Binnenland. Ingezonden. m. 17416. Blad. Anno 1316. Kabinetscrisis in Engeland. X Lloyd George vraagt ontslag. In de laatste dagen werden menigvuldi ge r de geruchten over een kabinetscrisis in Engelland. Inderdaad zijn deze geruchten ditmaal bewaarheid. Officieel wordt medegedeeld, dat Asquith Je verband met een zoo krachtig mogelijke voortzetting van den oorlog, besloten heeft den koning te adviseeren in een wijziging van de regeêring te bewilligen. De Zondagavondbladen deelen mede, dat Lloyd George z ij n ontslag- aanvraa^g heeft in handen gesteld van 'Asquith, die het ontslag eohter nog niet heeft aanvaard. Asquith, die Zaterdag uit Londen was vertrokken, keerde Zondagochtend terug en had een onderhoud met Lloyd George en verscheiden andere ministers. Hij over weegt thans, op welke manier hij aan de bezwaren, dris tot Lloyd George's ontslag aanvraag hadden geleid, zou kunnen tege moet komen. Men lioopt, da/t het mogelijk zal wezen, om inzake de ontslagaanvraag van Lloyd George alsnog een modus vivendi te vin den. Gisterochtend'- hebben Carson en Bonar Law het woord gevoerd in een vergadering van het Unionistische Comité. Het feit, dat zij beiden in die vergadering aanwe zig waren, wordt van veel beteekenis ge acht. De bekende parlementaire journalist Nicholson meldt, dat Asquith en Lloyd ronduit met-elkaar hebben gesproken. Het onderhoud duurde een paar uur. Het resul taat was, dat werd overeengekomen dat, hetzij er wijzigingen komen in het kabinet- of niet (en het is waarschijnlijk, dat er wij zigingen zullen zijn) zoowel Asquith als Dloyd George zullen aanblijven. Reeds sinds oen dag'of wat zijn er van den kant van eenige ministers pogingen ge daan om de moeilijkheden bij te- leggen en een vergelijk tot stand to brengen tusschen Lloyd George en Asquith, door wijziging te brengen iu de samenstelling van den oor logsraad, en, zoo mogelijk, door het op nemen van Carson in de regeering. Speciaal van Bonar Law wordt gezegd, dat hij heb Acompromis-voorstel heeft ge daan, dat de oorlogsraad voortaan zal zijn samengesteld uit Asquith, Lloyd George, Balfour, Bonar Law en Carson, terwijl ook Jcllicoe en Robertson aan de beraad slagingen van den raad zouden deelne men. Maar dat is dezelfde samenstelling, die de oorlogsraad al heeft. Lloyd George beschouwde die voorstel len niet als een oplossing van de quaestio, door hem gesteld, en die hierop neerkwam, dat de leiding van den oorlog in handen zou zijn van eern kleiner Lichaam en dat de eer- ste-rainister daarin geen zitting zou heb ben, doch zich zou wijden aan het bestier van 's lands zaken, afgescheiden van den oorlog. Yoor zoover Nicholson zich heeft kunnen vergewissen, zou de positie van Lloyd George in den nieuwen oorlogsraad niet veel verschillen van die, welk© Kitchener onder do vorige liberale regeering bezat aan het Departement van oorlog. D.w.z. hij.zou losser staan en in zeker opzicht on afhankelijk zijn van de regeering. De bevoegdheid om over de manier, waar op de oorlog gevoerd zou worden beslui ten to nemen, zou bij hem berusten, of schoon hem adviseurs ter zijde zouden staan. De Weekly Dispatch", zegt, dat de oor zaak van deze politieke -crisis gelegen is in heb feit, dat Lloyd Geor.ge.de vorming van een kleinen oorlogsraad voorstond, waartoe wel Carson maar niet Asquith en Balfour zouden beÜhooren. Reynold's Newspaper meldt, dat Lloyd George zijn ontslag aangeboden heeft om dat hij ontevreden is over de onvastheid en-do vertraging in de leiding van den oor log. Bonar Law en Derby zullen waar schijnlijk zijn voorbeeld volgen. Men acht het waarschijnlijk, dat Lloyd George ter stond een krachtigen veldtocht in het land zal beginnen. B. 'en, W. van Bussurn stellen den Raad voor het heffingspercentage der belasting op openbare vermakelijkheden te br.rn.gcn op 10 pet. Van verecnagingen, welke niet uithuilend het geven van openbare vermakelijkhederr beoogen, zal bij .uitvoeringen een extra-1 belasting gevorderd worden. Dezo bedraagt bijv. f -15, indien zij gehouden wonden in" lokalen van meer dan 300 M2. oppervlakte. Voetbal wedstrijden worden belast met 2.50 per 24 uur of minder, onverschillig of al dan niet ontrée-gcld geheven wordb. Onder buitengewoon groote bel ar g- stelling ih Zaterdiagmidag op de algemeene begraafplaats in Den Haag begraven de gepensionneerde vioe-admiraal Elias, bui tengewoon adjudant van H M. do Ko ningin en oud-minister van Marine. De Koningin werd vertegenwoordigd door don vice-admiraal jhr. Röell, clie in een. gala koets het stoffelijk overschot volgde. Op de begraafplaats was aanwezig de Prins en als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder de kamerheer jhr. mr. Schimmelpenninckvoorts waren tegen woordig de Minister van Marine, tal van. hoofdambtenaren van liet departement, waaronder de secretaris-generaal, deputa ties o.a, Vfin „Onze Vloot", van het krijgs kundig archief 'en van de koninklijke Marine Jachtclub en verder van tal van gepension- neeïdê en actief dienende vlag-, opper-, hoofd- en actieve officieren van zee- en landmacht. Redevoeringen werden niet gehouden. -De gemeenteraad van Tilburg besloot tot aankoop van gronden voor f 220 li)0, voor do stichting van een nj'euw ziekenhuis. In den ouderdom van 57 jaar is te Delft- overleden dr. J. Thomée. In 1885 t'ot gemeentegeneesheer aangesteld, heeft de overledene sedert ee^. werkzaam aandeel genomen rn hot openbare leven. Hij was van 1887 tot 1895 lid van ibn Raad én lid van verschillende commissies.^ Bij de schut terij bereikte hij den rang van majoor- commandant. In 1905 erkende de Regeering zijn verdiensten door de benoeming tot rid der in do orde van Oranjc-Nassau. De gewone audiëntie van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financiën en van Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Ged. Staten van Zuid-Holland h-ebben het besluit van den Raad van Waarder tot opheffing van de openbare school aldaar, niet goeggekeurd. Ds. A. R. do Jongf predikant te Hel mond, dio toezegging van berpep naar de Ned.-Herv. Gem. to Purmcrend ontving, meldt, da-t hij te Purmerend als vrijzinnige is beroepen, ovenals in zijn -tegenwoordige en in' zijn vorige gemeente. De Ned. Zend.-Vereen, te Utrecht ont ving f 500 van wijlen mevr. de we-d. J. A. van der LeeZeeman, te Aarlanderveen, door de familie. Voor de Ned.-Hotv. Julianakerk te Schoten is ontvangen van N.N. to B., f 1000 •em van iemand, die o-nbekend wensoht te blijven, bovendien een toezegging van 1000. Bij referendum heeft de Bond van Ohisten-So-oialiisbön besloten nader overleg te plegen met de S. D. A. P. in zake het stellen van oandicla.ton voor de a.s. Kamer- verid'eszmgen. Tot lid van het bestuur van den Bond werd gekozen de hoer J. Bommelj o, uit Utrecht. (,,N. R. Ot.") De „Sts.-Ot." bevat een overzicht van die ongeregeldheden ondier heb marine-per soneel te Soerabaja in heb begin dier maand Med 191G. Na afloop -van de gistermorgen gehou den godscLonsboefening in de Romongtrant- sdfoo kerk aan den Westèrsingel te Rotter dam, welke geleid" werd door cis. Stenfert Kroese, diie sprak naar aanleiding y. Romei nen-1 16, is ds. Krocso in de korkekarmer gehuldigd naar aanlc-idlng van zijn 40-jarig ambtsvervulling. Hem werd aangeboden uit naam van hen, van wie d!e namen verzameld zijn in oen fraai uitgevoerd album, dat het geschenk vergezeld, een boekenkast en overhandigd een couvert. Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, se-, oretaris van de Synodb der Ned.-Horv. Kerk, heeft gasteren in de Willemskerk te 's-G-ravenihago de predikbeurt vervuld en daarin het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaren geleden voor het eerst als predikant is opgetreden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zondagmorgen dö gods dienstoefening bij in die Regenbessekerk in Den Haag, onder gehoor van ds. A. J. A. Vermeer. Mej. O. M. Borger, onder-directrice der SaLemibasohaol, te Weltevreden (Ned. -O.-L), is benoemd tot hoofd van die Meisjes school der Evangelische Broedergemeente te Zeist. Beroepen ia bij do Ned-Herv. Gem. te Koedijk (vac.-V. E. Vethakc) ds. J. A. R, Teriet, te Zuidsöharwoude.' Het jongste Kamerlid. „De Nederlander", geeft de volgende bij zonderheden over het Kamerlid voor Haar lemmermeer: De heer mr. J. B. Bomans, het nieuw gekozen Tweede Kamerlid voor Haarlem mermeer, werd in 1885 te Amsterdam ge boren, bezocht de B.-S. met 5-jarigen cursus to Rolduc, behaalde daarna door aan vullingsstudiën een gymnasiaal diploma, was oenigen tijd in den handel werkzaam, ging, nadat hij reeds was gehuwd, te Leiden in do rechten studeeren en promoveerde daar in den tijd van twee jaar. In 1913 vestigde hij zich in Haarlem als advocaat, waar hij zich met mr. Hagemeijer associeerde. Ver leden jaar werd mr. Bomans, die luite nant bij de Landweer is,- tot lid van den Raad van Haarlem gekozen. Voorschotten woningbouw. „Het Volk" verneemt: De Regeering heeft besloten, dat de tente van voorschotten voor woningbouw in den vervolge niet meer zal worden gerekend op den voet van 4i/o pCt., riiaar van 4 Va pCt. Deze verlaging van den rentevoet -is ge schied, om het bouwen van arbeiderswonin gen te bevorderen. Postzegels cn briefkaarten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met in gang van 4 December in gebruik zullen, blijven of worden gesteld: postzegels van }/2> 1, 2, 2>/2, 3, 5, 7Va, 10, 15, 20, 25 en 30 cents, fl.— f 2.50 cn f10.postzegelboekjes; post zegelrollen; postbladen, voorzien Van een zegelafdruk van 3, 5 of I21/2 cents; brief omslagen, voorzien van een zegelafdruk van 5 of 121/2 cents; enkele en dubbele brief kaarten, elke kaart voorzien van om zegel afdruk van 2, 3 of 5 cents; postbewijsfo-rmu- lieron, voorzien van een zegelafdruk van 21/2 cent; andere noodige formulieren. De prijs van de postzegels, postzegelbo?k- i jes, postzegelrollen, postbladen, gezegelde briefomslagen en briefkaarten is gelijk aan de geldswaarde, door liet zegel uitgedrukt, wat do postzegelboekjes en postzegelrollen betreft, geljjk aan de' totale geldswaarde van de ziek daarin bevindende' zegels, bene vens, postzegels en briefkaarten uitgezon derd, zoodanig bedrag, als door den Minis ter van-Waterstaat, rekening houdende met do kosten van aanmaak, vastgesteld wordt. De in omloop zijnde postzegels van I//2» 171/21 221/2 en 50 cents en van f5.wor den buiten gebruik gesteld met ingang van ee door den Minister van Waterstaat vast te stellen tijdstip. UIT NED. 0ÖST-1NDIE. Djanihi. Do berichtgever van het „Hbld.'' te Soe- rabaja saind d.d. 29 Nov.: Raden Ach'mad en vijf aanhangers van Raden Praboe hebben zich onderworpen. Raden Achmad, ook wel Djebat 'genoemd, was de opstandelingenleider, wien 't op 28 Mei j.l. gelukte uit dö gevangenis te Djambi te ontsnappen. Aan „De Tel." wordt geseind: Een gedeelte van het vijfde bataljon, 'dat op expeditie was gezonden naar Sumatra, keert terug. De politieke toestand in de Batangasa- streek wordt bevredigend, genoemd. Te Sarolangoen werden uitgeleverd Rio Depate, diens zoon en twee volgelingen, en Raden Achrvad. Vjjf volgelingen van del bende van Raden Praboe zijn gevangen genomen, benevens Panglinra Tengeh en vijf volgelingen. Het ongeluk op de „Lynx". Het vierde slachtoffer van het ongeluk op de „Lynx" is overleden. ACADEMIENTEUWS. Groningen. Bevorderd is cum laude tot doctor in de rechtswetenschap, op een proefschrift, get.„Overheidszorg voorj waterstaatswerken", de heer F. G. Schelte- ma, geb. te Groningen. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in dö rechtswetenschap, op Stellingen, de heer J. O. Bloem, geb. te Oudshoorn. De kolennooil en de itlseüiaf Jing run nachtarbeid voor <le bakkersge zellen. Mijnteer de Redacteur. Gaarne zagen wrj eenige plaatsruimte in Uw blad ingeruimd ter bespreking van bo venstaande. Bij voorbaat onzen dank._ Do afschaffing» van nachtarbeid voor de bakkersgezellen, waarvoor door ons reeds jaren lang gestreden is, is zoo ver gevor derd, dat minstens 3/i' der patroons zich vóór dezen oisoh heeft verklaard. Maar niet temin is het nog nooit zoo ver gekomen, dat de verschillende gemeenten liet rec-ht hadden verkregen van de Regeering om in te grijpen. Door de laatste circulairs, van den Mi nister, aan de burgemeesters toegezonden, is hun opgeiragen maatregelen te treffen om hel kolenverbruik zoovee! mogelijk te beperken. ffjj meenen, dat met het oog op het kolenverbruik, liet noodzakelijk is, dat in onzen Gemeenteraad da afschaffing van nachtarbeid voor de bakkersgezellen, een punt van bespreking moet uitmaken, om tegemoet te komen aan de circulaire van den Minister. Wij-dringen er dan ook bij; ds Gemeente raadsleden op aan, in de "o.v. Raadszitting deze kwestie ter sprake to brengen. In verschillende Gemeenteraden zif deze kwestia aan de. orde gebracht worden. Te Amsterdam en Arnhem is dit reeds geschied. Maar toch méenen- wij, dat het vooral go wenscht zou zijn met de omliggende ge meenten overleg to plegen, om ook daar het verbod te stellen. Tegenwerking zal men daar beslist niet vinden o. i., daar over het algemeen reads half in den nacht met den arbeid, wordt aangevangon. Maar met het oog op do fabrieken, wier depóthouders in deze bui tengemeenten talrijk zijn, is deze samen werking noodzakelijk. En komt deze sa menwerking tot stand, dan hoeft onze ge meente een belangrijken slap gedaan op den weg, om van do Regeering gedaan te krijgen, flat de nachtarbeid over het ge- heele land afgeschaft wordt en de arbeids tijd geregeld zal worden. Dion wag moet het op. Wij vertrouwen 'dan ook, dat in onzen Gemeenteraad dit onderworp t r sprake ge bracht zal worden, en dat alle Gemeente raadsleden er toé zullen medewerken aan dezen onncodigen nachtarbeid oen einde te maken, waardoor zij ten eerste tegemoet komen aan da opvatting van den Minister, om het kolenverbruik belangrijk te beper ken, en ten tweede het gezinsleven van de bakkersgezellen te verhoogen, door hun rust te geven, op een tijd als die voor het lichaam noodig is. Lichamen van beteekenis als da' coöpera ties, drijven hun zaken met succ93, (roz elaar dagarbeid. is. Wij blijven (kin gaarI10 ten aj;eï tijde bereid, om zoo noodig verschillende! gegevens'te verstrekken, die or too bij kunnen dragen om een einde te maken' aan den nachtarbeid voordo bakkersgezellen. J. G. v. 3. ZEEUW, Sec. Afd. Leiden van don Algh Ned. Bond van ArboidetB(sters) ia het Bakkers-, Chocolade- en Siri- kerbewerkingsbeirijf. Leiden, 3 December 1916. Rechtzaken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een „Slaapster". Heden werd da geheele zitting van bej Kantongerecht, waarin gewoonlijk een hon derdtal overtredingen worden behandeld,; ingenomen door een eigenaardige recht zaak, waarvoor groots belangstelling waae Voor de balie verscheen: Johanna Anna Maayen, 34 jaar, van beroep somnambule! of „slaapster", wonende Valkenbosch'a-an 38, Den Haag, gèdagvaard ter zake dat zrj, hoewel niet toegelaten zijnde tot de uit oefening van het beroep van geneeskun dige, waartoe de wet van 1 Juni 1865 Staatsbl. No. 60, een toelating vordert, in het koffiehuis „Zomerlust", to Leidein, op haar wekelijksch spreekuur buiten noodzaak; dat beroep, door het verloenen. van geneeskundigen raad en bijstand, heeft uitgeoefend ala b e d r ij f lo. door op Donderdag 12 Oct. 1919 daar te hebben ontvangen C. A. van Veen, dio lijdende was aan stijfheid in de beenenj en uitslag. Na door een magnetiseur, S. v. d. Bil, van beroep kleermaker te 's-Graveuhuge, ia slapemjen 1 e-ha.nd te zjjn gebracht, ha<t' beklaagde do diagnose van den genoemden patiënt gesteld: Hij had branderig bloed en was zwak van gestel. Daarna had zij patiënt een recept laten geven voor een medicament, dat hij bjj een drogist moest laten klaarmaken en ala tlioa op water moest innemen. De patiënt moest een gulden betalen. Deze patiënt kwam een week later terug,, toen wqrd hem door beklaagde in slapenden toestand gezegd, dat hij veel beter was en door moest gaan met de medicijnen, terwijl hij ook nog het been moest insmeren. We derom betaalde- hij een gulden. De visiti werd pp dezelfde wijze nog eenmaal her haald. 2o. Doordat zij op soortgelijke wijze heeft behandeld Ccrn. Lontje, die aan maagpijn en brakingen leed. Hier constateerde be klaagde: zenuwen door hei geheale lichaam, in de maag, de milt, enz. Als recept werden kruiden voorgeschreven, op water te trek ken. Een week. later word heul nogmaals hetzelfde recept voorgeschreven. Boide koe ren betaalde hij een gulden. 3o. Doordat zij behandelde den Inspec teur van politie A. P. A. Eskens, te Lei den, die voordeed, dat hij last had van hartkloppingen. Bekliagdo verzocht ham zjjv knieën tegen haar knieën te plaatsen, do handen in "hnar handen te leggen en in slaap gevallen, constateerde zij pok hieï. een overheersching van zenuwen. Dozen p> tiënt werd enkel gemagnetiseerd water v<ooi- geschreven. en hom f 2.50 in rekening gebracht. Deze patiënt was echter simulant en aan hem heeft beklaagde to wijt en, dat zij werd gedagvaard. Onmiddellijk verbaliseerde hij beklaagde. Beklaagde werd bijgestaan, door mr. Van Holtho tot Echten, advocaat en procureur te 's-Gravenhago. Als getuigen werden de drie ger.oeratlu patiënten gehoord, benevens de magnetiseur1 do heer Van der Bil en da drogist de heel, ,J. A. Br'oerse. Noidat die anihyterrnar, mr. A. van dor Ebt, de uitvoerige diaigvaardiiging hod vergolo- aan, vroeg de kantonrechter of zij het ten laste gelegde erkende. FEUILLETON. Ons sl©& ISieeimsla. Roman naar heb Duitsch.' DOOE HERMINE yiLLI-N GER. 18) Het was op oen Zondag, dat de school meester buitengewoon plecht;g, met hand schoenen aan en oen hoogen hoed op, bij Grootmama binnenkwam. Krab volgdo hom op den voot. Zij was nu zestien jair, een kort ineengedrongen persoontje mot- rood kamr en een gelaats kleur rose als perzikbloesem. Zij keek zoo wjjsnouzig de wereld in, alsof heb leven haar bepaald niets meer te zoggen had. Toen de onderwijzer bedoesd ou hoor baar ademhalend op den drempel staan bleef, gaf Krab hem een Hinken duw, zoo dat iiij bijna tegen Grootmama, die midden 'n do kamer stond, was aangebotst. Met groote ontroering, hevig aangedaan, wilde hij naar woorden, zoeken, maar toen trad Krab naderbij en naast hem staande, ®>i ze op een toon, alsof zij over bijen of koolrapen praatte: „Zeg, Grootmama, wij willen samen gaan trouwen, Hesperus en ik ,,1'otztausend!" riep Mama Grocsi uit( terwijl zij 'met een vroolijken lach in haar ocgen Onnut aanzag, die juist met Made moiselle de kamer binnentrad. „O, hoe heerlijk!" riep Onnut uit en zij klapte in haar handen, „nu komt Hesperus Voorgoed bij óns dat doet me ple/.ior i i.Ja, zeker om je. taalfouten," zoi Krab. „O hemel, on haar mooie Fransch," klaag de Cassale, hoe jammer „Waarom datt" zei Mama Grossi, „trek jo handschoeno nut, mijnheer mijn klein zoon, met die dinge aan voel je je heele- tuaal niet thtius. Wel, wel, wie had dat 'dacht anno zooveel, toen ik piet mijn Reebaehertjea voor 't eerst In uw school- vertrek kwant „Gods wegen zijn wonderbaar," stehide hjj knikkende toe, terwijl Krab hem met inspanning van al haar krachten de hand schoenen van de hinden trachtte to trekken. „O, m[-trouw Grossi, behoor ik niet reeds voel meer tot uw hooggeachte familie dan u meent? Ik begon met u en had in 't ge heim beurtelings al uw kleindochters lief, cm eindelijk bij mijn dierbare Krab verhoo ring te vinden en belooning voor al mijn vurig verlangen." „Golulckig, dat Maankalf je weg is," zei Krab, „want nu moet dat ophouden." Zij ging de kamer uit, maar kwam dadelijk weer binnenstormen met hoogrood© wangen cn alle kenteekonen van opgewondenheid. „Grootmama, Grootmama, Ernestine wil geen toetje maken; als het een baron was, zegt ze, was het wat anders, maar voor een schoolmeester doet ze het niet!" Allen lachten hartelijk. Grootmama tastte in haar zak. „Ik'zal haar een beetje vleio, onze ru- werd." Hesperus hing zijn onderwijzersbetrek king aan den kapstok en betrok met zijn jonge vrouw de verlaten vertrekken, die mijnheer en mevrouw von Reebach vroe ger gebruikt hadden. Hij legde zich geheel op het boerenbedrijf" toe en men zag het jonge echtpaar alleen aan tafel, waar zij over niets anders praat ten dan over vruchten en bijenteelt. "Van "hun werk alleen hing nu het behoud van hun geliefd Reebach af. En zij arbeidden in den waren zin van het woord in het zweet huns aanschijns. Belhamel, die eerst zoo vol vertrouwen beloofd had de geheele schuld af te betalen, de Gcorgientjes, die haar hulp hadden toegezegd allen lieten het ouder lijk huis in den (Steek, ofschoon men van dezo laalsten wist, dat 't haar uitstekend- ging en dat de oudste der Georgientjes zelfs mot den zoon van haar chef getrouwd was. Maar evenals vroeger, toen ze nog thuis wa ren, bleven ze ook nu precies staan op do plaats, waar pien ze neergezet had, en zij dachten niet Verder. En haar famiiie was daar tevreden mee: de Georgientjes zijn verzorgd. Met Belhamel echter 'was het wat an ders. Belhamel tvas-de gewonde plek, die men niet mocht aanroeren. Grootmama ontweek een antwoord te geven, als uien haar naar Belhamel vroe^. Op Grootmama's frissche ge zicht kwam plotseling een uitdrukking van verdriet, wanneer men den naam van haar oudste kleindochter noemde. En daarom had Onnut geen mood1 naar haar lievelingszuster to vragen. Zij schreef haar wel dikwijls en telkens weder, maar Bel hamel verwees haar naar haar brieven aan Grootmama. Daarin stonden niels dan feiten. Dat zij het aan dit of dat theater niet had kunnen uithouden en weer verder moest zoeken, totdat zij eindelijk het rechte gevon den had. Men moest maar niet bij haar aan dringen en haar niets vragen. Zachtjes liep Onnut om Grootmama heen. Hot was vaak ot zjj spreken wou, maar dan hield zij plot seling lmar mond dicht en liep lachend weg. „Wat heeft dat dwaze ding toch?.' vroeg Grootmama zich af, „er is bepaald iets bjjL zenders." Zij verlangde, dat haar een blik gegund Werd in het hart van haar lieveling. Het gaf haar een onbehaaglijk gevoel. „Als er maar niet een dwaasheid achter steekt - als m'n Onnutje ook maar niet bij heb tooneel wil," zei ze tot haar vriendin Ga^ale. „De kenteekens zijn er." b Was of Onnutje's hart van dag tot dag luider klopte en haar oogen vroolijker straal den. En eens op oen avond, toen Grootmama en Mademoiselle oen spelletje deden, vloog Onnut, die met do anderen goeden nacht had gezegd, plotseling de kamer weer bin nen. Zonder eon woord te spreken, logde ze een ingebonden boekje voor Grootmama neer cn een couvert. En even snel als zij geko men was, liep zij weer weg. Mama Grossi echter la's do woorden, met groote letters op het couvert geschreven: „Voor Reebach". En toen zij den brief open deed, gleed' er .een bankbiljet van duizend nrark in haar hand. En op het boekje stond met vergulden letters: 51 E 1 L E. Do .Geschiedenis van een Gdukkiga door U. VON REEBACH. In Kot vertrek heerschte plotselinge stilte. Het boekje werd om en oni gedraaid. Her haalde pogingen om te lozen mislukten, steeds weer. daar de cogen, niettegenstaan de den bril, geheel en al huu dienst wei gerden. „Cassalolje," zei Grootmama Grossi. ,,dat is non nog de allergrootste vreugde in "in'n leve." Dat was- dus het groote geheim, dat Onnut al dien tijd met zich omgedragen had. Zrj had Grootmama willen verrassen- En wat deze ook zei, hoezeer zij er zich tegen verzette, Onnut stond de geheele op brengst van haar werk af voor Reebach. „Grootmama," smeekte z'j, „lmt mij toeli begaan, ik heb zoo' dikwijls gedroomd, dat ik uit mijn ouderlijk huis vandaan moest dat zou ik besterven." „Wie zou dat 'dacht hebhe. Gaasaletje,;* zei Mama Grossi, toen ze aan tafel zaten, „dat het onze Onnut zou wozen, dio nog, het meeste voor Reebach doet „Nu, de helft komt toch van Hesperus,^ zei Krab, „want hij heeft alle taalfouten gecorrigeerden het zakenwerk op zich ges nomen." „Maar, Krab, hoe kun je De ondorwijzer had een vuurroods kiiuiï gekregen. „Ja, jij bent veel te bescheiden, ik meet altijd voor je optreden." „Daar heb je volkomen gelijk in," knikt» Onnut haar "zuster toe, „ik zou voor mjjn „Meile" geen uitgever gevonden hebben, als Hesperus er niet gewenst was." „En met al jo taalfouten," volhardde Krab. „Je moet niet vergeten, wijfje," zei Hespe rus, „dat het werk zelf de hoofdzaak is. Ik kan niets corrigeeren en geen uitgeveru bezorgen, als het werk niet voorhanden is."1 „Hoor jullie nu wol Hoe bescheiden hij weer is," bromdo Krab; „hij zet zijn licht altijd ender de korenmaat." (Wordt vervolgd).,

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5