Sederiand en de Sering. No. 17383. LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 26 October. Tweede Blad. Anno 1916. FEUILLETQN. Purper en Fijn Linnen. Algemeen Verslag van het verhandelde in de Secties van den Gemeenteraad. ILL 1 Pcor eon lid werd Heb niet goéd ge- jtolit, dat de gemeente subsidie geeft voor. 9e pos opgerichte brandweervereeniging. Zeer uitvoerig wordt het doel en de mid delen, waarmede men dit dool wii berei den, opgesomd en met bet oog daarop achten B. en W, oen jaarl\jksche. subsidie van f25 alleszins gemotiveerd. Op een vraag, of de voorjaarsbeproeving 3er brandspuiten wel heeft plaats gehad, en in verband daarmee, welke plannen B. en W. in do toekomst hebben, antwoorden B. on W. eenvoudig, dat da beproeving der. spuiten met het vaste personeel der brand weer geregeld plaals heeft. Een lid maakte de opmerking, dat de Haarlemmerstraat, 's Zondagsavonds vooral, zoo slecht wordt verlicht, welke klacht ook in een andere sectie werd geuit, terwijl de Breestraat, naar zijn oordeel, te royaal wordt yeriicht. Een ander lid uitte de klacht omtrent de duisternis op den Nieuwe-Rijn. Door eenige andere leden werd geklaagd, over de onvoldoende verlichting van eenige stadsgedeelten, in het bijzonder van Witte- Singel en Kaiserstraat; de duisternis, die in deze straten geruimen tijd heerscht, alvorens de lantaarns worden opgestoken, doet groot gevaar ontstaan; zuinigheid in deze tijdsomstandigheden is voortreffelijk, doch men zorge, dat zjj de wijsheid niet bedriege. Inderdaad is, aldus B. en W., de Haarlem merstraat, des Zondagsavonds vooral, slecht ^verlicht. Reeds vroeger heeft dit de aan dacht getrokken en bij den aanvang van den oorlog was dan ook juist een plan gereed, om hierin afdoende verbetering te brengen. Bij het uitbreken van den oorlog werden de plannen opgesohort en aangazien alle Materialen sindsdien belangrijk in prijs zijn gestegen en den laats ton tijd in verband met de duurte der kolen een beperkte straat verlichting moest worden ingevoerd, werd het dezerzijds wenscholrjk geacht, voorloo- pig met de uitvoering tot een gunstiger tijdstip te wachten. Intusschen zal worden overwogen, of voor enkele gedeelten der stad de beperking der verlichting ook wat te ver is doorge voerd. Tot meerdere verlichting in de Breostraat word enkele jaren geleien het besluit ge nomen, omdat men dit toen gewensoht achtte. Beperking vnn deze e'.ectrisohe ver lichting werd sindsdien niet noodig geoor deeld, omdat do daarmede verkregen be sparingen^ in tegenstelling van bij gas, z<56 luttel zijn, dat zij niet tegen het ongerief opwegen. Wal betreft het laat ontsteken der lan taarns, kunnen B. en W. mededoelen, dat ook hunnerzijds reeds was bemerkt, dat de met de regeling der ontsteking belaste amb tenaar zich wat veol door zuinigheidsmotie ven liet leiden. De juiste middenweg, die iedereen voldoet, is natuurlijk moeilijk te vin- deft; doch aangezien het ook dezerzijds noo dig geoordeeld werd, de verlichting in hot algemeen wat vroeger te ontsteken, zijn reeds desbetreffende instructies gegeven, zoodat zij vertrouwen, dat hiermede aan de geuite klachten te gemoet is gekomen. Meer dan één lid bracht buide aan dr. jVan Eek, die een voorbeeld voor menig ambtenaar wordt genoemd. B. en W. hebben die hulde met genoegen vernomen, aangezien ook zij: van oordeel zijn, dal hij in deze tijden belangrijke buiten gewone diensten aam de gemeente bewijst. Eén lid vroog of het in de bedoeling van B. ch W. ligt, om de vacature van opzichter, hoofdzakelijk voor de bruggen, te vervuilen. B. en W. antwoorden daarop, dat de opzichter in algemeenen dienst,' daarbij krachtdadig gesteund door den hoofdopzich ter, tijdelijk de betrekking van opzichter der bruggen waarneemt. Behalve met de zorg voor rioieeringen, is deze opzichter in normale tijden belast met het toezicht op slootdempingen, straatoanleg en kunst werken van geringen omvang. Nu het aan tal dezer werkjes in den laatsten tijd ge NA AS HET ENGEL SCH door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. tNadruk Verboden), .38) „Me dunkt, men moét in heb eerst, door dien alles nieuw en vreemd is geheel ver^ bijstord worden. En dan het land on de mensohonl U is een Canadees of Amerikaan, is 'fc niet? Ik dacht wel, dat u dat was. U moet u, dunkt me, zoo eenzaam voelen, als op een verloten eiland neen, erger dan dat. Als in ©en land, waarvan men de taal niet kent en men niet begrijpt waarom iets gebeurt. „Dat is 'tl Dat ia waarWel, u Itèeft heb precies geraden I 't Is buitengewoonl En u heeft het zelf nooit doorgemaaktHoe kan _u het weten „O, het is alsof ik het zie." Zij was volkomen oprecht. Hot kwam niet bij haar op, dat het beste, zeldzaamste go- schenk van deen hemel, n.l. hot vermogen om ons in den toestand van een ander te kunnen verplaatsen, iets buitengewóóns was, of dat ^j bij uitzondering die eigetnj- sohap bezat. ,,'t Is er alles zoo groot, uitgestrekt en eenzaam. En toch ben ik er van gaan hou den, ben er aan gehecht geraakt." Hij zei dat bijna met eenige heftigheid. „Het heeft Dooit aan mijn familie toebehoord en ik ben niet geftoréö. Ein toch lijkt het mij nu toe alsof ik nooit eenig ander tehuis had kunnen hebb'eh." ring is, blijkt een combinatie van beide functies wel mogelijk en leidt deze tevens tot bezuiniging. Bij de hervatting van een normaal werkprogramma moet in de vaca- ture van opzichter, hoofdzakelijk voor dg bruggen, wederom worden voorzien. Een lid maakte de opmerking, dat de inrichting voor draadlooze telegrafie aan den LodewqkBtoren de omgeving ontsiert en bovendien in bepaalde omstandigheden gevaar kan opleveren. Van ontsiering der omgeving door deze inrichting kan bezwaarlijk sprake zijn, meer nen B. en W., omdat ze bijna niet in het oog valt en door slechts weinigen in de stad zal zijn opgemerkt. De bevestiging aan beide kerktorens is behoorlijk geaard, zoo dat geen gevaar yoor deze torens, die trou wens zelf ook yan afleiders zijn voorzien, ontstaat. Overigens geldt het hier geen inrichting voor draadlooze telegrafie, dooh een weten schappelijke proefneming, voor den betrok ken hoogleeraar van overwegend belang en van tijdelijken aard. Meer dan één lid vroeg op welken grond Burgemeester en Wethoudera de aanslui ting van lagere 6cholen aan het telefoon net meenen te kunnen verdedigen, en welke overwegingen tot dit voorstel aanleiding hebben gegeven. Het korte bescheid van B. en W. luidt, dat het in de praktijk wensohelijk is ge bleken, evenals het Gymnasium en. de Hoo- gere Burgerschool voor Jongens, ooi? de Hoogere Burgerschool yoor Meisjes en de openbare lagere scholen aan het telefoonnet aan te sluiten. De straten en de bestratingen hebben natuurlijk ook ditmaal weer een flinke beurt gehad. Voor zoover personeel be schikbaar is, worden de gebreken aan de straat nog denzelfden dag hersteld. Niette min kan het ge-beuren, dat in afgelegen stadswijken die kuilen en gaten niet opge merkt worden eit dus gedurende enkele dagen in dien toestand blijven. Om financieel© redenen werd nog niet overgegaan tot het aanbrengen van een klinkerbestrating vóór de Meisjesschool aan de Boommarkt. Van de 7 leeilokalen liggen er trouwens slechts 2 onmiddellijk aan de straat. Er zijn scholen, waarvan al 1 e 12 lokalen aan de straatzijde zijn ge legen, zonder klinkerbestratingdeze ko men dus eer daarvoor in aanmerking. Alvorens tot de uitvoering van hot jaar- lijkscbe herstratingaplan over te gaan, wordt bij de directies van gasfabriek, cen trale, waterleiding, enz. geïnformeerd, - in welke straten ten bebaev© van deze bedrij ven in den loop van het jaar moet worden geroerd. 'Met de herstrating door Gemeen tewerken Wordt niet begonnen, voordat de werkzaamheden voor gasfabriek, enz. zijn afgeloopen. De trottoirs op de Jan-van-Goyienkade zijn particulier eigendom, terwijl de kade zelf aan de Provincie toebehoort. Deze omstandigheid belet het spoedig verbeteren van gebreken in de straat; intusschen blijft de aandacht van B. en W. hierop ge vestigd. Een lid stelde voor de aanvulling op de boomkwekerij, voor zoover betreft boomen aan de Sophiastraafc, te doen vervallen, aangezien in deze buurt te veel vernield wordt. De 15 M. breedte Sopbiastraat, die zich na de laatste bebouwing over ongeveer 350 M. lengte uitstrekt, zal een naar het oor deel van B. en W. zeer eentonig en on- aesthetischen indruk maken, wanneer ze niet van een boombeplanting wordt voor zien. Door het aanbrengen van boombe- sohermers zullen de boomen zooveel doen lijk tegen vernieling worden gevrijwaard. Natuurlijk werd ook de vraag gedaan hoe het met de voorgenomen vierbeterdng van den Hooge-Rijndijk is gesteld. Uit het antwoord blijkt, dat deze verbetering wacht op hot bekend worden van de defi nitieve voorwaarden der door Rijnland te verleenen vergunning betreffende de wijzi ging van het profiel van dezen weg. Een lid wensohbe de beide stukken sloot aan den Witte-Singel nog in 1917 gedempt te zien. Een ander lid daarentegen gaf in overweging het dempen en riodeeren van 105 M. Singelsloot aan den Heerensingel, met het oog op de dure materialen alsnog uit te stellen. B. en W. antwoorden den eersten vra ger, dat door den Raad besloten is de dem ping van eerstgenoemde slootgedeelten bij het vaststellen van begrooting van 1918 onder oogen te zien. Het laatst overgeblevene der Heerensin- gelsloot verkeert in een zoodanig schrome lijk vervuilden toestand, dat demping geen uitstel, kan lijden. Eenige leden betuigden hun leedwezen, dat bij de hooge kosten van do gemeente- reinigig deze nog zooveel te wenschen overlaat. B. en W. vinden de kosten nog niet zoo hoog. Met inbegrip van vuilverbranding, rente en aflossingv bedragen de kosten plm. 2 per hoofd der bevolking. Dat de straatvegers gieters moesten hebben, om eerst de straat to bevochtigen vóór ze wordt geveegd, beantwoorden B. en W. met de leuke opmerking, dat dit niet zou geven, wanneer hun toch het noodige wat-er voor besproeiing ontbreekt. Het sproeien geschiedt bovendien veel sneller dan het vegen. Een der leden vroeg waarom de vroege re vuilniswagens nog gebruikt worden. De nieuw aangeschafte houten hand- vuilniswagens van oud model worden bij voorkeur gebruikt voor het ophalen van fabrieksvuil, puin en dgl., dat op ongere gelde tijden wordt aangeboden en niet voor verbranding vatbaar is, zeggen B en W. Ook worden ze somtijds gebezigd tijdens nat en vuil weer voor het ophalen van huisvuilnis in stegen en nauwe stra ten, omdat de ijzeren handvuilniswagens dan "moeilijk te jiantoeren zijn. In den laatsten tijd werden eenige ijze ren handwagens door het eigenlijke ver- brandingsbedrijf in gebruik genomen, zoo dat zij voor den ophaaldienst tijdelijk door de houten handwagens moesten jvorden vervangen. Een ander lid zou wenschen, dab de ingezetenen verplicht werden de vuilnisem mers, door de gemeente aangeschaft, te gebruiken. Hiertegen werd aangevoerd, dat bij ge bruik van deze emmers de ophalers van het vuil toch veel vuil buiten den wagen laten vallen. Omtrent het verplichte gebruik~der rao- deLvulemmers gaven B. en W. reeds hun meening uitvoerig to kennen op bladz. 23 van de Memorie van Antwoord betoeffen- de de begrooting voor het dienstjaar 1916. Bezwaren, hoofdzakelijk van geldclljken aard, weerhouden hun tot dat verplichte ge bruik te besluiten en het stelsel van hygiënische vuilophaling in zijn vollen om vang te aanvaarden. Toegegeven wórdt, dat het systeem thans slechts gedeeltelijk tot zijn recht komt en die wijze van vuilnisophalen nog voor groo- to verbetering vatbaar is. Toch is deze wijze reeds belangrijk beter en hygiëni scher dan de vroegere; de ruim 500 in omloop zijnde modelemmers bewijzen niet te onderschatten diensten, zoowel voor de lediging van het vuil in den wagen ais voor de bewaring binnenshuis. Een lid wees er op, dat de cijfers, dit jaar voor de vuilverbranding uitgetrok ken, opnieuw bewijzen hoe deerlijk zioh da deskundigen, óp wier advies hiertoe is be sloten, hebben vergist en hoe slecht het kompas heeft gewezen, waarop de Raad bij zijn besluit tot stichting van deze inrich ting' heeft gezeild. Waar het.alhier ingevoerd verbrandings stelsel tijdens de aan de deskundigen ver strekte opdracht zelfs in het buitenland niet eens bestond, gaat het, volgens B. en W., niet aan deze deskundigen van on kunde te betichten, nu dit stelsel belang rijke onderhoudsuitgaven blijkt na zich te sleepen, die door hen niet zijn voorzien. Reeds in hun antwoord op de Nota van den heer Fokker (Memorie van Antwoord, be- grooting 1914), stelden zij de beteekenis van de door de deskundigen, vestrekte ge gevens in het juiste licht. Hoofdzaak was een beslissing uit te lokken omtrent de in aanmerking komende reinigingsstelselsde begrootingscijfers, met name die der ver branding, konden bij volstrekt gemis aan een pasklaar, voo? Leiden geldend deugde lijk systeem, elechts een globale waarde hebben. Het hoofddoel der verbranding wordt bereikt; jaarlijks wordt een hoe veelheid van ruim 8.000.000 K.G. vuil op hygiënische wijze uit den weg geruimd, zonder bodem, lucht- of water te verontrei nigen. Opkomst landstorm. Bg koninklijk besluit van 25 September 1916 zijn uit art. 14 van het Landstorm- besluit) regelend'o da vrijstelling en voor- loopiga vrijstelling van landstormopkomst; eenige categorieën van personen geschrapt. In verband daarmede beeft de Minister, van Oorlog omtrent de opkomst der land- stormplichtigeu van de jaarklasse 1910 tot en met 1916, behoorondo tot bedoelde ca tegorieën, de navolgende regeling getroffen. De ambtenaren "in vasten dienst, werklie den en tijdelpk personeel brj de artillerie- inrichtingen moeten zich in het tijdvak 13 —25 November 1916 voor den werkelijken dienst aanmelden bij den Commandant van de Werklieden/compagnie. Hun oproeping ge- sohiedt door genoemden commandant. De ambtenaren, werklieden en tijdelijk personeel bij het Rijksmagazijn van genees middelen, ambtenaren, mindere geëmploy eerden, kleermakers, buitenwerkers en tij delijk personeel bij de Centrale magazijnen van militaire kleeding en. uitrusting, werk lieden en tijdelijk personeel bij de militaire verplegingsinrichtingon, leden van commis sion voor de verpleging eu de verzorging van leger en bevolking in liniën en stel lingen, en leden van de aansohalfingscom- missie van voorraden verplegingsfcehoaften voor het leger, zullen tusschen 13 en 18 November 1916 in werkelijken dienst wor den gesteld bij het depöl administratietroe pen. Hun oproeping geschiedt door den com. mandant van dat depöt. Als uitzondering op den regel, welke tot nog toe in het algemeen gold brj de op roeping van de verschillende landstorm- jaarklassen, zrjn van verplichting tot aan melding niet uitgezonderd diegenen van be doelde landstormplichtigen, die landstorm- plichlig zjfn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstel ling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, om het even, of de vrijstelling tijdelijk of voorgoed werd verleend; die kleiner zijn dan 1.55 tt; die gediend hebben bij de zeemacht bet korps mariniers en de marine-reserve hieronder begrepen bij liet leger hier te lando het reservepersoneel bij da landmacht, hieronder begrepen bij de gouvernementsmarine in Nederlandsch-Indië of bjj de koloniale troepen. Heb personeel, behoorendp tot bakkerijen, meelfabrieken, fibriekon van verduurzaamde levensmiddelen, kleermakerijen en schoen makerijen, met welker eigenaren of direc tion contracten zijn aangegaan tot leve ring aan hel leger, en het personeel, tvers- zaam bij aannemers, met wie op het tijdstip van het oproepen van den landstorm con tracten loopende zijn voor de levering van uitrustingsstukken of grondstoffen ten dien ste van het leger, moeten door de burge meesters worden opgeroepen, om in De cember a.s. voor den provincialen adjudant te verschijnen, ten einde in werkelijken dienst te worden gestéld. Van de oproeping moeten worden uitge zonderd diegenen, die ook buiten oproeping zouden zjjn gelaten, indien zij geen deel hadden uitgemaakt van bedoelde catego rieën. Indien da werkgever van landstorm plichtigen, als bedoeld, van oordeel is, dat zrj in zjjn bedrijf onmisbaar en onvervang baar zijn, dan kan hjj reeds nu aan den minister .van Oorlog aanvraag doen, om hen tijdelijk van den werkelijken dienst vrij t® stellen. Dreigend gebrek nan varkens. In zuid-westelijk Drente neemt de var kensteelt onrustbarend af. De oorzaak hier- nridden tusschen de musscheu en de krekels. Ik heb het dezer dagen ontdekt, toen ik daar wandelde. Wil u niet mee binnen gaan en een kopje thee van mij aannemen, voordat u den langen weg naar huis onderneemt?" Hij glimlachte en er was in zjjn glimlach Zoo iets smeekends, zoo iets onschuldigs en eenvoudigs, dat zij nifet langer dan een kort oogenblik aarzelde, waarbjj haar oogen over zijn gezicht gleden. Zjj glimlachte ook en knikte vriendelijk. „Dat lijkt mij heerlijk", zei zü na slechts die eene seconds van aarzelen, die bijna to zwak was geweest, om opgemerkt to wor den, maar hij had die toch opgemerkt en iiet doortintelde hem met dankbaarheid, dat zij eindigde met te doen, wat hij wenschte. Zij verlieten de heete straat met de scher pe lucht van het houten plaveisel en walg lijke benzine, de trage, door de hitte ver moeide menigte, het stof en oorverdoovend lawaai en namen hun weg over het gras, ook stoffig, maar toch nog vrij frisc.li en door rcote boomen beschaduwd, waarvan de bla- eren, hoewel reeds verwelkt, in hun gesta dig gewiegel onder den heeten Londenschen wind, een zweem van buitenlucht verspreid den. Zij richtten hun schreden naar de thee tuinen, waar do. kleurige Japansohe para sols vroolijke plekken tegen het groen vorm den. De tafels waren niet vol. Na Londen leeg liep, kwamen er niet vele bezoekers, al was het ook Zaterdagnamiddag. Hjj vond een tafeltje voor twee en daar aan namen zij plaats. Hij bestelde thee aan de kelnerin met haar wit mutsje en boeze laar en zij bracht die dampend tusschen schalen met brood en boter en stukken cake; die onder de hitte hadden te lijdon. Sylvia begon het hare op haar bord te breken en vair is, dat de boeren nog ateoda tovert geefs wachten op da benoodigde voeder-, artikelen, die voor de maanden September, October en November besteld zjjn an maar niet aankomen. Ook do maïs, die voor rogge geruild zou worden, blijft achterwege. Vela' boeren in plaatsen als Dievar, Dwingelt enz., zijn dan ook voornemens hun varkens stapel belangrijk in ta krimpen llelgisoho geïnterneerden te Gouda. Het internecringsdepèt te Gouda wordf deze week definitief ingericht. De barakken op hst sportterrein zijn door de geïnterneer den zelf gebouwd, terwijl nog ean barak zal worden bijgebouwd om als werkplaaH te dienen voor het vervaardigen ran démon-- tabele woningen en meubelen voor reke ning der Belgische regeering. Het bewak kingsdetaohemont arriveert mede deze week- Do haringvisscherij. Bij het begin der haringvisscherij is dooïS da departementen van oorlog en marine aan vele gemobiliseerde haringvissehers ver- fof verleend, om gedurende het seizoen aait' de vis3cherij deel te nemen. Die verlovoni werden verleend tot einde October. Het laat zich op het oogenblik aanzien^ dat de vlsscherij ook nog na 31 October, uitgeoefend zal worden. Moesten nu de ver lofgangers allen einde October in dienst terugkoeren, dan zouden verscheidene sche pen do teelt moeten eindigen. Om dat ta voorkomen is thans door het hoofdbestuur van de reedersvereeniging voor de Neder- Iandsche Haringvisscherij aan do ministers van oorlog en van marine verzocht de loo pende verloven te willen verlengen tot des datum, waarop do betrokken schepen dei teelt zullen beëindigen. Wordt dit verzoek toegestaan, dan zullen verscheidene verlof gangers eindo October in dienst terug kun nen zijn, maar een gedeelte van hen zal eerst in den loop van November terug- keeren. Da burgemeester van Vlaardingen oï Maassluis hebben hun steun verleend aai» het verzoek dor reedersvereeniging Nog meer melkcicsère, Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, als zou de Nedorlandsohe Melk- hygiëniselie Vereeniging dam minister vod Landbouw verzocht hebben, do betrokken! burgemeesters z-oodanig te instrueeren, da# ook voor gepasteuriseerde on gesteriliseer de melk de vastgestelde toeslag zal worden toegekend. Geheel juist is dit niet. De regeling dot melkvoorziéning beeft in dit opzicht n.l. bijna nergens tot moeilijkheden geleid; overal wordt ook doze melk als gewone oemsump- 'tiemelt beschouwd. AUeeu in een drietal gemeenten, waaronder alleen L-eiden aly plaals vaai beteekenis kan worden genoemd1, schijnt de burgemeester deze opvatting niet te deelen en met hot oog op dit zeer, gering aantaJ gemeenten is het verzoek gedaan. Intusschen geeft 't weer een eigen- aardigen .kijk op do regeling zelve, dat der gelijke meoningsverschillen kunnen ontstaan; in de geheele regeling is n.1. geen enkelen grond te vinden, dio or op wijzen zou, daf da opvatting van den Leidsohon burge meester onjuist zou zijn, ook al is zij dat waarschijnlijk. Er 13 voor gepasteuriseerde of gesteriliseerdo melk geen maximumprijs vastgesteld en het is dus begrijpelijk, dal het hoofd eener gemeente van meening is, dat, gezien die omstandigheid, dé consument den toeslag maar betalen moet. Dit zou neerkomen op een verhooging van minstens 3 oent per L. voor dezo melk, hetgeen zon der eenigen twijfel het gebruik in hooga mate beperken zou. Dit zou o.i. tegen den geest der regeling strjjden en het vermoe den ligt dan ook voor de hand, dat da veieeniging haar zin wei zal- krijgen. G,TeI."j Rcgccringsgarcn. Daar door het gebrek aan katoenen garoï velo visschers te Edam hun netten niet vol doende kuunen breien en herstellen, zjjn thans door de zorg van den inspecteur den visscherij in het 2de en 3de district deze garen van regeeringswega verkrijgbaar ge steld. wierp de vlucht stoutmoedige musschen, d'<j in het volle vertrouwen, dat zij onthaald zouden worden, stonden te wachten, de krui mels toe, voor zij den theepot opnam. Hij slceg haar onder het inschenken gade. Niets spreekt meer tot iets in het binnenstel van een mannenhart dan het zien van een vrouw, die alleen met hem, thee voor hem inschenkt. Daar is iets huiselijks in, iets, dat de gedachte opwekt aan de heiligheid: van deu huiselijke» haard, waarvan het be sef diep is geworteld in do ziel van iede- ren s terveling. Hij zag als in een spiegel een eigen tehnis, een eigen vrouw en al de aangename huiselijke genoegens voor hem uitgespreid. Terwijl Wynustanlcy Sylvia gadesloeg, kwam een herinnering bij hem boven, die veel pijnlijks voor hem bad en hem een oogenblik een onbehaaglijk gevoel gaf. Den laatsten keer, dat eeu vrouw voor hem had thee geschenken dat was zoo zelden voor gekomen, dat do keeren in hun duidelijkheid op mijlpalen geleken was het Rosamund geweest, dio voor de theetafel zat. Hij zette dio gedachte met weerzin van zich af. „Ik wild© u vragen, wat u zoo juist bedoelde", zei hij, haastig een onderwerp te berde brengend, om een schrijnende her innering te baunen. „U zei zoo iets van iett doen voor andero menschen. Tl sprak er van alscf het een soort universeel geneesmiddel was. Ik weet niet wat u bedoelt of hoe bet zou' kunnen gedaan worden. Vertel mij dat als 't u blieft. U weet niet hoe gaarne ik dat zou liooren." Zij gaf hem zijn kopje thee en begon haar eigen kop te vullen. Het gezichtje, dat gewoonlijk zoo levendig was, stond nu ero stig. (Wordt vervolgd). Zij knikte zwijgend, haar gezicht drukte één en al belangstelling en sympathie uit. Hij had de toehoorderee gevonden, naar wie hij had gehunkerd, eu even gretig ala het vorhitte, vermoeide hert zich neerbuigt om zich aan bet koelo, kristalhelder water uit de bron te laven, boog hij zich tot haar. „En toch, en toch, ondanks dat alles, bon ik zoo alleen 1 Het lijkt mij toe alsof er geen enkel menach op de wereld is 1 Nie mand geeft iets om jo niemand is iets an ders dan een vreemde voor je; knechten, die bedienen, maar niet vriendelijk zijn monschen, dio jo gehoorzamen ter wille van hot gold on er niets om zouden geven als je morge-n dood voor hen lag. En de dagen die lange dagen, 's Morgens sta je op en 's avonds ga je naar bed en eet al wat je verlangt, zelfs dingen, die 't seizoen niet op levert en bezit een overvloed van kleeren te veelKleeren voor elke mogelijke gele genheid en zelfs voor iedere minuut. Ik ben boter af dan ik b°hocfde te zijn en toch lijd ik hongor en koude en ben even alleen alsof ik de laatste mensck wareT die levend op doze planeet was achtergelaten". Haar zachte oogen waren op de zijne ge- vostigd en namen met iedere verandering van zijn aandoeningen, betzij een innige, zaohte of een opgewekter, levendiger - uit drukking aan. Nu sloeg zij ze neer en een zucht, een zachte, bevende zucht kwam over haar half gcopendo lippen. ,,'t Is zoo vrceselijk jammer 1" „Waarom, wat is jammerï't 't Was niet bij hem opgekomen, dat hij zou beklaagd worden. Hij had half gedacht), dat zij hem zou berispen. Zoo jammer en toch zoo begrijpelijk. Na tuurlijk heeft u dat gevoel. Iedereen zou dat hebben. Maar het is zoo gemakkelijk te verhelp en 1 Al dat geld I Wat kan u er niet veel mee doen. En wanneor u daar eens mee begint, zal u nooit ecu enkelo eenzame minuut, meer hebben. „Wat bedoelt u?" Hij keek baar als wezonloos aan. Zij had den de hekken van Kensington Gardens be reikt en bij zag zijn kang schoon. In oen der volgende minuten zouden zij misschien moeten scheidon. Zij zou vermoeid -zijn van hot loopen over de straten on gaarne een bus nemen. Of zij zou zich her inneren, dat zij een boodschap moest doen in een van die minderwaardige straten, waar de heilige „vroege sluiting" van den Zaterdag zich had moeten voegen naar de mededinging van den „vrijen" Woensdag namiddag. Hij moest deze kans niet laton voorbij gaan. Zij had hem reeds uit die lustelooze onverschilligheid weten wakker te sobud- don, dio hem als in een vorstïjvend net ge vangen hield. Zi.i had ziin nieuwsgierigheid, zijn belangstelling opgewekt. Hij wilde zoo niot van haar ochoiden. Hij klampte zioh aan haar vast zooals iemand zich vastklampt aan hetgeen hem yan zichzelf kan redden. Zij begreep iemand zoo volkomen »n het was het verstandigste wezen, dat bij ooit in zijn leven had ontmoet. Hij was besloten haar niet te laten gaan, voordat zij nog meer voor hem had gedaan. Zij had slechts in zoovor zijn versufte vermogen opgewekt en geprikkeld, dat bij verlangde te begrij pen waar zij over sprak Zij moest hem mee- doolen, wat hij wonschte te weten. „Denkt u niet, dat een kop thee op de- Ben warmen namiddag heerlijk zon smaken?" vroeg hij vleiend. „Ik heb een dorst als ik weel niet wat. Daar binnen is een aardige gelegenheid, waar men thee kan krngen

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5