De Europeesohe Oorlog. No. 17420, LülDSGH DAGBLAD Wijdag 8 December, Tweede Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. B!ad. Anno 1916. Vragen en Antwoorden. Zitting- van gisteren. -- GEökütVETSHEiglENING. Additioneels Artikelen. 1 Aan de orde is de voortzetting der be raadslagingen over art. 27 en de daarop ingediende amendementen. De heer VAN BÈRENSTEIJN licht een Bmend. toé, om aan 't amend.-Albarda toe te voegen een alinea, volgens welke de ge meenten boven de 20.000 zielen voor de Raadsverkiezingen in drie kieskringen wor den verdeeld. Spr. wijst er og, dat vele groot© gemeen ten op het platteland, met name in Friesland en op de Veluwe, met een groot aantal dor pen bestaan. Men vindt het gewenscht, dat in zulke gemeentenzooveel mogelijk afge vaardigden zitten van iedere plaats. Komt nu het aantal zielen van zulk een gemeente boven de 20.000 personen, dan verliezen de kleinere plaatsen in die gemeente het recht om iemand uit hun plaats aan te wjjzen. Van daar spr.'s voorstel, dat de regeling der kies kringen zal .geregeld worden door Ged. Sta ten, den Raad gehoord. De MINISTER VAN BINNENLANDSOHE ZAKEN erkent de aangevoerde bezwaren van de heeren Albania en Van Beresteyn. Hjj heeft dan ook tegen de amendementen geen bezwaar. Alleen blijft hij meer voelen voor sen verkiezing om de 6 jaar, omdat de a£- fevaardigden dan meer op de hoogte kunnen omen van de gemeentepolitiek. De heer DRION kan zich in beginsel volkomen vereenigen met het voorstel-Albar- fla-Berensteyn. Alleen rijst ook bij spr. twijfel of het niet aanbeveling verdient de verkie zing om de 6 jaar te houden. Hüeverklaart ten slotte zich met de amen dementen te kunnen veresnigen. De heer ALBARDA neemt het sub-amen- Üement-Van Berensteyn over. De MINISTER. VAN BINNENLANDSOHE ZAKEN neemt de amendementen-Albavda over. Ait. 27' wordt z. h. st. aangenomen. Thans komen aan de orde: kiestabellen. Op tabel A, bedoeld in art. 51 der Kies wet, licht de heer SNOECK HENICEMANS een amendement toe, de 'grenzen voor de kieskringen voor de Prov. Staten en de Tweede 'Kamer gelijk te doen loepen. Vol gens het amendement zal elke kieskring voor de Kamer een geheel aantal onverbro- ken Staten-kieskringen bevatten. Na eenige discussie neemt de MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN het amendement over. De kiestabellen worden aangenomen z. hoofd, stemming. Aan de ordo is thans het amendement- Van der Molen, strekkende om, "indien hst wetsontwerp, om de wet op het Lager Onder- ,v.ijs in overeenstemming te brengen met art. 192 der Grondwet op den eersten Janu ari in het daaropvolgend zittingjaar (d. i. na de indiening in het eerste zittingjaar na afkondiging der veranderingen in de Grond wet) nog niet tot wet is verheven, automa tisch de door hem voorgestelde bepalingen omtrent de salarieeriug der onderwijzers in werking te doen treden. De heer VAN DER MOLEN licht dit amendement toe. De ervaring heelt geleerd, dat de tijdrekenkunde der Regeering vaak te wenschen overlaat, en dat wenschelijke verbeteringen vaak op zich laten wachten. Spr. wijst vervolgens op de noodzakelijk heid, thans eens eindeljjk de verbetering van de positie der onderwijzer-s definitief te re- geien. De Regeering heeft elke poging daartoe met een beroep op den financieelon toestand afgewezen. Spr. vreest, dat de 11 millioen gulden, welke oorspronkelijk beschikbaar zijn gesteld voor het onderwijs, voor andere doeleinden zullen worden gebruikt, als de salarisregeling niet in de Grondwet wordt vastgelegd. Door de regeling der commissie worden de onderwijzers der hoogere klassen het meest gebaat. Hoewel spr. toegeeft, dat zijn amendement 'niet volmaakt is, is het toch redelijk. Het argument, dat de financieels toestand het niet toelaat, gaat niet op, daar de Re geering voor andere doeleinden enorme som men heeft weten te vinden. De MINISTER VAN BINNENLANDSOHE ZAKEN heeft in verband met de buiten gewone tijdsomstandigheden gemeend een termijn van 3 jaar te moeten stellen. Het ia niet aannemelijk zulk een belangrijke uit gaaf te voteeren, zonder de middelen tot dekking aan te wijzen; het gaat niet om één onderdeel de salarieering uit het complex te lichten, en ten slotte gaat het niet aan zulk een belangrijke regeling zonder den Raad van State te hooren, bij amendement vast te stellen. Het amendement is voor spr. volstrekt onaannemelijk. De heer DE MEESTER vindt eenige ver betering in do salarisregeling gewenscht. Hö hoopt, dat door samenwerking van alle partijen, bij de begrooting van Binn. Zaken spijkers met koppen zullen kunnen worden geslagen. De heer DE JONG betoogt, dat inderdaad onmiddellijke verbetering voor de onderwij zers niet zal kunnen uitblijven. Er wordt hier en daar armoede geleden. Tot verhooging der minima zal het moeten komen. Do heer JUTEN zegt, dat de onderwijzers niet tot 1920 kunnen wachten. Van deze Regeering hebben zij, .meent spr., niets te vachten. De heer K. TER LAAN meent, dat voor 1 Jan. 1917 do onderwijzers betere salarissen dienen te krijgen. Spr. zou voor het amen dement hebben gestemd, als het niet on aannemelijk was verklaard. Ook deze spr. wijst op de armoede onder de onderwijzers. Spr. stelt ten slotte voor de minima met f2013 te verhoogen. In dien geest stelt hg een motie voor. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten do motie te balaandelen bjj de afd. Lager Onderwijs van de b'ogrooting van Biunenlandsctie Zaken. De heer KOSTER zet nog eens uiteen, dat Verbetering dev ondenvijzerssalarissen ur gent is. Spr. wil, nu hel arnerdemwit-Van der Molen ©naaimemel Is verklaard, vvagem of do Minister »oo spoedig moge 'jk mot oen voorstel ter verbetering dei om". wjizer-sa larissen brj dt Kamer zi! komen. De heer RUTGERS is van oordeel, dat men bji een 'boschouwing van het amende ment-Van der Molen over het hoofd gezien heeft, dat daarin betrokken is de kwestie van gelijkstelling van het bijzonder en open baar lager onderwijs. De heer EERDMANS meent dat het voor .de ondenvijzers beter is, dat het geld eerst wordt uitgegeven en daarna naar de mid delen wordt gezocht. De nood is groot. De heer VAN WIJNBERGEN geeft den Minister in overweging spoed te betrachten met de onderwijsvoorstellen en den termijn van 8 jaar op 2 jaar te brengen. Spr. vraagt nog den Minister den indruk van de rede van den heer De Meester weg te nemen, dat in jaren niets van de uitvoe ring van het ondenvrjs-artikel zal komen. Ten slotte constateert spr., -dat de groote massa der onderwijzers onvoldoende bezol digd wordt en dus verbetering alleszins nood zakelijk. De heer NOLENS wijst er op, dat de rech terzijde als minimum-eisoh een termijn heeft gevraagd. Nu vat de Minister dien termijn op als een motie. Mocht dat de opvatting der linkerzijde zijd over deze zaak, dan heb ben wij nog tijd, zegt spr., ons over de eind stemming in eerste lezing te bei-aden. Het stemt wel tot voorzichtigheid bij do uitwer king. Do heer .VAN DER MOLEN repliceert. Alvorens het amendement in te trekken, vraagt spreker den Minister te verklaren, dat hij den termijn van 3 op 2 jaar wil terugbrengen. De VOORZITTER stelt voor hedenavond niet te vergaderen en morgen de kleinere wetsontwerpen en conclusies te behandelen. Conform besloten. De heer DE MEESTES repliceert; hij ont kent de bedoeling te hebben gehad wan trouwen te zaaien. Do MINISTER VAN BINNENLANDSOHE ZAKEN dupliceert. Hij kan niet voldoen aan het verzetten van den termijn van 1 op2 jaar te brengen. Men moet den ernst der tijden in oogenschouw nemen. Een verklaring nopens een salarisrege ling der onderwijzers kan spreker niet ge ven; met de Grondwetsherziening heeft het niet te maken. Bij de begrooting kan cr om gedacht worden. De heer VAN DER MOLEN trekt zijn amendement in. Artikel 13 wordt z. h'. s. aangenomen. De tweede' lezing van het wetsontwerp zal plaats hebben op nader te bepalen datum. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagmorgen halftwaalf. De Domburgsclie bosschon. Bon. van de fraaiste complexen van de Domburgsche bcsschen, o. a. omvattende het _grcotst© deel van de Kuil van Berkenbosch met den daarbij behoorenden duin- en woud- grond, is onder den hamer gekomen. Het 3preekt vanzelf, dat een groot aantal natuur liefhebbers met eenige vrees den uitslag dezer verkooping tegemoet zag. De „N, R. Ct." meldt, dat de nieuwe eigenaars van dit fraaie brok natuurschoon een en ander geheel ongerept zullen laten. Het -gold hier den verkoop van niet minder dan 17 H.A. bosok, duin en „man teling". Het grootste perceel, ter opper vlakte van puim 9 H.A., werd gekocht door de N. V. „Duinbeek", welke zich ten doel stolt het behoud der hosschen in het N.-W.- deelte van Walcheren. Witte boonen-banket. In Gel derland zijn in de laatste weken vóór St.- Nicolaas groote hoeveelheden witte booneu opgekocht. Voor de uitgedopte boonen be taalde men 100«tot 120 gulden per hecto liter. Naar men mededeelde, zouden deze peulvruchten de thans moeilijk te .verkrij gen amandelen moeten vervangen voor de bereiding van het amandelpers. Wellicht heeft menigeen daar de ervaring opgedaan, dat de vulling van de St.-Nicolaas-banket- letter dit jaar eanigszin3 taai was en zich moeilijker door de tanden liet verwerken dan ander.s Een 1 ato maaier. Op den Sint- Nicolaasdag kon men op Texel nog een gras- maaiei' in de weide aantreffen. Er kwam nog heel wat gras los. Het zachte najaar hoeft de weiden grasrjjk gehouden en het stallen van vee had Jater dan gewoonlijk plaats. Te Hengelo z jjn de moII en van- gers di'uk aan liet werk en maken tegen woordig in Twente goede zaken. De vel letjes zijn 'duur naar wjj vernemen 30 cents en niet zelden gebeurt het, dat twee man een hondertal mollen per dag vangen. Een St.-Nicolaasverrassing. Men meldt uit Enschede: Een eigenaardige verrassing werd het kin- dc-rlooze echtpaar Van L„ aan de Olden- zaalschestraat, op Sinterklaasavond beroid. Omstreeks 9 uur werd daar ten huize een flink pak bezorgd, dat aanstonds dankbaar werd aanvaard. Fluks ging het echtpaar aan het uitpak ken; toen er echter weldra, beweging in het pak kwam, werd de spanning verhoogd. De verrassing maakte spoedig' plaats voor verbazing, toen het angstgeschrei van een -zuigeling het ontstelde echtpaar niet langer omtrent den inhoud in het onzekere liet. De kleine, een lief kind van 3 h 4 maanden, zag er goed verzopgd uit en -had zelfs een fleseh met nog warme melk naast zich lig gen. De kleertjes, zoomede de voedingstoe- stancl, van bet kiiid, wezen er geenszins op, dat armoede dc drijfveer dezerdaad kon zjjn. Het eclitpaar besloot hot kind voorloopig te houden. Door de politie wordt echter een streng onderzoek ingeainild. Te Utrecht had in de gemeente- hoogere burgerschool aan het Sterrebosc-h een ontploffing plaats, doordat de kachel, die met anthraciet gevuld was, plotseling met een hevigen knal uit elkander sprong. De stukken van de kachel vernielden eenige ruiten, benevens een deel van het plafond, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vermoed wordt, dat zich in de steen kolen een dynamietpatroon bevonden heeft. Men meldt uit Hengelo (0.): Gisteren hebben ruim 30 arbeiders der Ilen- gelosche Bontweverij, meest jongelieden en meisjes, het werk neergelegd in verband met de 'bekendmaking 'der firma, dat in het vervolg de hoogste boete zal worden toe gepast als er geen einde komt aan het ma ken van grove fouten, welke voornamelijk in een soort binnenlandsch doek voorkomen. Men meldt nader; De staking van de ruim 30 jonge wevers en weefsters aan de Bo'ntweverij is een directe actie-staking. Het is daarom niet waarschijnlijk, dat de besturen der arbeiders organisaties er zioh mede zullen bemoeien. Het zijn jonge arbeiders en arbeidsters, op een paar na ongeorganiseerd. De meesten hunner hadden werk op zoogenaamde 8/4 getouwen, waarop 'n binnenlandsch doek. ge weven wordt. De bediening dier getouwen is, naar ze zeggen, zeer moeilgk, waardoor er weinig op verdiend .wordt. Een onder houd over deze kwestie werd hun door dé directie geweigerd, waarop zrj tot staking overgingen. De val van Boekarest, x De val van Boekarest heeft in de Cen trale rijken een levendig enthnsiasme ver wekt En terecht, want toen Roemenië den strijd begon, zag 't er allesbehalve roos kleurig uit. En ruim drie maanden daarna is de kracht der Roemeniërs goeddeels ge broken, is hun hoofdstad verloren gegaan, is mede een reusachtig deel van het land in handen van den vijand, die zoodra 'b heml noodzakelijk voorkomt wel een positie-oorlog zal beginnen, waardoor her overing vrij wel onmogelijk wordt, tenzij met groote over macht en is de rest van het rijk nog heusch niet veilig. In politieke kringen te Berlijn, acht men den val van Boekarest in zeker opzicht zeer belangrijk, daar zich hierdoor mogelijkhe den kunnen voordoen, die tot een beslissende ommekeer kunnen leiden. Op het oogenblik kan hiervan echter niet meer worden ge zegd. De vorsten der Centrale rijken wisselen telegrammen en in die landen is 't een algemeen gejubel. De Eulgaarsche Sobranje was bijeen, toen de tijding van de inneming van Boekarest- bekend werd. Hetzelfde was het geval met het Eongaarsche Huis van Afgevaardigden. Daar werd natuurlijk direct uiting gegeven aan de gevoelens, die de leden bezielden. Op straat in Sofia ovaties voor de' mi nisteries. De kerkklokken zgu gisteren ge luid en de schooljeugd kreeg vrijaf. De heel© Weensche pers is ten zeerste ingenomen met de inneming van Boekarest. Do bladen wijzen er Op; dat Boekarest de vierde vijandelijke hoofdstad is, die in han den van de Centrale legers komt, en vinden het voor de Entente beschamend, dat deze niet in staat is haar eigen beschermelingen beter te helpen. De val van Asquilh, zeggen de bladen, zal niet zonder verband met bet succes der Centrale legers in Roemenië zijn. De Duitsche pers laat zich ook niet onbe tuigd. Alle bladen spreken hun vreugde- uit over den val van Boekarest, de bekroning van het schitterende werk door de troe pen bij de onderwerping van AValaehij© ver richt. De ,,LoL_ Anz." zegt-, dat het bericht in Berlijn een gejubel uitlokte, dat aan de •groote dagen van Augustus 1914 herin nerde. Den keizer, Hindenburg, Ludendorff én Mackensen werden ovaties gebracht; de klokken luidden en brachten de blijde bood schap in de meest afgelegen huizen. De hoof den werden ontbloot en frissche kinderstem men zongen „Dentschland Deutschland üb-er alles". Iedereen zong mede. Het blad is van oordeel, dat het militaire succes ditmaal door het politieke en moreele ten zeerste wordt verhoogd. De hoofdstad van het vijandelijke land is in onze handen gevallen, daarmee kan de volstrekte onder werping van 'Roemenië vrijwel beklonken worden geacht. Roemenië laeeft afgedaan. Een vreeselïjk, schrikbarend snel, welver diend lot, oordeelt het blad. De „Voss. Ztg." schrijft; De Roemeniërs hadden zich op drie maanden oorlog voor bereid. In die drie maanden zou alles afge- loopen zjjn en Roemenië de beslissing heb ben gebracht. Die beslissing is anders uit gevallen dan de Roemeensche regeering bad gedacht. In het „Berl. Tagebl." zegt majoor Mo- raht: Honderden mitlioenen péeft Roemenië aan de versterking van do hoofdstad ten koste gelegd en thans heeft het de stad pa 72 dagen oorlog, roemloos overgegeven. Do overwinningen in Walachije waren een vree- seljjke slag voer do Engelsche uibhonga- ringspjannen, do inneming van Boekarest staat zeker wel gelijk met een grooten ga- wonnen slag. Voor den leider dor zegevie- rendo troepen van Mackensen is Boekarest een verjaringsgeschenk- geworden. De „Vorwarts" herinnert aan beweringen in Fransche en Engelsche bladen, dat Duitschland aan het eind van zjjn krachten is. Te midden der schare van (leao zwetserS valt nu de slag van Boekarest. Het zooge naamde ineenstortende Duitschland kan nog steeds daden volbrengen, waartoe do „over winnaars van morgen" volstrekt niet bjj machte zjjn. Dit is de derde Enropoesche hoofdstad, waarin liet Duitsche leger als overwinnaar binnenrukt. Er wordt nu ook iets meer gemeld over de overgave. Dat is zeer snel in zjjn gang gegaan. De verdedigingswerken schijnen niet vernield en welke voorraden moesten worden achtergelaten, is niet bekend. Eén ding is niet duidelijk, nameljjk de uitlating, datBoe- karest een open stad is, terwijl men de par lementair der Duitschers geblinddoekt door de stelling voert en verder gezegd wordt, dat er geen gewapende forten zjjn, terwjjl nooit gemeld is, dat de linies waren vernield. Het officieele Duitsche bericht over den ral luidt als volgt: Op 5 December te haltelf 's morgens werd do kapitein van den gene- ralen staf, Lange, als parlementair met een brief van maarschalk Mackensen. die do overgave van de vesting eischte, nhar den bevelhebber van Boekarest gezonden. In een tweeden brief werd den commandant mee gedeeld, dat "het vuur oji' de vesting zou werden geopend, indien de parlementair niet binnen 24 uur was teruggekeerd. Kapitein Lange, die aan de Roemeensche vcorpost- iinie door een generaal werd ontvangen en geblinddoekt in een auto naar Boekarest wérd-gébracht, keerde op 6 December 's och tends, vóór afloop van den gestelden ter mijn, terug. De opperbevelhebber van het Roemeensche Donauleger had geweigerd den brief van maarschalk Von Mackensen in ont vangst te' nemen op grond, dat Boekarest geen vesting was," maar een opén stad. Er waren noch bewapende forten, nooit te hun ner verdediging bestemde troepen, er was noch een gouverneur, noch een comman dant-. Kapitein Lange had hem op het kar rakter van Boekarest als vesting gewezen en daaraan toegevoegd, dat zulk een uit vlucht de Duitsche operaties niet zou be lemmeren. In den ochtend van 6 December stelden afdeelingen van het eavaleriekorps Von Sclimettow zich in het bezit van een fort op het noordelijk front. Afdeelingen van het 54ste legerkorps namen de fort linie van Chiajna aan het westelijk- tot Odaile aan het noordelijk front der vesting. De vijand bood met infanterie tegenstand, die echter snel gebroken werd. Op het zuidelijk front drongen afdeelingen van het Donauleger door den fortengordel in de stad. Hier werd geen tegenstand get- boden. De algcnieciie toestand, De Roemeensche regeering heeft- zich te Jassy geïnstalleerd. Dat is liet resultaat na ruim drie maanden oorlog. Het door tastend optreden der Duitsche legers heeft buitengewoon succes gehad. Het Journal des Débats" heeft geschreven, dat Von Mackensens manoeuvre uiterst gewaagd was; maar die is dan toch maar geslaagd. De vorkregen successen zijn ook hierom groot, wijl het korter front toestaat troe pen maar elders te zenden. Zoo kan 'b er nu voor Sarra.il wel eens leelijk gaan uit zien. En 't is te verwachten, dat hij dan vlugger terug moet, dan hij voorwaarts rukte. Sarrail heeft altijd Griekenland in Jt oog moeten houden. De houding van dit land is voor de Gentralcn een groot voor deel geweest. Daardoor moest een aflei dend offensief achterwege blijven. Eu nu kan 'b niets anders uitrichten dan dab er wat troepen worden vastgehouden. Het is nog wel even de moeite waard te her inneren aan de toespraak van koning Constantijn over de vernietiging van Roe menië. Die schijnt wel goed ingelicht te zijn. De Balkan is voor de Entente een bron van mislukkingen. De successen van den grooten Riissisehen opmarsch, van het Karstplateau. en van de Sommo zijn voor een aanzienlijk deel verloren gegaa... Wat stond 't er toen voor de geallieer den goed voor. En thans kan dit niet wor den gezegd. Men stelde zich voor den weg naar Konstantmopel af te snijden en ach ter de Karpathen te-komen. Er zal voor lopig mets komen- van dab alles. In de Entente-landen is men zich ook wel bewust-, dat 'b thans minder fortuinlijk gaat. De crisis in Engeland, <le*gehekne zitting' der Fransche kamer, de minister wisseling in Rusland staan alle daarmee rn verband. De Fransche bladen verzekeren mu wel, dat de verliezen der Roeme nen betrekkelijk gering zijn, maar het Duitsche oordeel is'geheel anders. Eén der telegrammen van het Wolff bur eau luidt: ,,Do twee groote veldslagen in de Kar pathen en in Walachye worden meer en meer tot één reusachtigen slag op een front van 500 K.M., een front, dao bijna ©ven lang is als de linie in België en Frankrijk. Het zwaartepunt in den strijd is gedegen in het gebergte tusschen Kron- stadt, Ploesci, Buczu en Kezdi Vasarhely, waar de Karpathen van Walachye zich ver- eonigen met die van Moldavië. De Russische en Roemeensche treepen hebben in den loop van de laatste week bijna 30.000 man, veel kanonnen, machine geweren, munitie, zwaar beladen spoortrei nen en allerlei transportmiddelen in de handen van «den overwinnaar gelaten. Het Russische offensief is niet bij machte ge weest om de ramp in Walachye te voor komen. In het geheel hebben de Roemeniërs 100.000 man aan gevangenen verloren, dus het zesde gedeelte van hun leger. Hun ge zamenlijke verliezen kan men op 300.000 man schatten. Dab zou dus de helft van het leger zijn. De Italdaansche pers is zeer pessimistisch gestemd ovor den toestand in Roemenië en acht de successen der centralen daar van groot belang. De Popoio cF Italia vraagt zich af waarom Rusland zoo laat met zijn verlichtingsoffensief is begonnen, dat de Roemeensche hoofdstad feitelijk niet meer te redden viel. Heb blad zoekt de ver klaring in de veronderstelling, dat Rusland heeft gewacht op een hernieuwing van de bekriten der geallieerden inzake Konstan tinopcl en de zeeetfgten. Men is nu in een critick stadium geko men, zegt de Popoio d Italia5', en het wordt hoog tijd zich voortaan te hoeden voos een herhaling van dwalingen, treuze len en oneenigheden in de.entente. Uit Parijs komt bericht dat het Roemeen sche parlement -eerstdaags te Jassy bijeen komt. Dab men zich woof herhaling moet hoe den is al zoo vaak gezegd. De groote hulp troepen zijn altijd nog te laat geweest. Er is één uitzondering van beteekenis, dat is Verdun, 't Is onbegrijpelijk, dat daaraan niet meer gedacht is. Bij de Alt hebben de Centralen. nog een voordeel bevochten. Daar werd een Roe meensche divisie van 8000 man met 20 ka nonnen gedwongen zich over te geven. Overigens is op geen der fronten iet-s ge beurd. In Griekenland begint een waar schrikbewind tegen de V en iz el is ten. 't li de vraag in hoever de geallieerden dat zul len toelaten. Uit Athene wordt geseind, dat kolonel Zimibrakakis, het hoofd der politie te Athé ne, in hechtenis is genomen. Hij wordt be schuldigd in verbinding te staan met gene raai ZimibTakaikis, een der voornaamste le den van Venizelos' voorloopig bevind. Generaal Corakos, de leider der werving, van Venizelistisoho vrijwilligers, is even eens in arrest gesteld. Beide zulilen terecht staan wegens hoogverraad. In de straten van Athene zijn bamkaden opgericht door benden, die op Yenizelisten en hun woningen schieten. De beweging i? verergerd door het feit, dat velen van do gelegenheid gebruik maken om personen, diie zij kwijt willen zijn, te beschuldigen, dat zij Venizelisten zijn. Een fraai landje daar in 'b zuiden van den Balkan. De Parijschc bladen bepleiten een kra? optreden tegen Griekenland cn verlangen dat koning Constantijn zal aftreden. Dc gebeele Fransche kolonie lieefb Athens reeds verlaten en ook elders doen Fran sche onderdanen dót op last der Fransohö consuls. Zooals de „Information" uit Rome mee deelt, is heb vervoer van de derde en vierde Grieksche legerkorpsen uit ïhessa- lië naar Ziiid-Griekenland stop gezet. Hiermee wordt een belofte van den koning aan de Entente geschonden. Een uit. Londen gezonden telegram aan het Petit Journal" stelt vast-, dat de ge alliecrden de controle over Griekenland feitelijk verloren hebben. Dc ,,Voss. Ztg-." ontleent, aan de ,,Cor rièro de 11 a Sera" heb bericht uit A bh en-s van 3 December, dat in den 'morgen vaL 2 December 500 Fransche cn Engelsche agenten van de politieke .politie te Athena, iu hechtenis werden genomen en dat Fran sclie militaire post- en spoorwegambtena ren uit hnn ambt werden gezet. De Ycnb zel-istisöhe bladen verschijnen niet meer. De „Öorrïere della- Sera" vindt-, dat dv entente tot dusver veel te zacht tegen Griekenland is opgetreden en wijt dat aan blind philhellenkmc. De koning heeft er gebruik van gornaaH e-n aille plannen diet geallieerden bemoeilijkt of verijdeld. He^ wordt tijd, dat men Griekenland met harde hand aanpakt. Vr a a g: Weet u ook een middel tegen verouderde wratten van een jongen van 12 jaar? Antwoord: Een probaat middel is sal-, peterzuur, waarmede de wrat met een pen seeltje een paar maal per dag wordt aan gestreken. Voorzichtigheid zij aanbevolen; alleen de wrat meet worden bevochtigd. Vraag: Zou u mij een middel aan de' hand kunnen doen. om een hond van een lintworm te bevrijden? Antwoord: Het dier eenigen tijd laten vasten en daarna een behoorlijk© dosis won derolie ingeven. U kunt bij de uitwerp selen nagaan of het beest is verdwenen. Maar weet u wel zeker, dat de hond aan' een lintworm lijdt? Zou u niet liever een veearts raadplegen. Vraag: Onlangs heb ik de ruïne van Brederode bij Haarlem bez-oolifc. Gaarne zou ik eens een en ander van d© geschiedenis van dit slot lezen. Kunt u mij eenige boe ken opgeven, waarin de geschiedenis vajl bet slot van Brederode voorkomt? Antwoord: Daarover zult u wel een en ander 'kunnen vinden in het Leidsche Archief, Boisotkade. Vraag: Ik ben van de militielichting) 1917 en ingedeeld bij het 4de Keg., 2da Comp., 3de Batt; wanneer moet ik nu on der de wapenen komen? Antwoord: Datum nog niet bekend^ doelt dat zal ditmaal wal in het voorjaar 1917 zijn, in plaats van iu het gewoncj tijdvak 15 October. Vraag: Ik zou gaarne willen weten wit) des morgens te Leiden de stadswerklieden controleert, daar de hoofdopzichter met zijn .Staf des morgens negen uur in dienst komt? Antwoord: Is u daar zeker van dat de hoofd- en andere opzichters voor negen uur 's morgens nooit eens op controle uitgaan? Wij dachten, dat dit wel geschied de. Bovendien weten de s.adswerkUeden toch' ook zelf wel, dat zij hun plicht moeten doen. Vraag: Als de hoofdopzichter met da werklieden niet overeen kan komen over tariefwerb, mag de hoofdopzichter dan te gen dia werklieden zeggen: Gaat dan maar lijntrekken? Antwoord: Dat mag hij ztkor niet; mocht hij het doen, dan moeten de werk lieden maar wijzer zijn dan de opzichter en hun plicht blijven doen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5