He Europeesche Oorlog. Binnenland. Tweede Kamer. Uit de Omstreken. SPORT. 1 inenln Bennett Co. Engelsche fijnste LllluUlll Heeren-Fantasielioeden. Alleen- Verkoop, N.R\jn46.II. A. TIMMERMAN,Hofl. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag: 5de Alg. Vergadering van do Yereeni- ging van Oud-Leeriingcn van het Genoot schap „Mathesis" Scientiarum 6enitrix'> 3 uur. Zondag: „Musis Hacruih". Muziekuitvoering voor do leden der Ver. „Leidsck Muziekkorps". ïA uur.. Dagelijks: Thalia Bioscope en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 62, 7 uur. 's Zondag3 alleen 3 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). „Den Burcht: „Salomo's Rechtspraak". 's Nammiddags 2 pco1/* uur en 's avonds 7V:S Vb uur. Ook Zaterdag 's voorn 1011 uur. »ve Rott. Ct.", waarin automobielen van al lerlei ecort en capaciteiten te koop wer den aangeboden door Duitsehe handelaren en weggehaald uit Noord-Frankrijk. Nederland en Scandinavië. De „Yoss. Ztg." geeft een particulier be richt uit Bern, waarin het heet, dat tot de op 19 dezer in Ghristiania te houden bij eenkomst der Scandinaafsehe ministers, ook vertegenwoordigers van Nederland en Zwit serland zijn uitgenoodigd. Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud- Minister van Buitenbndsche Zaken, vierde isteren onder vele blijken van bihngstel- ng zijn tachtigsten verjaardag. Een schat van kostelijke bloemstukken, hem op dezen dag vereerd, prijkten in zijn woning te 's-Gravenhage. Eon stroom van telegraii- sche en schriftelijke gelukwenschen mocht hij ontvangen, waaronder van da besturen ?an de Carnegie-Stichting, het Camegier Heldenfonds, den Anfi-Oorjog-Raad, do Vtr- ecniging „Vrede door Recht", enz. Onder kon, die den gevierden tachtigjarige per soonlijk kwamen gelukwenschen behoorde de Minister van Staat. Minister van Binnen- landsche Zaken, mr, Cort van der Linden. Naar de ,,N. E. Ct" verneemt, is 'de grensregeling en annexatie van Pernis met Rotterdam in bewerking. Naar het „HM." verneemt, moeten 3. en ~W. van Amsterdam voornemens zijn, bijwijze van proef, aan een der gemeentelijke scholen voor voorbereidend figcr onderwijs bet Montessori-stelsel ia te voeren. Daar het eigenaardige stelsel niet geschikt is, om met een groot aantal kinderen te gelijk te beginnen, is het te verwachten, dat vcorlcopig eenigo kinderen v.nn de aan ie wijzen school volgens het nieuwe s\st?em zullen worden onderwezen, terwijl de ovrrige leerlingen inmiddels op de tot nu toe ge- colgde wijze zullen leeren. Zoodra do eerste groep kinderen zich dan aan het Montesrori- ttelcel zal hebben aangepast, komen er an dere groepen bij, totdat het een gewone klas zal zr.n geworden. Dit zou de eerste officioole proefneming m.=t het Montessori-ste'.sel in ons land zijn. De Eersto Kamer is, ouder gewoo.it?, bijeengeroepen op a.s. Dinsdag na d? ope ning der nieuwe zitting, des namiddags te hr.lirier. tDo vergadering van afgevaardigden uit verschillende bonden, vereenigingen on rn- dere organisaties, waarin rjr. D. Bos, .tij dens zijn leven heeft gearbeid, en die ten doel heeft het plan te bespreken tot vor ming van een dr.-Bos-fonds en een com missie te benoemen, welke dit plan nader zal uitwerken, zul worden gehouden op £2 September a.s. te 's-Grayenbage. In een driestar in „De Standaard"- wordt thans meegedeeld, dat dit blad ge reorganiseerd zal worden. „Dusver was „Do Standaard" eigendom van dr. Kuyper, doch dezo heeft hiervan gratis afstand gedaan. Ook met het oog op de toekomst, moest aan het blad een ïigen bestaan verzekerd worden, zoodat het geen stoornis teweeg bracht, zoo de tegen woordige bezitter meo d? jaren of door over lijden uitviel. .Voor dit doel is nu reeds .een ze?r aan merkelijk kapitia! bijeengebracht, zoo-dat aan het oude tobben voorgoed een eind9 i3 ge komen. Eerlang verhuizen we naar onze nieuwe .woning." Naar „De Tel." vernoemt, wordt door f.et hoofdbestuur van den .Vrijz.-Dem. Bond hei plan uitgewerkt voor een groote ki:s- recktactie, die hierin zal bestaan, dat op jen vooravond van de openbcTe behandeling van de ontwerpen Grondwetsherziening, door iedere afdeeüng van Oen Vrijz-Dem. Boud 'en van het Alg. Ned. Werkliedenverbond eeil vergadering zal worden belegd, waarin verschillende sprekers zullen optreden, ten gunste van algemeen kie3recht voor man nen c-n vrouwen. In totaal zullon dit onge veer 100 vergaderingen wordon. In al deze vergaderingen zal' e:-n gelijk luidende motie worden voorgesteld, die daarop wordt toegezonden aan Eegeering en Tweede Kamer. Gisteren overleed ta 's-Gravenhage in den ouderdom van 71 jaren de gep. ge- neraal-majoor der infanterie P. C. Colt- boff, ofiicier in de orde van Oranje-Nas.-au. De Nederlandsche Zondagsrchoolver- eeniging vierde gisteren feest ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan. De feestdag werd geopend mei c-n bijeenkomst in het Concertgebouw, te Amsterdam, waar aller eerst do voorzitter van de afdeeüng Am sterdam, de beer A. J. Brunt, een woord van welkom sprak. Vervolgens hield da voorzitter der Ned. Zondagsscboolvereeniging, de beer 'dr. E. Barger, na in gabel te zijn .voorgegaan, gen „herdenkingsrede". De secretaris, ds. J. T. van Nootf, ga'f daarop een overzicht van liet 50-jarig be staan der Vereeniging. In den loop van dit overzicht deelde spreker, mede, dat er thar.s in Nederland zijn ruim 2000 Zondagsscho len met 209,000 leerlingen, en dat do Ver eeniging telt 1386 leden en 50 afdeelingen. Verschillende algevaardigden kwamen aan het woord om uiting te geven aan de stemming in de afdeelingen bij het 50-jarig feest der Vereeniging. Tijdens de pauze yer- eenigde men zich aan een gemeenschappelijk noenmaal, aangeboden door de afd. Amster dam, terwijl de t 1, die overschoot, in be slag genomen werd door de tentoonstelling van leermiddelen, gearrangeerd door de hee- ren K. Vielemaker, ds. B. C. Koolhaas en H. A. de Boer Azn., in een der neven zalen van het Concertgebouw. Na heropt-ning van do vergadering bie'.d ds. G. P. Marang, uit Utrecht, een rede over „De Zondagsschool" en baar leer middelen", terwijl'de beer "G. P. Fruyt Jr. een en ander mededeelde „Uit on voor de practijk". Om ballzes was men weder in het Con certgebouw bijeen pan een gemeenschapje- lijltc-n maaltijd. Gisteravond werd het feest bcs'oten met een bijeenkomst in do Nieuwe Kerk, waar feestredevoeringen werden uitgesproken door. de heeren ds. P. van Wijk Jr. en dr. Lajnmerts van Buerefl. Het Centraal-Comité voor IC. S. A'. heeft het voornemen in het voorjaar van 1917 wederom een sociale week te houden. In een vergadering der Hoofdbestu ren van den „Ned. Bond van Boekdrukke rijen", de „E.-K. Vereeniging van Druk kerspatroons in Nederland' en den „Bond van Ned. Christelijke Drukkerspatroons", te Amsterdam gehouden, is naar „Do Tijd" verneemt een federatie dier drie druk- kersorganisatiën tot stand gebracht. De grondslag dezer federatie is d.e vol gende: De leden der drio Bonden worden gelij kelijk beschouwd als georganiseerds pa- troons ten opzichte van :il!o regelingen van het bedrijf, cok van bet Collectieve Arbeids contract met de werklieden-vereenigingcn. De contributie der leden van da drie Bonden is gelijk. Ter bestrijding der kosten van allo boven genoemde regelingen wordt één kas ge houden. In bet Hoofdbestuur en in de verschil lende Commissiën zijn de drie Bonden ver tegenwoordigd, ongeveer naar de getal sterkte der leden van de drie Bonden. Alle besluiten betreffende de trdrrjfsrege- lingcn worden genomen in gemeenschappe lijke algemeene vergaderingen. Een meerder heid van twee derden der stemmen wordt daarvoor vereischt. Te Utrecht werd een vergadering ge houden, waartoe alle vereenigingen van .openbaro en bijzondere onderwijzers waren uitgenoodigd. Op een kleine' uitzondering na. waren alle vereenigingen vertegenwoordigd of hadden volmacht gekregen. Besloten werd in aanvulling van rvat te dezen reeds werd aangevangen een zoo uitvoerig mogelijk onderzoek in te stellen, ten einde to geraken tot een volle dig overzicht der weduwen en wo:-z?n van vóór 1906 overleden onderwijzers, did eventueel zullen vallen onder het ten vorigen jare dcor de Regeering te hunnen behoeve ingediend wetsontwerp. Aan een comité van vijf personen werd de uitvoering dezer enquête opgedragen. De Rijkswcrklieden aan de Dcmbrug. net Kamerlid de heer Van der Voort van Zijp beeft aan den Minister van Oorlog de volgende schriftelijke vragen gericht: Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deeïen wat de oorzaak is, dat ouder het personeel der Rijkswerklieden op de werk plaatsen aan de Hembrug .eea minder gun stige geest heerscht? Zijn er klachten .ter kennis van den Mi nister gebracht; is naar de gegrondheid dier klachten c-cn onderzoek, ingesteld; c-n wat is van dat onderzoek het resultaat? In geval die klachten gegrond z'jn geble ken, welke maatregelen zijn door d;-n Mi nister getroffen, ten einde verbetering in den toestand aan to brengen? Hierop heeft de Minister van Oorlog bet volgende antwoord ingezonden: In een adres door het Comité van de sa menwerkende organisator van personeel in Rijksdienst, gericht tat den Raad van Mi nisters, worden a's oorzaken van eea onder do werklieden aan de werkplaatsen aan do Hembrug bestaando minder gunstigoa geett genoemd: a. de onvoldoende loonregeling; b. het onoordeelkundig m Utilistisch 'op treden van bedrijfschefs in deze burger lijke omgeving; c. do overmatige lange arbeidsdag; d. (1e slechte wijze waarop het vervoer geregeld is; e. het slecht geregelde stukwerk- en toe- lagesteïsel; f. het gemis van eenig medczegglngsscliap bij de bepaling der tirieven, enz.; g. de slechte hygiënische en veiligheids voorschriften en bepalingen; h. het willekeurig toepassen van liet boete stelsel; i. het ontbreken van een scheidsgerecht; j. het gemié van een positieregeling van bet losse personeel, waaronder geacht most worden de onbillijke pensioenstorting, het ontbreken van een ziekteuitkeerlngsroge'ing, van een regeling betreffende bet ontslag, verlof, geneeskundige hulp en doorbetaling der Christelijke feestdagen. Door een eerstdaags te benoemen commis sie aal een onderzoek worden ingesteld naar do gegrondheid der in den britsten tijd door het personeel der artiilerie-inrichlingen ge uite klachten nopens den toestand aan dia inrichtingen, alsmede naar do wijze, waarop in aanmerking genomen de hooge eischen, welke in het belang van het land, in de tegenwoordige buitengewone omstandighe den aan bet productievermogen van bet bedrjjf moeten worden gesteld daarin desvereischt zou kunnen worden .voorzien. Propaganda-Congrcs Salarisvcrbooging Overheidspersoneel. Foor het Congres van Overheidspersoneel, dat 15 October ia Dea Haag zal worden gehouden, schijnt in ambtenaarskringen zeer veel belangstelling te bestaan. Zoo is het reeds zeker, dat de .Vereeni ging van Belastingcommiezen niet meer dan 2400 leden en do^Bond „De Post" met ruim 411)0 leden pan dit Congres zullen deelnemen. Verder komt de Centrale van Rijksam'otë- naren-vereenigingea 16 September to Rot terdam bijeen, o.a. ter beraadslaging over de vraag of de Centrale de samenstellende vereenigingen zal opwekken aan de demon stratie van overheidspersoneel mee te doen. Na do afwijzende houding, door den Mi nister van Financiën iggenover de bestuur ders dezer Centrale aangenomen, schijnt het aan geen twijfel onderhevig of deze op wekking zal inderdaad worden gegeven, UIT NED. OOST-INDIE. Djambi. Uit "Weltevreden wordt van gisteren aan „De Tel." geseindjMoearn-Tcbo is van vijanden gezuiverd. Aardschokken. Aan „De Tel.1.' wordt (ld. 14 Sept. uit Weltevreden getelegrafeerd Naar hot „Nieuwsblad" mededeelt, wor den in de streek van Maos Idjoe over een afstand van. drie kilometer nog steeds aard schokken gevoeld. De bevolking vlucht in oostelijke richting. Op den westelijken oever van de Scrajoe zijn groote scheuren ontstaan, waarin water opborrelt en zwaveldampen opstijgen. Do bronnen zijn bedorven, terwijl er slechts weinig voedsel over is. De compagnie van De Vries is weer naar Goentoer ver trokken. Wet op het Recht van Zegel. Do Minister van Financiën zet in zijn Me morie van Antwoord uiteen, dat de zegol- belasting baar rechtvaardiging uitsluitend vindt in do golcDslijkc opbrengst, welke vol gens dit ontwerp tot ongeveer 11 millioen per jaar za;l stijgen. Dat do Beursbekusting ten gevolge zou hebben, dat wie nu hier speculeert, dit voortaan buitenslands zal gaan doen, is niet aannemelijk, omclat ook in alle omlig gende landen oen dergelijke belasting wordt geheven. Aan clan wensdh, in liet afdeel ingsverslag uitgedrukt, dat. voor overtredingen, on der cle oude wet begaan, doch eerst na de invoering der nieuwe wet .geconstateerd geen boeten moer zullen worden opgelegd, mita na de constatccring ten spoedigste zegeling overeenkomstig de voorschriften der nieuwe wet plaats hobbo is voldaan door een aanvulling van het tweede lid van artikel 99. Als eisoh moet evenwel ge steld worden, dat de niet behoorlijk geze gelde stukken vrijwillig ter zegeling wor den aangeboden binnen zokeren termijn na het in-worldng-treden van do web. Het verleenen van een generaial pardon voor zegel overtredingen, onder de oude wet begaan, indien zin, dat iedereen kan afwachten, of de overtreding wellicht aan den dag komt, ware een slechte inleiding van de nieuwe wet. van welke strenge door voering in het voornemen ligt en ook door de billijkheid tegenover eerlijker lieden ge boden wordt. Het ligt in de bedoeling den thans be- staanden ge-kleurden zegelstempel te be houden -en het gebruik diaarvan zooveel mo gelijk to bevorderen. Aan den wensoh, om ook het gebruik van postzegels voor de zegeling van kwitanties toe te laten, kan niet worden voldaan, lo. omdat het dubbel gebruik van zegels niet voldoende zou kunnen worden tegenge gaan, en 2o. omdat hot noodzakelijk is, de opbrengst van de belasting te kunnen be palen. Het derde lid van art. 15 wordt terug genomen, daar den Minister de vrees, dat heb aanleiding lean geven tot vertraging in de rechtspraak, niet ongegrond voor komt. Do Min. vertrouwt, dat de rechters ook zoncler een dergelijke bepaling hun medewerking zullen verleenen, om, indien het bestaan van een schriftelijk stuk wordt vermoed, de overlegging daarvan te bevor deren. In verschillende artikelen zijn voorts veranderingen aangebracht van redactio neel c-n aard of om te voldoen aan in het afdelingsverslag uitgedrukte detail wen- sch en. HAZERSWOUDE. i Te Utrecht is voor de hoofdakte 'ge slaagd de heer W. Eelderink, alhier. Tot lid v&n den Raad is bij enkele candidaatstollïng gekozen de heer W. C. Schrier. KATWIJK-AAN-ZEE. Alhier kwamen drie partijen haring aan de markt, deze brachten op: Volle haring met consent f47.35, f47.95, f48.45. Steur- haring id. f 5G.40, f62.70. Volle haring zon der consent f33.20, f32.25, f32.15. Maat jesharing id. f30.15, f30, f31.30. Makreel f81.90, f83.30, f82.45; alles per kantje. De KWi 155, van 'de Mij „Holland", heeft de tweede reis moeten onderbreken wegens een defect aan den motor. Met 7 last haring is "dit vaartuig binnengevallen. LISSE. Het bestuur van den Roversbroekpol der, heeft het sloop en van de thans bestaan de houten woning voor den machinist, en den' bouw van een nieuwe steenen woning, opgedragen aan de heeren J. Th. en F. Earnhoorn, alhier. Y_, VALKENBURG. Gistermiddag kwam lner een afdeeüng van de rijdende pontonniers aan, om aan liet Yeerpad een brug over den Rijn. to slaan. Bij aankomst geraakte één «er mannen be klemd tufisclien een disselboom van een der wagens en der langs den weg staande hoo rnen. De heer Hueting, arts te Katwijk, was spoedig ter plaatse en achtte na onderzoek, overbrenging naar net hospitaal te Leiden, noodig. Met den vrachtauto der afdeeling werd de patiënt er hee:i gebracht. Inmiddels was meti hot leggen van de brug begonnen. Ongeveer Zes uren was zij klaar en vannacht, even na eenen, kwam van den kant van Oegstgeest de troep, om er over te trekken. Zoowel bereden als onbe reden wapens artillerie, cavalerie, mitrail leurs, infanterie, alles ging over do nood brug. Met kleine tusschenpoozen duurde do overgang drie uren. Alles had zonder eenig ongeval plaats en leverde een ongewoon ge zicht op. VOORSCHOTEN. Aan de R.-K. Meisjesschool alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. N. Hooge, te Amsterdam. De lieer H. F. Roosjen heeft de be noeming tct lsten onderwijzer aan de Chr. School alhier aangenomen. ZOETER AVOUDE. Op een verzoek van de Vereeniging tot Ondersteuning van .Weduwen en Weezen van alle gezindten te Amsterdam, tot het houden eener collecte alhier, is door B. en V. afwijzend beschikt. In den nacht is alhier bij den heer Th. van Wijk, een pcreboom, waaraan naar schatting ruim" een II.L. peren hing, geheel leeg gehaald. KERKELIJKE BERICHTEN. Hoogmade. Ned.-Herv. Gem. Zondag namiddag te twee uren, ds. J. Hengeveld, van Zoeterwoude. Kegelen. Internationaal Kogelconcou>rs. Do kege-lchib „Men heeft ze niet aan een touwtje'' to Amsterdam geeft te gelegen heid van. haar 20-jarig bestaan een groot internationaal kegelconoours vanaf Zon dag 24 September tot en met Maandag 2 October 1916 in het feestgebouw „Bcllevue" Marnixstraat 400 te Amsterdam. Golven. Wedstrij den in N o ord wijk. Handicap dames tegen Bogey: 18 holes: lo prijs mevr. Van Tota (10) 1 down, 2e prijs freule Van Pallandt (24) 7 down Overige uitslagen o.a. frl. Van Heukclom (30) 8 down, mevr. Van Tienhoven Wilson (8) 9 down, mevr. Van Blankenhagen (24) 9 down, mevr. Van Wave ren (2-1) 13 down, freule Van Naihuya (26) 14 down. Major Bryce, major Fletcher cn mr. G. Delcourt speelden gisteren over. De eersten speelden gelijk met 5 down, terwijl mr. G. Delcourt afviel. Dc rede van Lloyd George tc Verdun. Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van de rede, die Lloyd Gwrge te Verdun heeft gehouden. Hier volgt er een uitvoeriger bericht over: Aan het einde van den maaltijd stond Lloyd George op en sprak met ingehou den stem eenigie woorden, die onder de gewelven van de katakombe aandoenlijk klonken als een plechtige aanroeping: „De herinnering aaaa den zegevierenden tegen stand voor Verdun", zoo zeide hij, „zal nooit uitgewischt worden, daar Verdun niet alleen Frankrijk heeft gered, maar ook onze groote gemeenschappelijke zaak en de menschlieid in haar geheel. „Op de hoogten, die deze oude citadel omgeven, is de onheil stichtende macht van den vijand gebroken als een woeste zee op een granietrots. Deze hoogten hebben den storm bedwongen, die de wereld be dreigde. „Ik gevoel mij diep bewogen, nu ik de zen gewijden grond heb betreden. Ik spreek niet uit mijn naam alleen, ik breng u de bewondering over van mijn land en van het grooto rijk, welks vertegenwoordiger ik hier ben. Zij brengen hulde aan uw zelf opoffering en aan uw roem, aan uw ver dediging van de grootsche zaak, waarvan ook hun toekomst afhangt. Do gekeele menschlieid houdt zijn oog gericht^ op Frankrijk". Toen verhief hij het hoofd en met een krachtig gebaar, dat alle aan wezigen onwillekeurig deed opstaan, riep Lloyd George uit: „Op Frankrijk, op de helden, die voor Verdun zijn gevallen !"- Dc Duitschcrs in België. De Etappen-inspecteur .Von Unger, gene raal der cavalerie, maakt uit 't Etappen- Ji'oofdkwartier te Gent bekend, dat bij be sluit van het oppercommando van het 4e leger, als straf dwangboeten opgelegd ziju aan twee gemeenten: Gijsegem, tweeduizend mark'. Oudegem, drieduizend mark. Het besluit meldt ook do reden. Uit de reservetelefoongeleiding werden op 't baan vak Oudegem—Aalst 1300 meter draad uit gesneden en ontvreemd. De letterlijke woorden uit het vonnis lul den: 1 -„Volgens de gebruikte* middelen kunnen slechts Belgen de daders geweest zijn. Daar do aanduiding der daders niet mogelijk is, werden aan beide gemeenten (op wier grond gebied het feit gepleegd is) dwangboeten .opgelegd.'*r_ Dus weer 5000 mark in de oorlogskas, ontnomen aan 't reeds zoo uitgeputte volkl Te Helle bij Gent hebben cenige Belgen een Duitsch officier met een rietstok ge dreigd. Dit gebeurde, toen deze officier hun op den akker kwam aanzeggen mee te gaan, omdat zij geweigerd hadden voor do Duit-' scliers t,e werken, nadat een oproeping van 65 burgers was geschied.. Geen enkele bood zich pan. Dagelijks worden hier of daar mannen opgebracht, vooral machinisten en stokers van de Belgische Staatsspoorwegen, die in groot aantal te Gembrugge, Meirelbeke en Ledeberg, voorsteden van Gent, wonen en tot nu toe hardnekkig weigerden hun dien sten aan den vijand te verleenen. Men oefent allerlei pressie uit. Velen wor den r echtstreeks naar Duitschland gestuurd, anderen to Gent opgesloten. Deze dwang wordt niet meer zoo open lijk uitgeoefend, als vroeger in verschillen de plaatsen geschiedde, maar meer in stilte, vooral om geen opspraak te wekken en waarschijnlijk om' voorvallen als te Mclle te vermijden. De heer C. v. H. van Westkapelle, ten noorden van Brugge, is 's morgens vroeg met vrouw en dochter gevangen genomen. Oorzaak .onbekend. De heer v. H. jnoclit hu en dan aan de grens komen voor besprekin gen over zaken. Men vermoedt, dat de aan houding hiermede in verband staat. Een naamlooze brief, een verdachtmaking, is Vol doende in dezen tijd, waarin de terreur heerscht. Franlnijk's koopvaardijvloot. Ajam, het lid der Fransche Kamer, heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende onr aan iden Franschen minister van oorlog mach tiging te verleenen koopvaardijschepen op stapel te laten zetten, tot een gezamenlrjkeh inhoud van 500.000 ton. De Fransche. koop vaardijvloot heeft, naar de „Matin" opmerkt, Iangc-n tijd te lijtien gehad van de algemeene onverschilligheid, maar door den oorlog is zij nu het voorwerp van veler belangstel ling en bemoeiing geworden. Nail,kde Fran sche onder-staatssecretaris voor de koopj- vaardij, is op een inspectiereis de voornaam ste .^verven va-n Frankrijk aan 't bezoeken, want het moet, volgens de „Matin", zijn plan zijn, een aantal koopvaardijschepen van twree-, drie-, vijf- en zevenduizend ton te laten bouwen om vooral terstond na den oorlog, na de overwinning, zegt de „Matin", te kunnen profiteeren van Frankrijks oecono- mieehe vlucht. Voor het oogenblik is echter de toestand van de Fransche koopvaardijvloot geenszins zéé, dat men zich voor de toekomst zeer ongerust behoeft te maken. Sedert l)et begin van den oorlog zijn er op Fransche, werven, ondanks het tekort aan arbeidskrach ten, schepen tot een gezamenlijke» inhoud van 50- tot 60.000 ten gebouwd; 150.000 ton zijn er in het buitenland; hoofdzakelijk' in Engeland, gekocht en van de Duitsehe koopvaardijvloot, waar in Portugal beslag» op gelegd is, is meer dan 60.000 ton as1* frankrijk toegekend. Te zamen vormt dit eed nieuwe vloot van meer dan 260.000 ton. De verhezen, door den duikbooto-orlog pan de Fransche kocpvaardij-vloot toegebracht, overtreft niet do 210.000 ton. Niet slechts wordt dat verlies geheel gedekt, maar de „Matin" berekent, dat bet aantal tonnen van de Fransche koop vaar d ij vlcot thans greater is dan vóór den oorlog, ïiiettegenstaandei de geleden verliezen, .waarin begrepen zijn zij, die tot het risico van de scheepvaart behooren. Ecu Entente vrede. De „New Statesman" heeft een eerste hoofdartikel over de vredesvoorwaarden. Het opschrift van de reeks luidt: Een En- tente-vrede. De grond gedachte is, dat dö Entente den oorlog zal winnen en den vijand den vrede opleggen. Het eerste artikel behandelt ,-de ontwape ning van Dui'lschlancl."E: is niets", zoo staat ei' o.a., „"waarop de groote meerderheid van de Engelschen, naar wij me enen,, vaster be sloten' is, dan dat hun kinderen en kleinkin deren dezen oorlog niet zullen hebben over te doen, zelfs niet voor zoo'n oorlog zullen moeten vreezen of zich voorbereiden. Wij trachten naar tweeërlei beveiliging: beveili ging tegen toekomstige oorlogen en beveili ging tegen de noodzakelijkheid van voort durend in vredestijd een reusachtigen bewa peningslast te dragen." Dit is de verklaring van Engeland's wil 'óm door te vechten toil de Duitschers niet meer kunnen en cle Enten* to het Duitsehe rijk voor lange jaren larnl kan slaan. Beiderlei beveiliging", vervolgt de „Newi Statesman", „zou misschien op de meest be vredigende en afdoende wijze verkregen wor den door democratische instellingen te ver spreiden ia al de groote staten en met name' in landen, waarmede wij nu oorlog voeren." Later geeft het artikel nog eens te kennen, dat een Duitschland met een aan het volk verantwoordelijke regeering, een waarborg zou kunnen geven, dat het den vrede piet verstoren zou. li Een nieuw Franscli vliegtoestel. De Parnsche correspondent van de „Tel."- heeft bij hooge uitzondering een vliegkamp, in Frankrijk mogen bezichtigen. In zijn ver haal hierover lezen we o.m.: „Men toont "mij het nieuwe vliegtoestel, dat thans door het Fransche leger gebruikt wordt. Het is een prachtig toestel en oen ver schrikkelijk wapen. De nieuwe motor kan een snelheid ontwikkelen van 200 K.M. per: iflir. Het toestel kan 2 h 4 passagiers, een kanon of 2 mitrailleurs met z:ch mee voeren. In een oogwenk kan het toestel een hoogte van 1000 M. bereiken; dank z-j een speciale inrichting, kan het wenden on stijgen 'met een- buitengewone snelheid, met een hel ling van 37 gr. Men kan daarb'j 600 K.G. ontploffingsstoffen, 5000 patronen, een schijnwerper, enz. mede „aan b^ord" nemen. Het is in één woord een kleine postuur- bare ballon van grooto capaciteit. Een dergelijk bezoek aan eon vliegpark van het leger laat den zeer steiligcn indruk achter, dat de Fransche aviatiek het prees-' terschap der lucht op den tegenstanden veroverd heeft en dat draagt niet weinig bij tót het succe3 van het huidig offensief.''

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2