat zijn normale prijzen? vraagt spr. Hij betoogt, dat men in geen geval tot prijsverhooging mag overgaanoerd.er tot roduceering. Met geringe voorraden mag hierbij geen rekening worden gehouden. Als er beperking moet komon, dan moet I men zich niet wenden tot hen, die toch reeds hun buik niet vol krijgen, maar tot de wol- gestelden; tot hen, die het breed kunnen laten hangen. Spr. komt op tegen de bewering vanden hoor Patijn, dat millioenen zouden worden besteed voor menschen, dio hot'niet noodig j hebben. Ten slotte vraagt spr. inlichtingen over de raming van den kloiaardapp_elenoogst. Voorts Is de Minister bereid den prijs van het wittebrood to verlagen? Is het rantsoen voor bak- en braadvet niet te vergrooten? vraagt spr., is het waar, dat de prijs voor verwerkte margarine weer wordt verhoogd? Kan de prijs voor do ca- pucijners, witteboonon, etc. niet worden ver laagd? Spr.»vestigt nog do aandacht op de bui tengewoon hooge prijzen van het 'schoeisel en de kleeding. Aan financieole bezwaren hochfc ook spr., waarde/ maar deze mogen niet zwaarder wegen dan iiet welzijn en do gezondheid on zer bevolking. Do heer OTTO kan zich met het betoog van den vorigen spreker voreenigen inzake do bevoegdheid der gemeentebesturen om den maximumprijs te verlagen voor een ar tikel, welke h. i. te hoog is. Spr. meent, dat de gemeente Amsterdam tegenover den Minister volkomen in baar gelijk was. De Keer GERHARD spreekt over het graanverbruik door de alcoholindustrie. Hij wijst er op, dat do hoeveelheid broodko ren, in de branderijen gebruikt, stijgende is. Spr. meent, dat met den verscherpten duixbootoorlog het voedsel voor mensch en dier nergens anders voor mag worden ge bezigd dan voor de eigenlijke bestemming. Zou het zoo'n ramp zijn voor Nederland, vraagt spr., wanneer de binnenlandscho alcoholindustrie verboden wordt? Ook voor de brouwerijen diende het gebruik van gerst verboden te worden. Do heer EERDMANS maakt oenige op merkingen over de uitvoering dër Distribu tie wet. Hij wonscht maatregelen togen het onrechtmatig vormen van voorraden met speculatiodoeleinden. Vervolgens behandelt spreker het torpe- deeren der zes schepen op Zaterdag j.l. Hij meent, dat onze Regeering wel iets meer had mogen doen in de gegeven om- 6tandiguoaen. De vraag is: Wie draagt de verantwoordelijkheid voor het uitvaren de'* schepen? .De VOORZITTER roept de spreker tot do orde, daar de zaak z.i.- niets te maken heeft met het ontwerp. De hoer EERDMANS bestrijdt dit. De vraag isHoe krijgen wij onze voor raden veilig binnen 1 En als nu do Minis ter van Landbouw die zaak eenvoudig over laat aan de reederijen en deze doen de schepen uitvaren op een betrekkelijk veili- gen dag, dan vraagt spreker of de Regee- ring in het belang van onze voedselvoor ziening niet had te zorgen, dat onze sche pen uitvoeren op een volstrekt veiligen dag. Nadat de heeron VISSER- VAN IJZEN- DOORN, KLEEREKOPER, FRUYTIER en RUTGERS nog ocnigo opmerkingen hadden gemaakt over de uitvoering der Dis- tributiewet, werd de vergadering te halfzes verdaagd tot Woensdagochtend halftwgalf. Drietal bij do Noel. -Herv. Gem. te Utrechtds. W. Bieshaar, te Zettends. B. Batelaan, te De Bildt, en ds. B. J. O. Rijnders, te Doorn. Ds. Reinclers, Herv. predikant te Veonhuizen, is mot 1 Maart a.s. tijdelijk benoemd tot directeur dor Rijkswerkin richting Veenhuizon I. Tot director en directrice van het Zendingshuis- der Nederl. Zendingsvereeni- ging Westzeedijk 34ö te Rotterdam zijn be noemd ds. en mevr. MoeuwenborgKnott- nerus, te Breskens. Aan de Technische Hoogeschool is de 1800ste student ingeschreven. Dit is het hoogste tot dusver bereikte getal. B.ij de te Amsterdam gehouden vorkie- I zing voor den Gemeenteraad (vacature- I Schut) verkregen mr. J. Yerdam (anti-rev.) 933 en D. Wijnkoop" (S. D. P.) 350 stemmen. Gekozen dus mr. J. Verdam. In den ouderdom van 70 jaar is te Amsterdam plotseling overleden dr. E. Bar- ger, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. al daar. De gewone audiëntie van don Minister van Staat, Minister van Binnenlaadsche Zaken, zal Zaterdag 3 Maart a.s. niet plaats hebben. Met ingang van 26 Februari jl. is aan mr. M. W. F. Treub, "ten gevolge van zijn benoeming tot Minister van Financiën, eervol ontslag verleend als Koninklijk Com missaris bij de Nedorlandscho Bank en is i benoemd als# zoodanig rnr. dr. A. van Gijn, oud-Minister van Financiën. Met ingang van 16 April a.s. is be noemd tot directeur van het-post- en tele graafkantoor te Epe, de heer A. I. Schmal- hausen, thans in gelijke betrekking te Prin- senhago. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de Tweede Ka mer in het kiesdistrict Emmen (vacature-wij len mr. H. Goeman Borgesius) is gekozen de heer J. Sibinga Mulder (lib.) te Bus- sum, met 3186 stommen. De heer J. A. Berg- meijer (soc.-dem.), te Dordrecht, vorkreeg 1896 stemmen. De hoor Mulder word in 1868 te Gro ningen geboren. Na zijn opleiding aan do Rijkslandbouwschool te Wageningen, ver trok hij in 1887 naar Indië, waar hij 19 jaar onafgebroken doorbracht. Steeds was hij in de suiker-cultuur werkzaam, laatste lijk als administrateur van een dor toen maals groote suikerfabrieken op Java Te- gowangie, in de residentie Kcdiri. Sinds 1906 gerepatrieerd,, is de heer Mulder te Bussum gevestigd. Sindsdien maakte hij verschillende reizen naar Oost- en West-In- dië voor landbouw-onderzoek. In 1913 nam hij een vrijzinnige candida- tuur voor de Tweede Kamer in Dokkuua aan, waarbij hij het hoogste stemmencijfer daar ooit op een liberaal candidaat uitge bracht, op zicl^veroenigde. De heer Sibinga Mulder is lid van do „Liberale Unie". To Deventer is opgericht een perma nente commissie, met het dool, om het tel ken "jare bij hoogon waterstand onderloo- pende gedeélte van Deventer, liggende op den linker-IJsoloever (Steenenkamor/Worp, Hoven en aangrenzendo terreinen) water- vrij te maken. Dit jaar in het bijzonder lieeft men, met groote schade aan land en tuinbouw e.i op sportgebied kunnen ondervinden, wat het zeggen wil, een be langrijke wijk der stad over te geven aan de genade en ongenade van het water. Do gemeentebesturen van Deventer en Voorst zeiden reeds hun medewerking toe. Do Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Eindhoven, onder let ter A f 244.40 en onder letter B. f 26, we gens té weinig betaalde bedrijfsbelasting bij den ontvanger dier middelen aldaar f 200, wegens ,,to kort betaalde belasting", en bij den inspecteur der directe belastin gen te Zwolle, le afdeeling, onder letter K. f 340.18 en onder letter H. f 306.43, we gens te weinig betaalde inkomstenbelasting en vordedigingsbelasting II. DUITSOHE DESERTEURS. A! geruimen tijd maken we geen melding meer van do Duitsche en Oostenrijkse he deserteurs, die over onze grenzen komen. Geen dag gaat er voorbij of er komen eenige soldaten, die er genoeg van hebben hier te lande aan. Sommige dagen is een groot? aantal' zelfs. Do laatste dagen zijn te Maastricht eenige deserteurs aangeko men, die niet de meest gewone zijn. Zoo een oflicier-aviateur. De man was lam' en moest tjeh vliegen. Verder een soldaat met een kunstbeen, die weer naar 't front moest en een ander, die nog eenigszins kreupel liep van de hekomen wonden en lyeer aan zegging liad gekregen te vertrekken. VOOR DE PROTESTANTEN IN BELGIë. Om den oorlogsnood van de protestant- scho kerken en kringen in België to hel pen lenigen, heeft zich oen comité gevormd, dat bestaat uit de heer en ds. C. P. van Eeghon Jr., omer. pred., Amsterdam; nota ris L. G- James, Sluis, penningmeesterds. J. Koekebakkor, Aardonburgds. M. J. Beukenhorst, Sluis, secretaris. Dit comité verzond een circulaire mede- ondorteekend door ds. G. A. van der Brug- giv-'u, emer. pred., Utrecht; ds. E. B. Couvéo, dir. Stadszending, Utrechtprof. ds. I. van Dijk, Groningenmevr. N. van Kol, VoorschotenJhr. mr. A. F. do Sa- vornin Lolimann, minister van Staat, 's-Gra- venhagej dr. C. J. Niemeyer, herv. pred., Bolsward; prof. dr. J. W. Pont, Bussum; prof. dr. J. R. Slotemakor de Bruine, Utrechtdr. A. J. de Sopper, herv. pred., Amsterdam, en prof. dr. W. van der Ylugt, Leiden. Door persöonlijk bezoek zijn eenige ondec- teekenaara bekend met de vele noodon, die in deze kerken on kringen bestaan. .EEN GEDEELTE VAN DE TORSPER- RING AANGEBRACHT. Yisschers hebben te Breskens aange bracht ongeveer 20 blokken hout van 50 bij 30 c.M., dio onderling op 1 meter afstand met staaldraden verbonden waren, terwijl aan den staaldraad een telefoon bevestigd was. Vermoed wordt, dat hot een deol is van de Duitsche versperring, die door den ijsgang is meegedreven. MELK VOOR DEKOEIEN. Veehouders in de gemeente Staphorst hebben, nu 't krachtvoeder zoo schrikbarend duur is*en ook vanwege de-regeenritj slechts bij mondjesmaat öf in 't geheel niet in de behoefte wordt voorzien, er iets op gevon den, om de koeien toch 't noodigo voeder te verstrekken. Ze geven n.l. aan hun runderen de uitge molken volle melk als drinken terpg. INDUSTRIETERREINEN VOOR TUINBOUW". De Hollandscke Draad- en Kabelfabriek heeft haar onbebouwde industrieterreinen over liet IJ te Amsterdam beschikbaar ge steld aan het gehuwde jjorsoneel, voor den aanbouw van groenten on andore tuinbouw- gewasson, teneinde in deze moeilijke tijden de betreffende gezinnen tegemoet te ko men. De firma stelt verder verschillend mate riaal voor de bewerking van den grond, en zoo noodig deskundige leiding ter be schikking. Misschien wordt dit voorbeeld door andere firma's, die daartoe in de ge legenheid zijn, nagevolgd. WERKKRACHTEN TEN PLATTE- LANDE~ Naar wij vornemen hoeft het Tweede Kamerlid, de hoor Schimmelpenninck, bij het legerbestuur inlichtingen ingewonnen of er maatregelen genomen worden met het oog op de behoefte aan werkkrachten ten plattolando, om den grond voor dé nieuwe productie gereed to maken als de vorst uit den grond zal zijn, en of men voornemens is in verband daarmee op ruimo schaal te blijven voortgaan met hot verleenon van landbouwverlof. EEN DUBBEL STEL BROOD- KAARTEN. Een inspecteur van politie heeft assisten tie verleend aan een ambtenaar van het Gemeentelijk Distributiebedrijf te. 's-Grn- venliage, daar bekend was geworden, dat een persoon, wonende aan den Schenkweg aldaar, meer broodkaarten in zijn bezit zou hebben dan hem toekwam. Bij onderzoek bleek, dat bedoelde persoon bij twee vcr< schillende bakkers eon formulier tot het be% komen van broodkaarten had ingoleverd zoodoende thans in hot bezit was van twed stol broodkaarten cn twee legitimatiekaar-! ten. "n_" in,zijn bezit zijnde brood- en legiti-. ma rton, benovens de daarop vers strc janboekjes worden door de politié in beslag genomen. TORANK ERD MODEL-VLIEGMACHINE^ Do bemanning van den stoomfcreiler ,,Gro^ ningon" (VI. 150) heeft bij aankomst t« IJmuiden gerapporteerd, dat zc op d^ Noordzee tusschen het Maasvuurschip e* het lichtschip Schouwonbank had aangetroh fen een verankerd model van oen water* vliegmachine, waarin een a-ls vliegor ver- kleede pop was geplaatst. Aan de machine, waarhoen men zich met de scheepsboot had begevon, omdat men van meoning was mét oen verongelukten vlie ger te doen to hébbon, werd een groot aan tal koperen coptaetdradon opgomerkt. Een Duitsche onderzeeër die op eenigen afstand was waargenomen welke had be merkt, dat uien van,den troiler een bezoek had gebracht aan de nagemaakte vliegma chine, loste toon een aantal schoten op hot toestel, dat bij het 5de schot met een hevi- ge ontploffing in de diepte verdween. STEUN AAN BOSKOOPSCHE KWEEKERS. De tijdsomstandigheden loten zich, vooral' in het voorheen zoo welvarende boonikvree-, kerscontra Boskoop, geducht gevoelen. Kreeg de uitvoer door liet verbod van in voer door Duitschlaiul en Oostenrijk-Hon-! garije een gedachten klap, dit is er niet tuin der op geworden nu aan den doorvoer ook zeer beperkende bepalingen, door beide sta ten Werden verbonden. Men kan dan ook zonder eenige overdrijving vorklaren, dat ook de handel met Denemarken en Zwitser land vrijwel geheel heeft opgehouden. Het comité voor steun aan kweekers, waarover wij reeds vroeger ccn en andor hebben medegedeeld, helpt op bewopde- ringswaardigo wijze, en dit college ver dient allen lof voor de wijze waarop hef» zijn taak ten uitvoer brengt. Het bedrag, waarover dit comité de be schikking had, is vrijwel verbruiktdoor zijn zorgen is men er in geslaagd de gokochto boomen cn planton weer overal in den lan de te plaatsen. Een kleine 400 kweekers zijn hierdoor weer tijdelijk geholpen. Ook do handel op Amerika, die in normale tijdon buitengewoon groot was, befceekent thans» niets meer. Hot herhaaldo ophouden van schepen veroorzaakt zooveel schade aan de verscheepte planten, dat deze bij talrijke gelegenheden bij aankomst waardeloos blij ken te zijn. Hoe groot do nood hier wel gestegpn is, moge onder meer blijken uit het feit, dat de beido laatste jaren ongeveer COC personen van hier vertrokken zijn. Waar do uitvoer in normale tijden tegen dc niilUoeD gulden groot was, behoeft het geen nadei betoog, dat velen een wissen ondergang te gemoet gaan. WOLDISTRIBUTIE. Dc wol "commissiedie belast is niet do distributie van wol 'hier te lande, deelt het volgende mede Hoewel alle Nedorlandscho wél is gevor derd en door de houders aan het leger bestuur moet worden afgeleverd, zijn door enkele vollenblooters aan fabrikanten aan biedingen van wol 'gedaan' en het spreekt van zelf, dat deze wol dus aan de vorde* rig is onttrokken. Dit vormt eeu misdrijf waarvoor do eigenaars der wol met den strafrechter in aanraking komen. Het is zeer te betreuren, dat door eenige fabrikanten zulke aan de vordering onttrok ken wol is opgekocht cn de wol-commissie heeft na rijp beraad gemeend, "dat voorlaan allen, die zulke wol opkoopen, van het ver der verkrijgen van Nederl andsoho of ander© wol behooren te worden afgesloten. lii twee gevallen, dekenfabrikanten betref fende, heeft do wol-commissie thans nog ge nocgcn genomen mot door dezen to betalen boeten, resp. van f 1000 en 10,090, welke sommen zij heeft afgedragen aan" het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1911. 13® 225®@"ür£6JXX'SL.. 1 Roman uit het laatst der 16d© ;eeuw, 1ifw.r het Engelsch van Rafaël Sabalini. 48) Hij waclilte tot ziju bezoekster sprak en zich bekend maakte. Zij, van haar kant, bleef onbe weeglijk, totdat Ali's voetstappen niet inecr ge boord werden. Toon, met ccn eigenaardige ver metelheid, een roekeloosheid, dio haar Europee- 6che afkomst verried, dio zich niet vcrecnigon kan met den dwang, dien de Islam haar sekse oplegde, deed zij, wat goon geloovig vrouw ooit 'doen zou. Zij wierp den langcu, zwarten sluier Daar achter, en vertoonde het bleeko gelaat en" 4e smachtende oogen van Fenzilch. Hoewel het eigenlijk niets anders was dan Tvat hij verwaclit nad, trad hij toch oen schrede terug, toen hij haar aldus met een onbedekt ge kat voor zich zag. „Fcnziloh!" riep hij. „Wat is dit voor krank zinnigheid?" Na zich op zoo'n dramatische manier te heb ben bekend gemaakl, schikte zij haar sluier we der kalm recht, zoodat haar gelaat behoorlijk bedekt was. „Hier aan mijn huis, en op deze manier to kcnien!" verweet hij haar. „Als dit uw heer Ier jhoro komt, hoe zol het dan met u en met mij 8aan? Weg van hier, vrouw, en onmiddellijk!" oe-val hij „Ik behoof niet te vroezen, dat hij het to we ten komt, tenzij gij het vertelt," antwoordde zij. "Tegenover u heb ik geen verontschuldiging noodig,- als gij u slechts herinnert, dat ik, ovon- ^,,ak gij, ecu geboren Mohammedaansche 1 Haar Algiers is uw geboortestad, Sicilië niet, on waar gij ook geboren zijt, het is goed u ie herinneren, wal gij zijt goworden." Hij ging voort met haar uitvoerig to zeggen, hoe dwaas zij deed, maar zij brak die woorden vloed af om zei: „Dit zijn maar praatjes, die mij tijd kosten." „Ter zake dan, in Allah's naam,y opdat ge dos te gauwer kunt heengaan." Na die woorden ging zij rechtstreeks op haar doel af. Zij wees op Rosamimde. „Het betreft die slavin," zei zij. „Ik zond mijn vizier naar de markt vandaag met opdracht haar voor mij te koopen," ,.Dat had ik al vermoed," zei hij. JMaair het schijnt, dat zij uw aandacht ge trokken heeft en de dwaas liet zich overbieden." „Nu?" „Wilt gij haar mij afstaan voor domprijs, dien zij u kostte?" Een zekore onrust trilde in haar stem. „Het spijt mij, dat ik U moet weigeren, Fenzi- leh. Zij is niet te koop." „Waclit oven,"- riep zij. „De prijs was hoog veel hoogor, dan ik ooit hoorde, dat voor een slavin, hoe schoon ook, gegeven werd. Toch be geer ik hnar.,jJIet is een gril van mij, en ik wil niet in mijn grillen gedwarsboomd worden. Om deze te voldoen, wil ik u drie duizend philips betalen." Hij keek liaar aan, en was nieuwsgierig, wel ke duivelachtige' plannon zij in haar hoofd, welk boos opzet zij had. „Go wilt drio duizend philips betalen?" zei hij langzaam. „Toen *vroeg hij op den man af: „Waarom?" „Om aan een gril te voldoen." „Van welken aard is die kostbare gril?" hield hij vol. „Alloon de wensch om haar te bozitlen," ant- - woordde zij ontwijkend. „En waaruit is die wcnsch, om haar te bezit ten, ontstaan?" vxoeg hij, even geduldig als on- meedoogend. „Ge vraagt te veel," riep zij toornig uit'. Hij haalde de schouders op en glimlachte. „Gij antwoordt te weinig." Zij zotte haar hauden in de zijde cn keek hem recht aan. Door haar sluier zag hij flauw haar oogen schitteren, en hij verwenschte het voor deel, dat zij had in haar bedekt gelaat. „In éón woord, Olivrier-Reis," zei zij, „wilt ge haar voor drie duizend philips verkoopen?" „In één woord: neen," antwoordde hij haar. „Ge will niet? Niet voor drie duizend philips?" Er klonk verwondering uit haar stem, cn hfj was nieuwsgierig, of dio echt of voorgewend was. „Niet voor dertig 'duizend," antwoovddo hij. „Zij is van mij on ik sta haar niet af. En dus, nu ik duidelijk ben geweest, cn langer liior lo dralen, gevaarlijk voor 'ons heiden is, verzoek ik u heen te gaan." Er ontstond een korte stilte, cn geen van bei den bemerkte do levendige belangstelling, die op hot bleeke gelaat van Rosamundo te lezen was. Geen van hen vermoedde haar kennis van het Fransch, dio haar in staat steldo het gesprek, dat iri de lingua franca_gevoerd werd, in hoofd zaak te volgen. Fenzileh trad nader op hom toe. „Ge wüthaar niet afstaan, hé?" vroeg zij, en hij was zeker, dat zij schamper glimlachte. „Wees niet zoo be slist. Go zult ef toe gedwongen worden, vriend lief, zooal niet door mij, dan door Asad. Hij komt zelf, in eigen persoon, om haar." „-Asadl" riep hij, thans verschrikt. „Asad-ed-Din," antwoordde zij, en daarop be gon zij opnieuw te pleiten. „Kom nu! Het is toch beter een goeden koop met mij Je sluiten dan een slechten mot den Dey. Hij schudde het hoofd. „Ik ben niet van plan met één van u beiden een koop te sluiten. Deze slavin is niet to koop." „Zult ge Asad tegenstand durven bieden? Ik zeg u, hij zal haar nemen, of zij to koop is of niet." „Dat zie ik'," gei hij, mot half gesloteii oogen. &En do vrees hiervoor is dus do oorzaak van uw gril, om liaar voor u zelf te verkrijgen. Go zijt riet slim, Fenziloli. Het bewustzijn, dat uw be hoorlijkheden verwelken, doet u beven, dat zoo veel lieflijks u geheel bij uw heer verdringen zal, hè?" Al kon hij haar gelaat niet zien on daarop dc uitwerking van zijn woorden niet lezen, bemerk te hij toch de rilling, die door haar gesluierde gestalte ging; hij hoorde den toornigen toon, die in haar antwoord klonk: „En al was dat zoo, wat gaat het u aan?" „Misschien veel, misschion weinig," antwoord de hij peinzend. „Het moest veel zijn," antwoordde zij vlug en ademloos. „Ben ik niet altijd uw vriendin ge weest? Hèb ik niet steeds de aandacht van mijn heer op uw gemoed gevestigd, en als een ware vriendin voor uw bevordering gewoïkt, Sakr-el- Bahr?" Hij lachto luid. „Hebt ge dat?" vroeg hij. „Lach zooveel go- wilt, maar het is waar," hield zij vol. „Als ge mij verliest, hebt ge uw voornaamste landgenootc verloren con, dio het oor en de gunst van haar meester heeft. Want bedenk, Sakr-el-Bahr, wat zou kunnen ge beuren, als een ander mijn plaats kwam inne men, een ander, die Asad door leugens tegen u zou kuiuion opzetten want zij kan u toch ze ker niet liefhebben, dit Frankische meisje, dat gij uit haar huis gerukt hebt." „Maak u daar niet ongerust over," antwoord de hij luchtig, terwijl liij tevergeefs peinsde, wol- ko haar bedoeling kon zijn. „Deze slavin van mij zal uimmer uw plaats naast Asad innemen." „0 dwaas, Asad zal baar nemen, of zij to koop Is of niet Hij keek op haar neer, het hoofd zijwaarts ge bogen, en do armen in do zijde. „Als hij haar van mij kan wegnemen, kan hij het des te ge makkelijker van u. Dat hebt ge zeker reeds over wogen, on er ook op eon of andero duistoro Si- ciliaansche manier een middel legen bedacht. Maar hebt ge do koston berokend? Wat zal Asad u zeggen, als hij hoort, hoe gij hem gedwars boomd hebt?" „Wat kan mij dat srhelcn?" riep zij-plotseling toornig, en met woeste gebaren. „Dan ligt zij reeds lang in do haven mot een steen aan haar hals. Hij zal me zeker laten gcesoleD, maar daar is het mede uit. Hij zal willen, dat ik hem voor zijn verlies troosl, on dan is alles weer goed." Eindelijk had hij het er uit gekregen. Inder daad dacht hij, dat hij gelijk had gelmd met te zeggen, dat zij niet slim was. Hij was dwaas ge weest, dat hij zulk een laag, duidelijk merkbaar doel niet dadelijk begrepen had. Hij haalde da schouders op cn keerde zich van haar af. „Ga heen in vrede, Fenzileh," zei hij, „Ik sta haar aan niemand af, zijn naam mogo Asad of Satan zijn." Zijn toon was vastbesloten, en haar antwoord scheen eindelijk zijn beslissing le aanvaarden. Toch was zij heel vlug met dat antwoord, zóó vlug, dat hij had kunnen vermoeden, dat het vóóruit bedacht was. „Dan is. hot zeker uw plan haar le trouwen." Geen stefn had onschuldiger en oprechter kun nen klinken dan do hare nu. „Als dat zoo is," giug zij voort, „doe het dan gauw, want een huwelijk is de eenige hinderpaal, dien Asad zal tegenhouden. Hij is vroom, en door zijn diepe vereering voor de wet van den Profeet zou hij zeker zulk een verbintenis eerbiedigen. Maar weet zeker, dal hij nic-ls anders zal eerbiedigen. Toch, nictlegenstaando haar-onschuld cn voor gewenden eenvoud misschien juist daardoor doorzag hij haar als een opon boek; het hin derde niet langer, dat haar gelaat gesluierd was. „En uw bedoeling zou daardoor evengoed ge diend zijn, nietwaar?" vroeg hij, sluw op zijf Leurt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5