Mriantl bh de Ooriog. No» 17397, i LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 November. Tweede Blad. Anno 1916. Brieven van een Leldenaar. Vragert en Antwoorden. DLXXpï, luist w den tgd toen liet nog druk hadden over gebrek oen activiteit van ons gemeentebestuur en de vraag werd gedaan, of we, om Leiden haar plaats i® doen be houden, welke ze inneemt onder de Holland- solie steden, niet onze toevlucht moesten ceinen tot grootsche en grootsoher onder nemingen dan tot dpsver, kreeg ik In han den, een pas uitgekomen rapport over Elec- triciteitsvoorziening in de provincie Zuid- Holland, uitgebracht door een Commissie, benoemd bij besluit van Ged. Staten dezer provincie, van 7 Sept. 1914. Tenvjjl ik het lijvig rapport, met de ver schillende bijgevoegde staten doorliep1, en daarin een reeks gegevens over de Leidsehe Centrale vermeld zag, en vooral, toen ik een blik wierp op een kaart achter het werk, waarop1 men in kleuren uitgedrukt ziet, welk deel dor provincie elk der zes groots Electrioiteitsfabrieken in Zuid-Holland voor haar rekening peemt, toen gingen mijn ge dachten onwillekeurig terug naar den tijd, dat er in en buiten den Raad in deze ge meente, nog druk werd gedelibereerd of het wel in het belang der gemeente zou zijn, wanneer wjj tot de oprichting overgingen. Ik zelf heb er reeds in 1903 en 1904 naar mijn beste vermogen voor gejjverd, maar ik heb er wat over moeten hooren en ook wel van menschep, die geacht mochten worden er iets van te weten. Als men do jaargangen van het „Leidsch Dagblad" van 1901 tot 1906 eens wilde raadplegen, dan zou men er verwonderd over staan, hoe sceptisch menigeen toen nog tegenover de oplichting van een Electriciteitsfabriek stond. In de Raadsvergadering van 13 October 1904, kwam dan eindelijk een voorstel-van B. en W. aan de orde, om te besluiten tot oprichting eener Centrale vanwege de ge meente, waarvan de oprichtingskosten een bedrag van f4SO.OOO, niet zouden over schrijden, en commissarissen der sledèljjke gasfabriek uit te noodigen, voorstelien tot uitvoering van dit besluit bp den Raad' te doen. Daarover is in die Raadszitting heel wat te doen geweest. De wethouder Juta, verde digde het voorstel met klem, doch het werd ook fel bestredien. Het was vooral het toen malig raadslid, do heer A. J. van Hoeken, die do oprichting met nadruk ontried. Zeer typeerend zijn de woorden van een brief, door den heer Van H. bij die gelegen heid voorgelezen, dien hij in verband met het aanhangig voorstel van een geacht ingeze tene had ontvangen, en waarin de oprich ting mede sterk werd ontraden. „Voor den winkelstand is hef in Leiden nog nooit zoo slecht geweest als thans (wjj schreven toen 1904) en dat alles is - een gevolg van de Heerenc.s., om van Leiden een groote stad te maken, alsof men dat verkrijgen Iran door dom me, onproductieve ondernemingen op touw' te zetten, die de belasting op moeten jagen." De heer Van Hoeken voegde er bij-, dat dit niet de uiting was van édn persoon, maar de gedachte weergaf vao een groot deel der burgerjj. En inderdaad was dat zoo; een groot deel der bn rij moest toen van al die nieuwig heden iir-ts hebben. Dat noemden ze toen grootdoenerij. De oprichting van het Open haar Slachthuis heelt om dezelfde reden ten gevolge gehad, dat bij een verkiezing ver schillende .voorstemmers gewipt werdén en de Raad. zoogenaamd „om"ging. Wat men nu van B. en W. wansclit, n.l. om liet initiatief te nemen tot groote zaken, werd dit Ooilege en wie met hen meegingen, zeer kwalijk genomen. Het voorstel tot de oprichting werd ge lukkig aangenomen, doch verklaarden ach toch oog 10 letlen tegen, en toen Gommis sen issen drie jaar later met een definitief plan kwamen, stak de oppositie wederom het hoofd op. Da heer Lo Pook, destijds commissaris der Stede!jjlce Gasfabriek, deed in do zitting van 1 klaart 1908 een poging, om op do 13 October 1904 genomen be slissing terug te komen, wat hem evenwel niet gelukte. Het voorgestelde plan werd ton siotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen, doch toon, het er op aankwam de bénoodigde, gelden te voteeren, stemden nog 4 leden tegeo. Tot zoover de geschiedenis. Ik denk, dat de tegenstanders van toen, voor zoover ze nog leven wat verdwijnen er in zoo'n jaar of tien al niet van het tooneei thans wel tot het inzicht-zijn ge komen, dat ze ongcljjk hebben gehad. En mochten ze daarvan nog niet overtuigd zijn, laten ze dan het rapport der provinciale commissie maar eens lezen. Onder de tegenstanders van toon, waren er- ook, die, nu ja, wel niet tegen een. Electriciteitsfabriek, door de gemeente ge ëxploiteerd, waren doch de oprichting op- tijdig achtten. Ook daarvan zullen ze nu wol bekeerd zijn. Als we er nu nog mee kennen, moesten, zouden andere Centrales ons reeds menige gemeente en menigen pol der, die nu den stroom van Leiden betrekt, afgesnoept hebben niet alleen, doch de pro vincie, zou voor de door haar op te rich ten Centrale, allo nog overig gebied op- eischen. Leiden zou op zichzelf alleen aan gewezen zijn. De N. Z. H. Eiectrisohe-Tram- vegmi. had intusschen ook voor hpar eigen stroom gezorgd. Wij waren nu, na Rotterdam, waar men sinds 1895 reeds een Centrale heelt, mee een van de eerste gemeenten in Zuid-Hol land. Scheveningen en Den Haag kwamen er in 1904 en 1905 mee klaar, onze Cen trale kon in 1907 in exploitatie worden ge bracht. Dordrecht en Gouda volgden eerst in 1910, Delft in 1911. En nu zieD we, dat Leiden, na Rotterdam en Den Haag, waarmede een vergelijking ook moeilijk te maken is, verreweg de mees te stroom produceert van al de 15 Oentrales welke er thans in de provincie zijn. Zoo werd in 1913 ilbor de Leidsehe Centrale verkocht 3.350.452 K.W. U. tegen 2 957.278 door de Centrale te Dordrecht, 1.100.815 door die te Delft en 518.202 door die te Gouda'. Dat de Leidsehe Centrale haar zusfer- fabrieken ver den loef afsteekt, en dat in de toekomst nog meer zal doen, hebben wij te danken aan het streven, dat steeds bij ons voorgezeten heeft, om stroom buiten de stad te leveren. En als. men opj.de straks genoemde kaart ziet, wat een 'groot deel van Zuid-Holland het gebied door Leiden be- Btreken, beslaat, waaraan nog veel meer geleverd zal kunnen worden als thans het geval is, dan kunnen we wel voorspellen, dat de Leidsehe Centrale een groote bloei periode te gemoet gaat. Wij mogen den mannen, die trots de krach tige oppositie in 1904, het aandurfden tot de oprichting te besluiten, dankbaar zijn. Na tuurlijk, want anders hadden we nu achter het net gevischt, maar we zouden toch wel hebben gewild, dat zjj toen nog een meer vooruitziehden blik hadden gehad ei de fa^ fcriek groo'ter hadden opgezet. De her haalde uitbreidingen maakten de exploita tie voorshands wat duur, doch wo mpgen nu verwachten, dat de tijd voor het maten van een vrij behoorlijke winst, is aangebro ken en in de toekomst. 2al de Electriciteits fabriek voor de gemeente vermoedelijk eeu r-rke bron van inkomsten worden. Het tegenwoordig geslacht en het ge meentebestuur in do eerste plaats, ïrioga er uit lesreu, dat wij, willen we de gemeen te vooruit brengen, of zelfs voor achteruit gang behoeden, wat moeten aandurven. anders de „Bloinmersdijk" Keeït getorpe deerd. Zijn rapport aan zjjn chefs kan dus gelezen en herlezen zijn. Maar nog altjjd vernemen wij niets naders omtrent de beslissing der Duitaeha regeering in deze voor onze nationale: eer zoo belang rijke zaak. Wij hopen, dat nader bericht nu niet lang meer. zah—uitbljven,'! ZAKKEN. DE ZOMERTIJD. Naar aanleiding van een gehouden en quête door de Kamer van Koophandel te Haarlem besloot de Kamer, om zich uit te spieken voor wederinvoering van den zo mertijd in 1917; al of niet verlengd met de maand October, Algemeen was men ingeno men met de vervroeging van den (lag ge durende den zomer, al was in eenige bedre ven, die in verband staan met landbouw en veehouderij, zooals melkinrichtingen, eenige belemmering ondervonden. De commissie van verkeer uit de" Kamer meende echter, dat het vee wel aan de vervroeging van den tijd zou te wennen zftn, wanneer geleide lik, gedurende eenige dagen de melktijd gewijzigd werd. In tegenstelling met het gevoelen van het hoofdbestuur van Bloem bollencultuur, dat in dit bedrijf, voor zoover dat zonder-'gedetailleerd onderzoek was na te gaan, geen bezwaren waren ondervonden, deelde een der leden mede, dat door Zijn arbeiders in de maand April door de nacht- Vorsten gedurende het eerste uur van den dag belemmering in hét werk was onder vonden. FRYATT-GEDENKTEEKEN. De nSinisber van landbouw, (nijverheid on handel heeft de vo-lgende circulaire tót •de burgemeesters gericht Mijn .aandfaoht wordt er op gevestigd, dafc in voel gemeenten d'o afnemers van meel en bloem nalatig zijn, de zakken, waarin meel en bloem aan do afnemers geleverd wordt, aan de fabrieken terug te zenden. In verband met de heersdhende sohaarsdh- te aan jute zoude dit stoornis in de meed ein bloemverzending aanleiding kunnen ge ven. Ik verzoek u ctëdhailv© beleefd uw me dewerking te willen verleen en, dat door de afnemers van bloem en meel in uw gemeen te voor een behoorlijke terugzending van de sakken wordt zorg gedragen. OUDE METADEN. In de vergadering van Kamer van Koop handel en Fabrieken to Maastricht is voor lezing gedaan van een brief van het Natio naal Steuncomité, waarin or op gewezen wordt, dat de voorraad van oud koper' en andere metalen in ons land niet onuitputte lijk is, cn er ma-atrcgelen dienon genomen te worden, om dezen niet onnoodig te ver kleinen on geen oude kunstvoorwerpen te loor te doon gaan. Iedereen is verplicht hiertoe mede te werken. Dat de ernst vr den toestand niet voldoende gevoeld wordt bewijst de voortdurende stroom van aanvra gen ot uitvoer van oud koper, om den we derinvoer van artikelen, uit het buitenland mogelijk te maken, zelfs voor die artikelen welke in ons land kunnen worden vervaar digd of van elders zonder togenlevering kunnen betrokken worden. Door er voor te zorgen, dat de leveringen hier in het land geschieden, kan daartegen gewaakt worden. SPIONNAGE VOOR DUITSCHLAND. KüNST. LETTEREN. ENZ. Men meldt ons: Het Bestuur van dsn BondNeutra le Landen heeft besloten aan de directie der Great-Eastern Railway", ter herden king van den moord op Oaptain Fryatt een marmeren gedenkplaat aan te bieden met een bronzen medaillön-portret-van den vermoorde in hsvut-reKef. De directie der Great-Eastern Rail way" zal deze plaat in het hoofdgebouw, Liverpoolstrect Station, te Londen, plaat sen. De peningmeester mr. J. B. de la Faiille, Vossiuestraat 54, Amsterdam, zal gaarne bijdragen in ontvangst nemen, vertrou wend, dat- de hier geboden gelegenheid, blijvend uiting te geven aan de veront waardiging over deze lage w-raafoefening, velen in den lande welkom zal zijn. DE „U 53" EN DE „BLOMMERSDIJK". Het wordt nu tijd, dat wij spoedig iets naders vernemen aangaande de'houding van de Duitsolie regeering in zake de „Blom- mcrsdjjk", vindt „Het Vaderland". Het blad zegt: „Het was op 8 October, dat de Duitsche duikboot 53" de „Blommersdrjk" nabij de kust van Massachusets tot zinken bracht. Het verslag van den kapitein en het ambtelijke bericht van onzen gezant to Washington stemden ddarin overeen, dat de gezagvoerder ider duikboot, naj het onderzoek van de scheepspapieren van de „Blommcrsdyk" had gezegd, dat hij ieder schip zou torpedeeren, dat voornemens was oen Britsclie haven aan te loopen. Hoewel het vaartuig geladen was met graan voor onze regeering en geen lading in had, die voor Engeland bestemd was, werd het op bovens taanden grond toch iet zinken ge bracht. Toen onzo gezant te Berlqn, op last van ouzo regeering, te Berlijn om opheldering verzocht, luidde het antwoord, dat de commandanten der Duitsche duikbooten gestrenge orders hebben, om elechts over eenkomstig 4® bepalingen van het Duit sche Prijsreglement te handelen. Daar dit geen bepaling bevat, dat alle .schepen, die Engeland aandoen, getorpedeerd moeten worden, achtte de regeering te- Berlijn het „volstrekt onwaarschijnlijk", dat de gezag voerder der „U. 53" dit gezegd zou hebben. In elk geval zou zulk een verklaring vol komen in strijd zijn met de hem verstrekte bevelen. „Mocht bij het onderzoek, dat na ont vangst van hot rapport van den comman dant der duikboot zou worden ingesteld, blijken, dat het tot zinken brengen van het stoomschip „Blommersdrjk" in sfcryd mej de bepalingen van het Duitsche Prijs reglement was geschied, dan zou de Duit sche regeering, zonder de zaak voor een Prijsgerechfc te brengen, voor het schip en de lading schadevergoeding geven." Sinds deze verklaring van do Duitsche regeering in de „St.-Ort." werd gepubli ceerd (13 October), zjjn ruim drie weken voorbijgegaan. De^ „U 53" is sedert in Duitschland aangekomen. De Duitsche bla den publiceeren hot reisverhaal van don kapitein, waaruit blijkt, dat hj' en niemand Op het politiebureau Kattenburg te Am sterdam zit op het oogenblik een jongeman, genaamd Borg, die zijn nog in leven zijn een voudig dankt aan de goedhartigheid van de Engelsohe autoriteiten. Hij was te Londen ge arresteerd wegens het verschaffen van be richten omtrent vlootbewegingen en scheeps- routen aan Duitschland. Borg werkte in dienst van zekeren Ten Cafce, wonende 's-Gra ven hek je te Amsterdam, „berichtgever" in Duitschen dienst. Het was Borg mogelijk die berichten over te brengen, wijl iiy als lichtmatroos behoorde tot de bemanning .van het op Engeland varende Nederlandsche s.s. JJstrnom." De Engelsche autoriteiten' héb- 1 oèn den. jongeman, met het oog op diens jeugdigen leeftijd aan boord van de „IJ- stroom" teruggebracht, na aan den .gezag voerder te hebben gevraagd Borg bij aan komst in Nederland aan de politie over te leveren en verder den jongeman- aangezegd' zich maar liever niet meer in Engelsohe havens te vertoonen. By aankomst te IJmuiden is Borg aan den commandant van een aldaar gestationneerd Nederlandsch marinevaartuig overgegeven en vervolgens naar het politiebureau Katten burg te Amsterdam overgebracht. C'Tel.'O DE HUUROPDRUYING. Ook to Enschede, waar tot nog toe de gevallen slechts sporadiisch voorkwamen, beginnen do huiseigenaren de huur op te drijven. Zoo werd van een blok Woningen aan de Parkweg 5461 de huur verhoogd met ƒ5, 10 of 15 per jaar. Vermoede lijk naar het aantal kinderen, ebt do be woners bezitten, wamt juist do groote ge zinnen werden hefc zwamrat opgeslagen. Deze woningen veükeeren bovendien in adleabehalven solid'en toestand on voor herstel wordt niets gedaan. MOSSELEN NAAR DUITSCHLAND. Men meldt uit In navolging van Bruinisso en Harlingen is mem ook hier begonnen met 'het verhan delen van mosselen, gekookt, en ingezoutan, in plaats van levend dn do schelp. De zaak heeft reeds zulk oen uitbreiding gekregen, dat de ondernemers voor het schoonmaken (knipaon) en koken dor mosselen togen goed loon de hulp van jderdsn inroepen. AR es gaat tegen hooge prijzen in vaatjes naar DuafechLand, De afname gaat zoo vlug, dat or ail spoedig gebrek aan levend product dreigt te ontstaan on do prijzen daarvan snel stijgen en reeds verdubbeld zijn. DUITSOHE DESERTEURS. To Gennep zijn twee .Duitsdho deserteurs aangekomen, beiden van ongeveer twintig- jarigen leeftijd. Ze zijn reedb gewond ge- woest. To Aalten heeft zich een Duitsck militair aangemeld, die tweemaal wiaS verwond. Hij had in Rusland, Servië dn Roemenië ge streden. EEN KLACHT VAN GEÏNTER NEERDEN. Do „Tol." bevat een klacht over heb op treden van majoor Hoegen, den comman dant van hetBelgische interneeringskamp in Gaasberland. Deze weigerde aan den soldaat Do Raoymaeker verlof om zijn bind te bezoeken, dat hij sedert het begin van don oorlog niet gezietn had en dat nu voor eenige dagen uit België in ccn katholiek gesticht te Sbanda.ardbuiten vertoefde, hoe- wol hot Belgische consulaat zich bereid verklaarde de reiskosten te betalen en d'o luitenant van don eoklaat zich borg stelde voor gijn behoorlijk gedrag. £5-Jarig Tooneeljabllenm te Leiden van Alida Tartaud—Klein. Kan het anders, dan dab Alida' Tartaud— Klein, ook te Leiden haar 25-jarig tooneel- jubifeum gaat herdenken. Onder al de too- neelkun3tenaar3 behoort zy hier tot de po pulairs ten, en we kunnen gerust zeggen dat die populariteit nog stijgende is. Dat is geen complimentje om de jubilaresse aan genaam te zijn, maar de eenvoudige waar heid. Wie veel in aanraking komt jnet het den-schouw'burg-bezoekend publiek, heeft dit meermalen mogen constateeren. Mogen constateeren! Want 't ie een ge noegen als men zoo iets ervaart van een ac trice of acteur, die op on3 vaderlandsch too neei iets beteekent. Alida Tartaud heeft zich tot een groote hoogte opgewerkt, ze heeft de tooneelminnaars reeds zooveel gegeven en nog kan men heel veel van baar verwachten. De hulde, die haar in de afgeloopen da gen ten deel is gevallen en in de komende weken gebracht zal worden, is een uiting van dankbaarheid voor-het schoone, 'hefc dik wijls ontroerend-motie, dat deze kunstena res ons gaf. Eenige avonden achtereen, is 't voor haar in haar woonplaats als een jubileum-a vónd- geweest. Niet alleen de officieel© huldigings avond. Dab bewijst, hoe bemind Alida Tar taud in de Maasstad is. En al is de waardeering hier een geheel andere, al heeft men hier niet die bekend heid van het beminnelijke persoontje, met haar warm mee-voelen met haar piedemen- 6chen, zooals dat in haar onmiddellijke om geving tot uiting komt, hier is niet minder de waardeeriug voor de kunstenares. De Rot terdammers hebben hier jarenlang een groo te populariteit genoten en zonder ook maar iets te kort te doen aan de andere leden van hefc gezelschap, die wel weten, dab men in Leiden hen gaarne ziet Alida Tartaud heeft daarin niet een gering aan deel. In deze kolommen is zoo -dikwijls den lof gezongen van mevrouw Tartaud. Hoe ver leidelijk is T om hier eens uit te weiden over haar spel, om eens iets te vertellen van haar zelf, zooals ons dat door anderen wordt verteld, nu kort geleden nog door den knajj- pen schetser van Onder de Menschen", in de ,,N. R. Cfc." Maar onze plaatsruimte gedoogt, helaas, niet om met iets meer dan in eenige grove Ijoen aan dit jubileum to berinneren. Want onwillekeurig zouden we in den breede her inneren, aan wat we zooal van Alida Tar taud zagen, 't Is zoo prettig zoo na- te bab belen over herinneringen, vooral als die mooi zin. En dat is hier 't geval. Want zelfs als de rol niet erg dankbaar was, wist deze actrice met haar warm-saudoend, diep-door- voeld spel, indruk te maken. O, 't lijkt zoo eenvoudig, als ze optreedt, 't gaat alles zoo gewoontjes. Maar dan gevoelt men eerst goed, welk een groot actrice mevrouw Tar taud is. Bijna hadden we, .om dit even aan te too- cen, een aantal rollen opgenoemd, maar het dreigend gevaar om te veel van euro p-Iaats te vergen. Maandag 20 November a.<?„ zal er gele genheid zrn om. aan Alida Tartaud duidelyk te maken, hoe men haar in Leiden waar deert. En meer dan door dit korte woord, z>al 'fc haar we twijfelen daaraan niet in den schouwburg door een talrijke opkomst en een warm applaus duidelijk worden, dat men weet, wat zij voor het Nederlandsch tooneei beteekent-.. Een opwekking onzer zijds och, we achten dit overbodig. Men gaat JUida Tartaud zien jn haar nieuwste creatie, in „Sonna", het Indisch tooneel- spel, dat Fabricius voor haar schreef, maar bovenal om te getuigen. De schouwburggang betreft nu eens ©en persoon, waarby ftbe critiek op het stuk en dat zegt voor een Leidenaar heel wat terzijde zal worden gesteld. Wat Alida Tartaud den hiervoor genoemden avond geeft, daarop zal niemand letten, als men haaf maar ziet. RECLAMES ii 40 CENT PER REGEL. A LA C0RSETIÈRE RAM0NDT, LESSEN BreesSraat 34. Tal. int, 1425. 'n a"e mftt011 on Prüzen vwitdL S 9 steods voOrhanden 6570 4 Yraag: Wij zijn meit zijn tweeën broers in dienst De oudste is ongeveer drie jaar, de jongste dertien maanden onder de wape nen. Hebben mijn ouders reolit op Rijksver goeding, daar hot inkomen tot op dc helft is verminderd 1 Mij zijn gezinnen Bekend, waarvan do vader w erkt, dio in verhouding or beter aan toe zijn en bovendien vergoe ding genieten. Antwoord: U moet. maar ©ens gaan informeeren op hot bureau voor militaire zaken op het raadhuis. Aldaar zal men U wel volkomen inlichfcon. Vraag: Ik heb voor de mobilisatie^ een rijwiel gekocht op afbetaling, maar daar ik in dienst moest,, was ik onmachtig vorder te> betalen. Heeft nu do eigenaar recht om het rijwiel terug te nemen, daar ik al meer dan de helft botaald heb? Antwoord: Daartoe heeft hij het re»cht, wan hot rijwiel behoort aan hem, zoolang ge het niot hebt betaald. Gooi het op e»cn occoordje zoo mogelijk. Vraag: Hoe krijgt men een inktvlek uit witte voile-stof? Antwoord: Uit «ongekleurde stoffen worden inktvlekken hot best verwijderd met een min of meer sterke oplossing van zu ringzout in water. Niet toepassen op ge>- kleurdo artikelen s. v, p. Vraag: Ik ben in 1898 geboren. Daar in de Vragen en Antwoorden stond: opko men tusechen 16 en 20 Januari van do in 1898 geborenen, vraag ik U van welk jaaü, er bedoeld wordt? Antwoord: Zij, die in 1898 geboren zijn, komen te behooren tob de militielicb- tiDg 1918, waarvan heb eerste gedeelte ge woonlijk tusschen 16 en 20 Januari van dat jaar worclb opgeroepen. Vraag: Zou U zoo goed willen zijn mij in to lichten op welke dagen de Minister van Oorlog audiëntie geeft en op welke uren Moet ik vooraf schrijven en aan wien van het Departement? Antwoord; De Minister van Oorlog verleent Donderdags om 1$ uur n.m. audiëntie. In den laatsten. rijd verleent do Minister geen audiëntie dan om teer ge wichtige redenen. Gaat U do dagbladen maar na, dan zult U ontwaren, dat er riko week een aankondiging in voorkomt, daö geen audiëntie verleend wordt. U behoeft voor een audiëntie niet vooraf te schrijven Op den bepaalden dag gaat u naar het De partement en laat U aldaar inschrijven bij den Kamerbewaarder. We raden U aan, ah ge den Minister iets to vragen hebt, zulks maar per request te doen. V r a a gZou u ook kuunen zeggen hoe het komt, dat er geregeld in uw blad hoeft gestaan dat lichting 1903 van do bereden wapens waarschijnlijk 1 November naar huis mocht. Nu is hefc November en er is nog niets officieel bekend, tor wijl lichting 1809 van do infanterie 17 November al naar huis mag. Dat is toch niet eerlijk, daar dio menschen cerat al 2 jaar aan een stuk ge diend hebben en nu nog weer zooveel langer dan de anderen? Antwoord: Juiafc, waarschijnlijk 1' November zou de lichting 1908 der beredcu - wapens met verlof gaan; het was dus nog niet zeker en alzoo had U het antwoord moeten lezen. Thans is bekend, dat waar schijnlijk omstreeks 1 December de datum is waarop deze lichting naar huis zal.gaan. In dezen bijzoncleren tijd kan men niet lan gen tijd van to voren oen datum vaststellen. In hoever een en ander niet eerlijk is, kunt u en kunnen ook wij niet beoordeelen. Yraag: Is het volgens do distributie- wet geoorloofd, dat hij, die door hBt ge meentebestuur wordt aangesteld om re- geeringsaardappelen aan do handelaars te verdoelen ook zelf regeeringsaardappelen in heb klein verkoopt? Mag zoo iemand aan handelaars- uit andere gemeenten re- geeriDgsaardappelen verstrekken? De vori ge week is voor de gemeente Zw. een wa gon regeeriugsrtardappelen aangekomen, in houdende 140 HL.; mot de verdeeling werd belast de handelaar A. van W. Van deze wa gon is aan 5 handelaars in de gemeente ver strekt 85 H.L., terwijl Van W. 55 H.L. voor zichzclve behield. Aangezien de vijf hande laars deze aardappelen moesten verkoop on met f 0.35 winst per H.L. is door hen ver diend 85 0.35 2D.75. Door Vau VV. is verdiend 140 x 0.25 (gtossiersloon) ^33, 55 x 0.35 (voor verkoop; 19.25, als handelaar 54.25. Heeft do handelaar Var W. hierin gehandeld zooals Tiij volgens do wet behoorde te doen? Antwoord: De distribut-iowet regelt de zaak niét zoo in onderdeden, da-t hier ge zegd kan wórden, dat Vaa W. buiten rim boekje is gegaan. Het is de vraag, welke op- dracht hij heeft gekregen bij bestuursmaat regel. U zult het best doen de kwestie uit een te zetten voor don directeur van het Distribptiebureau in Den Haag. De man zal echter wel weten, hoe ver zijn bevoegdheid gaat en deze Diet te buiten gaan, dunkt ons. Vraag: Zou u zoo goed willen zijn mij raad to geven hoe ik een witte krulbont uit moet wasschen? Antwoord: Is hot een goed soort, bont, dan zouden we u raden dose to laten uit- stoomen. Bij uit wasschen hebt u den uit slag minder in de hand. Wilt gy het zelf doen, zorg dan eerst, dat de bonfc stofvrij is; vervolgens niet wasschen, nuar herhaal- (lelijk uitspoelen in een lauwwarm ze>psopje .van z.g. Marseiliezeep. Langzaam laten drogen. ^Vraag: Ik zou gaarne willen 'weten of iemand, die tien dagen heohfcenis moet on dergaan en tot hefc ondergaan van die straf uit zjjn werk wordt gehaald, naar Hoariem wordt gebracht en daar hot besjheii krijgt, dat er geen plaats voor hem is, wederom naar Leiden teruggebracht wordt en daar de boodsohap krijgt: „je kan wel naar huis gaan", geen recht op schadevergoeding heeft voor dien dag, dat hy niet heeft kunnen werken? Hij kan do boete niet be talen, omdat zijn inkomen het niet toelaat. Gaat het nu maar aan, om je een dag uit je werk te halen? Antwoord: Het is voor u minder aan genaam, maar u had al dien laat en dat tijdsverzuim kunnen voorkomen, al? u bui ten do rechterlijke macht waarb gebleven. U zult tevergeefs om schadevergoeding vra gen en zult zien, dat u over eonigen tijd nogmaals wordt gehaald, tenzyu do boete betaalt, wat voor u, nu u toch werk hebt, altijd nog voordeeliger is.- Vraag: Wy hebben een paar huisjes, doch bezwaard met hypotheek. Eenigo ja ren geleden hebben we een testament laten 'maken, die het langst leeft alles. Teen hadden we nog geen kinderen; m iar nu b ib- ben wij er vier. Als we. nu een van. beidei» komen te overlijden, kunnen we dan alles zoo laton zooals het nu is, of moeten de huisjes dan verkocht worden voor de kin deren, dat die hun aandeel er van moeten hebben? Antwoord: Als een'der ouders komt bo sterven, erven de kinderen do helft der nalatenschap, tenzij er -beschikkingen ge maakt zyn. Aan do z.g. legitieme portie der kinderen, kan do langstlevende echter noqjfc komen. In uw goval (4 kinderen) is de legitieme portio voor ieder kind aj\ van hetgeen zonder testament zou geno ten zijn. De overlevende heeft echter het vrucht genot van de goederen der kindoren, tot him meerderjarigheid en ook kunnen de kin deren, al zijn zo meerderjarig, doze in hel vruchtgenot laten. Hefc best is een notaris fco raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9