De Eiirepeesciie Oorlog. No. 17433. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 December. Derde Blad. Anno 1916. Binnenland. Uil de Omstreken. In den hoogon ouderdom van 88 jaar lf3 to Amsterdam overleden de beer D. R. Móntecanos. Hij woa een zoon van den in zijn tijd zeer bekenden rabbijn Raphaël Montezonoo. Als jongeling studeerde hij aan hefc Port. Isr. Seminarium „Ets Haim" in de Joodsdbe wetensch ap pen en behaalde aan deze on- derwijsinriohtdng den graad van magid, waarmede hem heb recht te beurt viel als prediker te mogen op-treden. Reeds op jeugdigen leeftijd had znoh bij den thans ontslapene de lust geopenbaard tot het verzamelen van al datgene, wat op den Joodsohen Godsdienst betrokking heeft. Zijn grootvader, rabbijn Jb. van E. Ferares, schonk hem do eerste boeken, welko ver zameling spoedig werd uitgebreid, medo cbor de erfenis van zijn vader en oom, den 's-G-ravenlhaaigBohen opper-rabbijn Ferares. Speciaal heeft d'e heer Montezinos zich steoda toegelegd op het bijeenbrengen van alles, wat het Jodendom, in het bijzonder het Portugeesdhe Jodendom, betreft; dat bij daarin uitnemend is geslaagd, moge blij ken uit d'e hoogst interessante en waarde volle verzameling van voorwerpen, betrek king hebbende op do Amsterdlamsche Por- tugeesoho Gemeente en haar instellingen. In 18S9 schonk hij zijn geheele biblio theek aan het Port.-Isr. Seminarium „Ets Haim", waaraan hij tot zijn dood als biblio thecaris verbonden bleef. Dio bevat thans ruim 25,000 boekwerken en con grooto col lectie platen, plm. 500. Ook oen duizend tal handschriften en manuscripten, waaron der zeer zeldzame exemplaren, wist db heer iX>. R. Montezinos gedurende zijn 4ö-jarige loopbaan als bibliothecaris te verzamelen. Als blijvende herinnering aan die vorste lijke schenüang bevindt zich in de bibliotheek hoven den antieken schoorsteenmantel, een marmeren tegel, waarop de woorden„Li- vraria D. Montezinos, 56501890". Tal van jaren was hij 1 eeraar aan de Port. -Ier. Godsd' «e-nstschoolvoorts be stuurslid van een aantal godsdienstige vcr- echigingen en instellingen. -De heer De Bazel, door B. en W. van Amsterdam aangezocht als adviseur op te treden bij do bebouwing van de Vijzel straat, heeft voor da<t aanbod bedankt, daar hij geen bel-angengeschilLen wensdhto te doen ontstaan, wanneer bij als architect van het te stichten gebouw der Ned. Han delmaatschappij in clo Vijzelstraat tuasohen Hoeren- en Keizersgracht, officieel in be- oordeeling zou moeten treden van zijn eigen bouwplan. Heb ligt in de bedoeling van B. en W. voor de nieuwe benoeming zich nieb meer om advies to wenden tot de 3 architecten- organisaties (Mij. tot Bevordering dier Bouwkunst, „Architectura ct Amaciftiae" en de Ned. Bond! van Architecten). Op de door die Vcreemgingjcxn iu<aedien- do voordracht waren ook geplaatst de hee- ren Berlageen Gratama. In de eerste- plaats zouden deze hoeren in aanmerkincr kernen voor een aanzoek als boven bedoeld. Men noemt echter ook dfo architecten Van dier Mcy en Stuijt.- Het hoofdbestuur van den Vrijrinnig- Demooratisöhen Bond1 besloot oen commis sie to benoemen, om na te gaan, of de Staat behoort tegemoet te komen aan c-rnstigo gewetensbezwaren tegen het vervullen van militairen dienstplicht, en zoo ja, op welko wijze dfit zou kunnen geschieden. Tct leden dezer commissie werden be noemd de hoeren prof. d'r. Pli. Kohnstanin, to Amsterdamprof. mr. J. Simon van cler Aa, te Groningen, en W. Mansfeldfc, te Utrechtterwijl haar als secretaris werd toegevoegd mr. M. S. Kalma te Groningen. Tot administrateur van den V.-D. B. en van zijn orgaan werd benoemd do heer A. Ekering, te 's-Grarvonhago. in do to Emmen gehouden Raadsver gadering kwam een incident voer, doordat do burgemeester wedgerdb de gemeontebe- grootinrr voor 1917 in behandeling te ne men, omdat de secretaris verzuimd had art. 232 der Gemeentewet toe te passen. Da !>e- grootiiig had niet gedurende veertien dia gen ter inzage van de leden gelegen. Hier door kan de begrooting ook niet vóór 1 Januari bij Ged. Staten worden ingediend, zooals vereischt is. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge woon hocgloeiaar in de faculteit der leb teren en wijsbegeerte aan de Rijks universi teit te Groningen, -tot het geven van on derwijs in de oucb geschiedenis en Romein- sohe antiquiteiten, dr. A. G. Roos, thans bibliothecaris de-r UiiivensLteatsbibliotheek aldaar cn tijdelijk lector aan genoemde Uni versiteit. Mon seint ons uit 's-Hertogenbasch, cl.d. 22 December Z. D. H. Mgr. Wilhelmus van de Ven, Bis- eohop van het bisdom 's-Hertagonbcech, is in voorzorg van de laatste H.H. Sacramen ten voorzien. Do toestand van Z. D. H. is voor hef ©ogenblik bevredigend. („Msbd'e.") De gewono audiëntie van den Minister van Buiten Landsoho Zaken zal Vrij dog 29 December a.s. niet plaats hebben. Overccnkomstig de reocls in do jongste vergadering gedia.no medodeeling, zijn thans do leden van die Ecrsto Kamer ter vergade ring opgeroepen tegen Woensdag 27 Decem ber. dies namiddags te twee uren. De vier sameaiwenkendo oorporaiica op kot gebied dor zending, liet Ned. Zendcliing- g'-noocfenlia-p, liet llijnsohe Zendingsgonoot- Bdiap, de Utrophteah-o Zendingsverooni- 6ing en hi t Sangi- en Talnudoomitó, moe ten, om dit jaar zonder tekort to sluiten ''os aan buitengewono giften onfcmngen 175,000. Gemeentelijk verbod voor den uitvoer van landbouwproducten. Da Minister vau Landbouw beeft aan de burgemeesters bij circulaire tnedegedeeld, dat hem gebleken is, dat graan van don oogst 1915, al dan Vliet vermengd met graan van den oogst 1916, tegen buiten sporige prijzen in vrijen handel wordt ge bracht. Om dit tegen te gaan heeft de Mi nister het verbod van uitvoer uit een ge meente uitgebreid tot alle rogge, tarwe, gerst, haver en 'boonen, in gemalen of on- geniaien toestand. De Minister verzoekt den burgemeesters uitvoer dezer granen, welke niet reeds door het Rgk zijn aangekocht, .te beletten, tenzij de eigenaren deze alsnog door hun bemid deling aan het Rijk verkoopen tegen prij zen, vastgesteld voor granen van den oogst 1916. BODEGRAVEN. Mej. H. A. do Vet, alhier, is te Utrecht geslaagd voer het examen als kantoorbe diende bij de. Posterijen en Tclegrapliie cn wordt met Januari als zoodanig geplaatst aan het Post- en Telegraafkanboor alliier. HAZERSWOUDE. Tot onderwijzeres aan -do Chr. school op hef Dorp is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej. P. Essink, van Amster dam. Door de Chr. Meisjesvereeniging „Lydia" zijn in het af geloop en jaar 100 stulcs goederen vervaardigd, welke me-fc do Korstfeestviering door het bestur der Zon dagsschool aan kinderen van behoeftige ge zinnen zullen worden uitgereikt. De Chr. Jongedochtersverecniging „Dor cas" heeft haar 48 sfuks vervaardigde goe deren van het afgeloopen jaar over 16 behoeftige gezinnen verdeeld. Deze vereeni- ging vervaardigt ook kleedingstukken voor do Zending. - Alhier is een R.-K. Geitenvereeniging opgericht met aanvankelijk 22 leden en 9 donateurs. Mot zekerheid kunnen wij/ ter nadere bevestiging van het bericht in do „Stan daard", modedselen, dat onze burgemeester binnenkort zijn ambt zal neerleegen cn onze gemeente metterwoon zal verlaten. HILLEGOM. De Raad zal Donderdag a.s. 's avonds te halfacht, vergaderen. Hier is het percentage van het gas 69 pet. voor een gebruik boven deze 60 pet. wordt de dubbele prijs berekend. Aan den Raad wordt nu ochter voorgesteld om dit percentage op 70 pet. te brengen. KATWIJK-AAN -ZEE. Do rêoderij-vereeniging „Vuurbaak" hield gistermadldiag con ledenvergadering. Do monsterrol voor 1017 werd, behoudens oen kleine wijayj$Hi<g, onveranderd vastge steld, zoo-dat de vissohers op doaalfd© voor waarden als in 1916 aan do haringvissoherij zullen kunnen deelnemen. Hef loon en de werktijd van do vissohers, welko in het voorjaar op den dam bij do reeders werken, werd eveneens geregeld en vastgesteld. Het loon voor do matrozen en de schippers werd tot 5 Februari vastge steld op f 10 cn 11 per week, terwijl diit na Februari zal bedragen voor matrozen 11 en voor do schippers ƒ13 per week, do jon gens naar vertliouding. Voorts werd in beginsel besloten om oen nieuw verkooplokaal te bouwen on wel aan liet P.-H. Kanaal, alhier on zulks met het oog op het'-feit, dat het tegenwoordige ge bouw to ver weg sfbant. Tot bestuurslid werd gekozen do heer M. Parlevliet en zulks in de plaats van den lieer Nic. Parlevliet, die als zoodanig be dankt had. Door aankoop on aanbouw wordt dJe Kabwijksche haringvloot voor 1917 mot een 9-tal vaartniigcn uitgebreid. Aan don jaolitopziener J.' do Wilt,- al hier werd bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, namens don Minister van Justitie, de zilveren medaille uitgereikt. Van vele zijden mocht de jubilaris blijken, vau belangstelling ontvangen. Do schokker „K. W." 124", eigenaar ds hoor Va.n der Plas, het ©amigo vaartuig, hetwelk alhier op de kust do trawlvissclie- rij uitoefent, heeft ook thans deze vissdhe- rij als geëindigd beschouwd. Als gevolg van den hoogen stand der prijzen hoeft ook dit vaartuig zeer goed gevaren. Gisteren hield do inspecteur van de scheepvaart alhier zitting in hef reederij- lokaal, tier oontroleering van do journalen van do schippers over 1916. Aangezien ©enige schippers hun journaal niet raar be- hooren hadclan ingevuld, werd tegen hen prooes-verbaal opgemaakt. De bootcai, waarmode hier do vorsche visehvangs wordt uitgeoefend, hobben, in enkele dagen t ij ds, in doorsnee 200 be- sonid. Do hoogo prijzou, welko men thans .voor versohe vis oh besteedt, zijn daarop na tuurlijk van invloed. LISSE. Als ouderling bij do Ned.-Horv. Kerk is herkozen de heer A. van dor Zaal en als diaken d'e hoer M. J .Guldomond. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de tuinders vereeniging „Do Eendracht", alhier om te. zotben in een R.-K. Vereeni ging- De huizon van den lieer O. van d'or Vlugb, in do B'onclsfraat en aan den Hee- renweg. zijn door ondersh-andschen verkoop overgegaan in éigen dom van die gemeente Lissc. SASSENHEIM. Ten einde hen, dio Woensdag 27 Dec. 's namidags óp hun werk moeten rijn, in do gelegenheid to stellen ds. Wiisteahofr te complimenteeren, zal de receptie gehouden worden den Tweeden Kerstdag, 's namid dags van 2 tot 4 uren. Wanneer iets in onze gemeente is op geknapt, dan is het wel de Floris-Schouten- straat. De rioleering in orde, kuilen en gaten verdwenen en een dubbele rij boo- men. Do straat is haast onherkenbaar. De bewoners daar zulilen wel in hun nopjes zijn. Do uitslag van de aanbesteding van het bouwen van een bloembollenschuur, zes woonhuizen, personeelgebouw, gereed- schapschuur, zes bergschuurtjes, bruggen, aanlegplaats, met bijbehoorende werken op een terrein aan de Molenvaart, hoek Schor- weg, gem. Anna-Paulowna, voor rekening van de heeren C. J. Speelman Zonen alhier, bouwkundige de heer P. Oudshoorn, alhier, is, dat inschreven do heeren F. Jonker, Anna-Paulowna, voor 61,677 Johs. Seijzenaar, Kille-gom, f 59,838; Johs. Kraay Có., Hillegom, 59,800; F. Dijk stra, Sassenheim, f 52,666Doedens en Schilder, 't Zand, 49,100 en H. Doorn, 't Zand, 48,100. ZWAMivIERDAM. Een persoon uit Alphen Ss Dondfer- dagavond in. do Brugstraat alhier jilotoe- ling doodgebleven. Uit dezo gemeente, zoomede uit de ge meente Alphen werden in den laatstan tijd een 6-tal rijwielen ontvreemd. Het is der politio in laatstgenoemde gemeente thans gelukt den dader op te sporen, zoomede dén persoon (uit Leiden) aan wicn do rijwielen werden afgeleverd. Yoor de vaoafure van onderwijzeres aan ds openb. sdhool no. 1 hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. KERKELIJKE BERICHTEN. Sassonheim. Ned.-Herv. G&m. Zon dagmorgen te tien uron, de eerw. heer P. B. Muller, van Amsterdam, 's Avonds geen dienst. Maandagmorgen te tien uren, ds. Wüs- t-enhoff's avonds to halfzes ds. Bolken- stein, van Katwijk-aan-Zee. Dinsdagmorgen te tien uren, ds. Wüsten- hoff. R ij n s b u r g. Ohr. Gieref. Gern. Maan dagavond te vijf uren en Dinsdagmorgen te half tien de heer J. Vreugdenhil, van 's-Gra- venhage. Katwijk aan den Rijn. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden; 'savonds te zes uren, ds. B. Bollée. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van Wieken. Alle leden, op> den heer Los na, zijn aan wezig. Gelezen worden, van Ged. Staten, di verse besluiten tot goedkeuring ran geno men Raadsbesluiten. Een schrijven van licteolfde college om trent de r eorganisatie van do armbesturen in deze gemeente, wordt aangehouden. Nader zal onderzocht worden of aan do wenschen kan to gemoet gekomen worden. Een aanvulling van de verordening op de café-sluiting gedurende do demobilisatie, wordt vastgesteld. De salaris-verordening van het onderwij zend personeel wordt op voorstel van Ged. Staten door den Raad administratief ge wijzigd. De pachter van een deel der landerijen te Huigsloot, Van Tol, heeft zijn gebouwen, enz. overgedaan aan J. F. Harding en ver zoekt nu aan de gemeente genoemden Har ding in zijn plaat-s aan te nemen als pachter van die gronden, te zamen groot 12 H.A. 25 A. en 60 c.A. B. en W. stellen voor, hiertoe over te gaan. De heeren Broekhuizen, Strijk en Van Doorn steden voor in het voorstel toe te stemmen, mits Harding f10 per H.A. meer betaald. Het voorstal-Broekhuizen wordt aangeno men met 7 togen 3 stommen, die der heeren Straathof, Van Rijzen en Eonda. Besloten wordt, de (bestaande .erfpacht voor de kabelhuisjes, transformators, met de ge meente Leiden, om te zetten in een huur contract, waarbij door Leiden als huur be taald zal worden de op die gronden vallende belasting. Inzake bouwplan woningbouwvereeniging „Alkemade", bij de viaduct te Nieuw-ewete- ring, wordt besloten te trachten grond te ruilen met P. Straathof, aldaar, om de hui zen aan te kunnen bouwen langs den weg naar de Fransche brug. Stuit dit af op bezwaren, dan zal de ge meente twee strooken van haar grond daar afstaan voor den bouw van een achttal wo ningen. Na eenigc discussie wordt besloten afwij zend te beschikken op een adres van den heer Krebbers, te Rijpwetering, om gebruik van een lokaal der openb. lag. school al daar, voor een op te richten „jonge garde", waar het hoofd der school in ongunstigen zin adviseerde over in-gebruik-geving. B. en W. stellen voor, na'rijp beraad en onderzoek, niet in te gaato op het verzoek der gemeente Haarlemmermeer, om mede werking te verleenen ten einde een publieken kunstweg te verkrijgen van af Huigsloot naarAbbenes. Het collego vermeent, jdat een derge lijke weg voor deze gemeente geenerlei voor deel heeft. De Raad' vereenigt rich hiermede. Komt aan de orde: een adres van bewo ners van do Haven te Roelofarendsveen, waarin deze verzoeken daar ter plaatse do straaVerlichting te verbeteren en den ka bel door te trekken om hen in staat te stel len ook electriciteitsverbruikers fce worden. Naar aanleiding hiervan is door B. en W. een opgave van Leiden gevraagd, welke aan geeft, dat één lichtpunt voor de straatver lichting meer en doortrekken van den kabel daar ter plaatse aan de gemeente gal kosten f 130. -f Ks J -vi "vr -I vl iWordt goedgekeurd. Ook wordt nog goedgekeurd h'et' aanbren gen van een drietal lantaarns in de omge ving van het viaduct te Nieuwe wetering. Een tweetal andere voorstellen tot uitbrei ding van de straatverlichting bij de Fran sche brug en van af Roelof arendsveen naar den molen aan de Brasemermeer, wordt oni de grooto 'financieele offers, aangehouden. Aangehouden tot de volgende vergadering wordt een adres van de wed. Bleiswijk, om verhooging harer bezoldiging als brug- ophaalster. In die vergadering zal tevens be sproken worden bet salaris van den op haler Pauw. A3n den telefoonkantoorhonder Van Heek, te Oudewetering wordt een salarisverhooging toegekend van f50 per jaar. Adressant had f100 verhooging voor zichzelven gevraagd en f50 tegemoetkoming voor, Zijn .echtge- noote. De jaarwedde van den telefoonkantoor- houder Borst, te Rijpwetering, wordt met f 15 verhoogd'. Aan den ambtenaar ter Secretarie, Le Roi, wordt op zijn verzoek tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend' als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wegens zijn benoe ming als gemeente-secretaris van Boven- karspel. B. en W. worden verder gemachtigd den heer Le Roi bij zijn heengaan een grati ficatie te verleenen van f50, waar deze ambtenaar door zijn heengaan niet zal kun nen deelen in een voor te stellen duurte- toeslag. Do vergadering wordt hierop geschorst, ten eindo den Raad in de gelegenheid te stellen, enkele gemeubileerde broodjes te verwerken. Na helopening komt aan de orde: de be- ^giooting voor 1917, sluitende met een to taal bedrag van f 177.459.21Vs? aan inkom sten en uitgaven. De behandeling vordert geruiraen tijd, toch wordt rij ongewijzigd vastgesteld. Nog worden vastgesteld' suppletoire kohie ren hondenbelasting en hoofdelijken omslag. Bij de rondvraag bespreekt de heer Van Doorn de distributie, waarop een uitgebrei de discussie volgt, doch waarvan geen voor stellen gevolg waren. t .oudshoorn. t n r?iE r 1 Gemeenteraad. Voorzitter: de locc-burgemeesier, wethou der yan der Kloot Meijburg. Tegenwoordig allo leden. Onder .do ingekomen stukken, komen o.m. voor, een mededeeling ran dr. Van Wermes- kerke, dat hij zijn benoeming tot gemeente geneesheer heeft aangenomen; idem een schrijven van den heer Kerkhoven, als lid van het Alg. Armbestuur. Van de vereeniging „Onderling Belang" (winkeliers), js een verzoek ingekomen, met 40 namen onderteekend, om de verplichte winkelsluiting te negen uren 's avonds in te voereu, alsook de Zondagssiulting. Door do Slagersvereenigdng, Bakkersver- eeniging en de Middenstandsvereeniging „De Hanze", zijn daarop adressen om adhaesle te betuigen ingezonden. Bovendien wordt nog voor de tegenwoor dige tijdsomstandigheden voorloopig de 8- uur-sluifcing gevraagd'. De Voorzitter is voor 't eerst, doch niet voor de Zondagssluiting. De heer De Rooy merkt op, dat het ge vraagd wordt. Verscheidene leden voeren hierover nog het woord, in dien zin, dat daar het adres pas is ingekomen, het wordt aangehouden tot een volgende vergadering, welke -zoo mogelijk nog dit jaar zal worden uitge schreven. Besloten wrordt hierop aan Klok £15 schoolgeld af te schrijven. De wijziging begrooting gas- en electrici- teitsbedrijf 1916, werdt zonder hoofd, stem ming goedgekeurd. Ej punt 3, vaststelling in zake rooilijn Woubrugsche pad, werd aan den heer D. v. Donk; vergunning verleend om een muur te plaatsen, 6 meter uit het hart van den weg. Voor elke latere bouwaanvraag zal speciaal weder een besluit genomen, en dus voor het geheel nog geen rooilijn bepaald worden. Voorgesteld wordt, aan de O: L. S. een onderwijzer meer aan to stellen, wat in overleg met onderwijs-autoriteiten plaats vindt. Hiertoe wordt besloten en het aan vangssalaris voor dezen functionaris bepaald op f700, in plaats van f600. Verder wordt voorgesteld het salaris van B. on W. op den nonn te brengen, door Ged. Bt. gesteld. De heer Van den Berg is er tegen, met het oog op de vereeniging der drie gemeen ten. Do heer Van Duin zou het voor één jaar willen doen; de heer De Rooy tijdelijk. De voorstellen van B. en W. en den heer Van den Berg worden verworpen, met 5 tegen 2 stemmen; het voorstel De Rooy werd met alg. stemmen aangenomen. Ook tegen het voorstel, om het salaris van den Ambt. ter "Secretarie te brengen op f800, was do heer Van den Berg, op dezelfde gronden. Do heer Po Rooy wilde oen tijdelijken toeslag geven van f175 (hierdoor werd het £S25.). Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Nog werd goedgekeurd, dat f600 meer aan wogen onderhoud zou worden besteed, en f2000 uitgetrokken voor de distributie- kosten. Pi; de rondvraag diende de heer De Rooy een de gisteren reeds vermelde motie ia. De Raad ging daarna over. in geheime zitting. 5VOUBRUGGE. V jn Gemeenlcraad. .Voorzitter: de heer J. C. BoumanD, bur gemeester. Afwezig: de heer Van der Geest, met kennisgeving. Ingekomen is een verzoek van L. Hooge- veen en anderen te Hoogmade, om aanslui ting aan het kabelnet van licht eu kracht. De kosten daarvan zullen onderzocht woih den. r Goedgekeurd) wordt, dat op verzoek van Ged. Staten arb. 1 van bot levensmiddelen-* bedrgf .een kleine wijziging ondergaat. Besloten wordt de rekening van het ge meentebestuur van Alkemade, zjnde do ge maakte kosten van den brand aan den hoek ran de Veen, te voldoen en de Onderlinge Brandwaarborgmaatichappj' te Roelofarends veen, een brandspuit aan te bieden, mits het bestuur voor de bediening en het onderhoud zorge. Pij monde van den Voorzitter rapporteert de commissie, die de Gemeenterekening 1915. heelt nagezien, dat er geen op- of aanmer kingen rijn te maken. .Van enkele behoeftige balastingschuldigen, worden de bedragen oninbaar verklaard, be» halve van Overrneer en Jaspers. De gemeenterekeniug wordt vastgesteld in ontvangsten op f22.384.671/2 en in uitga ven op f 19.422.66i/2. Batig slot f2962.01. De Voorzitter biedt de begrooting 1917 aan en benoemt de heeren Van der Voorn, ~Lieverse en Heenk, tot het nazien dezer be grooting. Aan d'e orde komt de gewijzigde verorde ning op het electrisch bedrqf. Wordt vast gesteld', alsmede de instructie voor den boek houder-administrateur. Deze verordening treedt 1 Januari a.s. in werking. Vastgesteld' 'wordt de verordening op dei tapperijen bij demobilisatie en tevens aan gevuld en gewijzigd de politieverordening op de tapperijen, o.a. dat ook de slijters ui 10 uren 's avonds geen sterken drank mo gen afleveren, en aan personen, die door een bestuur van weldadigheid worden be deeld, sterken drank te tappen; dat zonder eenigo waarschuwing de tapperftcn te tien uren 's avonds gesloten moeten zijn. Buiten de gewone verordening staan sociëteiten met een eigen gebouw. Benoeming gemeente-geneesheer. De heé- ren Van der Voorn en Lieverse oor deelen, dat het traktement wel wat hoog was cn zou den dit op f300 willen bepalen. De Voor zitter ontraadt dit Do heer L. E. Loth, arts alhier, werd! met alg-emeene stemmen benoemd voor één jaar. De Voorzitter leest een viertal verzoeken voor om verhecging van traktement, n.l. van de nachtagenten van politie Terhorst en Hoogenboom en van de wed. Van der Sluis, schoonmaakster der localon te Hoog made, en mej. Van der Laan, concierge Raadhuis. B. en "W. stellen voor aan Terhorst en Eoogenbocm en den brugwachter Schijf, een duuitctoeslag te geven van fl per week en het traktement van de concierge van het Raadhuis te bepalen op f100 per jaar en dat van de Wed. .Van der Sluis op f0.60 per week. Do heer Lieverse hield een pleidooi voor de nachtwakers, die trouw huu plicht ver- rallen en dat dit niet te benijden ambt be ter moet bezoldigd worden. Hij had berekend, dat deze mannen per jaar 2I(X) uren des nachts surveilleeren en daarvoor tot heden maar 10 cents per uur ontvingen. Daarom stelt hij voor het traktement ran Hoogen boom te verhocgen met 100 gulden en van Terhorst naar verhouding. De heeren Van der Vooys en Peters sten- den dit voorstel. Ete Voorzitter zegt, dat Terhorst overbe last is met v/erkzaamheden en de levens behoeften thans groot zijn en toesla-g eïsch is. De .heer Heenk stolt voor in plaats van fl. fl.50 per Week toeslag te geven. Het voorstel-Licverse, gesteund door Van dor Voorn, als het verst strekkende in stem ming gebracht, verkreeg geen meerderheid. -Het voorste 1-Heenk wercl met 5 tegen één stem aangenomen; die van den heer Van Dam. Het voorstel omtrent de wed. Van der Sluis en mej. Van der Laan, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Bij do rondvraag merkt de heer Lieverse op, dat thans 'de prijzen- van het hout hoog zijn en daarom de iepeboomen in de groot© Eaan verkocht moesten Worden en de kwes tie omtrent den eigenaar opgelost. De Voorzitter zegt, deze zaak bij B. en W. to zullen brengen, om te overwegen wie de eigenaar is. Be algemeenc toestand. Van geen der tooneelen vau strijd in Euro pa is iets bijzonders te melden. Roeme nië ditmaal -niet uitgezonderd, waar de snelle opmarsch tot staan is gekomen en waar men nu waarschijnlijk een slag van befceekenis te gemoet kan zien. Heb eenige belangrijke bericht betreffen de Roemenië1jen ieder begrijpt, waarom dib van belang is is een mededeeling van heb Engelsch© ministerie ran .oorlog, dat van de Britecho militaire missie in Roemenië bericht is ontvangen, dat de vernieling van de petroleum bronnen en raffinade rijen, in en bij de voornaamste olievelden op lasb der Roemeenscho regeering verricht, een bevredigend resultaat heeft gehad. Wat er verder van be ang wcr tg m 11 in verband met krijgsverrichtingen is een résu mé van een interview met den president van de Portugeesche republiek, Bernardino Machado, met een correspondent van de „Brooklyn Eagle". Het voornaamste hier uit is de verklaring, dat Portugal thans klaar is, om steun te verleenen aan het westelijk front en dat alle noodige maatregelen zullen worden genomen, om de Entente te overtuigen van de op rechte bedoelingen en do standvastigheid! ran regeering en natie. Onze troepen, zeide dc president, zullen io Frankrijk op( het slagveld verschijnen op het oogenblik, dat- do Britschc, Fransche en Por tugeesche, general© stavon het me et voor- deelig achten. Groot-Eritannië is bereid Por tugal do noodige gelden te leenen. Dit geld zal in do eerste tweo jaren na den oorlog terugbetaald worden.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9