De Europeesciie Oorlog. Ingezonden: Uit de Omstreken. Tweede Kamer. SPORT* AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag „Café Bamberger". Ned. Bond van Kof fiehuis-, Restaurant-houders en Slijters. 'Alg. vergadering. 8 uur. 1 Kantoor Broodfabriek Ceres". Algem. vergadering van aandeelhouders. Halfne- 'gen. Leidscli Volksbuis: „Beroepskeuze". Vanhalf- aebt tol 9 uur. - Valkenburg: Ned.-Herv. Kerk. Uitvoe ring ,,Valkenburgs Zangkoor". „Zomerlusf: Vergadering afd. Leiden Ver- «eeniging van. Landstormpiicbt'g-en in Neder land. 8 uur. Woensdag! Leidscbe Schouwburg: „Hamlet". Half dek t. Leidsch Volkshuis: Cursus „Aan Eigen Paard". -8 uur. Vrijdag Rapenburg 65: Ledenvergadering Ver. tot verzorging van kleiue kinderen. 'sNamidd, 6 uur. Dagelijks! „Imperial-Theater", Stationsweg, 's avonds uur. Thalia Bioscope en Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 3 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). werd een groot aantal snuisterijen, als vaas jes, flacons, étagère-stukjes, 4 dozijn luiers, ye dozijn lakens. 16 paar kousen, een vol ledige luiermand, hemden, borstrokken, rok ken, dekens, loopers, kleedjes, boeken, doo- v€-ii zeep, een collectie vreemde munten, di verse gouden en zilveren voorwerpen, zelfs iet gewicht eener klok. Drie handwagens >aren noodig om al het gestolene te ver voeren. De voorwerpen bleken het eigendom te ejq van een vijftal bewoners van Delft en Rijswijk, waar het hieisje het laatste jaar ?ls dienstbode-was geweest. Het meisje werd aangehouden en in ar rest gesteld. In do bloembollenstreek be gint men het winterdek der hyacinten over dag te verminderen. Men vermoedt, dat de bollen door de vorst niet hebben geleden. ïn den nachtvan Za terdag op Zondag is er ingebroken bij den land bouwer C. Hoogervorst, aan den "s-Gra- venweg te Rottej^am, nabij de grens der jgetneente. Do daders, drie mannen, aan Hoogervorst niet bekend, dwongen met ge laden revolvers, hem en zijn huisgenooten m bed te blijven, terwijl zij in'huis de kas ten doorzochten. Met ongeveer f 1200 aan bankpapier en zilvergeld en een effect van 500 pond sterling verlieten de inbrekers de woning van den landbouwer. („N. RyCt.") De brandstichting tc Gronin gen. In verband met de geschiedenis, die In „-De Zeven Provinciën" heeft plaats ge vonden, kan nog medegedeeld worden, dat nadat de gemeente-politic de verdachten Zaterdagmorgen ter beschikking van het parket had gesteld, de justitie aanstonds met de instructie is begonnen. Nadat den geheelen dag de instructie had voortge duurd, werd zij tot laat in den avpnd in de gevangenis voortgezet. De geheele week zal nog wel aan de instructie van deze zaak gewijd worden. Omtrent de instructie van Zaterdag het volgendeHet verhoor heeft het feit naar voren gebracht, dat het hier geen aanslag op het Engclsohe consulaat betreft.. De ver moedelijke oorzaak zal gezocht moeten wor den in het feit-, dat de eigenaar van het hotel „De Zeven Provinciën"-, de heer Ch. Zanders, waar het hotel er financieel slecht voorstaat, de zaak om financieel© redenen op touw lieeft gezet. Evenmin als hier spra ke is van een aanslag op het Engelsc-he con sulaat, evenmin betreft het een aanslag te gen het leven van den heer Hamers of te gen dat van zijn gezin. Als resultaat van den eersten instructie- dag kan worden medegedeeld, dat door de justitie zijn aangehouden en naar het Huis van Bewaring zijn overgebrachtArie Bloe- mers, champagne-fabrikant te Santpoort als verdacht van poging tot brandstichting in liet liotel „De Zeven Provinciën" diens medeplichtige Burgerlingals degenen, aie deze affaire opzettelijk hebben uitge lokt, Ch. Zanders, eigenaar van het hotel en den rijwielhandelaar J. v. d. Berg, te Amsterdam. Van oen verborgen schat. Nu het gebouw der firma Peek en Cloppen- burg aan den Dam te Amsterdam zijn vol tooiing nadert, is den slooperspatroon De Boer, uit Haarlem, opgedragen met het sloopen van het laatst overgebleven per- peel te beginnen. Het betreft het pand met het aardige- oude geveltje, waarin voorheen was gevestigd het-loterijkantoor der firma Cretier en Cramp, en waarvan de bovenverdiepingen jarenlang tot huis vesting hebben gediend van de club „Sans Souci." In het volk leeft de legende voort, dat onder het oude.huis een schat van groote waarde ligt verborgen. Van geslacht op geslacht is dat verhaal overgegaan, zoodat de elkaar opvolgende eigenaars van het porceel in hun verkoop-akten de bepaling opnamen, «dat bij het vinden van den schat, deze aan den voorlaatsten eigenaar zou toe behoor en. De firma Peek en Cloppenburg heeft qen dergelijke clausule in het sloopingscontract doen opnemen. Wordt de scliat gevonden, dan zal ze héar toebehooren. Intusschen is reeds in den loop van 1916 naar den schat in een deel van den grooten kelder gespeurd. De slooper vond echter niets dan een groote verzameling loterij briefjes, wel van oudep. datum, doch alles nieten, niets dan nieten. TJians zal bij het sloopen nog in het resteerënd deel van den kelder worden ge zocht. op hoop van zegen. Do firma Peek laat nu enkele antieke spiegels boven de. schoorsteenmantel van het clubgebouw uitbikkenzij tracht ook het geschilderde plafond uit te houwen. Maar het zoeken -van den schat begint in den loop der volgende week, zoodat men dan weer het opduiken van de meest fabel achtige geruchten kan verwachten. („Tel.") Rivierberichten: Vreeswijk,, vol drijf ijs. Westervoort,- blank water. Deventer, drijfijs, over 1/4" der rivierbreed te. Kampen, ijs vast. Hede1, drijfijs. Gorinchem, Dordrecht en Schoonhoven, ijs valst. Krimpen, eenig drijfijs. Heus- den, blank water. Hellevoet-sluit, drijfijs over 1/10 der rivierbreedte. Bruinisse, blank water. Gisteren liep te Texel de poststoomboot weer de haven binnen, nadat deze vijf we ken door zwaar ijs ingesloten was geweest. Ook bereikten twee motorbooten de haven. Er is veel zwaar ijs met den Westenwind van de kust weggevoerd. De schipbrug over den Rijn te Arnhem is Maandag weer gelegd^ zoodat het ver keer per pont en stoomboot is opgeheven. Het ijs in de Lek bij Schoonhoven is gis termiddag bij sterke eb gaan drijven. Het ijs is in den IJssel voor Zütphen los geraakt en drijft weg. De scheepvaart van Zwolle op Ha-sgelt is hersteld. Verder zit het Zwartewater nog vol ijs. Ook de IJsel is nog niet bevaar baar, het ijs kruit hier en' daar. Maandagmiddag heeft een ijsbreker het ijs in liet Merwedekanaal met groote moeite gebroken, zoodat de vaart van. Vreeswijk op Amsterdam weer geregeld is. Naar het Huis van Bewaring te Utrecht zijn overgebracht de voorman- arbeider _H~., in dienst van het centraal kleedingmagazijn te Woerden, en de em ployé S., een rijksambtenaar met vele dienstjaren en een ruim salaris, verdacht van verduistering van een groot aantal schoenen uit het magazijn, alsmede de op- kooper K., wonende te Rotterdam, ver dacht van heling in deze zaak. De eerste legde een volledige bekentenis af. Na vijf weken op de Zuiderzee iu het ijs te hebben vast gezeten, is de stoomboot „Jhr. van Geusau" hedenmorgen behouden te Kampen aangekomen. In een 61 a 1 i n den Over wee rschen polder, gemeente Purmerend, is van .10 koeien één aan miltvuur gestorven en on der toezicht van den districtsveearts ver brand. De andere 9 zijn in observatie ge nomen. Hedennacht is de boerderij van II. J. Beskers in de buurtschap Meddo, bij Winterswijk, geheel u'tge brand. E n pöard', een koe en vier kalveren kwamen in de vlam men om. De oorzaak van den brand is on bekend. Eeu "wantoestand. Geachte Eedactie. Mag ik «m een plaatsje in Uw veelge lezen Dagblad verzoeken, ten einde" mjjn groote verbazing te kennén te geven over het volgende? De vorige week des avends meldde zich aan mijn woning aan den Haagweg, onder Zoeterwoude, een der veldwachters, die me dedeelde in opdracht te hebben, de vraag te stellen: „Waar ik in het vervolg mijn Eegeeringslevensmiddelen wenschte te be trekken, n.l. nit Leiden dan wel nit Zoe terwoude?" Daar ik nu reeds bij ervaring wist, dat er in onze gemeente (althans aan den Haagweg) maar twee winkeltjes zijn, waar Eegeeringslevensmiddelen zouden kunnen worden betrokken (als het gemeentebestuur althans zorgde, dat deze voorhanden waren) en daar die zorg nu niet ernstig is gebleken voor te zitten, gaf ik op „uit Leiden"; doch ik bedacht direct, waar zullen nu die twee winkeliers van moeten leven, want zij zul len zeker hun zaken wel kunnen sluiten, daar niemand zeer dure waar boven Regee- rïngswaar zal prefereeren, en aan wien dan de schuld, als in den vervolge die winke liers niet bij machte zijn hun gezinnen te onderhouden, of hun opgelegde verplichting, om belasting te betalen, niet kunnen na- komen; of moet dat dan toch maar, omdat zij Zoeterwouders zijn, terwijl luin de gele genheid wordt ontnomen, om (als Zoeter- woudsch inwoner) den kost, laat staan de belasting te verdienen? Hopende hierdoor de aandacht van auto riteiten, die dezen wantoestand kunnen ver anderen, te hebben opgewekt, en dit tem goede zal komen aan de winkeliers en de burgerij, teekent .onder dankzegging aan de Redactie, Een Haagwegbewoner. HAARLEMMERMEER. Tengevolge, van de strenge vorst" is de grond diep doorvroren en thans van zeld zaam mooie structuur. Overal is men druk bezig het land te bezaaien met tarwe of voor die bezaaiing gereed te maken. Bieten zullen dit jaar weinig geteeld worden, tarwe buitengewoon veel. Zaaikoren blijkt voL doende aanwezig te zijn. HILLEGOM. De Vereen. „Prof. Ziekenverpleging"-, alhier, heeft gisteravond een jaarvergade ring gehouden, waarin het jaarverslag en de rekening over 1916 werden uitgebracht. Het aantal leden is nu 432. Do ontvangsten waren f 1175.11, de uitgaven f 1152.87. Op haar veïzoek gaf het bestuur aan zuster De Man eervol onslag tegen 1 Mei a.s. Een wijzi ging in de statuten werd ten slotte met al- gemeene stemmen goedgekeurd, nadat er breedvoerig over gesproken was.* Z. D. H. de Bisschop van Haarlem; heeft benoemd tot kapelaan alhier (H. Mar- tiuus) den weleerw. lieer A. J. M. v. d. Burg, die kapelaan was te Quintskeul. dE&M NOORDWIJK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier, den wel eerw. heer F. M. J. van Leeuwen, priester, van het aartsbisdom. NOORDWIJKERHOUT. - De bloemist Van Leeuwen, alhier, vond bij het spitten een gouden munt. Thans zoekt hij ijverig naar vordere schatten. OUDSHOORN. Aan den heer W. L. ten Harmsen van der Beek, is op zijn verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als bur gemeester dezer gemeente* ZOETERWOUDE. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan alhier, den wel'eefw. heer J. H. Niekef, die assistent was te Delft (H. Hippolyt-us.) Katwljk-aau-Zcö. Te ITmuiden zijn binnengekomen: KW 65. „Holland VI", met f265; KW 28, „Anna", f700; KW 55, „Nicol: as"f 5.8; KW 47, „Noordzee V", f^91; KW 23, „Ad miraal Piet Hein", f664; KW 105, „Fries land", f395; KW 22, „Orion", f614; KW 147, „Wilbelmina III", f871; KW J.01, „Wil- helmina VI", f1265; KW 173. „Minister Kuyper", f1132; KW 144, „Wilhelmina V" f768; KW 110, „Gijsb. '.Karei van Hogen- dorp", f795; KW 155, „Holland II" f866; KW 9, „Fierman Eduard'S f 686; KW 161, „Vooruit", f 801; KW 177, „Noordzee VII", f960; KW 25, „Wilbelmina I", f1175 ,en KW) 102, met f743 besomming. BURGERLIJKE STAND. OMSTREKEN. ALPHEN. Bevallen: M. van Buu- ren geb. Oosthoek, Z. A. «de Knijff geb. De Vogel, Z. J. O. van d'er Werf geb. Nieuwkoop, Z. r M. J. van Diemen geb. Van der Linden, Z. O. de Rijk geb. De Keijzer, Z. Overleden: M. Touw, jd. 9 mnd. F. Vierbergen, vrouw van J. van der Maal, 81 j. O. O. van de Wdel, jd. 22 j. A. E. Verbij, jd. 3 j. O. van dor Bijl, jm. 25 jaar. BODEGRAVEN. Bevallen: A. Ko ning geb. Krieger, D. G. Mak geb. Cou perus, Z. A. A. Oskam geb. Vam Eijk, Z. H. W. M. Korse geb. Van Vree, Z. H. Gieten geb. Van Onck, Z. B. van lN Gulik geb. Roskam, D. Overleden: E. P. Verboom, 6 d. BOSKOOP. Geboren: Maria Anto- netfca, D. van W. P. Nieuwenhuizen en K. van der Hoorn. Jacobus Johannes, Z. van A. van Gemeren en J. J. van Maar en. Ferdinand, Z. \an 0. J. Stolker en B. A. Forsthövel. Overleden: Tenna A. Sanders, 86 j. Gehuwd: Jan W. Zeilstra, 25 j., en Johanna. M. Weecla-, 18 j. REEUWIJK. Bevallen: E. Strijd- horst geb. Van -Dijk, Z. A. A. de Jong geb. Notenboom, Z. S. de Groot geb. Schouten, D. - A. de Jong geb. Van Hars kamp, Z. J. van Es geb. Oosterwijk, D. A. d. Kamper geb. Boer, Z. Gehuwd: C. H. A. de Weerd en M. S traver. TER-AAR. Bevallen: O. Bogaers^. geb. Kamters, D. O. van der Meer geb. Keijzer, Z. O. Pieterse geb. Van Hame ren, D. A. van Vliet geb. Roodenburg, D. Overleden: J. Breed veld, 74 jaar, echtg. van A. -van Vliet. G. Roos, 44 j., wed. van K. van Eijk. Levenloos aange geven D. van A. van Rijn en W. Nieuwen- hu ijzen. GehuwdJ. L. van Leeuwen en A. van Tol. ZWAMMERDAM. Bevallen: D. Duits geb. Benschop, Z. J. Bussing geb. Roling, Z. Overleden: M. J. Veelenturf, jd. II j. H. Braam, 75 j., wedj. van A. A. Sprokkerief. P. v. Eek, 85 jwedr. v. H. Vergunst. E. W. de Gooij, jm. 6 mnd. H. Versloot, jm. 13 j. ALKEMADE. Bevallen: W. Pouw 'geb. Meijer, Z. M. Wesselman geb. v. d. Meer, Z. P. Hogende rp geb. Ouds hoorn, Z. S. Hoogenboom geb. Spruijt, D. J. Olijerhoek geb. Van Klink, 2 D. A. Kinkel geb. Reijngoud, Z. Zitting van heden. ONTGINNING VAN STEENZOUT. Bij de Kamer is heden ingekomen teteh Koninklijke Boodschap ten geleide van een ontwerp van wet betreffende ontginning van Steenzout bij Buurse (gent. -'Haaksbergen). (WIJZIGING REGLEMENT VAN ORDE. Voorts is ingekomen een voorstel met toelichting van de hecren De Savornin Loh- man, Marchant, De Meester, Nolens, Troel stra, Visser van IJzendoorn en Van der Voort van-Zjjp tot wijziging van het Regle* ment van Orde der Kamer. Naar wij vernemen strekt dit voorstel om te voorkomen, dat bij een ontbinding der Kamer de aanhangige wetsontwerpen, enz. zouden vervallen, hetgeen onder vigueur van de tegenwoordige desbetreffende bepar lingen van het Reglement, wèl het geval zou moeten zijn. SO-JIILLIOEN-ONTWERP. Daarna wordt voortgegaan met de behan deling van het wetsontwerp tot aanneming en verhooging van de Landjbouwbegrooting 10X7. Dc heer DE JONG verdedigt het systeem der distributie-wet, mits niet tot uitbrei-' ding van bet aantal artikelen, dat togen lager prijs verstrekt wordt, overgegaan wordt en de rantsoeneering'in ruimer mate toegepast wordt. Het stellen van een welstandsgrens is niet gemaaktevenmin het vervangen van het thans geldend systeem door een ruimere uitkeering dor steuncomité's. Wat sommige artikelen betroft zou spr. zelfs wel tot een matige verhooging dor maximum-prijzen willen overgaan. In het algemeen wil spr. het bestaande stelsel als noodmaatregel aanvaarden, omdat or *geon beter systeem t.e vinden is. De heer DE WYOKERSLOOTH DE WEER.DËSTEIJN sluit zich, tegenover hen, die eritiek op minister Posthuma uitoefe nen, bij het betoog van den vorigen spre ker aan. Inmiddels waarschuwt hij or tegen de Staatsbemoeiing te ver door te drijvon. Bij den heer Sannes kan hij zich dan ook niet aansluiten. Spr. zegt vervolgens overtuigd toziin, dat geen ander Minister het work van den tegeAwoordigen zou hebben kunnen verbe teren. Spr. wijst dan op do onrechtmatige eri tiek, op minister Potshuma uitgooefend. Alle tekortkomingen, hoe onrechtvaardig ook, worden aan hem geweten, nu maar niet te spreken van den laster, waaraan de Minister bloot staat. Spr. dringt verder aan op periodieke her ziening der Distributiewet, daar er nog vele gebreken aan kleven. Hjj waarschuwt tegen beschikbaarstelling van levensmiddelen om niet. daar anders in normale tijden de bevolking om staats steun zal bljjven vragen. Spr. vraagt, waarom de Minister niet meer export toelaat, waar zulks de Regeering meer winst opleverde en dit aan de bevol king .ten goeHe kwam. Zoolang de Regeering allen landen vol doende .gelegenheid biedt onze producten in té voeren, kan Kaar verwjjt treffen. Uit voerig verdedigt spr. vervolgens de ge stelde minimumprijzen voor lar.dbouwgewa3-\ son, dié niet te hoog zijn. Ook op de uit gaven van de Distributiewet kan echter worden bezuinigd. Spr. verklaart zich tegen het stellen van een weistandsgrens, daar alle klassen der bevolking voldoende gevoed moeten worden. De medewerking der gemeentebesturen dient beter verzekerd te worden. De Distri butiewet moet meer ruimte laten voor cen tralisatie. De Minister moet de rantsoenee ring en de prjjzen bepalen, daar door worden conflicten met de gemeente besturen, zooals bijv. met Amsterdam, voor komen. FAILLISSEM ENTEN. N. Leenheers, verl'ofliouder, te 's-Bosch. J. A. de Haas, Amsterdam. E. Drukker, Amsterdam. Biljarten. Kampioenschap van Nederland Eerste Klasse. Naar wij vernemen zal' de barrage-barbij BosWiemers, die over het kampioenschap moet beslissen, gespeeld wc-rden op: Donder dag 8 Maart, des avonds 8 uur, in het lo kaal' der Frie'sche Biljartclub te Leeuwarden. Do algemeeue toestand. Voor ons overzicht is er ditmaal weinig stof. De tegenberichten van gisteren deden weer zien; dat de Engelschen bij de Ancre nog steeds seen sterken druk uitoefenen op de Duitschers. Ze hebben su weer Petit Miraumont en Serre bezet. Over deze bezetting deelt Reuters corres pondent in ihet hoofdkwartier in Frankrijk een en ander mee. Hij vertelt daar omtrent het volgende: ,,De Duitschers zijn weg", dat was het nieuws, dat Zaterdagmor gen door een patrouille werd aangebracht. Blijkbaar had dc vijand besloten zijn linie aan de Ancre te yerkdHen in verband met den ondragelijken druk door de Britten in de laatste drie vier dagen geoefend. Do eerste aanwijzing van de beweging kregen onze troepen Vrijdagmorgen, toen een aantal vij anden werden waargenomen in dc vijandelijke frontlinie ten zuiden van Pys. Het bleek, dal dezo werden veroorzaakt door het opzettelijk in brand steken van de onderstanden. De op- marsch van de Engelsche afdeelingen schijnt ten zuid-oosten van Serre te zijn begonnen maar weldra breidde de beweging der En gelsche troepen zich uit en toen de corres pondent des middags dit deel van liet front bezocht, zag nij tooneelen, die aan de heetste dagen van het groote offensief aan de Somme herinnerden. De uiterste diepte, tot welke de Duitsche terugtocht werd uitgevoerd, is, naar gemeld wordt, drie mijlen. Miraumont, Mi raumont le Petit", Pys en Serre zijn door ofczc troepen bezet zonder hardnekkigen tegen stand te vinden. Het is waar, dat toen onze mannen Miraumont binnenkwamen, zij een Duitsche patrouille ontmeetten cn dat eenige minuten later een mijn ontplofte in de hoofd straat, waardoor dc weg werd vernield, maar geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. De Duitschers volgden een tactiek van ob structie zonder echter achterhoedegevechten te leveren. Zij plaatsten rnitrailleurafdeelin- geji en scherpschutters op verschillendo guns tige punten langs de linie van onze vervol ging, maar alleen op een punt, werd werke lijk beslist verzet geboden. Er is op het westelijk front een verhoogde activiteit en men zou hieruit opmaken, dat er spoedig nader nieuws moet komen. Uit België komen ook vele mededelin gen over het aankomen van troepen en h©t voorzien van groote gebouwen mot stroo, om ze gereed te maken voor de ontvangst van troepen. HoeveeJ er zijn kan men nagaan ails men weet, dat in de dorpjes Maldoghom en Sii)t-Lïmreins bij particulieren wel twaalf tot tijftien man zijn ingekwartierd. Met rus^- worden de Duitschers hier niet gelaten, want gis tea- (heeft Zoebrugge weer een bezoek van Engelsche vliegers gehad en werd van uit zee be schoten. Uit Zwitserland komt nog een bericht over de schending van het Zwit- se^sch grondgebied. Eon Duitsoh vliegtuig zou bommen bij een ZwitsersclX dorp hebben neergeworpen. Uit Mesopotamië komt nog een belang rijk bericht. De secretaris van het Epgel- sóhe departement van oorlog heeft daarvan mededeeling giedaan. Daar zijn na wel geslaagde operaties aan de rivieren Za terdag de Turksche stellingen van Sanna- ja.t tot Koet-el-Am a r a in En gelsche handen gevallen. Auto matisch, zeide deze regeeringspersoon, zal Ko'et nu ook in onze handen vallen. Een later officieel bericht meldt, dat dit reeds geschied is. Bij de gevechten aan voor noemde stellingen maakten de Engelschen Vrijdag en Zaterdag 1730 gevangenen en veroverden vier veldkano-runen, tien machi negeweren, drie mijnenwerpers_en veel mar ter iaal en munitie. Omtrent de verhouding tusschett D ui t soil land en Amerika is gr wei nig nieuws. Een gerucht wil', dat do Ame- rikaansche vloot in de Oost-Aziatische wa teren' met verzegelde orders in zee is ge stoken. Waar [het ministerie van marine te Washington deze schepen heeft heengezonden wordt niet gemeld. Ook is er weer eens een gerucht, dat een Amerilcaansch burger het slachtoffer van den duikbootoorlog zou zijn geworden. De Amerikaansche consul te Malta heeft telegrafisch medegedeeld, dat Robert Halen, een Amerikaansch zendeling uit Foochow, verdronken is bij het in den grond boren zon der waarschuwing van net stoomschip „At-hos" op den 17en Februari. De Amerikanen hebben nog geen last gehad van de blokkade. De „Orleans", een der beid'c schepen, die een proeftocht zou ondernemen, as in F r a n k r ij k aa ai gekomen. De Dutesqhers hebben het schip misschien toevallig niet gezien. Het schip is gister de Garonne binnenge komen en zal dus nu wel te Bordeaux lig gen. Een officïeele persoonlijkheid, behoo- rend tofc de Amerikaansche diplomatie, is van Parijs derwaarts vertrokken om bij do aankomst tegenwoordig te zijn. Het sc-hip was 11 Februari van New-York vertrokken. Met betrekking tot de verhouding tus- sdhen Duitschland en de Ver. Staten zij hier ook nog. even gemeld, dat Gerard zich te Corunna inschepen zal op den traais- ablantischen stoomer Infante Isabel de Bourbon". In één geval hebben de Duitschers inga- zien, dat ze bij hun werk tc ver gingen. Ze hebben erkend de onrechtmatigheid van de vernieling op 16 Februaji van het Zweedsche stoomschip „Eclda". De ree- ders en de eigenaars van de lading zullen, haar Wolff meldt, waarschijnlijk schadeloos worden gesteld. Het aantal torpedeeringen, is niet groot meer, maar nu is er weer een flinke boot' het slachtoffer van den d uikb o otóorlog geworden, n.l. de^ Cunard'lyner ,,L aconi a". Dit 18.00C tori groote Engelsche vaartuig, dat van New-York kwam, is zonder waarschuwing getorpedeerd. Waar 't is geschied, meldt Reuter niet, maar wel, dat het schip, dat 270 schipbreukelingen, onder wie een aan tal passagiers, aan boord heeft, tegen mid-? dernacht het bericht is va«n gisteren in de haven zal aankomen'. Do waarde van het bewapenen der koopvaarders Zou uit een bericht in de te Kopenhagen verschijnende „National1 Tidende" blijken. Daarin wordt gemeld, dat een Engelsche pakketboot veertien uur lang door een Duitsche duikboot werd vervolgd, die sneller liep, maar haar uit vrees voor de kanonnen waarmee de Engelsche boot gewapend was, niet te dichtbij durfde nade ren. Men ziet hieruit, zegt het blad, dat de gewapende pakketbooten tot op zekere hoogte duikbooten ontzag kunnen inboeze men. Wel staking bij Krupp? Naar „Les Nou velles" uit gcede bron Ver neemt, breidt de staking aan de fabrieken van Krupp te Essen zich voortdurend uit. Er zjjn reeds 40,000 arbeiders bij betrok ken. De aanleiding van het conflict is ge brek aan voedsel. Er hebben om dezelfde reden ernstige ongeregeldheden te Aken plaats gehad. De politie riep de hulp der soldaten in. die echter geweigerd hebben tusschènbeide te treden. Naar men zich herinnert, zijn een paar Nederlandsche bladen voor dit te Maas tricht verschijnend Waalsch blad met deze mededeeling gekomen. „Een lezer" van de ,,N. R. Ct." meende dit bericht te moeten tegenspreken; we hebben ook daarvan mel ding gemaakt. In het bericht van „Les Nouvelles" ligt weer een bevestiging van de eerste mededeelingen. Moe Cngeuficuts verraad bekend werd. Gerard, den gewezen gezant van de Ver- 'eenigde Staten te Berlijn, was verweten, Casement verraden te hebben. De vroegere Amerikaansche consul-generaal Gaffney, een vriend van d#iterechtgestelde, komt in lde „Münch. Neuesten Nadir." daartegen op. Volgens zijn lezing heeft do Engelsche re- geering' door een „betreurenswaardig toe val" kennis gekregen van Casement's lan- dingsplan in Ierland, welk toeval zich-bui ten Duitschland heeft voorgedaan. De „Köln. Ztg." bevestigt dit. Toen de geheime politte te New-Ï ork de papieren van Von IIgen nasnuffelde ontdekte ze het genoemde plan. Da Amerlkaansoh» regie ring hoeft er de Engelsche daarna van ver wittigd als een „poging tot oon samenzwe ring," die op Amerikaansohen bodem tegeu de regoering van een bevriend land op to»w gezeb."- 1

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2