Nederland en de Oorlog. No. T74T7. LE.'DSCfi Dinsdag December. iweeoe Biaó. Binnenland. Rechtzaken. FEUILLETON. Ons slot üoebacli. Anno 1913. ju Den Haag had een vergadering «laats van locomotiefpersoneel der Ned. Spoorwegen, ter bespreking van de nood zakelijkheid van lconsvcrhooging. De ver gadering werd geleid door den heer E. von liinte, uit Den Haag, die de aanwezigen (welkom heette en mededeelde, dat tot br)wt>- fling van de vergadering waren uitgenoo- ligd do Regecring-, de Raad van Toezicht cp"Spoorwegdiensten, enkele Kamerleden en Vier spoorwegdirecties. Van minister Lely was Bericht ontvangen, %it hij geen aanleiding had kunnen vinden, •ach op de vergadering te doen yertegen- oordigen. De Raad van Toezicht had bericht tot zijn leedwezen niet tegenwoordig te kunnen zijn, terwijl van de Kamerleden alleen de hee# Kleerekoper gevolg aan de uitnoodiging had gegeven. Van de spoorwegdirecties had men niets vernomen. Verder werd het woord gevoerd door den keer Sloebe, van Amsterdam, het Kamerlid, Hen lieer Kleerekoper, en den heer G. Joustra, van Rotterdam. Na mededeeling van den voorzitter der Vergadering, dat van een groot aantal cot- Vga's ait verschillende plaatsen des lands Sympathiebetuigingen met de vergadering Zijn ingekomen, wordt de volgende motie Voorgesteld: „Het Nederlandsch locomotiefpersoneel fcrjeen in vergadering te 's-Gravenhago op 3 Dec., gehoord do Besprekingen, gehou den twi aanzien van de noodzakelijkheid leencr loonherziening; overwegende, dat wel 3s waar de loonregeling, behoorende tot D. X 1917, voor een jaar is uitgesteld, doch, dat partieele loonherzieningen kun nen worden ingevoerd; overwegende, dat de ïlians geldende loonen voor locomotiefper soneel absoluut te laag moeten worden ge- echt, dringt er bij de Regeering on de di recties ernstig op aan, het door het loon- Bctie-comité ingezonden loonontwerp met Zandacht te overwegen en uit te voeren; draagt het comité op, alles in liet werk te stollen en niet te zullen rusten alvorens de Ic-onen van het locomotiefpersoneel en de omstandigheden, waaronder het arbeidt, in overeenstemming zijn met de prestaties van pet personeel." Deze motie werd door de druk bezochte Vergadering, na 'Bnkele opmerkingen, met plgemeeno 6temmen aangenomen. Thans is ingesteld een Staatscommissie imet opdracht, om. na onder het personeel kier posterijen, telegrafie en telefonie be staande vereenigingen te hebben gehoord, den Minister van Waterstaat van advies te dienen over do voorwaarden, waaronder dat personeel in dienst wordt genomen en in dienst werkzaam is (daaronder' niet be grepen de loonregeling voor do onderschei dene categorieën van personeel), zoomede die, volgens welke hun dienstbetrekking een leiade neemt De heer P. -T. Krijgsman, die bp de Jongsto Raadsverkiezing te Delft niet werd toegelaten tot lid van den Gemeenteraad, ■wegens eenige bij de herstemming plaats gehad hebbende informaliteiten, gaat zich .vestigen te Coerorden, waardoor da lcwestio geheel is opgelost Gisteren werd, naar gemeld wordt, aan kien gemeenteraad van Den Haag een be tuiging van instemming met do wettelijke' 9-uur-winkelsluiting door 2000 Haagscho winkeliers ingezonden. Ook zal dezer dagen een dergelijk adres van de Scheveningsche (winkeliers worden aangeboden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren, herinneringsdag aan de begrafenis Iran Koning .Willem III, 26 jaren geleden, leen bezoek gebracht aan den koninglijken grafkelder in de Nieuwe Kerk to Delft en een. bloemstuk van gedroogde bloemen ge legd op bot graf van den Koning. Bjj Kon. besluit i3 benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, tor standplaats Öoltgensplaat, Ch. Akkerman, cand.-notaris te Oud-Bele'rland. Do gewone audiënties van do Minis ters van Koloniën, van Marino en van Wa terstaat zullen deze week niet plaats hebben. Gistermiddag is onder zeer vele belang stelling van do zijde der scheepvaartwereld", die door een groot getal vertegenwoordigers aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur had doen gevolg geven, het nieuwe gebouw der Zeevaartschool .te Rotterdam officieel geopend. Dit werk, gebouwd naar plannen van do heeren Dahlen en Lijgeman, ver bonden aan het bureau van plaatselijke wer ken, is een sieraad van liet nieuwe Westen en ongetwijfeld .een waardig pendant van do nicuivo Handelshoogerchool. Onder de genen, die aau de uitnoodiging hadden ge volg gegeven, was ook de chef der af- deeling orrierwijs aan liet Ministerie van Binnenlandlcho Zaken, jhr. mr. Feith, die den Minister vertegenwoordigde. Belialvo door den burgemeester, die dan aanwezigen hot welkom toeriep en de beste wenschen voor het' gedijen der school uit sprak, werd het woord gevoerd door don wethouder van ouderwijs, die de dankbaar heid jegens do soheepvaartwereld deed uit komen voor do door haar verleenden, onbe krompen steun, waardoor het mogelijk was geweest voor dit onderwijs in do astronomie en radiotelegrafie op zijn best zich van leer middelen to voorzien. Jhr. Feith vertolkte de belangstelling van den Minister voor "het geen thans weer op echt Rotterdamsche wijs tot stand was gekomen. De heer W. Ncorduyn, directeur' der school, gaf eon overzicht van heb zeevaartkundig onderwijs in Rotterdam. Tot opvolger vau prof. dr. Van Hamel als buitengewoon professor voor de Ne- derlandscho cn Noderduitsche taal en letter kunde aan do universiteit te Bonn, zal, naar da „N. R. Ct." meldt, worden benoemd de privaat-docent in de Duitache philologie, dr. Theodoor Frings. Do Min. van Financiën maakt bekend, dat is ontvangen ten behoevo van 's Rijks schatkist: hij dmi insp. reg. en dom., Rot terdam f 1244.071/2 wegens te weinig be taalde vermogens- tn inkomstenbel., tan kan tore van den insp. reg. en dom. to Dord recht f 123 wegens te weinig bet. vermo- gensbel.; bij den insp. dir. bel. te Almelo van een onbekende f953.72. Wegens te wei nig bet. bedrjjfs'ool.; ^uit Amsterdam, van een onbekende onder letters P. N., per post wissel f ICO, wegens te weinig bet. vermo gensbelasting. Bij referendum heeft het Nod. Onder wijzersgenootschap met 680 tegen 679 stem men verworpen hot met geringe meerder heid op de laatste algemeone vergadering aangenomen voorstel-ïhiel, om te trachten invloed uit .te oefenen bij politieke verkie zingen. De Rem. Clem, te Utrecht heeft voor een tweede predikantsplaats het volgend viertal opgemaakt (alpliabotisch)I. Hooy- kaas, te Amersfoort; W. Mackonsie, te Alk maar; R. Miedema, te Arnhem, en G. R. Sirks, te Dordrecht. Z. K. H. de Prins wordt a.s. Vrijdag weder voor .eenige dagen op Het Loo ver wacht. Voor oeii nieuwe Geref. Kerk te Hoofd dorp is aan vrijwillige bijdragen ruiin £6000 toegezegd. Bakkers-nachtarbeid. Gistermorgen had een delegatie uit de landelijke bakkersgezellen-organisat'es op het Departement van Landbouw,. Nijverheid en Handel met minister Posthuma, een onderhoud over üe afschaffing van nacht arbeid in verband met de kolensohaarscbte. Da Minister deelde mede, dat hot bestuur der gezellen-organisaties wel bekend was, dat een wetsontwerp gereed lag en dat het, zooals reeds eer medegedeeld, in de bedoe ling van den Minister lag zoo spoedig mo gelijk tot behandeling daarvan te. gera ken. Nu aangedrongen werd en tot zjjn genoegen zag de Minister dit dagelijks in de pers ook van patroonszijde, om thans tot de afschaffing van don nachtarbeid te geraken, zou lijj direct daarover met de ambtenaren, die Jiet betreft, in overleg treden. UIT NED. 00ST-1NDIE. Djainbi, (Officieel): Bij bet Departement van. Ko loniën is ontvangen bet volgende te'egram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landscli-Indië: Een patrouille verraste in de boven-Reteli- streek een bende Djambiërs, waarvan drie man gedood werden. Onder de gesneuvelden bevond zich Pangeran Oedog; bekend staan de als Pangeran 'Ratoe. HAAGSCHE RECHTBANK. Gisternamiddag kwamen o.m. neg vpor do volgende zaken: Diefstal vau lood to Leiden, De voddenkoopman C. T. H., uit Leï- d e n, was gedagvaard ter zake van diefstal van lood. Eekl. beweerde op een morgen in z(jn pakhuis aan de Geerestraat, tot zijn groote vcrliazing een hoeveelheid lood gevonden te hebben. Hoewel hij erkende, dat het niet zijn eigendom was, had lijj het verkocht bij de fiima Palm en er f7.33 voor ontvangen. Het lood was afkomstig, zooals later bleek, vaa een perceel vtm den lieer De Cl er, in dezelfde straat. Het 0. M. vroeg veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Diefstal van eeu kip en knikens te Noorcl wij kerlioat. Ter zake- zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een zwarte kip met 7 kui kens t-en nadeelc van den bollenkweeker Van Noord, te Noovdwijkerkout, stond terecht de bouwman J. D. aldaar. De man wist van geen diefstal af. Toen de kip met haar lriekens zjjn j schuur binnen wandelde, was bekt. in de m'eening, dat bet een kip ran zijn toom was. Een bloembollenkweekersmeesterknecht uit Sassenheim, die als getuige gehoord werd, deelde mede, dat hjj gezien heeft, dat bekl. do kip met de kiekentjes naar zjjn woning dreef. Eekl. ontkende dit. Een ander-e kweekersknecht heeft dat op- drj'ven ook gezien en dezelfde kip later in belch's woning gezien op den zolder. Bekl. bekende he'ni toen, de kip opgevangen te hebben en dat hij wist, dat ze van Van Noord was. Zjj werd dezen getuige toen met de kuikens te koop aangeboden, maar getuige wilde er niet aan, vermoedende, dat er ,,een luchtje" aan was, dat wil zeggen niet aan de kip of de kuikens, maar aan het beele zaakje. Eekl. ontkende ook dit verhaal. Na het hooren van de kooplui, die ach tereenvolgens de kip kochten, ging het O. M. de feiten na en concludeerde daaruit, dat bekl. schuldig is aan deft-hem ten laste gelegden diefstal. De officier vond het feit zeer ergerlijk en was van oordeel, dat den bekl. een zwaro straf toekomt en vorderde diens veroordeeling tot twee weken gevan genisstraf. mishandeling te Alphen. De landbouwer J. K. to Alphen, maakte zich op 24 October kwaad, omdat de jonge L. v. Hevelingen, terwijl deze een schuit voortboomde, claarbjj over zjjn land liep en bjj die getegenlieid zou hij dien jongen met een z.g. riek of greep gestoken hebben, al thans zoo was hem bjj dagvaarding ten laste gelegd. Do man ontkende gestoken te hebben, doch de mishandelde en diens broer bielden vol, dat K. gestoken had. Volgens hen was de aanleiding een kleine oneenigheid tus- schen bekl. en Van H.'s vader." Het O. M., van oordeel, dat het bier een onbeduidende mishandeling geldt en bekl. een fatsoenlijk, ter goeder naam en faam bekend staand man is, vorderde om die re den slechts een boete van f5 of 5 dagen hechtenis. Mr. J. A. de Wilde, uit Den Haag, deed een goed woord voor bekl., betoogende, dat B. i. bet overtuigend bewijs niet is geleverd, waarom hij vrijspraak van bekl. vroeg. mishandeling te 0nzerswonile. Naar aanleiding van het feit, dat een baas zich niet wensclite te laten verschalken door den koopman L. van T., te Hazerswoude, en er van door ging over het land van den landbouwer Van G. in don Droogmakprijpol- der aldaar, ontstond tusschen beide perso nen een woordenwisseling, omdat de eerste meende, dat de tweede verplicht was ge weest liet haasje tegen te houden. Deze ont kende dat en er volgde eeu woordenwisse ling, die z66 hoog liep, dat Van T. aan Van G. een klap toediende met het geweer. Daarvoor stond hij terecht, doch hij ont kende geslagen te hebben. Van G. was ge heel per ongeluk met het geweer geraakt achter het oor. Van G. beweerde echter den klap gevoeld1 te hebben en twee andere landbouwers heb ben den klap met bet geweer zien toe dienen. De officier releveerde, dat bekl. een hoogst fatsoenlijk en vermogend man is, doch niet temin schuldig aan het hem ten laste geleg de, een vorderde diens veroordeeling tot f 25 tc-ete ,of 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken 11 dezer. RECHTBANK TE HEERENVEEN. Grootc sigareudiefstal te Stcemvijk. Dc magazijnmeester in dc sigarenfabriek „Do Tabaksplant", J. K., te Steenwijk, die ton nadeele dier fabriek 40 a- 50 mille sigaren verduisterde, is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf onder aftrek der preventie ve hechtenis. KOLENSCHAARSCHTE Eb: lïchtbeperiong" Ingaande gisteren, 4 deztr, i op.11 dage lijks extra-treinen van Rotterdam. Amster dam en Zwolle naar Nuth, Heerlen eu Sim- pelveld, om zooveel mogelijk ledige kolen wagens naar de mijnen to brengen en ze zoo spoedig mogelijk vol weder naar ver schillende plaatsen van Nederland terug te voeren. De directie 'van de mijn Oranje-Nassau meldt, dat zij, door niet voldoende ver strekking van ledig materieel door de spoor wegen, indien de toestand niet verandert, deze week genoodzaakt zal zijn, haar bri- ketfabrieken buiten werking te stellen, en dal dit beteekent een vermindering van tc-11 minste duizend ton brandstof per dag of het gevolg kan hebben, dat zij de werklieden één of twee dagen niet kan laten werken, hetgeen een productievermindeing van 2000 h 4000 ton zou geven. Door langdurig wa gengebrek en daaruit voortvloeiende zeer beperkte verzending zijn haar voorraden niet bruikbare industrie- en huisbrandkolen (fijn kolen niet medegerekeud) gedurende de maand November met 7000 ton vermeerder,1, terwijl do productie 4000 ton onder de doorsnee-productie bleef. Wegens gebrek aan wagens en steenko len bjj de spoorwegmaatschappijen is, 200 meldt de „Avondp.", bepaald, dat het ver voer van regeering3groenten zooveel' moge lijk to water zal moeten plaat3 hebben en, wanneer spoorwegvervoer onvermijdelijk is, het aantal in gebruik te stellen goederen wagens tot een minimum moet worden be perkt. De grootst mogelijke hoeveelheid groenten zal tegelijkertijd naar eenzelfde plaats moeten worden verzonden, zoodat in de garnizoenen, enz., zoo groot mogelijke voorraden, in verband met de behoefte en be schikbare ruimte, moet worden opgelegd. Alles moet worden verricht, wat mogelijk is om den spoorwegdienst te ontlasten. De schaarschte aan steenkolen oefent ook grooten invloed uit op liet stoomvissckerg- bedryf te IJmuiden. Wel hebben er vrij ge regeld, door tnsscbenkomst van de Rjjksko- lendistributie te 'g-Gravenhage aanvoeren van Engelsche steenkolen plaats uit Amsterdam en Rotterdam, doch dezo aanvoeren zijn niet voldoende voor de behoeften van de stoomvisschei'ijvloot. Geregeld liggen er eeni ge dagen een 50 stoomtreilers op steenko len te wachten; 'de schepen worden naar, tijd van binnenkomst gebunkerd. Men ver wacht evenwel spoedig aanvoer van Duits schs steenkolen. Het dringende beroep, Woensdagmiddag! in den Amsterdamschen raad door B. en W. op de burgerij geoefend, is niet zonder resul taat gebleven. Naar do wethouder van de bedrijven aan het „Hbld." heeft meegedeeld, valt alleen voor Donderdag j.l. een gasbesparing van 30.000 kub. M. vast te stellen. Waar irf normale omstmdighelen bp dic.i dag 370.000. kub. M. hadden moeten worden geleverd, kon thans met 340.000 kub. M. worden volstaan. De wijziging vau do publicatie van den burgemeester inzake speel- en muziekver- gumiingen, heeft de strekking, dat na 6 December alle muziek in café's toegestaan zal zijn tot 12 nuf, het sluitingsuur dier in richtingen na genoemden datum Ook de inrichtingen die een doorloopen- de vergunning hebben voor besloten par tijen, zooals bijv. feestgebouwen, vallen on der de bepaling, .dat zij om twaalf uur moeten sluiten. Hierdoor zullen bals na afloop van uitvoeringen en ook gemaskerde bals tot liet verleden moeten gaan behooren, omdat de feestvreugde daarbij eerst 11a middernacht, pleegt te beginnen. Tenzij men bijvoorbeeld reeds 's avonds om acht uur zich aan Terp sichore gaat wijden Wij vernemen voorts, dat ten stadhuiza de mogelijkheid wordt overwogen om ten aanzien van sociëteiten en dergelijke inrich tingen bepalingen, in het leven te roepen neerkomende op een beperking van het ge bruik van gas en electricitoit. Ook te Almelo, Eazrn, Erikbuizcn, Har derwijk. Maastricht, Vlissingen, Gorinchem, Gouda, Oldenzaal en Tilburg, zijn maatrege len genomen ter beperking van het ge bruik van gas en cleetriciteit. De gemeenteraad van F/lo hoeft b.sloten de prijzen voor het gasgebruik vast to stel len op 50 cents per kub. M. voor het ver bruik boven 75 pCt. van dat in do over eenkomstige maand van het vorige jaar voor licht- en kookgas en boven 85 pCt. voor liet verbruik van werkgas. GEEN CONSENTEN VOOR APPELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat met- ingang van 3 dezer geen consenten tot uitvoer van appe len, van welke soort ook, meer zullen wor den .uitgereikt. DE „KONINGIN REGENTES". De directie der Maatschappij Zeeland" Iféeft nog geen bericht over de vrijlating van de „Koningin Regentes" ontvangen. EENDEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gelet op zijn beschikking van 18 Februari 1916, bepalende, dat door de Rijks commissie ran Toezicht up de Eierv-reeni- ging, consenten voor den uitvoer van leen de en geslachte eenden zullen wordon uit gereikt, heeft bepaald, dat te rekenen van 3 dezer af voornoemde beschikking zal zijn ingetrokken én dat de ingevolge die be schikking reeds uitgereikte on nog niet ge bezigde consenten geldig zijn tot 9 dezer. DE „DOLFIJN." De bemanning van bet Nederlandsehe zeil schip „Dolfijn", dat op zjjn reis met mijn- hout van Christiania naar Hartlepool, door een duikboot tot zinken is gebracht, is gis ternacht met bet stoomschip „Minister Tak," van Huil te IJmuiden aangekomen. Na het verlaten van het schip werd de bemanning overgebracht op den Noorschen schoener „Eethlo", welke later do opvarenden over gaf aan het Zweedsche stoomschip „Ludvrig Boyron". Dit stoomschip bracht de Neder landers te Shields aan. DE BROODVOORZIENING. Door het Kamerlid Schaper is, naar Het Volk" meldt, bebalvo oyer don nachtarbeid van bakkers, aan den minister van Land bouw ook een vraag gestold omtren de besparing van ons broodkoren door i: per king van het gebruik van luxe-brood en gebak. Roman naar bot Duit3cb DOOB HERMINE yiLLINGER. 19) 2 „Ja, dat mag jou niet toelaten, Krab," zei Grootmama. „Dat hjj zijn uiterlijk zoo ïeronachtzaamt mag je ook niet goéd vin- Ide. „Je man is toch wel een boord en leen das waard!" Hesperus werd zeer verlegen. „Wij aten thuis in onze hemdsmouwen," (Stotterde hij, ,,'t was wel heel eenvoudig bij ons thuis/' t „Dat is gowi schande/' viel Grootmama Grossi hem in de rede, „wij haddon ook jpon .tafellake' bij ons in 't Heerènstraatje. Maar later, als men er een heeft, dan tooet men er ziQh een naar voege »»De wereld is een blijspel," verklaarde Mama Grossi 's avonds bij het naar-bed- gaan. „Hesperus liekt mg iemand, dio zich geplaatst heeft tusschen de heraelscko en do aardsche llefdo. De eene zorgt voor zijn jvelbehaaglijkhe-id, do andere voor- zij,n zie- ievoedsel. Heb jo niet 'zien, Cassa-le, hoe «U luiert, als hij bij zijn Krab je zit? Maar 2Js Onnut er bij is, dan is zijn rug zoo recht ?ls. kaars. Dat kind! Dat kindi 'Den en nacnt verheug ik ma op die hom- genge ooge, dio vrage en nooit genoeg tfnego. 0 ir/r? kunstenaarszielen hadden elkaar Vn v? 10 £r«moeder en kleindochter. 1 Mama Grossi babbelde .voort: „Je moet wete, ik heb altjjd wol begrepe, dat er wat in jou steekt, maar ik was bang, dat het voor het tooneel zou zjjn je woet niet, Onnut, hoa mij dat 'drukt heeft als een zware last „Ben Belhamel dan," wou Onnut tegen werpen. „Die kan zichzelf helpen," viel Grootmama haar in de rede, „die zou ongelukkig zgn, als" ze niofc werkzaam was die groeit in 's levens strgd, jou zou er in te gronde gaan. Met alle vezeltjes ben je aan je geboortegrond gehecht. Jo zult misschien je leve lang een arm dichteresje blieve, net als je vroeger op je dakkamertje zat want jo hebt geen eerzucht, geen energie. Maar als jo maar tevredo ben, dat is de hoofdzaak." Maar de uren vaai teleurstelling kwa men en de jeugdige, vreesachtige, door haar eerste succes nog zoo bewogen ziel was der wanhoop ten prooi, want op dit eerste boek, waarvan in een crifciok gezegd werd: „Wie de geschied earn van eem „Mei'le" geschrQven heeft, mag tot onze eerste schrijvers gerekend worden", op dit eerste' boek volgde heb eeno echec op heb andere. Nergens was de uitgever tevreden over. Want niet altijd, 2>ooals bij ,,Moile", was hetgeen zij aanschouwd had, voldoen de. Hier en daar, haast overal, ontbrak dit laatste. Wel gevoelden haar minnende personen en spraken zij met een hartstoch telijkheid, een innigheid, zóó, dat een per soon, ingewijd in alle geheimenissen van heb gevoel, de liefde ndeb dieper, niet gloeiender had kunnen schilderen. Maar als heb do werkelijkheid betrof, de omstan digheden, waarin zulk een liefde opleefde, dan bewogen zibh do denkbeelden van het jonge meisje in een wereld, die niet be stond. Schat je, je bent oen kïedn ezeltje", lacht-e Grootmama haar ongelukkig On nut je uit, ,,he»b je dan 'dacht, dat alles zoo maar van een leien dakje zou gaan met je schrijverij'? In geen één kunstenaarsbe- roep ga-at het van een leien dakje, maar 't is altijd nu op en dan neer, nu hoen en dan weer. Wjj allen met elkaar, die in de kunst opgaan wij staan geen oogienblik op vasten grond. Ik mag wel zegge een humor zooals ik heeft geen één vóór my 'had en zal ook zoo gauw niemand krijge. En tooh, hoe vaak is 't gebeurd een nieuw gezicht een mooi toilet vorder niks. En toch, wie hebbe hun Grossi in den stee-k 'lato, dat waren mijn lievo st-ao- genoofce. Of er kwam oen piepjong ventje en hij bewees in onduidelijke woorde, dat een van mijn beste rolle niets meer was dan ratelen. Dat moet men alios verdra gen, a'les leere slikke. Slik maar door en als je er bijna in stik, weg dan maar over de dorens op de grond en als ze je de voe ten openrijten tot bloedens toe: „Alle Ge- walto zum Trotz sich erhalte. Al had Goetho niks moer 'zegd, dan zö\i ik er hem om wille kusse als ik hem bij mij had. Nu schreie ze wel, mijn stadsbe woners, en ze roepe om mij. Maar was ik blevo dan zou heb weée": ,,Dic ouwe Grossi is niet an te zien". Zoo zijn de men- soho. Men moet ze niet ernstig opneme zoo vor moet men kome, en als men be- hajve dat nog een goede gezondheid heeft én men kan rondkom© en men heeft een paar lievo men scire bij zich, dan is het leve een gave G°ds, die men niet hoog genoeg waardeer© kan". Op een dag dacht Krab bij ziobzelve: „Grootmama ia veranderd". In een donker hoekje in de gang dcoldo zij deze opmerking mede aan Mademoiselle. En de Fran$aiso knikte schreiend ,,Zij giet stilletjes haar koffie weer in de kan, om niet te laten bemerken, dab ze die niet opdrinkt". Zij gingen samen naar de keuken, om mot Ernestine to onderhandelen over hot-, geen Grootmama voortaan et-en zou. De meid 6nikte, in haar schort, dat zo voor haar gezicht hield: ,,Ik heb hot al soo lang 'merkt ze eet nooit goed meer dat is geen goed teeke as je oud wordt het is niet goed". „Krab", zei Grootmama eens, toen haar kleindochter haar een krachtig soepje op haar kamer bracht, „jij bont geschapc om moedertje zijn, jo jongens zulle het eens goed hebben. „Mijn jongens I" riep Krab opgetogen, gelooft -u heusch, Grootmama?" „Stellig", knikte doze, „dat heb ik zoo in me je krijgt niks dan jongens en Hesperus zal niet ruste, voordat- liet alle maal professors - zijn". -Onnut liep op dat oogenblik zingend door de gang: „TJnd kommt das Manuskript zurück", klonk het in de kamer. „Dan ist es aus mit allem Gluck Hëddègalei! Heidegalei!" „Grootmama, gelooft n, dat Onnut ooit verstandig zal worden vroeg Krab. „Noen, daarom ben jij hot voor twee; jij hebt bepaald al mijn ver wadi tingon •ove rt ro f f eKrab !"- „Omdlbt u hot minst van mij verwacht hadt," ae»i de jonge vrouw oe-nigszims ge krenkt „u heeft altijd godadht-, dat Belha mel het het vorst zou brengen." „Ik kon het niet belpe", zei Mama Gros si, „maar dab dietnk ik nog altijd. Zij heeft» het alleen moeilijker en daarom duurt het langer. Jij volgt je eenvoudige, rechte weg, en dat is goed ook. Jij denkt altijd: ,,we>r- ko". In do kunst gaat die zaak niet zoo ge leidelijk. Als men in trweo werelden leeft, is het geen wonder, dat men het in 't gewo ne levo vaak zoo nauw niet neemt. Daarom beveel ik je Onnut mob wanrato aan. Ik heb ook altied iemand noodig had, die voor mij zorgt. Ja, zoo zijn e-r monsohe, -die hun koele leven een moedertje hebbe mocte. Jij bent, m'n 1 nutste, Krab je." Onnut, die cenigo, ckie niets van de veran dering in Grootmama bemerkte, kwam eerva stralend van vreugde de kamer binnenstor men. Er zat wat in" juichte zij, een brief ton nende, „mijn laatste verhaal, daar zat wat in, Grootmama," „D'an heeft- .mijn schat geen onkelen wensah meer", zei dezo verheugd. „O jawel", antwoordde Onnut, haar smeek end aanziende, „Bclltamcd weer zien Mama Grossi's gezicht betrek. „Wat kaai ik meer doen dan steeds en steeds weer schrijve„Kom tooh". „U kunt ha-ar halen, Grootmama", fluis- sterdc önnut. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5