No. 17435. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 December. Tweede Blad. Anno 1915. Gemeentezaken. FEUILLETON GHgezoruïen I/rages! en Antwoorden. x Wijziging der salarisregeling Tan het onderwijzend personeel der lager® scholen en het Bewaar- schoolonderwijs* II. (Slot). Met betrekking tot de salarieering der vakonderwy2eressen in de handwerken. Dezo is thans aldus geregeld: Aanvangs wedde f 150 met 6 verhoogin gen, telkens ma 2 jaar dienst, hetzij hier, hetzij elders, van f 25, derhalve tot een maximum van f 300, „terwijl de eerste on derwijzeres 1100 meer ontvangt. Voor do vakonderwijzeressen in de hand werken op de scholen 2e klasse voor jon gens en meisjes bedraagt de aanvangewedde 115 's jaars per wekelijksch lesuur, met 6 verhoogingen, telkens na 2 jaar dienst, hetzij hier, hetzij elders, -van f2.50 tot oen maximum van f30 's jaars per wekelijksch lesuur. Deze regelingen zouden E. en W. in dien tan willen wijzigen, dat op de 3e en 4e klasse scholen, met behoud der bestaande periodieke verhoogingen en de verhooging van f 100 voor de eerste onderwijzeres, zoo wel hét minimum als het maximum met Ï50 wordt verhoogd, ten gevolge waarvan dus het minimum f 200 en het maximum 1350 zou bedragen, benevens f 100 als eerste xraderwyaeres, en ,op de scholeaf 2e klasse voor-jongens en meisjes zoowel het minimum als het maximum met f5 wordt verhoogd, Zoodat het minimum tot f20 en het maxi mum tot f35 's jaars per wekelijksch les*- jiur stygt. Een wijziging wordt ook nog voorgesteld met betrekking op de bezoldiging. De onderwijzers of onderwijzeressen, die de hoofdakte reeds op 20, 21 of 22-jarigen leeftijd behaald hebben en hierdoor getoond hebben tot de meest intelligente te behoo- ten, kunnen thans niet dadelijk voor een benoeming als onderwijzer of onderwijzeres met hoofdakte in'aanmerking komen, waar door ook weder het aantal sollicitanten naar een dergelijke betrekking vermindert. Om lit aantal niet noodelocs te beperken, is het wenschelyk, de Schoolcommissie zegt het lerecht, den leisch van 23-jarigen leeftijd te laten vallen, voorzoover dit zonder strijd inet do wet mogelijk is. Vandaar dat B. en iW. voorstellen te bepalen, dat van dé on derwijzers of onderwijzeressen met hoofd akte aan elke school ten minste 2 den leeftijd van 23 jaar volbracht moeten hebben. Wat het hoo.fd en het vorder per soneel der buitengewone school voor Lager Onderwijs (voor zwakzin nige kinderen) aangaat, stellen B. en W., in strijd. met het advies der Schoolcommissie voer, de vigeerende afzonderlijke regeling te handhaven, met dien verstande, dat zoowel de minimum-jaarwedde van het hoofd a's die van het overige personeel met f100 wordt verhoogd, waardoor vanzelf ook het maximum met f100 stijgt. Verder dient ook hier de aan het hoofd toe to kennen ver goeding voor Huishuur met flOO te worden verhoogd, terwijl overeenkomstig bet advies 4 van do Schoolcommissie aan de onderwijze ressen, belast met het onderwijs in do nut tige handwerken, een toelage van f 50 's jaars waie too to kennen, indien zij do bevoegd heid tot het geven van onderwijs in vak k bezitten. Inzako liet personeel voor het Open baar Herhalingsonderwijs, geeft na vergelijking met do salarissen bij „Kennis is Macht" en „Mathesis", de Plaatselijke Schoolcommissie in overweging de aanvaugs- wedde zoowel voor het hoofd als voor de onderwijzeressen met f 50 's jaars te ver- hoogen en de periodieke verhoogingen on veranderd te. laten, zoodat ook het maxi mum met f50 toeneemt. E. en W. komt het voldoende voor, in dien aan de wedden van het hoofd en het veidc-re personeel een derde periodieke ver hooging na 9 jaar dienst wordt toegevoegd. In tegenstelling met het lager onderwijs is hier voorzeker geen-gebrek aan sollicitan ten; voor deze bijbetrekking melden zich genoeg gegadigden aan. Do jaarwedde van dp onderwijzeres, bo- last met het huishoud-, kook- en waschoii- derricht bedraagt thans f 1000. Op de gronden, in het rapport der School commissie aangevoerd, geven B. en W. in overweging die wedde met f200 te ver- hoogen. In verband hiermede komt het hun billijk voor, ook aan de tijdelijke onderwijzeres in de huishoud-, waec-h-en kookkunst, mej. I. M. Enuma, te Rotterdam, ©enige verhooging toe te kennen. Ten- slotte do salarissen by het be waar s c h o o 1 o n d e r w ij s. Thans geniet het hoofd der bewaarschool een aanvangswedde van f750, met 3 ver hoogingen, telkens na 3 jaar dienst, van f50, derhalve tot een maximum van f900. Met de Commissie voor de Bewaarscholen zijn B. en W. van oordeel, dat dit traktement onvoldoende is en achterstaat bij de trakte menten elders. Bij vacatures meldden zich dan ook slechts eep beperkt aantal sollici tanten aan. Een verhooging van de minimum- jaaiwedde met f100 en behoud van het aantal en bet bedrag der periodieke ver hoogingen, .zoodat dus ook het maximum f100 toeneemt, achten zij; evenals de com missie, noodig. Tevens zou dan echter nog bepaald moeten worden, dat ook de dienst jaren elders als hoofd doorgebracht, mede tellen. De onderwijzeressen ontvangen thans een jaarwedde van f400f700, met dien ver stande, dat in de praktijk slechts aan de eerste onderwijzeressen f700 wordt uitge keerd. Het salaris ondergaat periodiek ver hooging, zonder dat hieromtrent echter in de verordening een regeling is voorgeschre ven. Nu in die laatste jaren voor bijna het ge- heelo personeel by de verschillende soorten van onderwijs periodieke verhoogingen in de desbetreffende verordeningen zijn vastge legd, komt het 't College van B. en W. gewenschfc voor, om bij de herziening der jaarwedden voor de bewaarschoolonderwij1- zeressen ook een regeling te treffen in zake de toekenning van periodieke verhoogingen. Een regeling in dien zin, dat de aanvangs wedde in den vervolge f 500 's jaars be draagt, na 2, 4, 6r S, 10, 12 en 14 jaar dienst telkens met f30 te verhoogen, der halve tot een maximum van f710 's jaars, benevens f 50 extra voor de le onderw.essen, lijkt hen voldoende. Opdat ten gevolge van de nieuwe regeling geen der in functie zijnde onderwijzeressen achteruitgaat, is een overgangsbepaling aan de verordening toe gevoegd. De totaal-kosten van al dé door B. en W. in het bovenstaande besproken salariswyzi- gingen bedragen, berekend' naar den toe stand' op 1 Juli 1916: Ondenvijzers(essen) van bijstand tij liet 1. of 45.775 Hoofden by 't 1. o3.300 Vakonderwijzeressen in hand werken bij 't 1. o. 2.180 L. Onderw. to zamen f 51.255 Buitengewone School 600 Herhalïngsonderwijs K 950 -Eewaarschoolonderwys 1.655 Totaal f 54.460 B. en W. eindigen hun beschouwingen over deze voorstellen aldus: Aan Uwe Vergadering (d. i. de Raad), is thans de beslissing, of een zoo aanzienlijke aderlating van de gemeentelijke schatkist in do tegenwoordige- tijdsomstandigheden en gelet op den financieelen toestand dor ge meente, voldoende verantwoord is. Slechts dit willen wij u nog opmerken, dat wij bij onris voorstellen tot het alleruiterste, dat financieel mogeiyk is, zijn gegaan, zoo dat wij in ieder geval vertrouwen, dat door Uwe Vergadering geen besluiten zullen wor den genomen, die tot nog hoogere kosten zullen leiden. Ds distributie van brood, bloem, mesl en rogge. De ministsr van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ter beperking van het ge bruik van brood en van -de - grondstoffen voor de bereiding van brood, een dïstributie- regelmg vastgesteld van brood, bloem, meel en rogge. Aan de bepalingen ontteenen wij het vol gende: Het Rijk stelt, 'door feusschenkomat van de gemeentebesturen verkrijgbaar: a. wittebrood-kaarten, ter voorziening in de behoefte aan wittebrood, zoet roggebrood en bakkersbeschuit, uitsluitend van den hou der en van het gezin, waartoe hij behoort; onder bakkersbeschuit wordt in dezo regeling verstaan alle beschuit, met uitzondering van die welke in ongeschonden origineele ver pakking wordt verkocht; b. bruinbrood-kaarten, ter voorziening in de behoefte aan bruinbrood; c. roggebrood-kaarten, ter voorziening in de behoefte aan grof roggebrood; d. aanvullings-broodkaarten, strekkende tot aanvulling in de behoefte aan brood, uit sluitend van dengene, voor wien, naar het oordeel van "het "gemeentebestuur, de hoe veelheid brood, te verkrijgen op een kaart als bedoeld sub a, b of c, niet voldoende is in verband met den aard zijner werkzaamhe den en zijn normale wijze van voeding; op de aanvullingstroodkaarten is uitsluitend óf bruinbrood óf grof roggebrood verkrijgbaar; e. dag-broodkaarten, strekkende tor voor ziening in de behoefte aan wittebrood, z>efc roggebrood en "bakkersbeschuit, uitsluitend van een tijdelijk hier te lande in ©e»n hotel of soortgelijke inrichting verboevenden vieemdeling. De wittebrood-, bruinbrood-, roggebrood- en aanvullingsbroodkaarten zyn geldig voor de daarop aangegeven week; de dagbrood kaarten zijn geldig voor den daarop aange geven dag. Alleen de aanvullingsbroodkaarten staan op' naam. De broodkaarten worden voorzien vaneen aantal afscheurbare bons, ieder gemerkt met een W, een B of een R, naar gelang zy be- hooren tot een wittebrood-, tot een bruin brood-, of tot een rogge brood kaart, en ver meldende het gewicht der broodsoort, het welk daarvoor kan worden gekocht en ver kocht^ de kaarten en de bons zijn bovendien voorzien van een cijfer, overeenkomende mot het volgnummer van de week waarvoor zij geldig zijn. Eén of meer der bons van een wittebrood1- resp. van een bruinbroodkaart kunnen wor den geldig verklaard tot -Loop en verkoop van bloem, resp1. meel, in stede van witte brood, resp. bruinbrood'. De uitreiking der broodkaarten geschiedt in -iedere gemeente op de wijze, ingevolge art. 8 4e lid: der Distributie wet 1916, door het bestuur van die gemeente te bepalen. Aan iederen ingezetene, kinderen beneden den leeftijd1 van één jaar niet mede gere kend', worden vier broodkaarten tegelijker tijd uitgereikt, hetzij allo wittebrood-, hetzij alle bïuinbrooö-, hetzij alle roggebrood kaar ten naar zijn keuze, en geldig voor vier op eenvolgende weken; iedere ingezetene Wordt in de gelegenheid gesteld tijdig voor een volgend tijdvak van vier weken wijziging te brengen in zijn keuze. Broodkaarten worden niet uitgereikt aan een tarwe- of roggeverbo-uwer, wien tarwe of rogge is gelaten voor het zelf bakken van fc-Tood. Een gezinshoofd zal de aanvrage kunnen deen mede voor de leden van zijn gezin. Aanvu lingscroodkaarten worden uits.'ui- tend afgegeven op verzoek van den.belang hebbende. Aan houders van inrichtingen, waar nacht verblijf aan tijdelijk hier te lande vertoe vende vreemdelingen wordt verstrekt, kan een bepaald aantal dagbroodkaarten ter uit reiking aan hun logeergasten in voorraad worden gegeven. Een gemeentebestuur kan in zijn regeling voorschrijven, dat in den loop van de week, volgende op de week van geldigheid van de> broodkaarten, deze door of namens den rechthebbende met do bons voor zoover cjaar- tegen geen brood werd gekccht, zal worden ingeleverd ter -plaatse door het gemeentebe stuur aan te wijzen. Het gebruik van de bruinbrood- en. van de roggebroodkaart is beperkt tot de gemeente, waar zij werd uitgereikt, behoudens: lo. dat de verkoop van bruinbrood, tar wemeel cn grof roggebrood in naburige ge meenten kan blijven plaats hebben, vaar - zulks te doen gebruikelijk was; 2o. dat aan schippers en de bij hen aan Een verhaaltje uifc ouden tijd van JOHAN O. W. JUUHL. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 3) Maar boen poes later zat te schreeuwen voor de deur, liet ze haar weer binnen en gaf haar melk. Maar noch Austen noch Adno hielden moer van do kat. Zo hadden ei* spijt vuen, dat zo dat zwarte beest meo naar buiten hadden genomen op hun soheer. Adno waschlo en schuurde on kookte en bakto en hield alles zoo netjes en schoon in hot kleine huisje, dat alles er blonk als hot zonlicht. En tegen den Zondag werd er gehakte brem en-wit zand over den vloer geetroodd. En dan rooi het daarbinnen sterk naar do zeep en de brem takken. Van den vroegen morgen tot laat in den lavoibtl had zij iets om handen. Zij naaide en breide of kaarde of epen, behalve dat zij nog haar koffieketel en het huishouden moest naloopeu en de pap moest klaar ma ken. Een dag strekte bij haar lang. En de tijd vloog zóó om, dat de ©ene dag voorbij was en de andere begonnen vóór zij heb zoo Teckt wist. En onder al haar werk zong zij zachlbjes gedeelten van kerkzangen en lachte haar man, vriendelijk toe. Ook was zij wel eens bij Austen in do boot. iWont het is aardigwie voortvarend is, vindt alitocs tijd voor al lea, al is het werk menigvuldig. Zij hield do boet op dezelfde plaats, als de netten werden uitgezet of als er ge- vischt werd.'Zij snood do visoh, on bracht lijnen en netten in orde en deed aa3 aan do visohhoeken en was eon handige drom mel voor allerlei, wat eagonlijk manswerk is. En als het stormde en de zee wild was, roeide zij dapper mee als de flinkste kerel. En Aus-ten werkte van dat de aon op kwam boven d'e kale rotsen, totdat db duis ternis viel over hot eilandenrijklidj was voortdurend bezig met zijn netten en visoli- lijnon en krabbeuimanden en ander visöbge- -roi. En hij hield het alles keurig in orde. En toen e-r gezegd werd, dat asoh van zeewier waards had, begonnen Austen cn Aclao ook wier te branden. Dat bracht oen kleinigheid op, die niet te verachten wad. Visesh ving Austen altijd in menigte. En de-mcnschen uit de naasfcbijgelegien buurt schappen praatben er wel eens over met een tikje naijver, dat Austen zoo'n bijzon der geedo vainest, had. Hij moest, vonden zij, oen contract bobben mot ©en boozen geest, of wel heel goed beschermd worden door oen hoogere macht. Want al was do zoo nog zoo barsoh on woest voor iedereen en al moesten do kranigsto korols him stoven weer wen don naar land zonder ©en enkel visohje over do reeling to hebban gelicht „er is geon visah in zee, kind" dam kon jo ©r oen vlóék op zeggen, dat Austen ©n zijn vrouw glunder op him roeibanken za ten met ©en kaar vol glinsteronide vangst. Ifij sloeg zioh overal dborheon. Én altijd kreeg Austen zijn visdh beter betaald dan zij do hunne. Zij moesten op clio .manier wel kunnen leven, dio twee eenza me mensöhcn, al deed da© on gene or een eed op, dat zij daarbuiten op den naakten Walvisoh rug wel gauw zouden doodhonge ren. Maar geen van hom benijdbrs diolvb ©r aan, dat Austen de visöbvangst op een an dere manier behandelde dan de meeste an dere visa diers aan den Westkant. Hij gaf aioh voor dit on voor dat meer moeite dan zij. En hij hield zijn gereedschap beter in orcL dan oen van hen. En clan was hij be dacht op allerlei handgrepen, die hij alleen koude, om aan do zee zijn voedsel te ont trokken in ongunsbigo tijden. En wat den omzet van visch betrof, die was daaraan te damken, dat Austen zijn •visch netter ©n frisschor hield dan deze ©n gene, of hij ac nu krimp veikooht of gezou ten. En daarin ban soma eon kunst liggen, die geregeld het gel'd in de beurs doet toe nemen. Daar was de opkooper zoo langzamerhand ook achter gekomen. En dus was hij er steeds op uit Austen op te vangen, als d!i© mot. zijn risoh uit zes kwam aanroeten. En over den handel werden zij het altijd eens, ofschoon Austen zicih volstrekt niet door den opkooper liet bedriegen. Hij liet zich niets afdingen voor ©en krans krake lingen of een paar glaasjes jenever, zoo als vaak gebeurd)©. Neen, behoorlijke munt en eerlijk geld wilde hij hebben voor zijn vangst, anders dreef hij geen handel, daar was do opkooper al aangewend. En hij wiat,' dat hij tegenover Austen niet moest probeeren hem op ©en of andere manier in de>n nek te ziien. Maar hij kroeg dan ook beste waar, daar Icon hij gerust op zijn. En dus vond de opkooper, als het op stuk van Zaken kwam, hot voordeeliger zioh aan Austen te houden, al moest hij ook mot geld en dikwijls nnejb goed geld betalen. Het boord vertoe venden, mits zij zich als zooda nig legitimeeren, op een bruinbrood-, resp. een roggebroodkaart, bruinbrood resp. grof roggebrood voor zoover voorhanden zal wor den verkocht, waar 2$ zioh ook bevinden. Het gebruik van de witte broodkaart is niet beperkt tot de gemeente, waar zij werd uitgereikt. Losse bons zijn ongeldig. Door of vanwege den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, kan in door hem te "bepalen hoeveelheden, hetzij inge volge overeenkomst, hetzij krachtens de voor waarden behoorende bij deze regeling, tarwe ter vermaling worden "gegeven aan fabrikan ten en molenaars. Er wordt opgericht een Centraal Brood- kantoor. Aan bakkers en winkeliers worden nieuwe vooiraden grondstof voor hun, bedrijf ver strekt tegen inlevering bij het gemeente bestuur van de door hen ontvangen W-, B- en R.-fcons. De verhouding van het gewicht dat de ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding van die inlevering zal kun nen. worden verstrekt, wordt door den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald. De bons worden wekelijks ingeleverd met inachtneming van de volgende bepalingen. De bons worden ingeleverd op bladen ge- plakt; op één blad worden slechts "bons, één zelfde gewicht vertegenwoordigende gehecht. Eeschuit-, biscuit- en koekfabrikanten, koek- en banketbakkers kunnen op daartoe by het C. B. K. aan te vragen bestelkaarten aflevering te huimen behoeve vragen van tarwebloem, tarwemeel, geïmporteerde Ame- rikaansche bloem of, vcoraoover hun bedrijf daaraan behoefte heeft, ook van rogge. Het is aan houders van wittebrood-, bruin brood- en roggebroodkaar ten verboden: lo. voor eigen persoon en voor eenzelfde week meer dan één kaart aan te vragen of in ontvangst te nemen; 2o. datgene wat op de kaart verkrijgbaar is, te koopen anders dan: a. op een broodkaart, welke is uitgereikt aan hem zelf of een der leden van het gezin waartoe hy behoort; b. tegen bon-of bons, in aanduiding van gewicht en van soort, overeenstemmende met hetgeen wordt gekocht, met dien ver stande, dat tarwebloem en tarwemeel slechts kan worden gekocht op die bons, waarop de aan broed' evenredige hoeveelheid tarwe bloem resp. tarwemeel, uitdrukkelijk staat vermeld; c. op bon of bons, welke bij den koop van dé broodkaart worden afgescheurd; 3o. een broodkaart in bewaring to geven aan een ander dan een der leden van het gezin, waartoe hy behoort; 4o. bons van de broodkaart af te scheuren of te doen afscheuren, waarvoor niet do overeenkomstige hoeveelheid brood, tarwe bloem, tarwemeel, of bakkersbeschuit werd in ontvangst genomen. Heb is aan een bakker en winkelier ver boden: lo. fcrood, tarwebloem of tarwemeel of takkersbsschuit te verkoopen anders dan: a. tegen ton of bons, in aanduiding van gewicht en soort overeenstemmende met het geen wordt verkocht met dien verstande dat tarwebloem en tarwemeel slechts kan wor den verkocht op die bons, waarop de aan brood evenredige hoeveelheid tarwebloem reap, tarwemeel uitdrukkelijk staat vermeld; fc-. op bon of bons welke bij den verkoop van de broodkaart worden afgescheurd. 2o. een broodkaart in bewaring te. nemen van een ander dan een der léden van het" gezin, waartoe hij behoort; 3o. bon of bons af te scheuren, te doen afscheuren of in ontvangst te nemen waar voor niet de overeenkomstige hoeveelheid fcrood, tarwebloem, tarwemeel of bakkersbe schuit werd afgeleverd. Deze regeling treedt in werking op nader te'bepalen datum. Nieuwjaar 19B7 en Zoqdagsmst. Geachte Redactie. In gewone gevallen wordt het publiek door hot postpersoneel beleefd verzocht bracht winst op, versohe visoh op te koopen, die loefde in <3© baar totdat ze in Bergen op de markt kwam, of krimp gesneden visah, die netjes was behandeld en niet stonk of door wormen half was opgegeten na oen nacht in die boot te hebben overge legen in dien tijd van dio heetste hondsda gen. En Austen was op zijn woprd to vertrou wen. Hij hie-ld zioh niet op mot oplichterij of bedrog. Da&r had de opkooper mooie on dervinding van. Maar trof het eens oen enkelen keer, dat Auston niets had gevangen, dan behoefte die „stadövissdher", zoo noemde rnein den opkooper, bij niemand anders moeite te doen. Dooh dlit gebeurde zelden of nooit. In den -winterdag, tegen dat de zware stormen •kwamen en de vlood op het'hoogst was,- was het wel vervelend, diat de vloer van Austen's huis onderliep, als het wêer op zhi ergst was. Austen en Adno lachten dta eerste maal, toen dat voorkwam. Zij kropen in bed, zoolang liet vloed was. Want 200 hoog als tot de onderlagen van heb ledikant Icwam het water nooit. „Hoe vindt je het?" vroeg Austen. „O 'eerlijk", zei Aclno. „Ja, 'eerlijk", herhaalde Austen. De kat echter was nat geworden en zat met hooge-n rug te blasen on het zoute wai ter uit baar vol te sdhudcSeai-. Maar rij hadden geen medelijden, met hét 5/warto beest. Eén ding was et, waarmee Austen gevaar liep voor den gek gehouden te worden. Want niemand is zonder gebreken in dezo wereld, en Austen was ook niet geheel zon 'a Zaterdags na twaalven 's middags niets te posten, tenzij men we te, dat de stukken nog in de avondbestellingen zullen worden* opgenomen. In elk geval outbroke nooit het strookje: „Op Zondag niet bestellen" Zou het publiek, nu dit jaar Oudejaar op Zondag valt en 't postpersoneel dus eens in de zeven jaar mag genioten van Oude jaar thuis te vieren, .er niet toe kunnen medewerken om Vrijdagsavonds den 29sten December, alles wat op NieuwjaarswenscheD betrekking heeft, gepost te hebben? Me dunkt, dit wenschen behoeft niet tot Zaterdag te. worden uitgesteld. Vrijmoedig heid om te vragen bestaat vooral, nu Oude jaarsdag een biddag i3 voor het gansche land,- om het aangezicht des Heeren te zoe ken en Hem te smeeken om Vrede. Dat het postpersoneel dan door het publiek in de gelegenheid worde gesteld moe op te gaan cm God te aanbidden. Dankend, Uw d\v., P. Be Colcesverfjfcrekkisig. Mijnheer -de Redacteur. Beleefd verzoek ik plaatsing van Eet onderstaande: Den 16den j.l. bc-stelde ik per briefkaart aan de Stedelijke Gasfabriek, alhier, 2 H.L. cokes op Brandslofkaart 'No. 16,224. Wij schrijven nu 26 December en nog zit ik zonder cokes. Had men ten minste niet kunnen zorgen, dat deze brandstof vóói do Kerstmi.?feestdagen bezorgd was, dan hadden ik en mijn kinderen meer aange name Kerstdagen doorgebracht dan nu, bijna zonder vuur, daar ik tob Zaterdag moest wachten op-bestelde coke3, die niet kwanx ferleaon jaar gebeurde mij hetzelfde, ook tijdens deze feestdagen en bracht men mijl de cokes 14 dagen na de bestelling, als wanneer ik ze moest weigeren, d?ar ik inij vóór Nieuwjaar van andore hal moeten voorzien, wat men mij1 nog kwalijk nam op den koop toe. Ik veronderstel niet de eenige to zullen zijn onder de mingegocden, dio dit overkomt en publiceer liet daarom; of ben ik misschien niet in den pas bij do Stedelijke Gasfabriek? U dankend. UEd. dn., C. L. S0MMERS. Vraag: a. Ik heb gehoord, dat do lichting 1918 met Mei 1917 opgeroepen wordt; is dit waar? b. Wanneer moeten de genietroepen vaz» de lichting 1917 ender de wapenen komen? Antwoord: a. Wij gelooven het niet: vermoedelijk eerst in het) najaar van 1917. b. In het tijdvak 1—5 Februari 1917 ko men onder de wapen on do disnstp'icktigoo, toegewezen aan hot regiment g.n:et oepen, mot uitzondering van hen, die bestemd zift voor opleiding tob milicien-telegrafist of -telefonist en met uitzondering voorts van voor den mdtordiensb bestemde psrsonen, die niet behooren tot het eerst in te lijven ge deelte. Vraag: Is een vader verplicht too stemming to geven aan zijn dochter, thans weduwe, en die voor de tweode mail teD huwelijk gaat? Of is dat niot noodig vol gens de wet? Zrj is nog geen 30 jaar, er zijn óok kinderen. Antwoord: Meerderjarige lri :d :r n, dio den 30-jarigen leeftijd nog niot h :bben be reikt, ook al zijn zo ©order gehuwd ge weest, zijn ook nog verplicht uo tcori.Tu rning tot hot aangaan van oen bnweüjk aan hun ouders te vragen. Veel meer dan een blooto formaliteit is dit echter niet. Vraag: Wat is er bestand togen het doordringen van petroleum, om die een tydlang te bewaren? Antwoord: Een goed geoinailleerdo ijzeren kan laat geon petroleum door. Vraag: Als ik van plan bon om mijn boei op do kinderen te laten zotten, heb ik dan nog iemand meer noodig dan een notaris? Antwoord: Met den notaris zü u he{ wel stc-Üc-n; komen er neg moor bij te pas dan zal deze het u wel zoggen. der zwakheid', al was het er een, die noch heb lichaam noch de ziel schaadt. Als de opkooper hem een bont stuk pa pier liet zien, een etiket of eon sluitzegel, zooals dio gewoonlijk op flesr-chen en doo- zen zitten, dan kon het licht gebeuren, dat er gang in den handel kwam. En dan ge beurde "het ook wel, dat Austen zoo nauw niet meer keek en do visch te goedkoop verkocht en nog wel graag een visch je toegaf ook. Die gekleurde papieren waren Austen's schatten. Op stille avonden, als hij in zyn huisje zat en de tafel bedekte met dat bonte moois, genoot hij (le eenigo feesturen, dio zyn dagelijksch leven na het werken en zwoe gen hem opleverde. De storm rhmeido het kleine huis, zoo dat het soms trilde op znjn groudvestan. Do regen sloeg tegen do ruiten, doch daai tinnen snorde do kachel. Ea het rook er naar turf en schor-po tabak. Maar Austen had het "naar zrjn zin. Dan kon het zyn, dat er gloed kwam in zijn oogen, terwyl hij die gebloemde eti ketten tusscben de door het water gerim pelde kromme ringers van zijn vereelte handen hield. Rij ^streek i.dero vouw en kreukel voorzichtig glad. En met zijn ge zicht in do ernstigste plooi legde hij die tonto vodden uit over do tafel, ata speel de hij geduldspol mot oen pak kaarten. „Zijn ze niet prachtig!" riep hij, terwijl hij stralend van genoegen ar ar den rijkdom op do tafel. keek. De papieren bedekten haar als een landkaart. En zo fonkelden in weelderige kleurenpracht, glanziger dan die. van den regenboog. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5