Nederland en de Oorlog. No. 17347. LE8DSCH DAGBLAD, Donderdag 14 September. Tweede S38ad. Anno 1916. Binnenland. Levensmiddelen voor Nederlanders In Duitschland. f De „Tag" schrijft: yolgens een bekendmaking van den Ne- flerlandschen consul te Aken staat de Ne- deilandscho regeering in overleg met de „Zentral-einkaufsgesellschaft" toe, dat in jDuitsckland wonende Nederl. onderdanen van hun familie of vrienden in Nederland maandelijks 4i/2 K.G. boter en 5 K.G. andere jn Nederland geproduceerde levensmiddelen tls geschenk toegezonden krijgen. Commissie van Advies Eolendistributie. Bij koninklijk besluit is aan den heer D. flV. Stork, lid der firma Gebr. Stork Co., Hengelo (0.) op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Commissie van Advies Voor de kolendistributie en benoemd tot plaatsvervangend lid dezer commissie en be noemd tot lid dier commissie de beer Gelderman, industrieel te Oldenzaal, thans plaalsverv. lid. De Hilversumscho Tapijtindustrie. Het adres aan den minister door de Fabr:- tanten-Vereeniging gezonden, inzake den aanvoer van jute uit Engeland, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Een officieel ant woord daarop is nog niet ingekomen en het gevolg is dan ook, dat het er op het oogen- blik met de Hilversumscho tapijtindustrie treurig uitziet. Do fabrieken der firma's Bylanrl en Johns Van Rhijn hebben het werk reeds stop moe ten zetten, waardoor een 60-tal textielarbei ders werkeloos zijn geworden. Als niet spoedig een verandering ten goe de komt, zullen meerdere fabrieken moeten Volgen, en eenige honderden wevers zullen Zonder werk zijn. Aardappelen. De minister van Landbouw heeft bepaald: lo. dat vóór 1 October 19X6 verboden is de verwerking en het drogen van geelvlee- aige aardappelen; 2o. dat na 1 Oct. 1916 de verwerking en het drogen van geelvleezige aardappelen al leen 2at Eunnen geschieden ten aanzien van partyen, voor welker verwerking of droging ioor hem toestemming is verleend; 3o. dat alle geelvleezige airdapp-elen zul len worden beschouwd als eetaardappelene Partijen dezer aardappelen niet voor gebruik van den eigenaar of zijn gezin bestemd, moeten overeenkomstig art. 15 der Distri- butiewet zocdanig worden bewaard, dat zij onder normale omstandigheden niet ontijdig tot bederf overgaan,, of als eetaardappelou ingeschikt worden. Duitsche spionnagc in ons land. Uit nadere inlichtingen omtrent de spion- Bagevan Hansen en Jacob Dirkzwager blijkt Se „Tel." dat de berichten dienaangaande piet volkomen juist zijn. Het blijkt, dat Jacob Dirkzwager nooit is geweest Britseh Consulair Agent of Lloyd's Agopt en dus Ideze kwaliteiten nimmer zoude hebben kun nen misbruikeu ton behoeve van de Duit.- schers. 'Sedert vele jaren was de heer G. Dirkzwager Mzn. (thans Dirkzwager's Scheepsagentuur) Britseh Consulair Agent in Maassluis; in Maart 1915 word dit agent schap te Maassluis opgeheven en nam de heer G. Dirkzwager Mzn., in verband met die opheffing als zoodanig ontslag. Door een onwillekeurig verzuim echter bloven ocuige advertenties van de scheepsagentuur, waar- Voor reeds over een langeren termijn was gecontracteerd, in eenige bladen o.m. ver melden, dat de heer G. Dirkzwager Mzn. Tritsch Consulair Agent was; fiet Britsche 'An-ulaat te It ..ttrrdam publiceerde daarte genover t oen in Augustus 1916, dat deze of- tieieelc reiat'e niet meer bestond. De heer G. Dirkzwager ~Mzn. was even- fcons sedert vele jaren Lloyd's Sub-Agent, doch als zoodanig had hij riet het uit- of invaren van schepen te rapporteeren, zoodat van het geregeld 21-urcn te laat opgeven van het vertrek van Duitsche schepen geen sprako kan zijn geweest. Jacob Dirkzwager vervulde bg de scheeps- pgentuur slechts een zeer ondergeschikte be trekking en wat hij gedaan moge hebben, Ï3 geheel buiten voorkennis of goedvinden geschied van- de firma, bij welke h\j' werk zaam was. Bloem. Do bakkerspatroonsvereeniging „SI. Tiino- theus", te Nijmegen, heeft den minister van landbouw, cijverheid en handel verzocht, door aanvoer van meer tarwe in de behoefte van inlandsche bloem te voorzien. Mocht do minister hiertoe niet kunnen besluiten, dan verzoekt zij den maximumprijs van het wittebrood niet meer te 'regelen haar den bloemprijs van f 19.25. Smokkelarij. In het laatst van da afgeloopen week passeerde door het dorp Reuver ean door tweo paarden getrokken, met hout en tak kenbossen beladen kar. Het viel den wachtmeester der maro- chaussée aldaar,- die toevallig aan de deur stond op, dat de beide paarden moeite hadden, om de kar, die schijnbaar toch niet zoo zwaar beiaden was, voort to trek ken. De wachtmeester, die het zaakje niet Vertrouwde .(in Reuver wordt nog steads enorm gesmokkeld), stelde een onderzoek in en liet do kar afladen. Hg kwam toen tot de verrassende ontdekking, dat de kar geladen was met duizenden pakken ICwatla- chocolade, waarboven hot hout en do tak ken opgestapeld waren. Kar, paarden en lading werden in beslag genomen. Roermond kan thans gerust als de uien- stad betiteld worden. Men ziet en ruikt uien en nog eens uien. Door da aldaar bestaande groentendrogerrjen zijn wagon ladingen dezer groenten aangekocht en al vorens gedroogd to worden, moeten deze *®rst van de schil worden ontdaan. Goheele huisgezinnen houden zich hiermede bezig en kunnen daarbij een goed daggeld ver dienen, wijl per zak van 100 kilo 60 cent betaald wordt. Na gedroogd te zijn, worden de uien naar Duitschland uitgevoerd. Per motorboot „Prins van Oranje" werd van Harlingen naar Leeuwarden verzonden een gedeelte der vaten reuzel, aldaar aan gebracht door het bekende smokkelschip „Anna" van Trier en sedert October 1915 aldaar opgeslagen. Morgen worden van deze partij nog 240 vaten reuzel naar Rotter dam veriaden. Hoe demoraliseerend de zucht naar smok- kelwinst gewerkt heeft, ook op kinderen, toont het volgende aan: Een onderzoek, naar aanleiding van een paar feiten, door de politie te Venlo ingesteld, heoft aan hst licht gebracht, dat er een soort organisatie van jongens, rond de twaalf, dertien jaren oud, bestond, die er op uitgingen om k'eiao hoeveelheden levensmiddelen enz. weg te nemen, klaarblijkelijk met het doel, die aan de Duitsohers te verknopen. Hosveal jon gens flaarin betrokken zijn, is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zijn het er ver scheidene. Niet minder dan zeven-en-lwintig inge zetenen van Venlo zijn in één zending achter de waterlinie getransporteerd, wegens ver boden uitvoer! Welk 'n omvang het smokkelen dus heeft aangenomen! Moor de rechtbank te'Roermond hadden zich gisteren ongeveer 600 personen, a'ïen Duitsohers, te verantwoorden, aangeklaagd van smokkelarij. Het O. M. eischte tegen ieder bij verstek f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Smokkelaar verdronken. Te Zwartemeer is bij het smokko'.en ver dronken J. Kroezen. De man laat een vrouw met 8 kinderen achter. Ncderlandsclio zeelieden -jesti-ntt. Drie Belgische munitie-arbeiders, dia zon der vergunning uit Engeland trachtten te komen, door zich aan boord van de „Maas stroom" to verbergen, werden tot vier maanden dwangarbeid veroordeeld. Twee Nederlandsche stokers, die hun'daar bij voor geld behulpzaam waren en een andere Nederlander, dia zjn bemiddeling had verleend, werden resp. met drie en zes maanden dwangarbeid gestraft. Ontvluchte Krijgsgevangenen. Onder Vlagtwedde zijn drie Russische krijgsgevangenen aangekomen. Ook in de stad Groningen kwamen drie Russen aan. Deze waren ia het zuid-oostsn van de pro vincie over de grens gekomen. Ze zijn uit het kamp bij Munster gevlucht. Te Assen z(jn twee Engelsche krijgsgevan genen aangekomen. Ze waren ontvlucht uit het kamp Selringer ca ts Vlachtweddo over de grens gekomen. Bg Kampen werd in een hooiberg slapende aangetroffen Julyns Karol, oud 22 jaar, af komstig uit Luviangub, Rusland. De man is 23 Juli uit Göttingeu ontsnapt, na 1 jaar krijgsgevangen te zijn geweest. Te Terborg is een Russisch krijgsgevan gene aangekomen, die uit het gevangenkamp bij Friedrichsfeld ontsnapt was. Te Winterswijk zijn twee Fransche krijgs gevangenen aangekomen, die Donderdag uit Velen, waar ze aan het werk waren, ont vlucht zijn. Later kwamen er nog drie Frau- schon. Nabij Swalmen is.een uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Rus over de grens gekomen en ook bg Melick kwam een Rus in ons land. Ook in Maastricht hebben zich weer ont snapte Russische krijgsgevangenen aange meld. Ditmaal waren 't er vijf te samen. Te Venlo passeerden gisteren elf Rus sen, wien 't gelukt was over de grens te komen. H. M. de Koningin lioe-ffc heden het verblijf in het Paleis in het Bos oh weder verwisseld met dat in het Paleis Noord einde, to 's-G^ravenhage. H. M. de Koningin-Moeder aal a.s. Maan- dignannddag to 5 u. 23 m. per Staats spoor uit Socotdijk in de Residentie fcerug- koerem. Donderdag 21 dezer des nam. te drie uren, zal in do groote concertzaal van Stads-Dooien te Delft prof. F. Westendorp, w. i., zijn ambt aanvaarden met het uit spreken eener inaugureel© redfö, getiteld „Methoden voor de bepaling van de trek kracht en de oeoonomie der stoomlocomo tieven". Met ingang van 16 October a.s. zijn be noemd tot directeur van het telegraafkan toor te Hilversum do heer W. A. E. Mul der, thans hoofdcommies der telegrafie en tot ddreoteur van het postkantoor te Hilversum, de heer G. W. C. Diest Lor- gioai, thans adj unct-dircoteur bij den dienst der Posterijen. Z. K. H. Prins Hendrik zal Zaterdag middag een bezoek brengen aan het aan de De-Rui jterbade te Amsterdam liggend klippersoheepje, dab ter beschikking is ge steld van do zeevaartscholen ©n padvinders- organisaties voer zeiltochten op de Zuider zee. Des middags te drie uren wordt Z. K. H. aan boord verwacht. (Steiger Van Es en Van Pommeren bij den voormaligen sbeiger Kon. West-Indisch en Maildienst). („N. v. d. D.") V-oor het Utrcchtsch Studentenkorps hebben zich laten inschrijven 70 nieuwe le den, en wel 34 voor rechten, 24 voor medi cijnen, 6 theologen, 1 voor letteren en 5 fi losofen. Het getal van 70 is 15 liooger dan in 1915. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de inspecteur van den arbeid 1ste ld., de heer J. Ph. Zaalberg, te 's-Gravenlioge, te rekenen van 13 September, den directeur-generaal van den arbeid tijdens dien3 afwezigheid ,il ver vangen. Door de alg. vergadering van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, te Amster dam, werd de volgende resolutie bij accla matie aangenomen De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren, const-ateerende, dat de ambte naren van het bestuur en dc administratie der gemeenten belangrijke factoren vormen in het bestuur van Rijk, provincie en ge meente; dat vooral ook in déze buitengewone tijdsomstandigheden gebleken is, van welk een onschatbare waarde voor dc maatschap pij en voor deri Staat en zijn onderdeelen een goed ontwikkeld, goed geschoold en goed verzorgd korps gemeente-ambtenaren, is; dat zich echter bij benoemingen nog vaak gevallen voordoen, waaruit blijkt, dat zij, die het benoemingsrecht uitoefenen, niet steeds doordrongen zijn van de noodzake lijkheid, dat deze ambtenaren moeten zijn algemeen ontwikkelde menschen, die met een behoorlijke mate van theoretische en practische vakkennis zijn toegerustdat het ook vaak verlammend werkt, dat de rechts toestand van de ambtenaren ter secretarie en ten kantore van den gemeente-ontvan ger in het geheel niet en van de andere ca tegorieën van ambtenaren van het bestuur en de admiuistratie der gemeenten onvol komen bij de wot geregeld is; dat niet alle gemoenteljosturen voldoende beseffen, dat do ambtenaren behoorlijk bezoldigd moeten wordeu, zoodat vaak hij harden en inspan- nenden arbeid het mee3t noodige voor een behoorlijk levensonderhoud ontbreekt, ter wijl bovendien in de regeling van hun be zoldigingen, voor zooveel die door Ged. Staten onder koninklijke goedkeuring ge schiedt, stuitende verschillen bestaandat het dringend noodzakelijk is, ten spoedigste in dezo misstanden te voorzien door do vakexamens, welke thans door een particuliere vereeniging worden afge nomen, tot Staatsexamens te maken en bij de wet regels te stellen voor do eischen van algemeene ontwikkeling en van theoretische en practische vakkennis, waaraan de amb tenaren van het bestuur en de administra tie der gemeente bij hun benoeming moeten voldoendoor den rechtstoestand van deze ambtenaren te verzekeren door daarvoor in de Gemeentewet afdoende bepalingen op te nemen of bij afzonderlijke wet vast te stel len; door voor een behoorlijke bezoldiging van alle categorieën van deze ambtenaren do beginselen in de wet vast to leggenal les op den grondslag van de beginselen, daarvoor neergelegd in do „proeve van eenige wijzigingen on aanvullen, welke in het belang der gemeenten, der burgemees ters, der secretarissen, der ontvangers en der ambtenaren ter secretarie en ten kan tore van den gemeente-ontvanger, in de Ge meentewet zouden aangebracht, moeten wor den" f zooals die door de algemeene verga- de.ring van den Bond is vastgesteld verzoekt heb hoofdbestuur van den Bond deze wenschen ter kennis te brengen van H. M. do Koningin, de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Justitie, de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt van gisteren uit Ter-Neuzen: De tijding, dat H. M. de Koningin een bezoek zou brengen aan Zeeuwscli-Vlaan- deren, is hier door de bevolking met enthusiasm© ontvangen. Ter-Neuzen prijk te volop in vlaggentooi en de schoolkin deren hadden vrijaf gekregen. Te halftien 's morgens arriveerde H. M. met het patrouille-vaartuig „Briniê", ge- eskorteerd door torpedojagers. Bij haar aankomst werd de Koningin ont vangen door den Commissaris der Konin gin, mr. Dijckmeester, den militairen com mandant in Zeeland, majoor. Oremer, en den kapitein van de marechaussee Pieke- ma. De burgemeester, de heer Huizinga, verwelkomde H. M. aan de aanlegplaats aan dc Nieuwe Ha-ven. Per auto werd naar de markt gereden, waar Ret garnizoen en de afdeeling vrijwillige landstorm door H. M. werden geïnspecteerd. Het muziek gezelschap speelde verscheidene volkslie deren. Vervolgens werd over Sluiskil gereden na-ar Axel, waar H. M. door den burge meester, den beer Den Hollander, werd ontvangen. De Axelsche schooljeugd, op gesteld langs den Kinderdijk, juiohte H. M. toe. Over Drieschouwen ging de tooht verder naar Hulst, waar de burgemeester, de heer Van Waesberghe, ter verwelkoming aanwezig was. 2k>owel hier als te Axel en te Sluiskil inspecteerde H. M. d'e troepen. Overal was de belangstelling van de bevolking zeer groot, en alom wapperden de vlag gen. Daarna werd over Stoppeldijksche veer en Z aam slag veer naar Z aamslag gereden, van waar de tocht terugging naar Ter- Neuzen. Aan de grens der gemeente .werd de Koningin door den burgemeester ont vangen. Honderden schoolkinderen waren hier opgesteld. Na een rit door de straten der stad begaf het gezelschap eich naar de aanlegplaats, waar H. M. met gevolg scheep ging, tor voortzetting van de in spectiereis. Nadab H. M. tegen één uur per torpedo boot' te Vlissingen was teruggekeerd en in den trein den lunch had gebruikt, is H. M. te 2 uren weer na-ar buiten gegaan en heeft zich op een onder zeeboot begeven, waarmede H. M. een tochjfc onder water van ongeveer een halfuur maakte. Deze daad maakte op allen, die er getuigen van waren, diepen indruk. Alvorens aan boord tegaan had H. M. een onderhoud met den sergeant-majoor-tor- pedomakor Beek, die ten gevolge van het ongeluk met een torpedo eenige maanden geleden aan het ponton te Vlissingen het linker-onderbeen verloor. Na terugkomst met den onderzeeër be gaf de Koningin zich aan boord van de Gelderland" en voer naar de reede om ook andere schepen te bezoeken en met den „Hertog Hendrik" weder te Vlissin gen terug te komen. Te- 5.50 verliet H.M. per koninklijken trein Vlissingen en daarmede Zeeland. be Biienwc Poslwet. Vermoedelijk op 1 November treedt de nieuwe Post wet in werking. Aangezien daar door verhoogd worden de tarieven van brief kaarten, brieven (boven 190 gram), drukwer ken (boven 500 gram), kwitanties en door een andere wetswijziging het tarief der post pakketten, en het tevens in de bedoeling 'van de Regeering ligt om te verhoogen den prijs van adreskaarten, telegrammen en telefoon gesprekken, (waarvoor geen wetswijziging noodig is), geven wij hier van de nieuwe bepalingen een kort overzicht. I. Briefkaarten. Het port der gewone briefkaarten wordt gebracht op 3 rent, dat der s ta d s-brief kaarten op 2 cent. Tegenwoordig is het resp. 2{k en l'/2 cent, maar wie een briefkaart koopt, betaalt cent voer Iret formulier. Dit laatste is voorb aan niet meer noodig: wio brief kaarten koopt krijgt de formulieren gratis, zoodat in den prijs van die kaarten geen verandering komt; hij bljjft 3 cents per gewone en 2 cents per stads-briefkaart betalen. Wie echter losse formulieren heeft en daarop port plakt, moet }/2 cent méér betalen dan tegenwoordig, ■want er moet 3 cents -op een gewone en 2 cents op een stads-briefkaart. Zoodat do port-verheoging alleen hen treft, die post zegels op formulieren plakken. Wie aari de verhooging wil entkornen, koope eenvoudig briefkaarten op het postkantoor. II. Brieven. Het port der brieven zal bedragen: tot en met 20 gram: 5 cents; boven 20 tot en met 100 gram: 10 cents; voor elke 100 gram méér (of gedeelte daar van): 5 cents. Dit geldt brieven buiten Üe stad. Voor de s tad s-brieven zal het port voort aan zijn als volgt: tot en met 20 gram: 3 cents; boven 20 tot en met 100 gram: 6 cents; voor elke 100 gram méér (of ge deelte daarvan): 3 cents. Men ziet hier dus uib, dat alleen Ids zwaardere brieven hooger worden be last dan tot dusver. III. Drukwerken. Het poit voor drukwerken wordt gebracht op 1 cent per 50 gram (of gedeelte daarvan). Dit betee- kent, dat voortaan alleen de zwaardere drukwerken iets hooger worden belast n.I. die boven een gewicht van 1 pond. Het tarief voor nieuwsbladen blijft ongewijzigd, dus: per nummer (tot 55 gram;): 1/2 cent; boven 55 tot en met 150 gram: 1 cent; voor elke 50 gram meer (of ge deelte daarvan): cent. IV. Kwitanties, enz. Voor liét in vorderen van gelden op kwitanties, wissel brieven, enz. wordt voortaan geëïscht per kwitantie: tot en met f 1: 5 cents; boven f 1 tot f25: 7-'/a cent; f25 of hooger: 15 cents. Dit tarief is dus vrijwel geheel gewijzigd. Bovendien is gelijk tot dusver bij de uitbetaling van het totaal bedrag nog een recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag. V. Postpakketten. Voor post pakketten zal voortaan verschuldigd zijn: tot 1 K.G.: 20 cents; boven 1 tot 3 K.G.: 25 cents; boven 3 tot 5 K.G.: 30 cents. Dan blijven er nog over enkele nieuwe tarieven, waarvoor geen wetswijziging noo dig is, doch die de Minister heeft verklaard te zullen invoeren. VI. Adreskaarten en douane- verklaringen. Deze kosten thans 4 voor 1 cent, voortaan echter 2 verjr 1 fcent. VII. Telegrammen. Elk gewoon, -telegram wordt 5 cents duurder dan het thans is. Het minimum' van een gewoon tele gram wordt dus 30 cents, stads-telegrammen 20 cents (tien woorden). Een dringend telegram echter kost voortaan 3-nwal het gewone tarief, du3 als minimum 90 cents, jn de stad GO cents. Dat is een flinke prijs- verhooging. VIII. Telefoon. Elk telefoon-ge sprek wordt met 5 cents verhoogd. Een gewoon gesprek van 3 minuten .zal dus voortaan 35 cents kosten, een dringend gesprek fl.05. Daitsche Nederlandsche consols. Uit Asuncion (Paraguay) schrijft da heer J. Witte van Poelgeest, secr. dar „Vereeni ging van Nederlanders" ia Paraguay het volgende aan „De Tel.": „Ik ben trotsch Nederlander te zijn." Deze woorden, eens gesproken door wijlen Z. M. Koning "Willem III te Goes, gaan aan kracht verliezen, ten minste voor ons Nederlanders in Paraguay. Een kleine groep van de hier aanwezige Nederlanders wer ken als het ware dag en nacht, om met gebruikmaking van do omstandigheden in Europa, de handelsverbindingen met het moederland uit te breiden. Zijn wrj- Neder landers in het buitenland niet do pioniers, om de voortbrengselen van het moederland in den vreemde" bekend te maken en nieuwe wegen te openen voor onzen handel? Alle Staten beijveren zich met groote kosten de Zuid-Amerikaansche markt meester te wor den. Wij zien dit alhier met onze eigen oogen dagelyks. Ook wy. trachten ons deel machtig to worden voor uitbreiding van den laandel met Nederland. Naast dit deel Reb ik het initiatief genomen tot oprichting eener Nederlandsche Vereeniging alhier en deze Vereeniging bestaat reeds anderhalf jaar. Toch laat de toestand alles te wen schen over. Evenals in de meeste landeu was hier vroeger de vertegenwoordiger van het Ko ninkrijk der Nederlanden, dus de consul, vreemdeling, Duitschor, natuurlijk. Deze heeft deze functie 26 jaren waargenomen en zooals begrijpelijk is, nooit iets gedaan in het belang van Nederland. Het zijn zijn eigen woorden, door hem gesproken, toen wij hern met de herdenking win zijn 25- jarig jubileum kwamen feliciteeren met het gebruikelijke cadeau-geven daarbij. Deze ijverige en verdienstelijke consul moest z'cb, nu twee jaren terug, wegens malversaties in zijn zaken, uit de zaken en uit het leven terugtrekken. Als vice-consul werd toen een. Nederlander benoemd. Echter is nu nog open het ambt van consul en nu loopt hier met hardnekkigheid het gerucht, dat daar voor weder een vreemdeling zal worden benoemd. Nu vraag ik u in gemoede, is dit niet treurig, ja, meer dan schandelijk, dat in een land, waar een Nederlandsche Ver eeniging is gevestigd, waar onafhankelijke Nederlanders wonen, waar onze kleine ko- fbnie al fiet mogelijke doet nuttig te zy.nl voor het moederland, daar weder eon vreem deling als „onze consul" optreedt. Maar bij do liefde, die wij gevoelen voor onze Ko ningin, m de toegenegenheid, die wrjï hebben voor ons vaderland, „onze consul'^ wordt hij nooit. Eenige andere Nederlan ders hebben dan ook besloten zich denzelfden dag zijner benoeming te laten naturalisee- sen. Een regeering, welke zdo slecht reke ning houdt èn met den Nederlandschen han del èn met ons Nederlanders in Paraguay,- verliest onze achting. Laten wrj echter hopen, dat het gerucht niet op waarheid berust en de Regeering zich zal onthouden over te gaan tot benoeming van een vreemdeling als vertegenwoordigen van Nederland in Paraguay. bosschca op do Vefinwo. HeÖ Kamerlid de heer A. H. Gerhard heeft, blijkens „Het Volk" op 2 September j.l. do volgende vragen ingezonden: 1. In „De Telegraaf' van 18 Augustus 1916 en in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" van 1 September 1916 wordt, respec tievelijk onder den titel van „Het Neder landsche bosch bedreigd" en van „Het EL speter bosch bedreigd", do aandacht geves tigd op verschillende feiten uit den laats ten. tijd, waarbij uitgestrekte boaachen zijn of worden geveld en groote dcelen boschland aan het algemeen gebruik worden ontno men of dreigen ontnomen te worden. Is de Minister niet van oordeel, dat daar bij gewichtige klimatologische en bovenal socïaal-hygicnischo belangen zijn betrokken 1 2. En zoo ja, is de Minister clan bereid wettelijke maatregelen te overwegen tot be« scherming dier belangenden (of) voorstellen, te doen„om liet Staatsboschbche: r, liefst ia verbinding en overleg met de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, in de gelegenheid te stellen op ruimer wijze deza belangen te dienen? Dc ïiiocilykhedcu aan ilc Héïnbrug. Naar wij vernemen gaat het Ministerie van Oorlog voort met het vormen eener werklieden-compagnie en zou thans deze militaire organisatie zoo goe»d als voltooid zijn. Er zijn nog geen teeikenen, die er op wijzen, dat het „met spoed" toegezegde onderzoek begonnen is. Wel zijn door het hoofd van de 4de afdeeling aan het De partement van Oorlog een aantal lijsten aangevraagd, waarop de adressen voorko< men van de bestuursleden der vier ver bonden Rijkswerklieden vereeniginge.n. Intusschen zullen de besturen dier Ver- eenigingen zich tot de Regeering wenden, met de vraag, hoe de Regeering zich voorstelt het toegezegde onderzoek te hou den en in hoeverre do werkliedcnorgani- saties bij het onderzoek gekend zullen wor^ den- („Tel"). UIT NED. OOST-IN DIE, Djainbi. Uit Weltevreden wordt vai 13 S.pfc. aan „Do Tel." geseind: Do opstandelingen hebben te Bangko het huis van den controleur en alle ge°bouwen aan de markt pint-gebrand. Dc onzan hebben zich sterk verschanst; de opstandelingen hebben groote verliezen geleden. Uit Soeiabaja seint men aan de „N. R'. Ct.": De resident van Djambi is terugge keerd. Moeara Tebo is van vijanden gezuL verd. Detoestand van Mceara Bocugo is gunstig. Io Bangko zijn de pasar en gouver- neraentsinstellingen verbrand. Do rebellen hebben veel doodcit. Onze troepen leden geen verliezen. Er zrjn now een compagnie infanterie en een sectio g<£ niefcroepen naar Djambi gezonden. De kolonel der infanterie F. J. Kroesen zul als Regeerings-e0mmissar s een onder zoek naar den toestand instellen. Bij dit laatste merkt de „N. K. Ct." op: Dit is met geheel bitzelfde a's wat offi cieel gemeld werd, n.I. dat kolonel Kroesen belast is met de leiding der operaties in Djambi. Naar aanleiding van de benoeming vaiï kolonel Kroesen zegt de „N. R. Ct": De keuze is zeer gelukkig. Kolonel* F. •I. Kroesen is een van de jongste kolonels van het Indische leger, maar zaker wel ecu. van de bekwaamste. Reeds als jong officier bij is' van xle aanstelling 1889°-- heefb hij op Atjek bij het korps marechaussee ge wichtige diensten te velde bewezen, waarvoor, hij eervol werd vermeld. Later heeft hij de Hoogere Krijgsschool gevolgd en na mot Veel succes volbrachte studiën werd hij als ka pitein bij don gxmeralen staf gepaatst. Hij is nog pas kort in Iïulië terug daar hij om streeks Juni 1915 van verlof is terugge keerd. Tijdens zijn .verlof \va3 hij een viertal jaren werkzaam dan het Departement van Koloniën als wd. chef der Afdeeling C I Algemeene Legerzalen en Marine. Kolonel Kroesen is een algemeen geacht hoofdofficier, hetgeen zaker de sameiwor-. king tusschen hoog en laag zal ten goeds komen. Van hem is ook niet een to ruw op-< ueden tc verwachten. Voor zoover \vy weten is hy te voreq nooit in Djambi geweest.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5